in de Ardennen Toerisme O LAWINES Prehistorie in een digtitale verpakking -)AG 6 MAART 1999 Soms is kamperen overleven, zelfs als je volgens de folder een riante 'volledig ingerichte' stacaravan in de Belgische Ardennen hebt geboekt. Een ervaringsverhaal over een echte 'survival' in de Ardennen. Rivierenland In Museum Elisabeth Weeshuis aan de Herenstraat 29 in Cu- lemborg is nog tot en met 14 maart de tentoonstelling 'Water- Palet '98, Rivierenland Holland in beeld te zien'. Het gaat om een selectie uit Oerhollandse rivier- en stadsgezichten die vo rig jaar augustus zijn gemaakt in het kader van WaterPalet '98. Tijdens dat driedaagse culturele evenement in vijftien stadjes en dorpen langs de grote rivieren, brachten amateur schilders en -tekenaars onder leiding van professionele kun stenaars het landschap in beeld. Met vijftig prenten portretteert het Stedelijk Museum aan de Oudestraat 158 in Kampen tot en met 20 maart leden van het Huis Oranje-Nassau. De reeks begint bij Willem van Oran je en eindigt bij koningin Wilhelmina. Het boeiende van de collectie is, dat de werken niet alleen de diverse stadhouders, vorsten, prinsen en prinsessen op volwassen leeftijd uitbeel den, maar dat er ook jeugdportretten te zien zijn. De expositie schenkt tevens aandacht aan het leven en werken van de kun stenaars. Bovendien worden diverse Oranje-voorwerpen uit de eigen collectie van het museum getoond. Bombardement In februari 1944 bombardeerden geallieerde vliegtuigen het centrum van Nijmegen. Vrijwel het gehele hart van de stad werd verwoest. Honderden burgers kwamen op het leven; ve len raakten gewond. Met een tentoonstelling herdenkt het Bevrijdingsmuseum 1944 aan de Wylerbaan 4 te Groesbeek tot en met 31 maart de slachtoffers van de dramatische ge beurtenissen van 55 jaar geleden. Te zien zijn onder meer 150 bidprentjes van slachtoffers en een drieluik met foto's van 23 omgekomen schoolkinderen. Ook namenlijsten, regis ters van slachtoffers, filmbeelden en foto's van de ravage roe pen het bombardement in herinnering. Informatie: telefoon 024.39.74.40.4. ATB-route's ATB-fietsers - ook wel mountain bi kers genoemd - staan vaak op gespannen voet met wandelaars, toerfietsers en ruiters. Om aan alle ergernissen en natuurschade een einde te ma ken, is in de omgeving van Winterswijk een nieuwe, beweg- wijzerde route voor ATB-fietsers in gebruik genomen. De rou te is 45 kilometer lang en voert over hobbelige, onverharde wegen en snelle fietspaden in verschillende soorten terrei nen. ATB-fietsers kunnen op ieder punt starten. Het traject staat beschreven in een folder met kaart die kan worden be steld bij de Streek-VW Achterhoek. Postbus 4106, 7200 BC Zutphen, telefoon 0900.26.92.88.8. Ook in de omgeving van 's Heerenberg is een bewegwijzerde ATB-route uitgezet. De lengte is 26 kilometer. Een beschrijving van het traject is te koop bij de WV's in het Montferland. Vijf eeuwen Oranje T ini >43'4fuit alen ïldek 1711 DE WOESTUNE roor een vakantie in ïen? Grif één naam in j gen: camping Le Petit i Hodister, vlak bij het jlaatsje La Roche en Nietsvermoedende worden al jarenlang elijkse advertenties in janten naar deze carn et. Ook wij trapten er door de prachtige in- ijolder die iedere be ide op aanvraag toe- crijgt. De camping is wradijsje dat is gele schitterend dalletje de folder. it is anders. Eenmaal d op Le Petit Paradis, n enige privacy bij geen sprake te zijn. i caravans staan in lijn naast elkaar, mte: slechts enkele aar wat veel erger is, i, :avans deugt niets, ftandse krengen die in 1 allang afgekeurd 'n. Bovendien zijn ze stinken ze een uur in ;en bedompte riool- it ons tegemoet. 