Ericalaan mogelijk afgesloten voor auto's 'Niemand zit te wachten op een tweede revolutie' Regio jdende hangplek vooral or Zoeterwoude-Dorp Leiderdorp zoekt ander materiaal 'De Gnomon' fte zou u een weekje willen Dode door ongeval op A4 CHDR Vrijwilligers gezocht RDAG 6 MAART 1999 chef erna straatsma. 071-! i7.plv.-chef judy nihof, 071-5356416 sdingbeurs Leiderdorp iDORPDe Leiderdorpse afdeling van de Unie van Vrijwilli- houdt maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 maart een s voor zomer- en sportkleding. Inleveren van kleding (maal 20 stuks, waarvan ten hoogste 7 stuks damesldeding) jp maandag tussen 19.00 en 21.00 uur en dinsdag tussen en 11.00 uur, in de hal van de Scheppingskerk aan Poel- tlaan 2. Daar vindt ook de verkoop plaats op dinsdag van tot 21.00 uur en op woensdag tussen 9.00 en 11.00 uur. [enen en terughalen van niet verkochte kleding kan op jsdagavond van 19.00 tot 20.00 uur. Oprichter Leefbaar Oegstgeest na zes jaar terug op Lange Voort rugblikken op de 20e eeuw [geest Oorlogen, politieke omwentelingen en depressies, ftrechtse hoogleraar sociologie H. Becker blikt woensdag- ,d 10 maart in het Oegstgeestse gemeentecentrum aan de •eg 9 terug op de afgelopen eeuw met de lezing 'Afscheid Je 20e eeuw; vooruitblik op de 21e eeuw'. Aanvang: 20.15 iese volksverhalen in Leiderdorp 0C|poRP Oude verhalen uit verschillende streken van Fries- igenjover 'it betsjoende skütsje dat net foarüt te branen wie', 'de jonker fan Harkemastate dér 't allinich de deadsholle freromkaam'. Mindert Wyunstra uit Warns vertelt vrijdag 12 rt Friese volksverhalen in de zaal van de Leiderdorpse ppingskerk aan de Poelgeestlaan 2. De bijeenkomst begint B.00 uur. zaar en rommelmarkt iQND' Iedereen die bruikbare rommel heeft, kan die tot za- ig 13 maart inleveren bij Woonzorgcentrum Liduina aan de und rweg 50 in Warmond. Op die dag is de jaarlijkse bazaar en tielmarkt. Naast de rommelmarkt is er van tien tot vier uur jad van avontuur, een boekenmarkt, een loterij en schmin king, maarten keulemans De oude Egyptenaren geloof den dat de tijd in cirkels liep. Wat er ook gebeurde: ooit zou alles zich herhalen, in precies dezelfde volgorde, met precies dezelfde hoofdrolspelers. Jaap Hartevelt, oprichter en oud-voorzitter van Leefbaar Oegstgeest, moet zich in het oude Egypte hebben gewaand toen hij onlangs aanschoof bij een aantal 'verontruste burgers' uit het dorp, en een alternatief plan voor de verbouwing van winkelcentrum De Lange Voort opstelde. Zes jaar geleden deed hij precies hetzelfde: hij stond aan de wieg van de 'vereniging van verontruste burgers' Leef baar Oegstgeest, en ontwierp zelfs een hele reeks alternatie ven voor de verbouwing van dë Lange Voort. Hartevelt ziet er de humor wel van in. „Inderdaad, met LO begonnen we eigenlijk net zo. De aanleiding was toen ook de verbouwing van de Lange Voort, en we zaten met net zo'n groepje als waar we nu mee zit ten. Niet dat we bezig zijn een nieuw Leefbaar Oegstgeest op te richten. Maar ja, je moet er natuurlijk toch even aan den ken." Hoewel hij zelf in het Wilhel- minapark woont en bood schappen doet in de De Kem- penaerstraat, hebben Hartevelt en de Lange Voort een lange ge schiedenis. Zes jaar geleden was hij degene die een boek werkje maakte met alternatie ven voor datgene wat in die da gen in Oegstgeest werd betiteld als het 'Manhattan-bouwplan' van de Lange Voort. „Toen ik zag dat de discussie rond de verbouwing van het winkelcentrum wéér begon vast te lopen, heb ik opnieuw een schets gemaakt. Ik denk dat het in mij zit. Als je er eenmaal mee bezig bent geweest en het komt terug, word je er toch weer door gegrepen. Dan denk je: