Bestand Kosovo raakt voor 'cybermisdaad' verder in het gedrang GOED KOOP Öcalan beschuldigt ex-vrouw van moord 2V Buitenland Obasanjo Nigeria's enige kans op democratie Ethiopië claimt 'totale overwinning' op Eritrea 10!' iAANDAG 1 MAART 1999 Onenigheid over mensenrechten 'eking De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Al lright en de Chinese minister van buitenlandse zaken Tang iaxuan willen elkaar de hand schudden tijdens een persconfe- entie. De Verenigde Staten en China hebben vandaag ruzie ge degen over de mensenrechten. Het begin van de dialoog van Ubright met de Chinese leiders resulteerde in een verbaal ge recht met Tang Jiaxuan. Albright zei dat Washington het optre- ien van de Chinese politie tegen pro-democratische activisten jetreurde. Tang vervloekte Washington omdat het zich met de Dinnenlandse aangelegenheden van andere landen bemoeit. foto reuters natalie behring ;n663ossi wil de gevangenis in iAILAan Umberto Bossi wil de cel in. De leider van de separatis- ische Lega Nord weigert, tot wanhoop van de partijtop, in ho- beroep te gaan tegen een veroordeling tot 40 dagen cel. Ook de mogelijkheid de celstraf om te laten zetten in dienstverle ning, wijst de Italiaanse senator van de hand. „Hou op met ^■ienstverlening. Ze veroordelen mij tot gevangenis, en dus ga ik He gevangenis in", aldus Bossi. Hij is veroordeeld wegens ^■maad nadat hij tijdens een verkiezingsbijeenkomst had gezegd ^fcat er onderzoeksrechters zijn met 'al te veel zin om mensen in ^le boeien te slaan'. Dode bij bomaanslagen in Zambia .usAKAIn de Zambiaanse hoofstad Lusaka zijn gisteren zes Dommen ontploft. Een van de doelen was de Angolese ambas sade, waar een van de bewakers werd gedood. De ambassade is iwaar beschadigd. De Zambiaanse minister van justitie heeft jezegd dat het leger en de veiligheidstroepen in de hoogste v itaat van paraatheid zijn gebracht. Een van de bommen trof de ?lektriciteitsmaatschappij. Een andere explosie verwoestte een y belangrijke waterleiding waardoor Lusaka, een stad van drie niljoen inwoners, zonder drinkwater is komen te zitten. Ook de ^Amerikaanse internationale school in Lusaka werd getroffen. öH Khatami-aanhangers op winst in Iran' jeheran Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Iran hebben te- '^fënstanders van de gematigde president Khatami in de hoofd- ïdeijtad Teheran geen enkele zetel weten te veroveren, zo blijkt uit /oorlopige uitslagen die vandaag bekend werden gemaakt. Van ie vijftien zetels in de Islamitische Raad van de hoofdstad waar ver vrijdag werd gestemd gingen er twaalf naar Khatami-ge- 45;rouwen en drie naar onafhankelijke kandidaten. Bij de eerste 5(gemeenteraadsverkiezingen sinds de islamitische revolutie van [979 lijkt de opkomst hoog. De verkiezingen worden be als test voor president Khatami, die in mei 1997 met Overweldigende meerderheid werd gekozen. uu. [RA demonstreert tegen 'obstructie' Duizenden aanhangers van het Iers Republikeins Leger ^^IRA) hebben gisteren in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast te gen de 'protestantse.obstructie' van het vredesproces gedemon- 1 itreerd. Mitchell Mc Laughlin, voorzitter van Sinn Fein, de poli tiek vleugel van de IRA, zei 'alleen zaken te doen met de unio nisten als gelijken'. Tegelijk meldde Martin Mc Guinness, deel nemer voor Sinn Fein aan de vredesonderhandelingen, dat de iRA nooit voor 10 maart ontwapend kan zijn. Volgens hem Icomt dit neer op 'overgave door de IRA'. Alleen als de IRA zijn ivapens inlevert mag Sinn Fein van de unionisten in de nog op le richten Noord-Ierse regering zitten. v: h/a! 