Dijkstal wil niet alle Bosniërs terugsturen Dokter Dijk kan weer aan het werk Kok tornt niet aan extra geld zorg en onderwijs Veel vragen rond gezondheidsklachten Bijlmer Binnenland Veiling verwaarloosde pony's Zoektocht naar Winssense jongen winssen Acht duikers van de brandweer uit Oss hebben giste ren in de ondergelopen uiterwaarden van de Waal vergeefs ge zocht naar een 16-jarige jongen uit Winssen. De jongen liet za terdagmorgen op de fiets zijn hond uit. Mensen hebben hem nog gezien op de dijk bij Ewijk. Een Duitse schipper meldde za terdagmorgen dat hij in de buurt van de Ewijkse Waalbrug een zwemmer en een hond in het water zag. Toen de jongen uren later nog niet thuis was, waarschuwden zijn ouders de politie. Omdat de fiets inmiddels in het water is gevonden, vreest de politie voor een ongeluk. Het water staat erg hoog en stroomt met grote snelheid langs de dijken. Wie in het water valt, is ver moedelijk reddeloos verloren. foto anp koen verheyden Evacuatie bij brand Oosterhout oosterhout De politie heeft zaterdagnacht 125 hoofdzakelijk bejaarde flatbewoners in het Brabantse Oosterhout tijdelijk ge- evacueerd omdat er brand woedde in een onder de flats gelegen restaurant. De brand, die volgens de politie is aangestoken, on stond in een stapeltje terrasstoelen voor het restaurant. Door de hitte sprong een grote ruit en sloeg het vuur door naar binnen. Door de snelle evacuatie zijn er geen gewonden gevallen. Wel hadden enkele bewoners ademhalingsproblemen. De GGD heeft die mensen ter plaatse behandeld. Politie pakt mensensmokkelaars Rotterdam Met de aanhouding van vier mannen en een vrouw denkt het Openbaar Ministerie in Rotterdam een groep men sensmokkelaars in handen te hebben. De Marechaussee hield de verdachten zaterdagnacht aan bij de grensovergang Hazel- donk. In de auto werd een 14-jarig Marokkaans meisje aange troffen. De mannen, in leeftijd variërend van 25 tot 37 jaar, zou den zich samen met anderen met het smokkelen van kinderen uit Marokko hebben beziggehouden. Eenmaal in Nederland moesten de kinderen zwaar werk doen en werden ze seksueel misbruikt. De verdachten zouden per afgeleverd kind voor hun illegale activiteiten zijn betaald. Na de aanhouding volgde op vijf plaatsen in Rotterdam huiszoekingen waar nog eens drie uit Marokko gesmokkelde kinderen werden aangetroffen, twee meisjes en een jongen van 17. Ook werden zes vrouwen gear resteerd. 'Apotheker krijgt vier ton bonus' den haag Volgens de Belastingdienst ontvangen apothekers in Nederland per jaar samen ongeveer 580 miljoen gulden aan bo nussen en kortingen op geneesmiddelen, bijna vier ton per apo theker. Dat is twee keer zoveel als waarvan minister Borst van volksgezondheid tot nu toe uit ging. D66-Kamerlid Van Vliet reageerde voor de radio geschrokken op de cijfers. Zij vindt dat dit geld moet terugvloeien naar de begroting van Volksgezond heid om bij voorbeeld de problemen met de wachtlijsten te ver kleinen. Vijftien witwassers aangehouden Amsterdam De Amsterdamse justitie heeft de afgelopen weken vijftien mensen ppgepakt die worden verdacht van het witwas sen van in totaal zo'n 56 miljoen gulden. Elf van hen zitten nog vast. Justitie gaat ervan uit dat het om drugsgeld gaat. Bij der tien huiszoekingen zijn onder meer auto's, een bedrag van 450.000 gulden en hasj aangetroffen. Om hoeveel hasj het gaat wil een justitiewoordvoerder niet zeggen. De zaak kwam aan het rollen na