Lonneke Bransz heeft geen hoop op stunt I 't Hoen op zoek naar 'field of dreams' Holyfield swingt op gospelsongs door de rii Sport Het kwartje dat dag en nacht geldt. Hall© wereld Het kwartje dat in heel Nederland zakendoet. VRIJDAG 12 MAART 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef janet van dijn, Basketbalsters Leiderdorp spelen in play-offs zonder resen'es tegen huizenhoge favoriet Den Helder SCOREBORD Het wordt niet de eerste keer dit seizoen dat Basketbal vereniging Leiderdorp niet meer dan vijf speelsters in het veld kan brengen. Deze keer is het wel in de moei lijkste wedstrijd van het seizoen: de halve finale van de play-offs, uit tegen Den Helder. De lijst van blessures is lang, de laatste afmelding kwam eergisteren. ..Het zou de ultieme stunt zijn als we zondag winnen", beaamt Lonneke Bransz. ..Maar ik zie het niet gebeuren." ons in het veld de hele tijd af te \Tagen waar die anderen nou bleven", vertelt Bransz. Die an deren waren aan het bijkomen van een auto-ongeluk, op weg naar de uitwedstrijd tegen Jolly Jumpers. Ondanks het nume rieke overwicht van de tegen stander werd die wedstrijd pas in de laatste seconden beslist, maar wel in Leiderdorps na deel. ..Als we zondag met de zelfde instelling spelen als toen, dan komen we een heel eind. Maar tegen Den Helder is het bijna onbegonnen werk, hoe wel we de afgelopen weken heel hard getraind hebben om ook als we doodmoe zijn nog ge concentreerd te blijven." Den Helder is een begrip in de basketbalwereld. Dit seizoen heeft de club alle prijzen ge pakt. op de beker van de man nen na. Die ging met één punt verschil naar .Amsterdam. De bekerfinale bij de vrouwen ging tussen Den Helder en Leider dorp. Het verschil was enorm. „Dat laat ik me geen twee keer overkomen", zegt Bransz strijd lustig. „Het heeft toen toch meer indruk op ons gemaakt dan ik had verwacht, maar deze keer hebben we niets te verlie zen en we hebben er hard voor gewerkt. Ook al zijn we niet vol ledig. we laten ons niet meer zo inmaken." Door het bereiken van de bekerfinale heeft de ploeg een plaats veroverd in de Europacup. Maar of ze daar zo blij mee moeten zijn, is nog de vraag. .Als we in Moskou moe ten spelen, gaat het een hoop geld kosten om op onze kloten leiden anton dieprich Bransz speelde dit jaar haar eerste volledige seizoen in de eredivisie, een seizoen waarin Leiderdorp bereikt heeft wat voor de ploeg te bereiken was. „We hebben de plav-offs ge haald en de bekerfinale. Den Helder heeft het hele jaar niet verloren, maar met zeven pun ten verschil hebben wij het ze het moeilijkst gemaakt van alle maal. Zelfs met alle tegenslagen die we gehad hebben, hebben we een heel goed seizoen ge had." De boomlange center ('Ik zeg zelf 1.90, anderen doen daar nog wat bij') mag over haar ei gen prestaties ook niet moppe ren. Zij werd geselecteerd voor de All Star Game en speelde daar met de mensen, die ze normaal gesproken tegenover zich krijgt. „Het was een heel nieuwe wereld voor me. We gingen altijd wel kijken bij dat gala en dan vroegen we ons af hoe het zou zijn om daar op dat veld te staan. Dat heb ik nu dus meegemaakt. En eigenlijk, ach teraf, was het helemaal niet zo bijzonder." Het enige dat Bransz nu nog te wensen over heeft, is een uitnodiging voor het nationale team. „Ja. dat zou heel leuk zijn. als ze me alleen al vragen om mee te trainen. Je wordt er sowieso beter van. Bij de tegenslagen waar de ploeg dit jaar mee te kampen had. hoon ook de vorige wed strijd die de Leiderdorpse vrou wen met z'n vijven hebben moeten spelen. „Wij stonden te krijgen. Den Helder