'S raden 'hamsteren' voor 2000 aan Washington Een Senaatscommissie in de Verenigde Staten sloeg gisteren alarm over de computerchaos die op 1 januari _>000 kan uitbreken. Robert Bennett, voorzitter van de senaats- rommissie vindt het een 'zeer ernstig en reëel probleem'. Amerikanen moeten ingeblikt voedsel en flessen water inslaan. "Het millenniumprobleem is als een orkaan die twee a drie da gen duurt." De studie wijst verder op de dreiging voor de we reldhandel. „We weten niet zeker of belangrijke handelspart ners als Japan, Venezuela en Saudi-Arabië op tijd hun compu- :ers op orde hebben." Bennet maakt zich speciaal zorgen over le vliegvelden, ziekenhuizen en scheepvaartindustrie. Ballon begint aan recordpoging :hateau-D'OEx De Zwitserse psychiater Bertrand Piccard begint /andaag samen met de Brit Brian Jones aan zijn derde en vol gens hem laatste poging om met een luchtballon zonder tus senlanding om de aarde te vliegen. Piccard en Jones denken pun tocht in zestien dagen te volbrengen. Ze hadden al eerder «villen starten, maar dat was niet mogelijk door de zware sneeuwval en de harde wind. De voormalige ballonvaartpartner an Piccard, de Britse ingenieur Andy Elson is samen met Colin Prescott al anderhalve week op weg met een poging om zonder bnderbreking om de aarde te vliegen. Cyprus wil troepenmacht Nicosia De Verenigde Staten staan open voor het idee van de stationering van een internationale troepenmacht op Cyprus. Dat heeft de Cypriotische minister van buitenlandse zaken Kas- soulidis gisteren gezegd na eerder met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright te hebben gesproken. Kassou- lidis verzekerde Albright ervan datCyprus voor de kosten wil Opdraaien van de operatie die de stabiliteit op het eiland moet garanderen. Cyprus is sinds 1974 verdeeld in een Grieks-Cy priotisch en een Turks-Cypriotisch deel. Turkije heeft 35.000 Soldaten gestationeerd in het noorden van Cyprus. Gesprekken over de hereniging van beide delen verkeren sinds 1997 in een impasse. Cuba arresteert tientallen dissidenten havana De Cubaanse politie heeft gisteren meer dan 30 dissi denten opgepakt. Nog eens twintig tegenstanders van het com munistische regime en onafhankelijke journalisten zijn thuis bezocht door de politie. Na een mondelinge waarschuwing durft het merendeel de woning niet meer te verlaten. De razzia tvas een van de grootste van de afgelopen jaren. Vandaag begint in de hoofdstad Havana het proces tegen vier belangrijke oppo sitieleden. Het viertal wordt beschuldigd van opruiing. De drie mannen en een vrouw werden in juni 1997 gearresteerd nadat rij openlijk kritiek uitten op de communistische partij en aan drongen op hervormingen. De Cubaanse regering heeft de ar restaties niet bevestigd. Libië wijst ultimatum Lockerbie af cairo-tripoli Libië heeft zaterdag het Brits-Amerikaanse ulti matum in de zaak Lockerbie afgewezen. Afgelopen vrijdag lie ten Londen en Washington weten dat Libië nog een maand de tijd heeft om de twee verdachten van de bomaanslag op de Amerikaanse Boeing-747 uit te leveren. Het toestel stortte in 1988 neer boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Daarbij verlo ren 270 mensen het leven. Vorig jaar waren de Verenigde Naties met de betrokken partijen overeengekomen dat de twee in Ne derland berecht zouden worden Volgens Schots recht. De VN- Sancties tegen Libië zouden dan worden opgeschort. Libië eist hu dat de sancties worden opgeheven. Nieuwe aanval van VS op Irak WASHINGTON DPA-Rtr Amerikaanse gevechtsvliegtui gen