r Topoverleg over Topklasse verplichte bloedtest voor .diaatsers bij World Cup edim Gül richt ijlen op de jeugd Aanmelden voor clinics marathon kan tot 10 maart )e leden moeten zich bij |uick Boys thuis voelen' Sport :RDAG 6 MAART 1999 «^:KL je de sport schoon wilt houden, moet je controleren CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 PETER VAN DER HULST i a tu tal het eerst in de geschiede- an het schaatsen worden is de World Cup van Inzeil en(chte bloedtests uitge- orgt Alle deelnemers aan de kr|alometer voor de vrouwen Ij vijf kilometer voor de '^ten moeten zich voor en jeu wedstrijd melden bij art- „Jan een onafhankelijk do- (istituut. Mogebjk worden enkele schaatsers die de ineter rijden een dergehjke lfj t ondergaan. Het bloed 1 onder het mom van een jidheidstest' in opdracht je Internationale Schaats Mi (ISU) gecontroleerd op I llerschillende waarden. Iers die weigeren aan het j^zoek deel te nemen, krij- b Inzeil een startverbod. ■hsiM nog onduideüjk welke ■lmjt wordt opgelegd als er T hoge of te lage waarde {vastgesteld. Geen van de -''4 coaches maakte gistermiddag bezwaar tegen de bloedtests en ook de rijders Üjken zich niet druk te maken. „Mij interes seert het niet. Al controleren ze me 24 keer per dag", reageerde Bart Veldkamp. Ab Krook noemde het 'een goede zaak' dat er weer een stap in het dopingonderzoek wordt gedaan. Al vond de top sportcoördinator wel dat de ISU hiermee eerder - aan het begin van het seizoen - had moeten beginnen. „Maar we lo pen met deze controle vooruit op datgene dat in de toekomst moet gebeuren." De ISU wil een fors geldbe drag uittrekken voor uitbrei ding van het dopingonderzoek. Krook meent dat er naar een situatie moet worden toege werkt waarbij sporters binnen een half uur nadat zij van een controle op de hoogte zijn ge steld, worden getest. Omdat de controles in Inzeil ver vantevo- ren waren aangekondigd, moet er volgens de topsportcoördi nator niet al te veel waarde aan worden gehecht. Ook bonds coach Henk Gemser maakte opmerkingen in die richting: „Ze moeten dit niet enkele da gen van tevoren aankondigen." Zo is het mogelijk om de he- matocriet-waarde - die duide lijkheid verschaft over de hoe veelheid rode bloedlichaampjes en de opnamecapaciteit van zuurstof in het bloed - op korte termijn te beïnvloeden. „Maar je moet ergens een grens stel len", reageerde Bart Veldkamp, die wel bezwaar maakte tegen de plotselinge invoering van de tests. „Hoe het nu gaat is niet goed. We moeten daar in de zo mer maar verder over praten. Het heeft geen zin om daar nu stampei over te gaan maken. Dit is in ieder geval een begin." „Als je de sport schoon wilt houden dan moet je controle ren", zei Sanex-coach Geert Hoofdklassers vrezen besluitvorming binnen KNVB Ab Krook noemt de bloedtests 'een goede zaak'. foto anp Kuiper. Peter Mueller dacht er niet anders over. „Dit hadden ze vijftien jaar eerder moeten doen", meende de sprintcoach. De rijders die voor een KNSB- ploeg uitkomen worden sowie so al elke zes tot acht weken door de bond gecontroleerd. „En er is bij mij geen enkele schaatser bekend met een te hoge waarde", aldus Krook. De meeste Nederlanders werkten vorig jaar ook al mee aan een vrijwillige bloedtest tijdens de WK in Heerenveen. Een werkgroep van de KNVB maakt maandag de plan nen over de nieuwe 'Topklasse' aan de hoofdklasseclubs bekend. De verwachting is dat wordt voorgesteld om de nieuwe klasse tussen betaald- en amateurvoetbal daad werkelijk in te voeren. Totstandkoming van een topklas se houdt in dat boven de bestaande hoofdklassen een nieuwe klasse wordt gevormd, waaruit clubs naar de eerste divisie kunnen promoveren. Degradatie uit de eerste divisie naar die klasse, waarin betalingen aan spe lers toegestaan zijn, wordt dan uiteraard ook mogelijk. LEIDEN GERARD BAAS De bijeenkomst, waarop