Soap op de Zeedijk TV WEER Moedwil of misverstand VRIJDAG 12 MAART 1999 COMMENTAAR Een wedstrijd van eel radiostation heeft voc n roering gezorgd in de: kalme Canadese sta: i Kandiaten worden in «1 HAL'S zwaarste weds r de gelijknamige dj'si waanzinnige stunts te g-gi Een maand lang mag gestreden om de hoc al vv De Egyptische actrice hoeft de boete van 31 die haar was opgelegi in neglige op de cove tijdschrift had geste talen. Het hof van be deelde gisteren datd Yousra, een van det Egyptische actrices, lijk waren en bovendi scènes weergaven uil gewoon in de Egyptis pen te zien was. In 1 twee islamitische ree deeld dat de foto's in schrift Film en Volk bijna naakt'waren. I beeldingen zoudens j.~ met 'de zeden, het re. lamitische wetgeving zijden japon armen bedekt liet. )ces rvai andi Opkopen. Dezer dagen lijkt het de alpha en de omega van het Ne derlandse ondernemersdom. Aegon, Fortis, Ahold en anderen ne men het ene na het andere bedrijf over, bij voorkeur in het buiten land. In de wereldeconomie, zo begrijpt de nieuwsconsument, spreekt Nederland een stevig woordje mee. Toch is het niet alles goud wat er blinkt. Krap drie jaar na sluiting van hun verstandshu welijk gaan Koninklijke Hoogovens en Usines Gustave Boël bin nenkort uiteen. Vol goede moed begonnen de Nederlandse staalmakers aan het avontuur. Maar koud hadden ze een voet over de drempel gezet in La Louvière of ze werden uitgekreten voor Batavieren. 'Le vent du nord' (de wind uit het noorden) waarover Jacques Brei ooit zo bloemrijk zong, stuitte bij de Walen van meet af aan op diep wan trouwen, vooral omdat ze vreesden voor de werkgelegenheid. Ei genlijk is het sindsdien nooit meer goed gekomen. Nu het besluit tot scheiding is genomen, dringt de vraag zich op of Hoogovens zich op Boël geweldig heeft verkeken of juist slim heeft geopereerd. Een niet onbekende strategie in ondernemersland is: opkopen, sa neren en marktaandeel pakken. Al eind 1996 vermoedden de Bel gische vakbonden dat het Hoogovens niet ging om het productie bedrijf in La Louvière. maar om Boëls aandeel in de Franstalige af zetmarkt. In dat geval, zo vreesden de Waalse syndicalisten, zou Hoogovens zich van dat marktaandeel meester maken en vervol gens flinke delen van Usines Gustave Boël sluiten. Het laatste sa neringsplan dat Hoogovens voor Boël ontwikkelde, lijkt in die rich ting te wijzen: delen van het bedrijf zouden dicht moeten en ruim de helft van het personeel zou moeten afvloeien. Toch past een belangrijke kanttekening: over de voorwaarden waaronder Hoogovens haar belang in Boël van de hand doet, is nog niets bekend.Cruciaal bij de ontvlechting is de toekomstige positie van Hoogovens bij de klanten van Boël", zei een vakbonds bestuurder gisteren. Terecht, want het is zeer de vraag of Hoog ovens zich blijvend over het marktaandeel van Boël kan ontfer men. Is dat niet zo, dan is er nog slechts ruimte voor één conclusie: Hoogovens heeft zich op Boël zwaar verkeken. De 'Batavieren' kre gen in Wallonië te maken met onverholen vijandigheid van werk nemers en lokale overheid, met storingen in bedrijfsinstallaties en met arbeidsonmst. En tot overmaat van ramp trok de Azië-crisis ook in La Louvière diepe sporen. Met het afscheid van Boël kiest Hoogovens nu eieren voor zijn geld. Behoorlijk veel geld. Eindeloze tranen van Hanja De vrouw van de dag was gisteren zonder twijfel oud-minister Han ja Maij -Weggen, die voor de Bijlmer-enquêtecommissie even haar emoties niet in bedwang kon houden. Hoe vaak kwam dat beeld van haar (hand voorde mond, ogen die zich lichtelijk met tranen vulden) in de rest van de dag niet terug in journaals en nieuwsru brieken Zeker zes, zeven keer en dan heb ik nog niet eens alle pu blieke zenders bekeken, laat staan de commerciële. Het werd op ze ker moment irritant. Soms denk ik wel eens: we hebben te veel jour naals en achtergrondrubrieken en te weinig nieuws en dus