oede overheerst vrijspraak piloot President Tudjman's ster verbleekt razendsnel in Kroatië Franse moeders lezen dagblad voor kinderen eerst lezoek Mandela grootste eer Niehaus Buitenland JAC 6 MAART 1999 k eel rechter zorgt voor crisissfeer tussen Rome en Washington ^"lassende vrijspraak van de Amerikaanse legerpi- b/i vorig jaar in de Italiaanse Dolomieten een onge- oorzaakte dat twintig mensen het leven kostte, is bom ingeslagen. Onder de doden waren vooral »n, maar er kwamen ook vijf Belgen en een Neder- 4rouw om. Daarom strijden verbijstering en woe- ral bij de Italiaanse en de Belgische regering om w'ig,evenals bij de de verbitterde nabestaanden. - i^ut onacceptabel' is het oordeel de Italiaanse mi- ran binnenlandse zaken. 'ashington-brusseleerlijk' is, heeft niet bijgedragen »a aan het bedaren van de gemoe- f ho deren. De Italiaanse kranten ston den gisteren bol van veront waardiging. De Corriere della Sera roept D'Alema op ten strij de te trekken tegen de 'schan dalige uitspraak'. De premier moet volgens de Corriere zor gen voor gerechtigheid. II Mes- sagero vindt dat een bloedbad niet kan worden afgedaan met de twee woorden 'niet schul dig'. „Dat betekent dat nie mand zich hoeft te verantwoor den voor de vraag waarom het fce zaken Rosa Jusso vliegtuig sneller en lager vloog B [tend. Tussen Italië en dan mag, dat niemand voor het riiede Staten lijkt een leed van de slachtoffers zal boe ten." Het was 'een schijnproces waarvoor de VS verantwoorde lijk zijn', aldus de krant. De piloot vloog vorig jaar in Italië tegen de kabel van een skilift bij Cavalese in de Dolo inse premier D'Alema l— hlezoek in de Verenigde p de dag dat het proces n 3 31-jarige ongelukspi- nw6 iiard Ashby werd afge- o3 j "met stomheid gesla- .Belgische minister van V?n Parys is 'perplex', rys vindt dat premier via de ambassade in ;ton fel protest moet (sen gerechtigheid", zei anse minister van bin- zaken Rosa Jusso ktend. Tussen Italië en nigde Staten lijkt een ir te zijn ontstaan. De k van de Amerikaanse Cohen van defensie - iend vlak voor een tus- ïig in Italië - dat de uit- 'erg emotioneel, maar mieten. Daarop stortte de lift neer. Dat veroorzaakte de dood van twintig vakantiegangers, onder wie vijf Belgen en een Nederlandse. De jury van de krijgsraad in het Amerikaanse Camp Lejeune sprak de piloot van het Marine Corps vrij van alle twintig aanklachten van onopzettelijke doodslag. Hij kon er volgens de jury niets aan doen dat zijn hoogte meter niet in orde was en dat de kabelbaan niet op zijn kaart stond. Hij werd evenmin schul dig bevonden aan alle minder zware aanklachten, zoals ver nieling van openbare eigen dommen en plichtsverzuim. De 31-jarige Ashby had maximaal 206 jaar celstraf kunnen krijgen als hij op alle punten schuldig was bevonden. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie zei gisteren dat het Pen tagon de nabestaanden van de slachtoffers allemaal direct 5.000 dollar heeft gegeven voor de eerste onkosten, en dat ze daarna nog eens 60.000 dollar hebben ontvangen. Alle andere aanspraken moeten volgens hem via de Italiaanse justitie af gewikkeld worden. De advoca ten van de nabestaanden zeg gen dat dergelijke procedures vele jaren kunnen gaan duren. De drie Franse jeugdkranten, met voorpagina-onderwerpen die dicht bij de doelgroep lig gen: zakgeld, ruimtevaart en de 13-jarige Britse zangeres Charlotte