Ahold neemt weer keten VS over Economie BELANGRIJKE MEDEDELING bl banen op Schiphol ;ide zes procent in '98 enParibas KPN moet weer buigen voor Opta Japanse vrouwen mogen ook aan de pil Steiger voor veilig verkeer RJR Nabisco verkoopt tabaksbelang buiten VS Ontslaggolf heeft voor Sony Nederland geen gevolgen DAG 10 MAART 1999 958 9 VOOR DE KOPERS VAN FRISOVOM 1 Onlangs heeft FRIESLAND Nutrition een partij Frisovom 1, met de code HLP MAC, uit de markt genomen omdat hierin een te laag gehalte aan mineralen voorkwam. Consumenten, winkelorganisaties en de medische wereld hebben massaal met ons meegewerkt om deze producten terug te halen. Inmiddels zijn vrijwel alle verkooppunten voorzien van nieuwe Frisovom 1. Frisovom 1 voldoet vanaf heden aan de strengste kwaliteitseisen. Hierbij danken wij onze gebruikers en onze relaties hartelijk voor hun medewerking. Bel bij vragen gratis de Friso Kindervoedinglijn: 0800-022 7434 FRIESLAIsit^^j^NUTRITlON E\ps haalt pc-luidsprekers terug JR.^ in sommige pc-luidsprekers van Philips van de ty- Q20SA en PCA300SA kan kortsluiting ontstaan. Philips arom gisteren besloten deze twee typen multimedia- terug te roepen en gratis te vervangen door de nieuw- E G'eterde versie. De luidsprekers zijn van november 1996 1998 in Europa en Azië verkocht. Het gaat om in totaal \000. Het is volgens Philips maar één keer voorgekomen jn speakerkastje uit deze partij kortsluiting ontstond. tkt 108 bedrijven naar ons land vr. Het Commissariaat Buitenlandse Investeringen in lid (CEBIN). onderdeel van het ministerie van economi- >n, heeft er vorig jaar voor gezorgd dat 108 bedrijven is land vestigden. De projecten leveren 5.253 banen i ecord, meldde staatssecretaris Ybema (economische J steren trots. Met de investeringen was een bedrag van ij jd gulden gemoeid. Van de bedrijven komen er zestig 39 uit Azië en negen uit Europa. gaat snijden in fabrieken |g, fabrikant van fornuizen en cv-ketels, gaat de pro- aties onder de loep nemen. Financieel directeur Ver niet uit dat een van de drie Nederlandse vestigingen iloten. Nu werken in Nederland zo'n 1.200 mensen bij leeld over de vestigingen in Ulft, Gaanderen en irde. Atag heeft daarnaast productiebedrijven in en Hongarije. „Dat zijn te veel productieplaatsen", 'erheul. De winst steeg het afgelopen jaar met 43 pro- ,7 miljoen. De omzet daalde naar 803,4 miljoen. esse Hilton voor ruimtehotel De Hilton-hotelgroep zou de eerste sponsor kunnen èen privé-project om een ruimtestation te bouwen, dat ,^ou kunnen worden gebruikt. Dat hëeft de BBC ge- fer het Space Islands project zouden enkele gebruikte jrandstoftanks van Amerikaanse ruimteveren met el pen verbonden. Die hebben elk een diameter als van hg 747. Een andere mogelijke partner in Space Islands jh Airways zijn. Volgens directeur Meyers van Space Is- fes tot twaalf miljard dollar nodig, een fractie van de met internationaal ruimtestation (ISS) dat nu wordt ge- por VS, Rusland, Europa, Japan en Canada. p telefoneren dankzij reclame 1 Via het telefoonbedrijf Cortex kun je onbeperkt bel li Parijs, Londen, Brussel, New York en Miami, mits je Waar hebt tegen elke drie minuten een reclamebood- n vijftien seconden. Cortex voegt binnenkort Toronto as aan de stedenlijst toe. pwerking ALM met Air Aruba De Antilliaanse luchtvaartmaatschappij ALM gaat tenvverken met Air Aruba en de Venezolaanse maat- ;erca. Volgende week wordt hiertoe o*p Aruba een fcmst getekend. Partners nemen in de toekomst op el- pten stoelen af om zo de bezettingsgraad te verhogen, leeft al een dergelijke overeenkomst met Surinam Air- lann koopt Touristique op t De noordelijke reisbureauketen Touristique is over- Idoor het Duitse