Roemloos einde nationale trots WEER II 291*, MAANDAG 8 MAART 1999 C O E N T A A R Referendum aan zijden draadje Het correctief referendum, kroonjuweel van coalitiepartner D66, hangt aan een zijden draadje en daarmee mogelijk ook het voort bestaan van Paars 2. In de Eerste Kamer, die als voornaamste taak het toetsen van nieuwe wetgeving heeft, lijkt de vereiste tweederde meerderheid voor het referendum onhaalbaar. Vijf WD-senatoren die bij de eerste stemming in de Senaat ook al tegenstemden, drei gen dit opnieuw te doen. Een afvallige WD-stem is al voldoende om het wetsvoorstel af te schieten. Het referendum is de pijler van het D66 -partijprogramma. Zeker is dat een regeerakkoord zonder afspraken over een correctief refe rendum nooit de zegen had gekregen van de D66-achterban. Afge lopen weekeinde dreigde het D66 hoofdbestuur onomwonden met een crisis als de WD-senatoren doorzetten. De opstelling van WD-senatoren als Heijne Makkreel en oud-par tijleider Wiegel mag dan onverteerbaar zijn voor D66, deze tegen standers hebben principiële bezwaren tegen het referendum. Het is de vraag of zij zich moreel gebonden achten aan het regeerak koord. Hoe begrijpelijk de wens van D66 om een loyale opstelling van de WD-senatoren ook is, leden van de Eerste Kamer móeten vrijelijk het ja of nee kunnen uitspreken. Die vrijheid geeft de Eer ste Kamer bestaanrecht. Neem bijvoorbeeld de gewetenswroeging van de Aerdenhoutse oud-rechter Heijne Makkreel. Bij hem staat nog vers in het geheu gen gegrift, dat hij zich ten tijde van het tweede kabinet Lubbèrs heeft laten pressen tot fractiediscipline toen de Harmonisatiewet door de Eerste Kamer moest worden geloodst, maar later door de rechter werd neergesabeld. Logisch dat hij niet graag opnieuw te gen zijn voorkeur ingaat. Heijne Makkreel, Wiegel en de anderen moeten tot een oordeel kunnen komen zonder al te veel druk van buitenaf. Laat D66 ge rust zijn consequenties trekken, wanneer het correctief referen dum in de Eerste Kamer strandt. Ofschoon vast niet het oogmerk van de sociaal-liberalen; het is niet uitgesloten dat men er bij een volgende verkiezing voor het parlement garen bij spint. De WD daarentegen zal in dit scenario nog heel wat aan de kiezer uit te leggen hebben. Doe geen moeite Zal ik eens een televisieprogramma voor jullie maken, vroeg Bart de Graaf ruim een jaar geleden aan de kijkers van Veronica. En toen dacht ik al: doe geen moeite. Maar enkele tienduizenden Nederlan ders en staatssecretaris Aad Nuis dachten daar anders over. Nu is er elke zondagavond BNN. Van negen tot tien. En in dat uur wordt er een lading onbenulligheid over de kijker uitgestort waar je verstand bij stil staat. Zo is daar Ruud de Wild die elke week de wens van een bejaarde in vervulling laat gaan. Gisteravond mocht ene Henk Spitter met 'onze Ruudje', zoals hij werd aangekondigd, naar de sauna en de beauty- farm. ..Vind je dit niet meer iets voor halve homo's en nichten", wil de 'onze Ruudje' weten. „Ik ga niet discrimineren", zei Henk ver standig. De presentator wist nog drie vragen te verzinnen. Was je vroeger een goeie vrouwenversierder? Vind je her lekker? En: Was je vroeger een goeie vrouwenversierder? Daarna was het de beurt aan twee verklede heren aan de bar, die praatten over het aloude thema van de openingszin voor mannen op vrijersvoeten. „Heb het bij voorkeur over horoscopen, dat vinden de vrouwtjes leuk.Waarop een programma volgde dat Eros heette en volgens presentator Eddy Zoey bedoeld was voor 'het vrouwelijk deel van de bevolking. Dat ging dus over lingerie. Er waren beelden van dames die in bijna niks over de catwalk liepen en die van Zoey vragen kregen als: Waarom heb jij zo'n affiniteit met lingerie? Aansluitend kwam een malloot met een