Leiden Regio Haperend begin nieuw busstation Een kijkje in de keuken Uitslagenavond in stadhuis Fantasie prikkelen voor nieuwe Meelfabriek Staten-kandidaat Laurier wil niet gekozen worden Tegenstanders slibstor zetten hun strijd voort MAANDAG 1 MAART 1999 chef wim wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Bijeenkomst voor motorrijders leiden MAG, de belangenvereniging voor motorrijders, houdt zondag 14 maart een informele borrel in café Beavers. Alle mo torrijders uit de omgeving van Leiden zijn van harte welkom. De bijeenkomt begint om 19.00 uur. Het doel van de bijeenkomst is het contact tussen de leden bevorderen en potentiële leden in teresseren. Café Beavers ligt aan de Pieterskerkchoorsteeg 13 in Leiden. Luik Academiegebouw stort omlaag leiden De Universiteit Leiden controleert vandaag alle roodwit te luiken van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Een van de zware luiken is afgelopen nacht naar beneden gestort. Het luik is waarschijnlijk door een windvlaag losgerukt. Het kwam neer in de Nonnensteeg en beschadigde bij zijn val een gepar keerde auto. Hoe groot de schade is was vanmorgen nog niet duidelijk. „Heel vervelend", constateerde het hoofd van de ci viele dienst, P. van der Haven, vanmorgen. „Wij kunnen dit soort zaken absoluut niet hebben." Bejaarde vrouw beroofd van geld Een 86-jarige Leidse vrouw is vrijdagavond van haar geld be roofd voor haar woning aan de Kraaierstraat in Leiden. Toen de vrouw de voordeur van haar huis opende, roofden twee jeugdi ge dieven haar tas die in haar loopwagentje stond. In de tas zat een geldbedrag van 125 gulden. Baldadig trio richt vernielingen aan Een 23-jarige Leidenaar, een Hagenaar (21) en een evenoude Zoeterwoudenaar zijn zaterdagochtend door de politie opge pakt. Het drietal richtte op het Noordeinde in Leiden vernielin gen aan. Fietsen werden omgeduwd en omvergetrokken. Te vens nam een van de mannen een fiets op zijn schouders en liep er mee weg. Op het politiebureau plaste de Leidenaar in een kamer waar hij tijdelijk was opgesloten. Ruiten sneuvelen bij brandje Bij een brandje bij de voordeur van een woning aan de Spaar- nestraat in Leiden sneuvelden zaterdag twee ruiten. De brand is vermoedelijk aangestoken. Een 36-jarige man is als mogelijke verdachte aangehouden. Hij ontkent overigens iets met de brand te maken te hebben. Verkeersruzie loopt uit de hand Drie mannen zijn vrijdagavond opgepakt na een verkeersruzie aan de Morssingel in Leiden. Twee mannen, 19 en 20, kregen het aan de stok met een 22-jarige Leidenaar nadat het duo ver geefs had geprobeerd in hun auto de wagen van de Leidenaar in te halen. Het tweetal sloeg de man met bierflesjes op zijn hoofd en duwde een kapot bierflesje in zijn gezicht. Daarop pakte de Leidenaar een moersleutel en sloeg ruiten van de auto van zijn belagers aan diggelen en sloeg ook op het duo in. Een van hen moest daardoor in het Rijnlandziekenhuis aan een hoofdwond worden behandeld. De Leidenaar liep eveneens een hoofdwond op. Jongen met vuurwapen bedreigd Een 14-jarige Voorschotenaar heeft het afgelopen weekeinde aangifte gedaan van diefstal met geweld. Hij fietste vrijdag avond over de Oegstgeesterweg ter hoogte van het UVS-terrein toen hij door twee jongens tot stoppen werd gedwongen. Een van hen zette de Voorschotenaar een op een vuurwapen gelij kend voorwerp tegen het hoofd waarop de andere jongen de kleding van het slachtoffer doorzocht. Met de portemonnee van de Voorschotenaar gingen de twee er vandoor. De inhoud van de beurs is niet bekend. De gemeente houdt tijdens de provinciale staten-verkiezingen, op woensdag 3 maart, een uit slagenavond. Die heeft plaats in de Burgerzaal in het stadhuis en begint om 20.00 uur. Bezoe kers kunnen via grootbeeldpro jectie het verloop van de verkie zingen in Leiden, Zuid-Holland en die in andere provincies vol gen. Burgemeester Postma geeft tijdens de avond rond 21.00 uur een tussenstand bij de Leidse stembureaus en