Landbouwakkoord kost Nederland 350 miljoen Economie 'Hoogovens kocht een kat in de zak' De dure rekening van de radicale landbouwhervormingen LTO: forse daling inkomens boeren Shell-topman Schraven voorzitter van VNO-NCW Koopjesjacht bij Habitat ttord-Holland is blij met erikaanse 'coup' una 'Werkgevers in bouw spelen met levens' _n< 33 prijMMki beverwijk ronald frisart vervolg voorpagina In april 1997 begon Hoogovens aan het Boël-avontuur. YVat het al met al heeft gekost is ondui delijk. Hoogovens weigert een bedrag te noemen. Naar ver luidt zou met de aankoop van het belang in UGB 75 miljoen gulden zijn gemoeid. Daarna zou zeker honderd miljoen in België zijn geïnvesteerd. In de jaarrekening 1998 heeft Hoog ovens bovendien een bijzonde re last opgenomen van 174 mil joen gulden die grotendeels be trekking heeft op Boël. Topman Van Duyne zei dat hij daar bo venop geen extra kosten ver wacht. Nederlandse vakorganisaties reageerden gisteravond be hoedzaam. Ze hopen volgende week tekst en uitleg te krijgen van de Hoogovens-top. Volgens bestuurder A. van der Molen van De Unie is het Hoogovens 'opnieuw niet gelukt twee cul turen met elkaar te verenigen'. Hij herinnert eraan dat de sa menwerking met het Duitse Hoesch eerder op niets uitliep. Die samenwerking kreeg in 1972 gestalte in Estel. Tien jaar later ging men weer uiteen. Bestuurder J. Duynhoven van FNV Bondgenoten heeft de in druk dat Hoogovens in 1997 met Boël 'een kat in de zak' kocht. G. Sweys van VHP Hoog ovens vraagt zich af 'of ze de boeken van Boël destijds wel goed hebben gecontroleerd'. Anderzijds overheerst bij de bonden het vermoeden dat het Hoogovens nooit te doen is ge weest om de fabriek in La Lou- vière, maar slechts om het marktaandeel van Boël. Sweys (VHP): „In dat geval is het een strategische zet geweest. Maar dat is absoluut gebeurd over de ruggen van de collega's in Bel gië". FNV'er Duynhoven noemt het 'pikant' dat Belgische vak bondsmensen al eind 1996 twij felden aan de Hoogovens-plan nen met Boël. „Ze zeiden: Heeft Hoogovens echt interesse in ons bedrijf? Of gaat het ze al leen om onze markt en het be drijf in Noord-Frankrijk?" In dat laatste geval voorzagen de Belgische bonden dat de koud- walserij in La Louvière zou wor den stilgelegd. Inderdaad maakte dat deel uit van het her stelplan van Hoogovens voor UGB. den haag anp Shell-topman Schraven gaat de werkgeversorganisatie VNO1 NCW leiden. Schraven neemt in november het voorzitterschap van J. Blankert over. Schraven is een grote onbekende in sociaal- economisch Nederland. Op zijn komst is positief gereageerd. De vakcentrales, zijn belangrijkste tegenspelers, verwachten dat hij het beleid van zijn voorgan ger zal voortzetten. Schraven is op en top Shell- man. Hij heeft zijn hele leven bij het olieconcern gewerkt. Ja renlang zat hij voor zijn baas in het buitenland. Zo was hij in Venezuela manager internatio nale olie- en transportcontrac ten. In Buenos Aires directie voorzitter van de Shell maat schappijen in Argentinië. Te genwoordig is hij president-di recteur van Shell Nederland. Schraven past goed in het profiel dat VNO-NCW voor ogen stond: een kei uit het be drijfsleven met veel internatio nale ervaring. In sociaal-econo mische Nederland werd echter mening wenkbrauw gefronst. „Schraven wie?", vroeg CNV- voorzitter D. Terpstra zich af. Zijn collega De Waal (FNV) had de eer om de afgelopen dagen Schraven te ontmoeten. En is positief over de nieuwe voorzit ter. Terpstra en De Waal hopen dat hij net zoals zijn voorgan gers trouw