'Dikkere' Vectra heeft meer uitstraling JE MOEI NIET ALLEEN VEILIG VRUEN -tadsauto Smart goedkoper JU Het Motorhuis Iritish Cars Lifestyle pel viert 100ste verjaardag b net Centennial-modellen zoeker kiest Kinsauto 99 Weg en wiel Terreinreus met aspiraties van een sportwagen Voor de liefhebber: 273 zware tochten 77 25 tegenvallende succes jstadsauto Smart te keren inhoudende geruchten G' di een snelle modelwisse- »kop in te drukken, wordt 5 van de basisversie van jjt verlaagd. Het model &Pure met 45 pk motor lortaan geen 19.800 gul- 3j K, maar 18.950 gulden. 1. dien wordt de standaard ingvan de Smart uitge- A net comfortabele kus sens voor beide stoelen, een ex tra handgreep voor de passa gier, getinte ramen, radiovoor bereiding en een tweede sleutel met afstandsbediening. Daarnaast krijgt de Smart Pulse standaard een zogenoem de 'softouch' automaat, waar door met een simpele druk op de knop overgeschakeld kan worden van handmatig naar volautomatisch schakelen. idelaan 80, Leiden, Telefoon 071-5351800 tt.motorhuis.nl dn rlijkse beurs British Cars tyle, die dit weekeinde gehouden in het Auto- 'Rosmalen, staat bekend' meest vrouwvriendelijke eurs van Nederland. De r.is dat de tentoongestelde is worden omgeven door mde zaken die alles met ind en niets of heel wei- ei auto's van doen heb- luis- en tuindecoraties, i,serviezen, meubels, an- Zte] leding, vakanties, delica- en snuisterijen... kortom, isch Britse lifestyle is pro- itaanwezig, terwijl ook de ie f al op de beurs Engels is. etR Ie autoliefhebbers blijft er gte genieten over, want ca 150 stands staat het op wielen in de schijn- OPEL-©- werpers. Wat dat betreft heeft de Britse autoindustrie heel wat moois voortgebracht. Merken als MG, Triumph, Austin, Mor ris, Aston Martin, Jaguar, Lotus en Rolls-Royce kent iedereen en ook minder bekende merken als Alvis, Jensen, Healey, Mor gan, Panther en Daimler heb ben fraaie dingen gemaakt. Doordat veel bezoekers met hun (Britse) klassieker naar de beurs komen, is ook de par keerplaats de moeite van het bekijken waard. British Cars Lifestyle is mor gen en zondag geopend van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 17,50 gulden, kinderen tot 12 jaar betalen 7,50 gulden. Voor meer informatie: tel. 035 6836 990. :e: r.. istert het 100-jarig be- opmet een gelimiteerd modellen met de aan- I ig'Centennial'. Op de pas "Hxfei AutoRAI heeft het tiennis kunnen maken Centennial-uitvoering rCorsa, Astra en Vectra. ra's variëren van centrale ïrgrendeling, airconditio- een lederen stuurwiel tot dale'Opel 100-badge'. de 3- als de 5-deurs Cor- itennial heeft de nieuwe c 1'motor onder de kap. Als skrijgt de koper van de ja- en in hoogte verstelbare ïrdersstoel, drie hoofd pachter, elektrische ra- oor, airco, elektrisch ver- reen verwarmbare bui- egels, lederen stuurwiel, lekrachtiging, centrale UP° ergrendeling, lichtmeta- Igen, toerenteller, velours e.w: dingen de Opel 100-bad- 3™ iCorsa Centennial is uit- iid te koop in de kleuren lveren Solid Black, vanaf 5gulden. iileum-uitvoering van de (vanaf 39.950 gulden) is er zowel als 3-, 4- en 5-deurs en als stationwagon. Bovenop de extra's van de Corsa heeft de Astra Centennial gesloten hoofdsteunen achter, chroom- kleurige deurgrepen binnen, ABS, een in hoogte en lengte verstelbaar stuur en een afdek- scherm in de stationwagon. De motor is een 1.6 liter 16V. De duurste Centennial is de Vectra 1.8 16V die voor 47.950 gulden in-de prijslijst staat. Ook hier is het standaardpakket met tal van accessoires uitgebreid. Behalve de eerder genoemde zaken heeft deze Vectra twee .fullsize airbags, verstelbare len- densteunen op de voorstoelen, centrale armsteum voor, mist lampen voor, afstandsbedie ning voor de radio in het stuur wiel en het CDR 500 audiosys- teem. REDACTIE: PETER LODEWIJKS Prijzen Opel Vectra Autofabrikant Opel viert feest: het merk verkoopt al 30 jaar lang de meeste au to's in ons land. Vorig jaar gingen er 71.723 Opeis de deur