Kritiek Lubbers en Kok op Israël <%;T> De minimalist Wim Kok Binnenland staatssecretaris laat h bekijken op Internet ak Bouterse uitgesteld "or 'truc' Moszkowicz Groots afscheid Mandela in Amsterdam ontkent achterhouden papieren Schip richt miljoenenschade aan in haven Vlaardingen Mandela heeft ook humor Aruba staat over tien jaar financieel op eigen benen y te vondeling in toilet bioscoop In het damestoilet van een bioscoop in Den Bosch is vond een pasgeboren baby te vondeling gelegd. Het is vermoedelijk in de toiletruimte ter wereld gebracht, al- n woordvoerster van de politie. Het kind is opgenomen ziekenhuis. Omdat de wc met bloed was besmeurd, t de politie aan dat de moeder ter plaatse is bevallen. Alle opbezoekers en de werknemers van het bedrijf zijn door N Nff''1'0 8eh°orc*- dat iets heeft opgeleverd, is niet duidelijk. trix moet niet naar China' 39 acj Nederland moet het staatsbezoek aan China afgelas- ^den SGP en GroenLinks. De SGP vindt een duidelijke 71 fan afkeuring op zijn plaats, omdat de onderdrukking in en de repressie tegen onder meer Chinese christenen toe- JÊI ,n GroenLinks-Kamerlid Vos is het eens met de Chinese jent Wei Jingsheng, die woensdag tijdens een bezoek aan n pi rland zei dat het bezoek van de koningin aan China „het erde signaal op het verkeerde moment is". Vos vreest bo- rU111 en dat de koningin „ernstig in verlegenheid" wordt ge- 1 als er tijdens haar bezoek aan China mensenrechtenacti- zouden worden opgepakt. iS ïbod omroepwerkgevers genegeerd °P( guM De werkgevers van de publieke omroepen willen op- f onderhandelen over de CAO. Zij zijn bereid hun loonbod 75 procent los te laten, maar komen nog niet met een bod. Onderhandelaar I. Brakman van de werknemers die •renigd in de Nederlandse Vereniging van Journalisten zei vanmorgen in een reactie op het Radio 1 Journaal dat op het aanbod zal ingaan, omdat het nieuwe bod van de pubjevers nauwelijks beter zal zijn dan het voorgaande. Van- igzou de NVJ een vergadering beleggen om verdere acties preken. Arafat in Den Haag President Yasser Arafat van de Pa lestijnse Autori teit bracht van ochtend een kort bezoek aan Ne derland. Hij had in Den Haag op zijn verzoek een korte bespreking met premier Kok en minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken. De Palestijnse leider is op door reis en kwam uit Londen. liking nog niet strafbaar stellen' Minister Korthals (justitie) wil eerst meer onder- laar stalking (het maniakaal lastigvallen van iemand), ce d|at hij een besluit neemt over de strafbaarheid van dit fe- ;n. Volgens hem is te weinig bekend hoe groot het pro- nu precies is. Bovendien, stelt de bewindsman, zijn er Vlaai i manieren om stalking aan te pakken. Hij doelde daar- nlijk phet zogenaamde Aware-systeem, waarmee in Rotterdam oef is gedaan. Vrouwen die worden belaagd door hun ex- )oki r krijgen een draadloos alarmsysteem dat hen in verbin- elt met de politie. Die kan dan binnen tien minuten ter ;e\ie t zijn. Uit de proef blijkt dat de negen deelnemende vrou- :h met dit systeem veiliger voelen. vo1; lotste bevolkingsgroei sinds vijf jaar enb urc_ï Het aantal inwoners van Nederland is het afgelopen gers iet 101.000 toegenomen tot 15,755 miljoen mensen. De vulk was de hoogste van de afgelopen vijf jaar en bedroeg 20 itmeer dan in 1997, zo blijkt uit cijfers van het Centraal u voor de Statistiek (CBS), in de*jaren negentig zijn er wel scherpe schommelingen geweest. Het CBS verwacht dat esde ntal inwoners in de loop van 2001 boven de zestien mil- cans itkomt. In 1997 en 1998 nam vooral de immigratie sterk laan aaronder opvallend veel mensen waren met de Neder- ?deo nationaliteit. Die groep bestond vooral uit Antillianen en insen die in Nederland zijn geborenen en een tijd in het ïland hebben gewoond. De immigratie van Turken, Ma nen en Surinamers was vorig jaar duidelijk lager dan be- *71 en