Rijnwoude staakt gesprek over kortere tunnel HSL Leerlingen van nu bewoners van de toekomst roenLinks Alphen krijgt raadszetel terug Rijn Veenstreek ihtbank bekijkt opnieuw rtredingen rijtijden Getru 9 Wandelpaden door de hele Rijnstreek' Conflict bij LOA om religieus programma «DAG 6 MAART 1999 en subsidie op kabel Rijndijk lcm/niide-rijndijk Burgemeester en wethouders van Rijn- fiewillen geen subsidie geven voor kabelaansluitingen L de Rijndijk. Ook willen ze de abonnementsprijzen niet jogen om kabelaansluiting mogelijk te maken. Dat hebben fesloten naar aanleiding van vragen van bewoners. Een aan- jevvoners vroeg zich af of er tegelijk met de reconstructie [de Rijndijk een kabel kan worden aangelegd. Het college wil Ier geen precedent scheppen. In Rijnwoude zijn er nogal fcebieden die nog niet op de kabel zijn aangesloten. De ge- fnte overweegt nog te onderzoeken hoeveel mensen in aan ging willen komen voor een kabel. Deze gegevens worden Igespeeld naar Casema. loven voor 9-9-1999 ingetrokken boude Het gemeentebestuur van Rijnwoude overweegt op 'Member niemand op het gemeentehuis vrij te geven in ver met computerproblemen, die op die dag mogelijk ont- De datum bestaat namelijk uit vier negens (9-9-1999) juters gebruiken altijd negens als gegevens niet bekend [Het zou daarom kunnen dat ze die dag van streek raken. idsgidsen gezocht 3rd waan den run» Het Gilde Alphen aan den Rijn is op zoek nieuwe stadsgidsen. De maandelijkse wandelingen die het sinds 1995 in het centrum houdt zijn zo'n groot succes, iet de vraag niet meer aankan. Mensen vanaf vijftig jaar die esse hebben in de geschiedenis van Alphen of zich daarin n verdiepen, en die het leuk vinden informatie op anderen te brengen, kunnen zich aanmelden op telefoonnummer [491607. Ook zoekt het Gilde mensen die willen helpen bij pzetten van een wandeling langs de Molenviergang in Aar- irveen. sie Rabobanken rond Braassem ifarendsveen/leimuiden De Rabobanken Roelofarendsveen aassemermeer-Oost gaan fuseren. Als de leden daarmee uni instemmen krijgt de fusie op 1 januari 2000 zijn be- z, De banken met kantoren in Buitenkaag, Hoogmade, Rijp ing, Oude Wetering, Leimuiden, Woubrugge en Roelof- Isveen hopen zo betere dienstverlening aan de leden en en te kunnen geven. De nieuwe directeur wordt A. Smit, directeur van de Rabobank in Roelofarendsveen. Er vallen gedwongen ontslagen en alle kantoren blijven bestaan. inie in feestweek school Leimuiden In verband met het 25-jarig bestaan viert basis- 4fJ)l De Kleine Wereld in de week van 10 tot 16 april feest. Op ril is er een reünie. Iedere oud-leerling die nog geen uitno- In heeft ontvangen en wel wil komen kan contact opnemen Ie reüniecommissie, op telefoonnummer: 0172-508358. Schoolwoningen in Kerk en Zanen tot 2017 noodlokalen ivo pommerel Anno 2017, als de boompjes in de Alphense wijk Kerk en Za nen bomen zijn en de kinderen volwassen, betrekken de eerste bewoners hun nieuwe 'school woningen'. De Woningstichting Alphen aan den Rijn leverde begin vorige maand de eerste van deze bijzondere gebouwen aan de Marokkostraat op. Nu nog doen ze dienst als noodlo kalen voor de protestants-chris telijke basisschool De Fontein. Over zo'n twintig jaar worden ze verbouwd tot woningen. Ook de stichting Kinderopvang Al phen en de Samen op Weg-kerk hebben er een voorlopig onder komen, maar zij moeten wijken als de vraag naar schoollokalen toeneemt. In de hal van de eerste van de drie schoolwoningen wijst Maureen Ovink, woordvoerster van de woningstichting, aan hoe het er in de volgende eeuw gaat uitzien. „De trap hier wordt in tweeën gesneden door een muur, net als het hele ge bouw trouwens. Vervolgens maken we hier zes eengezins woningen of twaalf apparte menten van, afhankelijk van de vraag op de woningmarkt. In de buitenmuren zijn al uitsparin gen gemaakt, zodat er balkons in geschoven kunnen worden." Nu is er ruimte voor vier klaslo kalen. De woningstichting heeft voor deze vorm van extra loka len gekozen, omdat het duurza mer is en een stuk beter in de omgeving past dan gammele, vandalisme-gevoelige noodlo- kaaltjes. Een soortgelijk project