iesluit over 'et 5 valt nnen week liversiteit komt niet onder rookverbod uit Na 44 jaar voor tweede keer doctor Bachra useyL Britse bollenarbeiders wonen op Leidse boten Leiden Regio Leren met de bezem IAC 10 MAART 1999 Ir A p ;e wethouder mediazaken A. Pechtold verwacht ilgende week daadwerkelijk een besluit over het en van Net 5 op de kabel in de Leidse regio. De jnaraad, die adviseert over het zenderaanbod in e regio en de Duin- en Bollenstreek, buigt zich week dinsdag over de eventuele plek van het zoe Itation op de kabel. s Wi ID SEP oliel i aanvraag van Net 5 raad ook een advies I over The Music Fac- i) dat eveneens in de- op de kabel wil ko- eigenaar SBS vanaf ran Net 5 een aantal U series verplaatste van Net 5, moeten kijkers en omstreken die i's nu missen. Ne- :ent van de Neder- uishoudens kon de inaf de start op 1 ct ontvangen. Crl{ogrammaraad komt week voor het eerst in ran bij elkaar. Volgens die de eerste vergade- zitten, zal de raad nog een hele dobber hebben aan de aanvragen van Net 5 en TMF. „Het probleem is dat, zo lang we nog met koperen ka bels zitten, er geen zenders bij kunnen. Voor iedere zender die erbij komt, moet er ook één weg. En er zijn nog geen criteria voor hoe dat moet gebeuren. Hoeveel informatie-zenders wil je hebben en hoeveel pretzen- ders? Daarover moet eerst een uitspraak komen", aldus Pecht old. De wethouder, die gisteren tijdens de vergadering van de gemeenteraad werd aangespro ken op de aanvragen van de twee zenders, deed zelf al een suggestie. „Misschien wordt de keuze wel Net 5 of SBS 6. Dan blijft het in ieder geval binnen dezelfde club." leiden Natuurlijk valt er genoeg te leren in de schoolbanken. Maar zin tijdens hun werkbezoek aan Stadsdeel Zuid van de gemeente zo op zijn tijd wat aanschouwelijk onderwijs, buiten de school, is aan de Boshuizerlaan. een welkome aanvulling op de lesstof. Onder het toeziend oog van mensen van Milieu en Beheer moch- De leerlingen van groep 7 van de protestants-christelijke bassi- ten ze de dinsdagmarkt aan de Vijf Meilaan schoonvegen, school De Marke hadden het gisteren in elk geval reuze naar hun foto hielco kuipers neked nke cht, scherpte rookverbod dat sinds oktober nog t is. dringt langzaam maar zeker door versiteit Leiden. Onlangs liet het Colle- het stuur alle faculteitsbeheerders in een n dat zij zelf verantwoordelijk zijn voor ie o >eren van het verbod, ighe jod wordt niet met groot gejuich ont won nds het rookverbod op 25 januari van ^roe rd in het Witte Singel/Doelencomplex larin de faculteiten Letteren, Godge- Wijsbegeerte en Archeologie huizen, ubriek 'ingezonden brieven' van het raiK^rersitair Weekblad Mare elke week vol van voor- en tegenstanders. k lus Dat het rookverbod in het WSD-complex niet zomaar een initiatief van de beheerder is, maar stoelt op een kabinetsbesluit, was bij de invoer ervan niet duidelijk. Niet bij de studenten, niet bij het personeel, maar ook niet bij de beheerder zelf. Die baseerde zijn besluit om rokers naar biyten te sturen slechts op een advies van de Dienst voor Veiligheid en Milieu van de universi teit, die de situatie slecht voor de gezondheid vond. Tot 25 januari was de hal van het WSD- complex door een streep op de grond verdeeld in een rokers- en een niet-rokersgedeelte. In de Rechtenfaculteit weet men al veel langer hoe de wet in elkaar zit. Daar kunnen rokers te recht in een apart zaaltje. In de Faculteit der Ge neeskunde moeten de rokers sinds vorige zomer buiten bivakkeren. Deze faculteit