'We .'bi t andere', stamelen we Maar er is geen ande- :baar. Alles is volge- t is slikken of stikken, ïweek komen we er- meer dan de helft i avans leeg staat. We elogen. Daarbij is het de vraag of we gehol- :n zijn met een ande- De eerste dag vra- idere gasten zich af* hemelsnaam zijn be- Sommige kampeer en muizen in hun ca- (l] leren klagen over lek- ir e buren vertellen een 'er mensen die van- anwezigheid van ma- aravan voortijdig irlaten. Piet en Els van uit Oud Beijerland halzend hun caravan vinden van een kend monster in de Joelen kan niet: de irkt niet. Els: 'Ik ga erugvragen.' wel schudden, want ze niet aan bij Le Pe- De afgelopen jaren 'lts een enkeling ge- i veel leuren en zeu- :el van het geld terug Ach, eigenlijk had den we meteen wantrouwig moeten worden. De ontvangst door mevrouw Goedbloed, de eigenares, is veel te hartelijk. Wat we zoal doen voor de kost, hoe oud de kinderen zijn, dat er deze week zo'n leuk recreatie programma is... Nadat we be taald hebben, maakt Goed bloed zich - nadat ze ons heeft overgedragen aan een mede werker - snel uit de voeten. On ze nieuwe begeleider weet van toeten noch blazen, maar hij zal ervoor zorgen dat er ier- mand komt kijken. Nooit ie mand gezien. Die strategie werkt al jaren. De meeste gasten klagen, maar leg gen zich - murw gebeukt - na verloop van tijd bij de gang van zaken neer en pogen toch nog wat van bun vakantie te maken. Er zijn er echter ook die meteen rechtsomkeert maken. Dat kun nen we onze kinderen, die al maanden naar deze vakantie hebben uitgekeken, niet aan doen vinden we. Dus blijven we. Kamperen in een luxe-sta- caravan wordt 'overleven'. Het ergste vuil - sigarettenpeuken, uitgedroogde patat, kakkerlak ken, teennagels en nog veel meer gorigheid - werken we naar buiten: met onze bad handdoeken verduisteren we de slaapcabines van de kinde ren. Dat de disco die iedere avond van negen tot twaalf staat te dreunen, nemen we ook maar voor lief. We komen er al snel achter dat iedere gast zich ondanks het mooie weer zwaar gedupeerd voelt. Daardoor ontstaat er een band waardoor het warempel nog gezellig wordt ook. Contac ten zijn snel gelegd. De Jong vertelt dat hij naar Le Petit Pa radis is gekomen omdat in de folder staat dat er zich op het terrein van de camping twee fo rellenvijvers zouden bevinden. De Fries heeft maar meteen voor twee weken geboekt. Maar er wachtte hem een teleurstel ling. Eén van de vijvers bleek al bijna dichtgeslibd, in de andere - formaat van slechts enkele tientallen vierkante meters - zwommen vier forellen rond. De lol is er voor de familie De Jong ook af. Hun caravan zakt langzaam maar zeker in de grond. Een week eerder keken ze er nog onderdoor. Harm Stobbe uit Leeuwarden, die de naastgelegen caravan be- ERELDWUD WEG iaart'een vrijwel onuitputtelijke bron van informatie, rthuifeizigers. In deze rubriek wordt de komende tijd aai l2!ifeed aan een stad die voor toeristen interessant is. |b oudste vestiging in Australië. Oorspronkelijk woon- JSSE SJITA '24-5je, 022* aboriginals van de Daruk-stam, maar in 1788 werd 4-st tad)e een strafkolonie van het Britse Imperium. On- eilai duistere voorgeschiedenis bloeide in Sidney een sen. eje beschaving op, met afstammelingen van Engelse el vo 'sdüdigers', aangevuld met immigranten uit onder aar), i, Turkije, Griekenland en Italië. Inmiddels is Sidney stad met 3,7 inwoners, die zich voorbereidt op de e Spelen van het jaar 2000. In maart en april is het er jurS( 1 met temperaturen tot 25 graden Celcius. Het is isrijk n °P de prachtige stranden en in de fraaie parken, dden rmatieve websites zijn de Sidney Travel Guide en ungi 'nC ^rave' Guide bevat zelfs een kortingsbon 035- rmaarde Sidney Aquarium. Sidney Online is wat M 's sterk 'n accommodaties, zoals hotels en restau- ly Planet geeft een degelijk overzicht en veel achter- matie. Microsoft Expedia is zoals gebruikelijk sterk in natuurlijk het onvermijdelijke operagebouw, de RTEfi van Sidney. Neem ook nog even een kijkje bij de l^iEricUlevik die een opsomming van het beste bier, DNG Liziekwinkels, het beste voedsel van Sidney en ga zo tijdje door heeft gemaakt. plsidney.com JemDjey.com.au AG. 