Verdeeldheid blijft in debat over asielbeleid Zuid-Holland weer 'politieke proeftuin' Auto grootste bedreiging veiligheid treinreiziger Binnenland n l|uw debat over bouw |dmasten voor de kust Wilgen knotten GroenLinks valt in drie provincies buiten boot gewonden bij schietpartij een schietpartij in een woning in Diemen zijn giste- 33- en een 29-jarige man gewond geraakt. Beiden liggen jekenhuis en zijn in verzekering gesteld. Op het moment schietpartij in de woning van de 33-jarige man waren jns vrouw en zoontje aanwezig, maar die bleven onge- he 29-jarige man was onder bedreiging de woning bin- jrongen op zoek naar de heer des huizes. Toen de indrin- )evvoner zag, schoot hij onmiddellijk. De bewoner raakte 1 aan zijn arm, maar schoot wel terug. Later bleek dat hij jonent in de heup had geraakt. Na de schietpartij ging inde indringer er in een auto vandoor. Een kennis iem later naar het ziekenhuis, waar hij is gearresteerd. ite voor verwaarlozen yaks Wegens het verwaarlozen van dieren en overtredingen milieuwetgeving zijn twee bestuursleden van de tse stichting Het Hof van Eden gisteren door de politie- l veroordeeld tot duizend gulden boete, waarvan de helft lardelijk. Daarnaast moet de stichting een boete betalen 1000 gulden, waarvan eveneens de helft voorwaardelijk. Biting, die als doel heeft de biodiversiteit te bevorderen, |op haar terreinen uitheemse plantensoorten. Tijdens les begin vorig jaar trof de landelijke inspectiedienst van fenbescherming een aantal uitgemergelde yaks aan en Lal kadavers van door uitputting gestorven dieren. —en jaar cel voor bankoverval De rechtbank in Breda heeft gisteren twee Amsterdam- jroordeeld tot negen jaar cel voor een gewapende over- en bank in het Brabantse Oosterhout. De eis was acht twee, 23 en 24 jaar, reden vorig jaar juni de pui uit een an de ABN AMRO. Na de overval volgde een spectaculai- •rvolging door de politie, waarbij zelfs helikopters wer- »zet. De daders werden opgepakt na een schietpartij in at bij Tilburg. De rechter achtte het gebruik van extreem jËT tegen zowel burgers als politiemensen ongehoord. S er rdam wil af van GFT-afval De gemeente Rotterdam wil af van de verplichting afval gescheiden en collectief op te halen. Müieuwet- Kuijper gaat de Inspectie Milieuhygiëne om ontheffing voor 185.000 hoogbouwwoningen. De gemeente heeft ervaringen met het collectief ophalen van groente-, tuinafval in flats. Een oplossing is volgens een woord- niet voorhanden. Gemeenten zijn sinds 1994 op grond Wet Milieubeheer verplicht het GFT-afval gescheiden in ïlen. GFT-afval wordt in Rotterdam sinds een aantal ja- ezameld in de laagbouw met behulp van een biobak. In met hoogbouw slaat de gescheiden inzameling echter cht aan. Buurtcontainers ontsieren de straten en er be- )k veel ander afval in. erleiders sporen achterstanden op ;ht» De GGD Zuid-Holland Zuid introduceert binnen- )ordrecht een cursus voor peuterleiders, gericht op het dig opsporen van taal- en spraakachterstanden. Een op kinderen die instromen in het basisonderwijs, heeft een spraakachterstand. Volgens de GGD Zuid-Holland Zuid n landelijk beeld. De cursus wordt op dit moment ont- Na de zomervakantie zouden de eerste lessen kunnen in. Als het idee aanslaat, wordt het aanbod uitgebreid dere gemeenten. ren moeten zelf leren op school Leraren in het voortgezet onderwijs moeten hun elf ook gebruiken om te leren. Dat is nodig om de nieu- die van een docent worden verwacht bij de invoering itudiehuis, onder de knie te krijgen. Schooldirecties daar ruimte voor maken. Dat stelt de Nijmeegse socio- (wakman, die dinsdag aan de Katholieke Universiteit promoveert op een onderzoek naar de professionali- t voortgezet onderwijs. Volgens Kwakman werkt leren 1 beter voor docenten, dan het volgen van nascholings- itaties na mishandeling peuter am« De politie in Amsterdam heeft woensdagavond in ling in het stadsdeel Westerpark een 20-jarige moeder 13-jarige man gearresteerd op verdenking