Fortis koopt verzekeraar in VS Dutchtone voelt zich sterkste concurrent KPN Bankpersoneel voert actie in kerkbank Economie Vakantieparken steeds vaker illegaal bewoond Vieze sigarettenlucht kan worden 'afgeklopt' Londen en VS willen snel einde aan bananenconflict KPN lonkt naar Bulgaarse telefoonmaatschappij BTC |DAG 8 MAART 1999 i58 Bankers Insurance Group ingelijfd voor ruim vijf miljard Bank-verzekeraar Fortis koopt de Amerikaanse verzeke raar American Bankers Insurance Group (ABI) voor een bedrag van 2,6 miljard dollar. Dat is omgerekend ruim 5,3 miljard gulden. Beide bedrijven maakten vanmorgen bekend dat er inmiddels een definitieve overeenkomst is gesloten. Bestuursvoorzitter Bartelds gaf vanochtend een toelichting op de aankoop van ABI in het hoofdkantoor van Fortis in Utrecht. Fortis (onder meer ei genaar van de, VSB Bank en MeesPierson) koopt alle aande len aan en biedt daarvoor 55 dollar (ruim 110 gulden) in contanten per aandeel. Dat is een bonus van negentien pro cent bovenop de slotkoers van vrijdag. Fortis verwacht dat de aankoop onmiddellijk zal bijda- gen aan de winst per aandeel. De aankoop wordt samenge voegd met de dochter Ameri can Security Group (ASG) die Fortis in de Verenigde Staten al bezit. Hiermee verdubbelt For tis haar omvang op de Ameri kaanse markt. Beide bedrijven zijn actief op de gespecialiseer de markt voor verzekeringen rond kredietverlening. ABI is net als Fortis actief in de VS en Canada. Het bedrijf heeft ook vestigingen in Latijns- Amerika, het Caribisch gebied en het Verenigd Koninkrijk. Volgens H. Hielkema, tweede man bij Fortis, past de aankoop in de strategie waarmee Fortis zich richt op „een beperkt aan tal zeer rendabele, sterk groei ende gespecialiseerde activitei ten. We verwachten dat deze aankoop binnen drie tot vijf jaar jaarlijks meer dan 200 mil joen gulden aan synergie-effec ten (besparingen door samen werking) oplevert." GRW vraagt Londen steun voor Rover TTT#^ De Duitse autoproducent BMW heeft bij de Britse re- DC^ngeklopt om financiële steun voor zijn kwakkelende jronderneming Rover. Een BMW-woordvoerder zei zater- it er om 'enkele honderden miljoenen mark' is gevraagd. Dprsgd0 eraan toe dat het nog lang niet zeker is dat de vesti- -In Rover in Longbridge kan blijven doordraaien. De Brit enkrant Financial Times meldde zaterdag dat BMW om Ijoen gulden heeft verzocht. De Britse regering zou be- jm om in ieder geval de helft daarvan te fourneren. De |id wil er veel aan doen om de werkgelegenheid in stand pen. Het gaat bij de Rover-vestiging in Longbridge en bij [feveranciers om in totaal 45.000 arbeidsplaatsen. I eens met nieuw krediet Brazilië ipTONHet Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Bra- pjben hun onderhandelingen over nieuwe leningsvoor- |n afgerond. Naar verwachting zal het IMF-bestuur van- aanbeveling krijgen in te stemmen met het overmaken ld naar het land. Eind vorig jaar stelde het IMF een inter- 2®al hulppakket samen ter waarde van ruim 83 miljard j Daarvan werd in eerste instantie achttien miljard be- ïiiaar dat bleek niet voldoende om Brazilië uit het econo- moeras te trekken. Het land zag zich genoodzaakt de Jan zijn munteenheid, de real, los te laten. De koers is lalf januari met veertig procent gedaald. j) vernoemd naar koningin Paola •Indam Koningin Paola van België is de dochter van In Time en Arie Hoek. Dat bleek vanmiddag tijdens de 'foor de Belgische vorstin van een nieuwe tulp in het Bel- DVlelle. De 'koninklijke telg' is ontstaan uit een kruising [beide tulpensoorten. De tulp en de doop ervan door ko- [Paola is een initiatief van het Nederlands Bureau voor me en de Keukenhof. f trekt steeds meer vrouwen fam Bijna dertig procent van de FNV-leden is vrouw en |tal vrouwelijke leden groeit nog steeds. Het afgelopen n het aantal vrouwen toe met 1,3 procent. Een unicum, [vakcentrale. Op 1 januari telde