hoopt rond 22.00 uur de eind uitslag te geven. De avond wordt verder opgeluisterd met discussies over de rol van de provincie, de betekenis van de uitslag en eventuele relaties met de Tweede Kamer en de gemeenteraad: Deelnemers aan de discussie zijn de 'Leidse' Tweede-Kamerleden Hoekema, Van Oven en Brood. De avond wordt besloten met een discus sie tussen Leidse politici over de uitslag in deze stad. De proef met het Dynamisch Reizigers Informatie Sys teem (DRIS) bij het Centraal Station, is gisteren nogal haperend begonnen. Het systeem viel omstreeks half twaalf geheel uit, waardoor chauffeurs met mobilofoons naar de juiste perrons moesten worden gedirigeerd. Dat gaf nogal wat ongerief omdat reizigers niet wisten waar ze hun bus konden vinden. Verder bleken de reizigers de borden in de nieuwe constructie vanwege de schittering van de zon maar moeilijk te kunnen lezen. toekomst, om te precies te zijn. Want zoals het er gisteren uit zag, zo zal het er vanaf april voortaan uitzien. Met bussen die vanaf één centrale plaats vertrekken volgens DRIS, ge heel computer gestuurd. Reizi gers kunnen voortaan in een oogopslag zien waar en hoe laat leiden ad van kaam Gisteren was de eerste van de reeks testzondagen voor het nieuwe reizigers informatiesys teem. Het plein voor het Cen traal Station Leiden bood een aanblik die anders was dan ge woonlijk. De aanblik van de hun bus vertrekt. De meeste buspassagiers ke ken gisteren nog wat verbaasd om zich heen. „Een kwestie van wennen", meent Gerard van Laviere. Hij was namens de busondernemingen één van de mensen die de hele dag in touw waren om de eerste proef met dit nieuwe systeem te begelei den. Om de klant enerzijds zo goed als mogelijk van informa tie te voorzien, om kinderziek ten te onderkennen. En om die ter plekke te verhelpen of te rapporteren. En kinderziektes waren er. Toen het systeem om half twaalf uitviel, werd situatie enigszins chaotisch. „De oude haltes stonden er niet meer en als dan de borden niet werken, loopt de boel in het honderd. Het hele programma moest op nieuw gestart worden en dat liep wel eventjes aan", verklaar de Van Laviere. Verder bleek ook dat sommige lijnen niet naar op perron 7 moesten rij den, omdat ze dan de draai te rug niet konden nemen. Los van de reizigers, die wel iswaar hun ogen uitkeken, maar toch vooral geïnteres seerd waren in de correcte ver trektijd van hun bus, kwamen nogal wat belangstellenden af op de hypermoderne boogcon structie waarin de electronica is verwerkt. Het busstation is nog niet klaar. Want aansluitend op de Delegatie gemeenteraad bekijkt industrieel erfgoed in Amsterdam amsterdam/leiden lesley grieten „Wat studeren jullie?", vraagt een vriendelijke man op leef tijd. Hij zit achter een tafel een grote bouwkeet. „Eh, wij stude ren niet. Ik ben wethouder van Milieu en Cultuur in Leiden", antwoordt wethouder A. Pecht- old. Een delegatie van 25 Leidse raadsleden is zojuist de bouw keet binnengekomen naast de graansilo Korthals Altes aan de IJ-oever in Amsterdam. Het be zoek aan de graansilo is onder deel van de excursie 'Herbe stemming van Industrieel Erf goed'. De excursie van afgelo pen zaterdag is op verzoek van de gemeenteraad georganiseerd om een beter beeld te krijgen van de mogelijkheden van de Meelfabriek en haar omgeving. De excursie begon met een kijkje op het voormalig terrein van het waterleidingbedrijf in Amsterdam. Op dit terrein staan nog steeds het oude pompgebouw en de waterto ren. In het pompgebouw is in middels een restaurant en een televisie-studio gevestigd. Op de rest van het terrein staan woningen en torens met appar tementen. Ook de woonpalchui- zen Maandag tot en met Zon dag in stadsdeel Zeeburg waren in de excursie opgenomen. De compleet nieuwe woonwijk op Borneo Sporenbrug was de laatste stop. Hoewel bij alle projecten sprake is van hergebruik van in dustrieel erfgoed is de graansilo met betrekking tot de Meelfa briek het meest interessant. De voormalige