R Onderzoek moet angst wegnemen PvdA-vrouwen steunen hongerstaaksters Politiek kwartetten met zetels in Zuid-Holland Binnenland tra premies Defensie kertje voor personeel Kwaliteit onderwijs verbeterd BIJLMER ENQUÊTE Man in wit pak AG 5 MAART 1999 j'jagent in Amsterdam opgepakt fflftpAM Een negentienjarige Amsterdammer heeft de afge- vier maanden ongeveer 50.000 gulden buitgemaakt door ninstens 25 keer als politieagent voor te doen. Hij viel deze door de mand omdat hij zonder verzekeringsplaatje op Lommer reed. Toen hij zich moest legitimeren, liet de man iekenfondskaart zien die op naam stond van een van zijn rde slachtoffers. De nepagent ging volgens de politie bij re mensen langs en hield een verhaal over inbraken in de Hij stelde zijn slachtoffers voor om uit voorzorg een kluis itsen. Tijdens zijn bezoeken wist de 'politieman' de oude- in pinpas en pincode te ontfutselen. iertelefoon definitief uit de brand De provincies en de grootstedelijke regio's Rotterdam, dam en Haaglanden gaan de Kindertelefoon structureel ;teunen. In totaal gaat het om ongeveer 420.000 gulden ar. Het Landelijk Overleg Kindertelefoon (LOK) heeft dat bekendgemaakt. Met de subsidiëring is de Kindertele- lefinitief uit de financiële moeilijkheden. Vorig jaar werd )ld dat KPN na zeven jaar wilde stoppen als sponsor. Hoe- 8t Nationaal Fonds Kinderhulp met een schenking over de [wam, ontstond er een fors tekort. Met de steun van de jicies, die overigens ook al betaalden voor huisvesting en f nasatiekosten, is dat financiële gat gedicht. De Kindertele- 0800-0432) kan sinds 1992 gratis worden gebeld. Jaarlijks iruim 100.000 kinderen, esrj „rJtie Heerlen rolt jeugdbende op y_i De politie van Heerlen heeft met de aanhouding van l>Sc jtien jongeren het onderzoek naar een in Zuid-Limburg ient ïeugbende afgerond. De bendeleden, in leeftijd varië- ïan 12 tot 21 jaar, worden ervan verdacht ruim dertig mis val te hebben gepleegd, waaronder straatroof, autodiefstal reiken. De meeste verdachten, afkomstig uit Heerlen en ak raaf. zijn in januari al aangehouden. Het onderzoek naar lde begon in november vorig jaar, toen een 16-jarig meis- ialdith onder bedreiging van een pistool van haar brom- ir werd beroofd. Bij andere berovingen schroomden de rtclijen, die steeds in wisselende samenstelling opereerden, is de politie niet gebruik te maken van honkbalknuppels. ild dat de bende overhield aan de verkoop van de gestolen n ging op aan dure kleding, computerspelletjes en snoep. 1^-wagen als mobiele hangplek 12 Een oude SRV- wagen wordt binnenkort in Kampen it als mobiele ontmoetingsplek voor jongeren. De rijdende lek is bedoeld als aanvulling op de drie vaste JOP's (Jon- Dntmoetings Plaatsen) in de stad. Die voldoen volgens uder jongerenzaken H. Keppel (RPF) slechts ten dele'. Ze n minder worden gebruikt dan verwacht. „Met de Jonge- Itmoetings Bus verhuist de hangplek nu als het ware met MH^eren mee", aldus de wethouder. —lek Pn ia terleiding springt vier keer n de St. Jorisstraat in het centrum van het Limburgse gisteren voor de vierde keer in twee weken tijd de water- t gesprongen. De straat stond enige tijd blank en kelders fonder water. Echt heeft vorig jaar veel geld uitgetrokken reconstructie van de binnenstad. Daarbij zijn onder ieuwe wegen aangelegd. De waterleidingen zijn toen, cs dringende verzoeken van de gemeente, niet ver- Vorige week zegde de watermaatschappij toe dat