Zwaar weer voor Ballast Nedam oogovens stevent af op botsing met Walen n op kinderopvang in grootmetaal van tilMftïSVfi Economie Artistiek stroom besparen Luxemburg is beste leerling van euroklas Economie van het varken 1 DE COMPLETE LEOLUX-COLLECTIE [DAG 6 MAART 1999 'inchecken op Schiphol Op Schiphol is een nieuw systeem in gebruik geno- j'i/aarmee luchtreizigers zelf kunnen inchecken. De lucht- ïjverwacht dat vooral zakenreizigers met alleen handbaga- Jfiteren van de zes speciale 'check-in kiosken'. Zij hoeven Bieer te wachten op andere passagiers met bagage. Zelf in- ;n en een eigen instapkaart printen is mogelijk in vertrek je voor vluchten met de KLM, Northwest Airlines en veer- idere maatschappijen waarvoor de KLM de vluchtafhan- r'verzorgt. De komende jaren worden ook in andere ver ijlen check in-automaten geplaatst. f foto united photos de boer robin van lonkhuijsen ;afé steeds meer in trek Lieer» Eetcafés blijken bijzonder populair. Hun aantal de loop van het vorig jaar voor de tweede achtereenvol- jkeer een grote vlucht. Na een groei van bijna twaalf pro- jlgde nog eens een toename van ruim acht procent tot t)e eetlokalen beleven de komende jaren nog meer ex- Q zo is de verwachting van het Bedrijfschap Horeca en ög. „Ze spelen in op de trend naar gemaksvoeding en bie den ongedwongen sfeer een relatief snelle maaltijd met jans een goede prijs-kwaliteit verhouding." De eetcafés ji de tweede grootste categorie onder de cafés. Het totale ^dranklokalen bleef nagenoeg stabiel op dik 11.000. iirïjvïng staatslening heropend t Beleggere kunnen met ingang van volgende week teweer inschrijven op de 10-jarige staatslening 1999/2009 m rentepercentage van 3,75 procent. Minister Zalm hoopt ijmiljard euro uit de markt te halen, zo heeft het ministe- '1 financiën gisteren bekendgemaakt. Zalm stelde in janu- Jnschrijving voor de eerste keer open. Toen haalde hij ook jdrag op van 2,5 miljard euro. Het is de bedoeling in april [de staatslening nogmaals open te stellen. Het rijk heeft [circa 25 miljard euro nodig om het financieringstekort ten. Momenteel heeft Zalm 5 miljard binnen. In mei her- ne minister de 3-jarige staatslening (rente 3 procent), die Inaand werd uitgeschreven. iendbureaus voorzichtig positief |rg« Een kwart van de Nederlandse uitzendbureaus ver- jnhet eerste kwartaal van dit jaar meer personeel in te iZes procent van de uitzendbureaus rekent juist op een fvan het aantal personeelsleden. De rest, het overgrote porziet een gelijkblijvend aantal werknemers. Dat blijkt peiling van het CBS. De uitzendbureaus denken dat de nn het eerste kwartaal grofweg gelijk blijft aan het laatste gil van 1998. k vaste baan na ervaring bij rijk ie De sinds 1996 geldende CAO-afspraak met het rijk £rkervaringsplaatsen werpt vruchten af. De afgelopen ja- i er 558 plaatsen opgezet. 58 meer dan de afspraak was. 2kiisterie van binnenlandse zaken zegt dat ongeveer twee- Van de mensen die in 1996 en 1997 zo'n werkervarings- kreeg, inmiddels een gewone vaste of langdurig tijdelijke ^Pjjeeft. Het ministerie dat de plaats creëerde, heeft ook voor ^Hgtelling gezorgd. Daar bovenop zijn er ook nog velen die ,j werkervaringsperiode eefï baan bij een andere werkge- ïoiden. Maar daarvan zijn geen preciese cijfers bekend, loj 'klooshcid in euroland neemt iets af Het aantal werklozen in de elf landen die de euro ge- iqD, neemt slechts mondjesmaat af. De werkloosheid "jn januari uit op 10,6 procent (13,6 miljoen mannen en }j£n) tegen 10,7 procent in de voorgaande maand en 11,3. uit in januari 1998. In de gehele Europese Unie lag de 'Ajsheid iets lager op 9,6 procent. Nederland blijkt met 3,6 lit in december en Luxemburg met 2,8 procent de laagste losheid te noteren. Portugal, Oostenrijk en Denemarken }ai. Spanje spant nog steeds de kroon; 17,8 procent van de lojsbevolking zat er zonder werk. Maar in januari vorig jaar '2jtnog 19,7 procent. Bouwbedrijf houdt rekening met scherpe omzetdaling in buitenland amstelveen anp Ballast Nedam is in zwaar weer terechtgekomen. Het bedrijf houdt rekening met een Midden-Oosten