Muziekschool kampt met fors tekort Kedeng, kedeng an de Vijf Meilaan KIJKDAGEN 'Sporthal in april open' r de zomer moet er een arts bij in Meren wijk ri; kwamen naar Leidenwant daar zat KareV Komst Mandela versnelt tegelwerk SP wil goedkope nieuwbouw Harttransplantaties mogelijk in Leiden KUNST-ANTIEK-en INBOEDELVEILING Zaterdag 6 en zondag 7 maart Veilinghuis Oude Gracht Oudegracht 26 -1811 CL Alkmaar Tel. 072-5154206, fax 072-5116011 Tel. 06-53429360, privé 023-5270519 Register Veilinghouder R. G. Schiff 5 MAART 1999 leiden robbert minkhorst De nieuwe sporthal bij De Zijl gaat in april open. Dat heeft wethouder A. Pechtold van sportzaken de commissie gis teravond beloofd. Collegepartij PvdA en oppositiepartij WD waren niet gerust op de goede afloop van de bouw en vroegen de bestuurder gisteravond om opheldering. ,,Er is bij de bouw van de staalconstructie een fout gemaakt in de volgorde van de montage", meldde de bestuur der. „Daardoor zou een en an der ontzet kunnen zijn." Inmiddels wordt uitgezocht of dat het geval is. Pechtold zei dat er gekeken wordt of de spanning op stalen tuien overal gelijk is. Dat is namelijk nood zakelijk. „We doen dat uit voor zorg, opdat het straks niet mis gaat." De wethouder ging ervan uit dat het onderzoek twee we ken in beslag neemt. Gevolgen voor de oplevering heeft dat niet. Geertsema (WD) en Van der Veen (PvdA) verlangden ze kerheid van Pechtold. „Is de opening 1 april, of ergens in april?" vroeg de laatste. Pecht old antwoordde dat het 'ergens' in april was. „Maar wel snel." Tijdens de bouw stuitte aan nemer Gesman uit Alphen aan den Rijn al enkele malen op te genvallers. Vorig jaar kon een onderaannemer de dakcon structie niet opleveren. Daar door werd de oplevering met drie maanden vertraagd. Nu is de fout in de montage van de staalconstructie aan het licht gekomen. Het begin van de bouw van de hal liet ook op zich wachten. In mei '97 dacht de gemeente nog dat de ac commodatie voor september '98 er zou staan. De eerste paal zou dan in 1997 geslagen moe ten worden. De bouw begon echter in mei 1998. Snelheidscontroles leiden Bij snelheidscontroles op de Stevenshofdreef, Vondellaan en Haagse Schouwweg in Leiden zijn gisteren 175 automobilis ten op de bon geslingerd. Er werden in totaal 1416 auto's ge controleerd. ofd van kaartje voor concert Ten 17-jarige Voorhouter is gisteravond beroofd van een JI)or een muziekfestival. De jongen kocht het toegangs- een winkel aan de Haarlemmerstraat en liet het buiten Heen vriend. Twee andere jongens liepen voorbij en eis- ijaartje op. Toen de Voorhouter weigerde, werd hij ge il geslagen en werd het kaartje uit zijn handen getrok- ftoegangsbewijs kostte 67,50 gulden. tal met geweld Ten jongen (15) uit Ocgstgeest is gisteren beroofd op de flstenveg in Leiden. Hij fietste daar met een vriend en ?Dr drie jongens op twee brommers tot stoppen ge- i. De vriend kon ontkomen maar de Oegstgeestenaar or zijn belagers geslagen en gedwongen zijn portemon- jonbekende inhoud af te geven. ie jongen mishandeld n 16-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan indeling in Oegstgeest. Hij fietste op de Laan van Al- :oen hij werd uitgedaagd door een andere jongen op ifïets. Over en weer vielen klappen maar toen de jon- brommer werd geholpen door een vriend moest de ïr het onderspit delven. Hij raakte gewond aan beide :sen in Merenwijk vóór de zomer ver ten aantreden. De ipspraktijken in de i vol en kunnen al en den geen nieuwe pa meer aannemen. Iers in de Merenwijk doorverwezen naar buiten de wijk. „Dat ld", erkent huisarts R. ren. Si, wij zitten hier niet land. We hebben te et heel Leiden. De immissie bekijkt jmst van nieuwe art- is. Als er buiten onze wijk nog wel plaats is dan komt er hier geen vestiging bij. Ge lukkig zitten die huisartsen wel dichtbij hoor. Bovendien zitten veel praktijken in de buurt ook al zo goed als vol. vandaar dat wij er op rekenen dat er nog vóór de zomer iemand kan worden aangetrokken." Dat zal overigens nog niet eenvoudig zijn, verwacht Van Leeuwen. „Gezien de uitstroom van huisartsen en de geringe instroom van nieuwe artsen zal het werven enige tijd vergen. Er studeren nog wel huisartsen af, maar daar zijn veel wouwen