Hoofdpijn moeilijk te behandelen Gezondheid Psychische klachten 1 Huisartsen kunnen een grotere rol spelen in de b van mensen met psychische problemen, maar m wel meer training, ondersteuning en tijd krijgen, fi andragoog Bea Tiemens in een proefschrift, waan promoveerd aan de Rijksuniversiteit Groningen, i grijpen nu vaak terug op de richtlijnen van het NÏ - Huisartsen Genootschap voor de behandeling vac/ en angststoornissen. Maar die houden volgens mn mens onvoldoende rekening met verschillen tuss?01 en zijn te veel gericht op acute zorg, terwijl veel pLr' chronisch zijn. Mensen met psychische problems' de huisartsen niet de gemakkelijkste patiënten. H(°, een diagnose kost vaak veel meer tijd dan de tienr. doorgaans voor een consult worden uitgetrokken? palen van de juiste dosering anti-depressiva, midi i veel bijwerkingen kunnen hebben, kost veel tijd. i' krijgen huisartsen die tijd niet vergoed, ze moeten moeite doen om deskundige ondersteuning van ae j krijgen. Tiemens: „Veel huisartsen noemen Riaggi' box. Psychiaters zeggen wel adviezen te willen ge\ de praktijk zijn ze vaak moeilijk bereikbaar." 1 nn Psychische klachten 2 P lp; Andragoog Bea Tiemens bepleit het maken van harê: ken, zodat een huisarts altijd bij een psychiater kanp pen voor advies en hulp bij het stellen van een diag?ei opstellen van een behandelplan. Verder moeten hu»19' geld krijgen voor het aanstellen van een prakt ij kverjT' dige, die patiënten kan voorlichten over medicijnen» kingen. Ook het vergoedingensysteem moet wordei breid, omdat deze patiëntengroep meer tijd van de vraagt. Niet alle huisartsen zijn even enthousiast bij!e om patiënten te behandelen die nu nog worden doif' naar instellingen voor geestelijke gezondheidszorg. dens haar onderzoek heeft Bea Tiemens gemerkt da? teit bij artsen groeit, als ze worden getraind in de b« can deze patiënten. In haar proefschrift heeft mevrt mens een model ontwikkeld hoe acute en chroniscl men kunnen worden behandeld, wie dat doet, wam,, worden doorverwezen en in welke gevallen een hui»1' ipecialist moet raadplegen. Botontkalkins Het voorschrijven van medicijnen ter voorkoming^ kalking (osteoporose) heeft meestal weinig zin. Hn S kunnen beter adviezen geven over lichaamsbewejr de voeding. Ook is het nuttig ouderen te leren hoe3* voorkomen dat zij vallen. Deze adviezen geeft hetfji' Huisartsen Genootschap aan zijn leden. OsteopoiP1 aandoening van het skelet. De botdichtheid neerw door de kans op botbreuken stijgt. Vooral vrouw»11 met het ouder worden last van. Het genootschap d gebruik van oestrogenen, omdat de voordelen niep- tegen de nadelen. Langdurig gebruik van oestrogtj een aanmerkelijk hogere kans op borstkanker. In heeft ongeveer een half miljoen mensen last van cj Jaarlijks breken 15.000 mensen door botontkalkinl De directe kosten van deze aandoening bedragen! meer dan 350 miljoen gulden. Volgens een recent! rapport zal de komende veertig tot vijftig jaar dool zing het aantal mensen met botbreuken door ostej dubbelen. Het gaat met name om heup-en wervel Goede voeding (met name calcium) is essentieel botten. MAANDAG 8 MAART 1999 w/c je eew mofp/£ muz/eac //0j&a/, a/£/a/z 7 aa/2de acc/wj£ a//£& 00ac ac&j&&j/ TOM POES Heer Bommel en de Killers HEINZ Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (b.