blijft aan de overleg economie (het veelgeprezen poldermodel). MKB-voorzitter H. de Boer noemt Schraven een uitstekende keus. De onderhandelingskwalitei ten die Schraven straks als voorzitter hard nodig heeft, worden binnen Shell geroemd. Volgens de voorzitter van de Centrale Ondernemingsraad van Shell Nederland K. Terpstra is het mede de verdienste van Schraven dat er voor de Neder landse activiteiten van het olie concern een overkoepelende organisatie bestaat. „Dat heeft hij hard moeten bevechten", vermoedt Terpstra. uw zit te springen om personeel De bouwsector heeft op korte termijn veel perso- ^ódigTEen op de vijf bedrijven in de sector denkt de ko- de maanden in omvang te groeien. Slechts vijf procent ver- it krimp- De bedrijfstak denkt dan ook veel mensen nodig foben, meer dan begin 1998 of 1997. Dit blijkt uit een con- tuurtest van het Economisch Instituut voor de Bouwnijver- EIB. De bouwnijverheid had eind januari voor 7,4 maan- werk in de orderboeken staan. Dat was een jaar eerder nog naanden. In bijna tweederde van de gevallen vindt het werk Ier stagnatie voortgang. uden Loeki voor 'Goal!' van Calvé j«um Het reclamefilmpje Goal! van Calvé Pindakaas krijgt 51 ouden Loeki 1998. de prijs voor de beste tv-commercial iet jaar. Het publiek koos het spotje 'It kin net' van Sonne- Js tweede in de STER-competitie. De Mus van Brand bier e' op de derde plaats. Ongeveer 37.000 mensen deden mee je verkiezing, van wie ruim 14.000 via Internet. Zij konden este vijf commercials kiezen uit de dertig meest populaire, van fragmenten werden gepubliceerd in krantenadverten- en op Internet. De winnaar van vorig jaar, Melkunie met de belandde dit keer op de vierde plaats met Tintelend fris. De 2,M tmerrie van Guus Hiddink voor het WK 98, van Nationale '5! danden, werd vijfde. gale software gevonden bij invallen Op initiatief van de stichting Business Software Al- (BSA), de in 1988 opgerichte organisatie voor wereldwijd i ?rende softwareproducenten, zijn bij invallen in vier be- 2'? En illegale computerprogramma's in beslaggenomen. De len, uitgevoerd door deurwaarders en softwaredeskundi- werden gedaan na toestemming van het Openbaar Minis- in Amsterdam, aldus BSA. Het gaat om firma's in de instal- 01 echniek, grafische sector en in de constructiesector. De be en bedrijven kunnen flinke schadeclaims tegemoetzien. de handel in illegale software worden volgens schattingen 0n al in Nederland miljarden aan rechten ontdoken. lanse economie opnieuw gekrompen O.?: i» De Japanse economie is in de laatste drie maanden van met 0,8 procent gekrompen. Het was het vijfde achtereen- 1 inde kwartaal van negatieve groei. Alles wijst er op dat de ise economie, na de Amerikaanse de tweede in de wereld, het tweede achtereenvolgende begrotingsjaar zal krimpen. 5 de Tweede Wereldoorlog is dat niet meer voorgekomen, egatieve groei over het totale begrotingsjaar 1998-99 zal schijnlijk uitkomen op 3,2 procent. Over twee jaar wil de ing weer op een jaarlijkse groei van twee procent zitten. S verkoopt Amsterdams hotel 'l rdam De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS haar hotel aan het Rusland in Amsterdam voor 185 mil- kroon (46 miljoen gulden) verkocht aan de Zweedse inves- jsmaatschappij Nordisk Renting Europe. Dat heeft SAS gis- bekendgemaakt. Voor de 130 werknemers van het Radis- AS-hotel verandert er weinig omdat het een sale-and-lea- ckconstructie betreft. ivincie vormt Ij gneet voor tenlands geld Minister Apotheker heeft rug recht gehouden De boeren schreeuwen moord