de FNV 330.600 vrouwe- Dit blijkt uit een enquête die vandaag naar aanlei- n de internationale vrouwendag is gepresenteerd. Het vrouwen is niet gelijkmatig over de verschillende bonden [d. De Kappersbond bestaat voor 97,5 procent uit vrou- [j de Bouw- en Houtbond en de politiebond NPB hebben nen de overhand. Het aantal vrouwen dat bij de vakcen- ~7 en de aangesloten bonden werkt, is licht gedaald. zijl maakt kans op pillenfabriek k De Amerikaanse multinational Amgen heeft plannen fielfzijl een geneesmiddelenfabriek te bouwen. Het mi- I van economische zaken heeft daarvoor een investe- jemie van 110 miljoen gulden toegezegd. Amgen wil een Ibouwen voor 550 miljoen gulden die goed is voor enige 'pen arbeidsplaatsen. De leiding in de VS heeft overigens a definitieve beslissing genomen over het project. De fa- t er alleen als de ontwikkeling van een nieuw medi- Jcesvol is. Ook Ierland is nog in beeld. Vorig jaar heeft de Icretaris van economische zaken de investeringspremie J miljoen al beloofd. 1 investeert in gasterminal China t Shell International Gas, een werkmaatschappij van Ko- [e/Shell Groep, is van plan zo'n 600 miljoen gulden te in- h in een importterminal voor vloeibaar aardgas bij de fenzhen in de Chinese provincie Guangdong. Dat heeft ir externe zaken Nick King meegedeeld ,,De terminal lor 2005 af zijn. We zijn bezig met het uitzoeken van een buitenlandse partners", zei King op een conferentie «el over de betrekkingen op gebied van energie tussen n de Europese Unie. markt' in de telecom- krijgt de komende definitief gestalte, na de formele libera ler juli 1997. De zakte- irdt zo goedkoop dat Ie huistelefoon becon- en iedereen kan zijn rimer houden en zon- islomp met 'nummer- •it' overstappen naar ent. Half Nederland et een zaktelefoon en helft zal snel volgen, i, Dutchtone, Telfort, :n KPN Telecom mo- en. Ie kabelexploitanten e providers' vallen vloedgolf van activi- over het land en ieuwe bedrijven, tele- ds, banen, nieuwe in nieuwe omzet. Wie dit 'gekkenhuis' iter het bombarde reclamespots en ad- waarmee we wor- ;ehaald de telefoon te gebruiken? In de de markantste tele- ijven vandaag deel 2. aflevering stond in de 3jP 2 maart. 'Een gigantische Benjamin' noemde Dutchtone zichzelf bij de start als vierde mobiele net werk in januari. Algemeen di recteur Jéröme Rémy mag graag wijzen op de omvang en slagkracht van grootaandeel houder France Telecom. De Fransen investeren in Neder land vier miljard gulden in een mobiel net, kabelbedrijf Case- ma, Internetprovider Euronet en Dutchtone-telefoonwinkels. Daarnaast zit France Telecom samen met Deutsche Telekom en Sprint in Global One, voor internationaal verkeer. Voor Benjamins die maar één kunst je kunnen is volgens Rémy geen toekomst. „Dutchtone wordt een honderd procent Nederlands bedrijf en geen kopie van France Tele com", verzekert Rémy. „Neder landers hebben nu eenmaal an dere behoeften dan Fransen." De introductiecampagne met de grappenmaker uit Police Squad/The Naked Gun, Leslie Nielsen, is daarvan al meteen het bewijs, zegt Remy. „Dat is een ongelooflijk succes, maar ik moet zeggen dat als het aan de Franse managers had gelegen, die campagne waarschijnlijk zo hooit was doorgegaan. Onze vier Franse managers vonden de commercials hm- mm, twijfelachtig. Maar de vier Nederlandse managers waren erg enthousiast, en de Neder landers blijken het ook leuk te vinden, dus zij hebben gelijk gekregen. Zo zie je maar weer." Dutchtone moest de eerste week al telefonisten bijhuren op een call center in Breda om het eigen overbelaste callcenter op de bovenste verdieping van het hoofdkantoor lucht te ge ven. Na een week was de stand 4.500 klanten. „Twee tot drie keer zoveel als verwacht." Hoeveel de campagne heeft ge kost wil Rémy niet zeggen. „Maar hij was helemaal niet duur. Afgezet tegen het succes was mister Nielsen zelfs erg goedkoop. Wij