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die iwee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Schaamte; 5. ruim binnenwater; 7. zedenleer; 8. vrouw van Zeus; 9. kus; 11. ongetrouwde adellijke dame; 14. dandy; 16. energie; 17. fris; 18. ongebleekt; 19. snij werktuig; 20. herkau wer; 22. constitutie; 25. klimwerktuig; 27. braaf; 29. vocalist; 30. vulkaan in Italië; 31. ovenkrabber. VERTICAAL: 2. Europeaan; 3. hoofdengel; 4. lijfwacht; 6. dus ("Latijn); 8. vis; 9. schaakterm; 10. borrel; 12. troep edelwild; 13. troep samenvliegende vogels; 15. traag; 16. wand; 19. kampeerver- blijf; 21. kledingstuk; 22. opening; 23. monsterlapje; 24. harig draadje; 26. deel v.e. bijenkorf; 28. naar persoon. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: I. Vla; 4 vin; 6. ronde; 9. variant; II ei; 12. kea; 13 om; 15. gena; 17. rite; 19. Ate; 20. een; 21. anti: 23. albe; 24. la; 25. dak: 27. en; 28. meestal, 32. reeel; 34. dra; 35. kok. Verticaal: 1. Va: 2. ara: 3. knie; 4 ven; 5. nu; 7. orka; 8. daar; 9. Vietnam; 10. totebel; 11. egaal; 14. menen; 16. net; 18. iel; 22. idee. 23 akte; 26. asem; 29. era: 30. alk; 31. cd; 33. ik. JFS Op dat moment deed een kille wind vlaag de gordijnen wapperen, er klonk spoorgerinkel en een in zwart gehulde gedaante betrad het vertrek. ,,Parbleu!" mompelde de edelman verblekend. „Men kan tegenwoordig de ogen niet neerslaan of de blik valt op een platte figuur! Wat betekent dit?" „Je had het over het doden van tijd", zei de indringer. „Wel, ik ben Kid de Killer; tot je dienst!" De heer De Canteclaer liet zich van zijn kruk glijden en hief zijn face-main. „Par exemple!" sprak hij verrast. „Ik heb van u gehoord. De handlanger van eh... Bommel, als ik het wel heb. Een koeienjongen in zwart leder met gar- neerconfettie. Zeer belangwekkend." De ander trok zich van deze woor den niets aan. Hij liet zijn revolver op kunstige wijze ronddraaien en begon neuzerig te zingen, terwijl hij met de hakken stampte. „Tijd is a lo nesome killer!" galmde hij. „De tijd maakt oud en ziek. Waar hij roams, daar wordt het stiller. Maar mijn proppegun is kwiek. Ik ben Kid. Ik ben Kid de Killer." „Frappant", zei de markies. Hij beklom opnieuw zijn zetel en maakte een einde aan het wapengedraai door een luchtig ge baar van zijn hand. „Uw lied is stui tend", hernam hij. „En uw voor dracht is volks. Maar u hebt me een idee gegeven van de eigentijdse pro blematiek. Ik ga uw vers transpone ren tot een sonnet, amice, en ik ver zoek u nu te verdwijnen. Ik heb geen tijd meer." „Geen tijd meer?" her haalde de vreemdeling, uit het veld geslagen. „Well, ik kan niet doden wat er niet is. Dan ga ik maar." IJzerstapeling „Het lijkt wel alsof ineens iedereen over mijn ziekte schrijftbrandt Karei van de Bos los. „Ik ben nu al ruim twee jaar ziek. Steeds moe, concentratiestoornis- sen. een droge mond en leverafwijkingen. De specia list, naar wie u me heeft verwezen, heeft me op het hart gedrukt om niet meer te drinken. Hij suggereert dat ik wellicht door te veel alcohol leverstoringen heb gekregen. Maar eigenlijk valt dat drankgebruik wel mee. Mijn vrouw en ik drinken dagelijks een borreltje, voor de gezelligheid. Hoogstens vier per dag. Meer drinken we niet.'' „Ik las altijd dat het goed zou zijn voor mijn hart en bloedvaten: twee glazen rode wijn per dag, om dicht slibben van de vaten te voorkomen. En laatst las ik bo vendien in een artikeltje dat het goed zou zijn tegen de ziekte van Alzheimer! Dus dat was een aardige aanlei ding om zo nu en dan een rood wijntje te drinken. Ik heb nooit gedacht dat het tot een ziekte zou kunnen leiden. Is dat trouwens echt wel zo? Sinds twee maan den drink ik trouwens helemaal niet meer. Dan kan de dokter in het ziekenhuis duidelijk zien of die alcohol nu echt de oorzaak is." Ik