uit, hetgeen resulteer de in 13,2 procent markt aandeel. Liefst 12,3 procent daarvan kwam voor reke ning van drie wagens die in de Nederlandse modellen top-10 staan. De belang rijkste is de populairste auto van Nederland, die Opel al die dertig jaren in de gele deren had. Vroeger was dat de Kadett, daarna de Astra en ook de pas totaal ver nieuwde Astra is weer een ongekend succes. Maar ook de andere mo dellen doen het goed. De Corsa stond vorig jaar op plaats vijf en de Vectra op zeven. Samen waren de drie 'volumemodellen' goed voor 67.000 auto's, waarvan de helft Astra's. Type Vanaf 1.6(75 pk) 40.750 1.6 16V (100 pk) 41.750 1.8 16V (115 pk) 44.050 2.0 16V (136 pk) 48.150 2.5 V6 (170 pk) 52.250 2.0 Di (82 pk) 44.750 2.0 DTi (100 pk) 47.050 I TON VAN DER MEER I autoschade service! De Opel Vectra is alweer enige jaren in zijn nieuwe gedaante te koop. De auto is actief in een zeer druk bezet deel van de auto markt en ondervindt daar steeds meer concurrentie. Met name de Volkswagen Passat doet het erg goed en passeerde de Vectra afge lopen jaar in de top-10 van populairste modellen. Tijd voor actie dus, vond Opel en komt nu met een gron dig vernieuwde Vectra. De eerste foto's toonden een Vectra die er nog vrijwel het zelfde uitzag als voorheen. Slechts enkele details vielen op als aanpassing, maar over het algemeen leek er niet veel ver anderd. In het echt blijkt de vernieuwing veel omvangrijker. De veranderingen zijn welis waar subtiel, maar hebben een groot effect op de uitstraling van de wagen. De cosmetische ingrepen vallen de Opel-kenner ongetwijfeld di rect op. De bumpers zijn glad der afgewerkt, forser uitgevoerd en meegespoten in de carrosse- riekleur, net als de nieuwe spoi lers onderaan de zijkant. Daar bij heeft Opel de te kleine bui tenspiegels groter gemaakt. Ze sluiten qua vormgeving nog steeds mooi aan op de vouwen in de motorkap, maar hebben een twaalf procent groter op pervlak. Dat scheelt al een stuk, al zouden ze voor optimaal zicht naar achteren best nog wat groter mogen. Het zijn vooral deze aanpassin gen die de nieuwe Vectra forser doen lijken en hem een promi nenter aanzicht geven. Om de auto daarbij ook wat chiquer te maken heeft Opel de grille met chroom afgewerkt en de kop lampen voorzien van helder glas. Het voordeel is een 20 pro cent hogere lichtopbrengst en een geringer gewicht. Ook aan de achterkant zitten nieuwe lichtunits, die in een soort rookglas zijn uitgevoerd. Aan de afmetingen van de Vec tra veranderde niets. En dat be tekent dat ook de binnenruimte hetzelfde bleef. Alleen is er ach terin iets meer beenruimte ge komen door een andere con structie van de voorstoelen. De kofferruimte is royaal gebleven. Opel heeft ook het interieur on der handen genomen met nieu we materialen en andere kleu ren. Het dashboard heeft een iets andere vorm gekregen maar is als vanouds uitstekend ingericht. De standaarduitrus ting is verder uitgebreid. Het motorengamma van de Vectra bleef in grote lijnen het zelfde. Toch zijn er ten opzichte van het vorige model veel ver anderingen. Nieuw is bijvoor beeld de 1.8 liter 16-kleps ben zinemotor, die vorig jaar al in de Astra debuteerde. Op papier is deze 1.8 even sterk als zijn voorganger, maar hij is tien kilo lichter en het variabele inlaat- systeem zorgt voor een soepeler motorgedrag. Mede daardoor valt het verbruik volgens Opel gemiddeld lager uit: het scheelt 0,8 liter per 100 kilometer. De 2.0 liter benzinemotor kreeg balansassen. Deze voorziening elimineert trillingen vrijwel vol ledig, waardoor de pittige 4-ci linder zich bijna gedraagt als de V6-motor. Die heeft echter veel meer kracht te bieden. In de V6 past Opel trouwens voor het eerst een nieuwe bediening voor de versnellingsbak toe. Door toepassing van kabels dringt er minder geluid door in het interieur en dat terwijl de V6 al erg stil was. In de loop van het jaar zullen de andere Vec- tra's ook deze schakeling krij gen. Opel vernieuwde het