huist voor het grootste gedeelte in het LUMC. „Wij zijn natuur lijk een instelling van gezondheidszorg, dus moe ten wij het goede voorbeeld geven", vindt LUMC-voorlichter Dirk Ketting. De Faculteit der Sociale Wetenschappen (FSW) voldoet nog niet aan de eisen. In de kantine mag aan de raamkant gerookt worden, in een gedeelte dat eenderde deel van de kantine beslaat. Sinds de aanscher ping van het rookverbod mag dat officieel dus niet meer. „Wij zullen er ook aan moeten gelo ven", aldus hoofd Facilitaire Diensten Ben Groen. „Hoe we dit moeten oplossen zou ik niet weten. Waar laat je zo gauw een paar honderd studenten? Het is een probleem." Ook enkele kantines in de gebouwen van de Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen hebben een rookgedeelte, dat binnenkort moet verdwijnen. De faculteitsbeheerders mogen nu dan door het College van Bestuur op de hoogte gebracht zijn van het verbod, veel studenten en personeel zijn dit nog niet. Zij denken nog steeds dat met het verbod in het WSD-complex slechts wordt geanticipeerd op een kabinetsbesluit, en van hen hoeft de faculteit daarbij niet voorop te lopen. Velen maken hun grieven bekend in de Mare. Een medewerker van het LUMC heeft andere ro kers zelfs opgeroepen zich te verenigen en één front te vormen. Dirk Ketting moet daar wat om lachen. „Dat is denk ik geen serieus voorstel. Ik heb tenminste nog geen beweging gezien onder de rokers dat ze zich gaan verenigen." Leidenaar promoveerde in 1955 en in 1999 ider hno havermans te le )t Auditorium van het lat! egebouw aan het Ra- stroomde vanmiddag belangstellenden voor notie van Leidenaar :hra. Gewoonlijk krijgt movendus niet zoveel en blijft de grote zaal Leidse universiteit ge laar Bachra is niet zo- n nieuwe doctor in de Hij promoveerde van- )r de tweede keer, 44 Jat hij met succes zijn roefschrift in de bio- lad verdedigd. i (72) promoveerde in uc n de Universiteit van am op een proefschrift effect van vitamine D lierfunctie bij ratten, ns werkte hij jarenlang rzoeker, eerst acht jaar York, daarna bij de teit Leiden. Hij onder- ider andere de biosyn- in callergeen, een be- eiwit in het bind- en efsel en de relatie met de (kanker) cellen en :ten van synthetische op de stofwisseling :n in het bindweefsel, iliseerd werk. adv: B7 werd Bachra het er van een interne be- nem gronde. „Ik was de >p de afdeling, dus ik >ineut." Hij was pas 61 toegd met pensioen, het vervullen van een lang gekoesterde wens. „In de Tweede Wereldoorlog heb ik een paar jaar onderge doken gezeten. Ik ben joods. Na de oorlog heb ik een tijdje in een groepje modern He breeuws gedaan, met als doel uiteindelijk naar Israël te emi greren. Dat is er nooit van ge komen, maar ik ontdekte toen wel dat ik eigenlijk Semitische talen zou willen studeren. Ik was echter al overgezwaaid van biologie naar chemie en een nieuwe overstap kreeg ik niet gedaan bij mijn pa. In 1973 heb ik al eens geprobeerd Arabisch te doen, maar ik had toen een gezin met thuiswonende kin deren, dus het kwam er niet van. Eenmaal 'uit de kinderen' begon Bachra in 1979 alsnog met Hebreeuws. In deeltijd. „Ik deed zeven jaar over mijn kan didaats. Pas na mijn pensione ring ging ik op voor mijn doc toraal: Hebreeuws en Aramees, met een heleboel lingistisch onderzoek. Dat was helemaal Dr. B.N. Bachra in zijn studeer kamer. foto hielco kuipers niet nodig, maar ik dacht: 'Als ik het nu niet doe, dan doe ik het nooit'." Net als in zijn jaren van biochemisch onderzoek gebruikte Bachra de