een aantal meldingen van ongebruikelijke transac ties bij het Grens Wisselkantoor (GWK) op het Centraal station in Amsterdam, afgelopen voorjaar. Generaal pardon verboden messen Amsterdam Amsterdammers kunnen deze maand messen en andere wapens straffeloos inleveren op politiebureaus. Dit ge neraal pardon is een onderdeel van maatregelen tegen wapen- gebruik in de hoofdstad. De gemeente, justitie en politie begin nen volgende week een campagne waarin ze op het pardon wij zen. Vanaf april wordt op diverse fronten strenger opgetreden tegen wapenbezit. Net als in Groningen zal de politie in het centrum tussen tien uur 's avonds en zeven uur 's morgens strenger controleren op instrumenten die als wapen kunnen dienen, zoals fietskettingen of schroevendraaiers. Ook zullen portiers van uitgaansgelegenheden messen en pistolen die zij innemen, niet meer teruggeven. Wiegel ere-voorzitter JOVD den haag Oud-WD-leider Wiegel is zaterdagavond tijdens een feest ter gelegenheid van het 50-jarig jubilieum van de JOVD in Den Haag benoemd tot erevoorzitter van de liberale jongeren organisatie. Wiegel, in de jaren '70 en begin jaren '80 fractie voorzitter en vice-premier, begon zijn politieke loopbaan bij de Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie, waarvan hij van 1965 tot 1966 voorzitter was. Twee andere oud-voorzitters van de JOVD, Dick Dees en Johan Remkes, werden onderschei den met het erelidmaatschap. Dees was JOVD-voorzitter van 1969 tot 1971. Later zat hij namens de WD in de Tweede Kamer en was hij staatssecretaris van Volksgezondheid. Thans is hij lid van de Eerste Kamer. Remkes, JOVD-voorzitter van 1975 tot 1977, was WD-Kamerlid en is nu staatssecretaris van Volks huisvesting. De JOVD is de grootste politieke jongerenorganisa tie in ons land en geldt als een van de beste kweekvijvers voor de Nederlandse politiek. Antillen voeren omstreden belasting in Willemstad De Nederlandse Antillen voeren met ingang van 8 maart een nieuwe omzetbelasting in van 2 procent over elke verkoop of dienstverlening. Het Antilliaanse parlement heeft het wetsvoorstel zaterdag met twaalf tegen zes stemmen aange nomen. Door de nieuwe belasting moeten nu bijna alle onder nemingen deze heffing over hun omzet gaan afdragen. De ver wachte jaarlijkse opbrengst is 125 miljoen gulden, 25 miljoen meer dan de oude bestedingsbelasting opbracht. Het ministerie van financiën maakte eind vorig jaar bekend dat de toenmalige bestedingsbelasting per 1 januari 1999 niet meer geheven zou worden. De Raad van Advies verweet het kabinet onbehoorlijk handelen. De Vereniging Bedrijfsleven Curasao (VBC) dreigde met een kort geding. De VBC wil voorkomen dat de nieuwe om zetbelasting zonder enige vorm van voorlichting en zonder aan passingsperiode wordt opgelegd. CDA wil alleen tol op nieuwe wegen haarlem Er moeten in de randstad nieuwe autowegen bij ko men, maar daar dient de automobilist dik tol voor te betalen. Voor het bestaande wegennet en de wegen die al gepland zijn mag de overheid geen geld vragen. Daarbij dient er openbaar vervoer van hoge kwaliteit beschikbaar te zijn. Deze keus uit drie mogelijkheden behoort er voor de reiziger te zijn, zo be toogde het CDA-Tweede Kamerlid Reitsma op een verkiezings bijeenkomst in Hoofddorp. „Rekeningrijden is een van de slechtst denkbare maatregelen, want dat betekent betalen om in de file te staan", aldus Reitsma, „Ook zijn wij tegen het beta len per