Bosnische Serviërs zijn op één dag twee leiders kwijt Buitenland Afronding van overleg Noord-Ierland uitgesteld Clinton wenst Monica geluk Franse volkstelling: maand werk voor 110.000 mensen 'Duitse kazerne niet naar Churchill vernoemen' 'De staat wil met ons afrekenen' Jeltsin speelt hoog spel met ontslag Berezovski IDAG 6 MAART 1999 iekwart Bosniërs weg uit Duitsland Driekwart van de naar schatting 350.000 Bosnische 11|efingen in Duitsland heeft het land inmiddels verlaten. h ksische minister van binnenlandse zaken heeft dit in gezegd. Alle ministers van binnenlandse zaken van de bondsstaten en die van de Bondsrepubliek stelden op de 'ötéentie tevreden vast dat er nog maar 90.000 Bosnische vai^ekers in het land over zijn. Slechts één procent is onder u,eg uitgezet. Duitsland heeft verreweg het grootste deel van fchtelingen uit Bosnië opgenomen. De resterende vluchte- [zullen per geval worden bekeken. inibaal ter dood veroordeeld Een man in de voormalige sovjetrepubliek Kirgizië is :r sfcn ter dood veroordeeld wegens het vermoorden en op- dirtan een vriendin en een huurder van een deel van het huis ralJi het stel woonde. De man erkende schuldig te zijn aan de llülen. Ook gaf hij toe dat hij vrienden gerechten met men- ^"jlichaamsdelen had voorgeschoteld. In zijn slotwoorden ?3lJ)de de man echter dat hij zelf van het mensenvlees had In. De politie vond vorig jaar april enkele lichaamsdelen «huis waar de dader en de twee slachtoffers woonden. ^ring van het vonnis is niet waarschijnlijk omdat de presi- WJhn Kirgizië in december voor twee jaar een moratorium ■■Boodstraf afkondigde. ;|qpef: wereldwijd verbod besnijdenis igS| Met oog op Wereldvrouwendag, maandag, heeft de VN- «(organisatie Unicef opgeroepen tot krachtiger actie om jjid te maken aan het besnijden van meisjes. In 28 Afri- landen en op enkele plaatsen in Azië en het Midden- is het nog altijd gebruik om bij meisjes een deel van de -anJjën weg te snijden, zei Reinhard Schlagintweit, hoofd van roiicef in Duitsland. Naar schatting 130 miljoen vrouwen BS deze wijze verminkt en daar komen elk jaar ongeveer ^piijnon meisjes bij. Het Duitse ministerie van ontwikke- l ulp geeft regeringen en maatschappelijke organisaties in reenden financiële steun bij hun pogingen besnijdenis uit te rover wil eigen geld opnemen Een voormalige kolonel uit het Russische leger heeft n een bank overvallen om geld van zijn eigen rekening te n opnemen. De man gijzelde een vrouw en dreigde haar k schieten als aan zijn eis geen gehoor werd gegeven. Vol- j» politie had de man het geld nodig om een operatie van puw te kunnen betalen. Hij had een rekening lopen bij de Iky Kredit bank, één van de instellingen die zich door de lële crisis van augustus vorig jaar gedwongen zag een bankrekeningen te blokkeren. De man liet na bemidde- n de politie de vrouw gaan en kon door de autoriteiten in g worden gevat. v jemarken legaliseert prostitutie Het Deense parlement heeft besloten prostitutie in "xy,id te legaliseren. Het verlenen van seksuele diensten werd Ir twee decennia gedoogd in Denemarken. Tegelijk met envhisering werd besloten tot extra maatregelen om te voor al dat minderjarigen in de prostitutie belanden en om een iTotf maken aan gedwongen prostitutie, meest van Oost-Eu- ngei en Aziatische vrouwen. De nieuwe wet, die op 1 juli van -- Jivordt, werd met 81 tegen 27 stemmen aangenomen. De It een maximale gevangenisstraf van twee jaar op het ge- eroiaken van de diensten van een prostitue(e) van onder de