Meerderheid bisschoppen tegen condoomverstekking 'Titus Brandsma in november 2000 heilig verklaai Kerk Samenleving Pastores met jongeren uit Leij en Bollenstreek naar Hondi WOENSDAG 10 MAART 1999 Over de grens voor Dalai Lama mcleodganj Een vrouw met een Tibetaanse gebedsmolen kijkt toe hoe haar landgenoten proberen bij Mcleodganj de grens naar India over te komen, in de hoop daar een glimp op te van gen van hun spiritueel leider de Dalai Lama. Die woont daar een twee weken durend'congres bij over boeddhistische leer stellingen. Het congres valt samen met de herdenking, vandaag, van een mislukte opstand van de Tibetanen tegen hun Chinese overheerser. foto ap Expositie van bijbels in Alphen alphen aan den run» Dominee H. Ommering opent vanavond in de Adventkerk aan de Julianastraat in Alphen een tentoonstel ling van bijbels door de eeuwen heen. Hij doet dat na afloop van de 'dienst van gebed voor gewas en arbeid', rond tien over half negen 's avonds. Aanleiding voor de tentoonstelling is het feit. dat 1999 is uitgeroepen tot Het jaar met de bijbel. De expo sitie duurt een week. In die week zijn er op 11, 13 en 15 maart lezingen. H. Souer bijt op 11 maart om acht uur 's avonds het spits af met een voordracht over de bijbel als object voor kun stenaars. F. van der Veen. secretaris jeugdbenadering van het Nederlands Bijbelgenootschap, vertelt op zaterdag 13 maart om half drie over bijbel en kind. De thema's van de lezing van do minee G. Baudet op de avond van 15 maan zijn 'Bijbel, woord van God' en 'Bijbel, mensenboek'. Ook die lezing begint om acht uur. Jongerendag over discipelschap leiden Comé Platschorre spreekt en de Hoogezandse band Back to Life speelt zaterdag 13 maart op de jongerendag in de Streekschool Leiden aan het Lammenschanspark 1. "Volg (je) mij', is de titel van de jongerendag, waar het onderwerp disci pelschap is. De jongerendag begint om half drie en duuurt tot half negen. Deelnemers worden geacht zelf een boterhammetje mee te nemen. Sacred dance in Petruskerk leiden Op zaterdag 13 maart is er van twee tot vier uur 'sacred dance in de Petruskerk aan de Lammenschansweg 40a. Het is een activiteit in het kader van de vastenactie. De opbrengst komt ten goede aan alleenstaande minderjarige asielzoekers in Leiden en aan kinderen in een vluchtelingenkamp in Soedan. Siberische synagoge vernield en beklad moskou Vandalen hebben in de Siberische stad Novosibirsk een synagoge vernield. Ooggetuigen ontdekten gisteren dat het meubilair aan stukken was geslagen, gebedenboeken en torah- rollen waren verscheurd en de muren met hakenkruisen waren beklad. Rabbijn Berel Lazar van de Federatie van Joodse Ge meenschappen in Moskou omschreef de aanval als een 'po grom .Antisemitische incidenten komen in Rusland steeds va ker in het nieuws. In mei vorig jaar ontplofte een bom in een sy nagoge in Moskou. Staatssecretaris Klaus Gysi overleden berlun Klaus Gysi, van 1979 tot 1988 staatssecretaris voor godsdienstzaken in de toenmalige DDR, is zaterdag in de leef tijd van 87 jaar in Berlijn overleden. Gysi was eerder ambassa deur in Italië en bij de Heilige Stoel. Gysi heeft nooit kritiekloos de besluiten van de DDR-regering aanvaard. Hij was ontsteld door het optreden van de autoriteiten tegen de kerkelijke vre- desactie Zwaarden tot ploegscharen in het begin van de jaren 80. Hij is nooit een 'SED-betonkop' geweest, zei oud-bisschop Albrecht Schönherr. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Nieuw- en St. Joosland en Ritthem. HJ. van Kapel te Buurmalsen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Almelo. A Wagenaar te Aalten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Puttershoek, C. Harinck te Houten. Bedankt: voor Hoofddorp, J.J. Taniste Middelburg-Centrum. redactie dick van der* utrecht gpd Een commissie van deskundige katholieken gaat onderzoeken of het gebruik van condooms in 'extreme noodsituaties' toege staan is. De bisschoppen hopen met dit advies de condoom kwestie in de kerk, ontstaan na omstreden uitspraken van bis schop Muskens van Breda, te bezweren. Na afloop van de bisschoppenconferentie in Utrecht maakten kardinaal Si- monis en bisschop Muskens de instelling van de studiecom missie bekend. Moraaltheolo gen en andere deskundigen moeten de bisschoppen helpen een standpunt te formuleren in deze gevoelige kwestie. Mogen mensen in 'extreme noodsituaties' zoals de aidsepi- demie in Afrika, condooms ge bruiken om anderen niet te be smetten? Het antwoord op die vraag verdeelt de bisschoppen. Muskens is een uitgesproken voorstander, zo verklaarde Si- monis. De kardinaal is falikant tegen. „Het is het paard achter de wagen spannen", meent de kardinaal. „Gebruik van con dooms vergroot alleen de pro miscuïteit (vrij seksueel verkeer, red.). Zeker bij natuurvolken zoals in Afrika." De meerderheid van de bis schoppen deelt de mening van Simonis, de rest aarzelt nog. De commissie moet zich vooral buigen over de vraag, vindt Si monis, of je een ernstig kwaad (sterfte door aids) met een min der kwaad (condooms) mag be strijden. Muskens beklemtoonde dat alle bisschoppen, vóór of tegen, blij waren dat het onderwerp nu op de agenda staat. „Het is goed deze kwestie aan de orde te stellen." De bisschop vair Breda is er zelf van overtuigd, dat condooms een goed middel zijn tegen aids. „Dat heb ik van mensen uit de praktijk. Missio narissen, zusters, broeders, le ken en artsen." Hij is overigens bereid zijn mening bij te stel len. „De paus is onfeilbaar. Ik ben dat niet." De enige concessie die kardi naal Simonis wil doen, is het gebruik van condooms toe staan in een huwelijkse relatie, als een van de partners met het hiv-virus is besmet. „Dan is het een middel voor zelfverdedi ging." In alle andere gevallen is het condoom volgens de katho lieke leer taboe, omdat het de geboorte kunstmatig beperkt. leiden/regio aad rietveld De jongerenpastores Charles Horsthuis van het dekenaat Bollenstreek en Jeanine Vermeulen van het dekenaat Leiden gaan deze zomer met een tiental jongeren naar Honduras. De jonge ren gaan drie weken lang de Noordwijkse ont wikkelingswerkster Wil van Stein helpen bij het venvezen lij ken van haar droom, een zelfvoor zienend dorpje voor arme bejaarden. Het is niet voor het eerst dat Wil van Stein hulp van jongeren krijgt bij haar werk in het dorp Llano del Tigre. Vorig jaar zomer bouwde een twintigtal jonge Noordwijkers, op het stuk grond dat de ontwikkelingswerkster in 1996 ca deau kreeg, de eerste twee bejaardenwoningen. Er werd ook een waterpomp geslagen en een werkplaats gebouwd. Maai' het grootste deel van het terrein ligt nog braak. De groep helpers die komende zomer naar Llano del Tigre gaat zal zich, samen met Hon- durese leeftijdsgenoten, vooral met infrastructurele projecten. Er i rastering rond het bejaardendorpj wegen worden aangelegd. Verde bouwd worden aan een kippenfai hokken en wordt er een visvijver gt De bedoeling is dat in het dorpji zo'n vijftig bejaarden van een min bezorgde oude dag kunnen genie »e nen er wonen en