Leidsch Dagblad D66 dreigt met kabinetscrisis 10 12 tiek schaatsers op edonderzoek Inzeil denaar Tim de Cler na ssure terug in Ajax 1 .aarplan voor hoge sten in onderwijs )n rijdt moeder dood 'Kruimeltje' zorgt voor sneeuw in Leiden Filmregisseur Stanley Kubrick overleden Landingsbaan kapitaal vliegdekschip is te kort Britten pakken jeugdcriminelen hard aan BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )AG 8 MAART 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 IPREK VAN DE DAG Karei Doorman voor sloop naar India Economie Fortis koopt verzekeraar in de Verenigde Staten Kerk en Samenleving Slachtoffers burgeroorlog zalig verklaard Cultuur en Kunst Humor overheerst bij Coltrane Sound Show eter van der hulst ier waarop gisteren Jëreldbekerwedstrij - 'l hiel] voor de eerste pet schaatsen bloed- iek is verricht, heeft re kritiek opgeroepen, ïen maar één mon- vaardoor er geen con- _fertise mogelijk is. Bo- jffj worden de gegevens I'1™ jet flesje gegraveerd, et een stickertje op e geplakt, dat boven- g eens van hand tot at", deed Jillert Ane- Sanex-ploeg zijn ,Het is allemaal zeer voelig, Als ze het sys- [terdicht krijgen, zijn •rsten die de vlag uit- want alle schaatsers Ie controles wel toe." Hans van Kuyk iet de opmerkingen ma eens. „Naast de jbine- en hemato- trde wordt er naar andere dingen geke- ;en weten de rijders er nog meer wordt te. ^leerd." De KNSB, die rigens als enige bond takte over de slordige ie, drong er tever- aan dat het bloed na in het bijzijn van de rerd vernietigd, atsbond stuurt bin- een brief naar het nde laboratorium in ie en de Internationa le!. LN) le br< |iM Een arts neemt bloed af bij Bob de Jong tijdens het hema- tocriet-onderzoek in Inzeil. foto anp le Schaats Unie met daarin de bezwaren. „Als je dit wilt doen, doe het dan goed. Ge beuren er namelijk rare din gen, dan is het altijd de spor ter die een uitroepteken ach ter zijn naam krijgt." Overigens kreeg geen enkele schaatser in Inzeil - waar ie dereen op de dfie en vijf kilo meter een verplichte test on derging - een startverbod op gelegd. Het bloedonderzoek is in het schaatsen geïntrodu ceerd naar aanleiding van alle dopingperikelen in de Tour de France. tweede keer stond de Leidenaar Tim de jax 1. Tegen FC mocht De Cler na 45 in het veld komen ïksbackpositie. Acht n geleden maakte de lig speler van Lugdu* tl debuut in de Am- se hoofdmacht. Een er liep hij in het %lftal een scheen- iuk op. ipeelde gisteren met le linkervleugel. Hij iet enkele gedurfde solo's. Verdedigend moest hij het afwisselend opnemen te gen Mols en Mourad. Hij bleef gemakkelijk overeind in de Amsterdamse defensie. De Cler vond dat hij 'lekker' had gevoetbald. „Nu heb ik echt het gevoel dat ik weer terug ben. Ik zat wel bij de selectie, maar als je speelt, hoor je er echt bij." De Leidenaar vond z'n invalbeurt lastiger dan de vorige keer tegen Willem II. „Toen stond het al 5-0, nu 2- 0. Dat is toch een stuk span nender." De wedstrijd eindig de in 5-2 voor Ajax. ur voor Utrechtse school l coll ,n m|i van het Utrechtse fitsen College (mavo, mntfg) kunnen met ingang schooljaar vanaf een plas sparen om het gordende onderwijs in [bouw van havo en :unnen betalen. De left het spaarplan sa- de Rabobank bedacht. II conrector F. Seller is 3S Stensen College de \J|ool in Nederland die spaarregeling komt. n kunnen bovendien gedrag en goede cij- verdienen. De oopt zo uiteindelijk r leerlingen voor havo krijgen. lerwijs in de hoogste n vwo en havo wordt ers een stuk duurder id schooljaar het 'stu- wordt ingevoerd. Bij £ede fase' horen nieu- Jbboeken. die nog niet |nds te koop zijn. i te Si» voor leerlingen in asten komend school- "llkaar zo'n 1.200 gul- Seller. In