negentig, terwijl er meer asielzoekers naar ons land en. oede dj'si rits t- G'GPD maË hoc 1 willen weten wat een Gisti eretaris de hele dag uit- :selij irijp dan volgende week dein uw kans. Dan heeft 'riesk eretaris Benschop van lat fii se zaken de hele dag ca- om zich heen die regi- vvat hij doet. Live te vol- Internet (www.minbu- :hop is te zien als hij het rie binnenkomt (om ne- nderi 's ochtends), als hij een nba ring voorzit, tijdens een met de Spaanse am- verAur en als hij 's avonds j, of ht uur een toespraak h Nieuwspoort. Wie wil «li r5 f8™de van drugs" verdachte Surinaamse tyan Staat, Desi Bouter- piet op de geplande da- e fee maart beginnen. Zijn aI' mr- A- Moszkowicz, en juridische procedure 'p Jannen die moet leiden j andeling van deze om- fe; te zaak voor de recht- in£ "Sterdam in plaats van ipn 0 rec^tbank in Den Haag. openbaar ministerie in aag noemt de zet van Mczeen 'truc'. „Maar", jt persofficier mr. S. c "Uitstel is zeker geen Een verzoek zoals ge- d°or Moszkowicz heeft Oud-minister Maij-Weggen tijdens haar emotionele verhoor Bewindslieden schuiven verantwoordelijkheid af Premier Kok en zijn voorganger Lubbers vinden niet dat zij een grotere coördinerende rol hadden moeten spelen bij de nasleep van de Bijlmerramp. Voor de parlementai re enquêtecommissie schoven zij gisteren de verant woordelijkheid voor het beleid in de weken en jaren na de ramp door naar de betrokken vakministers. DEN HAAG GPD Ook hadden ze scherpe kritiek op de houding van Israël in het onderzoek naar de lading van het neergestortte El Al-toestel. Lubbers noemde het gebrek aan medewerking van de Israë lische autoriteiten „teleurstel lend, onbegrijpelijk en onver klaarbaar". Kok zei dat men „in Israël deze zaak pas serieus is gaan nemen toen men, door de parlementaire enquête, merkte dat het ons ernst was". Jarenlang hebben Nederland se ministers en onderzoekers Israël gewaagd de documenten over de lading van de jumbo boven water te halen. Telkens werd beloofd volledig mee te werken, maar pas enkele weken geleden kreeg de commissie de beschikking over de laatste pa pieren. Over hun eigen rol zeiden Kok en Lubbers vooral dat zij formeel geen rol speelden in de nasleep van de ramp. Zij zou den alleen in actie komen als er problemen waren tussen minis ters, of als ministers of Kamer leden daarom zouden hebben gewaagd. „Geen van de minis ters heeft dat gedaan", zei Kok. Ook vanuit de Tweede Kamer heeft hen nooit zo'n verzoek heeft bereikt. Maij-Weggen schoof haar verantwoordelijkheid voor het optreden in de eerste uren en dagen na de ramp door naar de minister van binnenlandse za ken, de inmiddels overleden Ien Dales. Die was op grond van de wet belast met de ram penbestrijding. Maij zelf bleef buiten het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. omdat dat volgens de wet viel onder verantwoordelijkheid van de onafhankelijke Raad voor de Luchtvaart. Die keren dat Maij zich wel met het onderzoek be moeide, dreigde onderzoeker Wolleswinkel op te stappen. Tijdens haar verhoor begon Maij-Weggen op een bepaald moment te huilen. Zij bracht de drie rampen in herinnering die destijds kort na elkaar voorvie len: het treinongeluk bij Hoofd dorp. en de vliegrampen in de Bijlmer en bij Faro. Dat was, zo zei ze, een verschrikkelijke tijd geweest. De leider leidt het land niet en hij lijkt zich daar voor niet eens te schamen, is de onvermijdelijke en ontluisterende conclusie van het verhoor van premier Wim Kok gisteren door de enquêtecom missie. Net als vele anderen die inmiddels zijn gehoord, van hoge ambtenaren tot lage knecht jes, schuwde ook Kok niet de schuld af te schui ven op anderen. Dat is weliswaar menselijk, maar een premier onwaardig. De centrale waag in de verhoren van enkele oud- -ministers, de oud-premier en de huidige pre mier was, hoe het te verklaren is dat op geen en kel moment in de