bestaat ook al in Zaandam, Et- ten-Leur en Amersfoort. Met behulp van een flinke subsidie sponsorde de gemeente Alphen de bouw. Nu huurt de gemeen te de lokalen van de woning- Maureen Ovink van de woningstichting in de schoolwoning, waar sinds vorige maand negen groepen kinderen les hebben. stichting en stelt ze ter beschik- project. „Er is in deze wijk grote king van de basisscholen in de vraag naar schoolruimte. De buurt. Om de rest van de kos- wijk is jong en blijft dat nog een ten te dekken (de huur is laag) aantal jaren. Maar volgens on- bouwt de woningstichting een derzoek van de gemeente aantal vrije sectorwoningen. De neemt vanaf 2017 het aantal verkoop moet in 2017 de rest kinderen in de wijk af. De wo- van de kosten dekken. ningstichting heeft het initiatief Ovink is enthousiast over het genomen bij het opzetten van dit project. We willen ons na melijk ook wat meer bezighou den met andere bouw dan huurwoningen. In Zaandam hebben we gekeken hoe het moet en vervolgens zijn we naar de gemeente Alphen ge stapt." Bang dat de architectonische stijl, typisch jaren negentig met ronde vonnen en vrolijke kleu ren, in 2017 uit de mode is, is Ovink niet. „We hebben er uit drukkelijk voor gekozen gebou wen neer te zetten die in de rest van de wijk passen. Omwonen den hebben ook aangegeven dat ze de gebouwen mooi vin- FOTO ANNETTE LAMEIJER den." Ovink weet niet of het nog wel mogelijk is te wonen in een gebouw waarin kinderen zich twintig jaar lang uitleef den. „Ach, dat zal toch wel meevallen?" In 2003 moeten nog twee schoolwoningen ver rijzen aan de Vuurlaan, nabij basisschool De Wereldwijzer. eau cerberus Trucking en Getru Koel- ort uit Roelofsarends- hebben zich voor de rechtbank gisteren op moeten verantwoorden ■ertreding van het rij tij- luit. Bij een tussenvon- rden beide bedrijven in .ber 1997 door de recht- JWeeds veroordeeld tot be- 'an 132.500 gulden. Een ledrag dan de 195.000 die door de officier van destijds was geëist. Te- lepaalde de rechtbank tru nog de kans kreeg iien dat enige overtredin- t hadden plaatsgehad. v dat doel werden gisteren 32 w alle ten laste gelegde nut dingen van het rijtijden- opnieuw bekeken. In [gevallen zei officier van mr. IJ. de Waardt vrij- te zullen vorderen. Om- het nieuwe bedrag van e nog moest uitrekenen, officier dit bedrag in zijn noemen. 27 chauffeurs ryitru Trucking en 13 van .oeltransport worden er- schuldigd dat zij tijdens internationale transporten vaak meerdere keren te lang achter het stuur hebben gezeten. In een aantal gevallen hebben zij de verplichte rustperiode van negen uur per etmaal niet in acht genomen. Andere chauf feurs hebben zich niet gehou den aan de verplichte pauze van drie kwartier na vierenhalf uur rijden. De controles door de Rijksverkeersinspectie had den plaats tussen 15 oktober en 27 november 1995. Op de zitting ontstond ver schil van inzicht of de rustpe rioden van negen uur mogen worden onderbroken voor bij voorbeeld een korte verplaat sing van een vrachtwagen, die ergens in de weg staat. Officier van justitie De Waardt hield vast aan een strikte interpreta tie van een rustperiode van ne gen uur. Een als getuige opge roepen medewerker van de Rijksverkeersinspectie zei dat de regels soepel worden toege past. Een korte verplaatsing van de vrachtwagen wordt niet als een onderbreking van de rust tijd gezien. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. regio ivo pommerel Wandelpaden door de hele Rijn- en Veenstreek moeten het toerisme in de regio een nieuwe impuls geven. Het Rijnstreekberaad, waaraan alle gemeenten in de regio deelne men, heeft subsidie gekregen voor de ontwikkeling van een netwerk van wandelpaden. Projectleider J. Smulders is sinds enkele weken bezig met het uitzetten van de routes. Het gaat om zowel bestaande als nieuwe paden. Smulders kan nog weinig vertellen over zijn project. „Ik verwacht dat we in het najaar knopen kunnen doorhakken. Hoe lang het dan nog duurt voordat de paden er liggen, weet ik niet." Overigens maakt het wandelplan geen deel uit van een groot toeristisch of fensief. „Het past in de toeris tisch recreatieve impuls