Fiscus slaat autobranche voor miljoenen extra aan Liefde Hoogovens voor Boël was van korte duur Economie alisten positief over leiding Hoogovens-Boël Angst voor computermuis breekt mensen straks op Nieuw Amstelkratje binnenkort in winkel Geen stroom meer IrDAC 13 MAART 1999 litsland houdt sloop autowrak tegen Onder druk van vooral de Duitse auto-industrie nemen U-ministers van milieu voorlopig geen besluit over een Eu- ;e regeling voor de verwerking van wrakken. De autofabri- jn vrezen dat zij hun prijzen te veel moeten verhogen bij de jjge voorstellen. Nederland dringt echter aan op snelle Eu- ise afspraken. Een meerderheid van de EU-milieuministers lorstander van een regeling waarbij vanaf 2003 elk autowrak speciaal bedrijf wordt verwerkt. In 2015 zouden dan 95 :ent van alle onderdelen van wrakken moeten worden her- uikt of teruggewonnen. De Europese industrie vreest dat bij ering van een regeling voor alle autowrakken de premie zo 5 zal zijn, dat deze consumenten mogelijk afschrikt. catel slankt tien procent af Het Franse telecom-concern Alcatel vermindert zijn per- •éissterkte met tien procent. De grootste klap valt in de VS, rdochter Alcatel Data Networks sluit. Op het ogenblik wer- ernog 120.000 mensen. De banenvermindering levert een paring op van 660 miljoen gulden. Alcatel behaalde in 1998 nettowinst van 5,15 miljard gulden. De omzet daalde van naar 21,26 miljard euro (46,8 miljard gulden). insumentenprijzen stijgen licht imG', Schoenen en kleding hebben de consumentenprijs- xin februari 0,5 procent hoger doen uitkomen dan in janu- Deze stijging is gebruikelijk voor de tijd van het jaar. In ver ing met 1998 lagen de consumentenprijzen in februari 2,1 ;ent hoger. Dit is vrijwel hetzelfde inflatiecijfer als in januari, leidt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stij- van de consumentenprijzen komt vooral door de schoenen eding die duurder zijn geworden. Ook voor fruit, frisdran- en vakantie-accomodaties moest vorige maand meer wor- betaald. Goedkoper werden de autobrandstoffen, gereed- ppen, verse groenten en eieren. lie kritiek Jackson op Shell-Nigeria De speciale Amerikaanse gezant voor Afrika, Jesse Jack- heeft de activiteiten van Shell in Nigeria fel bekritiseerd, ens hem brengt de Brits/Nederlandse oliemaatschappij jge schade toe aan het milieu en draagt ze bij aan de verar- >van de plaatselijke bevolking in het gebied van de Niger- i, Jackson bracht een vierdaags bezoek aan het Ogoniland ndere delen van de delta in het zuiden van het Afrikaanse Vier jaar geleden liet de Nigeriaanse dictator Sani Abacha n activisten uit die regio executeren. Reden was hun pro egen het gedrag van Shell, waarmee de Nigeriaanse over- nauw samenwerkt. ilf miljard verlies door crisis Rusland De Oost-Europabank is vorig jaar diep in de rode cij- :echtgekomen. Oorzaak is de economische crisis in Rus- |0ver 1998 bedroeg het verlies 261,2 miljoen euro (575,6 »en gulden). Het jaar ervoor werd nog een nettowinst ge- tvan 16,2 miljoen euro. Ondanks de verliezen in Rusland Oost-Europabank zich niet uit het land terugtrekken, zo financieel directeur S. Kaempfer gezegd. In totaal heeft de ivoor 908,9 miljoen euro (ruim 2 miljard gulden) aan voor ingen moeten treffen om slechte leningen aan Oost-Europa dekken. Rusland kwam half augustus vorig jaar in grote lemen door de val van de roebel, de Russische munt. was een strategische investering' I IAM RONALD FRISART ten vinden het positief ens afscheid neemt pr Waalse staalfabriek Boël. ui gers kunnen opgelucht lalen", aldus een van )p de Amsterdamse effec- ïrs ging de koers van het ïl Hoogovens gisteren nhoog. jeven de omstandighe- dit de enig mogelijke uit- aldus S. Smit van Bank chère. H. Jongschaap van ierson sluit zich daarbij In België is rationalisatie bedrijfsvoering moeilijk itbaar", zegt hij. ,,Het ef- n de