komt iets eindeloos terug. Mevrouw Maij excuseerde zich nog bij de com missie voor haar emotie, wat nergens voor nodig was. Maar in dit land schijnt het voor politici nog altijd een soort doodzonde te zijn om gevoelens te tonen. In Middageditie had Bernadette de Wit weinig op met Maij's emo tionele problemen. Samengevat kwam haar opvatting erop neer dat het werk van de enquêtecommissie niet moest worden opgehouden door huilende vrouwen. Vrouwen kunnen soms zeer hard voor el kaar zijn. Ik blijf even bij wat eens als het zwakke geslacht werd aangeduid. De Vlaainse tv heeft 'een quiz alleen voor vrouwen', getiteld Dames- dubbelspel. Vlaamse vrouwen, zo vernam ik, schijnen nauwelijks mee te (willen) doen aan quizen die voor beide geslachten open staan, vandaar. Wat al meteen niet deugt aan dit spelletje 'alleen voor vrouwenis dat het onder leiding staat van een vent, overigens wel een aardig iemand, Herman van Molle. De titel Damesdubbel spel lijkt nergens naar, want de twee deelnemende dames strijden niet met elkaar maar tegen elkaar. Ze zullen in Vlaanderen toch wel het verschil weten tussen enkel- en dubbelspel? Op basis van antwoorden op vragen (zoals "Wat is het recordaantal kinderen dat een vrouw ter wereld heeft gebracht?' Het antwoord was: 69: de bewuste vrouw baarde een hele zwik twee-, drie- en vierlingen) moeten woorden in een kruiswoordpuzzel worden ge vormd. Die woorden leveren punten op en die punten franken. De winnares komt in de slotronde uit tegen....Herman van Molle. Zij gaat 'm dan zeven vragen stellen uiteen lijst van dertig die gezegeld door een gerechtsdeunvaarder zijn binnengebracht. Als hij goed op een vraag antwoordt, vermeerdert haar kapitaal meteen tevoren door haar ingezet bedrag, maakt hij een fout dan is ze de inzet kwijt. Het gevolg van deze rolverdeling is dat het accent geheel op die kerel komt te liggen. Noem dat nou maar een quiz voor vrou wen. Belgen, het komt er nooit meer goed mee. wil buys' Kwik krijgt vleugeltjes Een front dat de overgang markeert naar minder zachte oceaanlucht doet er tijdens het komende etmaal langer over om ons land te passe ren. Dat isgunstig nieuws want daardoor kan hele zachte lucht, die vanmiddag het zuiden van Nederland bereikte, wat langer te gast zijn. Vooral morgen plukken we daar de vruchten van. Met een zwakke tot matige zuidelijke wind wordt lucht aangevoerd waarin het kwik vleu geltjes krijgt. Zaterdagmiddag wordt het omstreeks 16 graden. De voorjaarstemperaturen worden bereikt bij meestentijds zonnig weer. Later op de middag neemt van het westen uit de bewolking toe en 's avonds kan het enige tijd gaan regenen. Zondag is het eerst nog be wolkt maar in de loop van de ochtend gaat de zon schijnen. Bij weinig wind stijgt de temperatuur 's middags naar een graad of 12. Na het weekeinde wordt het weerbeeld gedurende een aantal dagen bepaald door een krachtig Russisch hogedrukgebied dat zich vanaf de toendra langzaam naar het zuidzuidwesten verplaatst. Het luchtdruk maximum slokt een hogedrukcel op diè zich zondag boven de Britse eilanden bevindt. Daardoor ontstaat een omvangrijk systeem dat in grote delen van Europa de lakens uitdeelt. Onder invloed van het Eu- rohoog blijft het droog en zijn er perioden met zon. De luchtmassa's zijn echter niet zo zacht. Het wordt maximaal 11-12 graden. Dankzij de zon doet het echter toch voorjaarsachtig aan. Rond het midden van de week gaan de temperaturen weer enkele graden omhoog. Tijdens het afgelopen etmaal was er eindelijke sprake van zonnig weer. Daarbij liepen de temperaturen op tot om streeks 7-8 graden: Op het KNMI station van Bloemen- daal aan Zee werd 8,1 en op Schiphol 7,6 graden registreerd. In het zuiden van Limburg werd het ruim 11 graden (Oost Maarland 11,5). Bij onze zuiderburen overschreed het kwik lokaal de 15 graden en in het midden van Frankrijk was het zowaar warm met maxima tot 23 graden. Hele