er moet toch zeker een oplossing voor zijn?" Directe aanleiding was de eerste ruwe maquette van de nieuwe Lange Voort, die wet houder Menno Smitsloo in no vember presenteerde. „Ik vond het - en een heleboel mensen met mij - geen leuk ontwerp. Een aantal omwonenden voel de zich enorm geschaad, zoals die Lange Voort-bewoners die plots een flat voor hun raam za gen oprijzen." De oplossing van Hartevelt: maak een groot plein op de Lange Voort, en zet er een U- vormig gebouw omheen, met winkels op de begane grond en woningen erboven. De tekening van Hartevelt ging naar de LO-raadsleden en naar de architect en de eigenaar jyoude judy nihof evan voorpagina tiende hangplek, die het kvoudse college wil huren jDVOS Welzijnsprojecten, tTtal noodzakelijk voor Zoe- ll'L (ide-dorp. Daar is volgens jool jneester en wethouders ruimte om hangjongeren vangen. Zo ziet jongeren- ging Utopia weinig mo feden de recreatieruimte fond in de week beschik te stellen. Daar komt bij ^topia slechte ervaringen met een aantal hangjon- Het gaat volgens het be- 'an de vereniging om een Idie in het verleden tij- testen en disco-avonden pel overlast zorgden, i jongeren zouden voor J of geen rede' vatbaar felgens de woordvoerder 1 gemeente heeft Utopia ^ir beslist niet dicht ge- j „Het bestuur wil wel fcken met de jongeren- 1 en met het klankbord- Ie.'' In Zoeterwoude-Rijn- Iaccomodatie op het eer- zicht minder een pro- Het bestuur van jeugd- deerburg is bereid onder de voorwaarden ruimte (baar te stellen voor de jongerenwerker en de hangjon geren. Als de gemeente Zoeter- woude instemt met het inhuren van de jongerenwerker voor acht uur per week en met de rij dende opvangplek, is zij daar aan 23.000 gulden kwijt. Dat is voor één seizoen: van 1 april tot 1 oktober. ..Als het allemaal doorgaat, is er na die periode een evaluatie moment", zegt een woordvoer der van de gemeente. „Op basis van de ervaringen van de jon gerenwerker wordt bezien of het project een vervolg krijgt. Bij het bedrag van 23.000 gul den zijn de kosten voor een - aparte - chauffeur inbegrepen. De jongerenwerkers van BO- VOS Welzijnsprojecten hebben nu nog geen van allen een groot-rijbewijs. Het is de bedoeling dat de jongerenwerker de rondhan gende jeugd in Zoeterwoude opzoekt en diegenen helpt die vragen hebben over werk, uit kering of' drugs. Daarnaast moet hij of zij proberen om sa men met de jongeren en buurt bewoners en oplossing te vin den voor de overlast. De jonge renwerker krijgt ondersteuning van een nog op te richten 'klankbordgroepje' met ouders, jongeren en mensen van politie en gemeente. leiderdorp connie van uffelen Het Leiderdorpse kunstwerk De Gnomon dat afgelopen week is beschadigd, is al meerdere keren doelwit ge weest van vandalisme. Sinds het zo'n vijf maanden geleden op het Burchtplein is ge plaatst, is de Belgische hard stenen vloer, de driehoekige zonnewijzer en het blauwe glas van de lichtbron al ver nield. De gemeente gaat dan ook samen met kunstenaar N. Dings op zoek naar vervan gend materiaal voor het glas. Dings heeft daar op zich geen bezwaar tegen. „Alleen wordt het beeld dan niet meer van binnenuit verlicht. Je zou er wel een andere stalen plaat op kunnen zetten en een drie hoekige wijzer die minder 'open' zijn, maar de speciale lichtval werkt dan niet meer." De kunstenaar bestrijdt dat glas vandalismegevoelig is. Het glas is extra .verhard en vele malen sterker dan ven sterglas. Desondanks is het kunstwerk volgens hem vanaf de eerste dag stukgemaakt. „Het is een gebed zonder end", verzucht hij. Kees Van van buurtvereni ging De Leyhof kijkt er niet van op dat het kunstwerk is beschadigd. De buurtvereni ging had de