werken op de i$igi kippenfarm en de varkensfokkerij. centrum moet nog gebouwd word winkel, de ontmoetingsruimte en zijn al klaar. In 2002 moet al het i e 1 zijn. s v De pastores en de jongeren zoe ;tat sponsors voor hun reis. Mensen i van Wil van Stein in Honduras uiuds kunnen een bijdrage overmaken i mer 7872536 van de Katholiel i a< Noordwijk. In rooms-katholieke kringen wordt nu snel de heiligver klaring van de Friese karmeliet Titus Brandsma (1881- 1942) verwacht. Het is volgens ingewijden bepaald niet uitgesloten dat Brandsma volgend jaar al heilig wordt verklaard. den haag robert van de woestune In Rome worden de geruchten steeds sterker dat pater Titus Brandsma, de in 1881 in Oege- klooster bij Bolsward geboren karmeliet, heilig verklaard zal worden. Falko Thuis, ex-gene- raal-overste van de karmelieten en voorzitter van de stichting Vrienden van Titus Brandsma, was onlangs in Rome en op ba sis van gesprekken met ingewij den denkt Thuis, dat de kans bijzonder groot is dat het Vati- caan in november volgend jaar Brandsma heilig zal verklaren. Ook Kees Waayman. hoogleraar spiritualiteit aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, rekent daar sterk op. Titus Brandsma werd in 1985 zalig verklaard. Zalig in de Rooms-Katholieke Kerk worden die gelovigen die als martelaar gestorven zijn of uitblonken door hun deugdzaamheid. Ti tus voldeed aan beide criteria, aldus Waayman. In de jaren van de Duitse bezetting mobili seerde Brandsma de rooms-ka tholieke pers tot verzet tegen het nationaal-socialisme. Het kostte hem zijn leven. Als mar telaar voor het geloof stierf Brandsma op 26 juli 1942 in concentratiekamp Dachau. Brandsma was echter niet al leen verzetsheld. Hij was ook wetenschapper, theoloog - met een grote verdienste voor de Rooms-Katholieke Kerk -, peda goog, journalist en Fries met de Friezen. Mede door zijn toe doen werd in 1917 het Rooms Frysk Boun opgericht. Ook kwamen dankzij hem de natio nale bedevaarten naar Dokkum weer op gang. Verder speelde de pater een belangrijke rol bij het ontstaan van de Fryske Aka- demy. Het duurde dertig jaar voor dat Brandsma op voorspraak van onder meer de Duitse en Poolse bisschoppen zalig werd verklaard. Een heiligverklaring is in de rooms-katholieke leer weer een stapje hoger dan een zaligverklaring. Dat er nu - na vijftien jaar - sprake is van hei ligverklaring is opmerkelijk. Lobby Potentiële heiligen dienen aan twee criteria te voldoen. Een heilige moet niet alleen in zijn eigen vaderland, maar ook daarbuiten vereerd worden. „De Rooms-Katholieke Kerk is een wereldkerk. Andere kerk provincies moeten de verering voor een heilige delen", zegt Waayman. Bij Titus is dat in middels het geval. Zo is er in Australië, de Verenigde Staten, de Filippijnen en Canada mo menteel sprake van een inten sieve lobby voor heiligverkla ring van de Friese karmeliet. Dat ook elders in de wereld veel belangstelling voor hem bestaat, is volgens Waayman en Thuis een gevolg van het feit dat Brandsma karmeliet was. „Die zitten overal." Daarnaast plukt Brandsma de vruchten van zijn veelzijdigheid. „Hij was een echte duizendpoot. Er zijn dus heel veel mensen die zich met hem kunnen identifice ren", aldus Waayman. Tweede criterium is het ver richten van een wonder. Een martelaar van het geloof, zoals Brandsma, heeft slechts één wonder nodig om tot de rij van heiligen te worden opgenomen. En dat is inmiddels het geval. Op voorspraak van de karmeliet is een aan een dodelijke vorm van kanker lijdende vrouw