ken zijn verhaal. Karei heeft leuk werk, en hij zou maar wat graag weer aan de slag gaan. Maar een hevi ge vermoeidheid van onduidelijke oorzaak maakte zich twee jaar geleden van hem meester. Dat leidde tot ziekmelding. Ik heb hem naar de internist gestuurd, die bloedonderzoek deed en tot de ontdekking kwam, dat zijn leverfuncties gestoord waren en dat het ijzer in zijn bloed veel te hoog was. Een volgend onderzoek bestond uit een biopsie van de lever. Dat is een onder zoek, waarbij een hapje leverweefsel wordt gepakt met een instrument, dat via de buikholte wordt ingebracht. Het stukje weefsel is door de patholoog onderzocht. Aanvankelijk werd niet gevonden wat de artsen hoop ten te vinden; een stapeling van ijzercellen in de lever. Wel was de lever iets vervet, dat wil zeggen, dat er in de plaats van levercellen vetcellen gevormd werden. Dat was aanleiding om hem te adviseren voorlopig geen alcohol meer te drinken. Als een lever doorgaat met vervetten, leidt dat uiteindelijk tot verschrompe ling. de zogenaamde ievercirrose'. Dit heeft grote con sequenties. De lever is het orgaan dat als een zuive ringsinstallatie in het lichaam stoffen afbreekt, en als dat niet meer gebeurt, vormen zich giftige stoffen. Een tweede complicatie is, dat vocht in het lichaam wordt vast gehouden. Daarom was Karei ook direct bereid om te stoppen met alcohol. Maar de uitslag gaf geen verklaring voor de ijzerstape ling in het bloed. Er is een erfelijke ziekte bekend, hae- mochromatose, waarbij te veel ijzer wordt opgenomen uit het voedsel in het maagdarmkanaal. Dit ijzer sta pelt zich op in de lichaamscellen en bereikt een giftige dosis. Het kan leiden tot chronische vermoeidheid, le verfunctiestoornissen, gewrichtsklachten, en zelfs tot suikerziekte, hartklachten en onvruchtbaarheid. Het zijn aanvankelijk vage klachten van malaise, die zelden herkend worden. Maar als de diagnose wel gesteld wordt, is de therapie ongelooflijk eenvoudig; de pati ent wordt twee maal per week bloed afgetapt. 'Aderla ten' dus. Helaas is er geen echte genezing mogelijk. Hoewel de frequentie lager wordt, blijft regelmatig af tappen van bloed een noodzaak, om weer beter te kunnen functioneren. Volgens sommige onderzoekers zou in Nederland een op de tweehonderd patiënten aan deze moeilijk te herken nen ziekte lijden. Re centelijk heeft de Maag Lever Darm Stichting aandacht gevraagd voor deze problematiek. Ook artsen zijn erop geat tendeerd. Ik heb samen met Karei zijn sympto men nog eens uitge breid besproken. Ik geef hem een goed kans, dat hij toch met deze ziekte on der de leden loopt. Een tweede leveron derzoek zal uitkomst moeten brengen. marieke van schie, huisarts De Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten heeft deze maand uitgeroepen tot Natio nale Hoofdpijnmaand. Met me dewerking van neurologen wor den door het hele land informa tieve bijeenkomsten gehouden over migraine en chronische hoofdpijn. Volgens de vereni ging lijden veel mensen aan be paalde vormen van hoofdpijn, maar laat slechts een kleine groep zich behandelen. Totale genezing van ernstige hoofdpijn is nog niet mogelijk. Wel zijn er inmiddels behandelmethoden, waardoor mensen beter maat schappelijk en sociaal kunnen functioneren. Tot voor kort was het bijvoorbeeld voor veel mi grainepatiënten onmogelijk om full-time te werken. Eén op de vijf Nederlanders heeft regelmatig last van hoofd pijn. Dat varieert van onschul dige hoofdpijn, zoals iedereen die kent tijdens griep, tot zware vormen van chronische hoofd pijn die een normaal