Church. foto gpd cees van zweeden parijs cees van zweeden correspondent De vergaderzaal van Mon Quotidien in Parijs ligt in de kelder en is slechts rechtop te bereiken door hele kleine mensjes. Maar degenen die el ke ochtend over het trappetje naar beneden gaan, zijn dan ook veelal klein. Want Mon Quotidien is een krant voor kinderen, gemaakt met hulp van kinderen. Mon Quotidien is nog niet zo groot als 'De Kleine Baasjes' in Sjanghai, dat twee keer per week in een oplage van een miljoen wordt verspreid. „Maar Mon Quotidien is in de Franse krantenwereld het eni ge succesverhaal sedert zeer lange tijd", zegt adjunct hoofdredacteur Bruno Quat- trone. Het fenomeen is niet nieuw, maar kinderkranten die sla gen, zijn zeldzaam. In Neder land stopte Het Parool jaren terug met de dagelijkse kinder pagina, en besloot Wegener korter geleden tot opheffing van Primeur dat als weekblad voor jongeren in zijn dagbla den werd ingestoken. Dus waarom slaagt Mon Quotidien waar andere kranten falen? Bruno Quattrone, die aan de wieg stond van de krant, schrijft het succes toe aan de formule. „Ten eerste komt Mon Quotidien dagelijks uit", zegt hij. „Dat is belangrijk, omdat kinderen alleen een band met een krant krijgen als ze er elke dag in kunnen lezen. Weekbladen werken niet. Ten tweede maken wij niet de fout het grote nieuws voor kleine lezers te willen uiüeggen. Wij beperken ons tot die onder werpen die onze lezertjes inte resseren." Lezertjes worden aange moedigd de matineuze redac tievergaderingen te volgen, waarin zij een stem hebben bij de onderwerpkeuze. Dat heeft geleid tot veel dieren, raketten en films in de kolommen. Maar het 'grote nieuws' wordt niet per definitie geschuwd. „We proberen alleen wel een invalshoek te kiezen die dat nieuws begrijpelijk maakt", zegt de adjunct. „Zo heb ik zelf in Kosovo een reportage ge maakt over een clandestiene school, waar in het Albanees wordt onderwezen." Mon Quotidien was in 1995 een initiatief van Play Bac Presse, een kleine educatieve uitgeverij in de Marais, hartje Parijs. De krant, gemaakt voor lezers van 10 tot 15 jaar, begon vorig jaar winstgevend te wor den, toen het aantal abonnees tot 55.000 was gegroeid. Voor Play Bac Presse was dat het sein om nog twee kinderkran ten te lanceren, Le Petit Quoti dien voor zes- tot negen-jari gen en l'Actu voor jongeren van veertien tot achttien jaar. Le Petit Quotidien overtrof alle verwachtingen. „We had den in december, drie maan den na de lancering, op 20.000 abonnees gerekend", zegt Bruno Quattrone. „Maar dat waren er 40.000, tweemaal zo veel. En eind februari werd de 60.000ste abonnee ingeschre- L'Actu, dat nu 13.000 abon nees heeft, groeide minder on stuimig doordat jongeren van 14 tot 18 moeilijker te bereiken bleken. Bruno Quattrone: „Wij moeten het hebben van de be reidheid van scholen om proefnummers uit te delen. Veel lagere scholen reageerden geestdriftig op Le Petit Quoti dien. Maar leraren op middel bare scholen waren minder bereidwillig. Velen vonden dat hun leerlingen maar beter Le Monde konden lezen." De ironie wil dat l'Actu zijn bestaansrecht mede ontleent aan de onleesbaarheid van Le Monde en andere dagbladen. Jargon, niet verklaarde afkor tingen en interviews met niet- geïntroduceerde personages maken deze kranten, waarvan de grootste kleiner is dan de tweede krant van Nederland, moeilijk toegankelijk voor