vwo 5 komt «Kor— r-'ige man uit Tubber- f zaterdag vroeg in de ij een tragisch ongeluk )TAlfr^e moec'er doodge- Vjfw fietste op de paral- '--^an de provinciale weg Aantal WD-senatoren voelt niets voor referendum D66 stapt uit het kabinet als de WD in de Eerste Kamer de invoering van het correctief referendum torpedeert. „Ik kan me niet voorstellen dat D66 dan in de regering blijft", aldus Schuyer, fractieleider van D66 in de Eerste Kamer. WD en PvdA vinden het dreigement 'voorbarig'. den haag gpd Voor de invoering van het cor rectief referendum is een grondwetswijziging nodig, die slechts met instemming van een tweederde meerderheid in de Eerste Kamer kan worden doorgevoerd. Door het verzet van een aantal WD-senatoren dreigt die meerderheid niet te worden gehaald. Ze hebben er bezwaar tegen dat met het cor rectief referendum burgers zorgvuldig genomen besluiten van het parlement kunnen te rugdraaien. Dat is in strijd met de werking van de parlementai re democratie, zo zei WD-se- nator Heijne Makkreel dit weekeinde. Premier Kok deed vorige week verwoede pogingen de grondwetswijziging aanvaard baar te maken voor de libera len. Hij droeg minister Peper van binnenlandse zaken op zo snel mogelijk te komen met de hoofdlijnen van een wet, waar in staat hoe dat referendum er precies komt uit te zien. Kok hoopt de WD'ers daarmee als nog over de streep te trekken. Er is haast geboden, omdat er in mei een nieuwe Eerste Ka mer wordt gekozen, die naar verwachting nog ongunstiger over het referendum oordeelt dan de huidige. De invoering van het referendum is van groot belang voor D66, dat al decen nia ijvert voor deze staatkundi ge vernieuwing. PvdA-Kamerlid Rehwinkel vindt dat Schuyer een fout maakt door nu al met crisis te dreigen. „Het referendum is een afspraak uit het regeerak koord. Het lijkt me daarom ver standig eerst af te wachten wat de WD-senatoren gaan doen". Voorzitter De Graaf van de Tweede-Kamerfractie van D66 wilde gisteren niet ingaan op de uitlatingen van zijn partijge noot Schuyer. WD'er Brood, die namens zijn fractie onlangs in de Tweede Kamer instemde met de grondwetswijziging, he kelt de houding van zijn partij genoten in de Eerste Kamer. „Ik vind het opmerkelijk dat hun aanvoerder Heijne Makkreel zo makkelijk voorbijgaat aan ons verkiezingsprogramma. Daarin staat letterlijk 'Er kan een cor rectief referendum worden in gevoerd'. Heijne Makkreel benadrukt echter dat de Eerste Kamer niet is gebonden aan het verkie zingsprogramma of het regeer akkoord en dat hij grote bezwa ren heeft. „Iedereen die denkt dat wij alsnog akkoord gaan, neemt een heel groot risico". Pagina 2: Commentaar 1 daar nog eens 600 gulden bij. Het Rijk verhoogt de studietoe lage weliswaar van 500 naar 850 gulden, maar dan blijft er nog een gat, zegt Seller. Vandaar het spaarplan. De school verwacht dat jaarlijks zo'n honderd leer lingen meedoen. Het spaarplan is bedoeld voor kinderen met een havo- of vwo-advies. Leerlingen die met sparen beginnen krijgen een premie van honderd gulden, de helft betaald door de school, de an dere helft door de Rabobank. Elke maand kunnen ouders vervolgens 45 gulden sparen. Aan het einde van de derde klas, vlak voor het begin van de tweede fase, geeft de bank een premie van tien procent op het gespaarde bedrag. Wie 'goed sociaal gedrag vertoont' (bij voorbeeld door medeleerlingen te helpen met internetten of door een feest te organiseren) kan bovendien extra premies krijgen. Het plan is tien leerlin- derd gulden te geven. En wie zonder onvoldoende overgaat van de tweede naar de derde klas krijgt honderd gulden. leiden Hoewel de regen gisteren met bakken uit de lucht kwam, waren delen van de Hoefstraat