iï Pentium III: vooral voor multimedia Gangsters: misdaad loont Multi Media Sprekende hulp van Zain a 2000'i NKBUURMAN «V-^J SPEL van de WEEK kTERDAG 6 MAART 1999 om om een oogje dicht te knij pen. Gokhallen en prostitutie leveren eveneens aardig wat geld op. Aanslagen en ontvoe ringen (er gaat niets boven een 'drive by-shooting' om wat concurrentie uit te schakelen) zijn op den duur een dagelijkse praktijk. Van week tot week moet de speler zijn activiteiten plannen en in misdaadstatistie ken is te zien hoe goed of hoe slecht het allemaal gaat. Er is een fraaie overzichtskaart van de stad beschikbaar om alle activiteiten op de voet te vol gen. Menig misdaadbaron zou zijn rechterarm wel willen af staan om een dergelijk over zicht, zwevend boven de stad, van zijn illegale handel te heb ben. De kaart kan worden uit vergroot om meer details te zien en uiteindelijk is de stad dan een schuin, driedimensio naal plaatje op het computer scherm waarop je de bewoners en je eigen mannen (de wereld van Gangsters bevat niet min der dan 5000 individuen die door de computer worden gevolgd) tus sen de gebouwen kunt zien rondstruinen. Liefhebbers van dit soort simulaties ko men ruimschoots aan hun trekken. Het is best leuk om in plaats van de goede burge meester van Sim City een keer de koning van de onderwereld in een stad te spelen. Er moet wel veel worden gere geld en aangezien de tijd continu doorloopt heeft de speler vaak de handen vol aan het be otieren van zijn onder wereldje. In Gangsters kan de speler aantonen dat misdaad soms best loont, maar het kan natuurlijk ook heel slecht met je aflopen. Concurrerende bendes en Elliot Ness-achtige figuren kunnen het een stuntelende 'Don' behoorlijk moeilijk ma ken. Maar dat is vanzelfspre kend het risico van het 'vak', zoals ook Al Capone ondervond toen hij na een jarenlange ter reur in Chicago acht jaar mocht gaan 'zitten'. Overigens niet vanwege moord, maar wegens belastingontduiking. Min. systeemeisen: Pentium 133, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Eidos Interactive/Emtec Benelux. i georganiseerde misdaad in de vorm van een compu- imulatie gestalte krijgen, zo rijst uitgever Eidos Interacti- net het spel Gangsters. Stap e voetsporen van Al Capone irobeer de macht te grijpen en Amerikaanse stad in de ïtiger jaren, de hoogtijdagen de peetvaders. Afpersing, nidatie, omkoping, handel erboden goederen, afreke nen, moord, alles is moge- Het doel heiligt de midde- en uiteindelijk is het de be ling de machtigste maffia- s in de stad te worden, rganiseerde misdaad ver- lt niet zoveel van de gemid- |e bedrijfstak en de speler is ook als een echte manager g om zijn 'personeel' bezig ouden. Maar je moet na- lijk wel onderaan de ladder innen. In het begin van het wordt de speler toegespro- door een Marlon Brando- tige superschurk die hoge rachtingen van zijn nieuwe raas heeft. De kersverse wordt naar een stadje ge el om dat voor een mach- lisdaadsyndicaat in te lij- Dat is in begin niet zo ';elijk, want er is nog maar ig geld en mankradhtbe- baar. Om te beginnen et het lokale uitschot wor- Igerecruteerd en aan het ,JÊk. worden gezet. Het aanbie- van 'bescherming' aan de TEHitselijke winkeliers is altijd mooie start om wat geld te krijgen. Geleidelijk len de activiteiten verder lebreid. Een illegaal handel- ïn drank, drugs of wapens is r winstgevend, maarjcoop Iwat politiefunctionarissen SAMENSTELLING FRANK BUURAAAN EN JAN VAN OER N is vj t vd 'ari me) ns, Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: i L Nagerecht; 4. deel v.e. vis; 6. wielerwedstrijd; 9. alternatief; *~1-1]. vogelproduct; 12. soort papegaai; 13. voorzetsel; 15. ver giffenis; 17. kerkgebruik; 19.