Plan voor transferium boven Rijksstraatweg randtenthouders Katwijk illen langer openblijven pick MakeM Zoeterwoude wacht nog met protest tegen bouw in polder Regio Zoeterwoudenaar tegen camping bij 't Geertje komt niet van de straat, loop al veel langer Kempen in discussie over drankverkoop sportclubs Voorschoten wil samen strijden tegen vandalisme Marathon Clinic Leidsch Dagblad PAG 12 MAART 1999 chef ernastraatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 g Rhijngeest bijna weer begaanbaar De wandelpaden in het Oegstgeestse Bos Rhijn- 2ijn eind maart weer goed begaanbaar voor bezoekers. De hr'r iting Zuidhollands Landschap is dan klaar met het uitbag- me; ivan de watergangen in het bos. Zodra het laatste bagger- istG riaal is afgevoerd, bedekt de stichting de paden met hout- l.laa ,ers of zand. Na het vellen en het transport van populieren, vember vorig jaar, werd het bos moeilijk begaanbaar. Door atte weer veranderden de paden in heuse modderbanen. ;nde weken stort de stichting het laatste bagger op de nalige moestuin van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, oaat om een meter hoge laag slib dat kleine, ongevaarlijke za l! eelheden DDT en teer (PAK's) bevat. Het slib blijft hier en- maanden liggen totdat het is uitgezakt en ingedroogd, de bagger vervolgens naar toe gaat, is volgens woordvoer- van den Berg van Zuidhollands Landschap nog niet be- „Er is in ieder geval wel belangstelling voor binnen de H 'tjicie Zuid-Holland." elgeest krijgt 3 miljoen van Morsebel jm <;eest« Drie miljoen van de verwachte opbrengst van zeven ëf i en gulden van de Oegstgeestse wijk Morsebel wordt ge- dr' t voor het eventuele exploitatietekort bij de bouw van de Poelgeest. Dat besloot de politiek gisteravond op voorstel "rogressief Oegstgeest. De bestemming van de overige vier R, en staat nog ter discussie. Het CDA wil het geld besteden ch.» rmoedebestrijding. eijheeg secretaris van Warmond G. Kleijheeg, die sinds juni 1998 al werkzaam was als nemend gemeentesecretaris, wordt definitef Warmonds fk (f ste ambtenaar. Het voormalige sectorhoofd burgerzaken, ;degs iHillegom woont, wordt per 1 april benoemd. Hij volgt G. (Va- elhorst op, die vorig jaar gemeentesecretaris werd in *j||g duiden. Stichting komt met nieuw idee voor tunnelbak N44/noordelijke randweg Haaglanden De Wassenaarse stichting Verkeer in Goede Banen (VIGB) stelt voor om over de N44 heen een transferium te bouwen. Met dit plan voor een overstapplaats tussen auto en (snel)bus hoopt de stichting voor elkaar te krij gen waar ze al langere tijd voor strijdt: een ongelijkvloer se kruising tussen de Rijksstraatweg en de nog aan te leggen noordelijke randweg Haaglanden (Norah). wassenaar afke van der toolen Nog geen twee maanden gele den haalde de gemeente Was senaar bakzeil met het besluit toch mee te werken aan de ver guisde gelijkvloerse kruising tussen de twee hoofdwegen. Het bestuur van VIGB vindt echter niet dat dit nieuwe plan te laat komt. Gisteren heeft de stichting bij de gedeputeerde staten van Zuid-Holland be roep aangetekend tegen het ge meentelijke besluit, en daarmee kan ze 'zeker een jaar' tijd win nen. „Die tijd kunnen we ge bruiken om de verschillende in stanties voor ons plan te win nen". aldus plaatsvervangend voorzitter H. Kortekaas. Volgens Kortekaas en secreta ris H. Eshuis is de nieuwe krui sing op de rand van Wassenaar en Den Haag een prachtige plek voor een transferium. Snelbus- sen kunnen de automobilisten de stad in brengen, en 's zo mers kan men zonder in de file te staan naar Scheveningen. „Met dit transferium haal je 'de staart' uit de file", betoogt Kor tekaas. De stichting legt het idee voor aan het gemeentebe stuur van Wassenaar en is zo nodig van plan 'zelf ook andere geesten hiervoor te winnen', zoals rijkswaterstaat en gede puteerde staten. Het plan is nader uitgewerkt in een rapport van ingenieurs bureau