en brand. Het gisteren bereikte Europese landbouwakkoord zet immers het mes in de prijssubsidies. De jam merklacht van verscheidene EU-landen waar onder Nederland dat het compromis te duur is, bewijst evenwel dat verdere prijsdalingen mogelijk waren. Europees landbouwcommissaris Fischler kwam vervolgens met een spontane lofzang over het 'meest radicale hervormingsakkoord ooit'. Dat versterkt het gevoel dat verdere ingrepen eigen lijk noodzakelijk zijn. Maar het belangrijkste is toch dat er een akkoord ligt. Na drie weken ver gaderen en een slotsessie van zeven uur kwa men de landbouwministers rond vier uur 's och tends het heuglijke nieuws melden. Een stevige opsteker voor het huidige Duitse voorzitter schap van de Europese Unie. Nu er over de landbouwuitgaven voor komende jaren (2000-2006) grotendeels overeenstemming bestaat, stijgt nu de kans dat de EU-regeringslei- ders over twee weken in Berlijn de financiering van de rest van het EU-beleid kunnen afhande len. Het landbouwbudget beslaat bijna de helft van de EU-uitgaven. Minister Apotheker (landbouw) en zijn collega's hebben dan ook een klein mirakel verricht. Eén jaar geleden presenteerde de Europese Commis sie het dagelijks bestuur van de EU haar plannen om de prijssubsidies voor vlees, granen en melk met respectievelijk dertig, twintig en vijftien procent te verlagen. Het inkomensverlies voor de boeren zou maar gedeeltelijk worden gecompenseerd via directe steun vanuit Brussel. Ondanks forse verdeeldheid in de EU en heftige boerenprotesten zijn de hoofdlijnen van de Commissievoorstellen in het akkoord overeind gebleven. Alleen de daling van de vleesprijs wordt verzacht (geen dertig, maar twintig pro cent eraf), en de melkmaatregelen hoeven pas vanaf 2003 in te gaan. De boereninkomens zul len dus dalen; volgens eerdere berekeningen ge middeld met zeven procent tussen 2000-2006, wat voor een Nederlandse rundveehouder kan oplopen tot ruim twintig mille per jaar. Is de boer de dupe, dan is de vraag hoe het staat met de consument? Die profiteert van de prijs dalingen, als de handel die tenminste doorge ven. Volgens Eurocommissaris Fischler kan het profijt oplopen tot 27,5 miljard per jaar, ofwel 75 gulden per EU-burger. Probleem is wel dat die zelfde burger als belastingbetaler weer opdraait voor inkomenssteun voor de boeren. Is het verlies voor de boeren en de opbrengst een beetje voor de burger, de echte winst van het akkoord gaat naar Fischler zelf. Zijn politieke ster rijst nog verder aan het EU-firmament. Want hoewel iets minder hard dan hijzelf wilde, doorstaat het landbouwakkoord met glans de ti tel 'meest radicale hervorming uit de EU-ge- schiedenis tot nog toe'. Tot zover niets dan lof, oordeelde ook minister Apotheker in de vroege ochtenduurtjes. Het pro bleem is alleen de poen. Met het akkoord kost het Europese landbouwbeleid de komende ze ven jaar 690 miljard gulden. En dat is vijftien miljard meer dan het kabinet wil in zijn streven de EU-uitgaven te bevriezen. Een klein verschil lijkt het, zeker als bedacht wordt dat de landbouwministers in hun 'zwaks te' moment afkoersten op vijftig miljard extra. Maar ook vijftien miljard betekent voor Neder land nog altijd 750 miljoen meer uitgaven. En dat terwijl Den Haag de komende zeven jaar 7,8 miljard minder aan Europa wil betalen. Het afbouwen van de inkomenssteun voor boe ren levert geld op, weet Apotheker nu al. Eén procent per jaar eraf is genoeg, heeft zijn minis terie berekend. Probleem is alleen nog dat alle EU-regeringsleiders in Berlijn