pruik en een bril zonder glazen vertellen hoe je een 'behaatje' openmaakt. „Dat vraagt enige oefening. En als het niet meteen lukt, ga niet zitten rukken.Haha. Om te laten zien dat er heel veel onzin in een uur past was er ook nog een 'populair-wetenscliappelijk' blokje onder de naam Planet BNN. Dat ging over aardbevingen. We kregen archiefbeelden te zien en in een teksballon konden we lezen, dat aardschokken 'onstaan doordat delen van de aarde ten opzichte van elkaar schuiven en dat de volgende aardbeving 'weieens in Tokio zou kunnen zijn.' Dat is inderdaad érg populair-wetenscliappelijk. Ten slotte ging de voorzitter, Bart himself, op bezoek bij Mylène de la Haye met de vraag: Waarom kijken er geen vrouwen naar BNN? „Omdat de programma's een beetje melig een beetje plat en een beetje kinderachtig zijn", vond Mylène. En ik dacht: een beetje? Laat ik, bij wijze van uitzondering, eens een kijkcijfer geven. Een één voor de moeite is nog teveel. Want bij BNN doen ze geen moeite. Maar ze hebben wel iets bewezen: dat het, bij al die rotzooi die er al is op televisie, altijd nog erger kan. wil buys Herfst en winter nog nooit zo nat De tandem herfst-winter is, voor wat betreft deze eeuw, nog nooit zo nat geweest als de afgelopen zes maanden. In De Bilt werd 696 mm geregistreerd. Normaal zijn dat er 413. Tot dusver was de periode 1 september tot 1 maart het natst in 1994-1995 met 650 mm. Het aandeel van de herfst was gedurende de afgelopen zes maanden uiter aard het grootst. Wie herinnert zich niet de beelden van wateroverlast in Zeeland en Zuid Holland (halverwege september) en Drenthe en Noord Holland (eind oktober). Uitgedrukt in procenten bedroeg het aandeel van de herfst 67. Doordat er de afgelopen maanden nauwelijks perioden met droog weer zijn opgetreden kunnen agrariërs voorlopig hun akkers en velden niet bewerken. De land- en tuinbouworganisaties zeggen dat er minstens drie tot vier weken droog weer nodig zijn voordat de grote landbouw machines het veld in kunnen. Daar ziet het voorlopig niet naar uit. Ook deze week komt het geregeld tot regen. Wel gaan de tempera turen geleidelijk omhoog tot waarden tussen 9 en 13 graden later deze week. De komende nacht en morgenochtend veroorzaakt een over Het Kanaal naderende storing regen. Ook morgenmiddag blijft het niet overal droog. De temperaturen gaan omhoog naar waar den omstreeks 8 graden. De wind waait in de nacht en och tend uitoostelijke richtingen en neemt aan de kust toe tot vrij krachtig. Morgen ruimt de wind naar het zuiden maar gaat onder invloed van een nieuwe depressie 's avonds weer terug naar de oosthoek. De nieuwe depressie trekt op woensdag en donderdag langzaam via de Golf van Biskaje naar de Britse eilanden. De fronten veroorzaken bij ons re gen maar het kwik zit in de lift. Gisteren was het een uitgesproken nare dag. Het regende langdurig (op enkele plaatsen werd smeltende sneeuw waar genomen), resulterend in etmaalsommen rond 10 mm. In Stompwijk viel tussen gisterochtend en vanochtend 12 mm, in Katwijk 11 en op Valkenburg en in Lisse 9 mm. IJmuiden en Zandvoort rapporteerden ook onweer. De regen viel bij temperaturen van omstreeks 3-4 graden en een aan de kust enige tijd krachtige zuidwestenwind. Gisteravond nam de naar zuid krimpende wind af. jan visser ITC uit Heemstede sleepte de afgelopen weken het voormalige Neder landse vliegdekschip 'Karei Doorman' naar India. Daar werd de oude zeereus, die de afgelopen dertig jaar onder Argentijnse vlag voer, in Alang op het strand gezet. Hier wordt het vechtschip waarmee nooit is geknokt, gesloopt. Een roemloos einde van een nationale trots. De 'Karei Doorman' als occasion te koop aan de kade in Den Helder. foto nationaal foto persbureau Voonnalige 'Karei