Onrust over gebruik afval in varkensvoer Veel sussende woorden, maar weinig daden Binnenland efbaar Nederland wil Jrogantie afstraffen' VVN wil van overheid snel actie voor veiliger spoorovergangen BIJLMER ENQUÊTE jgpAC 8 MAART 1999 3 Algemeen Nederlands Persbure ebenga wil Bolkestein naar EU Volgens WD-europarlementariër Wiebenga zou zijn [genoot Bolkestein een 'heel goede kandidaat' zijn om vol- j jaar Europees Commissaris te worden. Volgens de euro- nentariër zal de WD 'zeer zwaar inzetten' op het leveren jn eurocommissaris. „De WD is nu een van de grote par- Nfen wij hebben nog nooit een Europees Commissaris gele- Het wordt dus tijd dat er iemand uit de liberale hoek t" In politiek Den Haag is al langer bekend dat de voorma- UVD-leider naar Brussel zou willen. bken werd Heerma en Vos fataal1 De niet-rokersvereniging CAN grijpt de dood van de ci Heerma (CDA) en Vos (PvdA) aan om haar antirook- iagne een impuls te geven. De vereniging vindt dat de me- adden moeten melden dat het om 'tabaksdoden' gaat. ontkent dat ze van de sterfgevallen misbruik maakt om zo inii jgs te winnen. Voorzitter Nijpels wil naar eigen zeggen 'het orivan het eeuwige verzwijgen' doorbreken. „Er is een muur rgjjj erzwijging opgericht: werkelijk niemand durft het ook aan te roeren, en ook de media verzuimden hun informa- cht collectief. Het betreft de verwaarlozing van het feit dat nis« jer tabaksdoden betreft", schrijft hij in een persbericht. I latajiip met cacao in brand ^aai rdam In de Sint Laurenshaven in de Botlek is zaterdag 1 uitgebroken op het Panamese vrachtschip Mercina, dat is en met cacao. De Rotterdamse brandweer had het vuur half vijf onder controle. Het nablussen duurde tot gister- nd. De vrachtboot was onderweg van Abidjan in Ivoorkust a Amsterdam. Begin vorige maand brak er ook al brand uit 3 oord. Dat gebeurde voor de kust van Mauritanië, elle n kaartje voor trein en bus1 Ui Reizigers moeten zo snel mogelijk met één kaartje ge- kunnen maken van alle vormen van openbaar vervoer, rgl hipkaart is daarvoor het aangewezen middel. Zolang die er elli 5, moeten doorgaande reizigers niet worden gehinderd nieuwe regionale tarieven en kaarten zoals die in Friesland ipel staan, stellen de consumentenorganisaties van het elijk Overleg Consumentenbelangen Openbaar Vervoer dfOV) in een brief aan minister Netelenbos van verkeer. Het dan onder meer om de Consumentenbond, de ANWB, de sbond ENFB en de Reizigersvereniging Rover. De clubs zich aan de plannen van de nieuwe regionale vervoerder dned die in grote delen van Friesland een nieuw kaartsys- erj [vil invoeren. )ub! 3ea icker slingert over de weg Go dven De politie heeft zaterdagmiddag in Eindhoven een eve oen vrachtwagenchauffeur van de weg gehaald. De 52-jari- ardf ingaar reed met zijn voertuig over de A67, de snelweg van maj i naar Antwerpen. Medeweggebruikers hadden de politie ïrschuwd. De chauffeur hing zichtbaar half slapend over uur. Een blaastest wees uit dat de man stevig had gedron- ar d. n politie heeft de man een boete opgelegd van tweedui- a ve gulden. Bovendien kreeg hij een rijverbod van twaalf uur. reizi n in brand om plassende hond piel Ci Een 38-jarige Tilburger heeft zaterdagavond bij een ïruzie in een flat aan de Alphonsusstraat in Tilburg zijn be- oeii e buurman met spiritus overgoten en daarna in brand ge- j. Het 65-jarige slachtoffer is met eerstegraads brandwon- an zijn hoofd opgenomen in het Tilburgse TweeSteden- ïhuis. Zijn buurman is aangehouden en wordt volgens de azi «vervolgd voor poging tot moord. De ruzie ontstond na- lens :hond van het slachtoffer tegen de gevel van de flat van de had geplast. 