bij en die willen meestal parttime werken." De Streekmuziekschool voor de Leidse regio kampt met forse tekorten. Dat blijkt uit het nog voorlopige jaarver slag over 1998 van de muziekschool. Gisteravond kaart ten de WD en het CDA de financiële malaise van de school aan in de commissie cultuur. Beide partijen uit ten hun verontrusting over het tekort. ter M. de Jonge. „Er zijn fouten gemaakt", wist zij. „Daar hoe ven we hier niet nu over te pra ten, maar ik wil er wel zo snel mogelijk wat over horen." Dat de tekorten bij de Streekmu ziekschool hoger zijn, klopt, gaf wethouder Pechtold toe. Vol gens hem is de overschrijding alleen niet zo fors als Geertse ma beweert. De rekening voor Leiden bedraagt minder dan 200.000 gulden. Het tekort is met name onstaan door de ho gere salariskosten en de duur dere huisvesting. Pechtold was het met Geerstema en De Jonge eens dat er snel een oplossing moet worden bedacht. Leiden en de muziekschool zitten midden in een proces van verzelfstandiging. De ge sprekken verlopen voorspoedig. „We zien allemaal de meer waarde in van verzelfstandi ging". meldde Pechtold. ..De muziekschool moet meer slag kracht krijgen De verzelfstandi ging is geen terugtrekkende be weging van ons om uiteindelijk de subsidiekraan dicht te draai en. Ik zou het zeer vervelend vinden als de tekorten het zeer gewenste pad van de privatise ring in de weg gaan zitten." robbert minkhorst Voor de liberalen is de hoogte van het bedrag onacceptabel, liet raadslid A. Geertsema we ten. Volgens de WD komt het totale tekort uit boven de half miljoen gulden. Vier gemeen ten geven subsidie aan de streekmuziekschool, Leiden draagt 67 procent van de lasten. Voor de gemeente komt. dat uit op een bijdrage van ongeveer 350.000 gulden, rekende Geer stema de commissie en porte feuillehouder A. Pechtold voor. Geertsema had zelf het idee dat het geldgebrek bij de Streekmuziekschool structureel is. Ook meende hij dat het gat in de begroting groter was dan aangenomen. „Een half miljoen is een te forse overschrijding om dat te laten passeren. Op korte termijn wil ik weten hoe we daar verder mee omgaan. Het is onacceptabel dat de te korten langere tijd aanhou den." Geertsema ergerde zich er ook aan dat Pechtold de commissie hier niet over had geïnformeerd. Het CDA deelt de kritiek van de WD. meldde fractievoorzit- siteit Leiden is Van het Reve dankbaar ians/peter kuut maar ook een tikje onderkoeld bij de vakgroep Slavische talen iversiteit Leiden temg op de lan- ische carrière van prof. Karei van die gisteren overleed. „Hij was belang voor de opleiding", stelt irry Pijnenburg. „Destijds was hij eieen van de weinige Ruslanddes- fin Nederland. Hij was daar ge- •nderhield contact met dissiden- trok hij veel studenten. Ze laar Leiden, want daar zat Karei, lam kenden ze niemand. Van het de aandacht op Leiden en n we dankbaar voor zijn." werd Van het Reve benoemd tot in de Slavische letterkunde in :ofessor was hij 26 jaar lang, tot lendoor was hij een jaar corres- Moskou voor het Parool, waar [zomer van 1967 tot aan de daar- _^le zomer werkte. Hij was de enige ^"indurfde om het manuscript van de tot dan buiten de Sovjet-Unie nog wij- wel onbekende wetenschapper Andrej Sa- charov naar zijn krant te sturen. 'Gedach ten over vooruitgang, vreedzame coëxis tentie en intellectuele vrijheid' kostte de uitvinder van de Sovjetwaterstofbom zijn persoonlijke vrijheid, maar Sacharov was op slag een van de boegbeelden van de dis sidente beweging. Van het Reve mocht Rusland niet meer in. Van het Reve laat een omvangrijk oeuvre na. In 1959 publiceerde hij de sleutelroman 'Twee minuten stilte' over het wel en wee op de universiteit. Na zijn tweede roman 'Nacht op de kale berg' wierp hij zich voor al op essayistisch werk over de Sovjet-Unie, het communisme en de Russische litera tuur. De Russische literatuurgeschiedenis van zijn hand wordt algemeen als zijn mag num opus beschouwd. In 1981 kreeg hij de P.C. Hooftprijs voor zijn gehele oeuvre. Ook verzorgde hij een groot aantal verta lingen van Russische boeken, vooral van Toergenjev. „Ik vertaal nooit iets wat ik niet mooi vind", zei hij. „Daardoor zit ik soms de meest onleesbare gedichten te verta len." Maar