kin deren. Mon Quotidien en zijn broertjes zijn wars van jargon, en zeer leesbaar. Op de bui tenlandpagina's van l'Actu staan de berichten gegroe peerd rond een wereldkaart, zodat van ieder bericht een pijl kan wijzen naar het land waar het over gaat. Niets wordt be kend verondersteld. Moeilijke woorden (inkomstenbelasting, tabak, precedent) worden in een andere kleur gedrukt, en in een apart kader nader ver klaard. Alles is erop gericht de kos ten zo laag mogelijk te hou den. Elk van de dagbladen wordt volgens een vaste lay out gemaakt, zodat vormge vers overbodig zijn. Mon Quo tidien wordt geproduceerd door slechts 10 journalisten, de twee andere door 25. De kinderkranten zijn niet verkrijgbaar in de 25.000 kran tenkiosken die het land rijk is. Daarmee beperkt de uitgever zijn distributiekosten, en voor komt hij dat hij onverkochte exemplaren moet terugkopen. Alle abonnees krijgen hun krant met de post, zodat de uitgever alleen maar elke avond zijn 128.000 kranten bij het postkantoor hoeft af te ge ven. Die distributie is mogelijk, omdat in Frankrijk - evenals in Nederland - de postbezorging altijd de volgende dag ge schiedt. La Poste hanteert bo vendien voor de bezorging van dagbladen een uiterst voorde lig tarief van 30 centimes (10 cent), ongeacht het gewicht van de krant. Dit alles heeft Play Bac Presse in staat gesteld de prijzen laag te houden. L'Actu, de laatste telg aan de stam, kost maar ruim een gul den per nummer van 16 pagi na's. De bezorging per post heeft ook als voordeel dat er iedere dag voor het lezertje een enve loppe op de deurmat valt met zijn eigen naam erop. „Maar vaak is die enveloppe al open gemaakt als de trotse abonnee thuiskomt van school", grijnst Bruno Quattrone. „Een onder zoek onder lezers van Mon Quotidien wees onlangs uit dat 82 procent van de moeders hem eerst leest." <ans gertsen ♦jdent Ie man daar", zegt Dan pe vice-voorzitter van Jafdeling van de Soci- Iocratisch Partij (SDP) leen fors gebouwde vijf- l trainingspak, enkele ferderop op het Jelacic- het hart van de Kroati- pfdstad Zagreb. „Dat is ^-provocateur. Gisteren hier ook uren lang rond terde hij mensen tegen t zetten." alsof de man in kwestie ersatie heeft opgevan- Jllie zijn uitschot en aw tuig. Ik hang me Ér op dan dat ik zulke id onderteken", vt de man, doelend op Itekeningenactie tegen nisbruik en corruptie |?r's partij op het plein Dordat Spicer de man liek kan dienen, grist a lijst met een stuk of hdtekeningen van de (ld en scheurt hij het femonstratief aan flar- Bma hij met een triom- grijns in de massa k. is in Kroatië niet altijd jk om in de oppositie te verzucht Spicer. „Er •altijd heethoofden die aad woord van de HDZ She Democratische ai president Tudjman oren, maar het gros van sen heeft ondertussen genoeg van de enorme e en de economische ele cijfers geven Spicer folgens een opiniepei- Franjo Tudjman's HDZ rpletterende nederlaag is er binnenkort verkie- ïouden zijn. De tot nu daarvoor had verklaard dat zijn vrouw 'op een autootje na' geen bezittingen van naam had. Veel Kroaten zetten ook forse vraagtekens bij de zakelijke im peria die diverse van Tudjman's kinderen en kleinkinderen in luttele jaren uit de grond wisten te stampen. „Corruptie is er altijd geweest in Kroatië, maar een paar jaar geleden stoorden de mensen zich daar veel minder aan. Tud jman en zijn partij kregen stee vast het