rootste schildergenie van de eeuw ^rink heeft nog veel goed te maken na Sassafras Cultuur Kunst Hot House wil zaaltje onder Waagplein Herbouw als restauratie Tonen zo plat als een euro Boogie Woogie is al 130 miljoen waard 12 MAART 1999 N RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 aturalis zoekt vrijwilligers Naturalis is op zoek naar vrijwilligers. Aanstaande juidag wordt een voorlichtingsdag gehouden waar geïnteres- H fden zich kunnen informeren over werken en leren in dit na- rhistorisch museum. Opgeven kan via telefoonnummer 071- f7677. ugdvoorstelling 'De Tocht' afgelast De voorstelling 'De Tocht', een muzikaal sprookje van ater Sirkel dat aanstaande zondag zou worden opgevoerd in LAK theater, is wegens ziekte van een van de spelers afgelast. an hijn opent anti-racisme week Ed van Thijn, oud burgemeester van Amsterdam, opent staande zondag om half vier de Leidse anti-racisme mani- ,tie 'Colour your Mind'. In sociëteit de Burcht reikt hij ook irijzen uit aan de winnaars van de anti-racisme tekenwed- d. Aanluitend is er een open podium waarop mensen uit di- ait e culturen een literair optreden verzorgen. Ook wordt de ille racisme foto-expositie geopend in de stadsbus bij voor de !el,c jnbare Bibliotheek aan de Nieuwsstraat. LEIDEN WIM KOEVOET Een klein podium, specifiek voor het avon tuur. Dat is de grote wens van Hot House. De Leidse jazzclub beleeft dit jaar haar zes de lustrum en leidt nog altijd een 'noma denbestaan'. De nieuwe zaal die de plan nenmakers voor ogen hebben moet komen onder het Waagplein, als onderdeel van de Aalmarktplannen. Het Waagplein ontstaat als de pakhuizen van V&D in de Mandenmakerssteeg onder de slopershamer vallen. In de plannen voor de Aalmarkt en omgeving is al de mogelijk heid geopperd een filiaal van Albert Heijn onder het plein te vestigen. Of er dan nog ruimte is voor de zaal die Hot House voor ogen heeft, is onduidelijk. Behalvee jazz wil Hot House op het nieu we podium verschillende andere podium kunsten, op vaste dagen in de week, aan bod laten komen, zoals komedie, cabaret, folk, klassieke- en wereldmuziek, literatuur, dans en beweging. De indieners van het plan beschouwen hun vondst als een 'waagstuk', waarvoor vooralsnog geen geld is, maar dat het verdient op z'n haalbaar heid te worden onderzocht. „Een koppeling met het Waaggebouw is realistisch. Dit prachtige 17de-eeuwse mo nument kan zo zijn publieke functie be houden. De Boterhal heeft voor niet elek tronisch versterkte (unplugged) muziek een uitstekende akoestiek. De culturele evene menten op het nieuwe Waagplein en de re creatieve aspecten van het Waterplein wor den door het nieuwe podium en het Waag gebouw aaneengesmeed", schrijven de in dieners van het plan. Ze zijn zich ervan bewust dat de Aal marktplannen reeds zijn voorzien van een culturele component, te weten de tweede zaal voor de Stadsgehoorzaal en de nieuw bouw voor het LVC. Dat is een oplossing voor de poptempel en voor de programme- ringsperikelen voor de Stadsgehoorzaal, „maar of het op vernieuwing beluste pu bliek er zal komen, is twijfelachtig." Wethouder A. Pechtold (D66) van kunst en cultuur reageert zeer afhoudend. „Ik waag te betwijfelen of er in Leiden een te kort aan podia is. Mijn behoefte aan een debat over het aanbod van de reeds be staande podia is groter." De wethouder wijst op het ontbreken van een financiële paragraaf in de plannen van Hot House. „Het is een misvatting dat door het Aalmarktproject grote hoeveelheden