is hier de beste, maar internationaal stel len zij ook niet zoveel voor." Dat de Leiderdorpsen in de halve finale (een best-of-fïve se rie) moeten aantreden tegen de huizenhoge favoriet, hebben zij aan zichzelf te wijten. Lange tijd stond de ploeg tweede in de competitie, maar sinds januari werd er geen belangrijke wed strijd meer gewonnen. Vorige week had Leiderdorp een laat ste kans om Den Helder te ont lopen, maar het verloor nipt van Grasshoppers en zal nu de prestatie van het jaar moeten leveren om de finale te berei ken. Drie keer winnen lijkt te veel van het goede. „Wat er tegen Grasshoppers mis ging. dat snap ik nog steeds niet", zucht Bransz, „Het was zo n belangrijke wedstrijd voor ons, maar we waren toch niet fel genoeg. Misschien is dat een kwestie van ervaring, het is nog een heel jong team." Met haar 23 jaar hoort ze niet bij de jong- sten van de ploeg. „Vooraf had den we er ook helemaal niet aan gedacht dat we misschien de play-offs zouden halen. De barman van Lemmy's, de 'bas- ketbalkroeg' waar we op zater dag met bijna de hele club te vinden zijn. zei: 'Als jullie de plav-offs halen, kun je hier gra tis drinken'. Volgens mij is hij dat alweer vergeten." Is de tweede plaats achter het Helderse geweld het hoogst haalbare voor Leiderdorp? Dat wil Bransz niet zeggen. „Ieder jaar is weer anders. Dat Lies hout niet eens in de play-offs zit, had bijvoorbeeld niemand venvacht. Gewoon een keer van ze winnen zou al heel leuk zijn, en als het één keer kan... We hebben dan wel een betere jeugdopleiding nodig. Die was er een paar jaar geleden. Nu hebben we een goede seniore nen.maar weinig jeugd. Allebei, dat is het streven. Optimistisch over de uitslag ze wel. „Zij zijn wel beter, zij van aanstaande zondag is zijn ook met meer. Maar wij la- Bransz niet, positief gestemd is ten ons niet kisten. We gaan er heen om te spelen en dat zullen we doen ook. We hebben een kans, al is het een héél kleine." SPORTPRIJSVRAGEN Lucky Ten van donderdag 11 maart: 1 - 2 - 8 - 12 - 17 - 18 - 19 - 20 - 22 - 28 - 29 - 30-40-41 -46-49-53-60-67-70. (onder voorbehoud). VOETBAL Zondag amateurvoetbal. Hoofdklasse A: AFC'34 - Hollandia 1-2, FC Hilversum - SC Feyenoord 2-2, DHC - Elinkwijk afg. Hoofdklasse C: AGOW - Babberich 2-2, Achilles94 - Appingedam 2-0, Sneek - Drachten 5-2. Los Angeles. US Cup 1999, eerste speel ronde: Mexico - Bolivia 2-1 (0-1) 4 Ochoaizpur 0-1. 54. Sanchez 1-1. 60 Sanchez 2-1. Scheidsrechter Weyland (VSt). Toeschou wers 35.000 Verenigde Staten - Guatemala 3-1 (2-0). 22 Moore 1-0, 37 McBride 2-0, 51. Perez 2-1 (strafschop), 90 Hejduk 3-1. Scheidsrechter Robles (Mex). Toeschou wers: 35.000. BADMINTON Birmingham. All England. Mannen, tweede ronde: Palyama (Ned) - Flockhart (Sch) 15-7 11-15 15-7. Man- nendubbel, tweede ronde: Van Daim/Lens (Ned) - Liu Yong/Yu Jinhao (Chn/8) 10-15 15-7 17-16, Subagja/Mamaky (Ino) - Van Barneveld/Van Leeuwen 15-2 15-7 Vrouwen, tweede ronde: Meulendijks (Ned) - Pohar (Slv) 11-4 11-1 derde ron de Gong Ruina (Chn) - Meulendijks 11-7 11-7 Vrouwendubbel. tweede ronde: Emms/Wright (Eng) - Van den Heuvel/Jans sen 15-10 9-15 15-8. Gemengddubbel, tweede ronde: Paaske- /Bramsen (Den) - Van Daim/Van Hooren (Ned) 15-8 15-12. BASKETBAL Amerikaanse profcompetitie (NBA): Atlan ta Hawks - Boston Celtics 99-85, Miami Heat - Toronto Raptors 83-73, New York Knicks - Washington Wizards 98-86. Chi cago Bulls - Seattle SuperSonics 83-92, Dallas Mavericks - Orlando Magic 93-76, Houston Rockets - Vancouver Grizzlies 102-91. Utah Jazz - Denver Nuggets OA- SB. LA Clippers - Sacramento Kings 106- 92. Golden State Warriors - Minnesota Timberwolves 89-82. Mannen. Eredivisie. Elite A/B: Den Helder - EBBC 87-76, Zwolle - Astronauts 70-64 Rotterdam - Prisma 71 - 54, Almere - Drenthe 85-89. GOLF Malaga. Turespana Masters. Stand na eer ste ronde: 1 Quirici (Zwi) 65 slagen, 2. 