afgelopen zes jaar iemand bin nen het kabinet de leiding op zich heeft geno men over het Bijlmerdossier. Daar leek alle reden toe. Maar liefst acht departementen had de com missie moeten aflopen, om alle informatie over de ramp te vergaren. Bij Verkeer en Waterstaat was materiaal te vinden over de oorzaak van het ongeval, bij Volksge zondheid over mogelijk gevaar van de lading, bij Justitie over de mannen in witte pakken, bij Eco nomische Zaken over controle op de vervoerde goederen enzoverder. Over al deze zaken werd de onrust in de samenleving steeds groter, ver schenen steeds meer alarmerende berichten in de media, en bleven er maar wagen komen uit de Kamer. En nooit zag het kabinet aanleiding de koppen eens bij elkaar te steken om de zaak grondig uit te zoeken. Was het niet bij uitstek de taak van de premier geweest om deze taak op zich te nemen en de verkokering te doorbreken, zo legde de en quêtecommissie Kok voor. Nee, Kok vond niet dat hem iels te verwijten viel. Want, zo redeneerde hij, er was hem nooit door een van zijn ministers gemeld dat daaraan be hoefte was. En trouwens, uit de Kamer had hij ook nooit dergelijke signalen gekregen. Alsof het nota bene Van Gijzel - de stuwkracht achter de parlementaire enquete - te verwijten was dat hij niet nog harder hard geroepen. Alsof het de pre mier verboden is zelf initiatief te onplooien en iets op de agenda van de ministerraad te zetten. Dat zou wat moois zijn: de premier die als een slaaf met handen en voeten is gebonden aan wat anderen hem aanreiken. Een dergelijk opvatting van premierschap is wel heel minimalistisch. Dat de gedachte aan ingrijpen in de eerste jaren niet is opgekomen, is begrijpelijk. De Bijlmer was toen nog niet de beladen kwestie die het later is geworden, en terugkijkend is het altijd makkelijk om ontsteld te zijn. Maar met het alsmaar groter worden van de sneeuwbal - om een beeld te ge bruiken dat in een van verhoren is genoemd - moest men op een gegeven moment wel heel ver opzijstappen om die bal te ontwijken. Dat heeft Kok kennelijk gedaan. Voor dit ontwijk-gedrag bestaat misschien maar één verklaring - een die Bijlmerbewoners allang hebben getrokken. De Bijlmer was gewoon niet interessant. Het was opgeblazen onzin. Typerend hiervoor is een uitspraak van Jorritsma die de he le kwestie wel eens heeft getypeerd als 'een para- noide situatie'. Maar spookverhalen of niet, als de onrust in de samenleving blijft aanhouden, heeft de regering dat serieus te nemen. Eigenlijk leverde Kok gisteren zelf - wellicht on bedoeld - het beste bewijs dat het daaraan heeft ontbroken. Dat de commissie erin was geslaagd de vrachtpapieren te achterhalen, waarop de re gering in al die jaren niet de hand heeft kunnnen leggen, verklaarde Kok uit feit dat Israël de zaak pas serieus is gaan nemen toen het ook bloedse rieus werd. Dat hadden de Israëliërs in elk geval goed aangevoeld. MONIQUE VAN HOOGSTRATEN 'Ik krijg een brok in mijn keel als ik die man zieHoofd burgerluchtvaart Israël DEN HAAG ANP praten met de staatssecretaris kan dat tussen 18 en 19 uur doen. Buitenlandse Zaken heeft bij de overheid de primeur met de ze trendy vorm van promotie. „Wij willen Europa wat meer onder de aandacht brengen en we zochten iets anders dan de 485ste brochure die niemand leest", legt de woordvoerder van de staatssecretaris uit. Af hankelijk van het aantal men sen dat de Internetsite bezoekt en de vragen die worden ge steld, herhaalt Buitenlandse Za ken het experiment nog eens voor de Europese verkiezingen van 10 juni. Het hoofd van de Israëlische burgerluchtvaart, A. Yarkoni, ontkent dat de Israëlische auto riteiten de tot voor kort in Ne derland ontbrekende vracht brieven over twintig ton lading van de El Al-Boeing al jarenlang in bezit hadden. „Ik weet zeker dat ik de documenten pas tien minuten in handen had voor ik ze aan de commissie