ien door autobom in Turkse stad de ontploffing van een autobom in de Turkse stad i zijn gisteren drie mensen gedood en zijn de gouverneur en negen andere mensen gewond geraakt. De in larkeerde auto geplaatste bom werd tot ontploffing ge loen de auto van gouverneur Cevik langsreed. Een '27lneisje. een passant en de lijfwacht van de gouverneur om het leven. Gouverneur Cevik werd met ernstig jejJen beenletsel overgebracht naar een ziekenhuis in Anka- de chauffeur van Cevik raakte gewond. De verantwoor- :id voor de aanslag is opgeëist door het Turkse Commu- Arbeidersbevrijdingsleger (TIKKO). ^en geeft geroofde kunst terug De stad Wenen heeft gisteren bekendgemaakt dat ze [erken die door de nazi's van joden zijn geroofd, zal te il aan de eigenaren of hun erfgenamen. „We erkennen rken die niet van ons zijn, die door de nazi's zijn geroofd se joodse vrienden en stadsgenoten, moeten worden te- j even", aldus burgemeester Haupl. Hij zei dat er kunst- uit de verzameling van de familie Rothschild bij waren. 9n 1 maand besloot de Oostenrijkse regering 250 kunstwer- jrai antieke voorwerpen, waaronder drie schilderijen van de a J mdse meester Frans Hals, aan de familie Rothschild te- l43~ even. drie lawineslachtoffers geborgen Jij het Zwitserse Evolene zijn gisteren de lichamen gebor- 'dS i een 49-jarige Frangaise en een Duits stel die vermist lote1 S'J1C'S 'avvdnes op 21 februari verschillende chalets >277jd°rp verwoestten. Met de vondst van de drietal komt het jeborgen doden bij Evolene op twaalf, aldus de politie. i. 1G Premier Dodik stapt op, president Poplasen ontslagen BELFAST* GPD De Bosnische Serviërs hebben gisteren in één klap twee leidende politici verloren. De internationale vredesge- zant voor Bosnië, Westendorp, ontsloeg president Po plasen van het Servische deel van Bosnië wegens diens verzet tegen het vredesproces. Verder stapte de demis sionaire premier Dodik op. SARAJEVO Rtr-ANP Westendorp onthief de radicale Serviër Poplasen met directe in gang van zijn functie na een maandenlange regeringscrisis. De drastische stap van Westen dorp lijkt echter geen einde te maken aan de politieke perike len in de Republika Sprska. Po plasen weigert zich neer te leg gen bij zijn ontslag. Volgens de Bosnisch-Servische televisie gisteravond beschouwt hij zich zelf nog steeds als president en noemde hij het besluit illegaal en ondemocratisch. Daarbij komt dat de grond wettelijke opvolger van Popla sen, vice-president Sarovic, di rect liet weten dat hij de vrijge komen plaats niet inneemt. Zijn partij, de ultranationalistische SDS, waarschuwde voor een 'gepast' antwoord van partijen en dat deel van de bevolking die achter Poplasen staan. In de grootste stad van het Servische deel, Banja Luka, gingen radi cale Serviërs de straat op uit woede over Westendorps be sluit. De internationale vredes macht voor Bosnië (SFOR) liet weten voor de veiligheid van de bevolking in te staan, mochten de plaatselijke autoriteiten het laten afweten. In een commu niqué had het bureau van Wes tendorp in Sarajevo meege deeld dat Poplasen zijn macht misbruikte, de wil van de Bos nisch-Servische bevolking ver onachtzaamde en de stabiliteit van Republika Sprska onder mijnde. Donderdag had vredescoör- dinator Westendorp al gewaar schuwd dat hij van zijn be voegdheid om Poplasen te ont slaan gebruik zou maken, mocht deze zich niet aan het vredesakkoord van Dayton voor Bosnië houden. De internatio nale gezant acht Poplasen ver antwoordelijk voor de aanhou dende politieke