Heineken verliest terrein concurrenten waarheid in de Verenigde Staten KLM: 2,4 miljard voor tien nieuwe Boeings Oerdegelijke textielgigant Zeeman slaat een nieuwe koers in Economie >luwe juristen claimen Itille liefde Beethoven Rabo verdraait volgens 6 I AAN DAG 1 MAART 1999 jqCAO bereikt voor baggeraars roerden De baggeraars krijgen in een nieuwe CAO in vijftien paanden er 3,5 procent loon bij. Bonden en de Vereniging voor jVaterbouwers in Bagger-, Kust- en Oeverwerken hebben daar- )ver een principe-al&oord bereikt. De overeenkomst die ingaat op 1 januari van dit jaar laat de lonen op 1 april stijgen met twee S orocent, op 1 juli en op 31 december met de prijscompensatie ran maximaal een half procent en op 1 januari nog eens met '■|en procent. De CAO gaat gelden voor ongeveer 3.000 bagge rlaars. Verder zijn afspraken gemaakt over de WAO, de overuren, 1 Reiskostenvergoeding en over het ontzien van oudere werkne- §>ers. 0.1 ^Nederlandse eierdoos met tekst 0.1 5,Steen Eierhandel Kwetters uit Veen (NB) verpakt vanaf volgen de week zijn viergraneneieren in een vernieuwde eierdoos. Die 2 jalt op door zijn grote voorkant. Daarop verschijnt straks meer 7 Cekst en uiüeg over de inhoud. „Marktonderzoek heeft uitgewe- n'£en dat de klant maar moeilijk onderscheid kan maken tussen 7,alle eierdozen kan maken", verklaart uitvinder P. Koelewijn zijn Heus voor het afwijkende model. De Brabander is vanaf het eer ste knip- en plakwerk tot aan het productiemodel anderhalf jaar 2o!(jezig geweest. Voorlopig zijn de dozen alleen in Nederland in g pmloop. Tegen het einde van het jaar verscheept de fabrikant ze 8^ok naar Brazilië en nieuw Zeeland. 12,( Banken geheimzinnig over chipknip 2Hen haag De banken weigeren gegevens te verstrekken over het 10,gebruik van de chipknip. Uit de summiere gegevens die de ban- 7/een verstrekken, blijkt echter dat de elektronische portemonnee 3 |een succes is. Het pinnen daarentegen is een doorslaand suc- 2^es. Het afgelopen jaar werd er in totaal 595 miljoen maal ge l-bind, een groei met 23 procent ten opzichte van 1997. Interpay, o jle organisatie die het betalingsverkeer voor de banken regelt, 2!wil geen gevens verstrekken over het aantal betalingen met de •Chipknip. „Dat geeft een te scheef beeld", zegt een woordvoer der. Inmiddels zijn 12 miljoen bankpassen geschikt voor chip- ïxnipbetalingen. Het grootste succes in 1998 was de uitbreiding ®|an het aantal betaalmogelijkheden bij parkeergarages in dertig 3Ïijteden. In die garages betaalt de klanten per maand zo'n 6.000 o.ceer met chipknip. j Personeel Duffel weer aan het werk Brussel/duffel* Het productiepersoneel van Hoogovens Alumi nium in het Vlaamse Duffel heeft vrijdagmiddag het werk weer Hervat. Eerder op de dag had het personeel besloten voor onbe- o^aalde tijd in staking te gaan. De arbeiders verzetten zich tegen o.:;en veiligheidsplan van de directie, waardoor zij binnen het be- Q-jlrijf te allen tijde een helm dienden te dragen. De directie ziet 2#aar nu van af. Alleen bij gevaarlijke werkzaamheden moeten ••jle medewerkers een helm dragen. Verder krijgen zij een winst- premie van 15.000 frank (825 gulden), in plaats van de eerder Voorgestelde 3.000 frank (165). De staking brak woensdag al uit 1 bnder de duizend productiemedewerkers. Vrijdag besloot 83 i"procent de actie voor onbepaalde tijd voort te zetten. De vier- Honderd leden van het kantoorpersoneel deden niet mee. 5 FNV: Bescherming 'klokkenluiders' {Amsterdam De FNV mist in de