12 spelers oa James (GBr) 67, 40. oa. Muntz 70, 148. Derksen 80. Nairobi. Kenia Open. Stand na eerste ron de: 1. Pyman (Eng), Aker (Zwe) 65 slagen, 3. Lafeber (ned), Larrain (Ven), Eyraud (Fra) 66, 6. Alexandre F raVan der Velde (Ned), Kiondo (Ken), Skold (Zwe), Hutche- on (Sch) 67. HANDBAL Mannen, eredivisie. Nacompetitie: Bevo HC - Swift 32-21, VenL - BFC 28-26. Ta- chos - Olympia 46 - 20. KORFBAL Hoofdklasse A. Beslissingswedstrijd: PKC - DOS 46 15-11 PKC naar finale PAARDENSPORT et tef 2. Wirths (Dui) Souwsist' Werth (Dui) Giorgio S 14» (GBr) Askari 1386, Van g', Getsion Olympic TCN Pan) Imke Bartels (Ned) Olympic: ekOJ 12 Teeuwissen (Ned) Yakur, ic 1313. dier Sierra Nevada. Wereldbeker nen: 1 Maier(Oos) 1.28,71 IKJrt' (Oos) 1.29.06, 3. StroblIO# Eindstand WB afdaling: 516 punten. 2 Eberharter Schifferer 262. Stand W0 ing Kjus 1409 punten. 2 i mpt 1317, 3. Maier 1307. uc Oslo. WK biatlon Vrouwen, 15 km: 1 43.28.1 (0 strafminuten),"f 45.32,0 (0), 3. Atsjatova(R, Mannen, 20 km: 1. Fischer (1 strafminuut), 2 Gross (N Sasjoerin (WRu) 37,3 (0) Falun (Zwe). Wereldbeker 115 m schans: 1 Schmitt punten (124 124 meten (Jap) 247,8 (116,5 m (Jap) 247,7 (118+ 118,5) WB-stand: 1. Ahonen (Fin)': 2. Schmitt 1433, 3 Funak Landenklassement 1, Japy ten. 2. Duitsland 3707 3263. Indian Wells. Mannen, 4.4it, Derde ronde: Moya (Spa'4 6-4 6-3. Martin (VSt) - Rl0< 2 6-2. Kucera (Slw/12) - 3-6 6-4. Woodruff (VSt)- 5 7-5, Philippoussis (Aus)-S 4 6-3. Krajicek (Ned/8) -5f 6-4 6-4, Kuerten (Bra) - Sc; )l 2 6-3, Henman (GBr/7) - R 6-4 2-6 6-4. Vrouwen, 2,2 miljoen gulden [liji Graf - Rubin (VSt) 2-6 6-46-i Parijs-Nice. Vijfde etappe C V, 1 Botero (Col) 187,9 kmn: n 2. Boogerd (Ned), 3 Wautr 4 Den Bakker (Ned), 5 Fit pnrs Merckx (Bel). 7. Morin (Fra). (Ita), 9 Savoldelli (Ita). 10 16. Virenque (Fra). 17 ,fci (Bel). 27. 0'Grady 3,39,: 19.35, 72. Dekker 19.35.:i^ wi|k 25.43 Uitgevallen (Est). Algemeen klassement: 20 27.28 uur. 2. Tsjmil Wauters 0,24. 4. Den Bi« Merckx 0,29, 6. Markus Zte jedil 7. Botero 1,37, 8. Vanderi 9. Belli (Ita) 2,31, 10. Fr: Dekker 19.38, 53 Van Van Heeswijk 28,39. iii i Tirreno-Adriatico. Tweede te-Santa Maria Capua Velen (Ita) 178 km in 4.43,15uur, (Slv), 3. Vamsteins (Letl. 5 te (Ned), 5 Lombardi (Ita), 6ca Turicchia (Ita). 8. Klier ID. er01 (Fra). 10. Hondo (Dui), 53 Knaven. Algemeen klassement: 7 51,48, 2. Bartoli (Ita) i (Ita). 4 Rebellin (Ita) 0,0' (Fra). 6 Hamburger (Den)C! h (Ita). 8. Casagrande (Ita).! 0.13. 10. Baldato (Ita) 0.25 m. 0,38. 45 Knaven 0,38,5 III 12,55. is d; L-'. isch jaJo leai tv A i new york anp/rtr Evander Holyfield Lennox Lewis. stretcht tijdens een korte training. De Amerikaan bokst morgen om de wereldtitel tegen FOTO REUTERS Hallelujah. Praise the Lord. Elke training, elk gevecht begint Evander Holyfield met een gos pelsong. De 36-jarige zwaarge wicht gaat met de hulp van bo ven zaterdagavond in Madison Square Garden in New York niet alleen op jacht naar zijn derde wereldtitel maar vooral naar een plaats in de bokshisto- rie. Holyfield bezit al de wereldti tels in twee van de drie boks- bonden, de YVBA en IBF. De gordel in de WBC is in handen van Lennox Lewis, de 33-jarige Engelsman. Bij winst op Lewis wordt Holyfield de eerste bok ser na Mike Tyson in 1987 die alle drie wereldtitels op zijn naam heeft. Eerder