geld vrijkomen waarmee we allemaal leuke dingen kunnen doen." ectie van 450 werken van Picasso in Rotterdamse kunsthal niel ide» IAM EVELIEN BAKS is de kunstenaar van de eeuw, het grootste schep- jeg le 8er"e ^at ^gelopen honderd jaar op aarde sior t rondgewandeld. Als we het over Picasso hebben, ;ten superlatieven kennelijk tekort. Pablo Ruiz Pi- istrof) (1881-1973) was echter ook een zeer media- en fo- genie, dat zich maar al te graag liet vereeuwi- Een superposeur, die zich al op jonge leeftijd be was van zijn marktwaarde. Het artistieke leven van jJeroemdste kunstenaar van deze eeuw, dat ruim ze- ig jaar heeft geduurd, is vanaf morgen onderwerp een grote tentoonstelling in de Kunsthal Rotterdam. [J* wordt de grootste expositie die ooit over Picasso in land is gehouden. Twee zalen vol Picasso: zeventig derijen, zestig stuks keramiek, vijftig foto's en 250 ;en op papier, waaronder etsen, aquarellen en li- Inclusief affiches en boeken zo'n 450 catalogus- mers, voor het grootste deel in bruikleen gegeven buitenlandse particulieren. den bekeken," vervolgt hij. „En wat ook telt is dat-zo'n actie goed is voor de marktwaarde van het betreffende kunstwerk. Maar er zijn ook genoeg men sen die hun eigendom absoluut niet willen afstaan." Een eerste zoektocht in eigen land betrof de musea. Het bezit van Picasso's bij Nederlandse kunstinstellingen is echter op een paar handen te tellen. Veer tien stuks om precies te zijn. Al leen wat grafiek betreft zitten we iets beter: Boijmans van Beuningen bezit onder meer een paar honderd bladen uit de jaren '60. Pijbes: „Een grote Van Gogh- tentoonstelling kunnen we makkelijk maken. Er is voldoen de werk in Nederland aanwe zig. Hetzelfde geldt voor Mond riaan, zit ook goed. Zo ook Rembrandt. Nederland heeft al tijd sterke eigen schilders ge had. Dus waarom duur inko pen? Het betekent wel dat een schilder als Picasso of een an dere buitenlandse kunstenaar van grote faam relatief onder vertegenwoordigd is in ons land." De Picasso's in Nederland vormden het vertrekpunt voor de samenstelling van de grote expositie in de Kunsthal. Ook intoonstelling volgt Picas carrière: van de tepafe blauwe en roze perio- via het kubisme naar de e jaren die de schilder in Frankrijk doorbracht. Van 'arijse jaren van rond de wisseling tot zijn laatste in het roze atelier in de s'° tiende-eeuwse villa met it op Cannes, die Picasso ikert (aren '50 had aangeschaft, je gaat nadenken over jeven kunstenaar van de kom je bijna automatisch casso terecht," zegt Wim Bm adjunct-directeur van de hal en samensteller van tentoonstelling 'Picasso, enaar van de eeuw'. Hoe kunstwerken Picasso in even heeft gemaakt blijft vestie van ruwe schattin lok de pakweg vijfduizend J in die over hem zijn ge- ren bieden hierover nau- i,ü s uitkomst. Er zijn ooit ge- genoemd van vijftigdui- kunstwerken, en dan re- we alle tekeningetjes die :hterliet op de tafelldeden ei.RJfé's en restaurants nog niet i n#& Medewerkers van de Kunsthal zetten het schilderij 'La Ceinture Jaune' op zijn plaats, vanaf morgen te zien op de Picasso-tentoonstelling. FOTO ANP (ER laai schilderijen bevinden iver de gehele wereld. Een ef groot aantal hangt per- nt in Musée Picasso in Pa- Indere zijn eigendom van ven Picasso. Musea in Eu- ïet grootste deel van zijn is eigendom van vermo- particulieren. „Vooral de e jaren is zijn werk ver- de- ielijk duur geworden en [ha n nu eenmaal meer ver- nde particulieren dan vei - nde musea op de wereld," Pijbes. irtl