chaos in de Ser vische Republiek. De waarschuwing volgde op de weigering van Poplasen om demissionair premier Dodik voor een tweede termijn te be noemen en hem een regering te laten vormen. Dodik, die al pre mier was voor de verkiezingen waarbij Poplasen tot president werd gekozen, stapte gisteren op wegens het besluit om van de Noord-Bosnische stad Brcko een neutraal disctrict te maken. De plaats die zowel voor Ser viërs als moslims belangrijk is, moet worden bestuurd door de federale overheid van Bosnië- Herzegovina. Brcko ligt in de corridor van Posavina, een levensader voor de twee Bosnisch-Servische ge bieden in Bosnië. De moslims en Kroaten, die voor de oorlog een meerderheid in de stad vormden, willen Brcko niet kwijt omdat dat volgens hen betekent dat de politiek van et nische zuiveringen wordt be loond. Het slot van de nu bijna een jaar durende onderhandelin gen over een coalitieregering in Noord-Ierland wordt uitge steld. Het streven om woens dag 10 maart bestuurlijke be voegdheden van Londen terug te geven aan een regering en een parlement in Belfast, is on haalbaar geworden. Hoge ambtenaren in Belfast en Dublin vertelden gisteren dat niet eerder dan eind maart een afronding van het vredes proces haalbaar is. Tussen de Unionisten van beoogd pre mier Trimble en de aan de IRA gelieerde Sinn Féin bestaat een zodanig meningsverschil over het inleveren van wapens door de IRA, dat het onmogelijk wordt geacht dat daarvoor nu een compromis valt te berei ken. „Waarschijnlijk zal de Ameri kaanse president Clinton pro beren een doorbraak te force ren, als het hele overlegcircuit, zoals gepland, zich zondag 14 maart naar Washington heeft verplaatst", aldus een woord voerder van het Britse ministe rie voor Noord-Ierse zaken. Clinton heeft de maandag en dinsdag voorafgaand aan St. Patrick's Day, de belangrijkste Ierse feestdag op woensdag 17 maart, uitgetrokken voor ge sprekken met de Noord-Ieren, de Ieren en de Britten. Washington De Amerikaanse president Clinton heeft Monica Lewinsky gisteren een gelukkig leven toegewenst. Hij maakte zijn opmerkingen tijdens een persconferentie die hij gisteravond samen met de Italiaanse pre mier D'Alema - op staatsbezoek in de VS - in het Witte Huis gaf. Clinton zei te hopen dat Monica alle hulp krijgt die zij nodig mocht hebben om de zware beproeving van het schandaal dat haar naam draagt, te door staan. Het was de eerste reactie van de presi dent na een televisie-interview met de ex- stagiaire van het Witte Huis. FOTO AP DOUG MILLS Resultaten in 2001 bekend wijst de telling uit - zijn ver plicht mee te werken. Veel weerstand is er overigens niet. De INSEE garandeert dat de ge gevens niet naar bijvoorbeeld de belastingdienst gaan of naar Binnenlandse Zaken. Voor dat laatste zijn illegalen bang. Uiteindelijk komen alleen al gemene gegevens vrij, per wijk van tenminste tweeduizend mensen of per gemeente, om te weten of er nieuwe buslijnen moeten komen, een bejaarden huis of meer crèches. Er zijn geen vragen over godsdienst of levensbeschouwing. Hetzelfde geldt voor de afkomst van de geënquêteerden. Niemand wordt gevraagd of zijn of haar ouders uit Noord-Afrika of uit andere delen van de wereld af komstig zijn. Vragen of afkomst zijn er wel in een bijgevoegde, andere IN- SEE-enquête. Die is bedoeld om de geschiedenis van de Franse families te leren kennen. Tegen die vragen bestaat enige weerstand, maar de mensen zijn vrij daarop te antwoorden of niet. Vanaf maandag tot 3 april houdt Frankrijk