Democratie in de gevarenzone Paars is geen experiment meer, maar een moetje Oogopslag biedt vrije doorgang Binnenland l ERDAG 6 MAART 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbur FOTO GPD CEES ZORN lent ons in een democra ten te baren+ als nog niet lift van de kiesgerechtig- hun recht om invloed lefenen op de samenstel- de volksvertegenwoor- j gebruik wil maken. Ten- in, zoals Bolkestein des- jneent dat men wegblijft men tevreden is; maar t wel erg onwaarschijn- I men ziet dat juist de la- geleiden, de mensen met e inkomens en de jonge- T, »rk oververtegenwoordigd ginder de niet-stemmers. |j*omst in bijvoorbeeld de »e Schilderswijk bedroeg ■'1-J laatste gemeenteraads- gingen slechts 17 procent? i dan ook wel degelijk alle lom ons grondig op die «telingen te bezinnen en peseffen dat die bezorgd- niet alleen betrekking hebben op de verkiezin- - /oor provinciale staten. Ie opkomst bij de verkie- t voor de Tweede Kamer ners de laatste jaren met 5 procent gedaald. En de "Ést voor de gemeente- lerkiezingen in 1998 bleef Éle grote steden onder de •leent: Amsterdam 47,2%, Haag 48,2%, in Rotter- 18,6%, Eindhoven 47,8%, 38,3% en in Tilburg zelfs scht hebben de regering, Interprovinciaal overleg (IPO) en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) onlangs besloten tot een geza menlijk onderzoek naar de ach tergronden en oorzaken van deze zorgelijke ontwikkelingen en naar de mogelijke oplossin gen daarvan. Vooruitlopend daarop is het echter goed om verschillende suggesties van de afgelopen we ken te ordenen en nader te be schouwen, voordat de aan dacht van vooral de landelijke media voor deze problematiek weer voor vier jaar verdwenen is. Ik beperk me daarbij tot die 'oplossingen' zelf en verwijs voor de beschouwing over de achtergronden van de veran derde positie van de overheid naar wat ik daar eerder en el ders over heb gezegd (1). In het algemeen zijn de op merkingen, suggesties en ge dachten die in de afgelopen we ken de revue passeerden, in drie categorieën onder te ver delen: 1. Vergroting van de betrok kenheid bij en de herkenbaar heid van de overheid. 2. Wijzigingen van het kies stelsel, in vele varianten. 3. Veranderingen in de in richting van de structuur van ons binnenlands bestuur. Afschaffing Met betrekking tot dat laatste, de organisatie van ons binnen- Vlak voor de verkiezingen, gevoed door de klaarblijkelijke desinteresse van de kiezers, stak de discussie over het wel of niet af schaffen van het provinciebestuur opnieuw de kop op. Verspilling van energie, meent dr. J.A. van Kemenade, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Het zou beter zijn die energie te steken in het zoeken naar oplossingen voor maatschappelijke pro blemen en de daartoe noodzakelijke samenwerking tussen rijk, provincie en gemeente. En te werken aan een model waarin deze bestuursvormen herkenbaar zijn voor de burgers. De betrokkenheid komt dan vanzelf. I opmaat naar de verkiezingen voor Povinciale Sta- er, mede uit bezorgdheid over de lage opkomst, leen stortbui van ideeën, voorstellen, gedachten en 1 opmerkingen over ons neergedaald, waarvan er gens vele bepaald niet nieuw waren. Het is de vraag Ie bezorgdheid in alle gevallen oprecht was, of its een aanleiding om de positie van de provincie ^eens ter discussie te stellen. Ook kan men zich, net het oog op de opkomst, afvragen of het zo ver lig was om vlak voor de verkiezingen dit soort nut- podzaakdiscussies aan te blazen. Ddt neemt niet Hat de bezorgdheid over de opkomst terecht is. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER lands bestuur, zijn weer vele, vaak oude, gedachten opgebor reld, zoals afschaffing van de provincies, opsplitsing van de provincies in regio's, stadsge westen, mini-provincies of sa menvoeging van provincies tot 4 a 5 landsdelen. Allereerst moet worden opge merkt dat dergelijke suggesties weinig bijdragen tot de oplos sing van het probleem van de dalende opkomst. Bovendien leidt dat weer tot discussie over de structuur van de bestuurlijke organisatie in ons land, waar van we de laatste vijfentwintig jaar hebben kunnen ervaren dat ze veel energie kosten, vele bestuurlijke tegenstellingen op roepen en tenslotte nergens toe leiden. Terecht is daarom in het re geerakkoord van dit Kabinet vastgelegd dat we uitgaan van de bestaande hoofdstructuur van het binnenlands bestuur - bestaande uit rijk, provincies en gemeenten - en dat we onze energie niet weer in die vruch teloos gebleken structuurdis cussies gaan steken, maar rich ten op de oplossing van maat schappelijke problemen en op de daartoe noodzakelijke sa menwerking tussen de overhe den. En dat werkt, zoals bijvoor beeld blijkt uit het recente over- hedenoverleg tussen rijk, pro vincies en gemeenten; uit de samenwerking in de Amster damse regio tussen de provin cie, Amsterdam en vele betrok ken gemeenten; uit het geza menlijk optrekken van provin cies en van provincies en ste den waar dat nuttig en noodza kelijk is. Die ontwikkeling lijkt effectief en kansrijk en moeten we dus niet doorkruisen door weer stammenoorlogen over de structuur te beginnen. Boven dien is de hier en daar geopper de gedachte om de provincies maar helemaal op te heffen weinig doordacht. We heffen immers Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Eindhoven en Tilburg ook niet op omdat de opkomst bij de gemeenteraads verkiezingen daar onder de 50 procent is gezakt. Bevoegdheden Men moet zich bedenken dat in toenemende mate tal van maat schappelijke vraagstukken zich afspelen op een schaal die de grenzen en de bevoegdheden van gemeenten overstijgt en die een bestuurlijke aanpak en een democratische legitimatie op die schaal vereist. De provincie is daarvoor in ons bestuurlijk bestel het geëigende orgaan. Opheffing van die bestuurslaag zou betekenen dat de democra tische afweging van en invloed op dergelijke vaak ingrijpende keuzen zal worden vervangen door veelal ambtelijke beslis singen binnen de afzonderlijke en nog steeds sterk verkokerde rijksdepartementen. Of, zoals in Duitsland, door een door het land aangestelde ambtelijke functionaris danwel, zoals in Engeland, door ambtelijke rijkscommissies, die geen ver antwoording afleggen ten op zichte van de regio zelf. Dat is democratisch geen winst en doet afbreuk aan de effectiviteit en het vaak essentieel regiospe cifieke karakter van de besluit vorming en het beleid. In dit verband kan ook de ge dachte van professor Derksen worden geplaatst, die voorstel de dat de provincies vooral een bestuurlijk en geen politiek li chaam zouden moeten zijn. Ook die gedachte leidt tot ver- ambtelijking van het regionaal bestuur en tot uitoefening van een toenemende macht, zonder controle op die macht. Al die wegen moeten wij dus niet weer bewandelen, omdat ze niet leiden tot vergroting van de opkomst, maar wel tot uithol ling van het democratisch ge halte van ons binnenlands be stuur. Terecht is daarom in het re- geeraccoord van het huidige kabinet opgenomen dat de po sitie van de provincies juist dient te worden versterkt in verband met het toenemende bovengemeentelijke karakter van tal van publieke voorzie ningen, zoals de inrichting van de schaarse ruimte, het milieu, natuur en landschap, zorgvoor zieningen, jeugdhulpverlening etc. Kakofonie De tweede groep gedachten be stond uit een kakofonie van uit eenlopende opmerkingen over wijzigingen