de plannen worden ontvouwd, wordt overigens niet door de KNVB georganiseerd maar door de zogenaamde 'groep van zes', een overlegorgaan waarin de zes hoofdklassen (zaterdag en zondag) elk een vertegenwoor diger hebben. DHC-voorzitter Wicher Schreuder maakt deel uit van die groep van zes. Hij zegt dat de vergadering van maandag in de eerste plaats een informatief karakter draagt. „We willen met de hoofdklasseclubs een geza- melijk standpunt formuleren dat op de KNVB-regiovergade- ringen kenbaar wordt ge maakt." Dat is met name van belang voor die regio's waar geen hoofdklassers zijn. Die re giovergaderingen zijn overigens het enige moment waarop de clubs kunnen laten horen wat hun mening is. In de districts vergaderingen brengen name lijk de regiovertegenwoordigers het standpunt van hun regio naar voren en in de vergadering Amateurvoetbal, waar de defi nitieve beslissing genomen zal worden, vertolken de negen districtsvertegenwoordigers de mening van hun district. In de uiteindelijke besluitvor ming tot het instellen van een topklasse kunnen de hoofdklas seclubs dus feitelijk niet meer doen dan afwachten wat er be sloten wordt. Zelf hebben zij daar formeel weinig invloed op. „Een moeilijk te verteren zaak", vindt Schreuders. „Zo'n top klasse vergt grote organisatori sche inspanningen, inzake bij voorbeeld de accommodatie, personeel, betalen van spelers en administratie. Los van de vraag of het allemaal financieel op te brengen is." Uit een peiling van een jaar geleden bleek dat 68 van de 84 hoofdklasseverenigingen tegen een nader onderzoek naar de Topklasse waren. De 16 andere clubs hadden geen mening of reageerden niet op de enquete. Toch is dat onderzoek uitge voerd, omdat in de vergadering van de sectie amateurvoetbal daarvoor groen licht werd gege ven. „Door die ontwikkelingen staan de hoofdklassers scep tisch ten aanzien van de be sluitvorming binnen de voet balbond", aldus Schreuder. „Wij willen als hoofdklassers niet pretenderen de wijsheid in pacht te hebben, of proberen de dienst uit te maken in het amateurvoetbal. We willen al leen maar dat de andere clubs uit de lagere klassen, die met een meerderheid zijn en dus over ons lot kunnen beslissen, beseffen wat de invoering van een Topklasse voor de hoofd klassers zal betekenen en hoe de hoofdklassers daartegenover staan." ordaantal darters in Noordwijkerhout LOMAN LEEFMANS •'■n-esleurd door het succes 'reldkampioen darts Ray- van Barneveld kan dis- lorzitter Nedim Gül (35) eerder voor onmogelijk doelen nastreven, iere regiocompetitie komend seizoen om- ;er dan ooit en morgen Open Bollenstreek, het fepaardje van het regiona- (tsafdeling, wordt een re- éntal deelnemers ver- L Zaken waar de onlangs kreden preses geen nieuw 1 op los hoeft te laten om it een succes te maken. Gül moet en zal een jeugd- jetitie of -toernooiency- tan de grond krijgen. Als laarin niet slaagt, be- iwt hij zijn voorzitterschap f meer als mislukt, k grootste probleem daar- I natuurlijk het feit dat hoe je het ook wendt of een cafésport is. Ik kan lorstellen dat ouders van ten die graag zouden wil- Irten niet staan te sprin- im ze 's avonds, naar de te laten gaan. Binnenkort daarom gestart met een jment in 't Brandewijntje den, mijn stamkroeg. Die £en keer overdag open - en roken verboden - en tullen we geïntereseerde ren oproepen om aan een Joi met begeleiding mee ïn. Ik hoop dat het slaagt t we ook op andere plaat - l de regio zoiets kunnen ten om uiteindelijk tot een competitie te komen. Ik et werkelijk geweldig vin- fehet zou lukken." Gül, in het dagelijks leven projectleider bij Auto Holland Lease, speelt zelf al zestien jaar het spel met de drie pijlen. Hij kwam met deze oer-Britse be zigheid in aanraking bij café Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt. „Wat me vanaf het begin heeft aangetrokken