hebben gisteren militaire doelen in het noorden van Irak aangevallen. Daarbij zijn drie mensen om het leven gekomen, zo meldt het officiële Irakese persbureau INA. Volgens INA zijn ook burgerdoelen aange vallen. Iraakse autoriteiten zeggen dat door de aanvallen een be langrijke oliepijpleiding is ver woest. Daarbij viel een dode. Door de pijpleiding werd Iraak se olie naar Turkije gepompt. Het Amerikaanse ministerie van defensie zei later niet te kunnen bevestigen dat de olie pijpleiding is geraakt. Dat zou volgens de woordvoerder pas duidelijk worden als foto's van het doelgebied zijn bestudeerd. Een Amerikaanse lucht machtcommandant zei dat Ira kezen het vuur op de gevechts vliegtuigen hadden geopend. Zaterdag hadden gevechtsvlieg tuigen al doelen in Zuid-Irak gebombardeerd. Daarbij vielen volgens Irak 23 gewonden. De Amerikanen en Britten dwingen af dat er geen Iraaks luchtverkeer is in een grote noordelijke en zuidelijke zone. Die no-flyzones werden na de Golfoorlog (1991) ingesteld. Sinds de grote bombardemen ten van operatie Desert Fox in december verzette Irak zich meer dan negentig keer tegen de patrouilles in die zones. Op Zweedse premier Olof Palme ankaraafp De leider van de Koerdische ar beiderspartij, PKK, öcalan heeft volgens de populaire Turkse krant Sabah zijn ex-echtgenote beschuldigd van betrokkenheid bij de nooit opgehelderde moord op de Zweedse premier Olof Palme in februari 1986. In een artikel over de 'beken tenissen van öcalan' schrijft Sa bah dat öcalan zijn ex-vrouw Kesire ervan beticht dat zij op dracht heeft gegeven voor de moord op de populaire Zweed se premier. De moord zou zijn gepleegd door enkele naasten van de vrouw, öcalan zou daar van op de hoogte zijn geraakt na de aanslag, zo heeft hij vol gens Sabah aan zijn ondervra gers op het gevangeniseiland Imrali verteld. Kesire öcalan kreeg volgens de Turkse pers in 1985 ernstige onenigheid met haar man over de gewapende strijd van de Koerden tegen Turkije. Na de echtscheiding verliet zij met een groepje tegenstanders van öcalan de PKK. Vorig jaar verklaarde de voor malige rechterhand van Öcalan, Semdin Sakik, tegenover de Turkse politie dat de moord op Palme het werk van de PKK was. Sakik zei toen dat de orga nisatie de aanslag nooit had op geëist om te voorkomen dat de Europese landen de PKK zou den gaan beschouwen als een terroristische organisatie. Door nieuwe zware gevechten en Servische militaire manoeuvres Tllfpmnl WilJir^rhllwt De wapenstilstand in Kosovo wordt steeds brozer. Waar nemers vrezen dat gevechten en Servische militaire ma noeuvres de tweede ronde van de vredesconferentie in Frankrijk, die 15 maart moet beginnen, in gevaar bren gen. Dit weekeinde werden opnieuw zware gevechten tussen Servische troepen en het Kosovo Bevrijdingsleger (UQK) gemeld. Servische legereenheden zijn op weg naar het gebied, volgens Belgrado in het kader van reeds geplande 'wintermanoeuvres'. Bijzonder gespannen was de si tuatie bij Orahovac, waar hon derden Serviërs protesteerden Servische troepen schoten za- tegen de ontvoering van twee terdagnacht bij Kosovoska Mi- landgenoten, volgens de beto- trovica met scherp, kennelijk gers door het UQK. Duizenden om de etnisch-Albanese bevol- Kosovo-Albanezen sloegen gis- king te intimideren. Er werd teren op de vlucht naai* Mace- ook weer gevochten bij Vucitrn. donië, in een poging te ontko- BELGRADO-PRISTINA men aan felle gevechten bij Kacanik. Duizenden etnische Albane zen herdachten gisteren ook dat het een jaar geleden was dat de oorlog begon. In het dorp Li- kosane, waar het