Doonnanwordt op strand in India gesloopt Hoeveel harten gingen niet sneller kloppen als veertig, vijf tig jaar geleden het vliegkamp schip 'Hr. Ms. Karei Doonnan' ter sprake kwam? Nederlanders waren trots op die mannetjes putters van de marine en op deze Hollandse bevaarder van de Zeven Wereldzeeën. Ook de harten van aannemers en scheepsreparateurs klopten steevast sneller als de naam werd genoemd. Want aan de Doorman was altijd veel mis. Onder Nederlandse vlag lag het vliegkampschip vaker in het dok dan dat het dreigend vreemde mogendheden op af stand hield. De marine houdt vol, dat de 'Karei Doorman' als drijvend militair vliegveld een prachtig doel naar volle tevredenheid heeft gediend. Het zeekasteel, aangeschaft voor zo'n 24 mil joen gulden, was echter tevens voortdurend een schip van 'bij leg'. Telkens doken kostbare mankementen op die dringend herstel behoefden. De enige wapenfeiten die tussen de dok- bezoeken door werden geleverd bestonden uit feestelijk vlagver toon in verre oorden. In 1968 brandden zowel de voor- als de achtermachinekamers uit. Het betekende het einde van een droom. Defensie had genoeg van het kostbare zeekasteel. De vlag ging uit toen de Argentij nen nog in 1968 aankondigden dat zij het oorlogsschip voor 9,5 miljoen gulden wilden overne men. Onmiddellijk daarna volgde een jarenlange opknapbeurt bij Wil- ton-Feijenoord in Rotterdam. Het oude vlaggenschip van de marine werd omgedoopt tot 'Ara Veinticinco de Mayo', de 25ste mei. Ook onder deze naam werd het vliegkampschip nauwelijks ingezet. Zelfs in de Falkland-oorlog met Groot - Brittannië in 1982 bleef de boot - groot, log en traag - buiten schot. Vorig jaar werd het vaartuig af gedankt; vorige week leverde International Transport Con tractors uit Heemstede het ge vaarte af in India. Daar werd het op het strand van Alang ge zet voor de sloop. Na een be staan van 57 jaar zonder echte wapenfeiten was het 't vlieg kampschip niet eens meer ge gund om tijdens een militair nog^ti dagers ciH iagn Nog 299 dagen nieuwe millennii es te aan. Reden voori var om in een dagelij|[erzx terug te kijken opfc^ rijke gebeurtenis|jer t plaatsgrepen op ij ponderende datajjip gelopen 1000 jaal i r, erdaa week: 8 maart 14^ü Diaz ontdekt Kaaien r de Hoop. 9 maarJM Adam Smith pubr^s zijn beroemde bl^ maart 1966: Relle: huwelijk van Beajn 1 Claus. 11 maart l[ Speurtocht naarl voerde Lindberglfhipl maart 1994: NeUijs, mi haalt zesde EK-tiiFieu :apel lelijk maart 1956: Ora vooravond van i op Duitsland. prsbo llCls De '25 de Mayo', Voorheen 'Karei Doorman' arriveert bij de kust van India. Kleine slepers helpen de Suhaili van de Heemsteedse slepersfirma ITC om dit schip goed op het strand te zetten voor de sloop. foto itc treffen ordentelijk naar de kel der gejaagd te worden. De drij vende stad wordt gestript en als schroot verkocht. H. de Nieuwe van ITC vindt het een triest einde. De sloop op het strand van Alang, temidden van tientallen andere halfverga ne roestbakken is een lot dat hij zo'n schip niet graag ziet on dergaan. ,,Dat slopen gebeurt bovendien onder mensonteren de omstandigheden. Zonder enige bescherming tegen giftige stoffen. Aan de andere kant, de slopers zijn blij dat ze wat kun nen verdienen." ITC versleepte het vaartuig in opdracht van een bedrijf uit Singapore in anderhalve maand van Argentinië naar India, 8500 mijl verderop. Daarvoor werd de zeesleper Suhaili, goed voor 15.000 ipk, ingezet. „Bij Alang moesten we assistentie vragen van plaatselijke slepers, omdat het water er erg ondiep is. Tot verrassing van ITC verkeer de de '25 de Mayo' nog in uit stekende, zeewaardige conditie. „Alleen de roeren en de schroef waren gedemonteerd in Argen tinië, verder was het nog een compleet schip." De Nederlandse