kilometer. Dat is een veel te zware belasting voor men sen die hun kinderen per auto naar school moeten brengen of op het platteland wonen." Aantal asielzoekers volgens Stichting Rechtsbijstand lager WD-leider Dijkstal is teruggekomen op zijn mening dat alle 23.000 Bosniërs in Nederland dit voorjaar moeten terugkeren naar hun land. Bosniërs met een verblijfsver gunning die langer dan vijf jaar in Nederland zijn, hoe ven wat hem betreft niet terug. Voor RTL4 zei hij gister avond dat eerst de Bosniërs -en anderen- die nog op een tijdelijke vergunning in Nederland verblijven, terugge stuurd moeten worden. Daarna zouden degenen aan de beurt komen die korter dan vijf jaar hier zijn, ook al heb ben zij een A-status. „En daar mag het van mij best stop pen", aldus Dijkstal. hilversum anp PvdA en D66 wezen het eerdere voorstel van Dijkstal over het terugsturen van alle Bosniërs donderdag direct van de hand. Staatssecretaris Cohen zei on verkort vast te houden aan zijn standpunt dat als vluchteling erkende Bosniërs niet moeten worden teruggestuurd. PvdA- fractievoorzitter Melkert noem de het voorstel 'onaanvaard baar' en deed de WD-ideeën af als 'verkiezingstaai'. Het aantal asielzoekers dat naar Nederland komt is aan zienlijk kleiner dan de prognose Dominee Visser: 'RARA activeren tegen asielbeleid' rotterdam gpd Dominee Hans Visser van de Rotterdamse Pauluskerk heeft felle kritiek op de politieke par tijen, die naar zijn mening de asielzoekersproblematiek ge bruiken om zich te profileren voor de statenverkiezin- gen.„Het systeem versteent en verhard en vraagt om meer ver zet. We zouden RARA moeten activeren om de boel te ont wrichten. Als er een computer met bestanden met asielaan vragen zou uitvallen, is dat een signaal in de goede richting. Ludieke licht saboterende ac ties zouden de politiek op een ander spoor kunnen zetten", aldus de predikant. „Ineens komen politici met uitspraken over dit onderwerp, terwijl het niks heeft te maken met provinciale kwesties. Maar men wil alleen even snel scoren en met dit onderwerp een ge makkelijke stemmenwinst ha len", zei Visser zaterdag tijdens een symposium over de sociale en psychische situatie van asielzoekers in 'zijn' kerk. Het symposium werd gehou den ter ere van het tienjarig be staan van de Rotterdamse Stichting Tijdelijk Opvang Te huis, waar uitgeprocedeerde asielzoekers worden opgevan gen. In de twee panden van de stichting, die worden beheerd en gefinancierd in nauwe sa menwerking met het bisdom Rotterdam, wonen zo'n 25 vooral uit Oost-Europa afkom stige uitgeprocedeerde asiel zoekers, waaronder een vijftal gezinnen met jonge kinderen. die staatssecretaris Cohen (Jus titie) hanteert voor het Neder landse asielbeleid. Dat stelt di recteur T. van Lieshout van de Stichting Rechtsbijstand Asiel Noord-Oost-Nederland. „De discussie over het aantal men sen dat naar Nederland komt en de maatregelen die vervol gens worden voorgesteld, slaan op dit moment door", aldus Van Lieshout. „Er is een dema gogische discussie gaande, die niet meer is geënt is op de wer kelijkheid." Het aantal mensen dat in de eerste zeven weken van 1999 in Nederland asiel aanvroeg is vol gens Van Lieshout ongeveer even groot als in dezelfde perio de van 1998. In 1994 lag dat aantal volgens hem aanzienlijk hoger. Een woordvoerder van het ministerie van justitie kwa lificeert de uitspraken van Van Lieshout als 'volstrekte onzin'. Volgens hem waren