overhan digde", aldus Yarkoni. Ook El Al ontkent dat zij de documenten al eerder in huis had. Volgens de enquêtecommis sie heeft het Amerikaanse be drijf waar de ontbrekende pa pieren op 18 februari van dit jaar tevoorschijn kwamen, de documenten al meer dan een jaar geleden naar Israël ver stuurd. Volgens El Al-woordvoerder N. Kleiman is er sprake van een nieuw misverstand. „El Al heeft vanaf oktober 1997 de verladers benaderd met het verzoek de documenten op te sturen. Het duurde enige tijd voor wij ze binnenkregen. Telkens wan neer wij papieren binnenkre gen, hebben we ze meteen naar de commissie verstuurd. De ge gevens over de laatste twintig ton hebben we echt pas drie weken geleden ontvangen." VLAARDINGEN Een Russisch zeeschip heeft af gelopen nacht in Vlaardingen een miljoenenschade aange richt toen het de kade van de Koningin Wilhelminahaven ramde. Het schip raakte door nog onbekende oorzaak uit koers en ramde een steiger ter hoogte van het overslagbedrijf Van Ommeren. Ook een afge meerd binnenvaartschip werd beschadigd, doordat delen van de steiger op het vaartuig te rechtkwamen. Van de kade is onder meer het betonnen dek zwaar beschadigd, het leiding- werk en de slangentoren, waar wordt geladen en gelost. Op het moment'van de aan varing was er een loods aan boord. Het Russische schip, de Ivan Papanin, kon op eigen kracht doorvaren naar de Waal haven in Rotterdam. De Scheepvaartinspectie, het Ha venbedrijf Rotterdam en de Ri vierpolitie stellen een onder zoek in naar de oorzaak van de aanvaring. AMSTERDAM volgens de Nederlandse wet tot gevolg dat het proces wordt ge schorst zolang deze hele proce dure (inclusief hoger beroep bij de Hoge Raad) duurt. De woordvoerder van het hof in Den Haag vreest dat de ge plande datum voor het begin van het proces tegen Bouterse daarom niet meer wordt ge haald. In elk geval gooit het ver zoek volgens haar ook het hele schema van de rechtbank in Den Haag door de war. De advocaat van Bouterse wil niet zeggen waarom hij de pro cedure uitvoert. Maar eerder heeft hij al duidelijk laten mer ken dat hij de rechtbank in Den Haag in de zaak tegen Bouterse bevooroordeeld vindt. THEA VAN BEEK en BERRIT DE LANGE Met duizenden staan ze langs de Amsterdamse grachten, zwaaiend, zingend, applaudis serend, juichend: „Nelson Mandela! Nelson Mandela!" Op vrijwel elke brug die het Zuid- Afrikaanse staatshoofd pas seert, zingen koren hem toe. Uit de statige grachtenpanden han gen zwaaiende mensen uit de ramen. De rondvaart van Nel son Mandela door de Amster damse grachten is zowel een glorieuze intocht als een af scheid. Nederland is de eerste stop op Mandeia's afscheidstournee langs Europese landen die de strijd tegen de apartheid heb ben gesteund. „Ik krijg een brok in mijn keel, als ik die man zie. Ik kan wel janken van blijd schap", zegt een vrouw met de Zuid-Afrikaanse vlag in haar handen. „De uitstraling die hij heeft, het is ongelofelijk." Mandela, met aan zijn zijde echtgenote Graca Machel, ge niet van zijn ontvangst. De rondvaartboot President John F. Kennedy, waarop de met bont muts getooide Mandela op het buitendek zit, wordt bedolven AMSTERDAM ANP Samen met zijn vrouw maakt Nelson Mandela een dansje bij een koor. Ook burgemeester Patijn kijkt er vrolijk bij. foto cpd roland de bruin en zijn echtgenote dansen spontaan mee met het koor van volwassenen en kinderen. In zijn toespraak verwijst Mandela naar zijn eerdere warme ont vangst in de hoofdstad, in 1990. .Amsterdam was altijd een van de belangrijkste anti-apart- heidssteden ter wereld", aldus het staatshoofd. Later op de dag heeft Mande la in het Paleis op de Dam nog een ontmoeting met prins Bernhard, die hij spreekt uit hoofde van zijn voorzitterschap van een Afrikaanse natuurbe schermingsorganisatie. De eer ste dag van het bezoek wordt afgesloten met een staatsban ket, waarbij behalve koningin