in Chicago genezen. Dat mirakel wordt nu door het Vaticaan om derzocht. „Het voorval is in ie der geval ontvankelijk verklaard en niet zomaar gediskwalifi ceerd", constateert Waayman. Dat de behoudende Titus Brandsma Stichting onlangs Wonder heiligverl(oi Brandsm: nijmegen/boxmeer rj|NEK Het Vaticaan dot naar berichten wonder, dat op van Titus Brand 1 geschied. Als de voor de heilig het verhaal over van een kanke trouwbaar acht, se karmeliet nog t is lig zijn. zogehajsti commissie van se congregatie ofceri geloofwaardighe x vermeende woe nd moet een groe rd (consultoren) ni iari dat er een verbi het wonder en van Titus Brani ver: kardinalen tot s es zegen geven, k hannes Paulus verklaring overg Het komt ge dat mensen ten goede in hi Titus Brandsm ven. Zo ook in kerk van de ka Nijmegen, waai tieboek wonder^NNC tuigenissen te nu toe was er verhaal bij, datbjege noeg was om caan aan te melfbel ooi Een um met as van pater Titus Brandsma staat onder dienst portret in de een van de jonge bedevaartplaatsen van Nederland. haar zesduizend sympathisan- van Brandsma zo belangrijk ten opriep om te bidden om voor veel rooms-katholieken? een wonder van Titus, is dus Krijgt hij daardoor soms een volledig achterhaald. „Deze hogere status? „Je kan nooit mensen zijn kennelijk niet goed heiliger worden dan zalig", zegt op de hoogte", zegt Thuis. Waayman. „Maar Titus krijgt Waarom is de heiligverklaring door zijn heiligverklaring wel gedachteniskapel te colmschate, foto gpd een veel bredere erkenning. En ik vind dat hij die verdient. Dat de kerk nog steeds heili gen nodig heeft, staat voor Waayman en Thuis als een paal boven water. „Iedere tijd heeft behoefte aan zijn eigen heili gen. Er gaat krad lige uit. Als men* moeilijk hebben kunnen ze zich I wenden. Dat gee heilige is ook e voor anderen. J at Titus kijkt, dan z roe geen wereldvrei )acj toch was hij een per mens. Hij wa j z'n eenvoud c voor ons." Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Vrijdag 10 Maart LEIDEN - De tijden veranderen, met hen de menschen en als gevolg daarvan ook de gebruiken. Zoo is in den Schouwburg reeds sedert jaren de gewoonte verdwenen van wat men noemde 'toilet maken'. Bij de voorstellingen zetelt thans de eenvoud op zijn troon. Slechts een paar keeren van het jaar wordt van dien gebruikelijk geworden regel afgeweken: wanneer het Leid- sche Studententooneel er zijn gasten ontvangt. Daar hebt ge den avond van gisteren. Prachtig gezicht die overal dicht bezette rangen, met verscheidenheid van vroolijke kleurschakeeringen en prettig stemmende ge zichten. Zelfs de toegangen tot het parterre geheel bezet met in gala gekleede heeren, waarvan er ook een toevlucht tot de loge zochten, zij het om ook slechts met een staanplaats te vreden te zijn. LEIDEN - Het kampioenschap in het zaalrijden, uitge schreven door den 'Algemeenen Nederlandschen Wielrij- dersbond' op 8 april a.s. in de Stadszaal alhier, gaat be paald door. Ingeschreven hebben: De Rotterdamsche W.V. 