de cijfers van januari 1999 ten opzichte van januari 1998 al aanzienlijk hoger. Van Lieshout zegt, dat het Nederlandse ontmoedigingsbe leid nu al leidt tot een lagere in stroom dan uit de gehanteerde cijfers blijkt. „Het is duidelijk dat die maatregelen hun effect hebben op het aantal asielzoe kers. Er wordt alleen niet over gesproken", aldus Van Lies hout. De prognose van 65.000 asielaanvragen in 1999 is vol gens van Lieshout het resultaat van de gemiddelden van de af gelopen jaren. „Als je het aantal aanvragen van de eerste weken van dit jaar van die 65.000 aftrekt, houdt je voor de rest van het jaar weke lijks een verdubbeling ten op zichte van 1998 over. Dat is niet reëel", aldus Van Lieshout. Katwijkse arts week vast in sneeuw katwuk-runsburg rob onderwater Een week later dan voorzien is de Katwijkse arts Feike Dijk met zijn praktijk begonnen. Vanwege de sneeuwproble- men in Oostenrijk kon Dijk pas zes dagen later terugkeren naar zijn woonplaats. Waar de dokter vorige week zaterdag had moeten terugkeren uit Lech, arriveerde hij in de loop van afgelopen vrijdag. Zijn collega Schoonenberg nam de praktijk tot die tijd waar. Dijk heeft de 'extra' tijd in Lech niet bepaald als prettig ervaren. „Maar rampzalig was het allerminst. Het was erger dat mijn collega in Katwijk voor de ellende moest op draaien. Maar dat is gelukkig allemaal goed gegaan", zegt de arts, die met een gezin een appartement had gehuurd in de plaats, van waaruit de ex- zangeres Vanessa noodkreten slaakte, die door een landelijk ochtendblad werden opgete kend. Dijk: „Ik heb die verha len ook gelezen en ze kwamen mij erg overdreven over. We hebben al die tijd goed kun nen eten en drinken." Nadat donderdag het weer was op geklaard, kon de familie per auto de thuisreis aanvaarden. De wegen werden vanwege het lawinegevaar slechts enige uren vrijgegeven. Reizen per helikopter kwam niet in zijn gedachten op. ,,Als we dat ge wild zouden hebben, was dat onmogelijk. Er was een wacht lijst van zeker 1000 mensen." Het Rijnsburgse raadslid Huibert Kralt (Gemeentebe langen Rijnsburg) lukte het wel zich per helikoper vervoe ren. Dat gebeurde woensdag uit het Zwitserse Adelboden. Kralt vertoefde in een gebied met lawinegevaar. De weg naar Adelboden raakte afge sloten door een lawine. Kralt riep daarna de hulp van de helilopter in, voor de somma van 225 gulden per persoon. Kralt: „Het was niet zo dat de situatie in Adelboden levens gevaarlijk was, maar je voelt je niet prettig onder de omstig- heden. Dat word je gewoon zat." Vanuit Zuruch kwam Kralt per vliegtuig naar huis. Zijn auto staat nog in Zwitser land. Via de ANWB laat het voertuig naar Nederland ver- bunnik Een veiling van bijna tachtig pony's in Bunnik heeft zaterdag 30.000 gulden opgebracht. De dieren werden eind november in zwaar verwaarloosde toestand aangetroffen in weilanden in Utrecht en Maartensdijk. De verkoop van een aantal inbeslaggenomen paar den bracht eerder al 20.000 gulden op. De Dierenbescherming had de pony's en paarden voor 38.000 gulden van justitie overgenomen. Woordvoerder Niels Dorland van de Dierenbescherming is tevreden over de veiling. Niet alleen wegens de kostendekkende opbrengst, maar vooral omdat de viervoeters aan betrouwbare eigenaren zijn verkocht. De 135 tevoren geselecteerde bieders mochten twee pony's per persoon kopen en moesten garanderen dat ze de dieren ten min ste een halfjaar in hun bezit houden. Doel