Hans Zwaan gelooft heilig in Katwijk Vloeken, schelden, tieren, dat is een groot probleem UIT DE DEKKING Sport Klassement topscorers Barendse topscorer DOCOS 1 - KLUIS VRIJDAG 12 MAART 1999 Internationaal scheidsrechter Piet van Egmond kent de makke van het Nederlandse tafeltennis In zijn Leirrtuidense nieuwbouwwoning staat een pronkstuk in de boekenkast. Tafeltennisscheids- rechter Piet van Egmond (43) is in het bezit van de 'Herman Brinkhof-trofee. Een abstract, metalen beeldje dat jaarlijks aan de beste scheidsrechter van Nederland wordt uitgereikt. Het vormt de kroon op twintig jaar arbitrage in binnen- en buitenland. ..Ik had als voetbalscheidsrechter misschien ook carriè re kunnen maken. Na vijf jaar helemaal verrot te zijn gescholden, ben ik daarmee gestopt. Vloeken, schel den en tieren is ook bij tafeltennis een probleem. Al leen in Nederland, Duitsland en België trouwens. In de rest van de wereld blijken topsporters zich beter te kunnen beheersen. Officieel mag je achter de tafel helemaal niets zeggen. Als iemand een grote kans mist en zich heel even afreageert, laat ik dat toe. We moeten het wel menselijk houden. Maar grofheid of lang aangehouden scheldkanonnades tolereer ik niet, al heb ik in mijn loopbaan pas een keer iemand een rode kaart voorgehouden." Van Egmond werd halverwege de jaren zestig lid van RKTTV Play Fair. ,,Dat was toen zo'n beetje de enige levende vereniging in Leimuiden. Voetbalclub Kickers werd pas in '69 opgericht. Dat was wat. Ik ben er gaan spelen maar kreeg al snel knieproble men. Een schop tegen mijn rug betekende het defi nitieve einde. Op m'n achttiende probeerde ik het vervolgens als scheidsrechter. Ik zal mijn eerste wedstrijd nooit vergeten. Ik moest de veteranen van Oranje Groen aan de Boshuizerkade fluiten. Dat heb ik geweten. Onder politiebegeleiding moest ik van het veld af. Achteraf gezien was ik te jong en schort te het toen aan begeleiding vanuit de KNVB. Vijf jaar heb ik het nog volgehouden. Gelukkig ben ik nooit lichamelijk aangevallen, maar desondanks had ik er op een gegeven moment gewoon geen zin meer in. Alleen bij Kickers fluit ik, heel af en toe, nog wel eens een wedstrijdje van de jeugd. Als ze helemaal niemand anders hebben. Door een bestuurslid van Play Fair werd hij, dit jaar precies twintig jaar geleden, overgehaald om terug te keren naar het tafeltennis. Daar maakte Van Egmond wel carrière. Hij vervulde functies in de landelijke scheidsrechterscommissie, onder meer als opleider, en hij mag zich vanaf '88 inter nationaal arbiter noemen, wat hem verschillende reizen naar grote toernooien over de hele wereld opleyerde. ,,Ik ben niet zo iemand die vindt dat hij met 'u' of 'meneer' moet worden aangesproken. Ik heet ge woon Piet. Toch zal ik altijd zorgen een uur voor de wedstrijd aanwezig te zijn om een praatje te maken en door te nemen wat ik wel en niet toesta. Spelers denken vaak dat een scheidsrechter altijd tegen ze is, terwijl wij er zijn om de reglementen toe te pas sen. Onze rol is niet eenvoudig. Zo zijn er negen tien voorschriften waaraan een service moet vol doen. Beslis daar maar eens over in de 'minisecon- de' die je de tijd hebt. Het balletje moet bijvoor beeld van de vlakke hand zestien centimeter om hoog worden gegooid. Daar kunnen we moeilijk een meetlatje naast leggen." ,,Het komt dus neer op interpretatie en vooral er varing. Momenteel is het zo dat alleen wedstrijden in de eerste en eredivisie - mannen en vrouwen, dus maar vier klassen totaal - een scheidsrechter krijgen toegewezen. Bij elkaar bestaat het scheidsrechters- korps dus uit een man of 45 en het blijkt maar niet mogelijk dat aantal uit te breiden. Daarom crossen wij noodgedwongen het hele land door. Zeven uur in de auto voor een wedstrijd van