marine nam hef schip in 1948 overigens als tweedehandsje over van de Britse Royal Navy. Het was tus sen 1942 en 1945 gebouwd in Birkenhead en in de vaart ge legd als de 'Venerable'. De eni ge echte oorlogsactie die het schip bëleefde was in augustus 1945, toen het vliegkampschip werd ingezet tegen een paar zelfmoordboten bij Hong Kong. Onder Nederlandse vlag diende de zo'n tweehonderd meter lange reus vooral als vlaggen schip van smaldeel 5 van de Nederlandse vloot. Meevaren was niet echt een ge noegen. De bemanningsverblij- ven waren, zeker voor de eerste modernisering, krap en klein. Voer het schip op volle kracht - een schamele 22 knopen per uur - dan trilde je gebit uit je mond, aldus een oud-beman ningslid dat in 1982 in Rotter dam een reünie bezocht. Aanvankelijk konden op het vliegdek slechts propellortoe- stellen landen en opstijgen. Pri ma voor gewone onderzeeboot- bestrijding, maar te ouderwets voor een moderne, slagvaardige NAVO-oorlogsvloot. Die vloot werd in de jaren vijftig opge bouwd rond schepen als de Doorman. De 'Karei Doorman' moest dus vertimmerd worden. Met een stalen vliegdek waar van ook moderne straaljagers konden vertrekken en na een missie weer veilig konden lan den. In de loop van de jaren zestig groeide het besef dat een eigen, Nederlands vliegkampschip wel erg veel van het marinebudget opslokte, terwijl ook met mo derne, kleine en snelle schepen een geduchte vloot in de vaart kon liggen De Doorman zou in 1970 uit de vaart worden geno men. Door de brand in de ma chinekamers werd deze stap met twee jaar vervroegd. Vermoedelijk hebbep die twee scheepsbranden het leven van het schip gerekt. Want Argenti nië zag nog wel wat in het der dehands wapentuig. Bijna der tig jaar lang maakte de '25 de Mayo' deel uit van de zeemacht van Argentinië. Vorig jaar werd het drijvende vliegveld voorgoed afgedankt. De roemruchte Van der Valk- horecafamilie hoorde ervan en Rotterdammer R. van der Valk liet merkten dat hij het vlieg kampschip wel wilde kopen. Het zou een mooie, drijvende attractie kunnen worden voor Rotterdam. Een perfect podium voor popconcerten en kermis sen, meende hij. De vliegtuig hangars benedendeks zouden 'schitterende' parkeergarages kunnen worden. Zo'n einde als circusattractie of garage is de 'Karei Doorman' tenminste nog bespaard geble ven. piet arp' 8 MAART 1486 Aapjes rukken je er uit handen, terwijl je lest met frisdrank er Hollandse vrouw. W] het over Kaap de volgens de overleveren Portugese zeevaan meus Diaz op 8 m; ontdekt, al zijn langferscl historici het met diefuur. eens. De reis naar puntje van Afrika ve die ontdekkingsrei wat lastiger dan v van vandaag de dagf is de historische pli Indische en de Atlac aan elkaar ontmoet! gemakkelijker berei over de woeste zee. Hoezeer het op het spoken, vond Diaz 1500 toen hij tijdei gende reis nabij de onder ging. Drie jaal bruikte Vasco da G< te voor het eerst om ke doorvaart naar In dekken. Bartholomeus Diazi van Stormkaap, ma; oog op het bereiken nieuwe wereld was van Portugal die erf ming Kaap de Goei' Over land is het tej een weldaad er te weg slingert zich prachtig natuurrest de Hollandse Nel renlang met een k de vaderlandse koi voortzet. Heimwee] niet. „Daar gaan goed voor." henk ruijl' Fysiek is altijd psychisch MENSELIJK De meeste ziekten zitten tussen de oren. (Be halve buikloop dan. hoewel ik me een bedor ven voorgerecht op Kreta herinner dat mij zodanig dubbelgevouwen aan de latrine kluisterde dat mijn oren angstaanjagend dicht in de buurt van de plek des onheils kwamen.) De taalvernieuwers Van Kooten en De Bie formuleerden het op hun eigen manier:fy siek is altijd psychisch. En het hele rijtje me dische deskundigen dat afgelopen week kwam opdraven bij de Bijlmerenquête be doelde