wet bescherming voor werkne- i!mers die misstanden binnen hun bedrijf aan de grote klok han- J 2'^en- ®eze zogenoemde klokkenluiders kunnen ontslag krijgen Hmdat ze bijvoorbeeld de geheimhoudingsplicht schenden. Dat 22,overkwam onlangs een OR-lid van de Vlissingse werf De Schel ly'jle die de minister inlichtte over financiële misstanden bij het Voor de overheid gesteunde bedrijf. Zijn ontslag werd tijdens 0 iuridische procedures tot het hoogste niveau bevestigd. Geen 8 [echter woog mee dat hij recht had op vrijheid van meningsui- 2/ing en dat hij handelde vanuit een maatschappelijk belang. De ®-/akcentrale stelt dat het ontbreekt aan heldere wetgeving voor Vet recht op meningsuiting binnen bedrijven. "•Verbod nodig op concurrentiebeding' Amsterdam De FNV vindt dat er een wettelijk verbod moet ko- ^■jnen op het concurrentiebeding. Zo'n beding houdt in dat een 2]iverkgever vastlegt dat zijn werknemer na de overstap naar een •Concurrent bepaald soort werk niet mag doen. De vakcentrale Tindt een stok achter de deur zoals het concurrentiebeding te- >en oneerlijke concurrentie of misbruik van kennis en contac- :en onnodig. Als daarvan al sprake is, dan heeft de voormalige werkgever genoeg middelen om het tegen te houden, zoals een ton geding. 106^ 128n haag anp 114idwig van Beethoven zou 'Für i28ise' hebben gecomponeerd •2^for een geliefde met wie hij ^ïjmmer is gehuwd. Twee eeu- ïoien later proberen Nederland- juristen dit monument van i2gmantiek te claimen om hun •oiensten aan de man te bren- 117,n ïooHet Haagse Bureau Shield •oijark heeft de eerste negen to- u|n van het beroemde piano- neerk als reclametune gedepo neerd bij het Benelux-merken- io9?reau. In een proefproces •07joet komende week blijken of rechter deze claim erkent, ïoalet gaat niet echt om onze ju- S|7dische dienstverlening nu- 72ïceert woordvoerder B. Kist 6iin het bureau. „Wij willen 51(iidelijkheid over de vraag of !n melodie ook merkenrechte- k kan worden beschermd. Jorzover wij weten is deze aaniak een wereldprimeur." 2®Bedrijven en instellingen pro- 54§ren zich te onderscheiden ïor slagzinnen, beelden en jjllfs kleuren als exclusief merk 3,2 claimen. „Daar zijn in het 37-Qrleden verschillende proces- 3qÏi over gevoerd, waarbij de 2iens steeds wat verder werd 2-7%legd", zegt Kist. „Aanvanke- n kon je een kleur niet als i6|erk deponeren, maar nu is dat algemeen aanvaard. Denk maar aan het groen van de PTT." Volgens Kist onderscheiden bedrijven zich de laatste tijd steeds meer met behulp van klanken. „Denk aan de tune van Randstad Uitzendbureau. Die wordt tegenwoordig op de radio uitgezonden, zonder dat de merknaam nog wordt ge noemd." „De bescherming van het merk is gekoppeld aan specifie ke activiteiten in het econo misch verkeer. Dat betekent in ons geval dat alleen iemand die juridische diensten aanbiedt met gebruik van deze tune kan worden aangepakt. Vergelijk het met de merknaam Ajax. Die wordt zowel gebruikt voor een schoonmaakmiddel, een voet balclub als een brandblusser." Beethoven componeerde de 'tune' in het voorjaar van 1810, toen hij wilde trouwen met Therèse Malfatti. Van dat voor genomen huwelijk kwam niks terecht en het werk werd pas 57 jaar later uitgegeven. De be faamde vroeg-romantische componist had een verschrik kelijk' handschrift, zodat nooit helemaal duidelijk zal worden of hij bij het componeren van het minuscule meesterwerk Therèse of een onbekend geble ven Elise in gedachten had. -10 MAART 1999 'OORJAARSBEURS RADE