gemeente ver zocht het kunstwerk van van- dalismebestendig materiaal te maken. Toch koos de ge meente voor het glas. „Het is dan voorspelbaar dat dit ge beurt", aldus Van. Burgemeester M. Zonnevyl- le vindt het niet belangrijk welk materiaal wordt gebruikt: „Voor mijn part wordt het van boter gemaakt, maar we gaan erover denken. Ik vind het jammer dat zoiets gebeurt. Het is een kwestie van menta liteit en sociale controle in de samenleving. Het respect voor dit soort zaken neemt af. Zo gaat dat. Ik vind het doodzon de." Niet alleen Leiderdorp heeft te kampen met kapotgeslagen glazen kunstwerken. Eerder werden in Leiden het Vredes- monument van kunstenaar P. Stulemeijer en in Oegstgeest het beeld Vrouwen in Verzet van J. Wolkers vernield. h: Marlies Greve jjd: 37 pp: goochelaar, spel- jpeut erlijke staat: gehuwd, anderen hplaats: Voorschoten lu u wel eens willen weg- 1? met weinig mensen echt Eh.. Mensen zoals cen- Bemocraten (knipt met ingers). Floeps, weg, fini- br. Die zou ik zo allemaal ■wegtoveren. Of Saddam Imu' leukste truc? het heel leuk om heks te len een toverdrank te P Dan goochel ik met al- ïeurtjes water. Ik heb Hingen waarin trucs het jl illustreren. Jhaha. Een week maar? Ik het is niet zo moeilijk... jl zou het toch een artiest ■na Lennart. Dat is een Tkaanse goochelaar voor jveel bewondering heb. ftbeert net als ik emoties toepen bij haar toeschou- heeft u zich de afgelopen Pi 'er opgewonden? |e opmerkingen van Mel- l'er het 'op transport stel- pn mensen. En de reacties plkestein daarop, over de g- Die vond ik eigenlijk Tger. Melkert vind ik nog oei aal. Heeft u trucs van anderen altijd door? Eh... ik kan goed omschakelen van actief goochelaar naar naïef verwonderde toeschouwer. Ik geniet vooral van de manier waarop iemand iets presen teert, ook al heb ik trucs al twintig keer gezien. Ik wil ook vaak niet weten hoe een truc werkt. Welke goochelblunder vergeet u niet snel? O, dat is iets dat niet zo lang ge leden gebeurde, haha. Dat was echt heel erg. Ik had een op dracht voor kinderen van zes jaar in een buurthuis. In mijn programma goochel ik namelijk op leeftijd. Bleek opeens dat er een fout was gemaakt. Er zaten kinderen van zestien jaar in de zaal. /Mies ging fout. Ik heb me nog nooit zo rot gevoeld. Welke eigenschappen waardeert u in een mens? Ik waardeer het als mensen sprankelend zijn en ergens voor staan. Ik hou van gedreven mensen en mensen die stevig in hun schoenen staan. Ik heb een hekel aan mensen die een passieve hulpeloosheid laten zien. Maar eh...ja, dat je wat van je leven maakt. Gedreven heid van mensen vind ik mach tig interessant. Mijn motto is ook de 'sunny side of life' (zingt: 'always look on the bright side of life'). Wat is uw grootste ergernis in Voorschoten? Het korte termijnbeleid van de gemeente. Bij de Dominee Fortgensschool, waar mijn twee kinderen op zitten, moest een vleugel worden afgebroken en nu moet de school de ruimte uit, omdat het gebouw te klein is. Dat vind ik inconsequent. Eerst miljoenen spenderen aan het opknappen en een tijdje la ter de school opheffen. Wat is uw droomwens? Mijn droomwens... (denkt lang na). Voor mezelf? Dat ik op een gegeven moment de spelthera pie en het goochelen kan com bineren. Dat ben ik nu al'een beetje aan het doen. En in het algemeen is mijn droomwens dat het met mijn kinderen goed Kan iedereen leren goochelen? Ja, iedereen. En het is zo onwijs leuk! Iedereen kan goochelen met zijn persoonlijkheid. Jij kan het ook, als je meer tijd hebt. Zal ik je een trucje leren? tekst connie van uffelen van het winkelcentrum. „Nou ja, de reacties verbazen me ei genlijk niet. Ik heb het wel meer meegemaakt: je