computer om de structuren die hij vond te ordenen. Zijn proefschrift The phonological structure of the verbal roots in Arabic en Hebrew bestaat voor de helft uit tabellen. „Daar vallen zelfs linguisten van achterover. En zij zijn toch de enigen die er misschien mee opschieten." i Andermaal specialistisch werk. j Toch betekent het gepuzzel voor Bachra zelf meer dan al leen onderzoek naar de taal structuur. „Ik wilde meer we ten over mijn achtergronden. Ik ben niet specifiek gelovig, maar ik heb ondergedoken ge zeten en toen onderzoek ge daan naar Bijbelteksten. Wat doe ik daar nou mee, wat zeg gen de plaatsen waar ik ge weest ben me, hoe beschouw ik de historie." Het promotie onderzoek als uitlaatklep voor de vragen des levens. Zijn afkomst en de oorlog versterkte de verbondenheid met Israël. „Ik heb lang be treurd dat ik niet ben geëmi greerd, maar dat liep nu een maal zo. Wel ben ik lang actief geweest in de zionistische be weging, sinds de resolutie van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties dat het zionisme gelijk staat aan racisme. Nu ben ik niet langer politiek, maar cultureel actief. Ik ben penningmeester van de vereni ging tot bevordering van het Hebreeuws, ik ben üd van de joodse gemeente in Leiden en ik speel piano." En er is de stu die. „Ik heb al een verder on derzoeksprogramma in mijn hoofd, maar ik weet niet of een hogere macht mij voor is." CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl BOSHUIZEN De Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Verder' Zuid- Holland regio Leiden houdt zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur een bijeenkomst op de 2e etage van het Verpleeghuis Zuydtwijck. CVA staat voor Cerebro Vasculair Accident, ook wel beroerte, hersen bloeding of herseninfarct genoemd. Op deze middag wordt kennis gemaakt met Therapeutic Touch, een vaardigheid om het zelfhe- lend vermogen en de vitaliteit te versterken. Belangstellengen kun nen nadere informatie krijgen bij A. Kastelein-Nijdam, telefoon 5147411. Het verpleeghuis staat aan de Aaltje Noordewierlaan 50. GASTHUISWUK Wijkvereniging 'Aktief houdt vrijdag een kaart- en sjoelavond in het wijkgebouw aan de Berlagestraat 2. De kosten zijn 2,50 gulden. De zaal is om 19.30 uur open. MEERBURG In buurthuis Matillo is vrijdag een disco voor de jeugd van 12 tot 17 jaar. De toegang is gratis. De disco begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126. DE KOOI In stadsdeel Noord (Leiden Noord en de Merenwijk) is geen voorziening om jeu de boules te spelen. Daarom hebben een aantal wijkbewoners en leden van de voetbalclub Roodenburg een plan ontwikkeld om een jeu de boulesclub op te richten. Belang stellenden kunnen maandag 15 maart naar de informatieavond komen in het clubgebouw van w Roodenburg, Pieter Bothstraat 15. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. DE KOOI Hoeveel parkeerplaatsen komen er, en hoeveel bomen? Wat wordt precies de nieuwe plek van de fontein en welke bedrij ven vestigen zich allemaal aan het vernieuwde Kooiplein? Iedereen die nog met vragen zit over de herinrichting van het Kooiplein kan op dinsdag 16 maart terecht op de informatie-avond in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. Verschillende ambtenaren en de projectontwikkelaar geven vanaf 20.00 uur een toelichting op de plannen voor de afwerking van het plein. PANCRAS In het Wandelcafé vertelt Angenies Posthumus vrijdag over de Engelse kliffen van St. Bees Head aan de westkust tot de kliffen bij