de lei- alsnog op korte termijn worden vervangen. De nieuw :gde wegen moeten daarbij wel opnieuw worden opge- wat tot veel overlast zal leiden. tie Almere lost 78 misdrijven op ;h Dat Een rechercheteam van tien mensen heeft in het dis- en ïnere met de aanhouding van 28 verdachten 78 misdrij- nS rjfee'ost- Zestien personen zitten nog in voorlopige hechte- '^BjTverdachten zijn tussen de 15 en 36 jaar oud. Ze maakten 1-Jt van drie zelfstandig opererende groepen die hun werk- I voornamelijk hadden in Almere en Lelystad. Het onder- lerd ingesteld naar aanleiding van een aantal diefstallen iweld. Daarbij konden drie gewapende overvallen op ""'Hars worden opgelost. De verdachten bekenden verder slachtoffers onder bedreiging van een vuurwapen van poter te hebben beroofd. Een van de slachtoffers werd ai bijl bewerkt. Drie verdachten bekenden zich schuldig _44,ben gemaakt aan tasjesroof. _üü$chop tegen Spaans asielvoorstel 66ki Staatssecretaris Benschop ziet weinig in het voorstel I Spaanse premier Aznar om het Europees asiel- en mi- 77 (eleid te financieren uit Europese fondsen. Benschop ^onverkort vast aan zijn standpunt dat de opvang van oo jekers gelijkmatiger over de lidstaten van de Europese SU) moeten worden verdeeld. Aznar stelde gisteren voor t qqi miljard gulden vrij te maken uit de regionale hulp. Uit —lüiciale fonds zou dan het gemeenschappelijke asielbeleid ti worden bekostigd. Duitsland en Nederland, die binnen JJJjelatief de meeste asielzoekers opvangen, en andere ïlijke lidstaten willen uiteindelijk een plafond van 440 gulden voor het asielbeleid.'Spanje streeft echter naar |1 hoger bedrag uit vrees voor minder inkomsten uit ipholtunnel vannacht deels dicht IL; De Schipholtunnel gaat vanavond na achten voor een cht omdat Rijkswaterstaat het verkeer richting Amster- bor een andere tunnelbuis leidt. Het werk moet morgen- g klaar zijn. Volgens Rijkswaterstaat heeft het verkeer g Den Haag nergens last van, maar Rijkswaterstaat advi- Jensen die naar Amsterdam willen via de A4 om zo mo- let openbaar vervoer te kiezen en in elk geval de Schip- pel te mijden. CPD Sbetaalt nieuwe infan- jenisten en Duitsland- met terugwerkende naf 1 januari een pre- acht procent bovenop Iris. De premies dienen ërtje voor de 'beroeps tijd' (BBT) omdat der- frsoneel amper te krij- I)ok personeel dat bijte- ■deze functies, krijgt de ■itgekeerd. ■voor het eerst dat zulke ■)epen militairen in de ■angen op deze manier ■)rden betaald. In het I gebeurde dat alleen bij rhoolde technici, art- nderlcouniants en andere Iten die voor een paar ken bij defensie bonus- loms 25 procent kregen, ge premies komen ove- iog steeds voor, bij alle lerdelen. de lagere rangen kun- premies lucratief uit- ]De BBT-infanterist die ^Pand dient, krijgt in to- irocent premie per jaar. J vertrouwelijk overleg (vakbonden heeft gene- raal-majoor Strik van de Ko ninklijke Landmacht recent ge wezen op de noodzakelijkheid van de premies, gezien de con currentiepositie van Defensie op de arbeidsmarkt. In het bedrijfsleven worden volgens Strik al de wenkbrau wen gefronst over de hoge pre mies bij Defensie. De BBT'ers moeten na hun militaire carriè re doorstromen naar de private sector. Daarvoor krijgen zij een vakopleiding naast de militaire werkzaamheden. Maar de ver trekkende militair zal door de hoge salarissen moeizaam doorstromen naai' het bedrijfs leven. dat een dergelijk loon niet betaalt. De