moederbedrijf van Neckermann, iDuitse concern ziet groeimogelijkheden voor de reis- |et noorden en wil met vliegveld Eelde het aantal va- rters uitbreiden. De naam Touristique zal blijven be- e overname heeft geen gevolgen voor het personeel. an Nuts Ohra stapt op stuursvoorzitter Huesmann van Nuts Ohra stapt op fen opvolger voor hem is gevonden. Huesmann zegt ire tijdsbesteding te kiezen'. Zijn vertrek komt als een g. Huesmann die ruim 25 jaar bij de verzekeraar heeft QpWaarvan vijftien jaar als bestuursvoorzitter, maakte a groot. Enkele jaren geleden werd Nuts overgenomen, ren liepen er op tot€nkele tientallen miljoenen gul- J irna de top van Nuts kon vertrekken. ipnald frisartis de werkgelegenheid op Schiphol harder gegroeid dan [jbanen op de lucht- het landelijk gemiddelde. Van ijphol groeide het af- 1988 tot en met afgelopen jaar liar met 5,8 procent. groeide het aantal banen op de twee keer zo veel luchthaven met een jaarlijks ge ldelijk gemiddelde middelde van 4,7 procent. Lan- ïcent. Dat heeft de delijk lag dat percentage op 2,1 gistermiddag be- procent per jaar. t- In aantallen banen waren de Idatum, 30 oktober sterkste groeiers vorig jaar de :n bij de 527 bedrij- KLM (940 banen erbij), Amster- liphol ruim 49.000 dam Airport Schiphol (plus 1 bijna 2.700 meer 389) en Ógden Aviation Servi- eerder. Daarnaast ces (plus 267). de peildatum bijna De nationale luchthaven is bij ires, bijna driehon- uitstek een gebied waar de 24- lan een jaar eerder, uurs-economie gestalte krijgt, ft van de onderne- Van het niet-vliegend personeel op de luchthaven werkt 33 procent tijdens de ge- jtigd, verwacht een bruikelijke kantooruren; 67 Jide groei van de procent werkt buiten kantoor- iheid. uren of in continuedienst. een langere periode SUL bank BNP NIEUWSANALYSE t met bod de software in de router aan en de klant merkt helemaal niets. Volgens de Opta heeft KPN voldoende capaciteit op zijn net voor de maatregel. Zodra KPN voldoende poorten voor de concurrent heeft bijgebouwd _later dit jaar_ wordt het verkeer weer op de oude manier afgehandeld. KPN bestrijdt dat niet. Volgende maand wordt een reus achtige centrale in Amsterdam in bedrijf gesteld. Wel zegt het concern dat het ca paciteitstekort pas eind dit jaar 'defini tief is verholpen, doordat ook nieuwe kabels moeten worden ingegraven. Versatel verwacht door de maatregel 'ongeremd te kunnen doorgroeien', zei Van der Heijden. „We kunnen nu de kwaliteit bieden die we willen. Ons pro bleem is opgelost." Versatel heeft het af gelopen jaar 700 miljoen gulden gesto ken in ongeveer vijfhonderd kilometer glasvezelkabel. Het bedrijf zegt ongeveer zevenduizend klanten te hebben, nage noeg allemaal kleine en middelgrote be drijven. Nettowinst stijgt tot boven miljard gulden Supermarktconcern Ahold neemt voor 3,5 miljard gul den de Amerikaanse keten Pathmark Stores over. Door de overname krijgt de Zaanse onderneming een sterke marktpositie in het dichtbevolkte gebied van grootstede lijk New York. Pathmark heeft 132 supermarkten en een omzet van 7,4 miljard gulden. Bestuursvoorzitter Van der Hoeven maakte de overname, die in de markt al als 'gouden greep' wordt betiteld, gisteren bekend tegelijk met opnieuw fraaie jaarcijfers. De nettowinst van Ahold steeg vorig jaar met 29 procent naar 1,2 miljard gul den. De omzet kwam vijftien procent hoger uit op 58,4 mil jard gulden. Ook voor het lo pende jaar verwacht Ahold een verdere stijging van de winst. De nieuwe overname is stra tegisch gezien van groot belang. Geografisch sluit het werkge bied van Pathmark naadloos aan op dat van de andere ke tens in het noordoosten van de VS. De kostenbesparing die te halen is uit