-Griekse godin; 20. lidwoord; 21. teinebtegen; 23. koorhemd; 24. muzieknoot; 25. deel v.e. huis; 27. [voegwoord; 28. in de regel; 32. werkelijk; 34. meteen; 35. keu- ^ficenmeester. ^VERTICAAL: 1- Familielid; 2. bontgekleurde papegaai; 3. beengewricht; 4. ^^«ïeidemeertje; 5. thans; 7. zwaardwalvis; 8. op die plaats; 9. land in Azië; 10. soort visnet; 11. gelijkmatig; 14. denken; 16. visgerei; 18. mager; 22. denkbeeld; 23. bewijsstuk; 26. levens lucht; 29. tijdperk; 30. vogel; 31. compact-disc; 33. persoonlijk Tvnw. Oplossing van vrijdag: }Horizontaal: 1. Overgave; 5. superfön; 6. Nero; 8. peer; 10. lavond; 12. Demos. Verticaal: 1. Opstap; 2. expose; 3. garen; 4. vröer; 7. enorm; Lf IX LR: l'9. rand; 11. dos. "1 Ook spellen en Internet draaien sneller PAUL HOUKES Chipsfabrikant Intel heeft on langs met de nodige tamtam zijn nieuwste processor geïn troduceerd: de Intel Pentium III. De processor zal in de ko mende maanden zijn weg naar de consument vinden als hart van de nieuwe pc-modellen, die door de diverse fabrikanten worden aangeboden. De Pentium III wordt in eerste instantie in twee varianten ge fabriceerd: met snelheden van 450 en 500 MHz. Intel heeft aan de processor zeventig nieuwe instructies toegevoegd, die het onder meer mogelijk maken om mooiere en snellere beel den op het beeldscherm te zet ten. Dat geldt dan met name voor programma's die met 3D- animaties werken. Ook kan een pc die met de Pen tium III is uitgerust straks beter overweg met audiobestanden die rechtstreeks ten gehore worden gebracht, de zoge noemde 'streaming audio'. De processor maakt verder krachti ge toepassingen mogelijk op het gebied van spraakherken ning. Afgezien van die laatste toepas sing lijkt het erop dat vooral de consumentenmarkt profijt zal hebben van de nieuwe proces sor. Het zijn met name multi media- en spelprogramma's die aanzienlijk sneller kunnen draaien, als ze gebruik maken van de functies van de Pentium III. Daarnaast wordt ook het in ternet er nog flitsender van, laat Intel weten. Websites die op de mogelijkhe den van de Pentium III zijn af gestemd, kunnen er nog dyna mischer uitzien. Zo demon streert Intel op zijn eigen web site hoe met 3D-animaties kan worden gewerkt. Een voorwerp of product in een webpagina kan door de surfer direct wor den gemanipuleerd en rondge- Intel gokt met de Pentium III vooral op de spellenliefhebber. draaid, om het aan alle kanten te bekijken. Dat is nu ook al mogelijk met bepaalde hulp- programmaatjes die aan de browser worden toegevoegd, maar dergelijke zware functies lopen een stuk soepeler op een pc die met zo'n PUI is uitgerust. Op het internet is al een leven dige discussie losgebarsten over een andere nieuwigheid die In tel in de processor heeft inge bouwd: het unieke serienum mer dat elke processor mee krijgt. Dat serienummer kan worden gebruikt om de gebrui ker automatisch te identifice ren, zodra hij met het internet verbonden is. Als dat serienum mer 'aan' staat, kunnen websi tes die willen weten wie er bij hen op bezoek komt deze iden tificatie aflezen. Op die manier kan bijvoorbeeld gepersonifi eerde informatie worden gele verd, die geheel is afgestemd op de wensen van de gebruiker. Tegenstanders van deze vorm van identificatie mopperen dat de privacy van de gebruikers hierdoor verloren gaat. Welis waar kan de gebruiker zelf het uiüezen van het serienummer van zijn processor blokkeren, maar omdat die functie af fa briek standaard 'aan' staat, is de kans groot, dat veel mensen er helemaal geen erg in zullen hebben dat ze hun identiteit prijsgeven. Vrijwel tegelijkertijd met de processor van Intel komt ook AMD met een nieuwe proces sor op de markt. AMD introdu ceerde deze week zijn K6-III processor met 3DNow!-techno- logie. De fabrikant claimt dat de processor beter presteert dan de Intel Pentium III. Van de K6 worden varianten uitgebracht met snelheden van 400 en 450 MHz. Binnenkort komt Com paq al met pc's met de proces- Zain Media heeft een nieuwe manier bedacht om gebruikers van moderne pc-applicaties de helpende hand te bieden. Het programma: Rezpond geeft voor alle functies in tekstverwerkers zoals Word of WordPerfect of de spreadsheet Excel stap voor stap gesproken instructies in de eigen taal, die door de gebrui ker direct kunnen worden uit gevoerd. Rezpond is dus niet bedoeld om uitgebreid informatie over een bepaald onderwerp op te zoeken. Daar zijn de handlei dingen bij de programma's of de helpfuncties die daar al standaard in zitten beter ge schikt voor. Wie echter in korte tijd stap voor stap door een in gewikkelde handeling geloodst wil worden, die zal aan Rez pond veel plezier beleven. Bij een ingewikkelde functie zo als bijvoorbeeld het maken van gepersonifieerde brieven door middel van het samenvoegen van afdrukken in het program ma Word 97 klinkt elke achter eenvolgende handeling uit de luidsprekers: 'Open het menu Extra. Kies de optie Afdruk Sa menvoegen. Klik op de knop Maken. Selecteer een type hoofddocument, bijvoorbeeld