eiden Regio Ook rechter verbiedt 'vechtgala' 'Met geluk draaien we net quitte' He Stemming o-medisch park Leiden komt ndelijk tot bloei Showroom verkoop ^PAG 6 MAART 1999 iet kon/lM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 (te paal Phanning en Introgene 1 ESTHER BARFOOT |t slaan van de eerste paal dèiffli eigen gebouw voor de naceutische bedrijven ing en Introgene gister- komt het Leidse Bio- 'ch Park eindelijk tot de ach te bloei. Eerder :t park niet van de grond len, en lichtte de ge- Leiden de hand met het imingsplan door andere ;n, zoals Nijssen Koe- stemming te geven zich iark te vestigen. Maar zo lerhand wordt het park iee Leiden het cen- m de biotechnologische ie van Nederland, aldus rsbach. directeur van- ig. Andere biotechnolo- bedrijven in het park zijn a cor. Zeneca Mogen en :or. /estiging van Pharming ogene temidden van de- rijven is belangrijk voor 1? rk, omdat beide bedrij- i ontsproten aan de Uni- ii it Leiden. Het feit dat de- ij rijven hun vleugels uit- :n niet langer onder de jiteit vallen, geeft aan dat |i idse biofarmaceutische 1 ie tot wasdom is geko- Pharming is ontstaan toen enkele weten- ii ters besloten een biofar- tisch bedrijf op te richten idicijnen te ontwikkelen van menselijke eiwit basisstoffen voor deze len zouden worden igd door transgene die- e menselijke eiwitten in hun melk produceren. Enkele jaren geleden kreeg het bedrijf landelijke bekendheid door de omstreden geboorte van stier Herman, een transgene stier die koeien moest bevruchten zodat hun nageslacht de speciale melk zou produceren. Intussen heeft het bedrijf vele transgene koeien en konijnen in stallen in België, Finland en de Verenigde Staten. Introgene is opgericht in 1993 en ontwikkelt geneesmiddelen door erfelijk materiaal toe te voegen aan zieke cellen van een patiënt. Daardoor beginnen de cellen van een patiënt zelf het geneesmiddel te maken. Beide bedrijven zijn nu gehuisvest in het Academisch Bedrijven Cen trum (ABC) van de Universiteit Leiden, maar toen Pharming, dat al bijna drie kwart van het ABC in beslag neemt, ook nog twee portacabins buiten de deur moest zetten en Introgene elders een verdieping moest huren, was het duidelijk dat de bedrijven aan een eigen onder komen toe zijn. De twee bedrijven krijgen elk hun eigen vleugel binnen het gebouw. Introgene zal op de bovenste verdieping van zijn vleugel een fabriek installeren waar de medicijnen geprodu ceerd zullen worden. Omdat de bedrijven meerdere basistech nologieën gemeen hebben, zul len ze ook faciliteiten delen. Daarvoor gaan zij^samen in de vennootschap Archimedes Life Sciences. Life science is de nieuwste term voor biotechno- pr I i LI 1 S HFJT" P-I I !P ,.l LtT r t~r'i a Si 1 i i i H, -ril aa wfv A Het gebouw van Heerema aan de .Vondellaan in Heiden. foto henk bouwman LEIDEN RUUD SEP Brugman Kf KEUKENS BADKAMERS J d. Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 -W VERVOLG VAN VOORPAGINA Wat jarenlang de kracht van Heerema was, blijkt op dit mo ment een groot nadeel. Het be drijf is volledig gespecialiseerd in het plaatsen van boorplat- forms voor olie en gas. Het overgrote deel van de 600 plat forms in de Noordzee is daar ooit neergezet door het Leidse bedrijf, en HMC slaagde er zes jaar geleden als eerste in om met nieuwe technieken een boorplatform te plaatsen in wa ter van meer dan een kilometer diep. ,,We hebben wel concur renten, maar voor de moeilijke klussen komen ze altijd bij ons terecht", vertelt Mulder. ,,Maar de specialisatie is daardoor zo ver doorgevoerd, dat we bijna niks anders kunnen doen. Onze schepen komen pas tot hun recht bij moeilijk of heel zwaar werk. Voor eenvoudigere klus sen zijn ze te duur." ,,Het is altijd een cyclische markt geweest met pieken en dalen", gaat commercieel di recteur Jan Meek verder. „Maar zo erg als nu heb ik het in de twintig jaar dat ik hier werk nog niet meegemaakt. Je ziet nu ook voor het eerst dat zelfs onze klanten het niet meer weten. De NAM heeft haar hele boorpro- gramma geschrapt. Dat is nog nooit voorgekomen!" Hoe lang de crisis in de olie winning zal duren, kan