MART UTRECHT R5,00-3«i^roo{s|^ioivfood Jiancblscer^ruip Opvallende investering van luchtvaarttnaatschappij seattle ronald frisart De KLM trekt 1,2 miljard dollar (2,4 miljard gulden) uit voor tien nieuwe Boeing-vliegtuigen. KLM-directeur P. Hartman heeft dat bekend gemaakt in de Amerikaanse stad Seattle. Daar nam hij vrijdag KLM's eerste Boeing 737-800 in ontvangst. Het splinternieuwe toestel arri veerde zaterdagmiddag op Schiphol. De nieuwe KLM-orders om vatten de aanschaf van vier Boeings 747-400 en vijf van het type 737-800. Daarnaast zal een Boeing 767-300ER worden ge- leased. Dat de KLM heeft besloten tot een omvangrijke investering is opvallend. Veel andere maat schappijen hebben al geplaats te orders juist geschrapt. Vooral de economische crisis in Oost- Azië speelt de luchtvaart par ten. Boeing-directeur A. Mullaly zei in Seattle echter dat zijn be drijf erop rekent dat het lucht vervoer jaarlijks met vijf pro cent zal groeien zodra de markt in Azië weer aantrekt. Hij zei hoop te putten uit het feit dat het herstel in Zuid-Korea en Thailand sneller is ingetreden dan verwacht. De eerste nieuwe 747 wordt volgend jaar aan de KLM gele verd, de laatste in 2005. Ze zul len worden ingezet op de lange, intercontinentale routes. Een al eerder bestelde Jumbo neemt de KLM in augustus dit jaar in ontvangst. De zaterdag in Nederland aangekomen 737-800 is de tachtigste Boeing in de KLM- vloot. Het vliegtuig ter waarde van ruim 80 miljoen gulden draagt de naam Zwaan. Het is voor het eerste sinds de jaren dertig dat weer een KLM-toestel naar een vogel is genoemd. Vol gens directeur Hartman is voor de naam Zwaan gekozen, om- De eerste 737-800 van de KLM stijgt op van Boeing Field, het vliegveld van de gelijknamige Amerikaanse vliegtuigfabriek in de stad Seattle. dat de KLM-televisiespotjes waarin deze vogel figureert zeer populair zijn. De vijf zojuist bestelde Boeings 737-800 met plaats voor 150 passagiers worden in gezet op korte en middellange routes in Europa. Volgens Hart man valt te denken aan vluch ten naar Parijs, Athene of Mos kou. De nieuwe 737-800's die nen ter vervanging van vijf 737- 400's. Al eerder bestelde de KLM vier Boeings 737-900. Het eerste toestel van dat type wordt in 2001 afgeleverd. De KLM gaat als eerste Europese maatschap pij vliegen met dit toestel voor 177 passagiers. Hartman benadrukte in Seattle dat het er voor lucht vaartbedrijven in de volgende eeuw om gaat, te zorgen voor duurzame groei. Economische en milieu-aspecten moeten daarbij in balans worden ge bracht, zo zei hij. Volgens de KLM-directeur draagt een mo derne vloot daaraan bij, omdat nieuwe vliegtuigen minder la waai maken en minder afval stoffen uitstoten dan oudere foto boeing toestellen. Hartman sloot niet uit dat de KLM ook vliegtuigen gaat ko pen van het Europese Airbus. De types A330 en A340 zouden in aanmerking kunnen komen. Maar in aanwezigheid van Boeing-topman Mullaly zei Hartman dat ook de nieuwe Boeing 777 nadrukkelijk in beeld is. Sigarenboer bedient nog maar kwart rokersmarkt den haag anp De sigarenboer op de hoek moet steeds meer terrein prijsgeven. De tabakswin kels hebben nog 26 procent van de rookwarenmarkt in- handen. De supermarkten rukken op met 36 procent, de benzinepomp is goed voor vijftien procent. De rest van de sigaretten, shag en sigaren gaat via andere kanalen, zoals de horeca. Uit de jongste gegevens van het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel HDB blijkt dat de tabaksspecialist het