van zware deling van een 2-jarig kind. De peuter is in het ziekfen- genomen. Het mishandelde meisje heeft op verscheide- Esen kneuzingen, een gezwollen gezichtje en zit onder de plekken. De man is een bekende van de moeder. in jsbende opgerold i/DQRTMUNDDe politie in Twente heeft in samenwer- Isch it de Duitse politie een internationale drugsbende opge- iarbij zijn negen verdachten uit Enschede en Zwolle )uden en twee Duitsers. De elf worden verdacht van be- heid bij een grootschalige handel in drugs en XTC-pil- vijf huiszoekingen in Enschede zijn 10 kilo softdrugs, rag van 15.000 gulden, vier vuurwapens, een hoeveel- ndvuurwapens en een doos met 1200 joints in beslag ge- Verder is in Enschede een Mercedes aangetroffen die in ick was gestolen. Jl- Kamer op verkeerde been gezet aan dat het eventueel verstrek ken van de vergunning getoetst moet worden aan de gevolgen voor het milieu en de volksge zondheid. Staatssecretaris De Vries zei daarop dat dit juri disch, niet kan, omdat dan voor nieuwe wetgeving terugwerken de kracht zou moeten gelden. Bovendien zou dan een scha declaim dreigen van miljoenen guldens. Op grond van de wet- en re gelgeving zoals die tot dusver van kracht is, kan de staatsse cretaris een aanvraag voor zo'n vergunning buiten de territoria le wateren alleen toetsen op de gevolgen voor de veiligheid van scheep- en luchtvaart. Het gaat daarbij vooral om het storen van radioverkeer. De Kamer was daar niet ge lukkig mee. De regeringspartij en drongen in een motie aan op noodwetgeving, zodat een aan vraag voor een dergelijke ver gunning ook getoetst zou kun nen worden op de gevolgen voor het milieu en voor de ge zondheid. Daarna zou wetge ving dienen te komen om er voor te zorgen dat de vergun ning ook getoetst wordt op de gevolgen voor het ruimtelijk be leid. De vergunning aan Delta Ra dio is nog niet verleend en met de bouw van de masten is nog niet begonnen. vindt dat staatssecre- li de Vries (Verkeer en at) dinsdag de Tweede M P het verkeerde been tet tijdens een debat Imasten op de Noord- taatssecretaris zei toen schadeclaim van mil- oldens dreigt, als de )u besluiten dat hier- lopig geen vergunning Hen afgegeven. brief van het ministe- - 19 augustus vorig jaar a Radio blijkt dat in 'rekken met radiozen- meld dat die de over- aansprakelijk kan stel- r oponthoud of zelfs ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Paars als eerste beproefd en afgedankt vaassen Regen en als gevolg moeilijk om wilgen te knotten. kans en ging aan de slag met de daarvan drassige weilanden Gisteren klaarde het op. De Vaas- kettingzaag. Overal in het land maakten het de afgelopen weken sense boer De Wilde greep zijn zijn boeren en vrijwilligers in het voorjaar in de weer met het snoeien van de knotwilgen. foto hans van de vlekkert den haag monica wessling Zuid-Holland is met een college van gedeputeerde staten zon der WD, maar met klein-rechts en GroenLinks, opnieuw een politieke proeftuin. Acht jaar geleden werd in deze provincie paars 'uitgevonden en be proefd'. Nu wordt die coalitie daar als eerste 'afgedankt' komt GroenLinks voor het eerst in GS en werken twee uitersten in het politieke spectrum (GroenLinks en de kleine chris telijke partijen) samen. Toch zien J. Wolf (PvdA) en J. Heij- koop (CDA) het niet als een lan delijk signaal. „Dit is provincia le politiek", nuanceren de grondleggers van de nieuwe co alitie. Niet alleen de samenstelling, ook de snelheid waarmee het college is gevormd, is bijzon der. Net een week na de verkie zingen hebben de liberalen het nakijken. Van een overhaast be sluit is volgens Wolf absoluut geen sprake. „Er wordt de pro vincie altijd traagheid en stro perigheid verweten. Nu zijn we een keer snel en nou is het weer niet goed." Het samengaan van SGP en RPF /GPV en de samenwerking met GroenLinks zou volgens SGP-lijsttrekker en beoogd ge deputeerde M. Houtman, in een kabinet niet denkbaar zijn geweest. „Op ethische kwesties als abortus en