voordeel van de twijfel, omdat ze toch maar mooi voor de onafhankelijkheid hadden gezorgd. De rest was bijzaak. Maar de oorlog, die lang als een excuus voor alles werd geac cepteerd, is inmiddels al bijna vier jaar voorbij. De HDZ is een oorlogspartij die geen toekomst meer heeft", aldus Zdravko To- mac, de vice-voorzitter van de SDP. Tomac heeft goede hoop dat de oppositie dit najaar de vruchten gaat plukken van de wijdverbreide onvrede. Al blijft zelfs zijn eigen schoonmoeder een zeer ongewisse factor. To mac werd drie jaar geleden met 22 procent van de stemmen tweede achter Tudjman tijdens de presidentsverkiezingen. „Mijn schoonmoeder heeft toen op me gestemd, maar ook op Tudjman", vertelt Tomac met een grimlach. „Ze wilde per se op mij stemmen omdat ik haar schoonzoon was, maar kon het niet nalaten ook een kruisje voor de naam 'Tudjman' te zetten. Aan hem hebben we onze staat te danken. Ik kan on mogelijk niet op hem stem men", zo verklaarde schoon moeder de verbijsterde Zdravko later. „Het liet haar koud dat haar stembiljet daardoor ongel dig was." toe almachtige partij van de 'Vader des Vaderlands' Tudj man kan nog maar op amper twintig procent van de stem men rekenen, vrijwel even veel als de SDP, de grootste opposi tiepartij. Die heeft zich met vijf andere oppositiepartijen in een 'anti-HDZ-front' verenigd, en dat front lijkt af te stevenen op een daverende overwinning bij de parlementsverkiezingen van eind dit jaar. De redenen voor de specta culaire ommezwaai van de stemming in Kroatië zijn veel vuldig, maar veruit de belang rijkste is de catastrofale staat Vein de economie. Volgens de officiële cijfers bedraagt de werkloosheid ruim achttien procent. In werkelijkheid is pakweg een kwart van de bevol king werkloos. Tegelijkertijd heeft de corruptie monsterach tige vormen aangenomen. Steeds minder Kroaten pikken het dat een kleine elite met goe de contacten in de HDZ zich schaamteloos verrijkt, terwijl ze zelf bittere armoede lijden. „Amper 500 families hebben meer dan 50 procent van de he le economie in handen", aldus Mladen Vedris. De econoom en vroegere burgemeester van Za greb is een van de felste kritici van Tudjman's economische beleid, dat volgens hem 'in alle opzichten catastrofaal' is. In plaats van buitenlandse in vesteerders aan te trekken, gaf Tudjman's partij er de voorkeur aan het gros van de staatsbe drijven voor een prikkie in han den van politieke vrienden te spelen. „Een deel van die men sen is gewoonweg incompe tent, terwijl anderen er alleen maar op uit zijn hun bedrijven zo snel mogelijk leeg te roven. Het resultaat is dat vrijwel de hele industriële basis van Kroa tië vernietigd is", aldus Vedris. Woedende ontslagen werknemers van de Kroatische winkelketen Diona bestormden half februari een politiekordon voor het hoofdkantoor. Diona is een voorbeeld van een staatsbe drijf dat na de onafhankelijkheid is overgedaan aan een lid van een select groepje Tudjman-vrienden, in dit geval de zeer vermogende zakenman Miroslav Kutle. foto reuters Zelfs Tudjman, die volgens elke verdenking. Eind vorig jaar door te onthullen dat Ankica haar bank meer dan 250.000 na hield, media in Zagreb ernstig ziek veroorzaakte een bankbediende Tudjman, de vrouw van de pre- gulden had staan en er elders Dat was bijzonder pijnlijk zou zijn, staat niet meer boven in Zagreb een enorm schandaal sident, op twee