militaire vakbonden heb ben zich steeds verzet tegen he bonussysteem. Volgens voorzit ter B. Snoep van de AFMP is he beter de salarissen in de breed te te verhogen: „Dit soort maat regelen kennen we al langer en we hebben er als bond nooil over willen praten. Het ene jaar is er een premie voor de ene functie, het andere jaar voor een andere. Er moet structureel iets met de salariëring gebeu- Geen verband verwacht tussen gezondheidsklachten en Bijlmerramp Het onderzoek van het Amsterdams Medisch Centrum (AMC) naar de gezondheidsklachten van slachtoffers en hulpverleners van de Bijlmerramp wordt vooral uitge voerd om angst en onzekerheid weg te nemen. Medisch- wetenschappelijk is er eigenlijk geen aanleiding voor. De klachten zijn zo weinig concreet, dat het onderzoek waarschijnlijk geen verband kan aantonen met de ramp. DEN HAAG GPD Dat bleek gisteren uit de verho ren door de parlementaire en quêtecommissie Bijlmerramp over de gezondheidsproble men. Oud-directeur Rengelink van de Amsterdamse GG en GD en de plaatsvervangend hoofd inspecteur van de volksgezond heid Plokker zetten hun vraag tekens bij het lopende AMC- onderzoek. Beiden waren het DEN HAAG ANP De 500 miljoen gulden die en kele jaren geleden is uitgetrok ken voor de verbetering van het hoger onderwijs, heeft een goe de impuls gegeven aan de kwa liteit van universiteiten en ho gescholen. Dat zegt de commis sie Wijnen die de afgelopen ja ren heeft bepaald of instellin gen geld zouden krijgen voor hun 'verbeterplannen' of niet. In haar slotrapport conclu deert de commissie dat univer siteiten en hogescholen in to taal drieduizend projectvoor stellen hebben ingediend om het onderwijs te verbeteren. Ruim 80 procent van deze voor stellen is positief beoordeeld. Naast de 500 miljoen van de overheid, investeerden de in stellingen ook zelf 200 miljoen gulden. Vorig jaar zei dr. W. Wijnen dat dit geld er in elk ge val voor heeft gezorgd dat de discussie over onderwijskwali teit is gevoerd. Minister Her mans van Onderwijs vindt dit een goede zaak. Hij wil dat de instellingen doorgaan op de in geslagen weg. Het ministerie van onderwijs trekt overigens nu geen geld meer uit voor dit 'studeerbaar heidsfonds'. De HBO-Raad laat daarom in een reactie weten dat ze ervan uit gaat dat Her mans „tot in de spelonken van de onderwijsbegroting" zal zoe ken naar extra geld voor kwali teitsverbetering in het HBO. In 1996 uitte de Raad van State nog felle kritiek óp de plannen die de kwaliteit van het hoger onderwijs moesten verbeteren. Volgens de Raad had de 500 miljoen gulden beter kunnen worden gebruikt om het colle gegeld minder te verhogen. Agent schiet brandstichter in zijn been ALKMAAR ANP Een agent heeft gisteravond in Medemblik een 27-jarige man in zijn been geschoten toen die hem en een collega bedreigde met een mes. De man had eer der op de avond brandgesticht in een woning aan de Oude Ha ven, waar hij een kamer huur de. Volgens de politie was de brandstichter agressief en niet tot bedaren te brengen. Toen de agenten bleven proberen de man te kalmeren, richtte diens agressie zich op hen. De wo ning brandde volledig uit, de twee naastgelegen panden lie pen zware rook- en waterscha de op. De bewoners van de drie huizen zijn voorlopig elders on dergebracht. eens met eerdere besluiten om geen groot bevolkingsonder zoek uit te voeren. Hoofdinspecteur Plokker er kende dat wellicht meer men sen