investering was twij- Als je dan moet kie- issen investeren in La re of in IJmuiden, dan is sniet moeilijk." isten zijn het erover eens oogovens er goed aan jedaan het Boël-bedrijf in inse Maubeuge wel in te Daar maken ongeveer nderd mensen zaken als staal, onder meer voor •industrie. Maubeuge heeft Hoog ovens een goede basis voor af zet in Franlaijk en Zuid-Duits- land", aldus Jongschaap. Hij denkt dat het Boël-avontuur voor Hoogovens een strategi sche investering is geweest in afzetkanalen. ,,Dat zelf vanaf nul opbouwen, is duurder dan het Boël-avontuur." Smit meent daarentegen dat Hoogovens voor een stuk marktaandeel een hoge prijs heeft moeten betalen. De kos ten van de episode Boël belo pen volgens analisten 400 tot 500 miljoen gulden. „Per saldo een dure acquisitie, die be drijfseconomisch niet op voor hand verantwoord is", aldus Smit. Hij zegt wel te begrijpen dat het Nederlandse staal- en alu- miniumconcern zoekt naar meer grip op de markt. „Op ter mijn heeft Hoogovens een fun damenteel probleem: het is vrij klein. Het is speculatief, maar je zou je bijna afvragen wanneer Hoogovens zelf wordt overge nomen. Voor grote buitenland se concerns is de Hoogovens locatie aan de Noordzee heel aantrekkelijk." ommercieel Talent gezocht el.nr. 071-5122222. Zie SBS 6 tekstpagina 166 ARJO KLAMER Hoogleraar economie Erasmus Universiteit Zieners zijn gewild zo vlak voor een nieuw millennium. Mensen willen weten hoe de toekomst er voor hen uit zal zien. Wat zijn de trends? Gaan we straks massaal thuis werken? Zullen boeken en cd's verdwijnen? Zijn ge zinnen gedoemd? Beleven we de nadagen van het Ne derlandse koninkrijk? De neiging is groot om glo baal te denken en te beden ken hoe de wereld er an ders uit gaat zien met het flitskapitaal dat geen gren zen kent en de digitale com municatieka nalen die net zo goed grens overschrij dend zijn. Maar ook dicht bij huis staat er veel op het spel. Zelfs al werkt u niet voor een bank of een groot bedrijf, ook u zal met de veranderingen te maken krijgen. Stel maar eens voor dat u een boekhandel hebt, of boeken uitgeeft. Straks kun je boeken via een schermpje lezen dat je via internet op laadt en dat zo klein is dat je er bij wijze van spreken mee naar bed kan gaan. Dan kun je zaak wel afschrijven. Ook bibliotheken dreigen te ver dwijnen tenzij ze iets anders gaan doen dan boeken uitle nen. Ik zelf denk dat biblio theken meer kenniscentra moeten worden, plekken waar je dingen te weten kan komen. De kans dat cd-zaken hun deuren spoedig kunnen slui ten, is groot. Het kopiëren van cd's is al een fluitje van een cent. Een gekopieerde cd is nog geen kwart van de prijs van een originele versie. Het enige schaarse goed zijn de lege hoesjes (die dan ook op grote schaal worden ge stolen), maar daar is gemak kelijk een oplossing voor te vrinden. Binnen afzienbare tijd zullen zelfs de cd's een achterhaalde technologie zijn, want dan halen we de muziek gewoon van het in ternet af. Hoe de muziekpro ducenten dan aan hun geld komen, is op dit moment volstrekt onduidelijk. Mis schien zullen artiesten een belangrijk deel van hun in komen moeten ontlenen aan hun optredens, want die zijn immers niet te kopiëren. Wie weet? En wat te denken van de gro te supermarkt om de hoek? Het zal niet lang meer duren, of we bestellen de kruide nierswaren via internet. Wat mij betreft, gebeurt dit eer der vandaag dan morgen. El ke week die onderneming met de lege flessen, het wa gentje, het gescheur langs de schappen (om aan het eind te merken dat je de zout ver geten bent) en het zeulen van de spullen uit de auto naar binnen, kan mij gesto len worden. Krijgt de nieuwe technologie een kans. dan worden die grote winkels in de buurt overbodig. Daarvoor in de plaats komen grote overslag centra waarvandaan kleine bestelauto's de spullen naar de klanten brengen. Wat overblijft