koud lucht bevindt zich alleen nog boven het noorden en noordoosten van Europa. Daar vriest het nog meer dan 20, lokaal ruim 30 graden (Chosedachard -32,2 graad). jan visser Bewoners vergeten vaak dat er een camera draait' De Zeedijk is een nieuwe 12-delige docusoap van RTL 4, waarin het leven van 'gewone' mensen in de be kendste straat van Amsterdam op de voet wordt gevolgd. Junks en zwervers bepaalden de sfeer en het beeld van De Dijk. De straat heeft een metamorfose ondergaan en begint steeds meer de contouren te krijgen van een gezellig uitgaansgebied waar nieuwe (horeca) ondernemers en de oude Dijkbewoners samenleven. Saai en rustig is het er absoluut niet geworden. De Zeedijk is nog even kleurrijk als vroeger. Met dank aan de veel al markante bewoners. Een dagje op pad met de cameraploeg. De 'hoofdrolspelers' van de docusoap op de Zeedijk. foto ton kastermans Het wordt Willem even te veel. Of de cameraploeg alsjeblieft naar de gang wil gaan. Willem (39) zit middenin zijn wekelijk se tatoeagesessie bij leer-, rub ber- en piercingshop Mister B. in de Warmoesstraat in Amster dam. De octopus op zijn rug krijgt kleur. Met zekere hand prikt Walter de rode inkt in zijn rug. En dat vindt Willem nor maal gesproken lekker en ont spannend. Maar met de came raploeg op zijn lip, schiet hij er van in de stress. Het doet nu gewoon pijn. Je rug zit vol ze nuwen, weet Willem nog uit zijn verplegersverleden. Regie-assistent Pieter van Rijn, cameraman Peter de Bont en geluidsman Coen Gravendaal trekken zich zonder morren te rug. Als je maandenlang ie mand overal mag volgen, moet je zo'n verzoek om wat privacy respecteren. Tussen de ringen, klemmen en leren onderbroe ken komt de ploeg even bij met een kop koffie. Een regenjas met aktetas, type keurige huis vader, stapt het homowalhalla binnen en vist bijna achteloos een krantje met vers nieuws uit de homowereld van de stapel. Goedemiddag. Willem, eigenaar van homobar Queens Head op de Zeedijk, schiet weer in zijn trui. Een stuk plastic beschermt de bijgewerk te plek op zijn rug. Hij is moe en moet vanmiddag nog een hoop doen. Een uurtje zangles, even slapen en een bingoavond in zijn zaak. Daarvoor moet hij eerst zijn trainingsbroek, Nike- gympen en kaalgeschoren hoofd verruilen voor een gla- mourjurk, pumps en een im mens hoge pruik. In de avond uren gaat Willem als Dusty door het leven. In dragqueen Dusty heeft hij zijn ziel en zalig heid gestopt. Met haar wil Wil lem doorbreken. Een optreden op televisie. Hij heeft er alles voor over. De docusoap van RTL 4 over de Zeedijk is voor hem een geschenk uit de he mel. Een beter podium kan hij zich niet wensen. Voordat Willem de tatoeage shop verlaat, vraagt hij zich nog even bezorgd af of de ploeg wel duidelijk op film heeft staan wat een 'gewéééééldige' zaak Mister B. is.Ja Willem", roept de regisseur lachend. ,,Dat heb ben we al." En na drie dikke zoenen voor Walter gaat Willem op in de drukte van de War moesstraat. Als een volleerd ac teur draait hij zich honderd meter verderop om. ,,Is het goed zo?" Regisseur Van Rijn wil de binnenkomst nog een keer overdoen. Willem zucht, quasi ongeduldig. „Jullie zeg gen het maar hoor." Ondanks zijn warme belang stelling voor de camera en de 'fantastische crew' is.Willem blij dat het verblijf van het tv- team op de Zeedijk op zijn eind loopt. ,,Je past je dagindeling hier en daar wat aan. Het kost je toch tijd en energie. Het is nu wel mooi geweest." Het team van de Hilversumse producent TéVé Holland voelt zich meer dan welkom op de Zeedijk. In de voorbije maan den zijn de programmamakers volledig opgenomen door de Dijkbewoners. Eindelijk eens een cameraploeg die niet alleen oog heeft voor de relletjes en de sensatie, maar het echte gezicht van de Zeedijk in beeld brengt. De tv-producent heeft tijdelijk domicilie gekozen in een voor malige Chinese videotheek hal verwege de Zeedijk. Het kan toortje