legden vorig scherpe daling van de omzet in de bouw in het (verre) buitenland. Bouw Internatio- ia?r echter wel een druk op de p r -.1 i i /too -ï- ^0-7 i- winst. Doordat er meer werkka- naal zag vorig jaar de orderportefeuille leeglopen van 1.188 miljoen naar 427 miljoen. pitaal moest worden gefinan- In Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten worden nauwelijks meer orders verworven. Cierd. liepen de rentelasten op van 10,1 miljoen naar 21,8 mil joen. Bij een 5,7 procent hogere omzet van 4,6 miljard steeg de wihst met vijf procent naar 105,2 miljoen. De stijging was volgens eerder uitgesproken verwachtingen, maar Ludwig verheelde niet dat hij stilletjes op wat meer had gehoopt. Omdat nog niet vaststaat in welke mate Bouw Europa en de Nederlandse infrastructuuron- In Azië, waar het concern met name actief is in Indonesië, Maleisië, Sri Lanka en Brunei, gooide de economische crisis roet in het eten. In het Midden- Oosten speelt vooral de lage olieprijs een rol. De verminder de inkomsten in landen zoals Saoedi-Arabië, waar Ballast al tientallen jaren erg actief is, maken de regeringen huiverig voor nieuwe grote investerin gen. Het gebrek aan geld bij de Saoedi's speelde Ballast vorig jaar extra parten, omdat de be talingen uit het land maar mondjesmaat binnenkwamen. Ballast rondt dit jaar een groot defensiecontract van ruim 1,6 miljard gulden af. Eind vorig jaar hadden de Amstelveners nog 300 miljoen tegoed van het olieland. Top man J. Ludwig zei gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers niet ongerust te zijn over zijn geld. „De Saoedi's zijn nog nooit voor hun verplichtingen De trage betalingen uit het derdelen de verwachte daling in het verre buitenland kunnen compenseren, hield Ludwig zich verre van prognoses voor 1999. Daarmee zei hij te willen wachten tot de publicatie van de halfjaarcijfers, half juli. De positie in de baggerwereld bleef overeind. Het concern is van plan een nieuwe grote hop perzuiger te laten bouwen. Alle inspanningen moeten er op langere termijn toe leiden, dat de winst van Ballast naar drie procent van de omzet gaat. Hoe lang die 'langere' termijn is, daarop wilde Ludwig niet in gaan. meerwijk Bij het Shellstation Blommendaal aan de A27 bij Meerwijk (foto) en bij een benzinestation van hetzelfde merk in Wezep zijn afgelopen week artistieke zonnepanelen geplaatst. De oliegigant wil zoals gisteren gemeld alle energie die nodig is om de stations te laten functioneren 'groen' opwekken. Met energiebedrijf Nuon heeft de onderneming een contract afgesloten voor de levering van de zogehe ten groene stroom in de avond en nacht. Een benzinestation gebruikt zo'n 100.000 tot 150.000 kilo wattuur energie per jaar voor onder meer pomp, verlichting, koelkasten en verwarming. De proef met de twee stations duurt twee jaar. foto anp vincent boon den haag gpd Tip in blad voor managers voedingssector Laat personeel spioneren bij concurrent om de hoek kan aanwenden'. Maar dat is nog niet alles. Want je eigen personeel bood schappen laten doen, heeft nog een ander voordeel. ,,U houdt ze ook nog eens betrokken bij hun eigen werk. Ze voelen zich gewaardeerd en zoals u weet, heeft dat een duidelijk verband met hun eigen inzet", schrijft Foodmagazine. Natuurlijk moet het perso neel wel worden geïnformeerd 'over de rode draad in hun be zoeken'. Immers de vraag moet worden gesteld: „Wat doet die ander wat wij nog niet doen?" De baas moet natuurlijk wel de boodschappen betalen. Onder zoek is tenslotte onderzoek. Akkoord Shell en Fina over pompstations Norske Shell neemt alle pomp stations in Noorwegen van branchegenoot Fina over. Als gevolg daarvan stijgt het aantal Shell-stations in Noorwegen van 435 naar 755. Uit concur- rentieoverwegingen wil Shell geen verkoopprijs bekendma ken. Ook in Nederland heeft Shell zaken gedaan met Fina. Het Belgische olieconcern neemt 26 benzinestations over van Shell. Shell neemt de benzinestati ons van Fina in Noorwegen met onmiddellijke ingang over. De overdracht van de Nederlandse stations aan Fina krijgt in de komende