2| o's terug uit de sneeuw Hulpdiensten hebben het afgelopen weekeinde een n gemaakt met het terugbrengen van auto's en bagage van èrlandse wintersporters die in de afgelopen weken hals over Tjijn geëvacueerd uit Oostenrijk en Zwitserland. De ANWB, j^fcrhonderd auto's ophaalt, spreekt van de grootste repatri- ^Boperatie in haar bestaan. Een van de bedrijven die een ^■aantal auto's ophaalde, was het bergingsbedrijf Wolves uit jssel. Zes vrachtwagencombinaties arriveerden afgelopen lag met 34 voertuigen. In totaal zal Wolves 150 wagens re- ren. FOTO ANP REINER VAN WILLIGEN \broek en Nagel willen landelijke partij Mui, "g Igel en Henk Westbroek 'de arrogantie van de -fjke politici' afstraffen. ïbril0- boegbeeld van respec- ;n elk Leefbaar Hilversum en var?31 Utrecht, vindt het de tijd voor politieke ver ing Maar of de partij Nederland er komt, la- mor een nieuwe poli- •artij bekend bij de vie- tn het vijfjarig bestaan lefbaar Hilversum. Het m een landelijke versie tvvee succesvolle lokale i 's ontstaan uit onge- oelT' Lo'<a'e panhjen worden "jd uit colleges, terwijl ike partijen 'juist op lo- leau vaak te weinig voor 'ger betekenen', meent letal. nJ'euvve Partij moet zich, ,.dan de landelijke politiek, Bnp V°0r z&ken dichtbij de Kamerleden moeten inofj ei§en regio worden ge- 0n aan d'e achterban afleggen. „In Wan aan een elitair groep je partijbonzen", aldus Nagel en Westbroek. Over een partijprogramma melden ze alleen maar dat 'het op sommige punten best wat non-conformistisch mag zijn'. Toch benadrukken de twee po litici dat het om „een zeer seri euze ballon gaat. die ze voor ei gen rekening oplaten. We heb ben het hier over een volstrekt nieuwe partij. Niet over het bundelen van de krachten van de bestaande lokale partijen." Nagel gaf toe dat zijn initiatief mede afhangt van de reactie van de landelijke partijen. Lo kale partijen zijn vaak ontstaan uit onvrede met de bestaande politiek in een gemeente. Daar om weigert de landelijke poli tiek op zijn beurt mensen die lid zijn van een lokale partij. Maar de nieuwe PvdA-voorzit- ter Marijke van Hees overweegt het afschaffen van het verbod op het dubbellidmaatschap, zegt ze in hel PvdA-Vlugschrift dit weekeinde. Onderzoeker Maurice de Hond zegt in het PvdA-Vlug schrift dat er zeker ruimte is voor een nieuwe politieke par tij. D66 en CDA willen snel maatregelen D66 en CDA willen snel actie tegen het gebruik van etensresten als varkensvoer. Dit zogeheten swill kan var kenspest veroorzaken en is om die reden officieel verbo den. Het actualiteitenprogramma Nova onthulde zater dag echter dat drie varkensvoerfabrieken nog steeds af val verkopen als varkensvoer. De landbouworganisatie LTO Nederland eiste zaterdag al dat Landbouw maatre gelen neemt. Het departement heeft laten weten in sa menwerking met het Productschap Vee en Vlees onder zoek te zullen doen en zo nodig meteen te zullen ingrij pen. ,,Daar waren we al mee bezig", aldus een woord voerder desgevraagd. den haag anp Het gebruik van swill leidde in 1986 tot de uitbraak van Afri kaanse varkenspest. Die is veel besmettelijker dan de klassieke varkenspest, die twee jaar gele den Nederland teisterde. Een van de bedrijven die zich met de productie van swill bezig houden, is volgens Nova de Fir ma Hamstra in Putten. Die haalt etenresten op bij restau rants, kazernes, ziekenhuizen en psychiatrische inrichtingen op de Veluwe en de Achter hoek. Het spul wordt vervol gens verhit tot 133 graden om de virussen te doden. Het be drijf zegt 250 vakenshouders als vaste klant te hebben. Voorzitter Van Gisbergen van