is uitgegroeid tot het middelpunt van de straat. Uit voerend producent Mie Dries noemt het onderkomen op de Zeedijk een gouden investering. „Je krijgt er veel voor terug. De band met de bewoners is heel hecht en je mag veel meer fil men. Ze vergeten vaak letterlijk dat er een camera draait." De meeste 'hoofdpersonen' uit de serie wippen dagelijks aan met het laatste nieuws en de jongste ontwikkelingen. Zo steekt een lid van het actieco mité voor het behoud van de politiepost in de Warmoesstraat haar hoofd om de hoek. „We hebben al vierhonderd handte keningen binnen. Wat zeggen jullie daarvan?" En weg is ze weer. Morgen komt ze onge twijfeld melden dat de stand 404 is. Even later stuiven de vriendin nen Joyce en Sue Ellen binnen. Joyce is een voormalige mijn werker uit Schotland die mid den in het ombouwproces tot vrouw zit. Knalrode lippenstift, een dikke laag oogschaduw en een bedeesde blik naar de grond kunnen de mannelijke trekken in zijn/haar gezicht nauwelijks verbergen. Joyce leeft al anderhalfjaar als vrouw en binnenkort vindt de operatie van man naar vrouw plaats. De tv-ploeg volgt het proces op de voet. „De operatie filmen we niet. Daar zijn andere program ma's voor, maar we laten wel aan de hand van foto's zien hoe het allemaal in zijn werk gaat. Onvoorstelbaar wat ze kun nen", zegt producent Mie Dries. Een taxi met bestemming Pas- seerdersgracht staat voor de deur. Het draaiboek meldt op namen van dè privé-zangles van Willem de Wit. Willem is geen nachtegaaltje en zal dat vermoedelijk ook nooit worden. Dat weet hij zelf ook. „Maar ik wil gewoon wat zekerder in mijn schoenen staan als ik als Dusty moet zingen. Ik deed al tijd maar wat. Nu leer ik op de juiste toonhoogte in te zetten." Met de klassieker 'Daar was laatst een meisje loos' heeft Willem aardig wat moeite. De tatoeagesessie van vanochtend zit hem nog steed^ in de weg. „Je bent moe", constateert de zangpedagoge. „Of komt het soms door die ring door je neus dat je niet lekker zingt?" De le rares bekent dat ze de eerste keer behoorlijk gechoqueerd was bij de aanblik van het ijzer werk in zijn neus. Willem doet niet moeilijk. Hij is bereid om de volgende keer zijn neusring uit te doen. Regisseur Pieter van Rijn kijkt naar zijn camera man. Heb je dat? Minder excentriek maar zonder enige twijfel net zo kleurrijk als Willem is horeca-ondernemer Hans Wolffenbiittel. De joviale leraar natuurkunde trok elf jaar geleden de schooldeur achter zich dicht en trok naar de Zee dijk. Dat was in de tijd dat het straatje de ergste ellende van zich afgeschud had en alles op alles werd gezet om er weer een leefbaar stukje Amsterdam van te maken. Wolffenbüttel was ja renlang eigenaar van de be faamde jazzkroeg Casablanca op de Zeedijk. Nu heeft hij nog het VOC-café, de Roode Baron en Int Aepjen. In het VOC-café wil Hans samen met zijn zoon Rogier de bejaarde Zeedijkbe woners verrassen met een eten tje. Een medewerker van het bejaardenhuis is uitgenodigd in het café om wat zaken door te nemen. De ploeg van TéVé Hol land is erbij. Een uitje organiseren voor de bejaarden blijkt geen sinecure. Zeker niet in het VOC-café waar je trapje op trapje afmoet. Wolffenbüttel schiet nog in de stress als hij aan vorig jaar denkt. „Die oudjes moesten al lemaal getild worden en we hadden een noodtoilet achter in de zaak gemaakt. Die pot heb ik wel zes keer moeten legen. Want ze moesten natuurlijk al lemaal. Kwam door de hachee. Daar hadden ze zelf voor geko zen. In het bejaardenhuis staat dat nooit op het menu. Ik snap nu wel waarom." Ach, Hans kan er eigenlijk ook wel smake lijk om lachen. Hij gunt het de oudjes zo verschrilXelijk. „Die mensen hebben de meest mooie verhalen over de Zeedijk. Dat zou je eigenlijk op zo'n avond allemaal op moeten schrijven. Dat is pas geschiede nis." Na een biertje keert de ploeg te rug op het nest. Nog even een rondje met de wijkagenten en dan is het mooi geweest. Vol gende week sluit het kantoortje definitief en gaat de camera op zwart. Dan rest de ploeg nog maar een ding: afkicken. susanne van velzen Het verhaal van de Zeedijk wordt vanaf vanavond weke lijks op vrijdag uitgezonden op RTL 4 om 21.30 uur. MAARTEN 'T HART We deden er altijd de hele dag over om die palmen te verplaatsen. 