ei den Regio eiden moet ïonieme ds nagaan OPHEFFEVGS- UITVERKOOP Leidse leraar bevangen door de Barbie-koorts Precisiewerk met kolossen van 25 ton PT êj j i ^■H A -rilt Politie zoekt getuigen schietpartij Haagweg M IC Omstreden eredoctoraten voor Wilhelmina en Juliana tipgever kan bovendien op ille gale wijze zijn verkregen. De Hoge Raad heeft in 1992 be paald dat het gebruik van on rechtmatig verzamelde gege vens 'onder alle omstandighe den ontoelaatbaar moet wor den geacht'. Die uitspraak achtte de Haag se bestuursrechter niet ter zake doend. Ze koos voor de lijn van het ministerie: tips. ook anonie me. dienen te worden uitge zocht. Dat is bij wet bepaald. En Leiden moet, net als inmid dels iedere andere gemeente in Nederland, gehoorzamen. De boete die Leiden opgelegd kreeg, geldt alleen over het laat ste deel van 1995 en bedraagt ruim 38.000 gulden. Over de drie jaren daarop moet de kor ting nog worden vastgesteld. Die kan oplopen tot honderd duizenden guldens. Op een werkplaats naast het viaduct over de A44 worden de brugdelen van de voetgangersbrug de komende tijd in elkaar gezet tot één geheel. FOTO MARK LAMER5 leiden marian krijgsman vervolg van voorpagina Het is nog één grote modder poel met steigers, kranen en bouwketen. Maar hier en daar beginnen de contouren van Transferium 't Schouw zich al af te tekenen. De busbaan is klaar en 's lands grootste ham burgerketen kan binnenkort Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad beginnen met de verkoop. Af gelopen nacht werd met man en macht gewerkt aan de 85 meter lange voetgangersbrug die de gebruikers van het Transferium naar de bushaltes moet voeren. De brug is gisteren in vijf de len over het water vervoerd tot aan de Torenvlietbrug. Van- daaruit werden de delen vanaf de schepen met een enorme kraan op een dieplader gelegd en over de weg naar de bouw plaats vervoerd. Op de bouw plaats wordt de brug in elkaar gezet. Het eerste deel van de operatie, de twee delen wegdek optakelen en wegbrengen, ver loopt voorspoedig. Binnen een half uur zweven de kolossen van 20 en 25 ton in de lucht en om één uur 's nachts ligt het eerste deel op de bouwplaats. In alle rust, maar met opperste concentratie, wordt er door de mannen gewerkt. Alles moet heel nauwkeurig worden uitge voerd. Als het wegdek eenmaal op de dieplader ligt, wordt het sein 'rijden maar' gegeven. En ook dat verloopt zeer ge concentreerd. Met twee be stuurders, een voorin de wagen en een achter de wagen, zet het gevaarte zich langzaam in z'n achteruit. Tijd voor een praatje en een kopje koffie hebben de mannen niet. „Eerst moet er gewerkt worden." Jeroen Disco, persvoorlichter van de provin cie Zuid-Holland heeft daar wel een verklaring voor. „Het is een ingewikkelde klus. Alles moet in een keer goed gaan want we hebben niet veel tijd. De Tjal- maweg is van elf uur vanavond tot morgen zes uur afgesloten. Binnen die tijd moet het gebeu ren." Transferium 't Schouw is het eerste in Zuid-Holland en moet automobilisten uit Leiden, Am sterdam en de Bollenstreek uit de auto krijgen. Wie op het Transferium de auto laat staan en de bus naar Den Haag pakt, rijdt de file voorbij en staat bin nen twintig minuten in de stad. Of het project, dat elf miljoen kost. kans van slagen heeft, is nog onduidelijk. „McDonald's is een grote trekpleister, sowie so voor de naamsbekendheid. Wij als provincie verwachten er veel van maar het blijft koffie dik kijken", vertelt Disco. Intussen wordt er keihard doorgewerkt. Het weer zit ge lukkig mee. Geen regen, geen wind. Maar na het voorspoedi ge vervoer van de twee wegdek ken komt er toch een tegenslag. De halfronde bogen zijn zwaar. Door de onpraktische vorm is het moeilijk ze stabiel op de diepladers te krijgen. Het duurt uren voordat de bogen op de plaats van bestemming zijn. Je roen Disco: „Maar het moet af, al duurt het tot vanmorgen tien uur. Maar dat