daarvan was handelaren buiten de deur te houden. De Shetlandpony's zijn de afgelopen maanden flink opgeknapt maar zijn de verwaarlozing nog niet alle maal te boven. Veel dieren vertonen korsten en kale plekken in de vacht. Maar zelfs de pony's die er het slechtst aan toe waren, vonden nog een koper, weliswaar voor niet meer dan de minimumprijs van honderd gulden. Een drachtige merrie van zeven jaar bracht het meest op: duizend gulden. Maar voor dat bedrag heeft de nieuwe eigenaar binnenkort dan ook twee pony's. De veiling werd vooral bezocht door ouders met kinderen. foto anp vincent boon Verkiezingen nek-aan-nekrace PvdA en VVD maastricht anp De extra uitgaven die in het re geerakkoord zijn afgesproken voor onder meer de zorg en het onderwijs, blijven wat premier Kok betreft overeind. Hij zei dat gisteren tijden een verkiezings bijeenkomst in Maastricht en werd later op de dag bijgevallen door zijn fractievoorzitter Mel kert. Op zorg en onderwijs mag absoluut niet bezuinigd wor den, zei Melkert voor de televi sie. Ze namen daarmee nog eens uitdrukkelijk stelling tegen WD-leider Dijkstal, die zich op het standpunt stelt dat geen en kele uitgavenpost kan worden uitgesloten van de komende bezuinigingsronde van tussen de drie en vier miljard gulden. Kok ziet in de tegenvallende voorspellingen over de groei van de economie geen reden om dramatisch te doen. De voorspelde groei van 2 procent dit jaar en zo'n 2 procent vol gend jaar vergeleek Kok in zijn toespraak met de rondetijden van een schaatser. De PvdA-lei- der denkt dat over de hele pe riode van vier jaar het zogehe ten behoedzame scenario van een gemiddelde groei van 2,25 procent wel wordt gehaald. Dit betekent ook dat premier Kok 'niet pessimistisch' is over de vijf miljard gulden aan las tenverlichting, nodig voor de invoering van een nieuw belas tingstelsel. Zaterdag lekte uit dat het kabinet plannen laat doorrekenen waarbij slechts drie miljard wordt uitgetrokken voor het nieuwe stelsel. De WD waarschuwde eerder dat er niet kan worden getornd aan die vijf miljard. Fractievoorzitter Mel kert zei echter dat de investe ringen in zorg en onderwijs de komende vijf tot tien jaar voor de PvdA voorop staan. „De te genvallende economische groei moet desnoods opgevangen worden in de particuliere con sumptie. Dat zal dan dus ten koste van de lastenverlichting", aldus Melkert. Hij vindt overi gens ook dat er grenzen mogen worden gesteld aan de vergoe ding van bepaalde vormen van gezondheidszorg. „Er komen steeds allerlei nieuwe technie ken bij. Daar mag je op een ge geven moment grenzen aan stellen. En als iemand dan meer wil, moet hij dat zelf bijleggen." Wat betreft de lastenverlich ting kreeg Melkert bijval van CDA-leider De Hoop Scheffer, die de zorg eveneens belangrij ker vindt dan een lastenverlich ting voor de hoge inkomens. De lastenverlichting voor de mid deninkomens rond de 60.000 gulden bruto per jaar moet vol gens hem wel doorgaan. In een interview met De Tele graaf liet D66-fractievoorzitter De Graaf vandaag met het oog op de verkiezingen woensdag weten dat de PvdA 'arogant ge drag' vertoont en dat de coalitie gevaar loopt als de PvdA na de Statenverkiezingen te dominant wordt. „De houding bij de PvdA van 'wij besturen en bepalen wat er gebeurt in dit land' wordt steeds sterker", aldus De Graaf. De D66-fractieleider ver wijst naar het gedrag van de so cialisten bij kwesties als het asielbeleid, de