zijn 33ste volkstelling sinds 1801. De 36.560 Franse gemeenten en de 194 in de overzeese gebiedsde len hebben 110.000 enquêteurs aangesteld, voornamelijk werk lozen en bejaarden. Zij gaan de 29 miljoen Franse woningen af met vragenlijsten over inko men, behuizing, werk, gewoon tes, behoeftes, en strijken daar voor anderhalf maal het gel dende minimum-maandloon op, ofwel ruim drieduizend gul den. De volkstelling levert 640 ton papier op, te verwerken door het nationaal bureau voor de statistiek (INSEE). De definitie ve resultaten zijn dan ook pas begin 2001 te verwachten. De totale kosten zijn zo'n 400 mil joen gulden, grofweg 6,50 gul den per inwoner. Vanwege die hoge kosten is de volkstelling eerder twee jaar uitgesteld. De vorige dateert van 1990. Alle ruim zestig miljoen Fran sen - hoeveel het er precies zijn, gottingen anp „Historisch weinig doordacht", vindt de Vereniging van Be dreigde Volkeren het voorstel van de Duitse defensieminister Scharping om een Duitse ka zerne naar Churchill te vernoe men. Beter is het als naamge vers mensen uit het verzet te gen Hitler of voorvechters van de mensenrechten kiezen. De Britse staatsman heeft volgens de vereniging welis waar geholpen bij de bevrijding van Europa van de nazi's maar hij heeft in de Tweede Wereld oorlog een reeks politiek-strate- gische beslissingen genomen 'die naar het huidige volken recht aangemerkt moeten wor den als oorlogsmisdrijven'. Daartoe hoort volgens de ver eniging het zinloze bevel voor het bombardement op Dres den, waarbij tienduizenden mensen omkwamen. Verder is Churchill volgens de vereniging ernstig in de fout gegaan door bij de naoorlogse conferenties in Jalta en Potsdam met de Amerikaanse president Truman en de Russische dictator Stalin afspraken te maken over de verdrijving van vijftien miljoen Oost- en Sudetenduitsers. Premier China roept op tot einde dictatoriaal beleid In opmerkelijk milde bewoordingen heeft de Chinese premier Zhu Rongji gisteren het parle ment toegesproken over de onvrede onder het volk. Zhu verklaarde dat de autoriteiten geen dic tatoriale methodes moeten inzetten tegen het volk. Dit staat in schril contrast tot de belofte van president Jiang Zemin in december 'iedere be dreiging van de Chinese stabiliteit in de kiem te zullen smoren'. In duidelijke taal riep Zhu Tai wan op snel deel te nemen aan een nieuwe dia loog over hereniging met China. Peking be schouwt Taiwan als een dissidente provincie. Tijdens de opening van de jaarlijkse bijeen komst van het parlement pleitte Zhu verder voor een sterke verhoging van de overheidsuitgaven om de economische crisis te boven te komen. Advocaat van Öcalan: ISTANBUL JESSICA LUTZ 50. i'hans hoogendük Pa |n ziekbed dicteerde de Russi- sident Boris Jeltsin zijn woord gisteren dat hij Boris Berezovski en emotionele bui had ontsla- .g'4 ecretaris van het Gemenebest fhankelijke Staten (GOS). Voor st. reden was dat Berezovski zich bemoeide met de binnenlandse 06" jenheden van Rusland, aldus ilin in een verwijzing naar de >sen Berezovski en de Russische Primakov en zijn kabinet, een jaar was de even rijke als intrigant Berezovski de man sjrE ïgelijkse leiding had over het t in[ n los statenverbond dat werd ge- I Ho a het uiteenvallen van de Sov- Vorig jaar april was hij op voor- an Jeltsin unaniem benoemd twaalf staatshoofden van het 0-20 3"! 