is niet te hopen. De verkeersravage is dan niet om te overzien." Om zeven uur is de klus ge klaard en liggen de vijf brugde len op de plaats van bestem ming. Een uur later dan ge pland wordt de Tjalmaweg ge opend voor verkeer. De files be ginnen dan al een respectabele lengte te krijgen. In de nacht van 27 op 28 april worden Tjalmaweg en de op en afritten van de rijksweg nog maals afgesloten. Dan wordt de voetgangersbrug in zijn geheel op z'n plaats gebracht. leiden zittenden van een personenauto. Rond 4.00 uur reed de auto daar met gierende banden weg. Onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat de Door de rondvliegende kogels werden enkele ge schoten die afgelopen zaterdagnacht op de parkeerde auto's en woningen geraakt. De politie I laagweg zijn gelost, mogelijk zijn gelost door in- komt graag in contact met getuigen: 5258465. UG 10 MAART 1999 1AN. 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 ank wijst gemeente terecht loet de anonieme tips die ze binnenkrijgt over pfraude onderzoeken. Dat heeft de bestuurs- h Den Haag bepaald. De boete die het ministe- jociale zaken in 1997 heeft opgelegd door het yen van landelijke wetgeving is terecht geweest, [rechtbank. Leiden gaat in beroep tegen de uit- bertminkhorst ite heeft vooral prin- [zwaren tegen de ook anonieme tips :en. Wethouder J. sociale zaken wei- werken aan het ont- len klikmaatschappij laarin nog altijd ge- jr een groot deel van kijdens de zitting in ■anneer instanties en ■anoniem klikken als letten, wordt deze lomgaan met elkaar Zeker anoniem fcdt de mogelijkheid pns van ontevreden- |of jaloezie af te rea- I^Kcatie is niet moge- js van inwoners na- alleen onwenselijk, ^■volstrekt overbodig, |«de gemeente. Het ^^d van de gemeente esstory en de tegen- tweetal ambtenaren inisterie van sociale st dat toegeven. Ook Leiden vertrouwe- pr de beller. Nie- zijn naam dus niet IseJ™ olk valse naam Jt arrestatie !KS Redelijk 28-jarige au- uit Leiden reed van-, JÉ kruising Klokpoort- Iht door het rode B de man was aange- gefouilleerd. trof de ijn kleding een fors B -pillen aan. Omdat I ?nkt dat de man een ■I heeft opgegeven, is i«< steren groot feest in der Kooij in de Leid- ijk. Temidden van ;n familie vierde Bar- :nt Roberts daar haar lardag. Ze waren er sen, Midge, Alan, footer. Ricky en ^Tot groot plezier van izitter van meer dan -ipoppen, Herman )oij, die uiteraard ook lij was. De 42-jarige de technische school ïgionaal Opleidings in het Lammen- g k verzamelt namelijk I pen. Alleen de echte '^«ge-periode 1959- iverstaan. )oij was in de jaren ongen die met pop- Ie. En omdat zijn vriendinnetjes een Barbie had den. wilde hij er ook een. In 1965 was het zover, de kleine Herman kreeg voor 9.50 gulden (toen een klein kapitaal) zijn eerste pop. Dolgelukkig was-ie want voor ouders van veel kin deren was zo'n speeltje te duur of not done. Barbie had name lijk borsten en dat lag in die tijd nogal gevoelig. Ze was het ide aalbeeld voor veel vrouwen en meisjes. Mooi haar, dito kle ding, superslank figuurtje en een forse voorgevel. De vrouw als lustobject. Dat was uiter aard koren op de molen van fe ministes. Van der Kooij vindt dat jammer want: „Barbie werd bok afgebeeld als verpleegster of stewardess en dat in een tijd dat veel vrouwen als moeder thuis waren. Over de lichaams- Herman van der Kooij bij een deel van zijn Barbie-verzameling: „Over de lichaamsvormen kun je twisten maar ze doorbrak wél een rolpatroon." foto henk bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad vormen kun je twisten maar ze doorbrak wél een rolpatroon." Tot een jaar of 12 speelde Her man met zijn pop. Toen werd het speeltje in een doos opge borgen en ip de kast gelegd. Tot hij zelfstandig ging wonen en Barbie weer een bescheiden, zichtbaar, plaatsje kreeg. Zijn nieuwsgierigheid werd vijf jaar geleden gewekt door alle publi citeit rond haai- 35ste verjaar