aan darts is de gezelligheid, de kameraadschap die je toen ook nog in de hogere divisies aan trof. Het gaat er daar in mijn ogen tegenwoordig af en toe wel erg fanatiek aan toe, voor een geintje is geen plaats meer, maar ik besef dat ik daar niet te negatief over mag oordelen. De spelers in de eredivisie nemen hun sport nu eenmaal serieus." Gül raakte twaalf jaar geleden ook betrokken bij de organisa torische kant van het dartsspel. De Leidse Zomercompetitie, een wilde bond die het gat vul de dat de officiële competitie in de zomermaanden liet, dreigde destijds te worden opgeheven. „Ik werkte toen in een buurt centrum aan de Berlagestraat en vond het doodzonde. Daar om heb ik de organisatie op mij genomen. Met enige trots kan ik zeggen dat het nog altijd een succes is. En, veel belangrijker: ik hoor overal dat de sfeer zo goed is en dat is en blijft toch het wezen van darts." Naast de zomercompetitie richtte hij in het al eerder ge noemde 't Brandewijntje een nieuwe vereniging op die mo menteel uit tien teams bestaat. Güls naam als regelneef was ge vestigd. Het bestuur van de dartsregio Bollenstreek Rijn land - die ruwweg ligt binnen de driehoek Hillegom - Wasse naar - Alphen, kampte de laatste Nedim Gül, de nieuwe voorzitter van de dartsregio Bollenstreek Rijnland. foto dick hogewoning jaren met een tekort aan be stuursleden. ,Aan alle kanten werd ik gevraagd om erin te stappen. Een tijdje heb ik de boot afgehouden, want ik was aan darts al veel vrije tijd aan kwijt. Uiteindelijk ben ik, zon der tegenkandidaat - en dat is jammer wat dan hoef je nauwe lijks je beleidspunten te verde digen - gekozen tot voorzitter." Op de vraag of hij de eerste preses van Turkse komaf is bij een redelijk omvangrijke sport organisatie, kan Gül een glim lach niet onderdrukken. „Zeker weten doe ik het niet maar het zou me niet verbazen als ik in derdaad de eerste zou zijn. Bij mijn aantreden heb ik er wel heel even bij stilgestaan, maar het boeit me niet echt. Wij wer den er thuis van doordrongen dat we ons moesten aanpassen. De Turkse gemeenschap is hecht en wij hebben bewust ge kozen daar uit te stappen, van daar." Dit weekeinde staat Güls be stuur voor de eerste grote klus: de organisatie van de Open Bollenstreek, een van de om vangrijkste dartsevenementen in Nederland. „Ik heb onlangs bij de Open Nederland goed rondgekeken en een van mijn voorgangers, Gerard Wijnands uit Noordwijkerhout, was daar wedstrijdleider. Petje af. Wat een enorme hoeveelheid werk kwam er op die man af. We zijn nu met vijftien man al weken bezig om voor zondag de boel te regelen. Er komen alleen al zestig banen in De Schelft en de leiding is toevallig weer in han den van een Noordwijkerhou- ter: Dolf Koomen, onze pen ningmeester." Of Raymond van Barneveld, de man die de laatste jaren alles in gang zette, ook daadwerkelijk aanwezig zal zijn, dat is volgens Gül nog niet helemaal uitgeslo ten. „Hij heeft natuurlijk allerlei commerciële verplichtingen maar hij staat daardoor pas vierde op de nationale ranking, waarvan de bovensten in het Nederlands team komen. Hij móét punten halen. Een be voorrechte positie heeft hij niet. Dat kan je niet maken ten op zichte van jongens die al die toernooien aflopen om punten te vergaren en dan opeens hun plaats aan Van Barneveld zou den moeten afgeven. Trou wens, er zijn genoeg subtop pers die het hem in een korte set, zoals zondag wordt ge speeld, behoorlijk lastig kunnen maken." De Open Bollenstreek wordt morgen gehouden in De Schelft in Noordwijkerhout De inschrijving sluit om 12.00 uur. Het toernooi start om 13.00 uur en de finales worden rond de klok van 18.00 uur verwacht. Wie zich samen met anderen wil voorbereiden op een van de onderdelen van de Leidse ma rathon, kan zich nog tot en met woensdag 10 maart aanmelden voor de clinics van het