euthanasie lig gen de standpunten van Groen Links en ons te ver uiteen." De benoeming van vrouwelijke ge deputeerden -PvdA en CDA schuiven elk na vier jaar uitslui tend mannelijke gedeputeerden vrouwen naar voren- is voor Houtman geen onoverkomeljk probleem. Terwijl de SGP vrou wen niet toestaat lid te zijn van de partij. Voor GroenLinks is deze inzet reden om, zoals lijst trekker M. Vissers zei, 'niet aan scherpslijperij te doen'. Op provinciaal niveau is de af gelopen vier jaar al herhaalde lijk gebleken dat de twee uiter sten op het gebied van natuur en milieu en 'zorgkwesties' op één zitten^et 'samenvoegen' van de drie christelijke partijen in de provincie is volgens Hout man geen probleem. „Wie onze verkiezingsprogramma's door leest, heeft moeite verschillen te ontdekken." De nieuwe coalitie verwacht twee weken nodig te hebben voor het opstellen van een col legeprogram. Dat zal, zo erken den de vier beoogd gedeputeer den, nog een behoorlijke klus worden. Zo liggen de stand punten over de aanleg van de snelweg A4 door Midden-Del fland en de toekomst van de glastuinbouw in de Hoeksche Waard nog ver uiteen. Het beleid moet socialer en groener worden, zo liet het nieuwe bestuur gisteren weten. „Over infrastructuur en econo mie was met de WD goed te praten. Nu is het echter de hoogste tijd om meer aandacht te besteden aan groen en leef baarheid en daarover denken de liberalen en wij toch echt heel verschillend", verwoordde Wolf de mening van CDA en PvdA. Aardverschuivingen in het beleid lijken niet te ver wachten; „Flet gaat om accent verschillen." De uitbreiding van het aantal gedeputeerden van zes naar acht is volgens Wolf en Heij- koop allesbehalve een luxe. „Zuid-Holland moet bekender worden in Brussel zodat niet al leen Flevoland van Europa pro fiteert. Door iedere gedeputeer de een regio toe te bedelen, moet de provincie dichter bij de burgers komen." den haag gpd Extra maatregelen om het groeiende en gecompliceerde asielprobleem aan te pakken, stuiten op grote verdeeld heid in de paarse regeringscoalitie. Er is in de Kamer geen overeenstemming over dit nationale vraagstuk, analyseerde gisteren D66-fractievoorzitter De Graaf de uiteenlopende standpunten in het debat over het asiel beleid. dringend om een oplossing vraagt. De Graaf herhaalde het standpunt van zijn partij dat een staatscommissie oplossin gen moet aandragen. Dit voor stel werd opnieuw door de meeste partijen, ook door WD en PvdA, afgewezen. Daarmee zou de politiek buiten spel wor den gezet, luidt het algemene oordeel. PvdA, D66 en WD zijn vooral verdeeld over nieuwe maatregelen die moeten wor den genomen om de groei van het aantal asielzoekers (dit jaar 62.000 tot 67.000) in te dam- Het door oppositiepartij CDA aangevraagde Kamerdebat om de recente botsingen tussen PvdA en WD op te helderen, bevestigde nogmaals dat het asielbeleid een open zenuw dreigt te worden in de rege ringscoalitie. De Graaf probeer de de tegenstellingen niet meer te verbloemen: „Er is geen con sensus binnen de oppositie, zo als er ook geen consensus is binnen de coalitie." Een op den duur onhoudbare situatie, om dat de vastgelopen asielkwestie men en om de uitstroom te be vorderen. De verdeeldheid betreft on der meer de kwestie of een asielzoeker met een A-status nog kan worden teruggestuurd, zoals de WD wil en het voorstel geen opvang meer te bieden aan uitgeprocedeerden. Ook het terugbrengen van het aantal verblijfsstatussen van nu drie naar twee (PvdA) of één (WD) ligt moeilijk. De oppositiepartijen wraak ten de 'ommezwaai' van de PvdA. Nog niet lang geleden waren de sociaal-democraten ervoor om uitgeprocedeerden die buiten hun schuld niet naar hun land kunnen terugkeren toch 'sobere' opvang te geven. Melkert lijkt nu van dit uit gangspunt, dat ook is vastge legd in het regeerakkoord, af te willen stappen. GroenLinks-lei- der Rosenmöller en De Graaf probeerden tevergeefs om het standpunt van Cohen hierover te krijgen. De