Beatrix en prins Claus, leden van het kabinet en vertegen woordigers uit de culturele en zakenwereld aanzitten. De koningin prijst de tomelo ze inzet van Mandela. „In u is in een verscheurd land een lei der opgestaan die verzoening boven vergelding heeft gesteld, respect boven onverdraag zaamheid en recht boven macht. Het land dat met deze visie naar de toekomst wordt geleid, mag zich gelukkig prij- President Nelson Mandela herinnerde er gisteravond bij het staatsbanket in het Paleis op de Dam gekscherend aan dat prins Claus hem vorig jaar op dezelfde plek had geprezen om zijn vrolijk geldeurde hemden, tijdens een prijsuit reiking aan Afrikaanse mode ontwerpers. „Hoewel ik ver eerd was, werd ik wel onge rust toen ik hoorde dat de prins in zijn enthousiasme zijn das afdeed en wegwierp. Ik was bang dat aartsbisschop Desmond Turn, die over mijn smaak voor kleding heeft ge klaagd, me zou beschuldigen van een slechte invloed op an deren." Serieuzer onderdeel van de avond was de toeken ning van de Order of Good Hoop aan prins Claus. Die krijgt de zeer hoge Zuid-Afri kaanse onderscheiding voor zijn langdurige en grote be trokkenheid bij het Afrikaanse continent en voor zijn 'op merkelijke' begrip voor de problemen daar. zei Mandela. DEN HAAG-GPD onder de bloemen. Aan boord zit een gemêleerd gezelschap. Behalve gastheer burgemeester Patijn, zijn dat prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, oud-burgemees- ter Van Thijn van Amsterdam, voetballer Ruud Gullit en de Zuid-Afrikaanse Ajacied Benni McCarthey. Ook de eerste zwar te 'burgemeester' van Neder land, stadsdeelvoorzitter Han nah Belliot, heeft een plekje in de boot gekregen. Vlak daar voor zei Patijn immers al tot Mandela: „Dit is een regen- boogstad met allerlei culturen. Laat dit een inspiratie zijn van hoe wij samen kunnen leven." Voor het stadhuis ontvangt Mandela de eremedaille van de Stad Amsterdam. Een eer die eerder slechts de Britse rege ringsleider Churchill en de Amerikaanse president Eisen hower te beurt vielen. Mandela Aruba staat over tien jaar finan cieel op eigen benen. Het ei land heeft dan geen geld meer nodig van Nederland en kan zichzelf redden. „Wij hebben een historische stap gezet", kondigde staatssecretaris De Vries (Antilliaanse en Arubaan se zaken) gisteren aan. Hij te kende met premier Eman van Aruba een akkoord over de fi nanciële steun die Aruba de ko mende tien jaar nog krijgt. Ne derland stort 220 miljoen gul den in een fonds, dat de Aruba Investment Bank zal beheren, om in de periode tot aan de zelfstandigheid overheidspro jecten te financieren. „Het is de bedoeling dat ook Aruba geld stort, zodat wij gaandeweg zelf het fonds vul len," legde Eman uit. Daarnaast krijgt Aruba tot 2010 nog 270 miljoen gulden aan ontwikke lingsgeld van Nederland. Dat geld kan Aruba inzetten om de schulden aan te zuiveren als de tekorten op de overheidsbegro ting zijn weggewerkt. Een geza menlijke werkgroep houdt een oogje in het zeil bij de uitvoe ring van de afspraken. Waar schijnlijk wordt oud-premier Biesheuvel de voorzitter van de werkgroep. „Wij hebben vandaag het ak koord bereikt dat Aruba binnen tien jaar niet meer financieel af hankelijk is van Nederland en daar zijn wij erg trots op", ver klaarde Eman zichtbaar tevre den op een gezamenlijke pers conferentie met de Vries. De staatssecretaris noemde het ak koord een voorbeeld voor an dere landen. „Het uiteindelijke doel van ontwikkelingssamen werking is toch dat zij zichzelf overbodig maakt." Aruba, dat er na het econo mische rampjaar 1986 in slaag de zijn economie weer op orde te brengen, blijft met de huidi ge status aparte wel deel uitma ken van het koninkrijk. Dat re gelt voor Nederland, de Antillen en Aruba gezamenlijk de justiti ële samenwerking en het beleid voor defensie en buitenlandse zaken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3