samenwerking wordt geschat op zestig miljoen gulden in het eerste jaar, stij gend naar honderd miljoen vanaf het tweede jaar. Pas later dit jaar, wanneer de overname wordt geëffectueerd, zal Ahold bekijken hoe de over name precies moet worden be kostigd. Van der Hoeven sluit een nieuwe emissie van aande len niet uit. Ahold maakte giste ren ook bekend dat Ahold USA de administraties van alle vijf werkmaatschappijen zal bun delen. Het centrum, dat de naam Ahold Financial Services krijgt, wordt gevestigd in Carlis le, Pennsylvania. Volgens Bob Todin, lid van de raad van be stuur van Ahold en president van Ahold USA, zal de operatie de integratie van de nieuwe aankopen in Amerika sterk be vorderen. Van der Hoeven benadrukte gisteren nog eens dat Ahold de 'beste en meest succesvolle su permarktonderneming ter we reld' wil worden. De grootste is 'geen doel op zich, eerder een toegift', zo betoogde hij. De be langrijkste groei van het netto resultaat kwam vorig jaar uit Noord-Amerika, waar het eer der overgenomen Giant Land- over vanaf het vierde kwartaal in de cijfers is verdisconteerd. In Latijns-Amerika zag Ahold de omzet stijgen met 78 pro cent naar 4,7 miljard. De snelle expansie wordt ook vertaald in 'Laatste kans' voor werkgevers in kleinmetaal ruswuk anp De werkgevers in de kleinme taal krijgen tot en met 22 maart de kans om te reageren op de voorstellen van de bonden. Reageren ze niet positief, dan zullen er acties volgen, zo heb ben de FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond de afgelo pen nacht besloten. De bonden gaan de komende twee weken gebruiken om in het land actie comités op te zetten. „Loopt het op 22 maart mis, dan kun nen we meteen beginnen." De onderhandelingen verlo pen uiterst moeizaam. In febru ari stapten de bonden uit het overleg, om daar na landelijke actiebijeenkomsten gisteren weer terug te keren. Onderhan delaar Jongbloed (FNV Bondge noten) wilde de werkgevers nog een kans geven. De bonden eisen een loons verhoging van 3,5 procent, in spraak bij overwerk en vermin dering van de werkdruk. De werkgeversorganisatie FWM vindt de verlangens van de bond te ver gaan. De CAO Me taal en Techniek is de grootste CAO in de marktsector. De CAO geldt voor de 330.000 mensen in de metaalbewerking, benzi nestations, garages, loodgie- tersbedrijven en in de goud- en zilverbewerking. Na negen jaar lijkt Akzo Nobel eindelijk toestemming te krijgen de anticonceptiepil op de Japanse markt te brengen. Daarmee krijgt de Japanse vrouw een alternatief voor abortus als middel tegen ongewenste zwangerschap. Afgelopen week gaf een co mité van deskundigen het groene licht aan de introductie van de pil. Officieel moet de pil nog worden goedgekeurd door de Cen trale Raad voor Farmaceutische Aangele genheden. Het lijkt er op dat het bolwerk van mannelijk conservatisme en medische geldzucht eindelijk is geslecht. Japanse vrouwenartsen zijn altijd tegenstander van de pil geweest, omdat abortussen altijd een belangrijk deel van hun inkomen oplever den. Ook het conservatisme van de Japanse man heeft de introductie van de pil be moeilijkt. De pil zou maar leiden tot grote re seksuele vrijheid van de vrouw en dus tot de verspreiding van geslachtsziekten. Dat is een wat vreemd argument als de mannen, gezien het grote aantal abortus sen, het met veilig vrijen niet zo nauw ne men. Het verzet tegen de pil werd echter on houdbaar toen afgelopen maand de Viagra- pil wel werd toegelaten. Die pil, die de erectie bevordert, werd binnen een half jaar op de markt toegelaten. Voor de vrou wenbeweging in Japan was dat het sein om toelating van de anticonceptiepil te eisen. Akzo Nobel verwacht niet dat de