graansilo wordt omgebouwd tot een mulitfunc- tineel gebouw waarin ruimte is voor onder meer bedrijfsruim te, woningen en een cultureel centrum. Nadat architect A. van Stigt in de bouwkeet met gebruik van kaarten en een maquette de be langrijkste feiten heeft verteld, is het tijd voor de rondleiding in de graansilo. De stem van Van Stigt wordt overstemd door kletterend water, huilende wind en zware drilboren. De omstan digheden zitten niet mee, maar de Leidse delegatie laat zich niet kennen. Voorzichtig klau teren via houten trapjes naar boven. „Het is heel leuk om het gebouw in deze staat te zien", zegt CDA duo-raadslid A. Mi- chels van Kessenich. Voorzich tig manoeuvreert ze tussen ga pende gaten in de vloer en los liggend bouwmateriaal. ..Alle mogelijkheden gaan veel meer leven. Als een gebouw eenmaal is bewoond, dan is het moeilij ker te beoordelen. Je moet dan als het ware door de schilderij en en het behang heen kijken." In het huidige bouwstadium is duidelijk te zien hoe het voormalig graanpakhuis op nieuw wordt ingedeeld. Het ge raamte en de gevels van het ge bouw staat nog en er worden vloeren, trappenhuizen en gale rijen in aangebracht. In het ge bouw zijn grote silo's aanwezig. Dit zijn grote vertikale stortko- kers waarin het graan werd be waard. De ruimtes worden op nieuw ingedeeld en er worden vloeren gemaakt om zo wonin gen te kunnen bouwen. Ook in de Meelfabriek zijn dergelijke silo's, maar er zijn wel verschil len tussen het het gebouw in Amsterdam en de Meelfabriek. „Een belangrijk verschil tus sen de graansilo in Amsterdam en de Meelfabriek is dat aan de oevers van het IJ veel meer ruimte is", zegt wethouder ruimtelijke ordening Tjeerd van Rij. „De Meelfabriek bestaat uit verschillende panden en staat niet zo mooi vrij in de omge ving als de graansilo. Historisch gezien is dat wel weer interes sant. De Meelfabriek heeft 'Op pottenkijkers', zo luidt een oud Hollands gezegde, 'zitten we hier niet te wachten'. Maar nu komt Aldo Arslanagic van origine uit Joegoslavië en daar zien ze dat klaarblijkelijk toch anders. Hij houdt juist wel van pottenkijkers en dan in de letterlijke zin van het woord. En sinds we het hier hebben over de eigenaar van de Engel- bertha Hoeve, doen zijn vaste klanten jaarlijks hun voordeel met die opvatting. Zo'n 80 gasten nodigen Aldo en zijn vrouw Diny nu al weer voor de zesde keer uit om op een 'doordeweekse' zondag avond in het restaurant aan de Hoge Morsweg eens letterlijk een kijkje in de keuken te ko men nemen. En impliciet dus onder de deksels van de pan nen. Het loopt steevast storm voor die avonden, want blijk baar wekt iets wat doorgaans niet mag - dat pottenkijken dus - de nieuwsgierigheid van men sen op. Ze moeten daarom naast 'ja' ook dikwijls 'nee' ver kopen. Want vol is op een ge geven moment ook echt vol. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad De gelukkige die zich wel van een plaatsje aan tafel heeft kunnen verzekeren, beleeft een heel ander culinair avondje uitje dan normaal het geval is. Een menukaart is er niet bij en rustig op je stoel blijven zitten al helemaal niet. Het is de be doeling dat je als gast voor deze ene keer zelf op onderzoek uit gaat. Naar de keuken met na me. Het terrein dus waar je an ders nooit komen mag. Waarom, zo luidt de voor de hand liggende vraag, doet hij zoiets, waarom geeft Aldo Ars lanagic zijn (keuken)geheimen zo gemakkelijk prijs, waar het tegenwoordig toch vooral mo de is om de boel maar 'onder de pet te houden'? De proprie- taire van de Engelbertha Hoeve heeft daarvoor een even simpe le als sluitende verklaring. „We hebben toch niets te verber gen", stelt hij de retorische vraag waarop maar één ant woord mogelijk is. „We willen juist laten zien waar we mee bezig zijn, welke producten we gebruiken, wat we daarmee doen en hoe een gerecht tot stand komt. Veel mensen heb ben daar geen notie van. Op zo'n avond kunnen ze eens zien hoe een keukenbrigade te werk gaat en wat er