Witteveen en Bos. In een tussenrapportage gaf dat bureau enige tijd geleden aan dat de meerkosten van een ver diepte aanleg van de N44 ter hoogte van de kruising met de Norah 175 miljoen bedragen: de helft minder dan minister Netelenbos zei. Nu komt het bureau uit op 145 miljoen. Om dat bedrag op te brengen, geeft de stichting verschillende op lossingen. Het idee voor een overstapplaats - grootte: 2.500 parkeerplaatsen - over de Rijks straatweg heen is daarbij nieuw. „Een uniek idee", beklem toont secretaris H. Eshuis van VIGB. Er is sprake van dubbel grondgebruik en, heel belang rijk, de aanleg van een trans ferium opent nieuwe perspec tieven als het gaat om subsidie potjes. Niet alleen bij de rijks overheid, maar ook in Brussel. Daarmee zou in ieder geval een gedeelte van de meerkosten van de ongelijkvloerse kruising kun nen worden aangelegd. De rest kan bijvoorbeeld bijeenge sprokkeld worden uit private fi nanciering, en exploitaite van de grond die nog overschiet. zoeterwoude jan preenen Zoeterwoudenaar J. Luyer ver zet zich heftig tegen de komst van een mini-camping met trekkershutten bij zijn buur man, kaasboerderij 't Geertje 'aan de Geerseweg. „Die cam ping komt pal naast m'n slaapkamer. Tot 1996 heb ik hier met plezier gewoond, maar de laatste jaren worden steeds meer activiteiten ont plooid en wordt de overlast steeds groter", aldus Luyer. De Zoeterwoudenaar zegt zich niet te verzetten tegen de fietsers en vissers die bij 't Geertje komen. „Maar er ko men te veel mensen die niet van dit gebied houden. Tot 750 bezoekers per dag aan toe. Desnoods stap ik naar de Raad van State, maar dit laat ik niet gebeuren", zei hij Luy er gisteravond tijdens een commissievergadering. 't Geertje-eigenaar W. van Rijn heeft een ton van de pro vincie gekregen. Hij wil dat geld steken in uitbreiding van roeibotenverhuur, het verhu ren van fietsen en huifkarren en het aanleggen van een camping. Luyer verwijt de ge meente geen controle uit te oefenen op 't Geertje. „In juni 1997 heb ik daarover al con tact gehad, maar er gebeurt niets." De gemeente voelt zich op haar beurt overvallen door de provincie die 'volkomen on verwacht en zonder overleg' vorige maand het geld heeft gegeven aan 't Geertje voor extra activiteiten. Het college van B en W heeft gedeputeer de staten, het dagelijks be stuur van de provincie, in een brief om tekst en uitleg ge vraagd. „We waren stomver baasd toen we dat in de krant lazen. Wij willen 'verpretpar- king' van dit gebied voorko men", aldus wethouder J. Stuijt van Progressief Zoeter- woude. Stuijt wil op korte termijn van de raadsleden weten in hoeverre 't Geertje mag uit breiden en daarna een ge sprek voeren met de eigenaar van de boerderij. „We kunnen ons voorstellen dat agrariërs wat extra willen doen om rond te komen, maar dit gaat alle maal veel te ver." uner 13 op lijst wordt fractievoorzitter Leefbaar Oegstgeest eest connie van uffelen lensen in de fractie die dsj schikbaar zijn voor het wijl, voorzitterschap en zes dsD n op de kieslijst die nee .Sa- En dus wordt de num- ertien van de lijst bij de gemeenteraadsverkie- de nieuwe fractievoor- van Leefbaar Oegstgeest. die introductie maakte ®I!2 aadslid P. van den Bosch V|j vond tijdens de raadsver- ng bekend dat Gerrit Eeg- officieel is toegelaten als lid van de Oegstgeestse nieraad. 