voor het Groene Hart", aldus Smul ders. De gemeente Jacobswoude heeft alvast een bestaand plan uit de kast gehaald. Ambte naar G. Verheul heeft een oud wandelpadenplan van D66 in gediend. „Twee jaar geleden kwam de partij met twaalf wandelroutes door onze ge meente. Het gaat om de zes kilometer lange Hoogmadese Wandeling via het Noordeinde en de Oude Kerkweg onder rijksweg A4, het Doespolder pad (zeven kilometer) en de tocht naar de Bruimadesche Polder in de richting van de Wijde Aa en Ofwegen (9 kilo meter)", aldus de ambtenaar, facobswoude heeft nog geen geld toegezegd, maar volgens Verheul al wel gereserveerd. Ook in Oud Ade is interesse voor de wandelroutes. K. van der Heden zit in de Landin richtingscommissie Oud Ade, die net klaar is met plannen voor de herinrichting van het gebied, nu de A4 wordt ver breed en het spoor voor de HSL de polder gaat doorsnij den. Leiderdorp noemt houding Rijnwoude onverstandig Rijnwoude weigert nog verder te praten over een verkor te boortunnel van 2,6 kilometer voor de HSL. Voor wet houder F. Uljee van Rijnwoude is alleen de oorspronke lijk geplande boortunnel van zeven kilometer aanvaard baar. Hij heeft daarbij de steun van de gemeenteraad. Leiderdorp en Jacobswoude onderhandelen nog wel met het projectbureau. Wethouder V. Molkenboer van Lei derdorp noemt de opstelling van Rijnwoude onverstan- marieta kroft Uljee verwacht geen enkele winst voor de gemeente als te genprestatie voor het accepte ren van een verkorte boortun nel voor de Hoge Snelheids Lijn. De buurgemeenten Lei derdorp en Jacobswoude daar entegen kunnen bijvoorbeeld inzetten op een verlengde A4- tunnel bij Leiderdorp of het la ten vallen van de hoge pergola constructie op de kmising met de A4 bij Hoogmade. De wethouders van Rijnwou de, Jacobswoude en Leiderdorp zijn deze week weer met het projectbureau HSL-Zuid bij el kaar geweest om het voorstel van minister Netelenbos verder uit te werken. Netelenbos wil een boortunnel van slechts 2,6 kilometer aanleggen. Als de ■trein komend uit zuidelijke richting pas vlak voor rijksweg 11 in Hazerswoude de grond induikt, om voorbij de Oude Rijn op Leiderdorps grondge bied weer naar boven te ko men, zou dat een besparing kunnen opleveren van enkele honderden miljoenen guldens. Voor Rijnwoude is er geen wis selgeld. Wethouder J. Haasbroek van Jacobswoude toont begrip voor de dissidente houding van Rijn woude. „Het is een lastige dis cussie die niet direct ons gebied aangaat. Voor ons geldt dat als de pergola daarmee van de baan is, wij best over een korte re tunnel willen praten. Maar het is niet leuk als ons voordeel een nadeel betekent voor onze buurgemeente." Molkenboer daarentegen be kritiseert de houding van Rijn woude. „Het is onverstandig al te stoppen met onderhandelen als je nog niet weet wat je on derhandelingsruimte is. Ons is gevraagd ideeën te ventileren. Rijnwoude doet dat niet. Je kunt beter zelf sturing geven, dan dat er vóór je wordt ge stuurd. Als je weet wat de alter natieven zijn, kun je altijd nog nee zeggen. Dan heb je recht van spreken om de korte boor tunnel af te wijzen." Het projectbureau HSL-Zuid houdt zich op de vlakte. „Het is begrijpelijk dat Rijnwoude zo reageert", vindt woordvoerster A. Dijkstra. „Maar wij inventari seren alleen de verschillen standpunten. En we respecte ren het standpunt van de ge meente Rijnwoude." (j rt Dekkers heft eenmansfractie op - )uwer de koning lekkers geeft zijn raadsze- ug aan GroenLinks. Tot nclusie kwam het nieuw- in statenlid na een on- ud met partijvoorzitter n de Rijk in Utrecht. Vol- qDekkers is daarmee een 'd royement van de Het enige raadslid van de jroene Hart-fractie over alleen of hij de geschil- nmissie van GroenLinks schakelt over de gang van in de Alphense afdeling. 