rekeningen bij nog negen bankrekeningen op voor Tudjman, omdat die kort haag mike belinfante >tanr fcpreekt met zachte stem als hij zegt hij nóg niet alles heeft verwerkt. „Ik" an t niet of ik die jaren in de gevangenis erva uit mijn hoofd krijg. Ik ben nog iita$s n'et graag °P plekken waar veel jsen zijn. De gevangenis heeft me ver- lunprd. Vroeger was ik een angry young Iri. Nu ben ik, op mijn 39ste, iemand )DEai stiïte voor zijn idealen vecht en ook fert naar anderen." Dan, na een korte stullp, plooien zijn lippen zich tot een ilach. „We maken er thuis nog wel grappen over. In vergelijking met _Jdela, die 26 jaar opgesloten is ge- Kist, heb ik met mijn zevenenhalf jaar Njngenschap een 'parkeerbon' gehad." >99. elson Mandela. De 80-jarige president hi zijn afscheidstournee bezig om 'nog uiaal zijn vrienden in de strijd tegen ttheid te bedanken voor hun steun, lderdag en vrijdag kan Nederland zich '1 hem warmen. Daarna volgen de fcdinavische landen, iehaus kijkt al weken naar de ontmoe- uit. „Een grotere eer is voor een am- Sadeur niet denkbaar." Voor Niehaus persoonlijk overigens ook niet. „Ik vergeet 11 februari 1990, de dag dat Mandela vrij kwam, nooit meer. Ik zat nog in de gevan genis. We moesten met tien celmaten strootjes trekken om televisie te mogen kijken. Toen ik won en voor de televisie plaatsnam, geloofde ik mijn ogen niet. Daar liep de man die mijn strijd personifi eerde, als vrij man. Vijf minuten heb ik ademloos naar de beelden gekeken, daar na brak ik uit in een eindeloos gehuil. De emoties die toen loskwamen, vergeet ik nooit meer." Niehaus dacht dat na de vrijlating van Mandela ook hij uit de gevangenis zpu worden ontslagen. Hij werd nog een jaar lang door de bewaarders geestelijk geter roriseerd. „Elke dag dacht ik: nu is het zo ver. Nu mag ik weg uit dit vreselijke hol. Vaak kwamen de bewakers langs. Moest ik mijn cel leegmaken. Ik huilde. Vrij dacht ik. Vrij! Toen ik bij de gevangenisdi recteur kwam zei hij dat het slechts om een controle ging. Ik moest terug. Pure in timidatie. Elke dag verzonnen ze wat an ders." Toen Niehaus in maart 1991 vrijkwam, viel de lang gekoesterde vrijheid tegen. „Wat moest ik beginnen. Ik was zo blij als een kind dat ik mijn vrouw, met wie ik was opgepakt en vier jaar in de gevange nis had gezeten, in mijn armen kon slui ten. We hebben weer moeten leren sa menleven. Door veel te schilderen en the ologie te studeren, zaken die me ook in de cel overeind hielden, heb ik mijn emoties kunnen ontladen." Het ANC was niet vergeten welke offers Niehaus had gebracht. Hoe hij, als telg van een godsvrezend Zuid-Afrikaans ge zin dat vanaf de kansel apartheid als door God gegeven goedheid kreeg opgediend, zich had ontworsteld van zijn wortels. Na een paar maanden werd Niehaus aange steld als woordvoerder van de president. Toen twee jaar later de ambassadeurspost in Nederland vrijkwam, werd Niehaus door Mandela naar Den Haag gedirigeerd. Niet als beloning, maar omdat Mandela wist dat Carl Niehaus een echte strijder was. „Nederland wordt nog door vele Afrikaners als het vaderland gezien. Het was enorm belangrijk dat juist dat vader land zich zo openlijk tegen het apart heidsregime keerde", aldus de ambassa deur. Carl Niehaus: „Ik heb met mijn zevenenhalfjaar gevangenschap eigenlijk maar een 'parkeerbon' gehad."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9