nie mand zeggen. Maar voor Heer ema zal het de komende jaren in ieder géval sappelen zijn. De bouw van nieuwe boorplat- Berusting bij personeel Heerema LEIDEN ANDRE VERHAELEN ONNO HAVERMANS Aan de poort bij Heerema is van onrust onder het personeel weinig te merken, er is eerder sprake van berusting. De werknemers zijn donderdag op de hoogte gebracht, daags voor dat het bedrijf zijn voorgenomen sanering we reldkundig maakte. De klap komt niet onverwacht. Toch willen de meeste werknemers geen commentaar ge ven op het dreigende ontslag van 200 man, van wie 73 op het hoofdkantoor in Leiden. „Het is zo al triest genoeg", zegt een van hen. „We zijn onzeker hè", zegt een medewerker van de afdeling planning laconiek. „Voor ie dereen is de kans om weg te moeten even groot. Iedereen is misbaar. Over drie weken horen we wie er moeten vertrekken. Tot die tijd wachten we af." Binnen het bedrijf is de sanering het gesprek van de dag. De meeste mensen hebben wel be grip voor de harde maatregelen die de directie heeft aangekondigd als gevolg van de forse dip waarin de olieprijs verkeert. „We zagen het wel aankomen. Als je leest dat er bij Shell mensen weg moeten, dan weet je het voor jezelf ook wel. Wij zijn een soort dependance van Shell hè." Toch is de omvang van het massa-ontslag voor sommigen nog een schok. Wereldwijd schrapt Heerema eenderde van de banen. „We hadden eigenlijk gerekend op ongeveer twintig procent, dus een op de vijf." Wie de laan uitvliegen blijkt eind deze maand, als de directie met uitgewerkte plan nen naar het personeel komt. Algemeen is de verwachting dat het bedrijf zijn best zal doen de pijn zoveel mogelijk te verzachten door mensen te helpen bij het zoeken naar ander werk en voortijdige pensionering. forms kost veel tijd en Heerema is pas aan het eind van het tra ject nodig. Meek: „Als een maatschappij eind dit jaar be sluit om nieuwe putten te gaan exploiteren, hoeven wij pas in 2002 in actie te komen." Mul der: „Wij denken dat deze pe riode zo drie, vier jaar kan du ren. Je moet dus zorgen dat je die tijd door komt, en dat lukt niet zonder harde ingrepen. Als we niets doen, komen we op een verlies van 80 tot 100 mil joen uit. Dat is niet iets wat je lang volhoudt. Door perso neelsreductie en rationalisatie verwachten we 85 miljoen te bezuinigen. Met een beetje ge luk draai je dan net quitte." Dat de markt op termijn weer aantrekt, is voor de directeuren zo duidelijk als wat. Door het uitblijven van investeringen zal op termijn de productie afne men en de prijs stijgen. De cri sis in de olie zal de oliemaat schappijen dwingen tot samen werking, waardoor de winning op zee goedkoper wordt. En dan is er nog het verhaal van de oude productieplatforms die op een gegeven moment toch echt moeten worden verwijderd. „Er komt weer een keer een ople ving", weet Mulder. .Als die komt, dan moeten we zorgen dat we erbij zijn." De komende weken staat staat de Heerema-directie voor de taak om aan te wijzen wie er mag blijven en wie er weg moet. De verwachting is dat een flink deel van het veelal hoogopgeleide personeel ge- mal&elijk elders aan de slag kan worden geholpen. Voor oudere werknemers zal gekeken wor den naar vervroegde pensione ring. „Maar ik maak me geen enkele illusie dat we geen heel moeilijke gevallen tegen zullen komen", geeft Mulder volmon dig toe. 'Uitspraak heeft landelijke uitstraling' De Haagse rechtbank steunt het besluit van burgemees ter Postma om een mix fight gala in de Leidse Groen- oordhallen te verbieden. Organisator A. Echteld van Red Devil Sport Promotions zint nog op mogelijkheden om het evenement, dat voor volgende week zaterdagavond stond gepland, op de een of andere manier doorgang te laten vinden. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Postma heeft met succes naar het middel van de plaatselijke politieverordening gegrepen, vond rechter C. Dedel. Red De- vil bestreed dat juist en had daarom een kort geding aange spannen. De uitspraak heeft waarschijnlijk grote gevolgen voor de organisatie van soort gelijke evenementen elders in het land. Het is voor het eerst dat een rechter op grond van de plaatselijke politieverordening APV een vechtgala verbiedt. „Deze uitspraak heeft landelijke uitstraling", zeiden jurist J. Oli vier van de gemeente en advo caat R. Lever. Postma is tevre den dat het gelukt is om 'een vorm van geweldsamusement buiten de deur te houden'. De uitspraak kan er volgens hem aan bijdragen dat burgemees ters meer wapens hebben om geweld te bestrijden. Postma kon de veiligheid van de vechters, het publiek en voorbijgangers op straat niet garanderen, motiveerde hij zijn besluit. Bovendien zou de ge meente haar inwoners dan de boodschap mee hebben gege ven dat geweld is gelegitimeerd. „Het is geen sportevene ment", vond rechter C. Dedel. „Het toont geweld !aan toe schouwers. De risico's zijn re- eel. Daardoor is de APV inder daad van toepassing. Tijdens de zitting schetste ad vocaat Lever van de gemeente een uiterst negatief beeld van mix fight evenementen. Hij ba seerde zich op ervaringen van de gemeente Amsterdam, de politiekorpsen van de hoofd stad en die van Landsmeer en op videobanden. In beide ge meenten hebben niet lang gele den mix fight gala's plaatsge vonden. „Het beeld bij de di verse instanties is als volgt: veel publiek uit het criminele cir cuit, een louche sfeer waarin geweld en fysieke kracht wor den verheerlijkt, gebruik van al cohol en drugs, gokken. De vip tafels worden bevolkt door seks- en drugsbaronnen." Ook de manier van vechten deugt niet, beweert Lever. De burgemeester bekeek zelf vi deobanden en zag dat er met de knie in het gezicht wordt ge stoten en dat er sprake is van verwurgingen. Ook zag Postma dat vechters op hun tegenstan der gingen zitten en hen met vuisten vervolgens in het ge zicht beukten. Advocaat W. Blaauw van de organisator bestreed de sfeer schets tijdens de zitting niet. Wel zei hij: „Organisatoren worden altijd met vooroordelen geconfronteerd. Zij zullen er al tijd voor zorgen dat er geen problemen ontstaan. Dat er een risico is voor personeel, publiek en voorbijgangers is nog nooit aangetoond." CfJ VANDAAG QJ in deze krant Ui circa H 175 VACATURES U vindt de baan die bij u past Qien afrossen Ret afrossen fs mogen elkaar de her- ot moes slaan en en pas en stuk oor afbijten, ènaren en bestuurders 0 jarenlang verzwijgen dat jondheid van de mensen Bijlmer gevaar loopt, ters mogen jochies van 19 teen soldatenpak naar ■p sturen. B mogen D66 ongenadig roefh donder geven, ïrviuteerden van D66 mogen (televisie de kiezers op thuldgevoel werken, door jen dat het wel heel erg is niet op hun daden zijn mdiöeeld, en dat zij nu hun der.Fes met chauffeur moe- Heveren. f rheid mag zoveel bezui- pp de gezondheidszorg, mmige bewoners van ver- buizen liever dood zijn par nog een paar jaar on- pen in hun bed te liggen, k veel in dit land. Volwassen mensen mo- JBt bij hun volle verstand "yen om in de Groenoord- lin Leiden op een mix- ala in een ring te stappen [kaar een paar flinke mek- p geven. Dat vindt burge- r Jan Postma niet goed. jrechter is het met hem itengemeen slecht voor mdheid van de deelne- e(J*zei Postma. Bovendien, nidleneerde de burgemees- en afrossen doet afrossen, aot niet uit dat het pu- jha het zien van zo'n sti- rend potje vechten, bij het en van de Groenoordhal- jj eerste de beste voorbij- ir de tanden uit het ge- kou slaan. pijders die bij een cross Blaaskapellen Sneeuw op de Garenmarkt zijn geweest rijden op weg naar huis ook altijd een pietsie har der dan anders. Postma is wel moedig. De deel nemers aan het vechtgala zien er op de piepkleine fotootjes op de poster al angstaanjagend uit. Die wil je niet in een donker steegje tegenkomen. Zeker niet als je net hun feestje verboden hebt. Vah de intellectuele bagage en de verbale vermogens van die jongens moet je je maar niet te veel voorstellen. De burgerva der doet aan 'persoonsverheer lijking', zei een organisator, en hij noemde het verbod een 'platte verkiezingsstunt'. Joost mag weten waar dat op slaat. Maar organisator Ml had ge lukkig wél geld voor een advo caat. En dus lieten ze Postma heel, en daagden ze de ge meente in kort geding voor de