dag. Toen bleek dat er een bloeiende tweedehands pop- penmarkt was ontstaan. Maar nóg was Van der Kooij niet van plan om te verzamelen. De kriebels kreeg hij pas toen hij in Utrecht in een 'soort speel goedwinkel' terecht kwam waar vintage-poppen in originele verpakking en met originele kleding te koop waren. „En voor je het weet, ben je door de koorts bevangen", aldus Van der Kooij. Vanaf dat moment wilde hij 'al les' hebben. De inmiddels ver woede verzamelaar loopt alle beurzen in Nederland af, is in New York gaan kijken en leest Barbie-vakliteratuur. Hij is kri tischer geworden in de loop van de afgelopen vijf jaar. „Vroeger kocht ik nog wel eens een pop zonder vinger of teen. Daar schuif ik wel een (hand- Jschoen over dacht ik dan. Nu moet alles gaaf zijn. Wat pop pen betreft ben ik aardig 'bij', maar ik mis nog veel kleding. Er verschenen vroeger wel 20 setjes per jaar." Van verhalen dat een oude, ga ve en originele Barbie duizen den guldens waard is, moet Van der Kooij niet veel hebben. Er is wel eens een minkstola voor Barbie gemaakt die in de beginjaren 10 dollar kostte. Nu is zo'n jas tussen de 1000 en 2000 gulden waard. Maar ik ben geen handelaar. Ik sta soms nog voor dag en dauw op om als eerste op een rommel markt te zijn." Met succes. Vo rig jaar op Koninginnedag had hij geluk. Voor twee gulden kocht hij op de kindervrijmarkt aan de Vismarkt een Barbie uit begin '60. Een paar jaar geleden werd Van der Kooij nog wel eens gepest met zijn hobby. „Maar nu is een op de drie verzamelaars een man. Ja, die zijn met een soort inhaalslag bezig." Door zijn functie als leraar heeft de verzamelaar ook nog wel eens een mazzeltje. „Dan vraag ik aan leerlingen: Hoe oud is je moeder? Vraag eens of ze in de kast wil kijken. Dan wordt er wel gelachen maar het heeft wel eens iets opgeleverd. Het kan echter ook anders. Zo was er nog niet zo lang geleden .een collega van Van der Kooij die zijn zolder aan het oprui men was. Niet-wetend gooide de man de Barbiepoppen in een vuilniszak om die vervol gens langs de stoeprand te zet ten... Van der Kooij zucht eens heel erg diep over zoveel onwe tendheid en gebrek aan respect voor het speelgoed van miljoe nen. „Ja, ja, dat komt helaas ook nog voor." Foutje Het was geen spierverstevi- gingsapparaat, gisteren op de foto in de Steen. Dat het onder schrift dat deed vermoeden, kunnen wij niet ontkennen. Op de foto was een schoonheids specialiste van Huidverzor gingsstudio Ineke de Graaf te zien, die permanente make-up aanbracht. Onze excuses. eric-jan berendsen 13 MANDELA in Leiden De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela brengt vrijdag een bezoek aan Leiden om een ere-doctoraat van de Leidse universiteit in ontvangst te nemen. In deze rubriek blikken we vooruit op deze gebeurtenis. Niet iedereen staat op de bankjes voor het eredoctoraat dat Nelson Mandela vrijdag wordt verleend. Hier en daar klinkt binnen de Leidse uni versiteit kritiek op het feit dat voor deze titel een weten schappelijke grondslag ont breekt. De president van Zuid-Afrika mag dan van zijn vak advocaat zijn, als weten schapper stelt hij weinig voor. Is het eredoctoraat eigenlijk geen ordinaire publiciteits stunt van de universiteit? Nieuw is zulke kritiek niet. Ook de eredoctoraten van ko ningin Wilhelmina in 1925 en prinses Juliana in 1930 waren omstreden, al staan de kran ten uit die tijd vol jubelverha len. De Telegraaf barst uit in on vervalste poëzie als prinses Juliana op 31 januari 1930 na amper drie jaar studie haar bul komt halen aan het Ra penburg. 'Grootsch moment te Leiden', kopt 's-lands grootste ochtendblad, dat nooit heeft uitgeblonken in een kritische benadering van het vorstenhuis. De krant be speurt louter enthousiasme en rept op 1 februari van 'honderden menschen, die zich verzameld hadden en tij dens de plechtigheid aan de overzijde van het Rapenburg hadden staan wachten' om de kersverse eredoctor 'in een mondain hel blauw kleedje' toe te juichen. 