liever nog schreef hij zelf. Ele gant, spits en dodelijk werden zijn literaire beledigingen genoemd. Zijn polemische stukken werden bestempeld als uitgekien de staaltjes van retorisch vernuft. Ook Pijnenburg roemt de ironische pen van Van het Reve. „Hij was geen hoogleraar die zich oplsoot in zijn studeerkamer. Hij verkondigde zijn mening over Rusland en de Russische bevolking, over de literatuur en de politiek, en dat deed hij op een bui tengewoon originele manier. Hij kon prachtig schrijven." Zijn colleges waren volgens Pijnenburg 'legendarisch'. „In werkcolleges literaire teksten kwamen de studenten niet verder dan twee bladzijden per jaar, omdat hij alles tot in detail nauw keurig uitploos. Voor de oude garde hier zijn dat onvergetelijke tijde." De laatste jaren was er echter geen con tact meer tussen de vakgroep en zijn voor malige professor. „Sinds zijn pensionering hebben we hem eigenlijk niet meer gezien. Maar als we nu terugkijken wordt eens te meer duidelijk hoeveel hij voor de Leidse universiteit heeft betekent." leiden De slechte vloer blijft de Leidse Pieters kerk parten spelen. Deze week zijn opnieuw te gels vervangen. „We doen elke keer een stukje", zegt directeur A. Boon. Tot en met gisteren zijn werklui aan de slag geweest in de kerk. Vanochtend was er een ten tamen, dit weekeinde is er een rommelmarkt. Volgende week gaat het werk weer verder. „We zijn al heel lang aan het pappen en nathouden", zegt Boon. „Alle vloertegels worden vervangen omdat ze er slecht aan toe zijn." Problemen zijn vocht en het feit dat de vloer niet vlak is. Boon zegt dat de fout tijdens de laat ste grote restauratie tussen 1978 en '82 is ge maakt. Niemand is meer aansprakelijk te stellen, omdat, zo zegt Boon, het werk in '82 geaccep teerd is zoals het was opgeleverd. „Daarom is het nu te laat", aldus de directeur. Aanvankelijk was het de bedoeling dat vloer stenen later zou worden vervangen, maar nu Mandela naar Leiden komt en een eredoctoraat in de kerk in ontvangst neemt, is er haast bij gebo den. „Het is nu nodig om ingrijpende en structu rele maatregelen te nemen", vindt Boon. Hoeveel geld de nieuwe vloer kost, weet de di recteur niet. „Het is veel geld. Ik heb nog geen rekening gezien." Oud-burgemeester Goekoop schatte drie jaar geleden, toen de aanleg van een geheel nieuwe vloer werd aangekondigd, de to tale kosten op 'ergens tussen de vier en zes ton'. foto henk bouwman Komen er bij eventuele nieuw bouw rond de Willem de Zwij gerlaan en op het slachthuister rein dure vrije-sectorwoningen of worden het huizen die voor normale mensen nog een beet je te betalen zijn? En kunnen de mensen uit Leiden-Noord die bij sloop of verkoop moeten verhuizen erop rekenen dat ze elders voor dezelfde prijs een huurwoning krijgen aangebo den? Dat is de kern van de schriftelijke vragen die F. Ver geer (SP) heeft gesteld aan Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland. Vergeer vreest dat nieuwbouw in Leiden-Noord vooral zal bestaan uit dure koopwoningen die de samen hang in de wijk niet bevorde ren. onno havermans Het Leids Universitair Me disch Centrum is door minis ter Borst van volksgezondheid aangewezen als een van de vier centra voor multi-or- gaantransplantatie. Dat bete kent dat in Leiden vanaf dit jaar ook harttransplantaties mogelijk zijn. Of het daar ook j daadwerkelijk van komt, I hangt af van overleg over de onderlinge taakverdeling tus sen de academische zieken huizen in Rotterdam, Utrecht, Groningen en Leiden. Tot dusver waren alleen de eerste drie bevoegd om hart transplantaties uit te voeren. Samen gaat het om niet meer I dan vijftig transplantaties per jaar. Het LUMC werkte voor I transplantaties van andere or ganen al wel nauw samen met het Dijkzigtziekenhuis, onder deel van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. Borst heeft eind vorig jaar besloten de transplantaties niet langer per orgaan toe te wijzen, maar multi-centra in te stel len. Daar werken specialisten op het gebied van hart, long, lever, pancreas, dunne darm en strottehoofd. Uitzondering vormen niertransplantaties, die door de minister aan de academische ziekenhuizen in Amsterdam (AMC), Maas tricht en Nijmegen zijn toege