Leidsch Dagblad I Jet vertrek fontaine Universiteit Leiden nu ook in Den Haag ogovens trekt zich lelgië terug uit Boël Eerste zonaanbidders .4c- Sorgdrager lichtte Kamer laat in over onderzoeken /wesselman IV/J'IIJJ lente weer Bonuskaart helpt politie TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Bankrovers leggen politie aan de ketting 12 MAART 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 SPREK VAN DE DAG De Amsterdamse Zeedijk is nog even kleurrijk als vroeger Economie Akkoord Q;, landbouw kost jy miljoenen Cultuur en Kunst Sport Picasso, het grootste schildergenie van de eeuw Hans Zwaan gelooft heilig in Katwijk Minister prijst 'ondernemende universiteit' DEN HAAG/LEIDEN ONNO HAVERMANS Een centrum voor internationaal recht, cursussen voor ouderen, studiebegelei ding voor vwo-scholieren en een advies kring voor Haags beleid. Met deze activi teiten is de samenwerking tussen de Uni versiteit Leiden en de gemeente Den Haag gisteren in een vaste vorm gegoten. Minister Hermans van onderwijs opende in de Kloosterkerk aan het Lange Voor hout officieel de Haagse vestiging van de Leidse universiteit. Hermans prees daar bij 'de ondernemende universiteit'. Vooralsnog bestaat de Leidse voorpost in Den Haag uit een pand in hetzelfde statige rijtje als de kerk, waar enkele 'kwartiermakers' het komende studiejaar voorbereiden. De universiteit is nog op zoek naar een geschikte plek om onder wijs te geven. Dat moet ergens in de Haagse binnenstad zijn, zo benadrukten gisteren bestuursvoorzitter Vredevoogd en de Haagse burgemeester Deetman. Op die manier drukken beide partijen uit dat het hen ernst is met de Leidse aanwezig heid in Den Haag. De Hofstad draagt drie ton bij aan de komst van de universiteit. Den Haag probeerde jarenlang tever geefs een eigen universiteit te krijgen, maar de minister lag dwars. Ook gisteren bleef oud-minister Deetman, inmiddels Haags burgemeester, bij zijn standpunt dat er geen behoefte is aan nog een extra universiteit. De samenwerking is voor de universiteit onontkoombaar, zo liet Vre devoogd blijken. „We moeten vernieuwen om bij de tijd te blijven. Het kan niet meer alleen in Leiden, Den Haag of Delft We hebben te maken met grotere economi sche eenheden. In een tijd van grote fi nanciële en politieke druk moeten we ook het bedrijfsleven erbij betrekken." Deet man voorspelde dat het niet bij deze ene vestiging zal blijven. „Er staat de komen de jaren nog wel het een en ander te ge beuren." Pagina Leiden: Academische advieskring is uniek in Nederland \op terugdraaien belastinghervorming :hel, de demissionaire minister-president van de t Hessen, volgt vandaag in Duitsland zo goed als linister van financiën Lafontaine op. Deze trad onverwacht af. Volgens berichten in Duitse zal de omstreden belastinghervorming, een rdje van Lafontaine, nu in de ijskast verdwijnen. •RVAN NUUSENBURG heeft al aangekondigd ïlf Lafontaine wil op- Is voorzitter van de deze functie gaf La psteren op. Het partij- neemt daar vandaag it over. Schroder legde id een korte verida- raarin hij het vertrek itaine zei te betreuren edankte voor de 'goe- iwerking'. Volgens de iselier komt de coalitie vertrek van de minis- i gevaar. tie en bedrijfsleven |n positief op het op- van Lafontaine, een ïlangrijke mannen in roene regering. „Dit is voor een nieuwe lus werkgeversvoorzit- t. Ook de beursen van New York reageer- tief: de Euro werd di- waard. tieleider Schauble van rvatieve CDU noemde ek van Lafontaine 'een de wand' en een be- het inhoudsloze beleid jering Schroder. Coa- litiepartner de Groenen, die zelf in een grote crisis verkeert, be treurde het opstappen van La fontaine, maar bevestigde dat de partij de samenwerking met Schroder wil voortzetten. Ook de vakbeweging betreurt dat de minister 'zijn werk niet af wil maken'. Lafontaine zelf volstond met een schriftelijke verklaring aan het SPD-bestuur waarin hij dank zegde voor het genoten vertrouwen en de samenwer king. Een mondelinge toelich ting wilde hij niet geven. Aan het verrassende aftreden van Lafontaine ging een lange machtsstrijd met Schroder vooraf. Lafontaine geldt als een traditionele sociaal-democraat, terwijl Schroder zich graag pre senteert als een hervormer. Dit conflict was vorig jaar omwille van succes bij de Bondsdagver kiezingen van 27 september met de mantel der liefde be dekt, maar werd de laatste we ken weer zichtbaar. Lafontaine is nog geen half jaar minister van financiën ge weest. Die periode werd in de eerste plaats gekenmerkt