eiden Regio PvdA pleit voor speciale inspecteur welzijnswerk De allerlaatste reünie van het Rembrandt idemische Advieskring niek in Nederland IOVESTE Glimmend voor Mandela 'Als ik dit ga vergeten, dan word ik seniel' Nachtelijke operatie bomen verplaatsen |12 MAART 1999 VEGMAN, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 •ijden na ongeval :en 44-jarige Leidse raakte gisteravond op de Ooster- jt bij een aanrijding gewond aan hoofd en been. Met ufiets kwam zij in botsing met een jongen op een scoo- reéd, zonder zich te bekommeren om de vrouw, door. ie zoekt getuigen. e ondernemers aangehouden Twee Hagenaars in de leeftijd van 14 en 17 jaar zijn gis- keurd in verband met het uitventen van koek. Het duo, eerde in de omgeving van de Rijn en Schiekade, had geen vergunning. sdealer opgepakt Qe politie heeft gisteren op de Morssingel een 26-jarige ar aangehouden die handelde in drugs. De man had op jent van zijn aanhouding 18 gram heroïne op zak. Hij Jekke toe dat hij dealde in drugs, maar verklaarde dat te ioreen ander'. De man is ingesloten. Een inspecteur moet de kwaliteit van het welzijnswerk in Leiden gaan controleren aan de hand van richüijnen die door de gemeente zijn opgesteld. Op die manier krijgt Leiden de regie over het sociaal-cultureel werk terug. De uitvoerende instanties, zoals de Leidse Welzijnsorgani satie, bepalen nu nog voor het grootste deel zelf wat ze doen. Hierdoor is het welzijnswerk behoorlijk versnip perd en kwalitiatief bepaald niet altijd voldoende. Dat is een van de belangrijkste punten in de nota over het soci aal-cultureel jongerenwerk die de Leidse PvdA-fractie gisteren presenteerde. leiden herman joustra NO HAVERMANS jnte Den Haag krijgt Sen gevraagd en onge- [vies van de Haagse :he Advieskring. De bestaat uit hooglera- je Leidse universiteit voorgezeten door be- dige prof. dr. U. Ro- een lokale variant op enschappelijke Raad legeringsbeleid. Hij is uniek in Nederland. ;nte Leiden maakt wel gebruik van acade- Iviezen, maar dat is „neel vastgelegd. De hg is onderdeel van de cing tussen de Uni- jjden en Den Haag, gisteren officieel van [dse universiteit begint g enkele activiteiten lature' bij de Hofstad jmoet het op te rich- ps Centre een centrum indigheid en onder- IEuropees en interna - Jcht worden. Dat past I Haag, aldus burge- Deetman gisteren, zijn een stad van be- lemationaal recht en pale betrekkingen". ;splaats van het In- Gerechtshof, het kt Hof van Arbitrage en het Joegoslaviëtribunaal is D'en Haag volgens Deetman 'de vierde stad van de Verenigde Naties'. Het Grotius Centre, ofwel The Leiden International Law School in The Hague, is be doeld voor Engelstalige studen ten die hier worden opgeleid tot jurist of afgestudeerden die zich hier specialiseren. Daar naast biedt Leiden in Den Haag een afstudeerprogramma voor studenten die zich na hun pro pedeuse rechten willen specia liseren op de publieke sector, veelal om topambtenaar te worden. Het Hoger Onderwijs Voor Ouderen verplaatst met ingang van het nieuwe studiejaar vier cursussen naar Den Haag. Het begeleidingsprogramma voor vwo-leerlingen die overwegen een beta-studie te gaan volgen (wis- en natuurkunde, biologie, chemie, sterrenkunde) functio neert al jaren in .Leiden. Nu gaan ook Haagse leerlingen er van profiteren. Extra aandacht zal er zijn voor allochtone jon geren, van wie er tot dusver nog maar bitter weinig doorstro men naar academisch niveau. Minister Hermans beloofde de wet zodanig aan te passen dat universiteiten niet langer vooraf verlof hoeven te vragen als ze buiten hun vestigings plaats aan het werk willen. 