wezen. De wijziging is per 1 januari dit jaar van kracht. In een brief aan de Eerste Kamer schrijft Borst echter te ver wachten dat de ziekenhuizen vooralsnog hun eigen des kundigheid behouden. In dat geval kan het nog even duren voordat in Leiden de eerste harttransplantatie wordt uit gevoerd. nou op Schiphol of station? Dat vraagt W. van der Kraats jf Meilaan zich vooral na zeven uur gere- 'an der Kraats woont op de eerste verdie- de woontoren boven larkt van Albert Heijn •evrijdingsplein pre- !n het magazijn van de tter. En daar wringt de dat vooral in de ?n de herrie niet van de lucht is. Dan worden grof weg tussen zeven en elf uur de volle karren met levensmidde len vanuit de opslagplaats de winkel ingereden om de vakken weer te vullen. De lege wagens gaan uiteraard van de winkel terug het magazijn in. En dat alles gebeurt volgens Van der Kraats niet bepaald zachtzin nig. Zeker niet omdat een deel van de betonnen magazijnvloer van Albert Heijn sinds een jaar is bedekt met ijzeren platen. Guus Meeuwis had er een lied je kunnen maken: Kedeng, Ke deng. Volgens Van der Kraats is de geluidsoverlast zo groot dat ze haar televisie harder moet zet ten om een programma te kun nen volgen. Een avondje op tijd naar bed zit er voor haar al he lemaal niet meer in. „Elke vorm van geluidsisolatie ont breekt. Vooral later op de avond na een uurtje of tien als de winkel voor klanten is geslo ten, wordt er beneden gegooid en gesmeten. Dan wil het per soneel natuurlijk snel klaar zijn en naar huis. Het lijkt er hier af en toe op alsof er een trein on der je door rijdt." En een be zoeker die onlangs bij haar een kopje koffie dronk, vroeg zich hardop af of hij zich soms op Schiphol bevond. Mevrouw Van der Kraats staat niet alleen in haar klachten. Niet minder dan 60 handteke ningen van medebewoners haalde zij op in haar strijd voor een rustiger bestaan. Zelfs door mensen van de tweede woon laag werd getekend omdat de geluiden ook tot daar doordrin gen. De handtekeningen wer den afgelopen zomer opge- stuürd naar het programma Breekijzer van Pieter Storms maar tot op heden werd vanuit Hilversum geen reactie verno men. Wel een gewillig oor voor haar klachten vond Van der Kraats bij de gemeente Leiden. Al- Het rijden met magazijnkarren in de voorraadruimte van Albert Heijn aan het Bevrijdingsplein levert ge luidsoverlast op, zeggen bewoners van de boven de winkel gelegen flat. foto hielco kuipers thans, dat dacht zij. Op 28 ja nuari 1999 heeft een ambte naar van de sector Milieu in haai- appartement geluidmetin gen verricht. Bij dit onderzoek werd gecontroleerd of het grootwinkelbedrijf door het rij den met karren in het magazijn de geluidsvoorschriften oyer- treedt. Een andere ambtenaar bootste daartoe in het magazijn het rijden met karren na. Op zeer luidruchtige wijze nog wel. De toegestane geluidnorm van 50 decibel (tussen 19.00 en 23.00 uur) werd echter niet overschreden. Het onderzoek vond overdag plaats. En daar snapt mevrouw Van der Kraats niets van. „Waarom is er niet 's avonds gemeten?" „Omdat", zo legt een ambte naar van Milieu geduldig uit „de geluidsgrens overdag 55 decibel is en als die grens zou worden overschreden er auto matisch sprake is van een over treding bij gelijke lawaaipro- ductie in de avonduren. Want dan mag er immers maar 50 decibel worden geproduceerd. Overigens zijn wij ook een keer 's avonds gaan meten maar toen was er in het magazijn van Albert Heijn geen activiteit." Mevrouw Van der Kraats be grijpt dondersgoed dat er moet worden gewerkt, ook in een-su permarkt. En dat dat niet zon der geluid kan, snapt ze ook nog wel. Maar waarom moet dat tot laat in de avond, zo vraagt het slachtoffer van de 24-uurs economie zich vertwij feld af. Waarom laat Albert Heijn in het magazijn geen rubber matten of tegels neer leggen. Dan is in een keer al het leed geleden en kan iedereen boven de winkel en het maga zijn weer rustig slapen. De kos ten van die operatie bedragen zo'n 8000 gulden heeft Van der Kraats becijferd. Toch geen on overkomelijk bedrag voor een bedrijf dat miljoenenwinsten maakt, lijkt haar. Bij het hoofdkantoor van Ahold in Zaandam was niemand be reikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15