W Altijd op zoek naar contrasten Doos violen 95 De eetbare lampion ook kerstversiering Rijp en Groen h VRIJDAG 12 MAART 1999 Er zijn maar weinig tuinliefheb- je zaaigrond moet ontsmetten: bers die al hun groenten zelf kweken. Alleen de echte ecofreaks doen dat. Ze heb ben het gelijk van gifvrij en \riende- lijk voor het mi lieu aan hun kant maar ook veel werk en nauwe lijks minder kos ten. Maar behalve deze enthousias telingen zijn er zijn momenteel steeds meer men sen die nieuwe of exotische eetbare gewassen op hun balkon of simpel weg tussen de vaste planten in de border zetten. Vaak met veel succes zoals ik hier en daar kan constateren. Tot de nieuwko mers onder deze exoten behoort de eetbare lam- zet een bak met een mengsel pionplant, die ik (eerlijkheids- van twee delen potgrond of halve toegegeven) nog nimmer zelf heb gekweekt. Ik ben pas op het idee gekomen toen ik af gelopen winter een kerstboom zag. uit sluitend versierd met de roomkleuri ge lampions, die rond de eetbare vruchtjes zitten. Bij nadere informatie bleek dat al dat fraais afkomstig was van een paar plan ten. Het blijkt dat een enkele plant met een beetje ge- post luk wel honderd 3002 PA vruchtjes op kan leveren. Die vallen vanzelf af als ze rijp zijn, maar het verdient wel aanbeve ling om elke dag de rijpe exem plaren op te rapen anders ge nieten insecten en vogels mee van de oogst. Maar voor we aan oogsten kun nen beginnen zullen we aan de slag moeten. Eerst zelf zaaien en dat gebeurt nu. De Physalis edulis, broertje van de vaste plant Physalis alkekengi met zijn oranje lampions is evenals de paprika en de tomaat familie van de nachtschade en afkom stig uit Zuid-Amerika. Hij op dezelfde manier gezaaid als to maat en Spaanse peper. Voor diegenen die de krant al bij het oud papier hebben gedaan, even in het kort hoe het moet. Vul drie kleine potjes met ont smette zaai-aarde, telkens twee of drie zaadjes, waarvan we uit eindelijk na opkomst één of twee plantjes houden. Voor de genen die niet meer weten hoe GREET BUCHNER ILLUSTRATIE HAN V compost met een deel zand een uur in de oven bij 100 gra den. Goed af laten koelen, goed vochtig maken voor het zaai en. Deze andere mo gelijkheid: los een Superol op in een li ter water en maak de zaaigrond hiermee goed nat. maar laat de aarde voor het zaaien iets opdro- gen.Deze behande lingen voorkomen het zogenaamde om- vallen van kiemplan- "50? ten door beschadi- ARLEM ging van een schim mel. Warm wegzetten, er is veel warmte nodig om te kiemen. Als de potjes te klein zijn ge worden voor de 'planten gaan ze in een grotere met goede aarde. Eind mei, begin juni mo gen ze pas in de volle grond of in een definitieve pot op terras of balkon. Kies wel een zeer warme beschutte plaats uit. want ook de lampionplant houdt van warmte al doet hij het, volgens mijn zegslieden, goed in de tuin. Hij ziet er voor al groen uit, want de grasgroe ne vruchten kleuren pas als ze rijp zijn en dan vallen ze af. Het is dus zaak om elke dag te gaan kijken anders zullen anderen ons voor zijn. De laatste oogst voor de nacht vorsten kan wel drie maanden worden bewaard, mits koel en vooral droog. We hebben dus nog veel plezier van onze teelt bij de winterse feestdagen. Wel licht wordt het ook nog een al ternatieve kerstboom? PUZZEL Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Wilde schop als vluchtmogelijkheid (8); 5. Door een praat programma wordt het een vette vertoning (8); 6. De schilder kan die stomkop best gebruiken! (4): 8. Verdriet geeft een stuk weer (4); 10. Exclusief het eerste deel (5); 12. Doorgaans in deze lijn (5). VERTICAAL: 1. Vocht met vis bij de geboorte (6); 2. Boven een slechte druk (6); 3. Niet veel hoop om aan de hand mee te nemen (5); 4. Positief meisje