6e introductie klonken Brui denkingen door. Van den zei het na afloop van de ering het 'jammer van de ratie' te vinden dat een er dertien in de raad „Mensen horen in volg- an de kieslijst in de raad nen. Als mensen wordt om op een lijst te itaan, moet ze ook wor- vraagd tijd vrij te maken et raadslidmaatschap." ilniettemin onthaalde de Leefbaar Oegstgeest-fractie haar nieuwe fractievoorzitter met een applausje toen hij hal verwege de vergadering de raadszaal binnenliep. De keus voor de nummer dertien was volgens fractielid loke Bouvv- knegt helemaal niet zo'n gekke: „Gé komt niet van de straat, hij loopt al veel langer mee. Hij is een van de oprichters van Leef baar Oegstgeest!" Dat de huidige fractieleden geen voorzitter wilden worden, had volgens haar puur te ma ken met het feit dat zij 'vette banen naast het raadswerk hebben en dat voorzitterschap er niet bij kunnen gebruiken'. „Weet je hoeveel tijd het kost?", voegde haar fractiegenoot A. Hauwert er aan toe. „En je moet het ook wel kunnen!." Binnen de partijtop was men het er over eens dat Eegdeman, die sinds kort wat meer tijd heeft, het kan en dus de vrijge komen zetel moest innemen. Partijvoorzitter J. in 't Velt: „In de kieswet staat dat je van bo venaf op de kieslijst kandidaten moet vragen totdatje beet hebt, maar de praktijk is vaak dat je het er intern al over eens bent wie het moet worden." En dus werd anderen op de lijst gevraagd af te zien van de zetel. Zoals Ben Moolenaar, elf de op de lijst. „Ik ben benaderd om nee te zeggen. De partijlei ding zei dat ze na enig aandrin gen Eegdeman bereid had ge vonden in de raad te gaan zit ten. De leiding vond het prettig als ik een formulier onderte kende om nu niet in aanmer king te komen voor het raads lidmaatschap. Dat vind ik we gens mijn gezondheid niet erg. Ik ben ook niet zo'n politicus. Zijn inzet en kundigheid ken nende, juich ik het toe dat Eeg deman is gekozen." Freerk Duijster, twaalfde op de lijst, tekende ook. Hij had sowieso geen interesse. „Ik heb er geen behoefte aan en er ook geen tijd voor om in de raad te gaan zitten. Maar als ik wel had gewild, dan had ik het formulier niet getekend." Eegdeman wordt tijdens de volgende raadsvergadering offi cieel geïnstalleerd. De nieuwe fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest G. Eegdeman (in lichte trui) krijgt felicitaties van zijn partijgenoten, van links naar rechts: wethouder H. Steens, J. Bouwknegt en C. Oudendijk. foto taco van der eb rob onderwater jgj atwijkse strandtenthou- ;,p rillen verruiming van de igstijden. In de huidige moeten de uitbaters euren sluiten bij zonson- ig. Hennie Schaap, secre- van de Vereniging van exploitanten, vindt dat inwerkbare situatie en daarom een verzoek tot 'gr ning ingediend bij de ge- '°?fl' e- "Bet komt er nu op at je een klant tijdens het moet wegsturen als de ider is. Dat kun je iemand iet aandoen." emeente Katwijk gaat de ag van de vereniging van xploitanten voorleggen politie. Die zal burge er en wethouders bin- t adviseren over de slui- den. „Als de paviljoens rooré 'c'lt8aan. moet de politie |f.. lankracht hebben om te surveilleren", zegt voorlichtster Catelijne Koppert namens de gemeente. B en W van Katwijk nemen een beslissing als het advies van de politie is gegeven. Schaap, eigenaar van de pa viljoens Het Strand en Seinpost, heeft overigens zijn klanten nog nooit vanwege de opgelegde re gel daadwerkelijk weggestuurd. „Er wordt gedoogd dat er wel eens iemand blijft zitten. Maar in principe heb ik me zo veel mogelijk aan de sluitingstijd ge houden." Schaap vindt de regel 'niet meer van deze tijd'. „Het stamt uit vroeger tijden. Maar het strandleven is de laatste ja ren compleet gewijzigd. Vroe ger was het strand om zes uur leeg en sloten de exploitanten hun deuren. Tegenwoordig ko men de mensen om een uur of twaalf naar fret strand, blijven langer zitten en gaan dan in de paviljoens eten." Dat gebeurt steeds vaker om dat bij de strandtenten tegen woordig meer dan een broodje bal verkrijgbaar is. Schaap: „De nieuwe generatie heeft andere ideeën over het strand. Die pro beert de klant op het strand te houden. De oude garde ging in derdaad niet verder dan 'een patatje met en ze waren blij als het zes uur was. Maar nu wordt aandacht besteed aan de keu ken. Dat is trouwens bittere noodzaak, want we hebben omzet nodig om de pacht te kunnen betalen. De laatste ja ren is de pacht verdubbeld." Schaap heeft de laatste we ken 'visjes' uitgegooid om de meningen over de sluitingstij den te peilen. „De VW reageer de enthousiast. Kijk, de bad plaats Katwijk heeft toerisme nodig. Als die toeristen hier dan zijn, moet je ze wat bieden. Dat kun je het niet maken om ze bij zonsondergang van het strand te jagen." 