anderhalf uur en dat voor 35 gulden onkostenvergoeding is ook geen denderend vooruitzicht. Maar goed, de NTTB is een armlastige bond." Of dat soort zaken in de toekomst verbeteren, daar heeft Van Egmond twijfels over. „Waarschijn lijk wordt komende zomer wereldwijd een aantal rubbersoorten die op de batjes worden gebruikt ver boden. Dat zal de doodssteek betekenen voor zoge heten 'materiaalspelers' en als iedereen min of meer over hetzelfde materiaal beschikt, wordt tafeltennis eerlijker en hopelijk ook aantrekkelijker. Aan de an dere kant: onlangs kreeg ik de partij Docos - Scylla toegewezen, toevallig twintig jaar terug ook mijn eerste wedstrijd. Honderden toeschouwers en pers uit alle uithoeken. De sfeer was machtig en die 'oudjes' van Docos hebben voor een geweldige pu bliciteit en ambiance gezorgd, al blijft het natuurlijk een schande voor het tafeltennis dat zij op het hoogste plan uitkomen. Maar zet daar het laatste NK tegenover. Alle toppers aanwezig en nog geen tweehonderd man op de tribunes. Waar moet dat heen?" Sterke punt: Ik ben overal inzet baar, ik werk altijd zo hard mogelijk en ik ben fel in de duels. Zwakke punt: Koppen. Da's echt vrij slecht. Blessures: Behalve die gebroken arm ben ik al door allebei mijn en kels gegaan. Ik heb eigenlijk altijd wel ergens last van. Leukste tegenstander: Dit jaar FC Zoetermeer, een voetballende ploeg. Vervelendste tegenstander: Haagse clubs, of ploegen die constant de lange bal hanteren. Dat is eigenlijk geen tactiek, gewoon een roei naar voren en er met z'n tweeën achter aan gaan. Favoriete club: Ajax. Favoriete voetballer: Jati Litmanen. Die lijdt zó weinig balverlies, hij doet bijna altijd wat goeds met de bal. Minst favoriete voetballer: Henk Vos. Mooiste shirt: Dat van het Neder lands elftal van vroeger, dat échte oranje. Niet zoals het nu is. Lelijkste shirt: VfL Bochum, met ai die kleuren erop. Dat vind ik echt vies. Hobby's: Naast het voetballen niet zoveel, al heb ik als student natuur lijk een hoop vrije tijd... Ik kijk graag films, thrillers vooral. Krant/tijdschrift: Het Leidsch Dag blad, dat hebben we thuis. En ik lees iedere week de Donald Duck. Al heel lang. Die zit in de leesmap, de Donald Duck is daaruit het enige dat ik iedere keer helemaal lees. Dat Hé scheids is een rubriek over arbiters. In de zevende aflevering tafeltennis- scheidsrechter Piet van Eg mond, die eerder een leven als voetbalscheidsrechter vaarwel zei. De Leimuide- naar werd vorig jaar uitge roepen tot beste scheids rechter van Nederland. 'Waarom zouden wij de derde periodetitel niet kunnen pakken?' Leidsch Dagblad Naam: Sjors Kortekaas Bijnaam: Pinda, vroeger. Dat zeggen ze nu niet meer. Geboren: 22 april 1980 te: Leider dorp Opleiding: Ik ben eerstejaars stu dent Economie, in Rotterdam. Net weer een tentamen gehad, micro economie. Woonplaats: Zoeterwoude-Rijndijk. Het is lekker rustig hier, de stad is vlakbij. Misschien dat ik over een jaar naar Rotterdam ga, dat zie ik nog wel. Clubs: Meerburg. En een jaartje UVS in de B-jeugd, maar dat beviel helemaal niet. Broers/zussen: Mijn oudere broer Jarko is keeper bij ons, en we heb ben nog een jonger zusje, lacky. Lengte: 1.85 m. Gewicht: Ongeveer 73 kg. Positie: Rechtsback, linksback, rechtshalf, linkshalf... Geen spits, in ieder geval. Verder kan ik wel rede lijk uit de voeten. Links/rechtsbenig: Rechtsbenig. Trainers: Sjaak Lens, Ed van Duyl. Ben Kottehagen, Ger van der Werf en nu Hein van Heek. Beste: Sjaak Lens. Slechtste: Ed van Duyl, dat was bij UVS. Hij beloofde heel wat, maar kwam die beloftes nooit na. Hij was ook erg onpersoonlijk. Het gaat goed met Meerburg: We hebben een jonge ploeg, de jeugd van een paar jaar geleden is nu het eerste elftal. Het zijn allemaal indi vidueel goede spelers, die