voor komt kijken om voor zo'n 80 mensen tegelijk te koken." Dat laatste, zo legt chef-kok Hans de Groof uit, is wat hem betreft geen enkel probleem, hij heeft wel voor heter vuren gestaan. Dat het zweet deson- Een kijkje in de keuken van de Engelbertha Hoeve. Hier bij het uitbenen van een lam. foto hielco kuipers danks op zijn voorhoofd staat, komt op dat zijn toch bepaald niet krap bemeten domein van het ene op het andere moment is overspoeld met mensen die daar feitelijk niets te zoeken hebben, maar daar van de baas nu toch mogen zijn en dus van de gelegenheid gebruik maken om tientallen vragen tegelijk op hem af te vuren. Zo van: 'hoe pocheer je een oester, waar ko men die St.Jacobsschelpen vandaan, wat is het verschil tussen een Noorse en een Schotse zalm en benen jullie het vlees, zoals dit lam, altijd zelf uit?' Met één oog gericht op zijn vragenstellers en met de ander op z'n potten en pannen, poogt De Groof zo goed of zo kwaad als het gaat twee dingen tegelijk te doen. Het lukt hem nog ook. Niets brandt er aan die avond. Omtrent het nut van zo'n kijkje in de keuken, heeft de patroon, die nu al weer tien jaar de scep ter zwaait in de fraai verbouw de hoeve aan de Rijn, zo zijn ei gen gedachten. Arslanagic: „Het is wéér eens wat anders. Het is lekker informeel. Wat rondkijken hier, wat proeven daar, verschillende wijnen erbij en dan uiteindelijk met z'n al len aan tafel. Dit zijn allemaal vaste klanten, allemaal liefheb bers ook en die zien nu eens wat er zoal achter de schermen gebeurt. Ze doen op zo'n avond vaak zelf ook weer con tacten op. Ze betalen hiervoor, natuurlijk, maar ik verdien hier niets op. Hoeft ook niet. De mensen stellen het op prijs, dat is duidelijk. En uiteraard hoop ik dat ze terugkomen. Dan snijdt het mes aan twee kan ten." ad van kaam restauratie verschijnt straks een nieuw onderkomen waar reizi gers kunnen wachten op hun bus. Ze kunnen daar, volgens een systeem dat op vliegvelden en op stations als Den Haag en Utrecht wordt gebruikt, op elektronische borden aflezen hoe laat hun bus verschijnt. En of er al dan niet sprake is van vertraging. Via een overkapping kunnen zij vervolgens de per rons betreden. Voorlopig draait het nieuwe busstation alleen op de betrek kelijk rustige zondagen proef en volgens Van Laviere is dat maar goed ook. „Want als we van daag daadwerkelijk waren be gonnen, was het absoluut mis gegaan. Daar zijn natuurlijk ook proefnemingen voor. Je hooj het wel, maar je kan redelijke wijs niet verwachten dat het ai lemaal in één keer loopt als ee trein. Zo zit de Centrale Ve keersleiding voorlopig nog eve hier. Dicht op de problemej De verkeersleider staat via i computer en zendertjes in c recte verbinding met de bu sen. Maar straks opereert verkeersleider vanuit Zoete, meer. Dan moet het ook 'blin< werken. En ook doordeweeks.' Dat zal niet voor april zij Vandaag staan de bussen vaj: de NZH en ZWN gewoon wei op de drie verschillende loc. ties rond het station. Komenc zondag gaat het testen verder. steeds een stukje van de stad veroverd." Hoewel de situatie van de Meelfabriek anders is dan de projecten in Amsterdam is de excursie volgens wethouder Pechtold nuttig. „In feite is het natuurlijk appels met peren vergelijken, maar om industri eel erfgoed een andere functie te geven moet de fantasie ge prikkeld worden. We kunnen door deze excursie verschillen de invalshoeken en varianten bekijken." Volgens projectleider van de meelfabbriek H. Kwaasteniet wordt binnen enkele weken de eerste knoop doorgehakt. „Er is na de stadsdebatten en de en quête beloofd dat er voor de zo mer meer duidelijk zou komen over de toekomst van Meelfa briek. Het zal dus niet meer lang duren." leiden ruud sep Je staat op de kandidatenlijst voor de Provinciale-Statenver- kiezingen, maar je bent abso luut niet van plan om in de bankjes van de Staten plaats te nemen. Oké, je staat op een onverkiesbare achttiende plaats op de GroenLinks-lijst, waardoor de kans dat je