10 zijds hecht Dekkers aan ire rechtsgang. Dat de Al- gemeenteraadsfractie •egin dit jaar dwong zijn 'P te geven, vindt hij nog onjuist. „Maar ander- ik weinig zin om nu tijd en energie in zo'n te steken", zegt Dek- nieuwbakken statenlid met koffie en gebak van )nverwachte verkiezing, bloemetje van Ank de (fractievoorzitter Gr oen- Alphen, red.) zou me 'oen. Zelf ben ik ook niet ■dragend. Bovendien heb repen dat het landelijk estuur codes wil instellen standen zoals in Alphen bekomst te voorkomen." ;ers kreeg problemen jn plaatselijke fractiege- toen hij bezwaar maakte n< kli leb oar. i PI ki tegen toetreding tot het Al phense college. De gemoederen daarover liepen zo hoog op, dat een meerderheid van de Al phense afdeling vond dat Dek kers zijn zetel moest afstaan. In plaats daarvan richtte hij toen zijn eigen raadsfractie op. Daar door ging GroenLinks in Al phen terug van drie naar twee zetels en moest Ank de Groot haar wethoudersaspiraties in de ijskast zetten. Als Dekkers zijn zetel bij de eerstvolgende raadsvergadering teruggeeft, krijgt GroenLinks in Alphen weer een sterkere posi tie. Toch denkt raadslid Henk van der Zanden niet dat zijn partij nog welkom is in het col lege, dat na het vertrek van PvdA-wethouder Joost Korver uit slechts vier man bestaat. „De deur zit in het slot", aldus Van der Zanden. Volgens Van der Zanden is Jelke Bosma, nummer vier van de Alphense GroenLinks-lijst, de eerste kandidaat om de zetel van Dekkers in te nemen. De stap van Dekkers noemt hij lo gisch. „Alleen had hij dat veel eerder moeten doen. Nu loopt er een royementsprocedure te gen hem, waarop een uitspraak moet volgen. Ik kan me voor stellen dat de recente ontwikke lingen daarbij van invloed kun nen zijn." Mirjam de Rijk was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. alphen aan den rijn ivo pommerel Het religieuze radioprogramma 'Pas op de plaats' van de Lokale Omroep Alphen (LOA) wordt aanstaande maandag gewoon uitgezonden. Na een conflict over de inhoud met hoofdre dacteur E. Lameijer dreigde eindredacteur M. van der Zwaard het programma tijdelijk te stoppen. Lameijer vindt dal de religieuze eindredacteur zich onmogelijk heeft gemaakt door vorm, inhoud en stijl van het programma zonder overleg te veranderen. De hoofdredacteur zorgt echter dat er maandag toch een religieus programma te horen is. Zonder Van der Zwaard. Afgelopen week verraste Van der Zwaard zijn hoofdredacteur door zich 'opeens' op jongeren te richten. Lameijer: „De mu ziekkeuze is veranderd en de teksten waren ineens verma nend. Een evangelist riep de luisteraars op voor vergeving van hun zonden naar de kerk te gaan. Dat is volstrekt in strijd met wat wij beogen met ons programma. Het programma richt zich op een ouder publiek en binnen die doelgroep vallen ook de meeste van onze luiste raars." Eindredacteur Van der Zwaard ontkent dat hij een nieuwe weg is ingeslagen met zijn programma. „Als ope ningsmuziek heb ik nu eens ge kozen voor Vicki Browns In Memoriam'. Dat dat iemands smaak niet is kan best, maar om dan direct ook de rest van het programma aan te vallen vind ik niet terecht. Ik zet geen nieuwe trend, ik probeer door te gaan als altijd." De redacteur religie verklaart met het praatje van de evange list Beekhuizen van stichting De Rots van Adulan een gat op te hebben willen vullen in zijn programmering. „Voorheen bracht de vrouw van Lameijer, Annette, wekelijks een prachti ge column. Daar is ze om per soonlijke redenen mee gestopt, dus moest ik op zoek naar iets anders. Sindsdien zijn de pro blemen begonnen. Ik betreur het dat dit conflict nu weer over de ruggen van alle vrijwilligers bij de LOA gaat. Ik ben teleur gesteld, ik heb hier 2,5 jaar met veel plezier gewerkt." Van der Zwaard is van plan de programmaraad in te scha kelen. Volgens hem heeft niet de hoofdredacteur, maar de raad het laatste woord in deze kwestie. „Onvolwassen ge drag", oordeelt Lameijer. „Van der Zwaard heeft een overval- techniek toegepast. Wat mij be treft komt hij niet meer terug. Zijn terugkeer is geblokkeerd doordat hij dit in de openbaar heid heeft gebracht. Maandag zorg ik dat er gewoon een pro gramma komt", aldus Lameijer. Van der Zwaard zinspeelt op het vertrek van de hoofdredac teur. „Het is ongepast dat hij met een eenmansactie mij eruit probeert te werken. Bart Dekkers deelt vlak voor de verkiezingen folders uit op het station in Alphen. ARCHIEFFOTO ENGEL LAMEIJER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31