zijn verbaasd hoeveel geld KPN en Libertel uitgeven aan reclame. Dat is volgens ons helemaal niet no dig, als je het maar slim aan pakt en een creatief reclamebu reau hebt (Lowe Kuiper cs, red)." Grof geschetst is het grote ver schil tussen Fransen en Neder landers volgens Rémy dat In de Oude Kerk in Amsterdam voerden zaterdag ongeveer drieduizend werknemers van de banken actie voor betere ar beidsvoorwaarden. Het prachti ge kerkorgel is onzichtbaar door de spandoeken en in de oude bidstoelen nuttigen balo rige actievoerders tomaten soep. „We menen het serieus", zegt FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. „De bankwerknemers zijn bereid te knokken voor een goede CAO. En dat is uniek, want normaal houden ze niet zo van stakingen." Ook Bert Jansen van de CNV Diensten bond is verrast door de op komst. „Vanuit Leeuwarden zijn ze met zelf gehuurde bus sen gekomen. Dat is nog nooit gebeurd." De vakbonden (FNV Bondge noten, CNV Dienstenbond en De Unie) zijn opgelucht. De Waal: „Want als er maar vijf honderd man komen opdagen, ga je als bond af als een gieter. Zoiets hebben we begin jaren tachtig meegemaakt. Toen staakten we bij de ABN Amro met zo'n honderd man terwijl er duizenden werken." Maar het bankpersoneel is het nu blijkbaar zat. „Ze heb ben vier jaar lang geen loons verhoging gehad. Sommigen hebben er zelfs op ingeleverd", zegt Harry Gerding, onderhan delaar van het CNV. De werkge vers bieden een loonsverhoging van 2,75 procent. De bonden vragen zeker 4,5. Bovendien willen de werkgevers geen af spraken maken over scholing van werknemers, maar willen Bankmedewerk(st)ers kwamen zaterdag in de Oude Kerk in Amsterdam bijeen om te praten over eventuele acties om een betere CAO af te dwingen. foto anp marco okhuizen ze wel prestatiebeloning invoe- Dat is wat Hennie de Kovel van de Rabobank in Maarssen het meest dwars zit. „Prestatie beloning is tien keer niks. Want wie moet beoordelen wat voor salaris iemand krijgt? Het is te veel afhankelijk van willekeur. Bovendien vind ik die 2,75 pro cent loonsverhoging te weinig. Daar wil ik wel actie voor voe ren", zegt hij. „Het zijn vooral de jongeren, die dat zeggen", valt Wim van Beers (50) uit Til burg bij. Mijn generatie staat hier om zijn pensioen te red den. De werkgevers willen onze oudedagsvoorziening verslech teren." De vakbonden hebben de werkgevers opgeroepen om de CAO-onderhandelingen met een schone lei te beginnen. Voor 19 maart moet die nieuwe CAO op tafel liggen. Zoeken de werkgevers geen contact met de vakbonden, dan worden vanaf 15 maart de acties voortgezet. „En die zullen niet zo onscha delijk zijn als vandaag", zegt Gerding. t ne Holding telefonie, later ook 0 efonie en Internet, ïlhouders: Telecom (84%), H (7%), ABN Amro joen voor licentie, 1,5 DCS-1800-netwerk, Jard Casema, 150-200 Euronet, itoor: -fc jpcs 1800, 25 januari [lucht, landelijk dek- Nieufed 1999. .9 2' -0.8A (stand 22 februari). Algemeen directeur Rémy van Dutchtone: „1999 wordt het jaar van de waarheid." „Fransen ervan houden te dro men", terwijl „Nederlanders erg realistisch zijn en alleen ko pen wat ze nodig hebben, niet waarvan ze dromen." „We heb ben verscheidene modellen te lefoons uitgetest en daar blijkt uit dat een Nederlander heel andere telefoons prefereert dan een Fransman. De Nederlander wil een solide apparaat in een gedekte kleur, een Fransman kiest juist vrolijke tinten en een bepaald design." Het roemruchte kostenbewust zijn van de Nederlander is te herkennen in een speciale Hol landse service van Dutchtone: het via de mobiele têlefoon op vragen hoe hoog de rekening staat. „De Nederlander wil waar voor zijn geld en goed in de ga ten houden hoeveel hij uit geeft." De klantenwerving ligt in handen van Erik Huygen, die datzelfde met succes vanaf de start voor Libertel heeft gedaan. Het tempo en de mate waarin de Fransen hun geld in Neder