hetzelfde: hun slachtoffers leden 'wel iswaar aan van alles, maar vooral aan een te grote verbeeldingskracht. En dan was er ook nog dat WD-Kamerlid in opleiding van wie mij de naam niet te binnen wil schieten, dat de WAO wilde ontdoen van iedereen met geestelijke nood. En liet ten slotte De Volks krant de Amerikaanse infectieziektendeskun- dige Stephen Straus het chronische-vennoeidheidssyndroom ME een gevolg van een defect in de hersenen noemen. Veel letterlijker tussen de oren kun je het in deze week van 'oorzaak en gevolg toch niet definiëren. Straus veronderstelde dat iedereen intelli gent genoeg is om te begrijpen dat herse nen en lichaam nauw met elkaar sa menhangen en op elkaar inwerken. Laat ik dat als ervaringsdeskundige maar beamen. Ik heb al jaren last van een aandoening die tussen de oren zit. Op de eerste irije dag na een werkweek kamp ik met een knallende hoofdpijn. Tegenwoor dig is dat vaak de zaterdag maar toen ik bij een weekblad werkte dat in het midden van de week ver scheen. had ik het op donderdag. Al leen de wetenschap dat het psychisch is, maakt het draaglijk. Er zijn nog steeds momenten dat ik mijn schedel aftast om te voelen of er ergens tumo ren door de huid komen. Maar sinds ik weet dat de hoofdpijn gewoonlijk verdwijnt met een uurtje slapen enJof DICK VAN DER PLAS twee Saridonnetjes, is er goed mee te leven. Deskundigen spreken van ontspannings hoofdpijn. een aandoening die ik tot voor kort met jengelende kinderen en dagtrips naar De Efteling associeerde. En die - als ik alleen al afga op het aantal lotgenoten onder vrienden en collega's - alles in zich heeft om Uit te groeien tot volksziekte nummer één. Zelfben ik inmiddels al zover gedegenereerd dat ik van slag raak wanneer ik een zaterdag pijnvrij ben. Meestal zit ik er dan netzo lang over te tobben tot het zeurende gevoel vanuit de nek alsnog verschijnt. Ook vakanties zijn moeilijke perioden, net als onregelmatige werkweken: het is alsof een goede iniencl je in desteek laat. Vijf dagen arbeiden, dan hoofdpijn en uitrusten op de zevénde dag, daar voel ik me toch het beste bij. Het moet de droom van alle VVD-Kamerleden en werkgeversorganisaties zijn: in je eigen tijd elke week een dag in de WAO. De kracht van de inbeelding is mmicldels zo sterk dat ook buitenstaanders daar invloed op hebben. Als mijn vrouw zichzelf wijs maakt dat ik op een feestje of tijdens een werkbespreking met collega's te diep in het glaasje heb gekeken, krijg ik de volgende dag geheid hoofdpijn. Voordelen van deze lichamelijke gesteldheid zijn er ook. Elk ongemak dat mij buiten de hoofdpijn bedreigt, ben ik geneigd als psy chisch af te doen. Verkoudheid, griep, maag- en darmbezwaren: een uurtje liggen, twee Saridonnetjes en ik ben weer het ventje. Voorzover ik me kan heugen ben ik mijn hele werkzame leven maar één keer echt ziek ge weest. Twee jaar terug zat ik op de verjaar dag van mijn vader achter mijn eerste biertje (dus daar kan het niet aan gelegen hebben) toen de hele kamer begon te draaien, ik ge strekt ging en twee weken met zeeziekte aan bed was gekluisterd. Een virus op mijn even wichtsorgaan, stelde de dokter vast. Mijn evenwichtsorgaan, waar mocht dat dan wel zitten? Tussen de oren, waar anders. Een 24-jarige verliefde DEEN dreigt in de gevangenis terecht te komen, om dat hij zijn telefoonrekening niet kan betalen. De man bouwde in een half jaar tijd een schuld op van 240.000 a 300.000 gulden. Daar slaagde hij in door dagelijks ellenlange telefoonge sprekken te voeren met zijn vriendin in India. Het langste telefoongesprek duurde volgens de politie 21 uur. De twee hebben elkaar nog nooit gezien, maar kwamen met elkaar in contact via een tijdschrift waarin de namen en telefoonnummers staan van mensen