evenaarde hij al het record van Muham- med Ali door drie keer de we reldtitel te heroveren. Rond de ring zal Holyfield za terdagavond door een trio wor den begeleid. Zijn trainer Ste ward, een ervaren rot in het vak die 27 kampioenen coachte, zijn vrouw Janice ltson en Ben ny Hinn. De laatste is een om streden gebedsgenezer, een te- levangelist die ervan verdacht wordt zo'n vijftig miljoen dollar achterover gedrukt te hebben. Hinn, 45. is de man achter 'Miracle Services', het snelst groeiende telexisieprogramma met de bijbel. Elke avond om zeven uur is hij op de buis met zijn This Is Your Day. Hij schreef twee bestsellers, This IS Your Day For a Miracle en Good Morning Holy Spirit, waarvan er meer dan vier mil joen verkocht werden in de Verenigde Staten. Dominee Hinn kan wonde ren verrichten. In zijn shows genas hij een chirurg van pros taatkanker, liet hij een verlamde vrouw uit haar rolstoel stappen en walste hij de zaal rond met een vrouw die even daarvoor nog zich tenauwernood met een wandelstok op de been kon houden. Hij genas ook Evander Holyfield. Twee keer nam de zwaargewicht met hartklachten afscheid van het boksen. Twee keer duwde Hinn hem terug in de ring. Holyfield schreef zijn rentrees toe aan Hinn. Die verloste hem van de hartritmestoornissen die zijn loopbaan saboteerden. Hartspecialisten verklaarden la ter dat de kwalen alleen in het hoofd van de bokser beston den. Hinn werd helemaal de vertrouwensman van Holyfield toen hij de zwaargewicht aan zijn tweede echtgenote hielp. Holyfield ontmoette Janice lt son, een interniste in een zie kenhuis van Chicago, op een van de gebedsbijeenkomsten f 0,21 per minuut ex. BTW van Hinn. De twee kregen een telefoonrelatie, waarbij de bij bel het voornaamste gespreks onderwerp was. Itson praatte en zong, Holyfield luisterde en zong mee. Toch vroeg hij pas jaren later haar ten huwelijk en hadden zijn zes kinderen een nieuwe stiefmoeder. In Atlanta kocht hij voor der tig miljoen gulden een paleis met zeventien badkamers, drie keukens, twee garages voor vijf auto's, een zwembad van olym pische afmetingen, een bow lingbaan en een filmtheater met 135 zitplaatsen. De onder houdskosten van 2,5 miljoen gulden per jaar speelden geen rol. Itson ontsloeg de hele staf van Holyfield en werd zelf de manager van Warrior Proper ties, de BV van haar echtge noot. Bovendien had de bokser al zo'n 200 miljoen gulden ver diend in de ring. Itson spen deerde miljoenen aan de Holy field Foundation voor kansar me kinderen. Na twee jaar hu welijk, waarin Itson een kind ter wereld bracht, verviel de bokser in een oude gewoonte. Hij ver wekte twee kinderen bij twee vrouwen waardoor zijn kinder- trgi aantal opliep naar n had er geen moeiten Ks haar advocaat een voorlezen waarin a zijn zonden vergaf. Hinn was altijd Zelden op de vooij prefereerde de sch: documentaire onthul op televisie zo nedet nee er allerminst een levensstijl op nahield de hij in een villa ye joen gulden. Voorts de televisiemaker dal cle Services gegronds) een web van corrupt! de. Zo ontdekte de Hinn in 1967 in New jjjjl oordeeld was voorinb q0 Holyfield sloeg alle makingen van Hinn hagelwitte bokshand van zich af, De zwa trok zich twaalf weke het House of ningskamp in een ac van Houston. Daarg: gospelsongs door df Magnified was de Mighty Man of Wat tweede. „Ik sla Lewisi de ronde KO", voois De profetie was The Lord. lvei Alpheuse honkballer wil binnen twee jaar in Major League acteren alphen aan oen run anp Soms droomt Evert Jan 't Hoen van Kevin Costner. Dan speelt hij de hoofdrol in 'Field of Dreams', de cultfilm over