komt ergens mee, ze beschouwen je als een goedwillende burger en probe ren vervolgens je plan met in mijn ogen onbenullige redenen af te schieten." Achterkant Onbenullig of niet - aan rede nen om het plan af te wijzen le ken de experts inderdaad geen gebrek te hebben. Het winkel plein van Hartevelt was te groot, de nieuwbouw was 'een en al achterkant', er zaten te veel iele steegjes tussen de be bouwing en de verkeerssituatie zou van geen kanten kloppen, zo kreeg het LO-kopstuk te ho ren. Uit het veld geslagen is Hart evelt niet. ,Ach, mijn tekening is maar een beginpunt. Ik zou graag zien dat mijn schets eens naast het plan-Smitsloo werd gelegd, en dat het hele zaakje vervolgens nog eens naar de 'klankbordgroep' van buurtbe woners ging. Wij vinden dat Smitsloo zich domweg niet heeft gehouden aan de voor waarden die we met zijn allen rond de verbouwing hebben af gesproken. Dat mag hij als wet houder natuurlijk best doen. Maar het betekent ook, dat hij niet kan zeggen dat hij niet meer met de buurt in discussie hoeft." En, strijdbaar: „Wat je nu ziet is dat er het plan-Smitsloo is, en dat de bewoners zich dood zijn geschrokken. Goed: het wordt nog aangepast. Maar raadsleden die het onlangs hebben gezien zeggen dat de aanpassingen tot nu toe mini- I maal zijn. De mensen venvach ten echt dat er weer een ge spreksronde komt voordat er een collegebesluit wordt geno men. Ik voorzie vreselijk veel problemen als Smitsloo het overlegproces, dat we de afge lopen jaren langzaam hebben opgebouwd, nu opeens af- breekt. Niemand zit te wachten op een tweede revolutie in Stomverbaasd Revolutie? Het is een woord dat uit de mond van de milde, wel bespraakte Hartevelt nogal vreemd klinkt. En ach, Oegst geest is geen Egypte, ziet hij ook wel in. „Ik geloof niet dat de geschiedenis zich herhaalt. De situatie van vandaag is vol komen anders dan die van zes jaar geleden. Destijds was ie dereen stomverbaasd toen LO plots een bom liet vallen. Men had echt niet verwacht dat bur- gers hun eigen weg zouden kie zen. Ik denk dat de politiek nu meer aandacht heeft voor wat er speelt. Er kan wel eens wat worden vergeten, maar ik denk dat niemand wil dat het met de klankbordgroepen stukloopt. Dat kan geen enkele partij zich i permitteren." Aanvullende maatregelen nodig om effect nieuwe randweg Leiderdoip te vergroten foto hielco kuipers Vervolg van voorpagina Om het maximale effect te bereiken van een nieuwe weg langs de A4 zijn in Lei derdorp aanvullende maatregelen nodig. Het bureau Goudappel Cof- feng stelt voor om tussen de Mauritssingel en de Eri calaan alleen fietsers en voetgangers door te laten. Leiderdorp gaat de nieuwe randweg en alles wat eraan vastzit nader onderzoeken. leiderdorp afke van der toolen De aanbevelingen van Goudap pel Coffeng worden meegeno men in het verkeerscirculatie plan (VCP), en ook Rijkswater staat wordt ingeschakeld. Het adviesbureau beveelt onder an dere aan ook de Hoofdstraat ter hoogte van de A4 af te sluiten, maar verkeerswethouder V. Molkenboer denkt dat er ande re mogelijkheden zijn, zoals eenrichtingverkeer bij de Does- brug. Het onderzoek van Goudap pel Coffeng vond overigens niet in de eerste plaats in het kader van het VCP. De eigenlijke aan leiding was de verbreding van de A4. Leiderdorp had een slimmigheidje bedacht: als de Ericalaan vanaf de Mauritssin gel wordt afgesloten voor het verkeer, hoeft het A4-viaduct niet zo hoog. Het daarmee be spaarde geld kon dan in de ge wenste langere tunnelbak wor den gestopt. Daarmee is niet gezegd dat Leiderdoip ook in derdaad op deze strategie inzet, benadrukt Molkenboer. Goudappel Coffeng heeft de parallelweg overigens niet ver der