Robin Hood's Bay aan de oostkust. Het Wandelcafé Lei den is open vanaf 20.00 uur in het buurthuis De Pancrat, Middel stegracht 85. De toegangsprijs is drie gulden, niet-leden betalen vier gulden. BINNENSTAD In het Leidse Volkshuis beginnen twee tuincursus- sen. In de algemene cursus 'Tuinier met plezier' staan o.a. de win tergroene tuin, het maken van een tuinplan, plaatsen van bomen en het aanleggen van vijvers centraal. De zeven lessen worden ge geven op woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en beginnen op 24 maart. De kosten bedragen 85 gulden. In de cursus 'Tuinen, ge schiedenis en symboliek' wordt teruggegaan naar tuinen uit de Middeleeuwen, de Renaissance en de Baroktijd. Ook de Engelse tuinen komen aan bod. Deze cursus bestaat uit vijf lessen en be gint op 23 maart van 9.30 tot 11.30 uur en kost 85 gulden. Het Volkshuis staat aan de Garenmarkt lb, telefoon 5149180. MORS Wandelaars kunnen zaterdag of zondag de 39ste Sleutel stad wandeltocht lopen. De start is beide dagen bij de schaatshal aan de Vondellaan 41. De afstanden zijn: 5, 10,15, 25 of 40 km. De start voor de 40 km. is van 9.00 tot 10.00 uur, voor de overige af standen kan tot 15.00 uur worden gestart. MORS In buurthuis Morschwijck kan voor de rommelmarkt van 14 maart een tafel worden gehuurd. De kosten hiervoor zijn f. 12,50. Het buurthuis staat aan de Topaaslaan 19 (5765656). LWO krijgt 8.000 gulden voor ouderenproject stadsdeel Zuid leiden niet. Wel heeft het VSB-fonds ons al de garantie gegeven dat als we de 32.000 niet zouden halen, dat hij dan het resteren de bedrag bijlegt. In de begroting van 32.000 gulden zijn de salarissen van de projectleiders van de LWO nog niet eens opgenomen. De kos ten gaan vooral zitten in het werven van vrijwilligers, zo'n tien tot vijftien. „Bij de aan loopkosten zit ook een drie daagse interne cursus voor de vrijwilligers. Deze training is behoorlijk duur, duizenden gul dens." Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Leidse Welzijnsorgani satie (LWO) een bijdrage toege kend van 8.000 gulden voor het 'Project Activerend Huisbe zoek'. Dit project, dat nog niet is begonnen, is bedoeld voor ouderen uit stadsdeel Zuid die in een isolement zijn geraakt. De LWO hoopt door huisbezoe ken ouderen te stimuleren zich actiever in de maatschappij op te stellen. Dinsdag 16 maart be gint de welzijnsorganisatie met het werven van vrijwilligers. „Dat wist ik niet, wat leuk", zegt Gijs van Veen van buurt werk Zuid-Oost in een reactie op de gift. „Tot nu toe hadden we alleen 17.000 gulden van het VSB-fonds. Voor de aanloop kosten hebben we 32.000 gul den nodig. We zijn er dus nog Eigenlijk stond het begin van de voorlichting voor volgende week gepland. Maar dat is 16 maart geworden in het buurt huis Comelis Joppenz. Daar is vanaf 14.00 uur een voorlich tingsmiddag. cL MX/Llfj,' cLxCiJj,', Mini-feestpakket Klein pakket|e met mini-filet mini-kalfsfilet en mini-kalfslever worst met cranberry's, fcrp* CLl cladj. irene nieuwenhuuse Brian Whiteley uit het Britse Stockton is sinds af gelopen zomer werkloos. Hoewel hij een goede baan had als analist bij een chemisch bedrijf, bleek het onmogelijk met z'n 48 jaar een andere, soortgelijke baan te vinden. Toen hij hoorde van het aanbod van het Leidse uitzendbureau IPS om acht weken als productiemedewerker bij Bakker in Lisse aan de slag te gaan, nam hij dat maar wat graag aan. Whiteley - die lid is van de gemeentedeelraad van het district Redcar en Cleveland, maar van de