lijden aan een zeldzame ziekte van hun immuunsys teem dan lang is gedacht. Tot nu toe was sprake van vier ge vallen. Of de afwijking het ge volg is van de ramp staat echter niet vast. Tijdens het AMC-on- derzoek wordt hier speciaal naar gekeken, hoewel het AMC geen voorstander is van de uit breiding van het onderzoek. Rengelink zei nog steeds het besluit uit 1994 te steunen om geen bevolkingsonderzoek te doen. Zijn dienst heeft destijds vijftig huisartsen in en om de Bijlmer gevraagd klachten die met de ramp te maken konden hebben door te geven, maar dat leverde toentertijd niets op. Rengelink meende dat de huisartsen de eerst aangeweze nen waren om eventuele klach ten te melden. De klachten die er waren, weken volgens de huisartsen niet duidelijk af van die van vóór de ramp. Volgens A. Keverling Buisman van het kernonderzoekscen trum ECN in Petten kan het verarmd uranium in de ram pjumbo geen oorzaak zijn van de klachten. Hij zei dat de stra ling vein het uranium na de ramp verwaarloosbaar was. Volgens Keverling Buisman is het risico op longkanker door de straling vergelijkbaar met het risico van iemand die maar één keer één sigaret rookt. Al leen als iemand jarenlang, dag in dag uit is blootgesteld aan een hoeveelheid verarmd ura nium van 5 milligram per ku bieke meter, zouden er ver hoogde risico's kunnen zijn. Maar van dergelijke concentra ties is op de rampplek, noch bij het werken in hangar 8 op Schiphol, waar de brokstukken van de El Al Jumbo waren op geslagen, ooit sprake geweest. Gisteren bleek ook dat amb tenaren van het ministerie van VROM in 1992 hun toenmalige minister Alders nooit hebben ingelicht over het verarmde uranium aan boord van de rampjumbo. Zij vonden dat volgens de hoofdinspecteur van de milieuhygiëne, Verkerk, niet nodig, omdat de risico's van het uranium minimaal werden ge acht. Ook Verkerk bleek niet door zijn ondergeschikten te zijn ingelicht. Hij gaf toe dat „de drempel om actie te onder nemen, om de minister in te lichten en andere instanties er bij te betrekken, omlaag moet". -v- Stress-stoornis slijt niet, wel te behandelen DEN HAAG GPD Een kwart van de omwo nenden van de plek van de Bijlmerramp heeft last van de zogenoemde 'posttrau matische stress-stoornis' (PTSS). En nog eens een derde heeft daar in lichte mate last van. Dat is meer dan op grond van ervarin gen bij andere rampen mocht worden verwacht* Dat zei de Amsterdamse hoogleraar psychiatrie Ger- sons gisteren voor de parle mentaire enquêtecommis sie Bijlmerramp. De klachten waarmee de PTSS gepaard gaat zijn sla peloosheid, chronische vermoeidheid en concen tratieproblemen. Of alle li chamelijke klachten die zijn gemeld ook door PTSS komen staat overigens al lerminst vast. Van de tot nog toe onderzochte perso nen had volgens Gersons al 43 procent lichamelijke klachten vóór de Bijlmer ramp. Volgens Gersons 'slijt het niet', maar is PTSS wel te behandelen. „Maar de com- centratie wordt nooit meer honderd procent." De meeste klachten zijn langer gebleven dan werd ver wacht. Sinds het begin van het onderzoek door het AMC hebben zich honderd mensen met PTSS-klachten gemeld. Hun behandeling vergt zestien sessies. Het AMC is bezig extra therar peuten op te leiden om de patiënten te helpen. Ger sons zei dat de nazorg bij dergelijke rampen in ons land niet goed georgani seerd is. De Stichting Korrelatie maakte gisteren bekend dat sinds het begin van de par