voor een gedicht (5); 7. In verwachting zonder er in te komen (5); 9. Geeft de reden aan waarom het niet hier is (4); 11. Even in de gang (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Tactvol: 7. in; 8. elp; 10. ho; 11. trein; 13. toe; 15. aai; 17. etnisch; 18. oir; 19. hap; 21. adept; 25. Ob; 26. oma; 27. Ur; 30. terreur. Verticaal: 2. Ar; 3. tule; 4. os; 5. tint; 6. tooi: 8. er: 9. pi: 11. tetra; 12. nacht; 14. oei; 16. aha; 18. ozon; 20. park; 22. do; 23. emir; 24. pa; 28. te; 29. au. JFS Tuinen Mien Ruys bestaan 75 jaar FRED NICOLAI Donkere wolken trekken over Dedemsvaart. Ze deponeren hagelstenen in de tuinen van Mien Ruys. Het levenswerk van de beroemde landschaps- en tuinarchitecte biedt een desola te aanblik, zoals iedere tuin in de winter. Je kunt je bijna niet voorstellen dat het hier over en kele maanden één grote bloe menzee is. Twee maanden geleden over leed Mien Ruys op 94-jarige leeftijd. Ze woonde de afgelo pen jaren in een huisje op het tuinencomplex, waar ze in de jaren twintig begon te experi menteren met planten, materi alen, ruimte en vorm. Op het terrein van het bedrijf van ou ders, de Koninklijke Kwekerij Moerheim, legde ze rond een vierkant vijvertje een tuin met schaduwplanten aan. Het was haar eerste proeftuin. In de loop der jaren volgden er meer dan twintig met een totale oppervlakte van ruim twee hec tare, zoals de moerastuin, de rozentuin, de daktuin en de stadstuin. De kennis die ze in haar proeftuinen opdeed, paste ze toe in haar ontwerpen. Mien Ruys was een trendsetter. Ze gebruikte als eerste spoor bielzen in haar tuinen en was de bedenkster van de gewassen grindtegel. waarmee in de jaren zeventig en tachtig bijna half Nederland werd geplaveid. Ze testte vlonders van hergebruikt plastic om tropisch hardhout uit te sparen. Wie in het Over ijsselse bedevaartsoord voor tuinliefhebbers rondloopt, her kent ook de palissaden die in veel tuinen navolging vinden. De architecte leerde het vak van haar vader. Bonne Ruys. een in heel Europa vermaard kweker van vaste planten. Haar belang stelling ging echter niet uit naar het kweken van planten, maar naar de toepassing ervan, de vormgeving. Ze ging in de leer bij de Engelse tuinpionier Ger trude Jekyll, de bedenkster van de vaste plantenborders, stu deerde aan de Hogeschool voor Tuinarchitectuur in Berlijn en begon in Amsterdam een tuin architectenbureau. In de hoofdstad leerde ze voor uitstrevende architecten als Gerrit Rietveld, Ben Merkel- bach, Mart Stam en Aldo van Eyk kennen. Voor hun gebou wen ontwierp ze tientallen tui nen. Ze werkte veel voor bedrij ven, scholen, zorginstellingen en woningbouwverenigingen. Voorbeelden zijn de groenvoor zieningen in enkele Amster damse woonwijken en de tui nen bij weverij De Ploeg in Ber- geyk, de gevangenis in Heerhu- gowaard en de gehandicapten instelling Hendrik van Boeye- noord in Assen. Ze drukte te vens haar stempel op de be- Mien Ruys was de eerste die met vlonders van hergebruikt plastic werkte. planting in het dorp Nagele in de Noordoostpolder. Bielzen, heggen en palissaden, kenners zien het in één oogop slag. Mien Ruys koos altijd voor een losse, natuurlijke beplan ting in een strakke omgeving. „Er moet altijd sprake zijn van contrasten meende ze. „Dus strak tegenover een weelderige natuur." De combinatie van natuur en vormgeving intrigeerde haar. Ze kon duizend plantensoorten uit elkaar houden. Ze kende ze niet alleen bij naam, maar wist ook alle bijzonderheden. „In welke grond gedijen ze. hoeveel zon en hoeveel schaduw hebben ze nodig, wat is de meest geschik te temperatuur. Als je daarop geen antwoord kunt geven, ben je niet in staat een tuin te ont werpen en in te richten", was ze van oordeel. Met projectontwikkelaars had ze weinig