13 (a ige Berezovski reageerde giste- Uer op zijn ontslag: „Jeltsin, als it van Rusland, kan mij niet ont- et moet een besluit zijn van de ofden van het GOS." En uit de bleek dat niet alle leiders bereid Ier meer te buigen voor dit be- ioskou. politiek Moskou ging de vlag /SG zovski, voor velen het symbool ligarchen die schatrijk zijn ge- aan de teloorgang van het rijk, is Je doodsvijand van de commu- lun leider Zjoeganov zei dan t is een dag om het glas te hef- mpagne of liever nog iets ster- igioilok bij de nationalisten en extre- tgt hij vanwege zijn joodse af- De door Boris Jeltsin ontslagen Boris Berezovski stapt, geholpen door een bodyguard, in zijn auto op de luchthaven van Moskou waar hij gisteren vanuit Baku arriveerde. FOTO AP» NAMIK GOZ komst heel slecht. Door Berezovski de laan uit te sturen verplicht Jeltsin Primakov aan zich. Want die was blijkbaar niet in staat op eigen houtje een einde te maken aan de politieke loopbaan van deze slimme za kenman. Op iets langere termijn bezien, speelt hij heel hoog spel. Een van de GOS-leden zou wel eens zijn veto kun nen uitspreken over het ontslag van Berezovski. Een aantal stoort zich bui tengewoon aan de dominante rol van Rusland binnen deze club. Maar ook dichter bij huis dreigt gevaar voor de Russische president. Jarenlang was Boris Berezovski een huisvriend van de Jel- tsins. Volgens hardnekkige geruchten steunde hij de familie maandelijks met tienduizenden guldens. Een publiek geheim is dat hij een uitste kende relatie heeft met Jeltsins zeer in vloedrijke dochter Tatjana. 'Kompro- mat' (belastend materiaal - red.) over de familie Jeltsin moet hij meer dan genoeg hebben. Het was ook Berezovski die in 1996 de zogenaamde tycoons wist te be wegen hun geld en mediaconcerns in de strijd te gooien om Jeltsin in het Kremlin te houden. De op dat moment kansloze Jeltsin versloeg zijn communistische ri vaal Zjoeganov uiteindelijk royaal. Dat hij als ruil flink wat lucratieve be drijven voor een habbekrats uit de staatsruif mocht overnemen, was niet meer dan normaal in het huidige Rus land. Maar Berezovski wenste ook een politieke baan. Jeltsin benoemde hem tot plaatsvervangend secretaris van de machtige Nationale Veiligheidsraad. Hij liet hem weer vallen toen uitlekte dat Berezovski behalve een Russische pas ook een Israëlische had. Een half jaar was Berezovski ambteloos miljardair. Tot grote woede van Jeltsin steunde hij de kandidatuur van de ook in ongenade gevallen generaal Lebed voor de post van gouverneur in Siberië. De Kremlinleider dreigde Berezovski met deportatie. De baan als GOS-secre- taris, die hij april 1998 kreeg, leek een poging van Jeltsin om hem op een zij spoor te zetten. Maar weer onderschatte hij de intelligentie van Berezovski, die heel goed weet dat de andere ex-sovjet staten het GOS alleen maar zien als een soort voortzetting van de Sovjet-Unie, waarin Rusland alles voor het zeggen had. Berezovski wilde het GOS omvor men van een politiek-militair bondge nootschap tot een economisch verbond. En dat bracht hem in aanvaring met Jel tsin maar ook met Primakov. correspondent Hij werd bedreigd en schoor zijn baard af om niet meer her kend te worden in Istanbul. Vo rige week verklaarde hij nog uit doodsangst de verdediging van PKK-leider Abdullah öcalan niet op zich te kunnen nemen. Nu is Ahmet Zeki ökcuoglu toch door öcalan benoemd tot zijn advocaat. „Ik realiseerde me dat die dreigementen tot doel hadden om me te doen af zien van deze zaak. Daar mocht ik niet voor zwichten." ökcuoglu zegt niet te sympa thiseren met de PKK. Hij kent öcalan sinds 1974, toen beiden in studentenorganisaties zaten, öcalan in Ankara, hijzelf