periode geleidelijk aan zijn beslag. Onderzoek naar het succes van de concurrent is vaak duur en kost bovendien een hoop tijd. Dat moet veel simpeler kunnen, dachten twee overijverige me dewerkers van Foodmagazine. In het laatste nummer van het blad voor de managers in de voedingssector komen de me dewerkers met het ei van Co lumbus. Gewoon je eigen per soneel bij de concurrent om de hoek boodschappen laten doen. Want het eigen personeel heeft 'in hun rol als consument een duidelijke kijk op de zaak en bezit een schat aan informa tie, die u voor uw eigen winkel Nieuwe directeur voor Postkantoren Postkantoren BV heeft een nieuwe baas. Huidig directeur van de Postbank H. Schölvinck gaat het bedrijf per 1 april lei den. Postkantoren BV is een joint venture van PTT Post (TNT Post Groep) en Postbank (ING Groep). Schölvinck volgt H. Richaers op, die directie voorzitter wordt bij Nationale Nederlanden. Postkantoren BV telt 5.800 medewerkers, ver deeld over zo'n 2.500 vestigin gen. Daaronder vallen behalve de postkantoren onder meer ook de Bruna- en Boekelierwin- kels. brussel anp De kleinste EU-lidstaat Luxem burg blijft de komende jaren de best presterende economie van Europa. In 2002 rekent Luxem burg op een begrotingsover schot van een tot 2,5 procent. Volgens het meest pessimisti sche scenario zal de werkloos heid volgend jaar hooguit 3,4 procent bedragen. Luxemburg presenteert deze cijfers in het stabiliteitspro gramma tot en met 2002. Elke lidstaat die deelneemt aan de euro moet zo'n programma overhandigen, om te voorko men dat na invoering van de eenheidsmunt de begrotingste korten weer te hoog oplopen. De Europese Commissie be sloot daarop afgelopen week het Luxemburgse programma met een positief oordeel voor te leggen aan de EU-ministers van financiën. Deze moeten hier la ter deze maand mee instem men. De huidige regering-Juncker heeft voor Luxemburg drie sce nario's uitgetekend. In het minst gunstige geval is er in 2002 toch nog sprake van een begrotingsoverschot van een procent. In het meest gunstige scenario bedraagt het overschot in 2002 2,5 procent. ECONOMIEWIJZER Elke zaterdagochtend stond er bij ons op de Noordermarkt een stalletje met 'diervriende lijk' varkensvlees. Het was een lege plank met een kapstokje erop. Daaraan bungelden twee soorten worst. Eén met knof look en één naturel. Opzij stond een miniatuur vrieskistje waarin een stuk of tien, hoog uit twaalf koteletten lagen te smachten naar een koper. Hoewel wij gestopt waren met schadevergoeding niet totaal onredelijk. Een privé persoon is iets anders dan een BV. Iemand die geen scheiding heeft aangebracht tussen zich zelf en zijn activiteit, is kwets baar. Met een BV ligt dat an ders. Tegenover de bescher mende structuur van de BV staat een zwaardere maat schappelijke verantwoordelijk heid. Het spreekt vanzelf dat ondernemingen zich niet op vlees, schaften we ons zo nu en de Mensenrechten kunnen be- elijke werknemers in de iijnetaal maken massaal jaik van de regeling voor elropvang in de bedrijfs- °}h een half jaar tijd is het el kinderen van metaal- nemers dat naar de crè- aat bijna vertienvoudigd. chrijft bestuurder H. de RSEN van Bondgenoten -p nieuwsbrief aan zijn ■fleden. In juli 1998 brach- j mannen hun kind op /lagen naar de crèche 'jten. Nu is dat aantal uit- npid tot 544. ^mannelijke werknemers in de bedrijfstak mogen pas sinds juli vorig jaar meedoen aan de kinderopvangregeling. Toen hebben de vakbonden en werkgevers een CAO afge sloten waarin dat is geregeld. Voor die tijd betaalde de werkgevers alleen mee voor de kinderen van de vrouwelijke werknemers. Daarvan gaan er ruim 700 naar de crèche. De werkgeversvereniging FME-CWM heeft zich jaren lang tegen uitbreiding van de regeling verzet. Voormalig voorzitter H. van den Akker - tegenwoordig CDA kamerlid - zag kinderopvang voor man nen niet zitten omdat hij vreesde dat zo'n afspraak on betaalbaar zou worden. In de grootmetaal werken namelijk zo'n 180.000 werknemers, van wie 176.000 mannen. „Als die allemaal bij ons aankloppen voor een bijdrage in de