van ons kiesstelsel. Geopperd is daarbij allereerst om de opkomstplicht weer in te voeren. Dat zal zeker leiden tot vergroting van de opkomst, maar terecht heeft Van Dam opgemerkt dat je in een demo cratie ook het recht moet heb ben niet van je rechten gebruik te maken. Bovendien wordt het probleem daardoor eerder toe gedekt dan opgelost. Nu blijkt tenminste dat velen zich ken nelijk weinig betrokken voelen bij of zelfs weinig vertrouwen hebben in de overheid en wor den de overheden en de politie ke partijen uitgedaagd om daar iets aan te doen. Die geringe betrokkenheid of dat ontbre kende vertrouwen zullen bij op komstplicht niet verdwenen zijn, maar wel onzichtbaar wor den en dat middel lijkt mij dan ook erger dan de kwaal. Vervolgens zijn suggesties ge daan om met name de verkie zingen voor de gemeenteraad en provinciale staten op het zelfde tijdstip te laten plaatsvin den. De gedachte daarachter is dat de opkomst daardoor zou worden vergroot. Dat is echter zeer de vraag als men zich reali seert dat niet alleen de opkomst bij provinciale statenverkiezin gen gering is, maar ook en evenzeer bij de verkiezingen voor de gemeenteraad in de grote steden. Bovendien nodigen dergelijke gekoppelde verkiezingen de kiezers niet uit om zich gericht en afzonderlijk over gemeente lijke en over bovengemeentelij ke belangen uit te spreken. Door de koppeling van die ver kiezingen zou ongetwijfeld de landelijke overschaduwing daarvan alleen maar toenemen. Interessanter, maar niet zon der risico's, lijken daarom de voorstellen om de kiezers met hun stem meer invloed te ge ven op de samenstelling van de gemeenteraad of op provinciale staten (2) en om af te stappen van de landelijk uniforme tijd stippen voor verkiezingen voor alle gemeenten en alle provin cies. Dan kunnen verkiezingen voor afzonderlijke gemeenten en afzonderlijke provincies plaatsvinden op het moment dat er belangrijke politieke con flicten aan de orde zijn, zodat de burgers zich daarover direct kunnen uitspreken. Tenslotte zijn er opmerkin gen gemaakt over de noodzaak om de betrokkenheid bij en de herkenbaarheid van het be stuur voor de burgers te vergro- I ten. Daar ligt ook mijns inziens het voornaamste probleem en in die richting zullen dan ook vooral de oplossingen moeten worden gezocht. Volksinitiatief Daarbij gaat het onder andere om werkvormen waardoor bur gers en organisaties beter bij de beleidsvoorbereiding en de be leidsuitvoering worden betrok ken, om invoering van het zo genaamde volksinitiatief zoals Zwitserland en Duitsland dat kent, om de mogelijkheid van referenda bij voorkeur gelijktij dig met verkiezingen, om bete re informatie en communicatie over beleid en beleidsvoorne mens door de overheden, om beperking van de juridisering in het openbaar bestuur, om ver groting van het eigen belasting- gebied van gemeenten en pro- vincies - waardoor burgers ook op gemeentelijk en provinciaal niveau met de afweging van kosten en baten van beleid worden geconfronteerd - en om een meer open bestuursstijl van overheden op alle niveaus. Het gaat daarbij echter vooral ook om een betere profilering van de politiek en van politieke partijen. Politieke partijen sla gen er, in veranderde omstan digheden van individualisering, ontzuiling en vervagende klas setegenstellingen, kennelijk steeds minder in om het inter mediair te zijn tussen de bur gers en de overheid, een plat form en inspiratiebron voor meningsvorming over publieke vraagstukken. Politieke partijen en politici zijn vaak meer de managers van het overheidsbe drijf geworden, dan de verte genwoordigers van verschillen de visies en belangen met be trekking tot de publieke zaak. Vertrouwen