uit de hele wereld die met buitenlan ders in contact willen komen. De uit de plaats Kolding afkomstige jonge man belde voor 10.000 gulden per week met Madras, de woonplaats van zijn 18-jarige geliefde. Dat hij niet eerder in moeilijkheden kwam, komt doordat hij geregeld van telefoonmaat schappij veranderde, aldus de politie. De Deen moet binnenkort voor de rechter verschijnen. De Zuid-Koreaanse politie heeft giste ren een man gearresteerd die ervan wordt verdacht vorige week stoffelijke resten uit een graf te hebben geroofd om daarmee de zoon van de dode, de hotel- en winkelmagnaat Shin Kyuk- ho, af te persen. De verdachte, de 34- jarige koffieshopeigenaar LIM JONG- SOON, eiste 800 miljoen won (onge veer 1,3 miljoen gulden) voor de te ruggave van de beenderen van de in 1973 overleden Shin Jin-soo. Graven van voorouders spelen een belangrijke rol in de confuciaanse Koreaanse sa menleving. Confucianen geloven dat een beschadigd graf een familie gene raties lang ongeluk kan brengen. Lim werd gearresteerd in zijn huis in Tae- jon, op 180 kilometer ten zuiden van Seoul, nadat de politie een tip had ge kregen van een man die zei dat Lim zijn auto had geleend voor de grafroof. De beenderen werden op het dak van de koffieshop van Lim gevonden. De politie zoekt nog naar een medeplich tige van de roof uit het familiegraf in Ulsan, op 280 kilometer ten zuidoos ten van Seoul. Het Italiaanse modehuis Versace heeft topmodel NAOMI CAMPBELL laten vallen. Zij is met haar 28 jaar te oud. Het model zou in woede zijn uitgebarsten toen zij op de hoogte werd gesteld van het besluit van Donatella Versace, die zij beschouwde als een goede vriendin, aldus het Britse persagentschap WENN. Campbell was niet te zien op de vertoning van de eerste collectie van Versace op de Milaan Fashion Week begin maart. „De kleren zijn voor jonge mensen en dus is Naomi niet geschikt om ze aan te trekken", zei Donatel la toen. Naar verluidt waren ook de buitensporige financi ële eisen van het model een struikelblok. Naomi zou on geveer 130.000 gulden heb ben gevraagd voor de show, twee keer zoveel als gebri boi wraak weigerde Naomi kleding van Versace te tonen# Lee afgelopen vrijdag. Naomi was het favoriete model var ar Ot Versace, de broer van Donatella. Gianni werd twee j voor zijn woning in Miami doodgeschoten. tijd ng- ar Ne Britse ouders die zich ergeren aan gevloek en het gebi sueel getinte woorden in programma's waar hun kind: n v( ken, hoeven niet te wanhopen. Binnen afzienbare tijd Groot-Brittannië een doosje beschikbaar dat alle 'slee den' van het televisiescherm weert. Verwacht wordt d; raat nog dit jaar te koop is voor ruim driehonderd guld - Guardian is een apparaat dat is ontwikkeld in de relig gordel' in de VS. Het is gebaseerd op de programma-c voor doven en slechthorenden. De via teletekst verlop^' titeling wordt geleid via een ingebouwd 'woordenboer voegelijke woorden worden in de soundtrack vervangt piep. In de ondertiteling worden de storende woorden door een 'minder schokkende omschrijving'. Het app3 niet alleen voor tv-uitzendingen, maar ook voor video^|ta[ RICK BRAY, de uitvinder, besloot het te maken toenrnjeuWi dat de films die hij voor zijn zoon van 11 en dochtervi |an veel kwetsend taalgebruik bevatten. Bray verwacht dit derdduizend apparaten in de VS aan de man te breng gens verloopt de vertaling niet altijd helemaal naar vtf film Mrs. Doubtfire kwam bijvoorbeeld een verwijzing Amerikaanse acteur Dick van Dyke. De TV-Guardian^",-^ Dick als Dyke niet door de beugel kunnen en vertaald--. v; met Jerk Van Gay (Eikel van Nicht). Bray zegt deze prt middels te hebben opgelost. artij m h< an ee twee n is i d jke p, veau in voo Ka eige en i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2