individuele koopbijdrage voor sociale mini ma bij aankoop van een huis, de correctieve referenda in ge meenten en de financiële af spraken in het regeerakkoord. „Neem het asielbeleid, waarbij PvdA-fractievoorzitter Melkert, maar ook premier Kok, een voorstel van een coalitiepartner achteloos terzijde schuift. Dat doe je niet." Pagina 2: Commentaar amsterdam carine neefjes Aan 'dossierkennis' zal het de parlemen taire enquêtecommissie niet ontbreken als zij deze week de gezondheidsklach ten van overlevenden van de Bijlmer ramp en hulpverleners die bij ramp be trokken waren onder de loep neemt. Ar- bo-diensten, toxicologen, milieudeskun digen, psychiaters, internisten en om streden leken beschreven in dikke rap porten alle mogelijke gezondheidsrisi co's die zich na een vliegramp kunnen voordoen. Maar hét onderzoek waarin staat waar omwonenden en hulpverle ners ziek van zijn geworden, is er nog steeds niet. Het eerste rapport dat enig inzicht geeft is afkomstig van prof. B. Gersons, hoofd van de afdeling psychiatrie van het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Gersons wordt donderdag gehoord. Ruim een half jaar nadat de El Al Boeing op de Bijlmer neerstortte meldde de psychiater dat van de 340 ge troffenen een kwart aan posttraumati sche stress-stoornis leed. Door een voortdurend gevoel van angst en onvei ligheid hadden de mensen last van ern stige concentratiestoomissen, neer slachtigheid, hartkloppingen en slape loosheid. Na behandeling van een groep slachtof fers ontdekte Gersons dat lang niet alle mensen met ernstige psychische proble men naar hem werden doorverwezen. Vijfjaar na de ramp, in oktober 1997, meldde hij dat ruim honderd mensen nog steeds last hadden van posttrauma tische stress-stoornis: ze beleefden het levensbedreigende vliegtuigongeluk re gelmatig opnieuw. In 1993 zorgde het onderzoek van Stich ting Laka, het documentatie- en onder zoekscentrum kernenergie in Amster dam, voor de eerste golf 'uranium-on- rust'. Uit het rapport van het onder zoekscollectief bleek dat de staart van de Boeing 747 verarmd uranium bevatte. Dat leidde alom tot ongerustheid onder omwonenden en hulpverleners. De GGD in Amsterdam stelde acuut een on derzoek in naar de relatie tussen licha melijke klachten en het vliegtuigonge luk. Een paar maanden later volgde een geruststellend rapport: het is onwaar schijnlijk dat betrokkenen bij de crash aan verarmd uranium zijn blootgesteld. Géén van de slachtoffers was echter li chamelijk onderzocht. Het AMC om schreef het rapport als 'flinterdun', voor al omdat slechts een handjevol mensen was gebeld. Vorig jaar stemde minister Borst in met nieuw onderzoek, nadat de Stichting Vi sie in het voorjaar een fel omstreden rapport had gepubliceerd. Een storm van kritiek barstte los. Het AMC opende vervolgens een telefonisch meldpunt, waarheen 846 mensen belden met klachten als vermoeidheid, hoofdpijn, kortademigheid en benauwdheid. ruswuk anp Uitgaande van een opkomst! van ongeveer 50 procent bij de verkiezingen voor Provinciale! Staten strijden WD en PvdAjl om de status van grootste par-j tij. Dat blijkt uit de prognose voor de Statenverkiezingen die bureau Inter/View in opdracht van het ANP en Nova heeft maakt. Bij een opkomst tussen de 45; en 53 procent zullen de libera len tussen de 25 en 29 procent van de stemmen krijgen, terwij® de PvdA volgens die prognos» tussen de 24 en 28 procent 1 scoort. Het CDA