Die politieke profilering is ech ter essentieel voor de herken baarheid van en het vertrouwen in de overheid. Het gaat im mers bij de overheden vooral over het oplossen van maat schappelijke vraagstukken en het maken van de keuzen die daarvoor noodzakelijk zijn. Het zijn met name de politici en de politieke partijen die de burgers duidelijk moeten maken dat er wat te kiezen valt en wat er te kiezen valt. Dat is echter vaak niet meer of onvoldoende het geval en dat brengt niet alleen de provincie maar het hele be stel van de vertegenwoordigen de democratie in de gevarenzo ne. En dat verdient meer en vooral ook meer continue aan dacht van de overheid, de poli tiek en de media dan het kort stondig brouwsel van cynisme en los zand eens in de vier jaar. Dr. JA. van Kemenade (1) Zie bijvoorbeeld "De kwets- bare overheid", Haarlem 1998. (2) Zie bijvoorbeeld JA. van Schagen en H.R.B.M. Kumme- ling, Proeve van. een nieuw kiesstel- sel, Deventer 1998. IG ANS BOUWMANS SÏCË WILBRINK voorgoed voorbij zijn. De rege ringscoalitie draait in de Twee de Kamer niet lekker. De drie partijen hebben gekozen voor een offensieve aanpak, waarin ze zich vaker afzetten tegen het kabinet. Ze winkelen selectief bij de oppositie als ze steun wil len voor eigen voorstellen. En de nieuwe PvdA-fractieleider Ad Melkert speelt het spel op het scherpst van de snede. Dat valt niet altijd goed bij zijn col lega's De Graaf en Dijkstal. Het kabinet gaat gebukt on der problemen uit het verleden (Bijlmerramp, Schiphol en Sre brenica) en schijnbaar onoplos bare nieuwe problemen (asiel, files, WAO). In het kabinet is het ook niet pais en vree. De hele ploeg maakt een matte en onthechte indruk. De chemie is vanaf het begin niet goed ge weest. Het gevoel van avontuur ontbrak. Paars-2 was geen fris experiment, maar een moetje. De regie van premier Kok wordt om de haverklap in twij fel getrokken. PvdA-minister Jan Pronk is té aanwezig in de Trêveszaal. Bram Peper blun derde met de politie-cao. Voor het politieke leven van minister Annemarie Jorritsma (Bijlmer ramp) wordt al een tijdje ge vreesd. En de halsstarrige WD- wonderboy Van Aartsen blijkt in zijn vorige politieke leven loedig houden de paarse i zich groot. Er worden s gezocht: de extreem la- nmst vertekent het beeld, jaren verkiezingen voor tcies, het mandaat is voor lar, we hebben wat ge- vergeleken met vier Sleden (PvdA), de partij is 1 (WD). Bij D66 drinkt de Graaf als altijd opge- le gifbeker leeg: de De- :en zijn n de Eerste Ka- 'g steeds nodig voor een meerderheid. je hoefde het gezicht femier Wim Kok woens- 3nd maar even te zien en t beter. Diepe teleurstel- tond erin gegroefd. De J die paars jarenlang in art sloten, hebben de so- iberale samenwerking •ychische dreun gegeven. jectejsl'kken- Vooral voor de bremier, die voor zijn LI gi'dhad gehoopt op een her- ivan vorig jaar. In plaats grootste werd de PvdA derde. D66 kelderde, ïvaar van de rode arro- i is afgewend. Nu is het Jen voor het getraumati- lcHlpedelijk alternatief. Bijzit fll wel zijn stempel kun- 2rdaflukken op Paars. ?even maanden Paars op een superslechte Varkenswet te ing is duidelijk dat de hebben afgeleverd. Het D66- -oze tijden van Paars-1 smaldeel wordt in zijn totaliteit lager aangeslagen dan in de vo rige kabinetsperiode. Dat het niet zo lekker loopt, heeft wellicht bijgedragen aan de ongekend harde toon in de verkiezingscampagnes voor de statenverkiezingen. Vice-pre- mier Jorritsma sloeg dreigende taal uit over de toekomst van het kabinet. De politieke vuil spuiterij die rond het asieldebat werd vertoond door Melkert en Bolkestein was niet eerder ver toond. Politici kunnen in de Tweede Kamer hard tegen elkaar