's Morgens de grootste palm, 's middags, als we al moe waren, de wat kleinere. In één van die jaren dat ik mocht meedoen, hadden wij 's morgens, met vier mannen peifect samenwerkend, de grootste palm in een recordtijd van twee uur van winterverblijf naar voorplein getransporteerd. Allgs hielp mee, het weer was goed, de bospaden waren goed droog en de palmkuip dompte nimmer. Optimistisch begonnen we 's middags aan onze twee palm. Toen dook opeens een kasteelbewoonster op die mee wou helpen. Wie waren wij om te zeggen: 'Nee, dank u.Het was een aardige vrouw. Ze was niet te beroerd om aan te pakken. Ze duwde, ze trok, ze sleepte met rollers. Toch had ze één bezwaar. Steeds riep ze met een allengs scheller klin kende stem aanwijzigingen. 'Meer naar rechts.'Pas toch op, hij helt, hij gaat scheef.'Als een roller ook maar een beetje uit koers raakte, begon ze met haar armen te wieken. Ik voelde hoe de irritatie bij ons vie ren groeide. In een bocht dompte de palm opeens. Hij stortte van zijn draagbalken af, kiepte schuin over de rollers en kwam naast de rijbalken in het struikgewas terecht. 'Heb ik 't niet gezegd,' schetterde de vrouw, 'heb ik niet gewaarschuwd, had dan toch beter opge let'. We stonden metz'n vieren zwijgend naar haar getier te luisteren. We wisten dat zij met haar schrille stem de oorzaak was van ons leed. Toch bleven we beleefd, we zeiden niets. Na een poosje mompelde de professor: 'Eerst maar eens een kopje thee. Toen we dat gedronken hadden, zei de professor: 'En nu maar eens proberen of we hem weer overeind kun nen krijgen.Terstond sprong de vrouw op. Demon stratief bleven we allevier zitten. 'Nou, waar blijven jullie,riep ze. 'Het is beter dat jij de theespullen op ruimt,' zei de professor. Tranen, een scène, maar we lieten haar geen keus. Vrouwen, 't is machtig mooi spul, maar als 't erom gaat een moeilijke taak te volbrengen, waar kracht, coördinatievermogen en optimale samenwerking ver eist is, moet je ze preventief aan de wc-bril vastklin ken. Het probleem is simpelweg dit: de meeste vrou wen kunnen hun mond niet houden. Ze schreeuwen aanwijzigingen met hun schrille, hoge stemmen, ter wijl je juist, zo weinig mogelijk zeggend, heel rustig en geconcentreerd moet doorwerken. Ze gaan harder schreeuwen als de problemen toenemen. Spijtig, want naarmate de taak zwaarder is, wordt juist meer stilte vereist. Palmen Op het voorplein van een kasteel in ons dorp staan 's zomers, in reusachtige kuipen, twee grote palmen. In het najaar worden deze palmen in een Oranjerie ge plaatst om aldaar te overwinteren. Begin april worden ze weer naar het voorplein overgebrach t. Vele jaren heb ik als dommekrach t meegeholpen bij het transport. Op het bospad legden we tweemaal twee zware rijbalken. Daarop bevonden zich rol lers. Op die rollers, op twee korte draagbalken, bevond zich een palm die we daar eerst met veel moeite bovenop hadden getakeld. Stond cle palmkuip eenmaal op zijn draagbalken j/j; op cle rollers dan 'kon hij voorzichtig over fv zijn rijbalken geduwd worden. I Het luisterde nauw. De vrijkomende rijbal- J ken moesten steeds verplaatst worden. De rol lers die aan de achterkant vrij kwamen moes-- ten naar voren om opnieuw dienst te doen. We werkten doorgaans metz'n vieren. Als er ge duwd moest worden, riep de professor die de leiding had: 'Ja, maar.Dan zette ik mijn schouders ertegen. Af en toe hoorde je iemand zeggen: 'Pas op, hij gaat dompen.Dan was het zaak om te voorkomen dat de palmkuip van zijn rollers reed.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2