'Eerst regiogemeenten achter ons krijgen ...juist die woonkeuken telefoon 071 5120006 Fick makelaardij B.V. Doezastraat 21, 2311 GZ Leiden Auto te water haarlemmermeer Een 33-jarige Lissenaar moest gisterochtend door duikers van de brandweer uit zijn auto wor den bevrijd nadat hij vanaf de Hillegommerdijk in de Ring vaart van de Haarlemmermeer was gereden. De man was de macht over het stuur kwijtge raakt. De Lissenaar is op de intensi ve care van het VU-ziekenhuis in Amsterdam opgenomen. i CijXAjCijVlC^i /Y\AXXAflC\AA,(X', Campofrio Spaanse fuet Pittige mini-salami van grove In het koelvak op onze afdeling Per stuk, 190 gram van 4.75 voor oegstgeest connie van uffelen geest) en Van den Broeke von den overigens dat het veilig heidsplan te veel over jongeren en criminaliteit gaat. Zo is er een heel hoofdstuk gewijd aan overlast van jongeren. Daarin zegt de gemeente onder meer toe het bureau HALT en het schooladoptieplan 'Doe effe normaal' te blijven financieren, ook wil Oegstgeest stimuleren dat bewoners hun portieken af sluiten voor rondhangende jon geren. „De boeman is de jeugd, maar de overlast komt van alle leeftijdsgroepen en alle sociale lagen", vond Van den Broeke. Waarop burgemeester E. Tim- mers tussen neus en lippen door zei dat 'men in Oegstgeest al gauw iets overlast vindt'. „Maar dat heeft met de bewo- Over de inkomsten uit drank verkoop in kantines gaat wet houder G. Kempen nog dit jaar praten met de Oegstgeestse sportraad. Ze komt daarmee te gemoet aan de wens van de po litiek, die de verkoop van alco hol in sportkantines aan ban den wil leggen. De WD opende onlangs de discussie over het beperken van de drankverkoop in kantines. „De relatie tussen alcoholge bruik en geweld is aantoon baar", zei WD'er R. Haafkens gisteravond nogmaals. De kwestie kwam opnieuw ter sprake tijdens de bespreking van het gemeentelijk veilig heidsplan. zoeterwoude jan preenen Tegen de zin van het CDA wacht de gemeente Zoeterwou de om 'tactische redenen' nog één tot anderhalve maand met het sturen van een protestbrief naar minister J. Pronk van VROM. De christen-democra ten hadden de bewindsman het liefst vandaag al laten weten het volstrekt oneens te zijn met plannen om bedrijven en wo ningen neer te zetten in de Gro te Polder. Progressief Zoeter woude en de WD schaarden zich gisteravond tijdens een commissievergadering echter achter wethouder J. Stuijt (PZ), die eerst wil overleggen met de regiogemeenten. „We moeten proberen om anderen achter ons te krijgen. Dat lukt ons niet als we ze voor een voldongen feit stellen en laten weten dat we al protest hebben aangete kend." De plannen om te bouwen in de Grote Polder zijn in januari geopperd door de Stuurgroep Gebiedsuitwerking Leiden- Haarlem-Amsterdam. Deze groep is in december 1997 geïn stalleerd door de vorige minis ter van VROM, M. de Boer, en bestaat uit vertegenwoordigers van de provincies Noord- en Zuid-Holland, het rijk, het Hoogheemraadschap van Rijn land. Amsterdam, Haarlem mermeer, Haarlem en Leiden. De Grote Polder wordt in het concept-rapport van de stuur groep als bouwlocatie ge noemd. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat het bedrijventer rein in de Leidse Oostvlietpol- der waarschijnlijk in 2008 vol zal zijn en dat het nog erg veel tijd zal kosten voordat de vlieg basis Valkenburg beschikbaar komt voor woningbouw. Het rapport van de stuur groep fungeert als een van de 'bouwstenen' voor de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening die rond de jaarwisseling door mi nister Pronk wordt vastgesteld. Volgens CDA'er M. Ates is er geen tijd meer te verliezen. ,,Als minister Pronk dit plan aange boden krijgt en niets van Zoe terwoude hoort, denkt hij dat Zoeterwoude het ermee eens is. Buiten ons om gaat Zoeterwou de dan compleet op de schop. Het is twee voor twaalf, we moeten nu actie ondernemen." Volgens wethouder Stuijt is het zelfs al een minuut later. Hij wees er bovendien op dat de 'karavaan zo hard doordendert dat geen enkel signaal wordt opgevangen'. In september heeft hij zijn bezwaren al geuit, maar in het rapport is daarvan niets terug te vinden. Toch is hij van mening dat Zoeterwoude niet overhaast te werk moet gaan. „We hebben nog wat tijd, zodat we het overleg in het Sa menwerkingsorgaan Leidse re gio kunnen afwachten en daar na ons standpunt kunnen be palen. We moeten dan met een goed doorwrocht verhaal naar de minister komen. We kunnen wijzen op enkele goede punten in het rapport, zoals aandacht voor de waarde van het Groene Hart, openbaar vervoer en de Rijn-Gouwelijn. Maar tegelij kertijd wordt dat Groene Hart gedeeltelijk opgeofferd." voorschoten jan preenen Voorschoten gaat woning bouwcorporaties, pensioen fondsen, de Vereniging van Huiseigenaren en de Neder landse Spoorwegen betrekken bij het anti-vandalismebeleid. De gemeente wil nog dit jaar convenanten opstellen, waarin alle partijen verklaren mee te werken aan het ontmoedigings beleid, dat op dit moment al wordt toegepast voor gemeen telijke gebouwen. Volgens K. Klein van de sectie bouwkunde van de gemeente werkt de huidige aanpak van onder meer graffiti goed. „Als ergens muren zijn beklad, wordt een bedrijf in Leiden in geschakeld dat binnen 24 uur weer alles schoonmaakt. Voor degenen die allerlei teksten aanbrengen, is het niet leuk als ze maar zo kort kunnen genie ten van hun werk. Dat werkt erg ontmoedigend. Vandaar dat we nu op bredere basis willen gaan werken. Natuurlijk zijn conve nanten vrijblijvend, maar het zou wel een stap vooruit zijn." Klein hoopt dat de samen werking met onder meer de woningbouwcorporaties vol gend jaar kan ingaan. Moeilijke onderhandelingen verwacht hij met NS over het station Voor schoten, dat al vaak doelwit is geweest van graffitispuiters. „Er is de afgelopen jaren wel wat gedaan op het station, maar nog veel te weinig. NS wijzen ons er altijd op dat het erg ge vaarlijk en moeilijk is om de graffiti weg te halen van de schermen vlak langs de rails. Hopelijk kunnen we nu alsnog tot goede afspraken komen." Leidschendammer levert brommer in gele plaat te hebben. Verder droeg hij geen helm, voldeed de uiüaat niet aan de wettelij ke eisen en werkte het achter licht niet. De boete zou opgeteld en kele honderden guldens be dragen. De Leidschendammer koos ervoor afstand te doen van zijn brommer. Een 17-jarige jongen uit Leid- schendam heeft gisteravond vergeefs geprobeerd om te ontsnappen aan controle door een motoragent. De agent haalde hem echter snel in. De jongen bleek onverzekerd te rijden en geen certificaat en Zaterdag 13 maart 1999 Gebouw Road Runners Voorschoterweg (bij Bastion Hotel) Leiden 1e gezamenlijke training voor de deelnemers van het marathon team van het Leidsch Dagblad 09.00-09.30 uur welkom met koffie en thee eventueel inschrijven 09.30-10 00 uur uitleg training door Tim Brouwer de Koning 10.00-11.15 uur warming up, loopscholing 'voorskiën', indelen in groepjes en climaxloop van ongeveer vijf minuten met elke 100 meter een hoger tempo 11.15-11.30 uur cooling down, advies over schoeisel uitreiken loopschema's en douchen Verzoek aap onze deelnemers: kom a.u.b. zoveel mogelijk met de fiets of gezamenlijk per auto (carpoolen is gezellig en voordelig). Lopers die zich nog niet hebben aangemeld, zijn ook welkom bij deze eerste training. Graag dan wel om 9.00 uur aanwezig zijn om in te schrijven (liefst de op woensdag 10 maart 1999 in het Leidsch Dagblad geplaatste bon, ingevuld meenemen). De wereld om je heen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17