onderstel en de stuurinrichting van de Vectra. De bediening is directer en biedt meer gevoel en nauw keurigheid. De auto is daardoor plezieriger te besturen. Daar naast is de afstemming van ve ring en demping gewijzigd. De Vectra helt minder over in bochten maar biedt tevens meer comfort. Tot slot zijn de remmen groter uitgevoerd, zo dat de Vectra op dit gebied meer reserve heeft. De vernieuwde Vectra, die als primeur op de AutoRAI stond, is in prijs nauwelijks gestegen. De goedkoopste is de 4-deurs sedan, de 5-deurs versie kost duizend gulden meer, de stati onwagon 1.500 gulden extra. AUTO'S OP CD Auto uitkiezen via de cd-rom Wie een auto wil kopen, nieuw of gebruikt, kan zich op ver schillende manieren oriënte ren. Er is informatie genoeg over de mo dellen die in ons land te koop zijn, en te genwoordig ook op cd-rom. Een van die elektronische moge lijkheden heet CarBa- se, die uitgever Ui- lenstein in samen werking met het blad AutoWeek op de markt brengt. CarBase Actueel 99 is een in teractieve auto-databank met informatie over ongeveer 3.400 automodellen. Van elk type zijn gegevens op te vragen, zowel over uitrusting en opties als over de technische uitvoering. Ook zijn van elk type een of meer foto's opgenomen, die beeldvullend op het scherm kunnen worden bekeken. Van diverse modellen zijn actuele video-clips beschikbaar. Het programma biedt verschillende mogelijkheden om auto's met elkaar te vergelijken en ook kan de kilometerprijs worden berekend. CarBase Actueel 99 kost 44,95 gulden. Op een speciale Oc casioned zijn de ge gevens van alle mo dellen van de afgelopen acht jaar verzameld, 8.000 auto's in totaal. Ook hier kan men op di verse manieren auto's vergelij ken en selecties maken. Tevens berekent het programma de waarde van de eigen auto. Deze cd bevat 3.500 afbeeldingen, twintig videoclips en de laatste occasionprijzen. CarBase Oc casion 99 kost 59,95 gulden. Voor meer informatie: Uitgeve- rij Uilenstéin, tel. 034 3457 093. Citroen-legende nu in het Nederlands HOOFDDORP Het Japanse automerk Mitsubi shi heeft een conceptmodel ontwikkeld van een zogenaam de Super Sports Utility, een kruising tussen een luxe ter reinauto en een sportwagen. Het is een nogal bizar ogend 'oversized' model met een agressieve uitstraling, dat wel wat weg heeft van de Hummer, de superb rede terreinreus die grote bekendheid kreeg door zijn rol in de Golfoorlog. Alleen oogt de SSU veel moderner en is hij ook iets 'smaller': 2,02 in plaats van 2,16 meter. Net als de Hummer is de SSU in Amerika ontwikkeld. Hij is ge bouwd volgens de zogeheten Geo Mechanical Styling. Basis van deze vormgeving is het ge bruik van eenvoudige gebogen lijnen, die kracht en robuust heid uitstralen. Aan de voor kant vallen de dunne rechtop staande koplampen op in com binatie met de ronde schijn werpers en de brede luchtroos ters. Aan de achterkant zitten laser-achterlichten die met de remlichten zijn verstopt achter donkergetint glas. De SSU is 4,60 meter lang. Maar het is vooral de forse breedte die veel ruimte in het interieur schept en ook heeft de grote spoorbreedte een gunstige in- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij vloed op het weggedrag. De wielen zijn geheel in stijl: 20 inch in doorsnede en 295 mm breed. Voor de aandrijving van de sport-4x4 heeft Mitsubishi een 2.5 liter V6-motor met twee turbo's en 310 pk gekozen. De versnellingsbak kan automa tisch zijn werk doen of met de hand bediend worden, waarbij niet gekoppeld behoeft te wor den. Of Mitsubishi productieplan nen heeft voor deze SSU is niet bekend, maar wel zeker is dat verschillende elementen van de nieuwe styling, zoals gepresen teerd in het prototype, binnen kort in productiemodellen van Mitsubishi zullen opduiken. Vorig jaar bracht Citroën een fraaie cd-rom uit met daarop de complete geschiedenis van dit fascinerende Franse automerk. Deze schijf is nu in het Nederlands vertaald en uitgeverij Elmar brengt hem in de han del (tel.015 2153 232). Een team van Franse Citroën-specialisten bracht een gigantische hoeveelheid historisch materiaal op orde en rangschikte een om vangrijke selectie daaruit op één enkele schijf. De geïnteresseerde wordt op een interactieve manier door de complexe geschiedenis van het merk met de 'doublé chevron' heen geleid. De presentatie ziet er verzorgd uit en bevat meer Citroen dan duizend foto's, veertien filmfragmenten, talloze geluids registraties en een gedetailleer de chronologie. Natuurlijk ko men alle modellen aan bod (Traction, DS, Eend, tot en met de nog bijna nieuwe Berlingo), 'maar ook zien we unieke beel den van bijvoorbeeld het aanbrengen van reclame op de Eiffel- toren en de beroem de woestijn- en berg ritten van de Citroën rupsvoertuigen. De encyclopedie op schijf Ci troën, de legende is een mooi bezit voor liefhebbers van het eigenzinnige Franse merk. Het enige nadeel is de nogal hoge prijs: acht tientjes. r zijn fietsers voor j wie een fietstocht niet zwaar genoeg kan zijn. Het tijdschrift Fiets heeft voor dit jaar in een kalen derboekje op een rij gezet waar deze liefhebbers in Europa aan hun trekken kunnen komen. Er zijn niet minder dan 273 toch ten te rijden in Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Duitsland, Spanje, Andorra, Noorwegen en enkele buiten Europa. De agenda loopt uiteen van Het Dak van Gelderland over 110 kilometer tot de langste klassie ker ter wereld Parijs-Brest-Pa- rijs over 1.200 kilometer in maximaal 90 uur. De meeste tochten zijn rond de 200 kilo meter lang. Het zijn geen echte koersen of wedstrijden maar klassieke toertochten, cyclo- sportieven genoemd, die geen winnaars kennen. Ieder die zo'n tocht uitrijdt is winnaar. Deelname staat open voor ie dereen met een fiets naar keu ze. Dus ook ligfietsen mogen BUK IN HET VERLEDEN "ffc-i's uvi-i starten, wat in officiële wed strijden verboden is. De meeste tochten zijn uitgestippeld over asfalt, maar er zijn erbij die spe ciaal voor mountainbikes van de weg af gaan. Tijdens sommi ge tochten wordt de weg voor ander verkeer afgezet. De buitenlandse tochten voe ren meestal door de bergen en de lange afstand kan ze lood zwaar maken. Het kalender boekje geeft met sterretjes de zwaarte van de tocht aan, uit eenlopend van licht tot zeer zwaar. Het terrein wordt aange duid als glooiend, heuvelachtig, middelgebergte of hooggeberg te. Het is de bedoeling zo licht mogelijk te fietsen, dus zonder bagage. Voor het eten onder weg wordt gezorgd, dat is bij de deelnameprijs inbegrepen. Het kalenderboekje is meer dan een agenda. Begeleidende arti kelen maken duidelijk dat er vooraf getraind dient te worden om een zware toerklassieker heelhuids uit te rijden. Een ge middelde tocht van 200 kilome ter betekent de hele dag in het zadel zitten, stevig doortrappen en goed blijven eten. Het boek je bevat belangrijke tips over het soort eten en drinken, de kleding, de manier van fietsen op lange, steile hellingen en de montage van de juiste tandwie len. De Jaarkalender '99 hoort bij het tijdschrift Fiets nr. 2, dat nog in de tijdschriftenwinkel te koop is. Aan het eind van de jaren zestig woedde er onder de autofabri kanten in Amerika een zogehe ten 'muscle-car rage'. Auto's met spierballen dus, met een sportief uiterlijk en onder de motorkap een enorm motorblok en een massa paardekrachten. Hoe meer, hoe beter. Maar begin ja ren zeventig was het afgelopen met deze gekte. Een wereldwijde oliecrisis maakte duidelijk dat dit soort auto's niet meer kon en de (Amerikaanse) autofabrikanten gingen weer normaal doen, al bleven sommige Super Sports wel leverbaar. Ook Chevrolet had enkele muscle-cars in de ge lederen, zoals de Chevelle, Cor vette, Camaro en Nova. Die laat ste was in 1974 weer een hele tamme auto (zie foto), met nau welijks 100 pk onder de kap. En dat is niet veel voor zo'n zware, vijf meter lange Amerikaan. FOTO WILLEKE HEIJKOOP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25