direct gekozen wordt nihil is. Behal ve natuurlijk wanneer je ge noeg voorkeurstemmen krijgt. Door de gebruikelijke lage op komst van minder dan vijftig procent, de 84 zetels in de Provinciale Staten, en de regel dat een kwart van de kiesdeler al voldoende is voor een voor keurszetel, is 3500 stemmen al genoeg. Is dat kiezersbedrog? „Nee", antwoordt de Leidse wethouder Jan Laurier, de nummer achttien op de Zuid- Hollandse GroenLinks-lijst. „Dat zou het zijn als je feitelijk aangeeft dat je graag in de Provinciale Staten wilt, maai op het laatste moment te ken nen geeft dat je het toch maaj niet doet. Ik voer absoluul geen campagne om met voor keurstemmen in de Staten tt komen, en vertel aan iedereer die ernaar vraagt dat ik niet de ambitie heb om daar een zete te veroveren. Daarom wilde il ook alleen een onverkiesbare plaats innemen." Wanneer Laurier deson danks een zetel binnen zot slepen, heeft hij een pro bleem. Bij GroenLinks geld immers de regel dat het on; mogelijk is op twee plekker een zetel in te nemen. Wet: houder Laurier zou dan moe ten kiezen. En wat zou hij dar kiezen? „Ik vind het veel te hy; pothetisch om daarop in t« gaan. Met zo'n lijst wil je aai de achterban duidelijk maker wat je als partij in de samenle ving allemaal doet. Daaron sta ik op die lijst, niet omdat il gekozen wil worden." De strijd tegen een baggerdepot in de Oostvlietpolder is nog niet ge streden. Om dat te onderstrepen reed"de Stichting Belangenbehartigi Oostvlietpolder afgelopen zaterdag een aanhanger met het opschrift 'Stop baggerstort Leiden' de polder in. foto hielco kuipI leiden robbert minkhorst De tegenstanders van de aanleg van een baggerdepot in de Leidse Oostvlietpolder zetten hun strijd voort. De gemeente heeft dan wel gezegd dat de slibstort niet in het bestem mingsplan wordt opgenomen, gerust op de goede afloop is de Stichting Belangenbehartiging Oostvlietpolder nog lang niet. De stichting richt haar pijlen nu op de provincie Zuid-Holland. „Zolang het depot niet is af geblazen, hangt de dreiging in de lucht", zegt secretaris P. Heidt van Belangenbehartiging Oostvlietpolder. Zeker gezien de verontwaardigde reactie van de provincie op het besluit van de gemeente, blijft er reden tot zorg. Zuid-Holland kan immers altijd de gemeente dwingen mee te werken aan de aanleg van een stortlocatie, door een zogeheten aanwijzing, aldus Heidt. „Ook de gemeente houdt de mogelijkheid in het bestem mingsplan open om later als nog een depot erin op te kun nen nemen. Hij is dus niet ver dwenen. Zolang die dreiging er is. blijven we ons wapenen en ons er tegen verzetten en ieder een wijzen op hun verantwoor delijkheden." Afgelopen zaterdag werd een tractor met aanhanger het w land vlakbij de afslag Zoeti woude-Dorp van de A4 ingei den. Op de aanhanger staat e bord met de tekst 'Stop bagg< stort Leiden', geflankeerd dc twee doodshoofden. „De pla. 1 sing van het bord is een voo zetting van onze strijd tegen baggerstort", schrijft de stic ting in een verklaring. „We gaan nu de gedeputei den en de statenleden duidel maken dat het onmogelijk om op basis van de harde rar voorwaarden die zijn gest< een baggerdepot in de Oo vlietpolder aan te leggen", v volgt diezelfde verklaring. „jl polder is daar domweg te kiel voor." Volgens een van <|j randvoorwaarden moet de j i stand tussen de stort en de 'ni j of meer aaneengesloten bebd wing' minimaal driehonde J meter zijn. Zo groot is de polq j- niet dat dat kan. In elk gej I niet als er ook nog een bed venterrein van zestig hectareJ moet. De provinciale politici kb nen ook een hoop informal* van de stichting verwachtil want de tegenstanders hebb de indruk dat zij slecht op j hoogte zijn. Volgens de stil, 1 ting is dat gebleken op een v(,J kiezingsavond in Leiden vori I week maandag. De wethouders Van Rij en Pechtold (respektievelijk eerste en tweede van links) bekijken de voormalige graansilo's in Amsterdam. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9