daar akkoord mee moeten gaan. Niet iedereen staat achter hem, maar minister Apotheker heeft zijn rug recht gehouden en een voorbehoud op het landbouwakkoord gemaakt. Nu is het aan minister Zalm (financiën) en pre mier Kok om met de vuist op tafel te slaan. provincies trekt Noord- ei de meeste buitenland- rijven aan. Het Commis- voor Buitenlandse In- ngen in Nederland (on- il EZ) heeft vorig jaar 108 b uit het buitenland naar and gehaald. Daarvan in 42 bedrijven een vesti- n Noord-Holland op te Deze bedrijven inves- n 350 miljoen gulden en in voor 2.215 nieuwe ar- laatsen. Landelijk gaat n 1,3 miljard gulden en lieuwe arbeidsplaatsen. Holland heeft het afge- aar aanmerkelijk minder ands geld getrokken Er len zich 24 firma's die kaar 178 miljoen gulden lerden en voor 936 nieu- eidsplaatsen zorgden, oemde vestigingen in Holland zijn voorname- Amerikaanse bedrijven, it Japan, Taiwan, Zuid- Engeland, Zweden, Fin- en Frankrijk komen 'en graag naar Noord- d. De meeste bedrijven specialiseerd in informa- communicatietechnolo- )ii resultaat overtreft onze litingen", zegt gedepu- economische zaken md.„Het is zelfs beter 1997. Ook toen scoorde ■Holland het hoogst." Rotterdam Bij de vestigingen van Habitat in Rotterdam en Arnhem verdringen zich gistermorgen tientallen koopjesjagers. Enkele weken geleden werd duidelijk dat het concern failliet was gegaan. De winkels gingen onmiddellijk dicht in afwachting van een mogelijke overnamekandidaat. Die kondigde zich echter niet aan, reden waarom nu de inventaris voor verlaagde prijzen aan de man en vrouw wordt gebracht. foto wfa cees pruijt Vakbonden vrezen toename kanker door werken met kwarts :n inderkaau provinciebestuur van •Holland juicht de over- van het stroomproductie- UNA door het Ameri- energiebedrijf Reliant toe. De UNA-directie woensdag bekend dat terikanen het bedrijf, ei- 111 van Noord-Holland, it en Amsterdam, voor 'lar<l gulden hebben ge- De 'coup' komt niet on- •nt, want UNA was doel- 1 op zoek naar een kapi- chtige buitenlandse t- Als betrekkelijk kleine der van electriciteitscen- nM naakte UNA zich zorgen Concurrerende tarieven te voeren nu de grenzen laan voor stroomprodu- uit het buitenland, provinciebesturen van _Holland en Utrecht en voriifjneentebestuur van Am- zijn onlangs akkoord net verkoop van de en In tegenstelling tot jaren geleden is de de mocratische controle op stroomproductie nauwelijks punt van discussie meer in pro vinciale staten. Geen enkele politieke fractie van de provinciebesturen en de gemeenteraad heeft grote be zwaren getoond tegen de ver koop van aandelen en uiteinde lijk het afstoten van UNA. Noord-Holland heeft nu nog voor 75 miljoen gulden aande len in UNA. Omdat de waarde van het bedrijf inmiddels veel groter is, vloeien er straks zeer grote bedragen in de overheids kassen van Noord-Holland, Utrecht en Amsterdam. Volgens afspraak moeten uiterlijk in 2006 alle aandelen zijn ver kocht. UNA werd in 1988 opgericht om de productie en distributie van electriciteit uit elkaar te ha len. Ook Energie Noord West, het stroomdistributiebedrijf van Noord-Holland, is druk doende door fusies groter te worden. Provincie en gemeen ten zullen op termijn eveneens daarvan alle aandelen verko pen. sylvia marmelstein Duizenden, misschien wel tienduizenden werknemers in de bouw en in de betonin- dustrie ademen dagelijks de gevaarlijke stof 'respirabel kwarts' in. Deze stof kan long kanker en stoflongen veroorzaken. De bouwbonden en de CNV Bedrijvenbond strijden al jaren voor maatregelen. Deze week