ingetekend dan tot aan de Simon Smitweg. Het idee was om de nieuwe weg daarop aan driebergen liesbeth buitink Bij een verkeersongeval op de A4, ter hoogte van de afrit bij Leidschendam, is gisteren een dode gevallen. Vier mensen raakten gewond en zijn overge bracht naar verschillende zie kenhuizen in de omgeving. Bij het ongeluk waren vijf voertuigen betrokken. Een vrouw die in de richting Am sterdam reed zag de filewaar schuwingen over het hoofd en botste in volle vaart achterop de stilstaande wagen van een 39-jarige man uit Bergen. Die kwam daardoor om het leven. De bestuurster van de auto die achterop reed, en haar dochter raakten gewond. Door de klap schoot de auto van de Bergenaar naar voren en raak ten nog drie auto's beschadigd. Dè weg waar Leiderdorp op inzet loopt haaks op de Achthovenerweg naar 7 de Doeshaven. Dan gaat 1 het richting A4, en ver volgens tussen de haven en de rijksweg door naar de provincialeweg bij V Hoogmade. Op de origi X nele tekening van X X Goudappel Coffeng gaat X. 4 de weg overigens niet A y verder dan de Simon Smitweg. Stippellijn: nieuwe weg 1Achthovenerweg A4 2. Van der Valk Bouman- weg j 3. Persant Snoepweg N. 4. Engelendaal. In het N. verlengde daarvan: Si yT mon Smitweg BRON GOUDAPPEL COF FENG te laten sluiten. Maar Molken boer wil de weg verlengen tot aan de provinciale weg. Het punt is daarbij ook dat de ge meente kan profiteren van de bouwweg parallel aan de A4 die Rijkswaterstaat toch moet aan leggen, in verband met de ver breding. Dat scheelt Leiderdorp een stuk in de kosten. Boven dien ligt er al een brug over de Dwarswatering. Die is ooit aan gelegd met het idee om in de Munnikenpolder een vuilstort te vestigen. Of de verbinding met de Simon Smitweg er dan nog komt hangt af van het ver dere onderzoek. Een variant van de parallel weg liep ten westen van de Does. Het nadeel daarvan is dat er een extra brug over het ri viertje moet komen. Ook zijn er tekeningen waar de weg te noorden van de Doeshaven loopt. Deze oplossingen heb ben echter het nadeel dat ze het Groene Hart meer benadelen. Andere varianten, zoals een weg geheel langs de A4 vanaf de Mauritssingel. scoren weer minder als het gaat om de be- 1 perking van het verkeer. Zoals de weg nu staat ingete kend, loopt hij langs een terrein waar wellicht nieuwe woningen worden gebouwd, aan de Mau ritssingel naast de Kleine Zand- put. Molkenboer denkt niet dat het ene het ander hoeft te bij ten. „Nu kunnen we als die woonwijk er komt rekening houden met de weg, en maatre gelen treffen." Het Centre for Human Drug Research (CHDR) houdt zich bezig met onderzoek naar en ontwikkeling van geneesmiddelen, in samenwerking met het Leids Universitair Medisch Centrum. Voor een van de onderzoeken willen wij graag in contact komen met: mannen en vrouwen tussen de 18 en 65 jaar met migraine Het betreft een vergelijkend onderzoek naar de bij werkingen op het centrale zenuwstelsel van twee anti-migraine middelen en staat gepland vanaf eind maart. Tevens vragen wij gezonde vrijwilligers m/v vanaf 18 jaar, te reageren voor verschillende andere onderzoe ken. Zie onze internet pagina voor meer informatie. Bent u geïnteresseerd in deelname? Of wilt u eerst meer informatie? Bel 071-52464 35 Op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur. Ons onderzoekscentrum is makkelijk bereikbaar per auto en openbaar vervoer. Zernikedreef 10 (Bioscience Park) 2333 CL Leiden. E-mail: info@chdr.nl Uitgebreide informatie over lopende onderzoeken vindt u op onze internet-site: http://www.chdr.nl Oprichter en oud-voorzitter van Leefbaar Oegstgeest Jaap Hartevelt. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29