op. .Alles moet zo goedkoop mogelijk. In plaats van een tuinarchitect in te schakelen, kennen ze zelf wel een mannetje die een tuin in el kaar prutst." Die afhankelijk heid van opdrachtgevers vond ze vervelend. „Een kunstschil der kan altijd nog voor zichzelf werken, maar om je artistiek in mijn vak te kunnen uiten, heb je opdrachten nodig." Jubileumjaar Mien Ruys overleed uitgere kend in het jubileumjaar van haar tuinen. Omdat de tuinar chitecte zelf liever vooruit keek dan achterom, gaan de feestelijke activiteiten ter gele genheid van het 75-jarige be staan gewoon door. Voor meer informatie kunt u de evene mentenkalender aanvragen (tel. 0523-614.774). De tuinen in Dedemsvaart zijn van 1 april tot en met 31 oktober ge opend. Maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, zon dag van 13-17 uur. De toe gangsprijs is f10 voor volwas senen, f5,50 voor kinderen. Op initiatief van haar man, de in 1974 overleden uitgever Theo Massault, bracht Mien Ruys in de jaren vijftig het bekende tijd schrift Onze Eigen Tuin uit en schreef ze vele tuinboeken. „Weten al die mensen voor wie jij een tuin ontwerpt wel hoe ze er daarna mee om moeten gaan. Waarom schrijf je daar niet over."Het kwartaalblad be staat nog steeds,"evenals het ar chitectenbureau. Van de kwe kerij Moerheim is in de loop der jaren nog een plantenwin kel overgebleven. De tuinen zijn ondergebracht in een stich ting. Het tijdschrift, de twee be drijven en de stichting zijn juri disch onafhankelijk van elkaar, maar werken nauw samen. Mien Ruys was een vitale dame. Tot op hoge leeftijd nam ze elke dag plaats achter de tekentafel. In 1994 werkte ze nog samen met haar compagnon Hans Veldhoen aan een tuinontwerp voor het KNSM-eiland in Am sterdam. Ze wist niet van op houden. „Ik voel mij als een violist. Die moet je zijn viool ook niet af pakken", zei ze in een interview met het maandblad Opzij ter gelegenheid van haar negentig ste verjaardag. „Ik zou dood zijn gegaan als ik op mijn 63ste met pensioen had gemoeten. Als mijn gezondheid het toeliet, zou ik het liefst nog vele parken willen ontwerpen. Maar dat kan ik niet meer." ,Ik kijk graag vooruit, maar op mijn leeftijd is er niet meer zo veel vooruit te kijken. Ik vind het zo onrechtvaardig dat we maar zo kort leven. Het is voor mij een een vreselijk idee te be denken dat ik niet meer mee zal maken hoe het de wereld in de volgende eeuw vergaat." HET ADRES VOOR UW TUINPLANTEN HEINZ TOM POES Heer Ollie zakte wat onderuit in zijn stoel en wierp een lodderige blik op Tom Poes. ,,Je doet overspannen, jonge vriend", sprak hij op matte toon. „Men moet het beste van het leven maken. Niet te veel denken en niet te veel doen. Ontspannen, be doel ik. Je moet de tijd doden, dan gaat hij vlug, en dat is de hoofdzaak.' „Dat is de hoofdzaak helemaal niet!" riep Tom Poes uit. „U moet de tijd goed gebruiken, dat is veel belangrij ker! Maar dat durft u niet!" „Nou, nou", mompelde heer Bommel. „Papperlepap!" ,,U durft niet!" her haalde Tom Poes brutaal. „U bent bang voor de uitwerking van uw ge doe met de tijdkillers! Uw klok staat stil en de haard is uit en u bent bezig oud te worden. Maar ik ga er iets aan doen, wanneer u de moed niet hebt! Zo sprekende nam hij zijn bundel tje weer op en liep de deur uit. „Dat gaat te ver!" protesteerde heer Ollie. Hij rees overeind en keek zijn bezoe ker geschokt na. „Dat mag je niet zeggen!" hernam hij. „Ik bedoel, ik ben niet bang. Dat weet iedereen! Wacht eens even, jonge vriend! Wat bedoel je met mijn gedoe met de tijdkillers? Luister nu toch eens even! Het vertrek was echter verlaten en REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGAi Heer Bommel en de Killers in de verte hoorde hij het openen van de buitendeur. „Tom Poes!" riep