dichtbij zijn kleine gespecialiseerde winkels voor de kleine en laatste mo ment bood schappen, voor speciale spullen en voor het contact. De aard van het werk is reeds sterk veran derd. Produ ceerden twintig jaar geleden de meeste werkers nog tastbare goederen, nu zijn ze voor het overgrote deel met concepten bezig. Kennis is het belangrijk ste product ge worden, zoals kennis om een cd te verkopen, een organi satie te stroomlijnen, goede ren te verplaatsen, evene menten te organiseren, of mensen te motiveren. Nog organiseren we de werkplaats alsof het nog steeds om tastbare produc ten gaat, met kantoren, vaste uren en prikklokken, maar dat zal niet veel langer kun nen. Flexibilisering is het antwoord op veranderingen in de aard van het werk die onvermijdelijk lijken. Laatst bezocht ik een hyper modem communicatiekan toor. Het is meer een ont moetingsplek voor de werk nemers die zo nu en dan langs komen met hun lap top, voor hun werkzaamhe den een bureau krijgen toe bedeeld en met elkaar in een gezellige ruimte over hun ac tiviteiten praten. Het meren deel van hun tijd werken ze thuis of bij de klant, maar ze zijn wel steeds bereikbaar via hun mobiele telefoon en lap top. Het zag er erg goed uit. Voor sommige mensen zijn deze veranderingen inspire rend. Dat zijn de mensen die plezier beleven aan de nieu we communicatiemiddelen en graag voor het slapen gaan nog even achter de computer gaan 'surfen' op het net. Mensen die niet we ten wat een muis is, laat staan de computer aan dur ven te doen, krijgen het las tig. Zij voelen zich als de mensen aan het eind van de vorige eeuw die de telefoon en de fiets maar enge dingen vonden. De hoop van deze mensen is dat de verbeelding van de zieners een loopje met ons neemt. De geschiedenis van innovaties geeft aan dat ech te veranderingen bijna altijd veel meer tijd in beslag ne men, dan eerst voor mogelijk gehouden werd. Dat neemt niet weg dat de ontwikkeling van internet wel erg snel gaat. Enige geestelijke voor bereiding op veranderingen in de toekomst is daarom wel raadzaam. ITERGROND PAUL KOOPMAN de tussen Hoogovens en alse staaldochter Usines 'Boël is van korte duur st. Al daags nadat de oj jnse staalfabriek in 1997 ttig-procentsbelang in 'ad genomen, gingen de o s' van Boël boos de 5' °P- De vakbond FGTB iken :ek de moeizaam Frans te ende directieleden uit ^Holland met 'Batavie- le een kroonjuweel van she industriële revolutie inpikken. il UCB een lange historie verstoorde sociale tdingen, verkeek Hoog te °P nrbeidscultuur hart van Wallonië, een i9| met ruim dertig procent 20osheid. Als gevolg van 330,na sociale strijd, bleken "'beeld voor de ruim tweeduizend werknemers van het staalbedrijf liefst zeshon derd functie-indelingen te be staan. Toen Hoogovens een en ander wilde stroomlijnen, werd het werk onmiddellijk neerge legd. Zo werden in de eerste zes maanden duizend stakingsda gen genoteerd. „In Nederland wordt er bij een sociaal probleem eerst gepraat. Maar hier volgt meteen een al dan niet wilde staking. Dat is erg moeilijk zaken doen", ver zuchtte de Nederlandse Hoog ovens-woordvoerder H. Brink in oktober vorig jaar. Premier Kok kaartte de 'starre arbeids- cultuur' zelfs aan bij zijn Belgi sche collega Dehaene, toen de ze hem vorig jaar tijdens een Europese top in Oostenrijk over de problemen bij Boël had aan geklampt. Kok maakte duidelijk dat de fabriek in zijn ogen een betere toekomst zou hebben als de bonden zich flexibeler zou den opstellen. Maar in La Louvière bleef men de 'Batavieren' zien als een vij andige mogendheid. De Waalse minister-president Robert Col- lignon werkte de overname door Hoogovens al lünge tijd tegen, omdat hij de voorkeur gaf aan een Belgische (lees: Waalse) oplossing voor het staalbedrijf. Hij ging pas over stag nadat bleek dat het even eens Waalse Cockerill Sambre niet in een fusie