'Als wé het welzijnswerk en zijn maatschappelijke betekenis se rieus nemen zoals we dat met het onderwijs doen, dan zou den we als gemeente ook meer moeten letten op de kwaliteit van het welzijnswerk', merkt de fractie op in de nota. Alleen al de hoogte van het subsidiebe drag dat Leiden jaarlijks voor het welzijnswerk uittrekt, bijna negen miljoen, is voldoende re den om er zorgvuldig op toe te zien dat het geld ook goed wordt besteed. Het gaat immers om gemeenschapsgeld. Maar een nog belangrijker argument voor het aanstellen van een welzijnsinspecteur is het feit dat het sociaal-cultureel werk het welzijn van grote groepen Leidse burgers raakt, stelt de PvdA. Een goed beleid en een goede controle op de uitvoering zijn daarom van cruciaal be lang. Bovendien zijn op tal van andere beleidsterreinen, zoals gezondheid en kinderopvang, al inspecteurs actief. De PvdA legt in de nota voor al de nadruk op het sociaal-cul tureel jongerenwerk in Leiden. „Net als onderwijs houdt ook welzijn zich met jongeren be zig", licht een van de schrijvers van de nota, raadslid E. van der Veen, toe. „Jongeren zijn een belangrijke groep in de samen leving en in jongerenwerk wordt veel werk gestoken. Dan mag je als gemeente toch ver langen dat het welzijnswerk aan bepaalde eisen voldoet." Het welzijnswerk moet de jongeren veel actiever benaderen dan nu het geval is. Nu wordt een grote groep jongeren niet bereikt, stelt partijgenoot H. El Houari. „Het moet anders. Wacht niet in het buurthuis tot de jongeren komen opdagen. Ga de boer op. Kijk waar de jongeren zijn. Leg contact met ze. Schep een vertouwensrelatie. In alle wij ken zou er minstens één jonge renwerker moeten zijn die zich speciaal daar op toe legt." Aan de gemeente nu de taak het beleid te preciseren, zegt het PvdA-duo, dat met de nota beoogt een discussie over het welzijnswerk in Leiden op gang te brengen. De twee zorgden een paar maanden geleden al voor de nodige opschudding door te stellen dat de kwalteit van het jongerenwerk te wen sen overlaat. Welzijnswethou der H. Kruijt zei toen in een re actie een grootscheeps onder zoek onder Leidse jongeren te willen, om te inventariseren wat er onder hen leeft. En de Leidse Welzijnsorganisatie stel de dat een betere kwaliteit van het welzijnswerk alleen te be reiken is met meer subsidie van de gemeente. leiden De vloer in de Leidse Pieterskerk moet vandaag op z'n mooist zijn, omdat Nelson Mandela er vanmiddag zijn eredoctoraat van de Leidse universiteit in ontvangst neemt. De man boent totdat de vloer glimt van de was. De Zuid-Afrikaanse president komt om half vier in Leiden aan en wordt om vier uur bij de kerk verwacht. De ceremonie duurt goed een uur. foto taco van der eb is saam de lof nu zingen nLeidse H.B.S. »r vele goede dingen. Ji vreugde in de les. mhechte vriendschaps- werk en spel gesmeed. ij later ook belanden, td, die de school vergeet. p ons hart bewaren stelijke schat, blijde studiejaren tde Sleutelstad, toekomst ook mag m %en of succes, mar blijven wij gedenken Widse H.B.S. 'nkeer zullen de fraaie 'van dit wonderschone ir de gangen van de rndt scholengemeen schap galmen. Op vrijdag 9 april viert de school haar 135- bestaan met een grootse maar tevens laatste Rembrandt-reü- nie. Want aan het einde van dit schooljaar, begin juli, volgt het onvermijdelijke. Dan verdwijnt het Rembrandt om onderdeel te worden van het Da Vinei- College. De letters Rembrandt aan de buitenmuur van de school aan de Noachstraat worden dan vervangen door Leonardo. Helemaal verloren gaat de naam Rembrandt ech ter niet. De aula van de school aan de Noachstraat wordt bin nenkort namelijk gedoopt tot Rembrandtzaal. Door de fusie met het Da Vinei schikt de school zich in het on afwendbare. Kon in vroeger ja ren nog succesvol worden in gespeeld op Mammoetwet, Ria Mooij, Barbara de Graaff en Agnes van Steen (vlnr) maken namens het Rembrandt deel uit van de lustrumcommissie. foto mark lamers l De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad meisjes op school, democrati sering en wat dies meer zij, te genwoordig zijn schaalvergro ting, profielen en studiehuizen aan de orde van de dag. Kleine scholen kunnen onder meer qua vakkenpakketten nu een maal niet méér bieden dan gro te. Een lerares Spaans of een fi losofiedocent zijn sneller aan genomen als zij voor een klas gevuld met 30 leerlingen staan dan voor 5. Zo simpel ligt dat. Ondanks de fusie met het Da Vinei wordt het 135-jarig be staan spetterend gevierd. Uit gesmeerd over drie dagen nog wel. Woensdag 7 april is er de hele dag vossenjacht in en door Leiden, 's Ochtends voor de onderbouw, in de middag voor de oudere leerlingen. De dag wordt afgesloten met een avond voor docenten waarop ook afscheid wordt genomen van de al vertrokken rectrix Ank Harteveld. Donderdag 8 april staat in het teken van de sport gevolgd door een schoolfeest met disco. Vrijdag 9 april gaat de hele school op stap. Afhan kelijk van de keuze naar Movie- world in Duitsland, de Efteling, Rotterdam of een fietstocht. Vanaf 18.30 uur begint voor de oud-gedienden de reünie met een koud buffet die langzaam overgaat in de avond waarop de heldendaden uit het verle den weer kunnen worden op- De lustrumcommissie wil tij dens de reünie in de aula van de school aan de Noachstraat een expositie inrichten. Daar om wordt er nog gezocht naar klassefoto's, oude rapporten en andere Rembrandt-parafema- lia. De meeste adressen van oud-leerlingen tot 1990 zijn be kend. Van voor die tijd ontbre ken de bestanden. Daarom doet de lustrumcommissie een dringend beroep op mensen die namen en adressen weten van oud-Rembranders om con tact op_te nemen. Reünisten kunnen zich opge ven door 25 gulden (inclusief koud buffet en 2 drankjes) over te maken op gironum mer 337330 t.n.v. Rembrandt S.G., Noachstraat 2, 2324 LT Leiden. Tel: 071-5768202. Fax: 071-5765128. Mensen die niet willen deelnemen aan het buf fet maar wèl naar de reünie komen, betalen 12.50 gulden. Zij zijn welkom vanaf 20.30 Kedeng, kedeng Wij berichtten vorige week over mevrouw W. van der Kraats van de Vijf Meilaan. Zij woont in de woontoren boven het magazijn van de vestiging van Albert Heijn aan het Bevrij dingsplein en zegt 's avonds 'horendol' te worden van de herrie van magazijnkarretjes die maar doordenderen over de betonnen vloer en metalen pla ten op die vloer. Een avondje vroeg naar bed of het volgen van een tv-programma is regel matig onmogelijk. Gisteren vernamen wij een re actie van het hoofdkantoor van Ahold te Zaandam. Een woord voerder van AH laat weten geen maatregelen te nemen om het mevrouw Van der Kraats naar haar zin te maken. „Wij voldoen aan alle wettelijke voorschriften en zien geen aan leiding om 'iets' aan het maga zijn op het Bevrijdingsplein te doen. Ook het leggen van rub ber tegels of -matten is geen optie. We houden de zaak wel in de gaten omdat die me vrouw regelmatig klaagt en zijn altijd bereid tot een gesprek met haar." Waarvan akte! eric-jan berendsen MANDELA in Leiden De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela brengt vandaag een bezoek aan Leiden om een ere doctoraat van de Leidse universiteit in ontvangst te nemen. In deze rubriek blikken we vooruit op deze gebeurtenis. Rector magnificus prof. dr. W.A. Wagenaar: „Het is alleen maar fantastisch dat hij dit doet." foto mark lamers Rector Wagenaar is zelf een man van enige faam. Hij stond wel vaker oog in oog met beroemdheden, dus zo gauw raakt hij niet van zijn stuk. Maar ja, Mandela, dat is andere koek. „Voor mij is hij toch een van de grote figuren uit deze eeuw. Natuurlijk is dit een grote eer voor de uni versiteit." En voor Wagenaar zelf. „Ik ben een man van het geheugen, nou, dit zal ik niet licht vergeten. Als dat ge beurt, dan kun je gerust zeg gen