vergoeding die hij daarvoor ontvangt niet kan leven - legt uit: „Het is geen zwaar werk. Ze be handelen ons niet als slaven en het eten hier aan boord is uitstekend. Het is eigenlijk ongelooflijk, maar wij betalen dus echt niets voor het vervoer van en naar Engeland, het dagelijkse busvervoer van de boot naar Bakker en het slapen en het eten hier aan boord. Over zes weken heb ik dus wel een mooi spaarpotje." Whiteley woont tijdelijk op De Brandaris, één van de vier boten waarop sinds twee weken ne gentig Britten wonen. De schepen liggen aan de Zijlsingel in Leiden. A. de Korte van Marianna Charters, het bedrijf dat de boten in beheer heeft, is vol lof over zijn gasten. „Maar we hebben na tuurlijk wel heel duidelijk verteld dat we geen rottigheid willen. Ik leg m'n oren in de buurt te luisteren want ik weet ook wel dat Britten niet al tijd eert beste naam hebben. Als ze zich misdra gen, krijgen ze een vroegtijdig retourtje Enge land." Ook Harrie van der Steldt van IPS heeft het de 84 mannen en zes vrouwen van tevoren duidelijk verteld: geen rottigheid aan boord en in de om geving. Dat betekent onder meer dat er geen drugs mogen worden gebruikt en er slechts ma tig alcohol mag worden genuttig. Daarentegen wordt er gezorgd voor goed en voedzaam eten. Zo staat op de bar van de keuken waar Sasha Knaap de scepter zwaait, een enorme fruitschaal. Als de mannen en vrouwen rond drie uur in de middag terugkomen van hun werk bij Bakker, verdwijnen bananen, appels en mandarijnen in hongerige magen. De koffie en de thee gaan rond en de meeste Britten trekken zich daarna terug voor een douche. Sasha schilt nog wat extra aardappelen en kijkt nog even naar de karbo naatjes, die ze die morgen al heeft gebraden. Het menu bestaat verder uit sperzieboontjes, sla en vla toe. Andrea Jaine (26 jaar) is één van de zes vrou welijke arbeidskrachten. Ze is naar Nederland ge komen, omdat ze het geld hard nodig heeft. Ze is een jaar in Australië geweest en heeft nog geen baan in Engeland gevonden. „De schatkist was bij mij echt helemaal leeg en ik krijg nu 4 pond en 75 shilling per uur. Het werk is niks bijzon ders, maar ook niet echt zwaar." Gekscherend: „Het is net een compleet verzorgde vakantie reis." Jan de Gruijl van het uitzendbureau IPS haakt hierop in. „Dit is hier echt geen vakantieparadijs je. Ik kom ze zelf iedere morgen om vier uur wek ken, want ik wil dat dit project een succes wordt en dan moet je er wat voor over hebben. Ik werk misschien wel anders dan andere uitzendbu reaus en mijn winstmarge is natuurlijk geringer, maar ik weiger mensen hierheen te halen en ver volgens aan hun lot over te laten. Door ze goed eten en onderdak te geven, blijven ze goed wer ken." Toch zegt hij beslist geen sinterklaas te zijn, maar gewoon een gat in de markt te hebben ge vonden. IPS heeft namelijk op zijn beurt weer een gunstig contract met Marianna Charters af gesproken. Dit bedrijf beheert en exploiteert de boten, die in de zomer worden gebruikt voor va kantiereizen. J. Duivenvoorde van Bakker Hillegom vindt de opzet van IPS 'zo slecht nog niet'. „In principe is het een zaak tussen het uitzendbureau en de Britten. Ik kan nog niet zeggen dat deze mensen beter werken dan anderen." De seizoenskrach ten krijgen voor hun arbeid het normale salaris volgens de bloembollen-CAO, te weten 16,78 cent per uur. Net zo veel als hun collega's die via andere kanalen aan het werk zijn bij het postor derbedrijf.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15