ticulieren in met name and, Frankrijk en Zwitser die door de Kunsthal wer- lenaderd, hebben hun be de schilderijen in bruik- (egeven voor de duur van '^positie. „De een wat mak- dan de ander, want je natuurlijk wel hun 'juwelen. Vooral het argu- dat er heel lang niet zo'n De Picasso-tentoonstelling M [eweest wilde nogal eens n om mensen te overtui- •vendien zijn de meesten op dat hun eigendom Nederlandse particulieren staan hun eigendom tijdelijk af. Het overige werk is in de afgelo pen weken per vrachtwagen of vliegtuig vanuit tal van Europe se steden en de Verenigde Sta ten naar Rotterdam gebracht. In gewone klimaatkisten en vol gens de gangbare procedure. Picasso of niet. „Elk werk dat werd toegezegd voelde als een kleine overwin ning," zegt Pijbes. „En omdat er zo verschrikkelijk veel is, wil je ook heel veel binnenhalen. Het smaakt naar meer." Wat de Kunsthal echter niet heeft kunnen bemachtigen zijn twee kleine schilderijen die Pi casso in 1905 heeft gemaakt tij dens een kort verblijf in Noord- Holland. „Juist deze twee wer ken hebben een duidelijke link met Nederland en zijn op zich erg zeldzaam," verklaart Pijbes. „Maar het museum dat de wer ken bezit wilde ze geen vier maanden kwijt." Wat wel is gelukt is het vrou wenportret dat Picasso in 1898 schilderde in zijn Spaanse pe riode en dat het oudste werk in particulier bezit is. Van Boij mans Van Beuningen komt 'Fe mme assise la terrasse d'un café' uit 1901. Het Rotterdamse museum kreeg dit in 1935 aan geboden ter gelegenheid van de een groot publiek zal wor- Pichet et coupe de fruits, Pablo Picasso, 1931. nieuwbouw. Het was de eerste Picasso in Nederlands museaal bezit. Zelden tot nu te zien geweest zijn zes schilderijen, nu in par ticulier bezit, die begin jaren '30 werden afgebeeld in Cahiers d'Art, een prestigieus kunsttijd schrift in Frankrijk dat een mo nografie wijdde aan de beroem de kunstenaar. „Picasso werd al bij leven tot legende verklaard. Die publicatie bewees hoe bij zonder hij toen al werd be schouwd. Het heeft bijgedragen aan de mythevorming rondom de schilder." Picasso's schilderijen worden in de Kunsthal gepresenteerd in vijf thema's. 'Stilleven' bevat de wereldberoemde kubistische collages die Picasso in nauwe samenwerking maakte met Ge orges Braque. De twee noem den zich Orville en Wilbur naar de gebroeders Wright die in 1903 als eersten in een vliegtuig vlogen. 'Stilleven' toont echter ook werken uit de jaren '40 waarin Picasso zijn ongerust heid over de oorlog uit. Alle belangrijke vrouwen uit zijn leven, van zijn eerste vrouw Olga tot de droeve Dora Maar en zijn tweede vrouw Jacqueli ne, passeren de revue in Vrou wen'. Picasso maakte vele schil derijen van zijn kinderen en fa milie, waaronder een schilderij van zijn oudste zoon Paulo, verkleed als Pierrot (1923), dat altijd op diens slaapkamer heeft gehangen, en dat van zijn spe lende dochertje Paloma (1953). Een selectie uit deze werken wordt getoond onder de titel 'Familie'. „Vooral met de komst van deze schilderijen ben ik erg blij," zegt Pijbes. „Dit zijn hele persoonlijke documenten, fa miliestukken. Wat we ook heb ben gekregen voor deze ten toonstelling zijn schilderijen van Paloma. Het vierde thema is 'confron tatie en inspiratie': Picasso in dialoog met schilders uit zijn eigen tijd en uit het verleden. Monumentale schilderijen, waaronder 'Les femmes d'Al ger' uit '55 en 'Le déjeuner sur l'herbe' uit 1960. Tot slot be wijst 'De kunstenaar in zijn ate lier' de enorme vitaliteit die de schilder in zijn laatste jaren in Zuid-Frankrijk aan de dag legde met onder meer 'Le peintre et son modèle' uit 1963 en schil derijen van het atelier in La Ca- lifomie. Eén schilderij, waarover de Kunsthal in onderhandeling was, heeft het in elk geval niet gehaald. 