Leiden Regio STADSGEZICHT :RDAG 6 MAART 15 A WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 i£en triomftocht door hagen van onstuimig eerbetoon Universiteit Leiden verleent op 12 maart officieel een im Jdoctoraat aan Nelson Mandela. Dat is dan pas het tweede B ^doctoraat voor een buitenlands staatsman. De eerste bul in^'wordt ruim vijftig jaar geleden uitgereikt aan Winston ,c zturchill, tijdens diens zesdaagse bezoek aan Nederland. De 10 Uitreiking, in het Academiegebouw aan het Rapenburg, is iet onder strak en plechtig, met onder meer een toespraak van edefchills promotor, professor Cleveringa. Maar voor de rest is vietortstondige verblijf van de vermaarde staatsman in Leiden dagén groot feest. Een feest zonder wanklank, maar wel een - tikkeltje chaotisch. »id en strenge regels verdragen t niet. Het bezoek van Churchill èiden - op 10 mei 1946, een a de bevrijding - moet daarom ngedwongen feest worden, vin- je organisatoren. Een onge- gen feest voor iedereen, voor iet de Pet én Jan met de Hoed. aar dagen voor het bezoek van :jarige staatsman meldt het :h Dagblad: 'De weg waarlangs ""jet passeert wordt niet afgezet, een ieder in de gelegenheid is, eer Churchill te zien. De auto's I zeer langzaam rijden en de wordt gekoesterd, dat het weer mig zal zijn, dat Churchill in pen wagen plaats zal nemen. )et komt uit de richting Haag- Jchouw, volgt dan den Haag- casseert dan vervolgens de bu- van het Leidsch Dagblad, waar af gezwenkt wordt, vervolgens Witte Singel, Zoeterwoudsche 1, Korevaarstraat, Breestraat, tburg Westzijde tot aan de Aca- 1 open wagen, over wegen die Ijn afgezet, over een afstand gn paar kilometer; kom daar nu jaar eens om! Al geniet de oud- jer uiteraard wel wat bescher- 'De stoet waarin de heer jhill zich bevindt, zal bestaan ft tot nu toe onbekend aantal geflankeerd door een escorte 9 a 35 motorrijtuigen, al of niet n, waarin marechauseés'. Dat S. En daarom kan het ook een jfeest worden. 'Wij zouden ten een ieder willen adviseeren, de jt te steken, als bijzonder eer- n, aan den man, die de wereld £ede schonk. In het bijzonder woners der huizen waarlangs jet zal passeeren'. e oproep wordt maar al te voldaan, zo lezen we een paar later. "Voor geen buitenlander zoo grootsche ontvangst en oon door de Sleutelstad bereid de plechtigheden van dezen g Churchill ten deel viel. Maar deze buitenlander was dan ook geen vreemdeling! Door hagen van on stuimig eerbetoon reed de bevrijder van Europa, van Nederland, van Lei den, als vader van ons herboren volk, naar de zetel van de Leidsche Academie, die hem eerde met haar hoogste waardigheid, daartoe ge rechtigd omdat zijzelve door haar karaktervolle houding der afgelopen jaren zich waardig had getoond, om dezen ontembaren strijder voor vrij heid en recht te huldigen'. 'Langs de geheele route door Leiden begeleidden stormachtige reacties den stoet, die ook mevrouw Chur chill en mejuffrouw Churchill bin nen haar wallen voerde, en die voor afgegaan door een open auto, waar in de Commissaris van Politie, de heer R.J. Meyer was gezeten, in lang zaam tempo langs Singels, Bree straat en Rapenburg naar de Acade- De staatsman in een wat serieuzere pose. FOTO KEESINGS mie trok. Bloemen, zowel rood-wit- blauwe en oranje als Engelsche vlag gen evenals kleurige versieringen en niet in het minst groote menschen- menigten die aan hun enthousiasme uiting gaven door uitbundige toejui chingen, verleenden deze middag het aanzien van een hernieuwde - grootschere - bevrijdingstocht, waar in de groote voorman dier bevrijding zijn soldaten toentertijd vertegen woordigde. Niet in het minst was dit enthousiasme te danken aan Chur- chills traditioneele sigaar en telken- malen herhaalde karakteristieke V- teeken, die er geen twijfel aan lieten, dat dit de man was, die ons in de donkerste uren onzer geschiedenis heeft gestaald in ons verzet'. De feestelijke dag eindigt in een prettige chaos, in een janboel, waar in beveiligingsbeambten in geen vel den of wegen meer zijn te bekennen na een bezoekje van Churchill aan Minerva. 'Het vertrek van de socië teit werd een schitterend moment. Geruimen tijd voordat de auto was voorgereden, verscheen Churchill op de stoep van het gebouw, waar hij zonder omhaal op den steenen pi laar ging zitten wachten. Een gebaar dat hem wel ieder studentenhart zonder slag of stoot deed veroveren. Ruim vijf minuten bleef hij zoo te midden van de studenten, die zulk een beeld wel nimmer droomden te zullen aanschouwen, wachten tot de voorgereden open auto hem kon brengen naar de WSL (de vrouwlijke pendant van Minerva, aan het Ra penburg, red.) waar zijn echtgenoote zou worden afgehaald. Deze was evenwel reeds vandaar vertrokken op weg naar de sociëteit, om haar man te halen! Zij werd ter hoogte van het Stadhuis eenigen tijd opge houden doordat de auto van Prins Bemhard voor de sociëteit was voor gereden. Ook toen Prins Bemhard joviaal roepend uit het gebouw kwam, scheen aan het gejuich geen einde te komen'. 'Inmiddels had de auto van Chur chill het doelloze van de rit langs de WSL opmerkende, besloten via Kai sers traat en singels naar Den Haag te vertrekken. Churchill wist zodoende te 'ontsnappen' aan het bewakings cordon dat hem elders wachtte voor den terugtocht! Slechts door één motor begeleid verliet hij Leiden, rij ker dan hij het was binnengereden en het rijker achterlatend dan hij het had betreden. En met dat laatste doelen wij niet alleen op het peukje dat bij de Kaiserstraat uit de auto werd geworpen en waarop de toe schouwers zich stortten als hongeri ge wolven op een lam!'. HERMAN JOUSTRA Het bezoek van Churchill: losjes en een tikkeltje chaotisch. FOTO KEESINGS l ïuwstraat. FOTO JAN SCHEERDER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27