omzet bij Organon spectaculair zal stijgen. „On geveer zeven procent van de Japanse vrou wen zegt pilgebruik te overwegen. Er ko men negen bedrijven met een pil op de markt, dus de concurrentie is groot en de markt voorlopig nog beperkt", aldus Van Leeuwen van Organon. new york anp-krf RJR Nabisco verkoopt zijn ta- baksbelangen buiten de VS aan het Japanse concern Japan To bacco. Het Amerikaanse con cern incasseert daarvoor zes tien miljard gulden. Na het af ronden van de transactie wordt de Amerikaanse tabaksdivisie, R.J. Reynolds Tobacco afge splitst van de voedingsdivisie Nabisco. Bestuursvoorzitter Goldstone zei gisteren dat de verkoop van Reynolds International, met Camel als het bekendste merk, een zeer belangrijke stap vormt in de bedrijfsstrategie. Het was al eerder duidelijk dat RJR van zijn buitenlandse sigarettenbe- langen afwilde. Grootaandeelhouder Carl Icahn pleit al enige tijd voor de splitsing van de tabaks- en voe- dingsbelangen in verband met de gigantische schadeclaims van rokers die kanker krijgen. Nabisco en Reynolds fuseerden in 1985. KPN Telecom is opnieuw gevoelig op de vingers getikt door Opta, de toezicht houder op de vrije concurrentie op tele- communicatiegebied. KPN wordt ge dwongen een eind te maken aan de voortdurende in-gesprektoon bij de concurrenten. Zoals gisteren gemeld moet KPN dat doen door het vreemde telefoonverkeer over zijn eigen 'net werkpoorten' af te wikkelen. De voorzit ter van de Opta, prof. J. Arnbak noemt de maatregel 'een krachtige prikkel voor KPN om concurrentie mogelijk te ma ken'. .Opta beschouwt zijn besluit, een spoed procedure na een klacht van Versatel Telecom, als een 'noodmaatregel.' De toezichthouder overweegt daarbij dat in het kielzog van Versatel nog tientallen andere telefoonbedrijven te kampen hebben met te krappe speelruimte die KPN ze toedeelt. De bedrijven klagen daarover al sinds de introductie van de concurrentie op het huistelefoonnet per 1 juli 1997. Volgens Opta geeft KPN structureel veel te weinig capaciteit aan zijn concurren ten, waardoor de netwerkpoorten wor den overbelast en klanten van de con current vaak op een in-gesprektoon stuiten. Dat remt de bedrijven in hun groei. Volgens topman Van der Heijden van Versatel waren er eind vorig jaar dagen dat vijftien procent van de Versatel- klanten geen verbinding kreeg. Het be drijf moest daardoor nieuwe klanten af houden en kon niet als gepland Inter- net-verbindingen gaan leveren. KPN is wettelijk verplicht om zijn net werk tegen een vergoeding beschikbaar te stellen aan zijn concurrenten, omdat KPN het enige fijn vertakte netwerk heeft waarop heel Nederland is aange sloten. KPN verhuurt die capaciteit op bestelling vooraf en leidt het concurre rende bedrijf via speciale 'poorten' in de centrales, die er ook voor zorgen dat de gesprekken niet op de KPN-rekening worden geboekt. De computer herkent in die gevallen de opdrachtgevers aan de viercijferige 16.. - codes. Die moeten voor de reguliere te lefoonnummers worden gedraaid. Zo weet de computer bij welke concurrent de verbinding op de rekening moet wor den geschreven. KPN Telecom moet nu in geval van overbelasting de telefoontjes van Versa tel _en alle vergelijkbare concurrenten_ over zijn eigen poorten afwikkelen. Dat heeft ingewikkelde administratieve ge volgen, doordat de KPN-centrale de te lefoontjes van de concurrent niet meer herkent en dus op de rekening van de klant boekt. Opta verplicht KPN zijn sys teem zo aan te passen dat het verschil wel duidelijk wordt. KPN moet het prijs verschil tussen zijn eigen en de meestal lagere tarieven van de concurrent terug storten. De nadelen voor de Versatel-klant -die de komende