crè- chekosten, is het einde zoek", voerde Van den Akker destijds aan als argument. De nieuwe metaalvoorman A. Kraaijeveld is wel akkoord gegaan met de eis van de vak bonden en noemt de nieuwe regeling gekscherend het 'tan- delborstelfonds'. „Om geld problemen te voorkomen, gaan we tandenborstels bij onze werknemers thuis tel len", zei hij. Dat komt erop neer dat als de werknemer een partner heeft, de metaalwerk gever slechts de helft van de kinderopvang betaalt. De baas van zijn partner moet dan de andere helft voor zijn reke ning nemen. Nu de crèches een succes blijken, wil FNV Bondgenoten ook buitenschoolse opvang in de CAO regelen. .Anders moet alsnog een van de ou ders stoppen met werken als het kind vier jaar wordt en naar school gaat", aldus De Vries. ■sunn Het designcentrum Van Til heeft een speciale afdeling met de complete collectie van Leolux. Van be kroonde klassiekers tot het nieuwste design. Van banken, fauteuils, salontafels en eetsets tot exclusieve specials en aantrekkelijke aan biedingen. Dus wat u ook zoekt van Leolux: u vindt het honderd procent zeker bij Van Til. a 10 uur LEOLUX DESIGNCENTRUM )ord ronald frisart opzichten was 1998 voor Hoogovens een i relpectf Jaar concludeerde bestuursvoorzitter iankenVuyne gisteren in een toelichting op de m lagerejs. En er komen nog meer woelingen aan. 00 pj)eginnen stevent Hoogovens af op een otsing met de Waalse 'overheid. Inzet is Ibedrijf Boël in La Louvière. Hoogovens .EN mee graag doorgaan. Tenzij de Walen te ^jn op hun zang hebben - dan zoeken ze n van v«f ujt •8 daalde de nettowinst van Hoogovens Niewprocent tot 415 miljoen gulden. Dat is o-i9.24ffer dan de concernleiding in september 20 84ar in een winstwaarschuwing voorzag. o-385 oi^eette ^at net a's 'n 1997 430,3er de 500 miljoen gulden zou uitkomen. Dat het uiteindelijk slechts 415 miljoen is gewor den, wijt bestuursvoorzitter Van Duyne geheel aan de problemen bij Boël, waarvan Hoogovens sinds april 1997 voor de helft eigenaar is. Mede door de Azië-crisis is Boël in de proble men geraakt. Hoogovens heeft voor het bedrijf een saneringsplan opgesteld. Dat behelst sluiting van enkele bedrijfsonderdelen en grofweg halve ring van het personeelsbestand. Van Duyne gaat er voorlopig vanuit dat het plan doorgaat, waar door Boël weer rendabel kan worden. Voorwaar de is volgens Hoogovens wel, dat de Waalse over heid zo'n 82 miljoen gulden aan het herstelplan meebetaalt. Op zichzelf zijn de Walen daartoe wel bereid, maar niet op basis van het huidige plan. Dat zou te veel banen kosten in het economisch toch al zwakke Wallonië. Daarom eist de Waalse over heid dat een met sluiting bedreigde elektro-oven wordt gehandhaafd. Bovendien willen de Walen zeggenschap in de HB; Holding, de joint venture van Hoogovens en Boël waaronder het staalbe drijf in La Louvière ressorteert. En die twee eisen zijn voor Hoogovens weer onaanvaardbaar. Van Duyne gaat er vooralsnog vanuit dat Boël volgens plan wordt gesaneerd en gaat bijdragen aan de winst. „Ik wil benadrukken dat Hoog ovens gelooft in het herstelplan", aldus de be stuursvoorzitter. Maar tegelijk houdt hij er na drukkelijk rekening mee dat de onderhandelin gen met de Walen spaak lopen. In dat geval moe ten de Belgen het maar 'zonder Hoogovens' doen. Dat laatste scenario zal volgens Van Duyne niet leiden tot onvoorziene financiële tegenvallers voor Hoogovens. De kosten die in dat geval moe ten worden gemaakt, kunnen worden gefinan cierd uit de voorziening van 174 miljoen gulden die ten laste is gebracht van de jaarrekening 1998. FNV Bondgenoten heeft intussen de nodi ge bedenkingen bij de ontwikkelingen bij Boël. „In de regelmatige contacten met de Belgische vakbonden hebben wij moeten vaststellen dat de tegenvallende resultaten in La Louvière groten deels te wijten zijn aan het uitblijven van nood zakelijke investering aldus een gisteren ver spreide verklaring van FNV Bondgenoten. De bond is niet gerust op de gevolgen voor de hoofdvestiging aan het Noordzeekanaal, wan neer alsnog enige honderden miljoenen guldens in het Waalse bedrijf