de vakgroep varkenshouderij van LTO Nederland eist onmid dellijke sluiting van de firma Hamstra. Hij spreekt van 'een tijdbom onder de Nederlandse varkenshouderij'. Volgens het ministerie van landbouw kan dat niet zo maar. Het venverken van swill is namelijk op zichzelf niet verboden. Dat wordt het pas wanneer het als varkens voer wordt verkocht en juist dat is vaak moeilijk te bewijzen. De woordvoerder van Landbouw zegt dat varkenshouders zelf ook een verantwoordelijkheid hebben als het gaat om het ge bruik van het juiste voer. Directeur Hamstra van het Puttense bedrijf stelt dat zijn onderneming zich aan alle re gels houdt. Volgens hem is swill na verhitting geen swill meer, maar gewoon diervoeder dat mag worden verkocht. Hamstra zegt te handelen volgens af spraken met diverse ministe ries, LTO Nederland, het pro ductschap Diervoeders en de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees. Overigens is het in de buur landen België en Duitsland niet verboden om dit spul als var kensvoer te gebruiken, omdat het risico zeer klein is. D66-Ka- merlid Ter Veer vindt echter dat er niet te luchthartig over ge daan mag worden. „We weten dat er mensen zijn die voor hun plezier gaan jagen in Oost- Duitsland. Ze komen met een wild zwijn terug en dat kan hier in het keukenafval terechtko- Zigzaggen tussen bomen door onmogelijk maken alkmaar De uit de 1630 daterende boezem- of strijkmolen C in Alkmaar is door een uitslaande brand ernstig beschadigd. Het vuur brak zaterdag middag uit, waarschijnlijk veroorzaakt door brand stichting. De politie heeft vier jongens aangehou den van rond de 15 jaar die kort na het uitbreken van de brand wegfietsten. Bij monumentenzorg in Alkmaar leefde al enige tijd de angst dat zoiets zou gebeuren. De molen stond er 'vogelvrij' bij nadat de provincie de restauratie staakte en de molen met een open onderkant liet staan. De Molenstich ting Alkmaar praat 'al tijden' met de provincie over het in beheer nemen van de vijf molens aan de Hoornse Vaart. Dankzij de snelle komst van de brandweer is de molen niet verloren gegaan. De constructie bestaat uit dikke balken die op zijn hoogst enkele millimeters door het vuur zijn aan gevreten. FOTO GPD MARTIN MOOIJ huizen «anp Veilig Verkeer Nederland (WN) wil dat de overheid haast maakt met het aanpakken van gevaar lijke spoorwegovergangen. Ver der moeten de spoorwegen ein delijk beginnen met het al lang geleden beloofde experiment met een nieuwe type overweg met twee halve bomen aan bei de kanten. Daardoor wordt het zigzaggen tussen de bomen door onmogelijk. Volgens WN zijn er dit jaar al dertien ongevallen gebeurd op overwegen waarbij zeventien doden vielen. Vrijwel al deze ongevallen gebeurden op over wegen die zijn beveiligd met halve bomen of knipperlichten. Vrijdagavond kwamen de twee inzittenden van een auto op een overweg in Purmerend om, toen de bestuurder tussen de gesloten bomen door zigzagde en in botsing kwam met een trein. Veilig Verkeer, dat al jaren aandringt op het veiliger maken van spoorwegovergangen, vindt dat het hoog tijd wordt voor ac tie. „De afgelopen vijf jaar heeft de overheid allerlei nota's toe gezegd, maar die zijn er nog steeds niet. We wachten nu al een paar jaar op het experiment met vier halve bomen, maar dat wordt telkens weer uitgesteld", aldus woordvoerder Wouden- berg. Nederland heeft ongeveer drieduizend spoorwegovergan gen. Negenhonderd daarvan zijn nog onbewaakt. WN is het eens met het pleidooi van de Spoorwegongevallenraad om alle onbewaakte overwegen te voorzien van halve bomen of op te heffen. Door de toegenomen drukte op de