maanden soms moet bel len via een andere cijfercode- is volgens Van der Heijden geen probleem. „Drie kwart van onze klanten telefoneert met een 'dialer' of 'router' die in de centrale is geplaatst en draaien die viercijferige code 1611 dus sowieso nooit. Wij passen Het distributiecentrum van Albert Heijn in Zaandam, vanwaar 686 winkels binnen achttien uur worden be voorraad. FOTO ANP COR MULDER het bedrijfsresultaat, dat 72 procent hoger uitkwam op 138,5 miljoen. Ook Portugal, Brazilië en Argentinië droegen bij aan de hogere winst. Hoge verliezen waren er echter in Azië. In eigen land blijven de Ahold-bedrijven het goed doen. Het bedrijfsresultaat steeg met elf procent tot 671,5 miljoen. De Nederlandse marktleider versterkte zijn positie tot 28,3 procent. In overig Europa (Por tugal, Spanje, Tsjechië en Po len) neemt de explosieve groei van de afgelopen jaren nu lage re proporties aan. Zowel omzet (3,8 miljard) als bedrijfsresul taat (215,2 miljoen) stegen met twintig procent. haarlem-badhoevedorp john oomkes Het wereldwijd schrappen van 17.000 arbeidsplaatsen bij Sony heeft geen gevolgen voor de twee Nederlandse werkmaat schappijen van de Japanse elektronicagigant. Sony Neder land in Badhoevedorp, vooral actief als verkooporganisatie op audio en video-terrein, liet het personeel gisteren weten dat geen van de 490 arbeidsplaat sen wordt geschrapt. Sony Mu sic Entertainment (Nederland), ondermeer verantwoordelijk voor de nieuwe cd-fabriek in Haarlem, meent dat de afslan king aan haar voorbijgaat. De beurzen reageerden giste ren opvallend positief op de ef- ficiency-operatie bij Sony, juist omdat het bedrijf verwacht dat de winst over het afgelopen fis cale jaar eind deze maand met een derde zal zijn gedaald. De maatregelen houden verband met de economische crisis in Japan, waardoor de omzet in consumentenelektronica ver mindert. Sony Nederland, waar het nieuws gistermorgen als een bom insloeg, verwacht eind deze maand redelijke cijfers be kend te maken. Volgens Van Grondelle, direc teur corporate communicati ons, betekent de afslankings operatie dat Sony zich meer op haar kerntaken gaat toeleggen. „En daarbij gaat het er om de slag om de kwaliteit te winnen. Binnenkort komt Digital 8, een digitale videocamera met een betere kwaliteit, op de markt. Ook de aankondiging dat Sony zich meer op de productie van computers gaat toeleggen zien we positief: het betekent dat we ons marktaandeel in Nederland kunnen vergroten." Don van Lier, management assistant bij Sony Music Enter tainment (Nederland), was ver rast doorliet nieuws. „We ver wachten dat deze operatie aan deze Sony-dochter voorbijgaat. We werken als voortzetting van het oude CBS dan ook meer met New York dan met Tokyo." Rotterdam Langs het Vaanplein ten zuiden van Rotterdam leggen Duitse steigerbouwers de laatste hand aan een veiligheidsstellage die komend weekeinde de ver keersveiligheid moet garanderen tijdens het weghalen van stroom kabels boven de snelweg. De zes tig meter brede en veertien meter hoge steiger blijft staan totdat nieuwe, hogere hoogspannings masten naast de huidige zijn ge bouwd. De verhoging is nodig omdat het Vaanplein nieuwe ho ge fly-overs krijgt over de nog aan te leggen Betuwespoorlijn. Het nieuwe Vaanplein moet in 2001 klaar zijn. FOTO ANP TON BORSBOOM de Paris Franse bankwe- gezet door een op de aan- concurrenten Pa- Générale (Soc- maand maakten bekend te willen de naam SG Pari- de grootste vormen ten Agricole. De hebben samen van verzekeraar Axa, stadium een een fusie met uiteindelijk Axa zich nu zal nog niet duidelijk, verzekeraar Alli- - flink belang in

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9