Leidsch Dagblad Kwarts bedreigt betonwerkers ^ndvoortse pornozaak is gebakken lucht' 'Camerabewaking in Rijnsoever' Bouw voetgangersbrug zorgt voor verkeerschaos VVD-senatoren zeggen niets over referendum TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 10 MAART 1999 iPREK VAN DE Dag Jerry Springer houdt alleen normale verhalen tegen .peur voor IC met ïsplantatie darmen net van aarsen OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Economie Ahold neemt opnieuw keten in Verenigde Staten over i Cultuur en Kunst Boekenbal met theezeef en ragebol «Sport Sprinttoppers kiezen voor commercie Leidsdr^ADagblad Universitair Medisch (LUMC) voert nog dit armtransplantatie uit. heeft het ziekenhuis eur voor Nederland. In ng voor de operatie ipt Dorlopig slechts pati- zijn aangewezen op ding en die door ies daarbij niet lang ven hebben. oJansplantaties staan te enorm risicovolle in- :E1 ndat de kans op afsto- Bj iet orgaan groot is. In ïpvaar tien jaar geleden geslaagde darmtrans- plaatshad, is de in- het experimentele ntgroeit. jaagde transplantaties, iar de ervaringen, kan ote deel van de pati er toe met normale (foor de ingreep waren vezen op totale paren- ng (TPV) via de bloed de meeste gevallen rder wegens ziekte de m was verwijderd. Veenendaal, de coör- darmtransplantaties, in het LUMC-blad Ci- ransplanteren binnen n jaar als voorkeurs- ng geldt voor ieder- aangewezen op in ging. „De ontwikkelin- hard. Recente nog iliceerde cijfers laten it| are resultaten zien." ;ssietest en beter 'okverbod' 'ate hekelt Nederlandse en Italiaanse justitie Duizenden werknemers staan al jaren bloot aan kanker\>erwekkende stof HET WOORD IS AAN Rudy Vandendaele Praten zonder talent mag niet, behalve op de Neder landse televisie. Duizenden werknemers in Nederland worden dagelijks blootgesteld aan de kankerverwekkende stof 'respirabel kwarts'. Vooral werknemers in de betonindustrie lopen risico's. Dat blijkt uit een geheim rapport van de beton- werkgeversvereniging BFBN. den haag gpd Het onderzoek is vorig jaar ge daan, maar volgens de CNV hebben werkgevers het achter gehouden. De werkgevers be naderden gisteravond totaal onverwacht de vakbond om naar oplossingen te zoeken. ,,Het betonwerk heeft zich ver plaatst van de bouwplaatsen naar industriële bedrijven, die overdekt werken. Binnen blijft veel meer stof hangen dan op een werkplaats buiten", zegt CNV-bestuurder Den Besten. Hij vreest daarom dat het aan tal werknemers met kanker over een paar jaar zal toene men. Kwarts staat, net als asbest, bij de overheid op de lijst van kankerverwekkende stoffen. Het komt van nature voor in zand en grind. Maar door die grondstoffen te bewerken ko men er deeltjes van vrij die zo klein zijn, dat de neus, mond, keel, luchtpijp en bronchiën ze niet opvangen. Dan kunnen ze in de longblaasjes terechtko men, waardoor werknemers stoflongen en kanker kunnen krijgen. Hoe meer stof wordt ingeademd, des te groter de kans op kanker. Den Besten maakt zich ern stige zorgen over de ongeveer negenduizend werknemers in de betonindustrie. „Ze staan soms tot over hun oren in de kwartsstof. Velen weten niet eens dat ze werken met een le vensgevaarlijke stof." Uit on derzoek van de BFBN blijkt hoe nijpend de situatie is. „Bij de meeste bedrijven wordt de maximum hoeveelheid kwarts die in de lucht mag zweven erbieden van honden- 'm aar het testen van in- honden moet het r identen met agressie- m omlaag brengen, in onderzoekers van siteit van Utrecht en an Beheer op Kynolo- led (die stambomen Een sluitend registra- en een agressietest jens hen om honden van de Ie incidenten met do- Oop vaardigde minis- eker (landbouw) re- okverbod uit voor de iero, de Staffordshire Mastino Napoletana entijnse Dog. Volgens :oekers is allerminst deze rassen agres- Bovendien zijn deze (vifzuidend van de miljoen honden in l) niet alleen verant- voor 12.000 geregi- jtincidenten. and is al ervaring op giet een individuele test ar waaruit blijkt of vals is en wat het dier leren. Onderzoeker }»Na een bijtincident hond getest worden, hij vals is, moet hij fgemaakt. Maar met waar de eigenaar ge- aan meewerkt, is 'tl eel te bereiken." hoopt op aandacht ressietest wanneer de amer volgende week over het fokverbod. leiden Werkzaamheden rond de bouw van het transferium langs de rijksweg A44 in Lei den hebben vanochtend geleid tot een verkeerschaos op en rond de Ir. Tjalmaweg (N206). Deze provinciale weg werd gisteravond om elf uur afgesloten voor de levering van een 85 meter lange voetgangersbrug die in vijf aparte delen per schip over de Rijn was aange voerd. De werkzaamheden zouden tot 6.00 uur duren. Ze liepen echter uit, waardoor de politie de weg pas om 8.00 uur weer kon openstellen. Een uur later waren de files opge lost. De vertraging was volgens projectleider P. Pijnenburg vooral het gevolg van een 'misrekening'. „Het is wat uitgelopen door een verkeerde inschatting. We dachten dat we meer dan genoeg tijd zouden hebben en hebben daar in het begin te ruim gebruik van ge- katwuk wim van wanrooy De Katwijksche Bouwvereeniging (KBV) wil de directe omgeving van het winkel centrum Rijnsoever met videocamera's bewaken. De woningbouwvereniging denkt met deze en andere maatregelen een eind te maken aan het vandalisme en geweld door de groep jongeren die op de ze plek in Katwijk rondhangt. De KBV wil verder meer toezicht van de politie en denkt erover de huizen boven het winkel centrum zodanig aan te passen dat de overlast voor de bewoners vermindert. Woordvoerder K. Kunst van de woning bouwvereniging noemt de huidige situa tie bij het appartementencomplex aan de Poolster 'absoluut niet te tolereren'. Be woners van de tien jaar oude huizen en middenstanders uit het winkelcentrum klagen steen en been over de criminali teit. De jongeren zouden zich vooral 's nachts tussen twee en zes uur te buiten gaan aan vernielingen en agressief gedrag. Kunst: „Wij zijn het meer dan zat. Het is geen baldadigheid meer, dit gaat veel ver der. De materiële schade van het laatste halfjaar komt in de buurt van de 25.000 gulden." Volgens Kunst zijn de plannen voor het aanbrengen van camera's in een stroomversnelling geraakt, omdat de overlast vooral de afgelopen maanden sterk is toegenomen. De komende weken bepaalt de vereniging wat er precies gaat gebeuren. De Katwijkse poLitie surveilleert inmid dels al vaker in het gebied dat het meest te duchten heeft van de vandalen, niet al leen in uniform, maar ook in burger. Met de officier van justitie wordt nog overleg gevoerd over het aanbrengen van video camera's. Jacob van der meulen reoek van justitie en de Zandvoortse kin saak heeft geen belas- opgeleverd tegen lachte R. van der Uit niets is gebleken elg samen met zijn Ulrich de spil vormde j °nwangrijk netwerk eiiïde porno produceer- tc 'otschalig verspreidde. e aart de Haarlemse ad- n Van der Plancken, M. Meerman-Padt. „Het is een waanzinnige af faire, die zwaar is opgeblazen door justitie. Ze hebben geen zaak, alleen maar gebakken lucht", aldus de advocate. Meerman is aan Van der Plancken toegewezen in het Nederlandse gerechtelijk voor onderzoek naar zijn vermeende activiteiten in de kinderporno zaak. De Belg heeft een Itali aanse advocaat om zijn belan gen te behartigen in de zaak van de doodslag tegen