'Jyplanet.com/dest/aust/syd.htm rive'|n.com >944 omau/ eau/sydbest.html Vakantiemarkt Ierland Ik heb twee keer een lawine gezien. Eén keer - van redelijke af stand - bij Saas Fee (Zwitserland); één keer - van zeer dichtbij - boven St. Gervais (Franse Alpen). Een knal. wat gerommel en vervolgens een suizende stilte. Alsof de natuur zijn adem in hield. Bij die eerste sneeuwverschuiving was ik eerder gefascineerd dan bang. De gids had ons - een groepje toerskiërs op weg naar de Monta Rosahut boven Zermatt - al gewaarschuwd dat het aan de andere kant van het dal zou kunnen gebeuren, maar dat we horizontaal glijdend, op de rug van een bergketen, geen enkel gevaar liepen. Ik geloofde hem op z'n woord. Maar bij de tweede, betrekkelijk kleine lawine schrok ik gewel dig. Ik stond samen met een gids op een sleeplift toen hij (buiten de piste) rechts van me loskwam. Vlak daarvoor had ik op de plek waar de sneeuw stuivend en rollend naar beneden kwam een snowboarder zien scharrelen. Ik dacht nog: wat stom. Nu zat de jongen - hij droeg een rode buis - als een jockey boven op de witte massa om daarin vervolgens als een koekoek in een koekoeksklok te verdwijnen. 'Zag je dat ook?' vroeg ik m 'n gids trillend op m 'n benen. Wat?' vroeg hij. 'Die snowboarder', zei ik. Binnen twee seconden had hij een telefoontje aan z'n oor en vijf minuten later al stonden op de plek waar de lawine tot stilstand was gekomen de eerste mannen met lange stokken in de sneeuw te prikken. En net toen ik begon te tivijfelen of ik het wel juist had gezien, vonden ze hem. Levend. 's Avonds in het hotel kreeg ik van de voorman van de regionale red dingsdiensteen nogal fors uitgeval len eremedaille uitgereikt. Toén vond ik dat wel leuk; later heb ik de plaquette zo weggestopt, dat ik hem nu niet meer kan vinden. Expres waarschijnlijk. Ik wil er maar liever niet meer aan worden herinnerd. woont, slaagt er in Wabe en zijn vrouw Wilma enigszins op te beuren. Stobbe, al een week langer op Le Petit Paradis, weet te vertellen dat iedere gast on geveer drie dagen in een zware dip zit. „Daarna ben je eraan gewend en ga je ervoor." Het programma van het recreatie team doet de rest voor de fami lie De Jong. Daardoor kijken we toch terug op een redelijk ge slaagde vakantie. Maar op Le Petit Paradis zien ze de Koudu- mers nooit meer terug. Ons dus ook niet. Voor de kin deren is de camping ideaal, be looft de folder. Er staat echter niet bij vermeld dat de speel toestellen op instorten staan - levensgevaarlijk - en dat de speelweide al tijden niet ge maaid is. En het pittoreske beekje dan dat langs de cam ping stroomt? Daar moet je uit blijven op straffe van een bacte- riële infectie. Het kleine gespuis roert zich toch al behoorlijk op Le Petit Paradis. Veel gasten worden ziek in de periode dat wij op de camping verblijven. Uiteindelijk gaan we twee da gen eerder naar huis. Tot ge noegen van Goedbloed en haar compagnon Gerard. Makkelijk toch? Wie niet tevreden is met het gebodene, vertrekt maar. Zo gaat het al jaren lang. En er zijn nog miljoenen Nederlanders over om te belazeren. Gevoelig voor kritiek is de eigenares geenszins. Le Petit Paradis moet woren gezien als een een voudige natuurcamping; men sen zijn verwend en weten niet meer wat echt kamperen is, zo luidt haar reactie. Nou ja, gela chen hebben we wel. der Aarde praat de voorstelling hoogstpersoonlijk aan elkaar waarbij ze bij tijd en wijle wordt onderbroken door John Picardt, een 17e eeuwse dominee die on derzoek deed naar de wijze waar op het Drentse landschap ont stond. Dat Picardts theorieën door Moeder Aarde onderuit wor den geveegd, is wel zo prettig. Ze vormen een luchtige onderbre king van de informatiestroom. En zo flitst vier miljard jaar evolu tie voorbij. Op een uitermate boeiende manier. De veranderin gen zijn soms letterlijk voelbaar. Maar er zijn ook wat minpuntjes. De makers houden in hun mo