heer Bommel, de gang inlopend. „Waar ga je naar toe? Wacht even, dan ga ik mee! Er moet iets gedaan worden, zei ik, toen je weg was... Ik wist alleen niet zo vlug wat! Tom Poes! Wat ga je doen?" Er kwam geen antwoord. De voordeur viel dreunend dicht, zodat de spinraggen van het plafond dwarrelden - en voor het eerst bemerkte de eenzame heer dat zijn woning naar stof en schimmel rook. Voorjaar op het balkon Met bloeiende bollen in een pot tover je mum van tijd voorjaar op het balkon. Hyacinten, tulpen en nar cissen kunnen nu al op een beschut plaatsje worden neergezet. Zijn de weers voorspellingen erg slecht, dan kunnen die paar pot ten gemakkelijk worden binnengehaald. Neem voor het balkon eens een kleur als uitgangspunt en bor duur daarop voort. Geel is dit jaar een trendy kleur met veel mogelijkheden. Neem naast bloemen ook eens wat bontbladige klim opplantjes, of gele coni- feertjes, dan is de balkon aankleding écht compleet. Am Afi. Op een beschut plekje nu al veel plezier hebbi voorjaarsbloemen. Her Will Pro; Barbecuen op trollenkachel In een handomdraai maak je van deze buitenkachel eer )rot ge barbecue. net Warm en gezellig is deze kachel, die meteen als barbe |,ear dienst doet. Het model bestaat uit drie delen om sche barstvorming te voorkomen. De schoorsteen heeft ei nme juist formaat om schoon te branden. Bij gebruik als b en( wordt het bovenste gedeelte in de kachelpot gehangei W0L verwege de pijp wordt een roostergelegd voor de hoi gen briketten. Bovenop wordt het barbecuerooster gelegd een lenkachel is gemaakt van een menging van beton enl vezel en bestand tegen een hitte van 12000 graden Ce [,ng trollenkachel kost 700 gulden. Meer informatie: Fire terwijk, tel. 013- 52824Ö5. Oosterse sfeer in achtertuin J Bij een tuin in Ooi sfeer hoort natuur boedhabeeld. Del Amogasiddhi (onf succes), geïmport Asian Attractions is er in een trendy kleurige uitvoerig boedha heeft een tekenis. aangegevi |£S< de houding. Bij de nul iddhi drukt de mu houding van de h :>rCL geruststelling, zeg 1 scherming uit. De me; zijn er in drie forn |fbe Naast de goudklei el 2 ook een boedha in era steen. Het kleinste !n b die serie is 30cm 1 Aca Meer informatie: 3253317. Speelse sehuttingdelen Negen van de tien Nederlanders wil niet "te kijk zitte Pse Tuinafscheidingen zijn dan ook een vaste post bp hi ne j budget. Was het vroeger een haag of rietmat, tegen» !v M zijn het houten schermen waarmee de tuin wordt g< zon waard van pottenkijkers. Maar toch, helemaal geent s met de buitenwereld, is ook niet leuk. Vandaar date van speelse sehuttingdelen op de markt zijn, ingedeeld t lerai trend, die toch ook nog wat uitzicht bieden. Voor de oosterse sfeer zijn er trellisschermen met een rasteri denken aan Japanse tussenwanden. Strakke roodbn schermen, met smeedfijzeren opzetstukken en eeni kig raam zijn er voor de retrotuin. Rechte schermen daartussen een trellis voor het transparante effect m design-tuin opfleuren en voor de binnentuin zijn eii ,iu schermen. Meer informatie: Spring Timber, tel. 05! jrn 274350. Kunst op tafel Ontwerper Willem van Duimen Krumpelman heeft een voorliefde voor terrazzowerk. Hij maakt badkamervloe- ren, waskommen, keu kenbladen enz. Vhij maakt ook prachtige ta- fels.Vorig jaar presen teerde Van Duimen Krumpelman een kuip- tafel met een verdie ping om champagne te koelen. Te koop met een jaartal, om het ko mend millenium te vie ren. Een beetje gek zijn de gekleurde zebrata fels. De uitschieters zijn dit jaar de mozaïekta fels, ware kunstwerkjes- Prijs van deze prak tisch onverslij tbare ta felbladen vanaf 1500 gulden. Meer informa tie: Dukruton Terraz zo, Buurmalsen, tel 0345-577174. ;indi igur 'i1 nf0{

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10