kan dan reke- j nen op ongeveer 20 procent j' van de kiezers. Door de verwachte lage op komst is het moeilijk een goedë j vergelijking te maken tussen de K prognoses voor de verkiezingen j| voor Provinciale Staten en deï resultaten van de Tweede-Ka- merverkiezingen van mei vorigV jaar, aldus Inter/View. Toerijl was de opkomst met 76 procenfl aanmerkelijk hoger dan ni! wordt verwacht. Dat was gun- i stig voor de PvdA die van ouds-Ht her relatief de grootste hinde/» ondervindt van een lage op-jjn komst. In grote lijnen komt de prog nose voor de uitslag van 31 maart overeen met het beeld I van de Tweede-Kamerverkie- j zingen. WD, PvdA en Groen Links winnen, CDA en D66 ver liezen. Deze trend blijkt ook uii de politieke barometers van de afgelopen weken. Maar als dé opkomst nog lager is dan ver wacht, dan zal dat met name voor het CDA extra stemmer opleveren, ten koste van de PvdA. Dan ontstaat de situatie dat CDA en WD het beter doer I dan mei vorig jaar, maar PvdA j| en D66 slechter. Ten opzichte van de Provin I ciale-Statenverkiezingen var vier jaar geleden zal de PvcL het altijd beter doen. Die parti bereikte toen een dieptepun met slechts 18 procent van d( stemmen. D66 zal het zeke slechter doen; toen haalde d< -j partij 10 procent, nu is de ver wachting tussen de 4 en 7 pro cent, aldus Inter/View. Betuwelijn gaat 15 miljard kosten De aanleg van de Betuwelijr met noordelijke en zuidelijki aftakking gaat rond de vijftien miljard gulden kosten. Daar re kent het Gelderse provinciebe stuur op, aldus de verantwoor delijk gedeputeerde J. de Bond op. De Bondt houdt zich al ja renlang bezig met de aanle van de goederenspoorlijn. H bestrijdt dat de goederenspoor lijn twintig miljard gaat kosten zoals de Gelderse commissari van de koningin J. Kamming meent. „Zoveel gaat de lijn ech niet kosten, daar zorgt het kabi net wel voor. Dat is overdrever Het komt ook uit de lucht val len aldus de gedeputeerde. Volgens De Bondt staat vas dat de aanleg de hoofdtak on geveer tien miljard gulden kos> I Het kabinet heeft daar negei j miljard voor gereserveerc J Doordat op tal van plaatsen ii Gelderland extra geluidsweren j de maatregelen en milieumaat regelen nodig zijn valt het eind1 bedrag hoger uit. De aanleg van de Noordtal van Arnhem naar Twente, kos j nog eens drie tot vier miljan gulden. Gemeenten langs dr tracé voeren gezamenlijk acti om de overlast binnen de pei ken te houden. Zij willen ond( andere voorkomen dat het got derenvervoer langdurig ovt bestaand spoor dwars door d woonkernen zal gaan. De aanleg van de Zuidtak val, Nijmegen naar Venlo ko? hooguit twee miljard gulder berekent de gedeputeerde. I dit gebied ligt al een bruikbac spoor. NS kampen met veel zelfmoorden utrecht gpd Het treinverkeer heeft het afgt lopen weekeinde te kampen gt had met een reeks van verin gingen als gevolg van zelfmoo: den. Twee gevallen dede zie voor in deze regio. Gemiddel worden de NS met jaarlijl tweehonderd gevallen van zei] doding geconfronteerd. Zaterdag deden zich zelfde dingen voor op het traject Gol da-Goverwelle, op het statio van Den Bosch, op een overwe tussen Eindhoven en Acht. o de lijn Haarlem-Amsterdam e op een met knipperlichten be veiligde overweg op de lijn Grc fl ningen-Hogeschool. Zonda deed zich een geval van zei moord voor bij Nieuw-Vennel j op het traject Schiphol-Leide en op het traject Nijmegen J Cuijck.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3