derne aanpak toch vast aan de traditionele wetenschappelijke indeling van de geschiedenis van de aarde. Aanduidingen van tijd vakken zoals Cambrium, Pleis toceen en Holoceen worden ra zendsnel geïntroduceerd. In com binatie met het vele dat te zien en te horen is, veroorzaakt dat af en toe bijna meer informatie dan de kijker kan behappen. Informatie: Het Drents Museum, Brink 1 en 5 te Assen, ligt op vijf minuten lo pen van het NS-station en busstation van Assen. Openingstijden: dinsdag tot en met zondag 11-17 uur. Op feestda gen ook op maandag geopend. Tele foonnummer (05921.31.27.41.De Geo- Explorer draait elk heel en half uur. De laatste voorstelling begint dagelijks om 16.30 uur. Geluk bij een ongeluk. Het is zulk mooi weer in de Ardennen, dat er veel kan worden gewandeld en dat er nauwelijks in de caravan hoeft te wor den verbleven. foto archief Veel kinderen zijn moeilijk te in teresseren voor informatie. Maar ze zijn wel gek op moderne me dia. Dus wat doe je? Je verpakt je boodschap in een flitsend jasje. Zoals het Drents Museum in As sen, dat letterlijk en figuurlijk on der de grond dook om z'n jonge bezoekers (en hun ouders en grootouders natuurlijk) te vergas ten op een twintig minuten du rend multi-mediaspektakel. Hoe leefden onze vooroouders? Dat wordt in de kelder van het hoofd gebouw door '3000 opa's' duide lijk gemaakt. Leren is doen, in dit geval. Bij binnenkomst in de zogenoemde 'Ontdekkingskamer' krijgt de jeugd een opdrachtenboekje in de hand gedrukt. Waarna zij zich op allerlei testjes en opdrachten kun nen storten. Of het nu om pijl-en- boogschieten gaat, hunebed bou wen, bijl slijpen, weven, vuur ma ken of graan wegen. Waarmee maar gezegd wil zijn dat bij deze doe-expositie de nadruk duidelijk op de prehistorie ligt. Het mooiste van dat alles is, dat een klassieke museumregel -'Ner gens aankomen'- in de prullen bak is gegooid. In de 'Ontdek kingskamer' mag, nee, móet je dingen vastpakken, optillen en zelfs bewerken. Anders kom je niet te weten hoe zwaar een ma liënkolder is, hoe het voelt om over een veenweg te lopen of wel ke dierenhuid het warmst is. Overal zitten opdrachten verbor gen en kan informatie tevoor schijn worden getoverd. Uit ge heime hoekjes en holletjes, achter luikjes en laadjes ook. En wie eens uitvoerig van gedachten wil wisselen met z'n verre voorou ders pakt domweg de telefoon. Hoewel... Daar klinkt het ant woordapparaat: 'Wij zijn even niet thuis. Onze mannen zijn ja gen'. Gelukkig is de weerdienst wel bereikbaar ('Goede vooruit zichten om te vissen'). Net als de file-informatie ('vogeltrek naar het zuiden'). Aardig detail: de koptelefoon met 'het geluid uit de prehistorie' is niet van zwart bak- keliet, maar bestaat uit twee keien die tegen de oren moeten worden gehouden. Het Drents Museum duikt ook op een andere manier in de geschie denis. Zo staat in het souterrain de 'GeoExplorer', die de bezoeker met onder meer filmbeelden, ani maties, dia's, geluid informatie verschaft over het ontstaan en de ontwikkeling van de wereld. Moe Ierse muziek en dans en een echte pub, geven een voorproef je van de vakantiesfeer op de Ierland Vakantiemarkt, die van daag 6 en morgen 7 maart wordt gehouden in het Nederlands Congrescentrum, Churchillplein 10, Den Haag. Zestig reisor ganisatoren en WV's geven informatie over alle regio's van noord tot zuid. Extra aandacht is er voor de noordelijke graaf schappen die nog niet door grote groepen toeristen zijn ont dekt, zoals Derry, Tyrone, Antrim, Down, Armagh en Ferma nagh in Noord-lerland en Donegal, Louth, Monaghan, Cavan, Leitrim en Sligo in de Ierse Republiek. Verder zijn er vis- en golfdemonstraties en worden typisch Ierse producten ver kocht. Open van 10 tot 17 uur. De Geo-explorer: op het eerste gezicht een simpel theater; in actie een indrukwekkend spektakel. foto gpd/drents museum

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19