steeds meer moet hebben van andere 'gemaksmark- ten'. Het gaan dan om snoep, wenskaarten, lec tuur en kansspelen. In Nederland is in 1998 zo'n 5,7 miljard gulden uit gegeven aan rookwaren. De sigarenboer reikte voor 2,3 miljard aan chocolade en suikerwerk over de toon bank. Wenskaarten en lec tuur waren goed voor res pectievelijk 500 en 890 mil joen. Aan kansspelen is 2,1 miljard omgezet. De HDB-cijfers leren dat alleen de lectuur- en kans- spelmarkt is gegroeid in de periode 1994-1998. De zoetwaren en wenskaarten hebben de inflatie net kun nen bijhouden. De rookwa renmarkt hoefde in het tijd vak van vier jaar niet in te leveren, ondanks de diverse accijnsverhogingen en ont moedigingscampagnes. De tabaksspecicdist telde vorig jaar 1.950 verkoop punten, een afname met vijftien procent vergeleken met 1994. Mexicaanse bierconcurrentie groeit veel harder De opmars van buitenlands bier in de VS heeft zich vorig jaar voortgezet. De import van het grootste bierland ter wereld groeide met ruim vijftien procent. Heineken wist dat percentage lang niet te halen en raakte daardoor ver der achterop .bij de Mexicaanse brouwers, die met 32 procent vooruit gingen. washington anp Al in 1997 verloor Nederland zijn traditionele positie als be langrijkste leverancier van im portbier in de VS aan Mexico. Vorig jaar groeide de Neder landse export (95 procent van Heineken en de rest van Grol- sch) met slechts 6,5 procent tot 4,6 miljoen hectoliter, zo blijkt uit cijfers van de Amerikaanse organisatie van drankenimpor teurs. Heineken meldde in septem ber dat de uitvoer naar de VS, de belangrijkste exportmarkt voor het bedrijf, in de eerste helft van 1998 was gegroeid met veertien procent. Maar de brouwer voorspelde toen al een groeivertraging in het tweede halfjaar. Heineken komt woensdag met de jaarresulta ten. De Mexicanen, met als be langrijkste merk Corona, boe ken al jaren forse groeicijfers in de VS. Hun export nam vorig jaar toe van 5,1 tot 6,75 miljoen hectoliter. Het Mexicaanse aan deel van de markt voor import bier steeg daardoor van 30,8 naar 35,3 procent. Het aandeel van Nederland zakte van 26,2 tot 24,2 procent. Ook de meeste andere be langrijke landen op de Ameri kaanse markt voor importbier moesten marktaandeel inleve ren, maar minder dan Neder land. De Duitsers gingen van 7,1 naar 6,7 procent en de Brit ten van 5,6 naar 5,5 procent. Het aandeel van bier uit Cana da, dat de Amerikanen wat minder exotisch vinden, zakte van 21,2 tot 19 procent. Alleen de Ierse brouwers we ten de Mexicanen partij te ge ven qua groeicijfers. Hun ex port schoot omhoog met 43 procent tot 0,9 miljoen hectoli ter, waardoor het marktaandeel steeg van 4,0 naar 4,9 procent. Onder het Ierse bier valt Heine- kens merk Murphy's. Maar dat vormt slechts een klein deel van de afzet van de Nederlandse brouwer in de VS. Heineken moet het vooral hebben van het eigen merk. Ook wordt Amstel Light ver kocht. Pogingen om het 'gewo ne' Amstel en het zwaardere Amstel 1870 aan de man te brengen zijn vorig jaar gestaakt. De totale bierconsumptie in de VS stagneert al jaren, maar de verkoop van buitenlandse merken neemt sinds 1991 ge staag toe. Vorig jaar groeide de verkoop van importbier van 16,5 tot 19 miljoen hectoliter. Het aandeel in de totale afzet ging daardoor verder omhoog van 7,5 tot 8,5 procent. den haag gpd De Rabobank verdraait in haar advertenties de waarheid. Dat zeggen de andere banken na de Rabo-beschuldiging dat die banken met valuteringsdagen