allemaal be gon, werd een plechtige bijeen komst gehouden om de dood van 25 dorpelingen te herden ken. De Servische media schreven in het weekeinde intussen dat Belgrado Kosovo voor geen en kele prijs zal afstaan. Autono mie zal nog worden geaccep teerd, maar onafhankelijkheid niet. Soortgelijke geluiden wa ren te horen op politieke bij eenkomsten van de regerings partijen. Intussen lieten verte genwoordigers van de Kosovo- Albanezen blijken bereid te zijn bij de vervolgconferentie een vredesakkoord te onderteke nen. De toch al slechte sfeer tus sen de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) en Belgrado werd in het weekeinde nog verder ver pest door een tweede incident waarbij Servische politie OVSE- waarnemers aan de grens van Macedonië tegenhield, omdat ze hun auto niet wilden laten doorzoeken. De OVSE neemt de zaak hoog op, omdat fouillering in strijd is met de afspraken. Belgrado op zijn beurt beticht de OVSE van partijdigheid voor het UÖK. LONDON Rtr-ANP De politie dreigt de strijd tegen de internationale computercri minaliteit te verliezen. Om geen onoverbrugbare achterstand op de 'informatiesnelweg' op te lo pen, zal een geweldige inspan ning nodig zijn. Die waarschu wing uitte Paul Higdon, het hoofd van de criminele inlich tingendienst van Interpol, van daag op een internationaal po- litiecongres in Londen. De Interpol-chef speelt met kantoren in 177 landen een cruciale rol in de opsporing van wereldwijde criminaliteit. Hij schetste een doemscenario voor het internationale opspo ringsapparaat. Waar ingewijden al jaren bang voor waren, lijkt waarheid te worden, stelt Higdon vast. Cybercriminelen zijn opspo ringsambtenaren veelal te snel af. Higdon noemde als voor beeld het witwassen van crimi neel geld dat via Internet kan worden doorgesluisd van land naar land, waarna het verzilve ren een makkie is geworden en de politie het nakijken heeft. Higdon beschreef ook de geva ren van 'cyberterroristen', die via de computer met gemak het maatschappelijk verkeer in een stad kunnen platleggen. Verder wees Higdon op de verspreiding van kinderporno via Internet. Uit een onderzoek van de Universiteit van Pitts burg blijkt volgens de Interpol chef dat dagelijks meer dan een miljoen foto's en videofilmpjes worden bekeken. Sommige pe- doseksuele sites worden soms wel 1.200 keer per etmaal be zocht. nairobi frans van den houdt correspondent Voormalig militair leider Olusegun Oba sanjo (61) is de nieuwe president van Nige ria. Nu het grootste deel van de uitslag be kend is, wordt duidelijk dat hij zaterdag zijn enige tegenkandidaat Olu Falae met een fikse meerderheid heeft verslagen. Obasanjo dient op 29 mei als burgerpresi dent de macht over te nemen van het mili taire regime van Abdulsalami Abubakar. De Nigerianen hopen dat hiermee voor goed een einde is gekomen aan de militaire overheersing en onderdrukking, waaronder het land de afgelopen decennia gebukt is gegaan. Sceptici menen echter dat met Obasanjo-de militairen nog altijd een ferme greep op de macht houden. Verliezer Falae wijst de uitslag overigens af vanwege ver kiezingsfraude. Vorig jaar werd door het door de jaren heen steeds sceptischer geworden Nigeri- aanse volk al verondersteld dat het leger wel bereid was de macht over te dragen aan een burgerbestuur, maar alleen als dat geleid werd door een man van hun keuze. Met de kandidaatstelling van Obasanjo, die na twintig jaar terugkeerde op het politieke toneel, stond voor iedereen vast dat hij die keus was. Zeker toen bekend werd dat ex-dictator Ibrahim Babangida Obasanjo's