rechter. Heel beschaafd alle maal. En de rechter gaf de burge meester gelijk. Geen vechtgala in de Groenoordhallen dus. Jammer. Want er mag veel in Nederland, maar op het gebied van amusement mag er ver domd weinig. Hanengevechten en dwergwerpen zijn ook al verboden. Treurig Wat een rare club is dat toch, dat provinciebestuur. Provinci ale Staten is het enige bestuurs orgaan waarvan de samenstel ling wordt bepaald door een opiniepeiling over het beleid van regering en gemeentebe stuur. En dat is raar. Een voorbeeldje. De Leidse wethouder Jan Laurier - als 'be kende naam' toegevoegd aan de Statenlijst van GroenLinks - roemde woensdag na het be kend worden van de uitslag nog even de campagne van Marcel Vissers. Pardon? Ja. of we het nou hebben gemerkt of niet, Marcel Vissers heeft als provin ciaal lijsttrekker van Groen Links de afgelopen maanden een fantastische verkiezings campagne gevoerd. En wij maar denken dat het Rosen- möller was die te pas en te on pas met zijn kop op televisie kwam. Wat lijken al die Groen- Linksers toch verdomd veel op elkaar! Nog een voorbeeldje. Bij één van de stembureaus hebben de dames en heren achter de tafel tussen het eindeloos duimen draaien door zich nog even een kriek gelachen. Een al wat ou dere dame vertelde dat ze wilde stemmen op Postma. Nadat de leden van het stembureau haar hadden uitgelegd dat de burge meester niet kandidaat staat voor het provincie-parlement nam ze een kloek besluit: doe dan maar Kok. En wat te denken van de ma nier waarop het Leidse ge meentebestuur de verkiezings avond luister bij probeerde te zetten? In de burgerzaal moch ten Tweede-Kamerleden en raadsleden hun licht laten schijnen op de uitslagen. Van provinciebestuurders geen spoor te bekennen. Ach, is ook niet interessant. En dan die verkiezingsborden en die mallotige spotjes op ra dio en televisie. Je moet toch wel stijf staan van de burgerzin om je daarna nog met je op roep op straat te durven verto nen. Dat er woensdag van de 117.000 Leidenaars nog geen 40.000 naar de stembus gingen, vindt de burgemeester 'treurig'. Maar eigenlijk is het natuurlijk nog heel veel wanneer je ziet dat zelfs de politici zelf hun spelletje niet meer serieus ne men. En dat de opkomst nog véél lager kan, zal in juni wel blijken, wanneer de bussen weer open gaan voor Europa. TEKST AAD RIETVELD EN RUUD SEP De Leidse muziekvereniging K G houdt morgen vanaf 14.00 uur een blaaskapellen- middag. Deelnemers zijn: De blazers van Decibel en De Gespleten Klomp uit Leiden, de bands Altijd Goed en De Dreuglopers uit Den Bosch en mannenkoor Op Dood Spoor. De muzikale middag is in het clubgebouw van K G aan de J.C. de Rijpstraat. De Garenmarkt en Hoefstraat zijn morgen de gehele dag het decor van opnamen voor de speelfilm Kruimeltje. Het is een verfilming naar het gelijknami ge boek van Chris van Abkoude. In de film staat Kruimeltje, een Rotterdams straat jochie van 10 jaar, centraal. De film, die zich afspeelt in de jaren twintig, wordt op verschillende locaties in Nederland opgenomen. De Garenmarkt en Hoefstraat zijn gekozen vanwege het mooie historische karakter van de straten en de daaraan gelegen panden. Om alles zo echt mogelijk te laten overkomen worden ver- keers- en andere borden tijde lijk verwijderd. Ook zijn de stra ten van 7.00 tot 19.00 uur auto- en fietsvrij. Omdat er 'winteropnamen' worden gemaakt worden de straten bedekt met milieuvrien delijke kunstsneeuw. De sneeuw wordt aan het eind van de dag weer verwijderd. i.v.m. verbouwing Alle showroommodellen moeten weg tegen zeer scherpe prijzen (ooK modellen uit 1999) Bij H2O absolute zekerheid: 60 nachten bed op proef met Niet-Goed-Geld-Terug-Garantie 9 toonaangevende merken Altijd in te bouwen in uw huidige ledikant en op élke vloer te plaatsen Lid Interieur Waarborg 1999, jé CBW en NVWS JÊF Deze aktie is t/m ft zaterdag 20 maart.» Meer dan 60 shownSbdellen moeten weg! evt. dire kt leverbae let op! op=op TEKENING MAARTEN WOLTERINK Den Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschansplein 6

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25