vroegen de werkgevers de bonden plotseling te komen praten over een 'meet- protocol', waarin wordt vastgelegd hoe, waar en hoe vaak er wordt gemeten. „Ik ben heel blij met die toenadering, maar de werkgevers zijn er erg laat mee", zegt CNV- bestuurder G.J. den Besten. Bij bijna alle bedrijven in de betonindu- strie wordt de maximum hoeveelheid kwarts die in de lucht mag zweven over schreden, zo bleek woensdag uit een on derzoek. De wet zegt dat er maximaal 0,075 milligram (0,15 voor de bouw) kwarts in één kubieke meter lucht mag zitten. Uit on derzoek van de betonwerkgeversvereniging BFBN blijkt dat sommige werknemers meer inademen. „Tegelpersers, mengba- zen, vorkheftruckchauffeurs, opslagman nen en werknemers op borstel wagens bij voorbeeld." Directeur T. Pielkenrood van de BFBN doet zijn best om te benadrukken dat de werkgevers niet met de armen over elkaar hebben gezeten. „Al sinds begin jaren ne gentig pakken we het kwarts-probleem aan. Veel werkgevers hebben machines ge plaatst om het stof weg te zuigen. Anderen werken met natte materialen, zodat het niet kan verstuiven." Het grote probleem is dat werknemers meestal niet weten dat ze met een gevaar lijke stof werken. „Kwarts is eigenlijk ge woon stof en dat klinkt héél onschuldig", zegt Den Besten. In veel betonbedrijven is dat nog niet doorgedrongen, signaleert Den Besten. Werknemers weten niets over de gevaren, ze staan zelfs de vloer te bezemen. Door die bewegingen komt neergedaald kwarts weer opnieuw in. de lucht. Nog gevaarlijker zijn de blaasmachines die werknemers ge bruiken om het stof weg te blazen. De bond probeert al jaren om met de BFBN over de problemen te praten. „Dat lukt niet. Ook bij de bedrijven zelf kreeg ik nul op het rekest." Ook bij de Bouw- en Houtbond FNV klinkt een diepe zucht als het woord kwarts valt. Woordvoerster A. Pols: „We proberen het al jaren op te lossen, maar het schiet niet op." Een paar jaar geleden bleek uit onderzoek van de Universiteit Wageningen dat in sommige bedrijven honderd keer zo veel kwarts in de lucht zat dan is toege staan. Een lakse overheid werkt volgens haar dit soort problemen in de hand. „De politiek walde onder Linschoten in 1995 zelfs nog het verbod opheffen om met zandsteen te werken. Die grondstof bestaat liefst voor vijftig tot negentig procent uit kwarts. We hebben ervoor moeten demon streren om die wet tegen te houden! De overheid heeft onlangs bedacht dat in de bouw meer kwarts mag worden gebruikt. De grens is verschoven van 0,075 naar 0,15 gram per kubieke meter", zegt Pols. „Dan komen ze dus in de gevarenzone", zegt vicevoorzitter G. ten Velde van de Ne derlandse vereniging van artsen voor long ziekten. In Denemarken is volgens hem aangetoond dat boven de grens van 0,1 kankergevallen opduiken. „Onder die grens kunnen ook gezondheidsproblemen ont staan, zoals chronische bronchitis en soms ook stoflongen." Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken, verantwoordelijk voor arbeidsom standighedenbeleid, heeft beloofd op korte termijn met maatregelen te komen. Bedrij ven die de wet overtreden hebben volgens hem inmiddels bezoek gehad van de ar beidsinspectie. Volgend jaar wordt gecon troleerd of ze hun leven hebben gebeterd. Minister Zalm houdt vast aan bezuiniging op EU-bijdrage Het landbouwakkoord voor de Europese Unie gaat ons land 350 miljoen gulden per jaar kosten. Dat heeft mi nister Zalm van financiën gisteren becijferd. Zalm maak te tijdens een overleg in de Tweede Kamer evenwel dui delijk dat het streven van ons land