Leidsch Dagblad. De trainingen zijn be doeld voor beginners en gevor derden van alle leeftijden, die tien kilometer of de halve mara thon willen lopen. De trainingen worden gege ven door ex-topatleet Han Kul- ker en een team van deskundi ge trainers. De eerste bijeen komst is volgende week zater dag, 13 maart. Na een test wor den de deelnemers onderver deeld in groepen, die alle in hun eigen tempo trainen. In totaal zijn er zes bijeen komsten, steeds van 9.00 uur tot 11.30 uur. De overige data zijn: 27 maart, 10 april, 1 mei, 15 mei en 29 mei. De marathon is op 13 juni. Alle trainingen zijn in het gebouw van de Lei den Road Runners Club aan de Voorschoterweg. Elke LD-clinic begint met een kort voorlichtingsprogramma. Aan de orde komen onder meer: kleding, voedsel, schoei sel, drank en het trainingssche ma. Vervolgens wordt in kleine groepjes getraind in park Cro- nestein en de Vlietlanden. Het is de bedoeling dat de deelnemers aan de LD-trainin- gen gezamenlijk een 'proefrit' afleggen op vrijdag 23 april tij dens de Singelloop over 6,8 ki lometer. Voor meer informatie: Jac- quelien Massaar, afdeling pro motie van het Leidsch Dagblad, tel. 071-5356212. ik train mee met het marathonteam van het Leidsch Dagblad Naam: Adres: woonplaats Telefoonnr.. Leeftijd: man/vrouw Neemt de uitdaging aan en gaat meetrainen voor de halve marathon of 10 km om tenslotte op zondag 13 juni mee te lopen met de Leidse marathon De kosten Inclusief startbewijs voor Singelloop en Marathon bedragen f 85.- Maat t-shirt 000 [xïl- Maai singlet [s] 0 |T| fxT~| D« volledif ingevulde boe vóór 8 oun i.i. toesturen nun Sportredactie Leidsch DeghUd l.a.v. bet marathonteam Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden leen povtjrgcl li met nodig) Of fasen naar 071 S32 14 29 de Best (58) is nu een d voorzitter van Quick Zelf sluit hij niet uit een ïpaus te zijn na de 17-jari- ewindsperiode van zijn anger Arie Guyt. „Maar 5 andere kant kan het ook jn dat - indien het de le- ehaagt - ik er straks nog eriode van drie jaar aan Ik. I wil Kees de Best - in het pes leven 'manager ar- tundige advisering' - niét deren op sportpark Nieuw nu hij van vice-voorzitter choven is naar de hoogste n het bestuur van Quick ».De meeste dingen lopen l zo goed. Ik heb op de le- rgadering gezegd, dat ik dge dingen in de loop der isschien anders inkleur." h heeft het bestuur onder g van de nieuwe preses al belangrijk besluit geno- De portefeuille technische tot vorig jaar in handen iet inmiddels afgetreden ïrslid Arie de Vreugd, volgend seizoen in han- in een professional, Henk rel. t lijkt alsof dat helemaal Md is door het nieuwe be- i> vertelt De Best, „maar idden al eerder besloten ünctionaris aan te stellen, dus toeval." Toch is de keuze voor Krauwel opmerke lijk. Nadat hij als jeugdtrainer bij Quick Boys was weggegaan, leidde hij de afgelopen jaren een andere Katwijkse club, KRV, naar de eerste klasse en haalde in het verleden nogal eens wat spelers bij Quick Boys weg. De Best wil het Krauwel niet nadragen. „We kennen Henk al jaren en ik ken 'm nog langer. Ik liep 'm nog wel eens tegen het lijf bij KRV omdat mijn zoon daar speelt. Ik zag dat het nog steeds dezelfde gedreven figuur was. We hebben toen be sloten om hem als eerste kandi daat te nemen. Er zullen onge twijfeld andere mensen zijn die het ook kunnen." Krauwel is een extraverte per soon, met het hart op de tong. De Best: „Misschien moeten we bij hem wel eens op de rem trappen. Aan de andere kant zou ik meer moeite hebben met iemand die ik tegen z'n achter ste moet schoppen om vooruit te gaan." Met Krauwel op de post 'technische zaken' moet Quick Boys weer een vooraanstaande rol gaan spelen in de top van het amateurvoetbal. De Best vindt dat het met de prestaties van het eerste elftal nog wel meevalt. „In het seizoen '92-'93 streden