Standaardbrieven', enzovoort, net zo lang tot de complete functie is uitgevoerd en de ge personifieerde brieven uit de printer rollen. De bediening van de sprekende helpfunctie kan niet eenvoudi ger. In een venstertje, dat op het scherm verschijnt, kan de gezochte functie worden inge tikt. Direct is te zien uit hoeveel stappen die functie bestaat. Met een enkele muisklik wordt de instructie vervolgens gestart. Er is precies in te stellen hoe lang de pauze duurt tussen elke gesproken instructie. Tijdens het gebruik blijkt Rez pond een merkwaardige on hebbelijkheid te vertonen. Ie kunt de optie instellen dat na het starten automatisch het be treffende programma wordt ge opend, als dat op dat moment nog niet draait. De Word 97- versie van het programma blijkt deze tekstverwerker dan echter altijd op de maximale scherm grootte te openen, zelfs als je dat als gebruiker zelf niet wilt. Als Word al in een kleiner ven ster actief is, dan wordt het pro gramma met het starten van Rezpond direct gemaximali seerd. Een niet rampzalige, maar wel irritante ingreep van de instructiemodule. Voor zo ver wij hebben kunnen nagaan ook een volstrekt overbodige ingreep, want Rezpond werkt prima met Word in een venster. De versie voor de Nederlands talige Word 97 is de eerste die van Rezpond is verschenen. De uitgever kondigt aan dat spoe dig titels voor WordPerfect en Excel zullen volgen. Het help programma heeft een advies prijs van 99 gulden. Voor verkoopadressen is Zain bereikbaar onder 026.368.48.08. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Killers Op een avond, niet lang nadien, kon men de bekommerde heer nog steeds voor de haard aantreffen, in een ontspannen houding naast het theeblad. Er was echter iets vreemds in zijn gedrag. Hij bewoog zich niet en de uitgebluste glimlach die zijn mondhoeken plooide, hing daar reeds toen het haardvuur nog helder brandde. Dat was nu bezig uit te gaan, de laatste vlammen speelden over de houtresten en langzamer hand hulde het vertrek zich in koude en duisternis. De oplettende lezer tjes zullen reeds begrepen hebben wat er in het stille studeervertrek ge beurd is - en een enkele blik naar buiten zal hun vermoeden bevesti gen. Daar kropen kille nevels om het slot en een dunne maansikkel wierp een bleek licht over het landschap. In het schijnsel daarvan kon men twee ruiters waarnemen, die zich met doffe hoefslag van het oude bouwwerk verwijderden. Het waren de killers, na de uitoefening van hun akelig beroep op weg naar een vol gende klant. Zodoende sloegen ze de weg in die naar het buitenhuis van de markies De Canteclaer leidde. De edelman stond aan zijn hoge lesse naar en staarde peinzend naar zijn ganzenveder. ,,De inspiratie is gewe ken", prevelde hij. ,,Het bevredigt mij niet langer om de schoonheid van een juichende zonnebloem te bezingen. Ik gevoel de behoefte aan een poem vol eigentijdse problema tiek. Maar bestaat die nog in deze tij den? Hoe ik ook peins en mijmer, er wil mij niets invallen. Parbleu! Wat ik hier doe, is doden van tijd!" Davi club: weer beter jvfibi J Nog ruim voor de eeuwwisse ling heeft Davilex zijn jongste versie van Davi-Club onder de titel 2000 aan de markt prijs gegeven: het complete leden administratiepakket voor ver enigingen. Over de vorige ver sie waren wij al zeer te spre ken, en dat is nu niet anders geworden. De Nederlandse softwareont- wikkelaar paste het pakket aan aan de komst van de euro en voerde nog wat verdere verbe teringen toe. Zo zijn de selec tiemogelijkheden uitgebreid, is het samenvoegen met Word verbeterd, is het doorbereke nen van de contributie uitge breid en zijn vanuit nog meer databases oude ledenbestan den te importeren. Wat blijft is het duidelijke overzicht van leden, met de gebruikelijke invulvelden, maar ook een antal vrije vel den. Wat blijft is het gemakke lijk en compleet boekhouden. inclusief het automatisch in casseren van contributies via zeven grote banken. Wat ook blijft is het inzicht in de status van de vereniging, op allerlei gebieden. En voor wie er toch nog niet uitkomt: de duidelij ke helpschermen door het he le programma. Daarnaast kan de secretaris cq de penningmeester overwe gen zich aan te sluiten bij het Davi-Club Servicepakket. Daarmee krijgt men de be schikking over de nieuwste versies en updates van het programma, de helpdesk-ser vice