lementaire enquête 559 mensen hebben gebeld met klachten. Velen daar van vinden dat hun ge zondheidsproblemen niet serieus zijn genomen. Het gaat vooral om vermoeid heid, hoofdpijn, gewrichts klachten en problemen met de huid en de luchtwegen. Maar volgens deskundigen zijn die te algemeen om zonder meer aan de Bijl merramp toe te schrijven. THOLENEen vindingrijke akkerbouwer op het Zeeuwse eiland Tholen zet sinds kort mannen in witte pakken in om de vogels van zijn land te hou den. Het gaat om vogelverschrikkers die hij heeft gestoken in afgedankte overalls die worden gebruikt bij het bespuiten van gewassen. Akkerbou wers zeggen steeds meer last te hebben van met name rotganzen die zich te goed doen aan zaaigoed. Vooral akkers in de buurt van natuurgebie den worden door de vogels bezocht en soms finaal kaalgevreten. foto anp wim van vossen AMSTERDAM GPD Ruim zestig prominente vrou wen binnen de Amsterdamse PvdA hebben opgeroepen tot solidariteit met de Turkse hon gerstaaksters. Ze steunen het voorstel van een aantal Amster damse gemeenteraadsfracties om een commissie van deskun digen in te stellen die advies uitbrengt over de positie van vrouwen en kinderen onder de witte illegalen. De commissie moet ook de gevolgen van de Koppelingswet in kaart bren gen. Met hun oproep willen de PvdA-vrouwen zo snel mogelijk een einde maken aan de hon gerstaking van vijftien Turkse vrouwen. Vandaag is de 32ste dag van hun hongerstaking en de lichamelijke conditie van de vrouwen is slecht. Twee van hen kampen met verlies van aandacht en concentratie. De PvA'ers vinden dat er op nieuw moet worden nagegaan of de gezinnen van de witte ille galen een toekomst hebben in Nederland. „Wij zijn van me ning dat bij de besluitvorming over het verblijf van witte illega len economische criteria een te overheersende rol spelen. De mate van inburgering in Neder land van vrouwen en kinderen zou bij de besluitvorming zwaarder moeten wegen", vin- Eén van de Turkse vrouwen die al ruim vier weken in Amsterdam in hongerstaking zijn, wordt medisch on derzocht. Onderzoeker is arts Co van Melle, lid van de organisatie De Witte Jas die in Amsterdam pro deo medische hulp verleent aan onder anderen hulpbehoevenden. foto anp akke van eck den de PvdA'ers( die bovendien tone vrouwen. men niet te willen zwichten on- pleiten voor een zelfstandige De Tweede Kamer heeft tot der dreiging van een hongersta- verblijfsvergunning voor alloch- nu toe het standpunt ingeno- king. PvdA-asielwoordvoerster Albayrak biedt nu een kleine opening tot een doorbraak.^Zij zegt zich te kunnen voorstellen dat de burgemeesters van-de grote steden eens gaan kijken naar de gevolgen van de Kop pelingswet. Behalve de Turkse vrouwen, weigeren in Amsterdam ook 31 Marokkaanse mannen nu al 24 dagen lang voedsel. Voor vrij wel iedereen geldt dat zij niet kunnen aantonen gedurende zes jaar tweehonderd dagen achtereen te hebben gewerkt. Reden waarom zij niet in aan merking komen voor een ver blijfsvergunning. Door invoe ring van de Koppelingswet zijn zij al hun rechten op voorzie ningen in Nederland kwijtge raakt. De hongerstakers vinden dat binnen de Vreemdelingenwet nieuwe criteria moeten komen. Zo zouden mensen die kunnen aantonen minimaal drie jaar in Nederland te hebben gewoond voor invoering van de Koppe lingswet, alsnog in aanmerking moeten komen voor een ver blijfsvergunning. Zij zeggen blij te zijn met het