worden gepompt. Volgens FNV Bondgenoten is nu al sprake van 'een tijde lijke investeringsstop voor alle business units binnen Koninklijke Hoogovens'. dan toch een karbonade aan Wie diervriendelijk wil zijn, moet diervriendelijk gehouden dieren eten. Zo tegenstrijdig is het leven. Terwijl Koen het vlees in een krant pakte, vergaapten wij ons aan zijn video. Daarop zag je onafzienbare, met mais be groeide vlaktes, beschenen door een lage herfstzon of ook wel overdekt met heldergrijze regenluchten. Dit was de Fle- vopolder. Het land was wijd en leeg, maar het mooist waren de var kens. Die wroet ten de polder- grond af naar aardappelen, of draafden met wapperende oren door de mais. Ook zaten ze wel in een kring naar Koens afgeleefde groe ne auto te kijken en er het hunne van te denken. Vaak hebben we ons afge vraagd of de verkoop van lutte le worsten de stroom voor vi deo en vrieskistje en het ver voer naar de stad kon dekken. Nu was Koens stal verdwenen. Henk, onze vaste leverancier van smaakvol geschikte, zij het in deze tijd van het jaar goed deels onbebladerde biologi sche takkenbossen, wist waar hij zat. „Koen", riep hij, „die heeft zijn boerderij verkocht, met alle grond erbij. Koen is naar Groningen! Het schip met PAULINE VAN DE VEN econome en publisiste roepen bij nieuwe milieuwet ten. Natuurlijk hebben veel boeren van hun bedrijf een chemische fabriek gemaakt en natuurlijk hoeven zij niet te klagen als ze als fabriek wor den behandeld. De situatie in de intensieve veeteelt is moreel laakbaar. Af gezien van groot dierenleed is de uitstoot van ammoniak en fosfaat, die op de zandgronden regelrecht in het grondwater belandt, een gevaar voor de volksgezondheid. Maar de overheid is medeschuldig. Die had deze ontwikke ling moeten signa leren. En wetten moeten maken die overeind bleven staan voor de rech ter. Laat de boer en de belastingbetaler dus maar samen voQr de strop van de privéboeren op draaien. De boeren schieten nog een tweede pijl op de Varkenswet af, namelijk dat een melkkoe tien keer zoveel fosfaat uitstoot als een varken. Ze eisen dat de minister de korting verdeelt over de hele veehouderij. Dit is een interessant punt. Dr. A. W. Jongbloed van het Insti tuut voor de Dierhouderij en Diergezondheid zegt dat het klopt. Hij rekent zelfs voor dat een melkkoe twintig keer zo veel fosfaat uitstoot als een varken. Maar... je rekent mine ralen in verhouding tot de grond waar de dieren op staan. geld is binnengevaren". En zijp Er mag per hectare niet meer gelukkige varkens, vroegen wij. bij dan eraf gaat. Dat lukt koei en grotendeels wel, maar var kens. die binnen op een kluitje moeten staan, niet. En zo ontstaat er per hectare Henk schudde het hoofd. „De ploeg gaat erover." Ach hoe moet het toch, met de gelukkige varkens? Na het von nis in Lort geding van 23 febru- een overschot in de varkens ari van de rechter in Den Haag, houderij, vele malen groter belde ik de Nederlandse Vak- dan voor melkkoeien. Althans, bond van Varkenshouders. Het zolang de melkkoeien in de was me opgevallen dat het bij- wei staan. Het jammere is, dat na allemaal privé-personen waren, die het geding hadden aangespannen. Ze eisten een schadevergoeding voor de in krimping van de varkensstapel tussen 1973 en 1996 Jongbloed en zijn ploeg de samenstelling van het voer zo wisten te ver anderen dat de fosfaat uitstoot per varken werd gehalveerd. en beriepen zich daarbij op het Verder zakken gaat ten koste Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Hoe zit dat, vroeg ik me af, zijn dit nu echt privépersonen? Want ik dacht dat het meestal bedrijven waren. Toch bleken er veel boeren tussen te zitten die geen juridische structuur hadden. In dat geval is een van de dieren, de ondergrens is in zicht. Het is een enorme prestatie, waar heel Europa in teresse in toont. Maar in de zelfde periode is onze varkens stapel zo sterk gegroeid dat de milieuwinst volledig teniet is gedaan. Commercieel Talent gezocht Tel.nr. 071-5122222. Zie SBS 6 tekstpagina 166

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11