'T.H.O.R.', de 'Zwolsche Athletische Club', de 'Haarlem- sche Vélocipède Club' en de Haarlemsche Wielrijders-club 'Amicitia'. Met eenige andere vereenigmgen zijn de onder handeling nog niet afgelopen. SASSENHEIM - Dinsdagavond bevond zich bij de Post- brug, onder Sassenheim, iemand uit Rijnburg met een viertal paarden op de rails der stoomtram, op een oogen- blik, dat daar de tram moest passeeren. De begeleider van de dieren kon de paarden niet vlug ge noeg van de rails verwijderen, zoodat de locomotief één der paarden te water reed, terwijl een tweede zoodanig werd gekneusd, dat het arme dier niet meer kon staan. Door spoedig remmen wist de machinist ernstiger onge luk te voorkomen. Een en ander was oorzaak, dat de tram een half uur vertraging ondervond. Maandag 11 maart LEIDEN - De buitenlandse werknemers, die het hoekpand Van der Werfstraat 29/Bou- welouwesteeg 50 bewonen, weigeren en bloc een huurver hoging van twintig naar vijf en twintig gulden te betalen. Zij hebben dit hun huisbazen Slijkhuis en Dool vrijdagavond laten weten, toen deze langs kwamen om de wekelijkse huur op te halen. Het pand Van der Werfstraat/Bouwelou- wensteeg wordt bewoond door twaalf Marokkanen. De Marok kanen zijn van mening, dat twintig gulden al ruim betaald is, gezien de geringe woon ruimte waarover zij beschik ken. De huiseigenaars ontvan gen twaalf maal twintig gulden per week. Onkosten in minde ring daarvan zijn o.a. het loon van de werkster, die eenmaal per week langs komt en kosten voor elektriciteit, gas en water. Begin vorige week kondigden de huiseigenaars mondeling een huurverhoging van tien gulden aan, welk bedrag zij la ter halveerden De Marokkanen zijn echter niet van plan een cent meer voor hun onderko men te betalen. Wethouder Duyverman opende zaterdag een fancy-fair in de Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat. De gymnastiekzaal en de verschillende klaslokalen waren ingericht als een soort minikermis, waar ouders en leerlingen alsook vele oud-leerlingen van de Mariaschool en de Jongensschool van de Caeciliastraat (uit deze scholen is de Hartebrugschool ontstaan) gokjes konden wagen en aankoopjes doen. foto archief leidsch dagblad LEIDEN - Op de Leidse groen- tenveiling zijn de eerste toma ten verkocht door de heren G. A. J. van der Harg uit Zoeter- woude en A. J. van der Arend uit Stompwijk. Koper was W. de Mooij uit Noordwijk, die f 30,30 voor een bakje van zes kilo betaalde. KATWIJK/IJMUIDEN-Schip per Leen Dubbelaar kwam met de hektreiler KW 123'Hol land' van Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V. uit Kat wijk aan Zee aan de IJmuiden- se visafslag. In de ruimen van zijn schip een forse lading koolvis met daarbij nog andere vissoorten. Toen alles was ver kocht bleek deze reis naar de 'noord' een besomming van f 133.000,- als resultaat te hebben gehad. Geen kleinig heid. Wel dient te worden vast gesteld, dat de besomming van de KW 123 een uitschieter was. C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorgmg: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J Bouterse (adjunct) J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden llisi TELEF- Advertenties. 071 - 53 Familieberichten: 023-feiSf 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 ?Jter Hoofdredactie: ADVERTE» Maandag t/m vrijdag va 071- 5356 230 RUBRIEKSADVi 87 Maandag t/m vrijdag vai 071- 5143 545 ,cr. ABONNEW£>_ 1 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgr: iroe per half jaar (acceptgr: r het automatisch afschrijver abonnements- geld, ontvï betaling VERZENDING' Voor abonnementen die p? worden verzonden geldt er aan portokosten per versd> LEIDSCH DAGBLAD 01 Voor mensen die moeilij'f hebben of blind zijn (of» leeshandicap hebben), s van het regionale nieuw Dagblad op geluidscasse informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproker eff K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uil feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendie» INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14