door een door alle deskundigen scherp bekritiseerde belasting hervorming. De critici stelden dat deze maatregel 'banen zou kosten in plaats van scheppen'. Lafontaine verdedigde zijn be leid door er op te wijzen dat de lagere inkomens en gezinnen met kinderen van zijn hervor ming profiteren. Pagina 7: Alleen zonder 'Os- ka? kan Schroder Duitse Blair worden katwuk Met een winddichte vuilniszak om de benen was het gisteren al goed toeven op het Katwijkse strand, zeker als je daar, zoals deze zonaanbidders, de luwte van een stuifduin voor koos. Voor het komend weekeinde voorspelt het KNMI echt voorjaarsweer, met temperatu ren die kunnen oplopen tot 14 graden. foto dick hogewoninc HAARLEM JAN KUYS \J\/\ ns trekt zich terug uit se staalbedrijf Boël in ere. De Franse tak van Maubeuge (driehon- taemers) blijft wel een hter van het staalcon- Velsen-Noord. Hoog- lordvoerder C. Brink gisteren bevestigd, ^se premier Collignon officieel laten weten I Zwitsers-Italiaanse lern Duferco zeer geïn- Q is in overname van g-procentsbelang van in Usines Gustave GB). Eind vorig jaar •B uitstel van betaling, toce loopt in mei af. ^gtrekking van Hoog- La Louvière komt niet Pt. Afgelopen vrijdag svoorzitter J. van de presentatie van de jaarcijfers al aan dat hij nadruk kelijk rekening hield met het uiteengaan van Hoogovens en Boël. Sinds vorige week stonden Hoogovens en de Waalse over heid tegenover elkaar. Hoog ovens wilde niet afwijken van haar saneringsplan voor Boël. Dat plan behelsde onder meer inkrimping van het personeel met zevenhonderd mensen en het stilleggen van een elektro- oven en de koudwalserij in La Louvière. Hoogovens verwacht te van de Waalse overheid een bijdrage van ruim tachtig mil joen gulden. De Walen verwier pen het plan omdat het de werkgelegenheid te zeer zou aantasten. Pagina 2: Commentaar Pagina 9: 'Hoogovens kocht een kat in de zak' DEN HAAG RICHARD MOOYMAN Oud-minister Sorgdrager van justitie vond het niet haar taak om het voortouw te nemen bij onderzoek naar onbeantwoor de vragen rond de Bijlmerramp. „Op een gegeven moment loopt het strafrecht dood", zo zei ze vanochtend voor de en quêtecommissie die de ramp met de El Al-Boeing in 1992 on derzoekt. Sorgdrager zag geen reden om de Haarlemse officier van justitie te corrigeren die twee maal zonder resultaat on derzoek verrichtte naar moge lijk fraude met ladingpapieren. Zij lichtte de Kamer pas zeer laat in over deze onderzoeken. Pas negen maanden nadat het OM een eerste onderzoek afrondde, lichtte Sorgdrager de Tweede Kamer in. De oud-mi- nister noemde dat vanmorgen een slechte zaak. Ze zei zich nauwelijks voor te kunnen stel len dat de oorzaak van de ver traging ligt bij haar ministerie. Op basis van aangifte van El Al-medewerker J. Plettenberg in juni 1996 deed justitie onder zoek. Plettenberg vermoedde dat er was gefraudeerd met de vrachtdocumenten. Het onder zoek van justitie leverde niets op. Een ander onderzoek naar aanleiding van een tv-uitzen ding liep eveneens dood. Ook daarover informeerde Sorgdra ger de Kamer pas na negen maanden. Tijdens het verhoor onthulde de commissie dat ze bewijzen heeft dat er wel degelijk man nen in witte pakken met punt mutsen op de rampplek zijn ge weest. Onderzoek onder ver antwoordelijkheid van Sorgdra ger naar de witte pakken lever de in 1997 niets op. Zij rappor teerde de Kamer destijds slechts over een enkele getui genverklaring over witte pak ken. „Maar er waren negen ver klaringen. Waarom heeft u die niet allemaal aan de Kamer ge meld?" wilde commissielid Oudkerk weten. „Het had geen zin om ze allemaal te noemen omdat er grote verschillen wa ren", aldus Sorgdrager. „Ik wil de Tweede Kamer niet overstel pen met informatie, waar ze niets mee kan." Pagina 3: Meer nieuws over de Bijlmer-enquête LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Cerkstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel.: 071-3316800 Fax: 071-3316S02 Showroom óók op zaterdag geopend RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Henry Ford Falen is geen schande. Schande is de vrees dat je zult falen. Kaandorp wil rust en stopt tot oktober 2000 4712° 2711° 2711° i£Pr£Pg 10% 10% 10% zonneichTjn 40% 40% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Cabaretière Brigitte Kaandorp stopt tot oktober 2000 met op treden. De Haarlemse wil een tijdje op adem komen. Hoewel een nieuwe solo-voorstelling al in de steigers stond, zijn alle try-outs afgelast. Ook de toer- nee die gisteren van start zou gaan, en