'Le Peintre' uit 1963, een van de vele zelfportretten die Picasso schilderde, ligt sinds september vorig jaar op de zeebodem: het schilderij be vond zich in het toestel van Swissair dat neerstortte voor de kust van Canada. Wat velen waarschijnlijk graag zouden willen zien, maar nauwelijks verrassend niet naar Rotterdam komt is de 'Guerni ca'. Dit grote schilderij maakte Picasso voor het Spaanse pavil joen op de Wereldtentoonstel ling die in 1937 in Parijs werd gehouden. Hij had zich laten inspireren door de aanval van Duitse vliegtuigen op de Baski- sche stad Guernica. Het schil derij, dat nauwelijks transporta bel is, bevindt zich sinds begin jaren '80 in Madrid. Enige troost biedt wellicht de replica die in de Kunsthal op ware grootte wordt getoond. 'Picasso, Kunstenaar van de eeuw', van 13 maart t/m 4 juli '99 in de Kunsthal Rotterdam. Afgelopen zondag organiseerde het Cultureel Platform Leiden een discussie over het Aalmarkt project. Daar merkte wethouder Alexander Pechtold en passant op, dat het huidige ge bouw van V &D op de no minatie staat om spoedig rijksmonu ment te wor den. Een kwart eeuw geleden oordeelde de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg bepaald nega tiever over dit gebouw van J. A. van der Laan uit de ja ren 1934-1936. In december 1975 publi ceerde deze Rijksdienst de 'Nota te be schermen stadsgezicht Leiden'. Op de bijbehorende waarde- ringskaart van de bebouwing stond het V&D-gebouw toen aangegeven als "beeldversto- rend". Daarmee bevond het zich in het goede gezelschap van bij voorbeeld de Meelfabriek en het Van Nellegebouw aan de Aal markt. Tijdens mijn wethouder schap, in 1976, sloopte V&D als eigenaar het Van Nellegebouw. Juridisch was niets tegen die sloop te doen. Belangrijker was dat er geen echte oppositie tegen de sloop was. Slechts met de hulp van initiatieven en acties van burgers krijgen bestuurders ruimte voor nieuwe inzichten. De jaren zeventig kenden veel actiegroepen, maar niet één voor het behoud van de monu menten van het Nieuwe Bou wen. Slechts een enkeling vond het Van Nellegebouw interes sant. Eigenlijk was men het wel eens met de negatieve waarde ring door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Sloop leek toen beter dan behoud. Al bij de bouw in 1927 was er kritiek op het Van Nellegebouw. De Kampioen van 5 augustus 1927 schreef dat een nieuw bouwwerk vlakbij de Waag 'het fraaie stadsbeeld doodslaat'. Heemschut sprak over 'eene jammerlijke ontsiering. Het Bouwkundig weekblad 1927 on derkende wel dat het pand con trasteerde met de omgeving, maar schreef ook dat dat 'een bewijs van leven is, een over winning op de dood in de pot van Leiden'. Nu vinden we het juist getuigen van dynamiek en differentiatie, indien bouwstij len uit verschillende perioden in de binnenstad aanwezig zijn; mits de gebouwen zich voegen in het ritme van de stad. Ook opvattingen over duurzaamheid EES WAAL (naast dynamiek en differentia tie de derde karakteristiek van de hedendaagse stedelijke vorm geving) pleiten voor minder sloop en meer hergebruik. Lokale politici roepen nu dat het Van Nelle gebouw nooit gesloopt had moeten wor den. Al in 1985 kreeg Het Van Nel- pj legebouw