PvdA-staatssecre- taris zei twee weken geleden in een eerste reactie op Melkerts voorstel er niet afwijzend te genover te staan. Het debat was door het CDA aangevraagd, maar voor de meeste fractievoorzitters had de discussie niet gehoeven Alle partijen herhaalden hun stand punten en stoften oude voor stellen nog eens af. WD-frac- tieleider Dijkstal toonde zich om die reden getergd. Debatte ren zonder dat een concreet re geringsvoorstel op tafel ligt, le vert volgens hem alleen maar een herhaling van standpunten op. „Is dit de manier waarop wij in dit huis over zo'n belang rijk vraagstuk willen discussië ren", vroeg hij zich af. arnhem anp De grote winnaar van de Pro vinciale Statenverkiezingen, GroenLinks, krijgt in Gelder land, Friesland en Utrecht geen plaats in de coalitie. In Friesland vormen CDA, WD en PvdA een coalitie. GroenLinks trekt zich terug uit de onderhandelingen. Ondanks de forse groei van de partij, van twee naar vijf Statenleden, wei geren vooral CDA en WD om GroenLinks als volwaardige partner te zien. GroenLinks heeft in Friesland zelf aangege ven geen gedeputeerde te wil len leveren. De onderhandelin- De beste overweg is helemaal geen overweg haarlem rien polderman De ongedisciplineerde autorij der wordt langzamerhand de enige en grootste bedreiging van de treinreiziger. Dagelijks komen beide partijen elkaar te gen op de vele overwegen, die een bron van storingen en on veiligheid vormen in het spoor wegnet. Soms gaat het net goed, vaak ook niet. In een flits verplettert de trein een auto vonkend tot een vormeloze prop blik. De treinreiziger heeft geen tijd na te denken over wat er gebeurt. Als zijn trein over eind blijft op de rails, bedraagt de schade toch al gauw enkele uren vertraging. En anders hoort een tweede Harmeien nog steeds tot de mogelijkhe den.... De treinramp bij Harmeien in 1962, die 95 mensen het leven kostte, was de aanleiding om het hele Nederlandse spoor wegnet te voorzien van auto matische treinbeïnvloeding. Dat veiligheidssyteem komt in werking, indien een machinist een rood sein over het hoofd ziet, en brengt de trein automa tisch tot stilstand. Het waakt over veilige snelheden en moet menselijke fouten in het spoor verkeer onschadelijk maken. Minpunt is nog, dat het bij lage snelheden op emplacementen niet werkt. Een moderner sys teem moet dat gebrek uit de wereld helpen. Als alle bronnen van onveiligeid binnen het spoor zelf zijn uitge bannen, resteert de bedreiging van buitenaf, op overwegen waar het autoverkeer de rails kruist. Het Nederlandse spoor wegnet telt nog drieduizend van deze gevaarpunten. De NS willen daar graag van af, en zien er liever tunnels en viaducten voor in de plaats komen. Maar die zijn duur. Minder duur, Deze trein bleef bij een aanrijding met een vrachtwagen op een overweg bij Herxen (Overijssel) in april 1997 niet op de rails. De reizigers hadden zeer veel geluk, dat de trein uit de andere richting net was gepas seerd. De neus van het ontspoorde treinstel kwam gedeeltelijk over het linkerspoor te hangen en zou zeker door de tegenligger zijn gepakt. foto cpd ron nagtzaam NS Reizigers is nooit becijferd hoe groot de economische schade is door vertraging als gevolg van ongelukken op over wegen. Reizigers schrijven er wel brieven over, maar algeme ne conclusies kunnen daaruit niet worden getrokken. Het nieuwste wapen van NS in de strijd tegen de ongediscipli neerde autorijder wordt de overweg met automatische dubbele overwegbomen, de maar nog altijd gemiddeld zo'n vier ton per stuk, is de beveili ging van een overweg met auto matische halve bomen. Deze 'ahob's' bieden de treinreiziger echter geen garantie op veilig heid; ongeduldige autmobilis- ten zigzaggen er letterlijk om heen. Ongelukken op overwegen ver storen de dienstregeling in ern stige mate. De NS hebben er vrijwel dagelijks mee te maken. soms meermalen per dag. Veel vuldig gaat het om zelfmoord gevallen (zonder dat er een au to bij betrokken is), die al snel