de winst opkrikken. De banken zeggen op hun beurt dat ze de valuteringsdagen gebruiken om de kosten van overboekingen te dekken. De Rabobank heeft hier volgens hen andere manie ren voor die de consument be taalt. Bij valuteren houden de ban ken geld bij het overmaken een paar dagen vast en strijken de rentewinst op. Volgens direc teur Blocks van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) verdient de Rabo de kosten van het betalingsverkeer op andere manieren terug. „Banken geven geen of een lagere rente op een betaalrekening, betalen de kos ten met opbrengsten van ande re producten of vragen gewoon geld voor overboekingen. Als de Rabobank zegt 'wij valuteren niet en zijn daarom goedkoper dan andere banken' dan moe ten ze ook aangeven waarvan ze de kosten wel betalen. De waarschuwing van de Ra bobank is volgens Blocks ge woon reclame. Hij ziet hierbij een verharding tussen de ban ken optreden. „Het is tussen de Nederlandse banken altijd on gebruikelijk geweest om met ferme uitspraken over elkaar te concurreren. Misschien is het een teken dat de bedrijfstak op dit gebied volwassen wordt." De Rabobank ontkent dat ze de kosten doorberekent. „Wij nemen die kosten zelf. Die gaan gewoon van de winst af', aldus woordvoerder Erik van Doese laar. Daarnaast zegt hij dat de Rabo zich vooral ergert aan de ondoorzichtigheid van de sys temen van andere banken. De Consumentenbond vindt de procedures ondoorzichtig. Ver der is het aantal valuteringsda gen volgens de bond altijd gro: ter dan de banken zeggen. Grootste kritiekpunt is het na deel dat mensen hebben die vaak rood staan. Omdat bij schrijvingen langer duren beta len zij meer .debetrente. Oprichter-directeur neemt afscheid van zijn bedrijf 8.180-lf Van luxe en status houdt hij niet. Tussen de middag rijdt hij met zijn Japanner naar huis voor een boter ham. Sober, streng en zuinig is de stijl, 'waar voor je geld' het 'Leitmo tiv' van Jan Zeeman. alphen aan den run vervolg voorpagina Zijn laatste dag brengt hij al niet meer door in zijn eigen kamer. Daar zit de 39-jarige P. Schouwenaar, drie maan den geleden nog topman van de Kijk shop. Het gaat allemaal snel, zeker voor een oerdegelijk familiebedrijf waarvan de leiding, net als de formule, nooit leek te zullen veranderen. Jan Zeeman (57) zit er absoluut niet mee. „Als je het liedje zo lang zingt, heb je wel eens behoefte aan een ander koor", zegt hij opgeruimd in een ka mer die uitzicht biedt op de daken van het immense distributiecentrum van de Zeeman-keten. Jan Zeeman is zoals zijn winkels: no nonsense. Hij zorgt zelf voor thee en hevelt het zakje na enige tijd over van het kopje van zijn gast naar dat van hem. Die typische Jan Zeeman-stijl lijkt, in ieder geval op topniveau, te gaan veranderen. De Zeeman Groep B.V. krijgt een raad van bestuur en zelfs een raad van commissarissen met daarin kopstukken uit de bank- en re- tailwereld. Iets anders dus dan de praktisch eenhoofdige leiding die het concern tot vandaag heeft gekend. De omslag is volgens Zeeman een gevolg van zowel zijn vertrek als de constante groei die het bedrijf door maakt. „Als oprichter-eigenaar ken je het bedrijf door en door. Ook nu we 530 vestigingen in vier landen hebben en een omzet van 600 miljoen gulden, lukt het me nog vrijwel alle processen te controleren. Voor een nieuweling ligt dat anders, die zal meer moeten delegeren. Schouwenaar is overigens geschikt omdat hij Europees actief is geweest en heeft laten zien voor de troepen uit