'Over dat plechtig mooi Ra penburg met zijn Alma Mater en oude huizen met geveltjes uit de zestiende en zeventien de eeuw, die er naar elkaar over hellen als oude wijvekes, welke elkaar van verre tijden vertellen, ligt de Hollandsche wazige stemming, zooals de schilders die zoeken, nevel achtig en droomerig en statig, verblauwd in de misten en toch doortogen van een zach te wintersche zon, die alles glanzen doet. Zon op de hui zen, op de vlaggen, die er traag neerhangen. En zon... diep weerkaatst in het roer- looze water, dat in zijn onbe wogenheid, trouw en gaaf het fijne kantwerk van zwaar ge boomte weergeeft. Zon over heel de stad. Verwaasd over de huizen, maar heller op de koepels en torens van de ou de stad, op Mare- en Harte- brug- en Pieterskerk en met felle schittering op den ver gulden bal boven de Alma Mater, als glansde daar de blijde vlam, nu weer een af stammeling van den prinselij ken stichter, Willem I, tot doctor honoris causa werd bevorderd.' Tja. Het Leidsch Dagblad loopt trouwens eveneens over van enthousiasme. Na de lof te hebben gezongen over de 20- jarige studente die drie jaar lang 'door de stad trok als een gewoon menschenkind' laat de krant alle reserve varen. 'Haar studietijd is nagenoeg ten einde en als blijk van dankbare erkentelijkheid, dat een Oranjetelg de Leidsche Universiteit de eer waardig keurde bij haar hoogleraren Haar kennis te verrijken, bood de Academische Senaat Haar het eere-doctoraat in de lette ren en wijsbegeerte aan. Over dat besluit heeft de geheele stad zich verheugd...' Rector prof. dr. N. van Wijk kroop voor de prinses, zo blijkt uit zijn afgedrukte rede. Alsof hij de kritiek van socia listische hoogleraren aan zijn eigen universiteit wilde weer leggen door de prinses - die zonder voorafgaande middel bare schoolopleiding wat los se colleges had gevolgd en slechts drie tentamens had af gelegd - als briljant af te schil deren. 'Het zij den rector ge oorloofd, dat hij uiting geeft aan de eerbiedige sympathie van den Senaat voor die ge lukkige eigenschappen van intellect en karakter welke U op zoodanige wijze Uwe stu diën deden volbrengen, dat deze Uw feestdag tevens een waarachtige feestdag is voor Uwe Koninklijke Ouders - en ook voor deze Universiteit.' Nu was uitgerekend koningin Wilhelmina bepaald niet ge charmeerd van haar dochters wens om te studeren. Aan vankelijk stond zij Juliana slechts één jaartje Leiden toe, dat zij met moeite twee keer verlengde. De prinses, die het liefst gewoon wilde zijn, woonde die drie jaar met vriendinnen in Katwijk. Zelf zette Wilhelmina nooit een stap binnen de universi teit, voordat zij in 1925, op de 350ste verjaardag van de Rijksuniversiteit Leiden, ere doctor in de Rechtsgeleerd heid werd. De Senaat bracht daarmee volgens rector Van Wijk 'zijn eerbiedige hulde aan een wijs, door zuiver rechtsgevoel ingegeven beleid in moeilijke oorlogsjaren'. onno havermans Na afloop van de plechtigheid in het Academiegebouw spoedde Hare Koninklijke Hoogheid prinses dr. Juliana van Oranje Nassau zich naar de Vereniging van Vrouwelijke Studenten Leiden (WSL), waar zij met haar vriendinnen aanhoudend 'lo Vivat' aanhief. Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. Onze zéér hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 Onze collectie handgeknoopte Perzische. Oosterse en moderne tapijten w ordt verkocht voor DE HELFT VAN DE PRIJS. ook hoge kortingen op de voorraad exclusieve lampen - spiegels en decoratiematerialen van o.a. Lumiere. Casa - Apart, Marbleous enz enz. Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan. U bent van harte welkom. "■EXCLUSIEVE INTERIEURS l a Schoolstraat 32 ■SI 11 It B"1 11 1 C 2251 BJ Voorschoten U- M. JL B. U- J. iJ Telefoon 071 - 5613609

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13