Democrati sche Volkspartijp (PDP) een flinke financië le injectie had gegeven, terwijl ook andere hoge militairen zich openlijk achter de PDP-kandidaat schaarden. Die ontwikke ling betekende voor veel mensen een grote teleurstelling. Ze hadden gehoopt dat na Abubakar een echte burgerpresident het land zou gaan leiden. Obasanjo stond van 1976 tot 1979 als gene raal aan het hoofd van een militaire dicta tuur. Hij droeg de macht vrijwillig over aan een gekozen burger, Alhaji Shehu Shagari. Laatstgenoemde moest niet lang daarna echter alweer het veld ruimen voor een vol gend militair bewind. Obasanjo verliet het leger en ging zich toeleggen op de land bouw. Later reisde hij de wereld rond als fervent tegenstander van militaire junta's en promotor van democratisering in Afrika. In maart 1995 werd hij gearresteerd door de toenmalige despoot Sani Abacha, op be schuldiging te hebben meegewerkt aan een poging tot staatsgreep. Hij werd aanvanke lijk ter dood veroordeeld, een straf die later onder internationale druk werd omgezet in levenslang. Toen Abacha vorig jaar juli plotseling overleed, werd Obasanjo vrijge laten. Hij bestreed toen nog elke suggestie dat hij presidentiële ambities had. Addis abeba-asmara anp-afp-Rtr ten waren uitgebroken in het omstreden gebied. Ethiopië heeft dit tegengesproken. Vol gens de woordvoerster van de regering zouden er in het ge bied 'geen Eritrese troepen meer zijn om tegen te vechten'. Toch zegt Ethiopië dat de kans op een duurzaam staakt-het- vuren voorlopig 'minimaal' is. De strijd tussen Ethiopië en Eritrea laaide vorig jaar mei op, toen Eritrea de door Ethiopië bestuurde Badme-vallei bezet te. Eritrea werd in 1993 op vreedzame wijze onafhankelijk van Ethiopië. De betrekkingen tussen de twee voormalige bondgenoten verslechterden toen Eritrea in 1997 een eigen munt invoerde. Voorbijgangers bekijken de tussenstanden van de Nigeriaanse presidentsverkiezingen op een schoolbord in de hoofdstad Lagos. foto ap clementntaye Het is niet duidelijk of Obasanjo uiteinde lijk op een eerlijke manier heeft gewonnen, of dat hij door het leger via malversaties aan een overwinning is geholpen. Olu Fa lae, gemeenschappelijk kandidaat voor de Alliantie voor Democratie (AD) en de Tota le Volkspartij (APP) liet gisteren weten de uitslag niet te zullen accepteren, omdat er volgens hem op grote schaal met de stem men is geknoeid. Onafhankelijke waarnemers menen echter dat de geconstateerde onregelmatigheden niet van dien aard zijn dat de verkiezingen ongeldig moeten worden verklaard. Over het algemeen omschreven de waarnemers de verkiezingen als redelijk vrij en eerlijk, al waren de meesten opnieuw teleurgesteld over de opkomst, die met een gemiddelde van 25 procent erg laag was. De meest serieuze klachten over malversa ties waren afkomstig uit het zuidoosten van het land, waar zaterdag al duidelijk was dat er op grote schaal verkiezingsfraude was gepleegd. Stembussen bleken al vol te zit ten met op de PDP-kandidaat uitgebrachte stemmen, nog voordat kiezers zich bij het stembureau hadden gemeld. Op andere plaatsen zou de opkomst 100 procent zijn geweest, wat zo goed als onmogelijk is. Feit blijft dat het Obasanjo is die de ko mende jaren Afrika's dichtsbevolkte land (120 miljoen inwoners) uit de huidige crisis - ingezakte economie, chronische brand stoftekorten, wijdverbreide armoede, welig tierende corruptie, slechte sociale voorzie ningen - zal moeten zien te halen. Voor standers van Obasanjo menen dat hij de enige is die kans van slagen maakt, omdat hij met het leger achter zich niet bang