land uitgeven ademt grandeur. Het monumentale hoofdkan toor aan de rand van het Haag se centrum, van bouwmeester Berlage, past daar goed bij. Een droom van een gebouw, maar helaas al weer te klein en met veel te weinig parkeerruimte. Rémy verwacht dat 1999 het jaar van de waarheid wordt voor de rijf mobiele netwerken en de prijsdoorbraak van de GSM. „De tarieven gaan naar het niveau van de vaste huiste lefoon en in Nederland zal de GSM net zo massaal worden als in Denemarken en Finland, waar zestig procent van alle mensen een GSM heeft." Dat foto gpd roland de bruin maakt volgens Rémy wel een 'cultuuromslag' onder de Ne derlanders nodig. „We zullen nieuwe regels krijgen. De men sen zullen aan de ene kant wennen aan de zaktelefoon en toleranter worden ten aanzien van het gebruik, maar aan de andere kant zullen de mensen het ook gaan vermijden in het openbaar te bellen, zoals in res taurants. Maar voordat ik mij daar erg druk over ga maken, ga ik eerst maar eens mijn beste doen om klanten binnen te ha len." Fortis deed eerder van zich spreken door de overname van de Belgische bank De Generale, die het net voor de neus van concurrent ABN Amro weg kaapte. Bij deze transactie be taalde Fortis 28 miljard gulden. Het was de grootste overname ooit door een Nederlands be drijf gedaan. Eerder dit jaar maakte concurrent Aegon be kend het Amerikaanse verzeke ringsbedrijf Transamerica Cor poration te willen overnemen voor negentien miljard gulden. Rekeningrijden op loonstrook AMSTERDAM ANP De FNV wil dat forensen van hun werkgever de kosten van rekeningrijden vergoed krijgen. In de CAO-onderhandelingen zullen de FNV-bonden de kos ten van het rekeningrijden voor woon-werkverkeer aan de orde stellen, zo kondigt de vakcen- trale aan in FNV Bulletin. „Bij bedrijven die alleen per auto goed bereikbaar zijn, ligt een volledige vergoeding voor de hand", vindt de FNV. Als on dernemers voor die kosten op draaien, zullen ze beter naden ken over het beperken van het forensenverkeer per auto. UTRECHT GPD Veluwse gemeenten als Barne- veld en Apeldoorn gaan de noodklok luiden in Den Haag over de illegale bewoning van vakantieparken. De gemeenten willen dat het rijk maatregelen neemt. Projectontwikkelaars kopen overal rin het land op grote schaal .vakantieparken op waar mensen zich permanent vestigen. Dat gaat ten koste van recreatie, natuur en de oor spronkelijke campinggast. Ook recreatieorganisatie Recron roept op tot maatregelen. Op de Veluwe, maar ook el ders krijgen projectontwikke laars volgens Recron veel cam pings en parken in handen die ze omtoveren tot luxe villa- dorpjes. De ontwikkelaars wordt volgens Recron geen strobreed in de weg gelegd. De parkhouders zwichten voor de miljoenen die ontwik kelaars bieden. De vaste kam peerders en recreatiegasten moeten, onder druk, het veld ruimen. Daarna verrijzen er veel prijziger chalets die vrijwel alleen zijn weggelegd voor wel- gestelden. DEN HAAG GPD Driekwart van de Nederlanders haalt wel eens bedenkelijk de neus op bij een bezoek aan an dermans huis. Kinderen krijgen soms geen hond, omdat de meubels er zo van gaan stinken. Ook de geur van aangenaam bedoelde stankverdrijvers als spuitbussen, wc-verfrissers, geurkaarsen en wierook wordt niet door iedereen als prettig ervaren. Dat blijkt uit onder zoek in opdracht van Procter Gamble. De zeepfabrikant heeft er meteen ook wat op gevon den: Fébrèze, een vloeistof op waterbasis die op textiel wordt gespoten en bij het opdrogen vieze luchtjes meeneemt. Na zes jaar testen wordt het pro duct deze week op grote schaal op de markt gebracht. Binnen kort heeft negentig procent van de supermarkten het in de schappen staan. Vandaag start te een advertentiecampagne voor de opfrisser. Het product, dat al te koop is in de VS en Groot-Brittannië, is in eerste instantie ontwikkeld voor kleding die niet vies is maar wel