initiatief van de PvdA-vrouwen. Maar zolang er geen enkele garantie is dat èen landelijke commissie de gevol gen van de Koppelingswet on derzoekt, komt er ook geen ein de aan de hongerstakingen. ACHTERGROND DEN HAAG MONICA WESSELING Een bliksemactie zoals vier jaar geleden - toen was er twee weken na de verkiezing in Zuid-Hol land een college van gedeputeerde staten- zit er dit jaar niet in. Koos Nolten die als lijsttrekker van de grootste partij de WD het voortouw neemt in de onderhandelingen verwacht er nu langer over te doen. De uitslag van de provincia le-statenverkiezing is dan ook aanmerkelijk min der helder. Vier jaar geleden was de WD de grote winnaar en verloren PvdA en CDA behoorlijk. Daarmee konden de liberalen de toon zetten en deden dat ook. Nolten nodigt, zo liet hij op de avond van ver kiezingsdag al weten, elke bonafide en democrati sche partij uit voor een gesprek. Dat klinkt gast vrij, maar de liberalen eisen wel onomwonden dat hun ideëen over de ontwikkeling van Zuid- Holland worden gevolgd. Meer bedrijfsterreinen, meer wegen en ook meer openbaar vervoer. Zijn huidige coalitiegenoten in GS (CDA en PvdA) lijken echter geenszins bereid zomaar ach ter de WD aan te lopen. CDA'er Heijkoop: „Het is volstrekt achterhaald om eenzijdig op econo mische ontwikkelingen in te zetten. Zonder zorg voor een goed woon- en werkomgeving kom je er niet." De christen-democraat sluit geen enkele samenstelling van het nieuwe college uit: „GroenLinks en de kleine christelijke partijen hebben behoorlijk gewonnen en om zo'n uitslag kun je niet heen." Dat vindt ook Jaap Wolf, gede puteerde en lijsttrekker voor de PvdA. Afgaand op hun publieke uitlatingen liggen GroenLinks en Nolten elkaar niet zo. GL-lijsttrek- ker Marcel Visser merkte al eerder op dat je wel heel veel fantasie moet hebben wil je zelfs maar over een college van WD en zijn partij dénken. Een uitlating die Nolten op zijn beurt wat sma lend deed concluderen dat sommige partijen blijkbaar samenwerking uitsluiten en dat zulke partijen daarom niet welkom zijn. Echt welkom heten deed hij GroenLinks toch al niet. „'Als GroenLinks net als wij een marktgerichte econo mie wil, dan is ze welkom aan de onderhande lingstafel", aldus Nolten. Al met al wordt het een bijzonder spel. PvdA en CDA kunnen samen dwars gaan lliggen en de WD op de knieën dwingen. Die partij is dan met 24 zetels wel de grootste, maar torent nou ook weer niet huizenhoog boven de twee andere uit die allebei 16 zetels hebben. Saillant detail is dat al voor de verkiezingen is besloten het aantal gedeputeerden toch maar weer op zeven te brengen. Vier jaar geleden werd een gedeputeerde (die van milieu) 'ingeleverd'. Voor de zes 'resterenden' bleek de klus iets te zwaar en dus komt nummer zeven weer terug. Dat hoeft dan overigens geen milieuman of - vrouw te zijn. Zeven zetels voor gedeputeerden zijn, uitgaan de van de huidige coalitie wel 'lekker makkelijk' te verdelen. WD drie, PvdA en CDA elk twee en de grote winnaar GroenLinks morrend aan de zijlijn. Nolten is nu aan zet. Hij zoekt medespelers maar vindt wellicht tegenstanders. Een aange naam gezelschapsspel voor heren en. naar ver wachting, meer dan één dame. Want hoe de ver deling ook zal zijn. na het gemor vier jaar geleden is de kans klein dat opnieuw uitsluitend manne lijke gedeputeerden plaatsnemen op het pluche.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5