hoeft te zijn voor een spoedige coup en hij zich daarom helemaal op zijn zware taak kan richten. Obasanjo geniet ook internationaal het no dige aanzien. Dat is belangrijk, gezien de hulp die het land de komende jaren hard nodig zal hebben van de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds en andere Westerse donoren. Veel van de noodzake lijke westerse steun zal afhangen van de vraag of Obasanjo van Nigeria weer een echte democratie zal maken, met een even wichtige grondwet en verdeling van 's lands rijkdommen. Van hem wordt boven dien verwacht dat hij de federatie met z'n 36 deelstaten weer inhoud geeft. Ook een gelijke behandeling van de vele stammen die Nigeria telt, is voor veel men sen een voorwaarde voor een geslaagd pre sidentschap. Een van de etnische groepen die bij voorbaat blij was met deze verkie zingen zijn de Yoruba, met 25 miljoen le den een van Nigeria's grootste stammen. Zowel Obasanjo als Falae behoort tot de stam. Met een Yoruba als president hoopt die eindelijk erkend en gerespecteerd te worden. Onder de diverse militaire dictatu ren zijn de Yoruba en vele andere stammen uit het zuiden volledig op een zijspoor ge rangeerd door noordelijke stammen, waar toe ook de opeenvolgende militaire leiders behoorden. Ethiopië heeft gisteren 'de tota le overwinning' in de oorlog om een grensgebied met Eritrea opgeëist. De Eritrese troepen zijn verslagen en de omstreden Badme-vallei is heroverd, zo liet de regering in Addis Abeba we ten. Bij het laatste offensief zouden de Ethiopische troepen duizenden Eritrese militairen hebben gedood, verwond of ge vangengenomen. Ook zouden twee Eritrese vliegtuigen zijn neergeschoten. De VN-Veiligheidsraad kwam zaterdag op verzoek van Eritrea in een spoedzitting bijeen, en riep de partijen op onmiddelijk een staakt-het-vuren in acht te nemen. Eritrea liet tijdens de zitting weten het vredesplan van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid te accepteren. Ethiopië had het voorstel al eer der aanvaard. Het vredesplan voorziet ondermeer in de terug trekking van alle troepen uit het omstreden gebied, en de statio nering van een internationale vredesmacht. De Eritrese regering meldde gisteren dat er opnieuw gevech- Jeltsin opnieuw in het ziekenhuis moskou hans hoogenduk correspondent Een week lang leek het of Boris Jeltsin helemaal terug was. Het 68-jarige Russische staatshoofd verscheen regelmatig in het Kremlin en verzekerde samen met zijn premier Primakov op de tv dat zij niet eikaars concur renten zijn. Maar zaterdag was de euforie vervlogen. Jeltsins maagzweer speelde weer op en de Kremlinleider verdween op nieuw in het ziekenhuis. Voor lopig zal hij daar enkele dagen moeten blijven, meldde zijn lijf arts Sergej Mironov. Afgelopen woensdag had het Kremlin nog verklaard dat de behandeling van de maagzweer succesvol was afgesloten. DIEPVRIES GROENTEN boerenkool, rode kool met appeltjes of spinazie a la crème pak 450 gram I Nu 3 pakken naar keuze I 2ï9 PAGE QUILTED KEUKENPAPIER pak 3 rollen van A95 FRIKI KIPFILET fKÏLÖJ gram NU J' Aanbiedingen geldig van ma 1 t/m ja 6 maart 19? A&P Services 8V tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS S In het havenstadje Mudanya, dat dichtbij het gevangeniseiland Imrali ligt, hebben gisteren zo'n 2.000 nabestaanden van bij gevechten met Koer dische rebellen gesneuvelde Turkse soldaten geëist dat Koerenleider Öcalan de doodstraf krijgt. De PPK-voorman zit op Imrali vast, in afwachting van zijn proces. foto era staton r. winter

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5