en de Garenmarkt in Leiden bedekt met een laag sneeuw. Milieuvriendelijke kunstsneeuw, welteverstaan. De witte laag was aangebracht voor de opnamen van de jeugdfilm Kruimeltje, naar het gelijknamige boek van de Rotterdamse onderwijzer Chris van Abcoude. De film gaat over het 10-jarige Rotterdamse straatjochie Kruimeltje, ge speeld door de evenoude Ruud Feitkamp, die op zoek gaat naar zijn ouders. De film speelt zich voor het grootste deel af in de wintermaanden van 1921 in Rotterdam maar wordt opgenomen in Leiden, Dordrecht, Maassluis, Schiedam en Delfshaven vanwege het historische karakter van die plaatsen. De film van regisseur Maria Peters, bekend van De Tasjesdief, gaat begin december in première. foto henk bouwman londen rtr/afp/anp De Amerikaanse filmregisseur Stanley Kubrick -is gisteren overleden. Hij werd in 1971 we reldberoemd door zijn omstre den A Clockwork Orange, een uiterst gewelddadige film naar het boek van Anthony Burgess. Ook 2001: A Space Odyssey, een epos uit 1968 over een compu ter die de macht in een ruimte schip overneemt, wordt tot zijn meesterwerken gerekend. De regisseur vestigde begin jaren zestig zijn naam met Spartacus, Lolita en Dr. Stran- gelove. Recentere werken zijn The Shming (1980) en Full Me tal Jacket (1987). Zijn laatste film, Eyes Wide Shut, kwam on langs van de montagetafel en gaat komende zomer in pre mière. Kubrick, die al tientallen ja ren teruggetrokken op zijn Brit se landgoed in St.-Albans ten noorden van Londen woonde, werd zeventig jaar. Hij kwam op 26 juli 1928 in de New York- se Bronx ter wereld. De filmma ker was dok schrijver en produ cent. A Clockwork Orange draait als nachtfilm in de Amsterdam se Movies-bioscoop voor de 324ste week. Een groot deel van het publiek bestaat uit Britten, die de film thuis niet kunnen zien, omdat vertoning in Groot- Brittannië nog steeds verboden Pagina 12: Onafhankelijk film genie wilde aarde doen beven Weer probleem met 'glorie Franse marine' Weerselo-Tubbergen toen ze van achteren werd geschept. De auto werd bestuurd door haar zoon. Waarschijnlijk heeft hij zijn moeder niet opgemerkt omdat zij zonder licht fietste. Bovendien was hij net naar rechts uitgeweken nadat hij was verblind door een tegenligger. londen anp De Britse premier Blair heeft gisteren harde maatregelen aangekondigd tegen jeugdcrimi naliteit. In een artikel in de Sunday Express kondigt hij aan dat- de regering rechtbanken de bevoegdheid zal geven jonge misdadigers van af twaalf jaar op te sluiten. Op dit moment hebben de autoriteiten geen bevoegdheden kinderen jonger dan zestien vast te houden, behalve als zij verdacht worden van zeer ern stige misdaden. Er komt ook een einde aan de praktijk dat jongeren na een misdaad meteen worden vrij gelaten, waardoor zij onmiddellijk het slechte pad weer kunnen opgaan. Verder trekt de rege ring ruim 200 miljoen uit om te voorkomen dat 'de jonge overtreders van nu de geharde crimi nelen van morgen worden'. De nieuwe maatregelen komen na toene mende aandacht in de Britse pers voor jeugdi ge criminelen, die een spoor van misdaden trekken en waartegen de politie volkomen machteloos is. Jongetjes met bijnamen als Blip Boy, Rat Boy, Spider Boy en Boomerang Boy plegen soms tot achttien misdaden per dag. De politie kreeg Blip Boy al in de gaten toen hij pas negen was. Hij pleegde zó veel inbraken in woningen en auto's dat hij in zijn eentje het misdaadcijfer in de plaats Eiland opdreef. Spi der Boy stal meer dan 190 auto's en pleegde 28 andere misdaden in een maand tijd. Boomerang Boy werd binnen twee jaar 116 keer gearresteerd, en teisterde de gemeen schap waar hij woonde met meer dan 1.000 misdaden. Hoewel de totale criminaliteit