weg en het spoor moeten Hebben de verantwoordelijke ministers, met name Annema- rie Jorritsma en Els Borst, wel voldoende hun best gedaan de nasleep van de Bijlmerramp naar behoren af te wikkelen? Hebben ze de Tweede Kamer adequaat geïnformeerd? Deze vragen staan centraal als ver schillende (oud-) ministers, onder wie zelfs premier Kok, deze week worden gehoord door de parlementaire enquê tecommissie Vliegramp Bijl mermeer. den haag ans bouwmans dineke van der burg „Nogmaals: er is geen enkele aanleiding te veronderstellen dat het cargo-manifest niet deugt. De Raad voor de Lucht vaart vond het niet nodig om alle vrachtbrieven die er moge lijk te vinden zouden zijn, hier nog eens op te leggen om te be zien of het klopt. Een deel van de vrachtbrieven is gekomen of was al aanwezig. En die bleken te kloppen met wat er in het cargo-manifest stond." Minis ter Jorritsma was al jaren in ver baal gevecht met PvdA-Kamer- lid Van Gijzel toen ze op 14 mei 1996 dit staaltje afhouden ten beste gaf. Het was illustratief voor de manier waarop de na sleep van de Bijlmerramp door het eerste kabinet-Kok is be handeld: ophef in de media, Kamervragen en vervolgens sussende woorden vanuit het kabinet. Tot uiteindelijk alsnog werd onderzocht wat jarenlang niet nodig was. Het onderzoek van de Raad voor de Luchtvaart na het on geval in oktober 1992 richtte zich nauwelijks op de mogelijke gezondheidsgevolgen van de geëxplodeerde lading. De la ding werd bekeken als mogelij ke oorzaak van het ongeval, bij voorbeeld door overbelading. Onmiddellijk na het ongeval was immers de mededeling ge daan dat 'de lading in relatie tot de brandstof niet relevant was voor de blus- en bergingswerk zaamheden. Er waren geen ra dioactieve dan wel extreem ge vaarlijke stoffen aan boord'. Maar na onthullingen over de aanwezigheid van verarmd ura nium in de contragewichten en meldingen van gezondheids klachten bij omwonenden en hulpverleners, wilde Van Gijzel in mei 1996 eindelijk wel eens 'dat de noodzakelijke stukken op tafel komen'. Hij had die no dig om te kunnen beoordelen of het wel verantwoord was om de bergingswerkers naar de plaats van het ongeluk te sturen en of er onverantwoordelijke gezondheidsrisico's waren ge nomen. Van Gijzel had reden tot twijfel. Een jaar eerder had Jorritsma hem gezegd dat alle vracht- en beladingspapieren waren ge controleerd. „Alles is nagegaan en klopt exact", zei ze in juni 1995. Dat bleek achteraf niet juist. Het ministerie van verkeer beschikte immers niet over alle vracht- en beladingspapieren. Waar de discussie met Jorrits ma vooral ging over de lading, werd Borst talloze keren gecon fronteerd met verzoeken om gezondheidsonderzoek. In 1995 al zegde Jorritsma na vragen van de Kamer toe haar collega Borst van VWS voor te stellen een epidemiologisch onderzoek te houden. Dat kwam er echter niet. Een risico voor de gezond heid werd 'niet waarschijnlijk' geacht. In 1993 had de Amster damse GG en GD een gezond heidsonderzoek gedaan, waar uit bleek dat het onwaarschijn lijk was dat de omwonenden zouden zijn blootgesteld aan verarmd uranium. Later bleken hiervoor slechts zes mensen vrij oppervlakkig te zijn verhoord. Verder baseerde de minister zich op het oordeel van één deskundige van het Energie Onderzoeks Centrum (EDN) in Petten. Borst vond een onder zoek naar uranium van de Ge zondheidsraad niet nodig. En toen het GroenLinks-Kamerlid Singh Varma in 1996 alsnog vroeg om een uitgebreid onder zoek, verwees Borst naar het GGD-onderzoek uit 1993: „Hieruit blijkt dat er totaal geen reden is voor zorg". In het debat van 14 mei 1996 kreeg Jorritsma