te kunnen lopen." De keuze voor een externe opvolger, onderstreept volgens Zeeman de wil een nieuwe koers te varen. Familie overwegingen spelen minder: zoon Tom (31) is directeur verkoop geble ven. Volgens vader, die handelt naar het ijzeren principe de juiste man op de juiste plaats, zal hij in de toekomst waarschijnlijk ook niet de functie van algemeen directeur krijgen. „Tom is graag met de handel bezig. Iedereen moet doen waar hij goed in is. Ik heb me er al lang bij neergelegd dat Zee man niet eeuwig een familiebedrijf kan zijn." Jan Zeeman neemt niet plaats in de raad van commissarissen, maar blijft wel voor zeventig procent eigenaar van de Zeeman Groep. De nieuwe di rectie krijgt samen een belang van der tig procent. Zeeman gaat het onroe rend goed bestieren en hoopt zo ook minder last te hebben van de over heid, die zijns inziens teveel bedisselt en het ondernemen minder leuk maakt. „De overheid zegt te willen li beraliseren, maar komt telkens met nieuwe regels en voorschriften. Kijk naar de ondernemingsraad, die nu weer van alles krijgt opgelegd in ver band met de arbo. Het is moeilijk ge worden mensen voor de OR te krijgen, omdat ze er teveel tijd mee kwijt zijn. Ik zeg: het is 32 jaar goed gegaan, laat ons nou maar." De directie verandert bij Zeeman, - q Jan Zeeman: „De overheid zegt te willen liberaliseren, maar komt telkens met nieu we regels en voorschriften." foto reuters maar de formule zal volgens de schei- mogelijk, lage overhead en alles - in- dend directeur niet snel worden bijge- koop, distributie en verkoop - in eigen steld. „Ons streven is altijd geweest het hand houden. Ik huldig het principe: beste aan kleding en huishoudtextiel maak van alles je core-business." aan te bieden tegen de laagste mogelij- Zeeman ontkent stellig dat in tijden ke prijs. Dat wil zeggen grote aantallen van hoogconjunctuur men meer maar ook efficiency, besparen waar merkartikelen koopt en een zaak als de zijne daardoor minder goed draait. „Het is een fabel. We hadden vorig jaar een autonome omzetgroei, dus nieuwe vestigingen buiten beschou wing gelaten, van zes procent." Zee man vindt het ook allemaal logisch. „Mensen hebben meer inkomen, maar willen ook meer besteden. Ze willen allemaal twee keer op vakantie, een boot of tennissen. Het geld is snel op en dan is het maar wat fijn dat je op kleding en textiel flink kunt bezuini gen." Zijn voornaamste klanten zijn, net als vroeger, jonge gezinnen met kinde ren. De kindermode, die Zeeman zelf ontwerpt, wordt steeds belangrijker en is inmiddels goed voor een kwart van de omzet. Volgens Zeeman is het ab soluut niet waar dat zijn zaak er is voor mensen met een krappe beurs. „Leuk is dat degenen met de hoogste inko mens tegenwoordig het snelst toege ven bij Zeeman te kopen. Wie net niet meer tot de laagste inkomensgroep behoort, zegt Zeeman het vaakst niet te kennen." Zeeman baseert zich overigens op eigen waarneming. Moderne markton derzoeken 'en aan andere dure frat sen' heeft hij nooit gedaan. Wel ging hij een aantal keer per week naar een stad of dorp en vroeg aan mensen de weg naar de dichtstbijzijnde Zeeman vestiging. Met deze 'dichtbij-marke ring' controleerde hij hoe de bekend heid van zijn winkel was en kon hij de mening van de mensen horen over zijn zaak. „Meestal was dat positief. Soms voelde je afkeer of gêne, en dat spijt je dan. Maar je went eraan. Het hoort bij het hebben van een populai re zaak."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7