om al met al 1,3 mil jard te bezuinigen op de netto bijdrage aan de Europese Unie overeind blijft. Hoe dat bereikt wordt, vindt Zalm minder belangrijk. Zo wees hij erop, dat het geld ge vonden kan worden via cofi nanciering, waarbij de lidstaten een deel van de inkomenssteun voor de boeren zelf betalen. Ook zijn er afspraken over de zogeheten netto-begrenzer; het uitgavenplafond van de Euro pese Unie. „Het eindresultaat staat voor op. Wij zijn flexibel waar het gaat om de instrumenten", al dus Zalm. Het akkoord lijkt voor Nederland heel duur uit te vallen, maar de regeringsleiders kunnen over twee weken in Berlijn 'de schroeven aandraai en'. Nederland wil geen 'ak koord tot elke prijs', aldus Zalm. Zalm benadrukt dat minister Apotheker 'ja, mits' heeft ge zegd tegen het akkoord. „Nee", had een alternatief kunnen zijn, aldus Zalm. Maar minister Apo theker heeft in het akkoord ook dingen binnengehaald voor Ne derland, aldus Zalm. Europees commissaris Fisch ler vindt het akkoord over een nieuw Europees landbouwbe leid in elk geval niet te duur. De extra kosten over zeven jaar (2000-2006) zijn 'te vergelijken met wat vroeger een prijspakket voor een jaar meer kostte'. Enkele uren nadat het nach telijke akkoord was beklonken, becijferde Fischler de extra kos ten op 1,5 miljard euro (3,3 mil jard gulden). Minister Apothe ker hield het echter op 5 miljard euro (11 miljard gulden) meer. Om die reden maakte Apo theker een financieel voorbe houd bij de afspraken en drong aan op aanvullende maatrege len waartoe op de Europese top in Berlijn over amper twee we ken zou moeten worden beslo ten. Ook de Fransen, de Britten en de Zweden denken er zo over. Het akkoord dat de Europese ministers van Landbouw giste ren hebben bereikt, zal leiden tot een forse daling van de boe reninkomens in Nederland. Ondanks de verbeteringen die minister Apotheker (landbouw) heeft binnengesleept, zullen de toeslagen die de boeren krijgen onvoldoende zijn om de prijs dalingen te compenseren. Dat zegt de boerenorganisa- tie LTO-Nederland. Volgens voorzitter Doornbos zijn de mi nisters er niet in geslaagd het landbouwbeleid zodanig te ver anderen dat boeren voldoende worden beloond voor een mi lieu- en diervriendelijke manier van produceren. Daarentegen zijn de Product schappen Vee, Vlees en Eieren ingenomen met het akkoord. Het inkomensverlies van de producenten van rund- en kalfsvlees door de prijsdaling wordt bijna volledig gecompen seerd. „Dat is meer dan waarop we hadden gerekend", aldus voorzitter Tazelaar. „In onze sector zie ik geen minpunten." De Productschappen prezen minister Apotheker. Ook de PvdA stemt in met het akkoord. Kamerlid Waalkens stelt zich op achter minister Apotheker, die een financieel voorbehoud bij de dure afspra ken maakte. Het akkoord is veel duurder dan voor aanvang van de marathonsessie werd veron dersteld. Waalkens vertrouwt er op dat de top in Berlijn de ge wenste aanvullende maatrege len oplevert. Bovendien gelooft hij dat via 'co-financiering' Ne derlandse boeren extra steun zullen krijgen. Dat houdt in dat lidstaten de steun voor hun boeren zelf betalen. Het CDA is ontevreden. Door een financieel voorbehoud te maken heeft minister Apothe ker bovendien een 'bom' gelegd onder de afspraken, meent Ka merlid Atsma. „De verhoging van de toegestane melkproduc tie zal de prijs van de melk drukken. Dat gaat ten koste van de inkomsten van de zuivelpro- ducenten die gingen er al met zeven procent op achteruit."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9