veel kritiek. Haar voorgangster Maij-Weg- gen had de Kamer onjuist voor gelicht over een onderzoek van de lading door de Economische Controle Dienst (ECD). Boven dien bleef Jorritsma volledig ten onrechte beweren dat er maar één door de captain onderte kende Notoc (overzicht van ge vaarlijke stoffen aan boord) was en dat die met het vliegtuig was verbrand. Ze beloofde alleen de ontbre kende luchtvrachtpapieren op te sporen, en wilde verder geen onderzoek doen. „Het lastige is dat ik nu in een positie gema noeuvreerd word, waarin ik blijkbaar nader onderzoek moet doen naar iets waarvan de Raad voor de Luchtvaart gecon stateerd heeft dat het voldoen de onderzocht is. Ik moet zeg gen dat ik daar verdomd weinig voorvoel." Zo vond ze het niet nodig nog eens vrachtpapieren op te vra gen bij de douane in de Ver enigde Staten. Volgens haar was daar niets meer te vinden. Voormalig medewerker Pletten- berg van de afhandelingsmaat schappij van El Al had de lucht vaartmaatschappij in de media beschuldigd van gesjoemel, maar ook dat wilde Jorritsma niet onderzoeken. „Een uit spraak van een persoon die ver denkingen heeft, mag niet au tomatisch tot een onderzoek leiden." Boemerang De weigering zaken te onder zoeken, werkte als een boeme rang. In oktober 1997 werd Jor ritsma opnieuw op het matje geroepen. Twee Duitse ex-me dewerkers van El Al hadden in Nova verklaard dat El Al sjoe melde met de vrachtpapieren. Nu kon Jorritsma er niet meer onderuit. Het strafrechtelijk on derzoek naar de ramp (sjoeme len met vrachtpapieren en de aanwezigheid van 'witte man nen') werd heropend en een commissie onder leiding van topambtenaar Hoekstra moest de vrachtpapieren gaan onder zoeken. Ook werden er weer nieuwe vrachtdocumenten op gevraagd, omdat er nog steeds papieren ontbraken. Ook Borst kwam in een situatie terecht waarin ze niet langer onderzoek kon weigeren. In 1998 ontstond er onrust over een alarmerend maar omstre den onderzoek van de stichting Visie over de aanwezigheid van uranium in de ontlasting van twee mensen. Borst stuurde op 1 april een brief naar de Kamer waarin ze uitlegde dat het on derzoek niet klopte. Begin dat jaar had ze nog een aanbod van de Gezondheidsraad om onder zoek te doen naar uranium af gewezen, maar gedreven door de onrust, kondigde ze nu toch een inventariserend onderzoek aan onder bewoners, hulpverle ners en vrijwilligers. Dat kon volgens Borst echter pas begin nen als de commissie-Hoekstra klaar was. De Tweede Kamer nam daarmee geen genoegen en wilde direct starten met het onderzoek. Het AMC kreeg de opdracht, maar wilde ook eerst meer informatie over de lading. Laksheid De pogingen van Jorritsma om alle papieren boven tafel te krij gen, leverden nimmer het ge wenste resultaat op. Het straf rechtelijk onderzoek bloedde eveneens dood. Op 23 juni schreef justitieminister Sorg- drager in een brief aan de Ka mer dat het college van procu reurs-generaal geen brood zag in heropening van het strafon derzoek naar El Al naar aanlei ding van de berichtgeving Nova over gesjoemel met vrachtbrie ven. Echt duidelijkheid over de aanwezigheid van Israëliërs werd ook niet verschaft. „Vast is komen te staan dat Israëliërs het rampgebied hebben be zocht", aldus Sorgdrager. Maar die zouden niet in witte pakken hebben rondgelopen. In de zomer van 1998 kwam het langverwachte rapport van de commissie-Hoekstra. De con clusie bevestigde de laksheid waarmee het kabinet de kwestie van de lading had behandeld: de overheid is te laat begonnen met een onderzoek naar de exacte inhoud van de El Al- Boeing. Volgens de commissie was hierdoor zes