Ulrich, waarvoor hij in Italië vastzit. De Haarlemse advocate mocht in november 1998 Van der Plancken in de gevangenis in Pisa bezoeken. De Belg zat toen al vijf maanden vast. Zij woonde destijds ook de dagen lange verhoren in de gevange nis bij door de Nederlandse de legatie van justitie en politie. „Sindsdien heb ik niets meer van justitie vernomen. Mij is duidelijk dat van de verdenkin gen over het grootschalig pro duceren en verspreiden van de kinderporno niets over is geble ven. Daarom is justitie denk ik zo stil." Justitie wil nog steeds niet zeggen over de za'ak. Volgens Meerman heeft Van der Plancken vrijwel geen con tact met de buitenwereld. „Zijn vriendin kreeg in totaal één keer toestemming om hem te bezoeken, maar die werd op het laatste moment ook weer ingetrokken. Hij mag van de Italiaanse politie niet met haar telefoneren of corresponderen. Van der Plancken heeft mij ge vraagd om een kerstkaart naar zijn dochtertje te schrijven. Zelf heb ik gemerkt dat hij ook mijn post niet ontvangt." Het kan volgens de advocate nog ruim een jaar duren voor dat in Italië een eventuele straf zaak tegen de Belg van start gaat. Al die tijd blijven de be perkingen van kracht. „Naar Nederlandse, maar ook naar Europese begrippen zijn deze onmenselijke omstan digheden volslagen ondenk baar", aldus Meerman-Padt. Van Rooij: lading El Al niet verdacht den haag richard mooyman Voor de Economische Con trole Dienst (ECD) bestond geen aanleiding om de la ding van El Al-vliegtuigen extra te controleren. De controles op Schiphol wa ren vooral gericht op goe deren die bestemd waren voor landen uit het Sovjet blok en China. Dat ver klaarde oud-secretaris van economische zaken Y. van Rooij (CDA) vanochtend te genover de parlementaire commissie die de Bijlmer ramp onderzoekt. Van Rooij was ten tijde van de ramp mede-verantwoorde lijk voor de ECD. El Al voerde strategische goederen door via Schip hol, maar daarover beston den volgens Van Rooij geen specifieke afspraken met Israël. Er was volgens de oud-staatssecretaris niets verdachts aan strategische goederen uit de VS die via Schiphol naar Israël wer den vervoerd, zoals in het geval van de ramp-Boeing. Van Rooij ontkende dat El Al een bijzondere positie had op Schiphol. Er was volgens haar alleen sprake van scherpe bewaking in geval van dreiging van ter roristische aanslagen. overschreden." BFBN-directeur Pielkenrood zegt het probleem heel serieus te nemen. „Het heeft na het onderzoek gewoon even geduurd voordat wij stap pen konden ondernemen. Het probleem is heel ingewikkeld. Geen enkele werkgever weet nog hoe hij de hoeveelheid kwarts kan meten. Dat soort dingen gaan we nu uitzoeken." 'Voeg aan bier vitamine BI toe den haag anp Aan bier moet vitamine BI wor den toegevoegd. Het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbe vordering en Ziektepreventie (NIGZ) stelt dat dit het geheu gen van bierdrinkers ten goede komt. Volgens het NIGZ kan het drinken van drie glazen bier per dag al geheugenstoornissen veroorzaken. Die kunnen leiden tot onjuiste waarneming, waar door ook inmiddels weer nuch tere automobilisten een gevaar kunnen vormen in het verkeer. Het NIGZ vindt dat alcolho- listen en zware drinkers niet in aanmerking mogen komen voor een rijbewijs. Het NIGZ meent dat het niet verantwoord is dergelijke drinkers als auto mobilist te laten deelnemen aan het verkeer. V T j ,-Y Y r wolkenvelden 2~- r-y-y 5°/12° 47-11° 3Y10° neerslag 50% 30% 10% zonnescfïfjn 30% 30% 40% Uitgebreid :rzichtop pagina23 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de C In Natura/Strips Meningen 18 -8,9 