tekeer gaan, om vervolgens weer als vrienden in de wandelgangen te keuvelen. Het gebekvecht tij dens de verkiezingscampagne hoeft niet tot verstoorde ver houdingen te leiden, maar de kans daarop is nu groter dan ooit. Woorden als 'op transport stellen' en 'nazi's' verwacht je niet in een Nederlandse cam pagne. De onderlinge verwijten kunnen blijven doorzieken als er ook nog eens een interne dis cussie over ontstaat, zoals nu in de PvdA. In deze negatieve sfeer moet het kabinet voor het eerst sinds 1994 op eigen kracht met be zuinigingsvoorstellen komen. Weliswaar zijn de kaders aange geven in het regeerakkoord, maar er zijn geen harde afspra ken gemaakt in de coalitie waar dat geld precies vandaan moet komen. Het vinden van de mil jarden om de tegenvallers op te vangen wordt een ware kracht proef voor het intern verdeelde kabinet. Als Kok erin slaagt de neuzen in de Trêveszaal op een rij te krijgen, dan wacht de tweede horde. Is er voldoende steun te verwachten bij de geestverwante Kamerfracties? Want zowel PvdA, WD als D66 hebben elk hun eigen prioritei ten en ze zullen hun steun niet automatisch aan de bezuini gingsvoorstellen van het kabi net geven. De kans is groot dat het kabi net het leed spreidt, niet al te harde bezuinigingsmaatregelen voorstelt en kiest voor pappen en nathouden. Als de Bijlmer enquête geen roet in het eten gooit, kwakkelt dit tweede kabi net door tot de paarse desinte gratie compleet is. Dan is er maar een kleine aanleiding no dig om het kabinet te laten val len. Het spelbederf tijdens de campagne en het uitblijven van het vertrouwensvotum bij de Statenverkiezingen van deze week zijn tekenen aan de wand. Bedrijf komt met uniek identificatiesysteem GROENLO ANP Het bedrijf Nedap in Groenlo heeft een toegangssysteem ontwikkeld dat mensen - let terlijk - met één oogopslag vrije doorgang verleent Dit wordt mogelijk gemaakt door de zogeheten iris-identifica tie. Het systeem is absoluut fraudebestendig, beweert het bedrijf. Eenmalig wordt er een fo toscan gemaakt van de iris van het oog. De scan wordt in het iris-identificatiesysteem opgeslagen en vertaald in een herkenningscode. Als iemand zich bij een ingang meldt, kijkt hij in een klein venster blokje Het vfift-identificatie systeem scant het oog en zoekt vervolgens in het com puterbestand de herken ningscode op. Als beide over eenkomen heeft de abonne menthouder vrije doorgang. „We denken op korte ter mijn de eerste systemen te le veren aan pretparken, dieren tuinen, zwemparadijzen, mu sea en luxe sauna's die met abonnementen werken", ver telt Nedap-woordvoerder H. Haleber. ,Het systeem heeft als voordeel dat het zeer klantvriendelijk is. Abonne menthouders hoeven bij voorbeeld niet door draaihek- ken, maar kunnen vrij door lopen." Een ander voordeel is dat er een eind komt aan onei genlijk gebruik van abonne menten. Het is onmogelijk om met de pas van een ander binnen te komen. Het systeem is ook toepas baar in stadions. Volgens Ha leber is het in principe moge lijk hooligans met behulp van het identificatiesysteem uit stadions te weren. „De irissen van de supporters met een stadionverbod zou je kunnen vastleggen in het identifica tiesysteem. Bij het betreden van het stadion kan het sys teem alarm slaan als er een iris van een hooligan wordt gesignaleerd. Het is echter de vraag of er een wettelijk kader bestaat waarbinnen deze toe passing is toegestaan." Het systeem is ook bruik baar in supermarkten. In dat geval fungeert het iris-identi ficatiesysteem als afreken- plek, waarbij na identificatie het boodschappenbedrag au tomatisch van het bankreke- ningnumer wordt afgeschre-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5