jaar na dato waarschijnlijk niet meer te ach terhalen wat er allemaal in het vliegtuig had gezeten. Onbegrij pelijk vond de commissie het dat Jorritsma niet ingegaan was op het aanbod van de ECD om informatie op te vragen in de Verenigde Staten. Deze week mag Jorritsma onder meer ophelderen waarom ze destijds dacht dat 'er niets aan wezig was in de Verenigde Sta ten'. En Borst mag uitleggen waarom ze pas zo laat tot actie over ging. De gemeente Amsterdam gaat op verzoek van het ministerie van volksgezondheid medische hulp aanbieden aan bewoners die be trokken waren bij de Bijlmerramp. Het gezondheidsonderzoek, dat uitgevoerd gaat worden door de ar- bodienst van de KLM, sluit aan bij het hulpverleningspakket dat de gemeente eerder al startte voor po litieagenten. brandweerlieden en andere ambtenaren in de hoofd stad. Hoe de hulp er precies uit gaat zien, is nog onderwerp van ge sprek. Het Academisch Medisch Centrum (AMC) gaat mogelijk op onderdelen bijstand verlenen. Ook het VU-ziekenhuis wordt bij het ge zondheidsonderzoek betrokken. de spoorwegovergangen beter zichtbaar worden, bijvoorbeeld door grotere stoplichten op portalen boven de weg, aldus WN. Een woordvoerster van NS Rail Infrabeheer zei in een reac tie dat de proef met vier halve bomen in juni in Bilthoven van start gaat. Het wegwerken van onveilige plekken kost veel tijd en veel geld. „Per jaar krijgen we vijftig miljoen van het Rijk. Dat besteden we aan de meest urgente punten." 'Ulrich verdiende bijna niet aan kinderporno' haarlem anp De Zandvoorter Ulrich heeft zijn schokkende kinderporno niet verspreid om er geld mee te verdienen, is de overtuiging van advocaat Heukels van de familie van Ulrichs voormalige partner. Uit het onderzoek naar het uitgebreide kinderporno- netwerk dat op gang kwam na dat Ulrich door zijn mimiaar was doodgeschoten en in zijn flat enorme hoeveelheden schokkende kinderporno werd aangetroffen, blijkt volgens Heukels dat de verspreiding van de schokkende beelden 'ge woon gestoord gedrag was'. De advocaat benadrukt dat de ver spreiding van de beelden van seksuele handelingen met peu ters en baby's daardoor overi gens niet minder ernstig is. Tot nu toe is het beeld ge schetst dat het 'Zandvoortse netwerk' een grote organisatie was die internationaal handel de in kinderporno. De advocaat beweert echter tegendeel en baseert zijn conclusie op con tacten die hij tot nu toe met de politie heeft gehad over het on derzoek en op informatie waar over hij zelf beschikt. Politie en justitie zelf zijn vooralsnog zeer terughoudend met het naar buiten brengen van informatie en weigeren ook nu commen taar. Cohen mikt op één status asielzoekers den haag anp Vluchtelingen die in Nederland asiel vragen, krijgen in de toe komst waarschijnlijk in eerste instantie een tijdelijke verblijfs vergunning van drie jaar die daarna kan worden omgezet in een permanente. Volgens bron nen in politiek Den Haag over weegt staatssecretaris Cohen van justitie dit op te nemen in de nieuwe Vreemdelingenwet, die in de zomer naar de Tweede Kamer moet gaan. Het plan is al met de fractiespecialisten van de coalitie besproken. Op dit moment zijn er nog drie statussen voor asielzoe kers: twee tijdelijke en één per manente. Het nadeel daarvan is dat asielzoekers een groot aan tal beroepsmogelijkheden heb ben. Daarom is in het regeerak koord afgesproken het aantal statussen terug te brengen naar twee: een permanente status voor echte vluchtelingen en een tijdelijke voor asielzoekers die niet kunnen terugkeren naar hun land van herkomst.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3