we nog tot op de laatste dag voor de titel. Daarna heb ben we pech gehad dat belang rijke spelers door het betaald voetbal zijn weggehaald. Ik wil dit niet als excuus opvoeren, maar we hebben er wel mee te maken." Ook over het spel van het eer ste elftal is hij best tevreden. „We hadden wat punten meer moeten hebben, maar onze ploeg mist een 'balleninschop- per'. In het klassement van jul lie krant staan we tweede, er staan drie spelers bij de beste tien, dat betekent dat we in elk geval in de pers waardering oogsten." Ook Quick Boys maakt zich intussen op voor de zogenaam de topklasse in het amateur voetbal, die waarschijnlijk in 2001 wordt ingevoerd. De Best houdt nog de nodige slagen om de arm. „Als dat straks een half miljoen per jaar kost en we hebben maar twee ton, dan kij ken we elkaar diep in de blauwe ogen en zeggen: wij doen niet mee. Of we zeggen tegen spe lers en technische staf, zoveel hebben we te besteden, doe het er maar mee. We doen het al leen als we het tegenover onze leden kunnen verantwoorden." De Best wil de indruk wegne men dat bij zijn club de bomen tot de hemel groeien. „Daarom pleit ik ook voor openheid bij je leden over het reden en zeilen van de club. Wij moeten ook met loterijtjes en een rad van avontuur onze financiële huis Kees de Best is de opvolger van Arie Guyt bij Quick Boys. Hij blijft in elk geval twee jaar voorzitter van de club op Nieuw Zuid. foto henk bouwman houding rond krijgen." Die openheid staat de Katwij- ker niet voor als het om vergoe dingen aan spelers gaat. „Ik hoor het onze supporters al roepen als een speler een bal verkeerd raakt: „Krijg jij 5000 gulden?". Het is niet in ons be lang om met bedragen naar buiten te komen. Ik kan wel zeggen dat het volkomen legaal is wat wij doen. Wij zullen niet door FIOD, belastingdienst of bedrijfsvereniging worden ge pakt. Wij doen het keurig via onkostenvergoedingen en reis kostenconstructies. Daardoor is ons budget ook mogelijk lager dan bij andere clubs." Tevreden over zijn voorzitter schap is De Best als zijn club sportief 'een aanvaardbaar peil' haalt. „Maar ik ben geen voor zitter van het eerste elftal, maar van de w Quick Boys, 1850 le den groot. Ik wil dat al die men sen zich thuis voelen bij deze club." De twee jaar van zijn ambts periode wil hij gebruiken om te kijken of zijn bestuur nieuw elan nodig heeft. ,Als iemand tegen je zegt, het wordt tijd dat je er eens uit gaat, heb je er ei genlijk drie jaar te lang geze ten." Meldingsplicht voor Vitessefans met stadionverbod ARNHEM GPD Vitessefans met een stadionver bod moeten zich binnenkort bij uit- en thuiswedstrijden van hun club melden op het politie bureau. De meldingsplicht moet voorkomen dat deze sup porters alsnog proberen de voetbalduels te bezoeken. Sup porters die zich keurig aan de meldingsplicht houden worden beloond. Bij goed gedrag wordt het laatste half jaar van de straf kwijtgescholden. Overigens komen alleen de 'lichte gevallen' door keurig ge drag in aanmerking voor een beloning. Zware risicosuppor ters die zich herhaaldelijk aan wangedrag schuldig maken, moeten de opgelegde straf vol ledig ondergaan. De Arnhemse topclub presenteert de nieuwe maatregel binnenkort. Vitesse wil daarom nu nog niet reage ren op de strafrechtelijke mel dingsplicht, zoals die in Am- hem gaat gelden. Tegelijkertijd met het stadi onverbod krijgen misdragende Vitessefans straks ook een om gevingsverbod voor het stadion Gelredome opgelegd. De ge meente Arnhem past daarvoor de algemeen plaatselijke veror dening aan. Het omgevingsver bod verschaft de politie de mo gelijkheid in te grijpen, nog voordat voetbalfans zich daad werkelijk hebben misdragen. De ervaring is dat Vitessefans ondanks een stadionverbod tij dens wedstrijden toch rond het stadion hangen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39