dat ik seniel aan het wor den ben." De rector magnificus van de Universiteit Leiden beleeft vandaag een van de hoogte punten uit zijn carrière. Twee jaar is Willem Albert Wage naar nu rector en hij zal dat in elk geval nog twee jaar blijven. Helemaal van harte is dat niet, want de hoogleraar psychologie mist zijn studen ten. Van lesgeven komt im mers niet veel meer. Daar staat de uitdaging tegenover om Leiden als bolwerk der wetenschap te verdedigen te gen marktdenken en oplei dingen als vrijetijdskunde. Zware baan, maar mooi. Ze ker als zich opeens de gele genheid voordoet om ie mand waar de hele wereld met respect naar opkijkt in het zonnetje te zetten. Van het eredoctoraat voor Nelson Mandela straalt veel glans af naar de universiteit. Dat was niet de opzet, zo verzekert Wagenaar, maar het is mooi meegenomen. „Het eerbe wijs is wederzijds. We verle nen het eredoctoraat aan ie mand met een dermate ver dienste voor de samenleving, dat de aanvaarding ervan ook een eer is voor de universi teit. Als je dat kunt zeggen, dan heb je de goede man te pakken." Het college van bestuur van de universiteit greep zijn kans begin dit jaar. toen dui delijk werd dat de president van Zuid-Afrika een tegenbe zoek zou gaan brengen aan koningin Beatrix, die in 1996 in de Kaap te gast was. „Over zoiets hoef je niet lang na te denken. Iemand die op een bijzondere manier invulling heeft gegeven aan het verde digen van de vrijheid, ie mand waarover iedereen zo enthousiast is, daar verlenen we een graag het eredocto raat aan. Als je het nu niet doet, dan doe je het nooit meer, want Leiden stuurt zijn eredoctoraten niet per post toe." Dat een enkeling binnen de universiteit zich hardop heeft afgevraagd wat Mandela aan de wetenschap bindt en of het wel verstandig is om een politicus te eren. wuift Wage naar een tikje geërgerd weg. „We geven natuurlijk geen eredoctoraat aan een politi cus. Die critici hebben zich niet op de hoogte gesteld van het aparte artikel dat het mo gelijk maakt om los van we tenschappelijke verdienste in zeldzame gevallen iemand te eren die het devies van de universiteit - Praesidium Li- bertatis, Behoeder der Vrij heid - heeft hooggehouden. Die mogelijkheid bestaat for meel pas sinds vorig jaar, maar ook koningin Wilhelmi- na heeft om die reden in 1925 een eredoctoraat gekre gen. En Winston Churchill in 1946. Mandela is geen we tenschapper, nee, dat weet ik ook wel." Wetenschappelijke eredocto raten (ongeveer negentig sinds eind vorige eeuw) heb ben vooral tot doel iemand een keertje in de schijnwer pers te zetten. Vandaag is het eerder andersom. Met zijn komst naar de Pieterskerk zet Mandela de Leidse universi teit in het zonnetje. „Bij ie mand als Mandela is het na tuurlijk onnozel te denken dat je hem uit de schaduw haalt, dat is niet nodig", al dus Wagenaar. „Het is alleen maar fantastisch dat hij dit doet. Eigenlijk is ons eredoc toraat een eerbetoon van de hele Nederlandse weten schap aan een verdediger van de vrijheid. Mandela is onomstreden." onno havermans In de nacht van maandag 15 op dinsdag 16 maart a.s. worden zes bomen uit het Noorderpark verwijderd en elders in de stad weer geplant. De bomen gaan naar de volgende locaties: Ketelmeerplein (twee bomen); nabij zwembad De Zijl (één boom) en Kagerstraat nabij Aquino College (drie bomen). De bomen worden één voor één uitgegraven en vervoerd. Dit gebeurt met behulp van twee telescoopkranen en dubbele opleggers. Omdat de werkzaamheden 's nachts (12.00 - 06.00 uur) plaatsvinden kan dit met geluidsoverlast gepaard gaan. Het werk wordt uitgevoerd door de Nationale Bomenbank onder begeleiding van de politie. Gemeentelijk opzichter is de heer J. Welmer, tel.: 06-50648882. Dienst Milieu en Beheer Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13