zou duren tot 18 mei, is opgeschort tot oktober vol gend jaar. In een persbericht biedt Kaandorp haar excuses aan voor het plotselinge afzeggen van de optredens, waarvoor mensen al kaarten hadden ge kocht. „Het gaat mij aan het hart dat ik mensen teleurstel maar tegen je zin in grap pen maken, dat gaat niet." De Haarlemse meldt een tijdje rust te willen hebben, na zo'n vijf tien jaar onafgebroken op de planken te hebben gestaan. In die periode heeft ze ge werkt aan vijf solo-program- ma's, een toneelstuk, een musi cal en een 'the best of-tour'. Ook kreeg ze twee kinderen. Kaandorp belooft over ruim een jaar 'bruisend van energie' de podia opnieuw te zullen be treden. ZAANDAM ANP De bonuskaart van Albert Heijn blijkt in sommige gevallen een hulp in nood te zijn. Zelfs in en kele levensbedreigende situa ties is de bonuskaart gebruikt om de identiteit van een slacht offer te achterhalen. Bij de introductie van de bo nuskaart in 1998 ontstond eni ge commotie over de persoon lijke gegevens die klanten moesten afgeven voordat ze een bonuskaart konden krijgen. Bij de Consumentenbond kwa men daar verschillende klach ten over binnen. Het was on duidelijk wat Albert Heijn met de persoonsgegevens zou doen. Bovendien werden de klanten daar bij de introductie niet over ingelicht, stelde de Registratie kamer. Nu blijkt dat Albert Heijn het afgelopen jaar tien keer door de politie is benaderd om via de bonuskaart mensen te identifi- Gesprek van de Dag2 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport22,23,24 Uitgaan20 Weg en wiel25 Portugese fado door Vincen- te da Camara in de Stadsge hoorzaal in Leiden, waarvoor een kortingsbon. Turkse vrouwen stoppen met hongerstaking AMSTERDAM ANP De vijftien Turkse vrouwen die ruim vijf weken geleden in Am sterdam in hongerstaking gin gen, zijn vandaag gestopt met hun actie. Dit hebben ze gister avond besloten. Vrouwen van PvdA en Groenlinks hebben de actie 'geadopteerd', aldus een verklaring van de hongerstaak- sters. Burgemeester Parijn van Amsterdam zei eerder met de witte illegalen te willen praten over hun problemen op voor waarde dat ze bereid zijn hun actie te beëindigen. De vrou wen begonnen hun actie op 2 februari. De dertig Marokkaanse hon gerstakers zetten hun actie voort. Ze gaan zeker nog door tot dinsdag als de kwestie van de witte illegalen in de Tweede Kamer aan de orde komt, aldus een woordvoerder. De Marok kanen willen dat er een onaf hankelijke commissie komt die de gevolgen van de Koppelings wet onderzoekt. Ook vrillen ze dat de, volgens hen, duizend witte illegalen allemaal in aan merking komen voor een ver- blij fs vergunning. De vrouwen van Groenlinks staan achter de doelstellingen van de actievoersters, maar vin den een hongerstaking niet het juiste middel, aldus een woord voerster. Groenlinks was altijd tegen invoering van de Koppe lingswet en is voorstander van een zelfstandig verblijfsrecht voor vrouwen. De partij pleit ook voor een soort generaal pardon voor witte illegalen die aan bepaalde criteria voldoen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam:Voorletters:M V - Plaats: Tel: HEEMSKERK GPD Twee mannen hebben gisteravond om half acht een goed overdachte overval ge pleegd op een Rabobank-filiaal in Heems kerk. Uit voorzorg hadden de overvallers het hek van het parkeerterrein bij het Heemskerkse politiebureau met een ket ting hermetisch afgesloten. De twee gemaskerde mannen kwamen via het dak in de kasruimte van de bank en bedreigden een medewerkster met een vuurwapen. Ze verdwenen langs dezelfde weg met nog onbekende buit. Omdat de politie was 'vastgezet', duurde het wat langer voordat agenten konden uitrukken. Even nog dacht de politie t)ij aankomst bij de bank meteen een dader te kunnen aanhouden, want achter de bank stond een auto met draaiende motor met daarin een doodstille figuur. Dit bleek de tweede truc van de overvallers: in de auto zat een strooien pop met een masker op. De auto was neergezet om de politie op een dwaalspoor te brengen. Ondanks een uitvoerig buurtonderzoek en de inzet van een speurhond en een he likopter ontbreekt elk spoor van de da ders. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l I automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Handtekening:i Bij machtiging tot automatische betaling krijgtu een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. I Nr. bank/giro: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m wijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1