in Groot-Brittannië de afgelopen vier jaar is afge nomen, stijgt die onder jongeren schrikbarend. Kinderen jonger dan vijftien zijn nu al verant woordelijk voor 20 procent van de misdaden. De 184 meter lange start- en landingsbaan van het gloed nieuwe Franse vliegdekschip 'Charles de Gaulle' blijkt voor de landing van bepaalde typen militaire vliegtuigen zo'n vier meter te kort. Dat is het laatst ontdekte probleem van de glo rie van de Franse marine, die ruim 6 miljard gulden heeft ge kost. Er wordt nu ijverig op ge studeerd hoe het schip in zo kort mogelijke tijd te verlengen. Frankrijk en de Verenigde Staten zijn de enige landen met vliegdekschepen, luidde het eind januari trots, vlak voor de eerste proefvaart van de Char les de Gaulle. Er werd niet bij verteld dat Amerikaanse vlieg dekschepen wel gemiddeld ze ventig meter langer en twee keer zwaarder zijn dan de Char les de Gaulle. Die is de opvolger van de sinds 1962 dienstdoende 'Foch'. Dat schip is bestemd voor de sloop, maar het is wél sneller dan zijn hypermoderne opvolger. Die is volgens boze tongen uit zuinigheidsoverwe gingen uitgerust met twee veel te kleine kernreactoren. Er zijn meer problemen. Eerst bleek er straling vrij te ko men. Eind januari werd de eer ste proefvaart uitgesteld wegens te harde wind. Het schip zou daarna een week op zee blijven, maar lag na twee dagen weer voor Brest: panne met de reac toren. Een dag later gilden de sirenes opnieuw: brand in de 'stoppenkast'. NR. 41945 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Anne Shaw Hoezeer we ook houden van onze beminden, er zijn mo menten dat hun afwezigheid een onverklaarbare vrede betekent. 579° 6710° 7711° 60% 60% 60% 10% 20% 20% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag 2 Gezondheid/Strips14 Regio9,11,13,28 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Uitgaan8 Ben van Oosten speelt Wi- dor-cyclus op het Van den Heuvel-orgel in Katwijk, waarvoor een kortingsbon. Restauranthouder eist kunstgebit van eetpiraat Een bekende eetpiraat uit het Friese Damwoude is opnieuw zijn kunstgebit kwijt. De 53-jari- ge man moest zijn tanden gis teravond als onderpand inleve ren bij uitbater Ben Wichers Schreur van café-restaurant Het Polderhuis in Bant (Flevoland) toen hij weigerde een open staande rekening te voldoen. De eetpiraat moest in 1995 al eens zijn kunstgebit afstaan aan de eigenaar van een snackbar. De eetpiraat werd gisteravond in Het Polderhuis herkend door het personeel. Een half jaar ge leden sloeg hij er ook toe. „Hij hing toen een zielig verhaal op over zijn dochter die net bij een auto-ongeluk om het leven was gekomen. Zijn vrouw was hij ook al kwijt, vertelde hij met tranen in .de ogen", aldus Wi chers Schreur. Hij liet de man destijds gaan en bracht hem zelfs van Bant naar Lemmer, omdat hij een taxi evenmin kon betalen. Gisteren kreeg de aan alcohol verslaafde eetpiraat geen kans. Wichers Schreur vroeg hem zijn jas en schoenen als onderpand en waarschuwde de politie. De ze wilde de man echter niet meenemen. „Ik zei dat hij dan net zo lang zou moeten blijven tot hij zijn rekening had be taald. Toen hij door had dat hij moest werken, heeft hij op mijn verzoek ten overstaan van alle stamgasten zijn gebit in een bakje gegooid", vertelt de res taur an thouder. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dügblad, 1 Voorletters: m v ^aam:^ Adres, Postcode; 'Tel: (ï.v.m. controle bezorging) 1 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautoniatisch (f. 96.90) i l automatisch (f 33,70!) O acceptgiro (f. 97.90) y I Nr. bank/girt - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. tvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1