een prominente plaats in het boek 'Ooit ge- I sloopt Neder- land' van Jord den Hollan- JHV der. In mijn middelbare ■p schooltijd fietste ik bijna dagelijks langs het toen al vervallen Van Nellege bouw; een gebouw dat mij intri geerde, al was het maar omdat ik toen niet begreep waarom het gebouw zo heette. Het Leidse Van Nellegebouw was een filiaal van het Rotterdamse, dat zo goed te zien is als je met de trein naar Rotterdam gaat. Zowel de Rotterdamse fabriek als het Leidse filiaal waren ontworpen door L. C. van der Vlugt en J. A Brinkman. Al was de schaal van de gebouwen totaal verschil lend, de verwantschap was tref fend. Inmiddels heeft de Van Nellefabriek in Rotterdam al een nominatie gehad voor plaatsing op de internationale monumentenlijst van de UNES CO. V&D zei het Van Nellegebouw te moeten slopen om beter te kunnen laden en lossen. Nieuw bouw ter plaatse zou de straat- wand weer sluiten. Tegelijk zou den de lelijke bouwsels op het hoofdgebouw verdwijnen. Van de beloften van V&D is niets te recht gekomen. Nog steeds is er aan de Aalmarkt het storende gat van Van Nelle, dat beter het gat van V&D zou kunnen heten. Was het Van Nellegebouw niet gesloopt, dan was het nu zeker aan restauratie toe. De materialen die het Nieuwe Bou wen gebruikte, lenen zich echter nauwelijks voor restauratie. Bij het herstel van de Zonnestraal van Jan Duiker (Hilversum) is eigenlijk sprake van herbouw. Het café De Unie van J. J. P. Oud (Rotterdam) is gewoon weer herbouwd. Bij het Nieuwe Bouwen is her bouw de goedkoopste vorm van restauratie. Het zou Leiden, de stad waar in 1917 De Stijl is op gericht, sieren als het Van Nelle gebouw werd teruggebracht. De herbouw van het Van Nellege bouw zou de ideale start zijn MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK K&O Lunchconcert door Ida CavaJiere, vi ool en Pierina Cavaliere, piano, met wer ken van Dvorak, Brahms en De Sarasate. Gehoord 11/3 KapelzaaJ, Leiden. Het optreden van het duo Ida en Pierina Cavaliere, viool resp. piano, valt niet echt mee. Van de drie werken op het program ma komt de violiste Ida Cava liere nog het meest tot overtui gend spel in Pablo de Sarasates 'Romanza Andaluza'. In de an dere stukken, van Dvorak en Brahms, is haar toon zowel in piano als in forte zo plat als een euro. Hoewel de werken van deze drie componisten be zwangerd zijn van tempera mentvolle en melancholieke volksmuziek, is van beide as pecten weinig te merken en dat komt in de eerste plaats door Ida's spel. Bij Pierina zit meer passie. Zij zoekt naar klankschoonheid van binnenuit. Dat is dan ook de reden dat de prachtige Sona te voor viool en piano in d van Brahms niet in balans raakt. Pierina speelt veel doortasten der, heftiger dan Ida waardoor de piano zeker niet op een on aangename manier vaak over heerst. Het ontbreekt dit jonge Kroa tische duo nog aan afwerking, aan een wezenlijk op elkaar af stemmen. Daarbij kan Ida nog heel wat doen aan toonvor- ming, zuiverheid en subtiele dynamische verschuivingen. Zoals gezegd, is de balans in De Sarasate het meest aanwe zig. Ida is hier los van de noten, heeft geen partituur nodig, staat boven de stof, maakt der halve 'muziek'. Voor Pierina is hier slechts een begeleidende rol weggelegd. Ze speelt hier met een soepele ritme vastheid, letterlijk en figuurlijk aange vend op de achtergrond. En zo hoort dat ook. Dubbelzinnig allegaartje hoort niet op podium schouwburg THEATER KENSIE WUNAND ZEILSTRA 35blijspel van Jos Bnnk Muziek: okkinga. Spel. Jos Bnnk, Mary Mi- tota Rutten, Arie Cup en Paul van Gezien 11/3, schouwburg Leiden hoort nog steeds tot het stan daardrepertoire van Jos Brink. Of nog erger: af en toe schieten de acteurs zogenaamd per on geluk in de lach. Noem het ge rust afgezaagd. Ook een man in vrouwenkleren is naar zijn stel lige overtuiging altijd per defi nitie leuk. Dus hult Brink zich in de kleren van tante Jo en Ma ria Callas. Op deze gemakzuchtige ma nier heeft hij het verhaaltje rond Madame Sassafras tot een avondvullend geheel weten te rekken. Jaren geleden was zo iets bij uitstek geschikt voor een avondje patronaatsgebouw, waar vele mensen gewoon on bekommerd plezier aan beleef den. Misschien vinden mensen dit nog steeds leuk, maar op een kwaliteitspodium hoort het echt niet meer thuis. Maar Brink wil niet de onbe nulligheid zelve zijn, Brink is ook bekend van de kansel en als de schrijver van pastoraal- theologisch werk. Een beschou welijk moment is derhalve on vermijdelijk. Zo bezingt hij de zorgzame zoon die zijn demen terende moeder liefdevol ver zorgt. En er valt zelfs een scheutje maatschappijkritiek te bespeu ren op de Jomanda's en con sorten die ons paranormaal trachten te beduvelen. Madame Sassafras is er ook zo eentje. Met behulp van de werkeloze derderangs-acteur Bo Hemel rijk (natuurlijk een rol voor Brink zelf) houdt zij succesvolle bijeenkomsten onder de naam Spirit City on Tour. Als iemand tijdens een spiritistische séance Godfried Bomans wil laten op roepen, dan geeft Brink - eerlijk is eerlijk - qua stem een heel aardige imitatie. Toch zit er ook hier iets onwaarachtigs. Als hij bijvoorbeeld een beetje scham pert over de pretfabriek van Joop van den Ende of de onzin in de roddelpers, dan klinkt dat uit zijn mond niet bepaald ge loofwaardig. Brink zelf heeft immers in beide branches ja renlang gewerkt. Sassafras is al met al een alle gaartje geworden: klucht, show, mini-musical, cabaret en toneel - en van dat alles maar een klein en kwalitatief dubieus beetje. Brink is het middelpunt, vier goedwillende maar eigenlijk onopvallende acteurs staan hem terzijde. Volgend seizoen keert Brink terug naar het 'ech te' cabaret. Na al dit gesassefras heeft hij nog veel goed te ma ken. DEN HAAG GPD De prijs die de internationale kunstwereld wil neertellen voor Mondriaans "Victory Boogie Woogie' is in een paar maanden tijd opgelopen van tachtig tot 120 130 miljoen gulden. Er is ook 'zeer serieu ze' belangstelling uit de Ver enigde Staten en Europa ge toond om het doek, dat nu in het Haags Gemeentemuse um hangt, samen met Neder land te delen. Verkoop is vol gens mr. J.M. Boll, voorzitter van de Stichting Nationaal Fonds Kunstbehoud, echter uitgesloten. Vorig jaar haalde Boll met een schenking van de Nederlandsche Bank het doek naar Nederland. De aankoopprijs van tachtig mil joen gulden veroorzaakte veel opschudding in de poli tiek en de Nederlandse sa menleving. „Door alle com motie hier hebben verschil lende mensen in het buiten land gedacht dat de aankoop mogelijk zou worden terug gedraaid." Volgens Boll waren er vorig jaar ook serieuze plannen om het doek samen met „een buitenland" aan te kopen. „Het zou dan elk jaar zes maanden hier worden ten toongesteld en een half jaar elders. Dat vond ik geen goed idee. Het schilderij is van es sentieel belang voor de Ne derlandse culturele identiteit en daarom hoort het hier permanent thuis en nergens anders."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21