stinkt. Bijvoorbeeld na een feestje of na het bakken van ris of patat. Luchten is niet altijd effectief en duurt boven dien lang. Bij gebruik onder proêfpersonen in België en Ne derland bleek Fébrèze ruimer toepasbaar dan de bedenkers hadden durven dromen. In slechts tien procent van de ge vallen werd de geurvreter op kledingstukken gespoten. De rest verdween in autobekleding, meubels, caravans, tenten, ski kleding, sporttassen, canvas sportschoenen en hondenman den. Ook hotels, taxibedrijven, congrescentra, restaurants, au toverhuurbedrijven en biosco pen lijken een lucratieve markt voor de nieuwe geurvreter. Procter Gamble gokt op een omzet van twintig miljoen gul den per jaar in Nederland. Dat is evenveel als de omzet van Dreft; na Ariel het meest ver kochte wasmiddel van Procter Gamble. Fébrèze moet als een nevel op de stof worden gespoten. Is de stof droog, dan is de kwalijke lucht verdwenen. Er blijven slechts microscopisch kleine deeltjes achter, te vergelijken met stof. Afkloppen volstaat. Op materialen die niet tegen water kunnen, zoals leer en su- ède, kan Fébrèze niet worden gebruikt. Ook wordt de toepas sing op huisdieren afgeraden. LONDEN Rtr-DPA Groot-Brittannië en de VS vin den dat er snel moet worden overlegd om het bananencon flict tussen EU en de VS op te lossen. „We kunnen het ons niet permitteren dat de ruzie de betrekkingen schaadt", zei de Britse minister van buitenland se zaken, Robin Cook, zaterdag na overleg met zijn Amerikaan se collega, Madeleine Albright. Het bananenconflict is de af gelopen week hoog opgelopen. De VS hebben hun dreiging met sancties voor een deel al uitgevoerd. Ze willen import producten uit de EU belasten met invoerrechten van honderd procent. Dat plan is voorgelegd aan de Wereldhandelsorganisa tie (WTO). Een WTO-comité zou op 3 maart uitspraak heb ben gedaan over de rechtvaar digheid van de omvang van de sancties (ruim een miljard gul den per jaar), maar zegt twee weken langer nodig te hebben om de zaak te bestuderen. Vooruitlopend op de uit spraak hebben de VS de Euro pese exporteurs al wel verplicht een bedrag ter hoogte van de ^sancties op een Amerikaanse rekening te storten. Dat geld wordt opgenomen zodra de WTO uitspraak heeft gedaan. Die verplichting heeft kwaad bloed gezet bij de EU. Minister Cook zei zaterdag niet te kun nen begrijpen waarom de VS niet twee weken hebben kun nen wachten. De sanctiemaat regelen van de VjS brachten de EU er vrijdag toe spoedoverleg bij de WTO aan te vragen. De organisatie raadpleegde daarop direct haar leden, die met zulke besprekingen overleg moeten instemmen. Het Brusselse ver zoek werd ingewilligd en het overleg begon vandaag. Het is voor het eerst in het vierjarige bestaan van de WTO dat er der gelijke spoedbesprekingen wor den gehouden. DEN HAAG ANP KPN Telecom onderzoekt of er een bod kan worden uitge bracht op de Bulgaarse tele- foonmaatschapij BTC. Vanaf 18 maart kunnen bedrijven zich inschrijven voor de aankoop van 51 procent van de aandelen van BTC. Het Bulgaarse bedrijf is nu nog volledig in handen van de staat. BTC heeft een netwerk van 2,7 miljoen telefoonlijnen. Daarnaast beschikt het over een minderheidsdeelneming in een bedrijf dat analoge mobiele telefonie aanbiedt. In de boedel van BTC zit geen digitaal mo biel netwerk. KPN zal een eventueel bod niet alleen uitbrengen. De Ne derlanders werken samen met de Griekse maatschappij OTE. Mocht uit het onderzoek blij ken dat het Bulgaarse bedrijf interessante mogelijkheden biedt, dan willen KPN en OTE ieder de helft van de beschikba re aandelen kopen. KPN is niet alleen geïnteres seerd in BTC. De Bulgaarse overheid gaat ook een GSM-li- centie veilen, waarop KPN sa men met de Grieken eventueel gaat inschrijven. Het wordt de tweede Bulgaarse GSM-licentie. De eerste is al in handen van buitenlanders.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7