dro men en idolen in het Ameri kaanse profhonkbal waarin Costner schitterde. De film werd opgenomen in de mais- velden van Iowa. Twintig mijl verderop honk balde 'EJ Toen', zoals hij in Amerika heet. voor de Cedar Rapid Kemels, een filiaal van de Anaheim Angels, een van de dertig profclubs in de Verenig de Staten. „Elke honkballer weet 't Hoen zeker, „heeft zijn eigen Field of Dreams. Dat ligt ergens in de Major Leagues. De 23-jarige korte stop uit Al phen aan den Rijn, 40-voudig international, ging er naar op jacht na het olympisch toernooi in Atlanta 1996. De speler van Alphians en. later Twins teken de bij de Angels. Scouts zagen hem aan het werk op het Indian River College in Florida. Daar was hij als beste speler van de universiteit een 'prospect', een veelbelovende binnenvelder met toekomst. Geen homerun kanon als Mark McGwire of Sammy Sosa. maar toch. „Ik zag het als een pracht- avontuur", geeft hij zonder aar zelen toe. „Honkbal was mijn leven. Dat is het nog steeds. Ik ben prof, maar voor mij is honkbal geen werk. Daar ben ik te veel liefhebber voor." Hij er kent grif dat de dromen van Ke- vin Costner in de Field of Dreams een verzinsel van Hol lywood zijn en niet in de buurt komen van de dagelijkse werke lijkheid. Honkbal in Amerika is big business. Een profclub heeft rond de 175 spelers op de loon lijst. Daarvan spelen er 25 op het hoogste niveau in de Major Leagues. De overige 150 wor den verdeeld binnen het zoge naamde farmsysteem van de club, het opleidingsinstituut, dat zes minor league-teams telt. Een topper in de Major Lea gues verdient miljoenen dol lars, 't Hoen begon bij de rook ies met 850 dollar bruto per maand. Plus 15 dollar daggeld bij een uitwedstrijd. Daarvan moest hij alles betalen: levens onderhoud. auto, appartement, verzekeringen. „Het was schar relen, maar ik had niet veel no dig." Aan het einde van zijn tweede jaar bedroeg zijn salaris iets meer dan 1000 dollar. Het is een zwaar bestaan, ver telt 't Hoen. „Ons seizoen be staat uit 140 wedstrijden in 170 dagen. Die overgang was enorm. Vier wedstrijden thuis, acht uur in een rammelende bus, vier wedstrijden uit. Sla pen in goédkope hotels. Junk food combineren met vitami- nenpillen en creatine - op aan- dingssupplement. Het is een slopend ritme. Mentaal lood zwaar. Het gaat in een seizoen niet alleen om talent, het gaat erom tegenslagen en depressies te overwinnen." Bij de Angels liep hij Robbie Eenhoorn tegen het lijf. De Rot terdammer was door de Yan kees overgedaan aan de Angels. In 1998 keerde hij na negen jaar terug naar Neptunus. Hij speel de voor de Yankees 20 wedstrij den en voor de Angels 17 duels in de Major Leagues. „Het Amerikaanse profhonk bal is een harde, cynische we reld". weet Eenhoorn uit erva ring. „De frustraties rijgen zich aaneen en dan is het moeilijk overeind te blijven, 't Hoen is zonder meer een talent, maar zijn ontwikkeling stagneert. Hij had deze maand bij de veertig spelers moeten zitten die zich voorbereiden op de Major Lea gues, maar hij zit nog bij de mi nors. En dat is een jungle." Toch begrijpt Eenhoorn de drang van de honkballer zijn geluk in Amerika te beproeven. „Het is het avontuur. Elke jonge honkballer droomt van de glit ter en glamour in de Major Lea gues." Die droom beheerst ook het leven van Evert Jan 't Hoen. „Dat is mijn Field of Dreams", bekent hij. „Over twee jaar moet ik in een stadion van de Major Leagues staan." Voor keur voor een stadion heeft hij niet. Of toch: Yankee Stadium in The Bronx. f 0,21 per minüut ex. BTW

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24