in Is tanbul. Hij was als rechtenstu dent betrokken bij de oprich ting van de 'Revolutionaire Oosterse Cultuurhaarden' die op legale wijze de discussie rond de Koerden op gang pro beerde te brengen. Die vereni ging werd verboden na de mili taire staatsgreep van 1971 en ökcuoglu verdween voor ne gentien maanden achter de tra lies. „Ik ben nooit marxist ge worden. Ik ben een liberale de mocraat", zegt hij van zichzelf. „Maar öcalan ging de radicale kant op." In het verleden werd de ad vocaat een verrader genoemd omdat hij tegen geweld is als middel om democratische rechten voor de Koerden te be reiken. Hij verwerpt echter het hardnekkige gerucht onder de Koerden dat öcalan daarom zelfs een excecutiebevel tegen hem had uitgevaardigd. „Dat soort praatjes strooit de staat rond om de Koerden tegen el kaar op te zetten." Juist nu is het tijd voor ver zoening. „Ik ben nog steeds te gen de gewapende strijd. Maar Ahmet Zeki Ökcuoglu, de advo caat van PKK-leider Öcalan. FOTO AP» NAMIK GOZ ik ben ook advocaat. Ik heb ge zien hoe de staat de laatste vijf tien jaar heeft geprobeerd de Koerden psychologisch te ver nietigen. Ik had een gebaar ver wacht na de gevangenneming van öcalan, waaruit zou blijken dat de wil bestaat om ons onze rechten toe te kennen", legt hij uit. „Maar ik vrees dat het pro ces tegen öcalan zal worden aangegrepen om met ons alle maal af te rekenen. Om alsnog te ontkennen dat er een Koer disch probleem bestaat." Een week geleden bezocht hij öcalan op het eiland Imrali. ..Ik kon niet zien of hij lichamelijk in orde was, omdat hij zat. Hij richtte zich moeilijk op. alsof hij pijn had of stijf was. Maar hij stond duidelijk onder zware psychische druk. Hij durfde me niet eens de hand te schudden. Ik geloof dat hij ook onder in vloed was. Hij toonde geen emoties en zijn blik was glazig." Op basis van de symptomen die de advocaat beschreef, heb ben artsen gezegd dat Öcalan mogelijk waarheidsserum toe gediend krijgt. „Ik durfde hem niet al te veel te vragen, want de gemaskerde commando's die hem bewaken, wilden de kamer niet verlaten. En alles wat we zeiden, werd opgetekend door een rechter. Ik wilde hem niets laten zeggen dat in de rechts zaal tegen hem gebruikt zou kunnen worden", vertelt ök cuoglu. Zijn cliënt krijgt geen krant, radio of tv te zien. „Hij is volledig van de buitenwereld afgesloten en krijgt niet eens pen en papier om zijn verdedi ging voor te bereiden. Dergelijke condities zijn strij dig met internationale verdra gen die ook Turkije heeft on dertekend, en zelfs met de Turkse wet. „Normaal gezien heeft een advocaat toegang tot zijn cliënt op ieder gewenst tijdstip. Maar alle gevangenis sen in Turkije hebben speciale spreekdagen, ook al is dat dus illegaal. Het is bijna onmogelijk om Öcalan te zien te krijgen." Zelf heeft de advocaat vele malen gevangen gezeten om zijn vreedzame pleidooi voor dezelfde rechten voor de Koer den als etnische minderheden in Europa hebben. „Vaak stond ik terecht in dezelfde zaal als waar ik de verdediging voerde in andere zaken", herinnert hij zich. Tien jaar geleden legde hij daarom zijn toga neer. De ver dediging van öcalan kan hem opnieuw achter de tralies doen belanden. „De staat zal hem willen afschilderen als massa moordenaar. Maar ik stel dat hij een politiek leider is. Na tuurlijk heeft hij misdaden be gaan. Maar daartoe was hij ge dwongen door het beleid van de staat. Eigenlijk zou de staat dus terecht moeten staan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7