als team prima klikken. Beste maatje in het team: Ingmar Nyqvist. Hoogtepunt: Vorig jaar speelde ik nog in de A-jeugd en toen kwamen we héél ver in de LD-cup. Dieptepunt: Vijfjaar geleden heb ik mijn arm gebroken, uitgerekend in de derby tegen SJZ. is op je achttiende nóg leuk. Man: Hugo Walker, dat vind ik echt heel tof om naar te luisteren. Komt dat schóóót! Vrouw: Mijn moeder, daar heb ik echt een heel goede band mee. Eten: Alles waar pindasaus bij zit. Met pindasaus smaakt het altijd. Drinken: Fris of bier. Van sterkere drank houd ik niet. Respect voor: Bij ons op school zit een jongen in een rolstoel, die ge woon overal aan meedoet, hoewel dat soms erg lastig voor hem is. Je hoort hem er nooit over zeuren. Hekel aan: Boerenkoolvoetbal. Ik speel daar zelf niet echt lekker tegen - dan moet je toch vaak koppen - en het is niet om aan te zien. Politiek: Ik heb een keer CDA ge stemd, omdat ik het met hun lijstje programmapunten het meeste eens was. Maar ik geloof niet dat je me een aanhanger kunt noemen. Geloof: Katholiek, met Pasen en Kerst ga ik naar de kerk. Maar ik ge loof niet echt. Kampioen in eigen klasse: Meer burg, ongeslagen. HDV - Meerburg aanstaande zon dag: Vijf-nul. We hebben nog nooit tegen ze gespeeld, dus noem ik maar een beetje een gemiddelde uitslag van ons. Toekomst persoonlijk: Ik denk dat ik wel bij Meerburg blijf. Daarmee gaan we hogerop, ik denk niet dat ik hoger kan spelen dan het niveau waarop Meerburg terecht komt. Toekomst club: We hebben een jonge ploeg, die nog heel lang voor uit kan - als we bij elkaar blijven. Ik hoor wel dat er vaak scouts langs de kant staan, maar die herken ik toch niet, dat zou ik niet weten. Wij kun nen minimaal de derde klasse halen binnen een paar jaar. TEKST ANTON PIEDRICH foto taco van der eb Piet van Egmond: „Ik had als voetbalscheidsrechter rière kunnen maken. Na vijf jaar helemaal verrot te zijn ben ik daarmee gestopt." foto Met de stelling 'Katwijk zit in de problemen', hoef je bij Hans Zwaan niet aan te komen. Óver een dreigende de gradatie - Katwijk staat in de buurt van de rode streep - wil hij het eigenlijk niet hebben. „We krijgen nu eerst Scheveningen en Quick Boys, dat zijn lastige wedstrij den. Daarna komt er een serie wedstrijden waarin we punten kunnen halen. Waarom zouden wij de derde pe riodetitel niet kunnen pakken?" Hans Zwaan (34) gaat aan het tafeltje in de kantine zitten on der de collage van oude Kat- wijkse successen. Met wee moed blikt hij even terug op meest succesvolle periode in de 60-jarige historie van de w Kat wijk. die de ploeg kampioen schappen en de algemene ama- teurtitel bracht. „Toen ik kwam. stond het elftal er al. Het miste een afmaker vertelt de bonki ge spits die bij Rijnsburgse Boys begon. Dat was Zwaan wel. hij was elk seizoen goed voor 20 doel punten of meer. „De ploeg uit die jaren was voor amateurbe grippen buitengewoon goed. Voor het begin van de wedstrijd wisten we al dat we zouden winnen, alleen de vraag was met hoeveel." De Rijnsburger is blij dat hij het allemaal mee maakte. „Dat vergeet je nooit meer." De spits houdt eigenlijk niet van terugblikken. De tijden dat Zwaan met loepzuivere voor zetten van links of rechts werd bediend, liggen voorlopig ach ter hem. Ook voor de Rijnsbur- gerse bloemenhandelaar is het zwoegen in het elftal. Tegen Noordwijk was hij meer bezig voorstopper Cees Smit van hei scoren af te houden, dan dat hij zelf in de buurt van het doel van de tegenpartij kwam. „Toch hebben wij toen goed gespeeld", vond Zwaan, ook al werd het Noordwijkse doel nauwelijks door Katwijk be stookt. „Gezien de schorsingen en blessures hebben we het toen naar behoren gedaan." Vijf treffers heeft hij tot nu toe achter zijn naam staan („Ik was veel geblesseerd, maar daar