een uur vertraging opleveren. De 'zigzagger', die onlangs tus sen Utrecht en Amersfoort toe sloeg, maakte het spoor voor een dag onbruikbaar. De zig zagger zelf en twee andere in zittenden van de auto kwamen om. Volgens een woordvoerder van 'adob', vertelt woordvoerster Yvonne Derksen van NS Railin- frabeheer. Eerst dalen daarbij de halve bomen over de rech terzijde van de weg. Het verkeer dat nog op de overweg zit kan maken dat het wegkomt. Een paar seconden later wordt de andere weghelft afgesloten. Zig zaggen gaat niet meer. Elektro nica onder het wegdek signa leert of er per ongeluk een auto tussen de bomen ingesloten is geraakt, en geeft in dat geval een signaal naar de aanstor mende trein, die dan nog een noodstop kan maken. Het nieuwe type overweg wordt in juni Bilthoven uitgetest. De 'adob' heeft meer tijd nodig om open en dicht te gaan. De trein geeft dus op grotere afstand het signaal dat de bomen dicht moeten; bij een verhoging van de dienstsnelheid van de trei nen moet die afstand nog gro ter worden. Wat een 'adob' gaat kosten kan ze evenmin al zeg gen. Wel is duidelijk, dat het nieuwe type om allerlei rede nen niet overal kan worden toe gepast. De NS studeren op nog andere oplossingen, zoals mid- denbeveüiging op de weg naar een overweg toe. Ook een vang rail in het midden van de weg kan zigzaggers tegenhouden. De veiligheid van de treinreizi ger kan zo worden vergroot. Maar je houdt natuurlijk altijd dronkenlappen en verkeerscri- minelen die overwegbomen rammen of een rij wachtende auto's buiten de middenvang- rail om gaan inhalen. Ook tegen domme scholieren, die onder gesloten bomen door kruipen, is geen kruid gewassen. Yvonne Derksen herhaalt dus nog maar eens het klassieke credo van de NS: 'De beste overweg is hele maal geen overweg'. gen tussen de andere drie par tijen zijn nog niet afgerond. Ook Utrecht krijgt vrijwel ze ker een college van CDA, WD en PvdA. GroenLinks zag haar aanhang bij de verkiezingen bijna verdubbelen en wilde graag deelnemen aan het dage lijks bestuur van de provincie. De partij vond daarin steun bij de PvdA. WD en CDA voelden daar echter niets voor. Zij wil len de al 21 jaar bestaande coa litie met de PvdA voortzetten. In Gelderland verdwijnt D66 na een verkiezingsnederlaag van drie zetels uit het college. GroenLinks, dat groeide van drie naar zeven zetels, lijkt ech ter ook niet in het dagelijks be stuur van de provincie te ko men. Met name CDA en WD vin den dat de afstand van de partij ten opzichte van het collegebe- leid in het verleden te groot is geweest. Ook uitlatingen van de fractievoorzitter van Groen Links tijdens het lijsttrekkersde bat over infrastructuur hebben niet in het voordeel van de par tij gewerkt, meent het CDA, dat als grootste partij de collegeon derhandelingen leidt. In Limburg gaan de huidige partijen in het college van Ge deputeerde Staten (CDA, PvdA en WD) met elkaar door. Dat hebben de drie onderhande laars gisteravond bekendge maakt. De partijen bezetten sa men 45 van de 63 zetels in de nieuwe staten van Limburg. Kamer kritisch over aanwijzing natuurgebieden den haag anp Een meerderheid van de Twee de Kamer is kritisch over de manier waarop een aantal na tuurgebieden is aangewezen. Met name PvdA, CDA, Groen Links, de SP en de RPF vinden het niet goed dat ook economi sche belangen en defensiebe- langen daarbij een rol hebben gespeeld. Staatssecretaris Faber van Natuurbeheer moest de Kamer gisteren toegeven dat ze bij de aanwijzing van gebieden ook andere dan natuurbelangen heeft laten meewegen. Volgens haar heeft de Europese Com missie in Brussel daar echter geen problemen mee. De staatssecretaris maakte aan het begin van het debat be kend dat ze de inspraakperiode over de aanwijzing van de ge bieden in het kader van de Vo gelrichtlijn vier weken verlengt. Faber maakte duidelijk dat alle bestaande activiteiten in de aangewezen gebieden kunnen blijven doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5