leven on mogelijk maken. De laatste ja ren is er veel onderzoek gedaan. De resultaten daarvan hebben het leven van veel patiënten in grijpend veranderd. Er zijn verschillende vormen van ernstige hoofdpijn, zoals spierspanningshoofdpijn en mi graine. Migraine komt in aan vallen, die vaak gepaard gaan met misselijkheid en overgevoe ligheid voor licht en geluid. Tij dens een aanval vinden veel mensen het prettig in een don kere, stille kamer op bed te lig gen. Minder bekend zijn aange- zichtspijn, clusterhoofdpijn en medicatie-afhankelijke hoofd pijn. Bij aangezichtspijn treden zeer hevige, korte pijnscheuten op. aan één kant van het ge zicht. Of er is sprake van een langdurig zeurende pijn. De eerste vorm van aangezichtspijn is goed te behandelen, de twee de moeilijker. Clusterhoofdpijn doet zich voor in een bepaalde periode (clus ter), bijvoorbeeld een aantal we ken elke drie uur gedurende vijf minuten. Daarna verdwijnt de pijn weer. De duur van de clus ters varieert van een paar weken tot enkele maanden. De aanval kan enkele minuten tot enkele uren duren, meerdere malen per dag. De patiënt ervaart de pijn vaak als ondraaglijk. Bij medicatie-afhankelijke hoofdpijn heeft iemand vrijwel dagelijks hoofdpijn en kan zich misselijk en vermoeid voelen. De oorzaak ligt in het te vaak in nemen van medicijnen of pijn stillers. De patiënt zit in een vi cieuze cirkel. De enige oplos sing is het doorbreken van het patroon: niks meer slikken. Dit kan grote gevolgen hebben. In sommige gevallen moet de pati ent in het ziekenhuis worden opgenomen. (Via het informatienummer 0900-202 60 60 kan informatie worden opgevraagd over de bij eenkomsten) Met name vrouwen krijgen bij het ouder worden last van botontkalking. foto hielco kuipers Noten goed voor hart Kanker en schaamhaar Australische onderzoekers zeggen een test te hebl up(. keld, waarmee aan de hand van een enkele schaafiUC| worden vastgesteld of een vrouw borstkanker hee t. o radiologen van de universiteit van New South Wa iss onthullen microscopische kenmerken in de haarwas; kanker heeft. Ook kan volgens hen met behulp vsjQl gelijk worden vastgesteld of een vrouw draagster*!» wijkend gen, dat de kans op borstkanker vergrooin he haar is beter geschikt om te analyseren dan hoof®51 het minder kans loopt te-zijn beschadigd door bijPël1 -permanent, verf of de zon. Volgens andere weten'2 D' het Australische onderzoek niet grootschalig genlP1 conclusies aan te kunnen verbinden. Ook vragenjctu de methode een verbetering is ten opzichte van birbe tests voor het ontdekken van borstkanker (het man in en genetische risico's (bloedonderzoek). fhaa Elke dag een handjevol pinda's eten vermindert dj hartziekten, blijkt uit een Amerikaanse studie. Aarj zoek deden ongeveer 90.000 vrouwen mee. De wef pers verzamelden gedurende veertien jaar gegevel eetpatroon van deze vrouwen. De groep die zeidei werd vergeleken met deelneemsters die wel regel# belden. Tijdens de studie kregen ruim 1200 vrouw met hartziekten. De onderzoekers vonden een veir de notenconsumptie en het optreden van de hartr Vrouwen die de meeste noten aten (vijfmaal in dn veer 30 gram) werden het minst getroffen. Dit effec gens de onderzoekers los van andere mogelijke injf als veel lichaamsbeweging en het eten van fruit. D* schappers vermoeden dat het hoge gehalte onveir zuren in pinda's en andere noten bescherming bif mogelijk spelen ook andere voedingscomponente' zoals magnesium, kalium, koper, arginine, foliumjj ne E en vezels.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14