wil ik me niet achter verschui len"), en hij speelt wedstrijden waarin hij geen kans krijgt. Toch houdt Zwaan een voldaan gevoel over aan het voetbal. „Ik \ind het heerlijk om te trainen en om te spelen, het is toch een prachtig spel om te doen. Bo vendien proef ik dat we de stij gende lijn te pakken hebben. De opgaande lijn signaleen Zwaan na het vertrek van trai ner Bob Kootwijk, vier weken geleden. De spits wil er eigenlijk niets over zeggen. „Want we hebben met Bob Kootwijk ook hele leuke dingen meegemaakt en hij heeft jeugdspelers 'ge bracht' waar Katwijk nog jaren plezier van kan hebben." Dui delijk is wel dat de verhouding tussen trainer en een aantal spelers goed verpest was. .Alles moet kloppen in een ploeg. Als er oneffenheden zijn. kan niet iedereen optimaal presteren." Arie van Duvn maakt het sei zoen als trainer af bij Katwijk. Zwaan: „Hij wijst erop dat ie dereen zijn taak moet uitvoe ren. Marco de Ridder moet weer buitenom gaan om een voorzet op Hans Zwaan te ge ven, Ben Saïd moet buitenom gaan - en niet binnendoor - om een voorzet aan Hans Zwaan te geven. Dan ga ik ook weer doel punten maken. Ik maak een be weging naar voren en loop naar achteren. Dat deed ik toen ik 22 was en dat werkt nu nog steeds zo." Zwaan is 34, een leeftijd waarop de meeste spelers aan stoppen denken. De midvoor van Katwijk heeft nog geen be sluit genomen over volgend sei zoen. „Ik begin nu eigenlijk pas fit te raken. Met de nieuwe trai ner, Wim van Zwam, heb ik ook gesproken over een rol als pinchhitter, dan zou ik maar één of twee keer trainen. Dat zie ik niet zitten. Als ik speel, dan wil ik er ook voor gaan. En als ik drie keer train, dan wil ik ook spelen. Dat zal zeker in de hoofdklas se zijn, meent de Rijnsburger. „Ik vind het echt nonsens om te zeggen dat wij in de problemen zitten. Natuurlijk staan we er niet goed voor, maar als je drie keer wint, sta je vierde. Als er nu nog twee wedstrijden waren te gaan en je zou op deze plaats staan.... Onze vroegere verzor ger Theo de Jong zei altijd voor het seizoen: het moet heel raar lopen, willen wij geen kampi oen worden. Ik zou zijn woor den willen gebruiken: het moet heel raar lopen willen wij die derde periodetitel niet pakken." Hans Zwaan: „Alles moet kloppen in een ploeg. Als er oneffenheden zijn, kan niet iedereen opti maal preste ren." foto kees van hoocdalem Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1998/'99 zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Dee coör dinatie van het topscorers klassement is in handen van Wim van matie dagelijks en 14.00 uur, tel. LT IJ U IJ ;.l U U u IJ u Doelpuntenmaker van de week: Jose Monfils (Roodenburg) Alex Barendse (RCL) Yachya Farhane (UDWS) Ben Kottenhagen (Meerburg) Barry Dubbeldeman (V'schoten) Michel Turk (Meerburg) Marcel de Bruin (Leiden) Peter Zirkzee (RCL) Mark Ens (VVSB) Peter Zaalberg (VCL) Hans vd Plas (Quick Boys) Doelp. 03 00 00 01 21 00 20 00 15 00 18 00 13 00 13 01 13 00 17 00 11 leiden RCL-spits Alex Barendse (links) ontvangt uit handen Mathijs Dobson (Wout Bergers Sport) een paar voetbalschofl Barendse was met 11 doelpunten de afgelopen drie (winter)L den de productiefste voetballer in de regio. Rogier van derSp e (Kickers'69) kwam twee doelpunten te kort. foto henkbc ag Langemaat elftalleider bij - Aangeboden door: tR ZIT MEER IN SUZUKI Hoge Rijndijk 328 Leiden Henk Langemaat wordt vol gend seizoen elftalleider bij Katwijk. Langemaat speelde de afgelopen twee seizoenen voor ARC. Daarvoor maakte hij deel uit van het kampioenselftal van w Katwijk. Langemaat is Wim van Beelen, diejr stuursfunctie gaat Huig Ouwehand. die begeleider is, blijft bijl,n betrokken. Langemaat is van zeker één keer per mee te trainen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22