13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21,22 Uitgaan20 Podium Hot House presen teert het Philip Catherine Trio in de Waag in Leiden, waarvooreen kortingsbon. Kok en De Graaf verwachten geen crisis den haag «hans jacobs maakt." De tijdsgrens werd ook overschreden doordat één van de delen van de brugboog tijdelijk op een vluchtstrook moest worden gezet. „De politie vond dit zo'n belemmering voor het verkeer dat de A44 moest opdraaien, dat ze de weg nog niet wilde vrijgeven." Tot overmaat van ramp had er omstreeks half zeven ook nog een ongeval plaats. Een on derhoudsmonteur viel van 3,5 meter hoogte van een oplegger. Die was uitgerust met ho ge zogenaamde 'pilonnen' die de brugdelen moesten stutten tijdens het vervoer. De man hield een hoofdwond over aan de val. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. Pagina Lei den: Precisiewerk met kolossen van 25 ton. FOTO MARK LAMERS haags redacteur De Eerste-Kamerleden van de WD hebben zichzelf een spreekverbod opgelegd. Behal ve woordvoerder Wiegel zullen de senatoren niets meer zeggen over het referendum. Een flink aantal liberalen is tegen de in voering van de volksraadple ging, waaraan D66 het voortbe staan van het kabinet verbindt. Aan de andere kant van het Binnenhof zei premier Kok gis termiddag snel te rekenen op 'groen licht' voor het referen dum. Van een dreigende crisis wilde hij niets weten. „Het is tijd dat er rust in de tent komt", zo verklaarde sena tor Heijne Makkreel het besluit tot een spreekverbod van de li berale fractie. Steun van de vol tallige WD-fractie is nodig om het stokpaardje van D66 in de Eerste Kamer met een tweeder de meerderheid goed gekeurd te krijgen. Heijne Makkreel is zelf een verklaard tegenstander van een referendum. De drie regeringspartijen be schikken op dit moment over 44 zetels in de 75 leden tellende Senaat. Met hulp van Groen Links en SP is er op papier de vereiste meerderheid. Bij de eerste behandeling van het wetsvoorstel, vorig jaar, steun den echter slechts 16 van de 23 WD'ers de regering. Het kabinet rekende er stie kem op dat de kaarten na de vernieuwing van de Senaat be ter zouden komen te liggen. Dat lijkt nu echter twijfelachtig, mede door het verlies vorige week van WD en D66. Kok wil het wetsvoorstel daarom nu snel afhandelen, al ontkende hij gisteren tegenover de Tweede Kamer dat er extra haast wordt gemaakt. Volgens Kok zullen de sena toren binnenkort 'in alle zorg vuldigheid een gewetensvolle afweging maken'. Ook van eni ge andere druk van regerings zijde op de Eerste-Kamerleden was geen sprake, zo verzekerde de premier. Op vragen van de oppositie of hij het machts woord zou uitspreken wanneer de WD-senatoren niet overstag gaan, wilde Kok niet ingaan. Ook D66-fracüevoorzitter De Graaf vermeed dat onderwerp. Hij ontkende dat het al of niet aannemen van de volksraadple ging voor zijn partij een breek punt is. „Dat woord past niet in mijn vocabulaire", aldus De Graaf. Heijne Makkreel noemde alle commotie 'een storm in een glas water'. „De krachtsverhou ding in de nieuwe Senaat staat nog lang niet vast en bovendien is het maar de vraag of de rege ring erin slaagt haar spullen op tijd bij de Eerste Kamer in te le veren." Desondanks beloofde ook hij voorlopig zijn mond te zullen houden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:Voorletters:M v Adres: - 1 - Plaats: - Tel:. (I-v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) l automatisch (f. 33,70) Qacceptgiro (f. 97.90) Nr; bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'dop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 14 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1