met UCB was geïnteresseerd. Hoogovens had aanvankelijk hoge verwachtingen van de nieuwe dochter. De directie in IJmuiden versterkte het eigen vermogen van UCB met hon derd miljoen gulden en volgens FNV Bondgenoten werd de laatste twee jaar nog eens twee tot driehonderd miljoen geïn vesteerd. Bij een blijvend gun stige staalmarkt had UCB Hoogovens niet alleen de broodnodige extra capaciteit kunnen bieden, maar tevens een betere toegang tot de fran cofone staalmarkt in Europa* Hoogovens wilde de kosten drukken via de inkrimping van het personeelsbestand van 2.100 naar 1.300 functies. Maar dat ging niet zonder slag of stoot. Bij een referendum over het met de bonden uitgewerkte sociaal plan werden de stem bussen kort en klein geslagen. De Azië-crisis zorgde vorig jaar tot overmaat van ramp voor een inzinking van de vraag en dalende prijzen op de wereld markt. Die ontwikkeling trof niet alleen Hoogovens in IJmui den zwaar, maar vooral ook Boël. In oktober zag het staal concern zich daarom genood zaakt uitstel van betaling aan te vragen. Het 'reddingsplan' dat in de maanden daarna werd uitgewerkt voorzag in het slui ten van de storingsgevoelige elektrische oven en continu- gieterij, de afvloeiing van nog eens zevenhonderd werkne mers en een extra investerings impuls van ongeveer 336 mil joen gulden. Voorwaarde was wel dat het Waalse gewest 84 miljoen gulden in een nieuw sociaal plan zou steken. Daar toe bleek premier Collignon, enkele maanden voor de ver kiezingen in België, niet bereid. Nu Hoogovens zich uit UCB te rugtrekt, lijkt een faillissement onafwendbaar aangezien de surcéance begin mei afloopt. Hoogovens moet een omvang rijke schadepost incasseren, die overigens al grotendeels in de jaarcijfers over 1998 is verdis conteerd. Daar staat tegenover dat de drastische stap het con cern van een dochter verlost die de directie de laatste maanden permanent hoofdpijn bezorgde. De Waalse gewestregering hoopt op haar beurt een andere gegadigde voor het bedrijf te kunnen interesseren. Het Zwit sers/Italiaanse concern Dufer- co zou al belangstelling hebben getoond. Duferco kocht ruim een jaar geleden het Waalse Cockerill op en publiceerde tot veler verrassing onlangs fraaie winstcijfers. Dat moet voor Hoogovens een bittere pil zijn. Inspecteur mag kijkje nemen bij Nike-fabrieken BEAVERTON AP Nike is bereid zijn buitenlandse bedrijven open te stellen voor onafhankelijke inspecteurs als concurrenten dat ook doen. Dat heeft directeur P. Knight geschreven aan verschillende Amerikaanse universiteiten die een contract hebben met de sportschoenen- en kledingfa brikant. In heel de Verenigde Staten hebben studenten de afgelopen weken van hun universiteiten geëist dat ze druk uitoefenen op Nike. Zowel Nike als Adidas en Reebok weigeren tot nu toe waarnemers toe te laten in hun buitenlandse fabrieken, omdat werknemers dan zouden weg lopen en bedrijfsgeheimen zou den worden onthuld. De aankondiging van Nike is enthousiast ontvangen door een van de felste critici van het bedrijf, de arbeidsrechtenorga nisatie Global Exchange. Deze instelling heeft beweerd dat er misstanden zijn in buitenland se fabrieken van Nike. „Dit is een grote doorbraak", reageert woordvoerder M. Benjamin van de organisatie. „Ik denk dat an dere bedrijven onder enorme druk komen te staan om het zelfde te doen." Nike heeft verder vastgesteld dat het bedrijf zich wil aanslui ten bij de Fair Labor Associati on (Instituut voor eerlijke ar beid). Ook BPM over extra accessoires ECONOMIE WIJZER De belastingdienst en de autobranche zijn met elkaar in conflict geraakt over de BPM (belasting op personenau to's en motorrijwielen). Belangenvereniging Rai vreest dat auto-importeurs naheffingen van in totaal tientallen miljoenen guldens te wachten staan. BMW Nederland heeft al een naheffing gekregen van onge veer zes miljoen