en zelfs de Davilex Onsite service (ook al kost dat het no dige extra). Ook het repareren van beschadigde bestanden behoort tot de mogelijkheden. Min. Systeemeisen: 486, 8MB RAM, 40 MB vrij op harde schijf., Windows 3.1. prijs: 299 gulden. Prijs Davi-Club Service pakket 99 gulden. Niet blij met Happy 99 Happy New Year 1999! kraaide vorige week een klein venster tje op ons computerscherm. De wens, die was binnengeko men als aanhangsel bij een e- mailbericht, ging vergezeld van een kleurrijk stukje vuur werk. Goed, de afzender was een beetje laat met die wens, maar het was toch aardig om nog eens geluk te worden gewenst met het al weer dik twee maanden oude nieuwe jaar. Tot we klachten kregen van mensen die we daarna zelf mailberichten stuurden. Ook zij kregen die nieuwjaarswens. En zo werkten we ongewild mee aan de verdere versprei ding van een virus of beter: de zogenoemde 'worm' die sinds enkele maanden met grote heftigheid over het in ternet waart. Het bestandje 'happy99.exe', dat veelvuldig ais attachment bij mailberichten en in nieuwsgroepen wordt aange troffen, vormt de uiterlijke kant van het ska-plaagpro- gramma. Ska verwoest geen harde schijven of bestanden, maar brengt tijdens het uit voeren wel dusdanige veran deringen aan in het inwendige van het systeem, dat voortaan elke geadresseerde van uit gaande e-mails een extra mailtje krijgt, met dat happy- .exe eraan vastgeplakt. Of een pc met ska besmet is, valt makkelijk na te gaan. Al lereerst heeft de gebruiker op zeker moment dat vuurwerk Euro in Girotel De Postbank heeft een nieuwe versie van Girotel voor Windows uitgebracht. De be langrijkste verandering aan een van de populairste com puterprogramma's voor thuis bankiers: Girotel voor Windows 1.3 kan overweg met de euro. Met een simpele klik op een muisknop kunnen alle bedra gen naar keuze in guldens of euro's worden weergegeven, of dat nu in het saldo, het re keningoverzicht of in het ven ster met de koersen van Post bank-beleggingsfondsen is. Het is overigens wel even schrikken als je saldo ineens meer dan gehalveerd lijkt te zijn, alleen maar omdat je al experimenterend op de euro- knop in Girotel hebt gedrukt. op het scherm gehad. De worm doet immers alleen zijn werk als het exe-bestand daadwerkelijk is gedraaid. Verder is de besmetting waar te nemen door in de systeem- directory van Wmdows te zoe ken naar het bestandje ska.dll. Is dat er, dan is de pc besmet. Voor het verwijderen van het plaagprogramma is niet per se een virusscanner nodig; dat kan ook met de hand. Op het internet zijn aanwijzingen te vinden hoe dat moet. Met vrij wel elke zoekmachine kan die informatie worden gevonden. De programmeurs van de Postbank hebben er verder voor gezorgd dat Girotel nu ook draait onder Windows NT. Dat staat weliswaar niet in de informatie over het pro gramma. maar bij een eerste snelle praktijktest met Girotel 1.3 op een pc met NT 4.0 leek alles naar behoren te werken. Met de vorige versie van Giro tel was werken onder NT de sastreus: wie dat toch deed, was na het starten van het programma onmiddellijk al haar of zijn gegevens kwijt. Nieuw is ook dat het Girotel programma voor het eerst op cd-rom staat en niet meer op een diskette. De Postbank is inmiddels begonnen met de verspreiding van Girotel voor Windows 1.3. Explorer 5 vanaf 18 maart Microsoft brengt binnenkort versie vijf van haar Internet- bladerprogramma Explorer uit. Op 18 maart is Internet Explorer 5 beschikbaar. Het nieuwe programma moet het makkelijker maken om Inter net te gebruiken. Een aantal taken is vereenvoudigd en ge automatiseerd. Het zoeken en organiseren van informatie is in de nieuwste versie eenvou diger geworden. Explorer 4 is opgenomen in Windows '98, maar het is de bedoeling dat de latere versies van dit besturingsprogramma Explorer 5 zullen bevatten. Wie Windows '98 al heeft kan de nieuwe Explorer kosteloos van de website van Microsoft halen. Dit kan een behoorlijke tijd in beslag nemen met een normaal modem, daarom is het ook mogelijk een cd-rom te bestellen met het program ma, Explorer 5 komt uit in ver sies voor Windows '98 en '95, Windows 3.1 en Wmdows NT. Internet Explorer 5 is te vin den op het adres www.micro- soft.com/windows/ie. Daar is ook informatie te vinden over het bestellen van de cd-rom.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17