gulden. De Rai vreest dat andere auto-impor teurs zullen volgen. Het minis terie van financiën heeft be kendgemaakt te onderzoeken in welke mate de BPM wordt ontdoken. De Rai gaat de im porteurs die met een fiscale na- heffing te maken krijgen onder steunen. De zaak heeft te maken met het tijdstip van inbouwen van extra accessoires in auto's. Te denken valt daarbij aan airco, leren bekleding, dure wieldop pen en dergelijke. Als deze ele menten worden aangebracht voordat het kentekenbewijs deel 1 is toegekend, vallen ze ook onder de BPM-heffing. Als het aanbrengen ervan gebeurt na toekenning van het kente kenbewijs, dan hoeft over de extraatjes geen BPM te worden betaald. Volgens de belasting dienst zijn heel veel auto's voor het toekennen van het kente kenbewijs voorzien van luxe ac cessoires, waarover vervolgens geen BPM is betaald. Een woordvoerder van de Rai zegt dat dit een onwerkbare situatie is. Als een af te leveren auto bij de dealer staat, gebruikt deze vaak al de lege uurtjes om zo'n auto gereed te maken. Het is niet bekend of op dat moment het kentekenbewijs al bij de im porteur is afgeleverd. Een woordvoerder van de Rai noemt het navrant dat alleen garages die er een perfecte werkplaatsadministratie op na houden, waarin ook de tijdstip pen van het werk staan Ver meld, door de fiscus kunnen worden aangepakt. Een advies in het blad Automotive aan dea lers om hun werkplaatsadmini stratie te vernietigen vindt de Rai geen goed advies. „Dat is bovendien strafbaar", aldus de zegsman. De Rai gaat er vooralsnog vanuit dat het conflict over de BPM-heffing over accessoires tot voor de rechter wordt uitge vochten. Wanneer de BMW- zaak voor de rechter komt is nog niet duidelijk. BMW heeft onlangs bezwaar aangetekend tegen de naheffing en heeft daar nog geen antwoord op ge kregen. Cadmium-houdende exemplaren vernietigd ZOETERWOUDE RONALD FRISART De eerste nieuwe kratten Am- stel-bier staan vanaf 9 april in de winkels. De Heineken-brou- werij in Zoeterwoude, waar Amstel wordt gemaakt, begint op 6 april met levering aan de groothandel. Omdat de distri butie bij Albert Heijn snel ver loopt, zullen de nieuwe kratten het eerst opduiken in de AH- supermarkten. Woordvoerster S. Koenders van Heineken Ne derland heeft dat gisteren laten weten. Op het nieuwe krat, dat een wat andere kleur rood krijgt dan het huidige, staat het Am- stel-logo geheel in kleur, terwijl daarvoor nu nog alleen wit wordt gebruikt. Het krat voor 24 flesjes heeft naast handgrepen aan de zijkanten ook een hand vat in het midden. De reclames die vanaf 12 april op televisie verschijnen, benadrukken dat. Met 1.899 gram is het nieuwe zuiDWOLDEHet ziet er in een weiland bij het Drentse Zuidwolde uit als een modem kunstwerk, maar het is gewoon oud ijzer. Na jaren dienst te hebben gedaan, moeten de hoog spanningsmasten tussen Zwolle en de Eemshaven wijken voor een moderne uitvoering. De oude masten zullen in stukken worden gezaagd en als schroot worden verkocht. FOTO WFA HARM METER krat ruim een half ons lichter dan het oude, dat tien jaar gele den werd ingevoerd. Het omwisselen van de vier miljoen kratten duurt ongeveer twee maanden. Hoeveel geld met de operatie is gemoeid, wil Heineken niet kwijt. De nieuwe kratten, waarin de giftige stof cadmium niet meer voorkomt, worden gemaakt door de firma Wavin in het Overijsselse Har- denberg. De oude, cadmium-houden de kratten worden in stukken gezaagd en voorlopig opgesla gen. Verdere verwerking volgt zodra daarover met de milieu beweging een akkoord is be reikt. Dat gesprek spitst zich toe op een nieuw procédé om het oude plastic onschadelijk te maken, aldus een woordvoer ster van de Vereniging Milieu defensie. In september worden ook de kratten van de merken Heine ken en Brand vernieuwd. Het nieuwe kratje.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11