Matig Leython worstelt zich langs RVV Romme heeft weer babbels Ter Leede wordt niet één kans gegund Laat de concurrentie maar komen' Overdevest is tevreden met bijrol Sport ^Monsterzege Samen Sterk CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 __erduin neemt afscheid met zege >pio» Bert Verduin is winnaar geworden van de Finse alter- m (it,jeve elfstedentocht. Verduin ontsnapte tien kilometer voor >i fou einde uit een kopgroep van drie man. Arnold Stam en Jan 8. ke* Kromkamp werden tweede en derde. De winnaar soleerde ^an %r een tijd van 5 uur, 46 minuten en 53 seconden. Zijn twee )°agner^devluchters volgden op bijna twee minuten. Aan de wed- 8 Mojd deden slechts twaalf A-rijders mee. Het merendeel van het le debton meldde zich zaterdag in Amsterdam voor de achttiende fite) £>B-marathon op kunstijs. Na afloop maakte Verduin bekend Sch) (toppen met wedstrijdschaatsen op het hoogste niveau. Hij jaZja^ het niet meer combineren met zijn werk als tuinder. 10. B 21 l 71*5 linstra stopt met marathonschaatsen 118. .27 tTERDAMKlasina Seinstra stopt na dit seizoen met mara- 50 Lnschaatsen. De winnares van de Elfstedentocht in 1997 heeft (CoO te druk met haar slagerij en gezinsleven. De Friezin is lijst ri ontvoerder in het KNSB-klassement. Zij won zes competitie- Pq B^lstrijden en kan aanstaande zaterdag in Groningen de Cup /an KZilveren. Seinstra won eerder het eindklassement in 1997 en /ioererrd in 1995 Nederlands kampioen op kunstijs. Op natuurijs 120^ ze onverslaanbaar. In '95, '96, '97 en '99 schreef ze de alter- :a: iieve Elfstedentocht op de Oostenrijkse Weissensee op haar pi'lfim» In 1998 moest Seinstra, net moeder van een zoon, de ze- Du',) aten aan Gretha Smit. LEIDEN CHRIS HARTMAN De derby tussen de volleyballers van Leython en RW le verde het Leiderdorpse team een benauwde 3-1 over winning op. NOVO ontfutselde koploper VOC-Maarssen een punt en WO/Aspasia werkte zich in de nesten door van Verkerk/Odijk te verliezen. Bij de vrouwen kon Ge- mini/Kangeroes het net niet winnen van Mikro Elec- tro/SR 2. RW werd drie punten rijker door VTC Woer den te verslaan. Maarssen in de basis beginnen. Een 9-3 voorsprong ten spijt verloor NOVO het eerste bedrijf met 15-17. Vervolgens ontspon zich een duel met wisselende kansen. NOVO pakte de tweede set met 15-8, verloor de derde (5-15), maar revancheerde zich weer in de vierde (15-13). Toen in de rps-set bij een 3-8 stand van speelhelft werd gewisseld, was het duidelijk dat NOVO de partij niet zou winnen. Die set ging met 9-15 naar VOC. rid-'pC blijft in eerste klasse De mannen van RW speelden in de eerste set verdienstelijk tegen titelkandidaat Leython. Bij Leython ontbraken Hendrik Jan de Jong en Erik Opgelder, reden waarom het team moeite had in zijn ritme te komen (12- 15). Hoewel Leython niet impo neerde, kon het de drie volgen de speldelen wel in winst om zetten: 15-10, 16-14 en 15-9. Het vertrek van Arnoud van Zuylen na afloop van de derde set (hij moest uitkomen voor n (Dei! 0. De h pp AMEN KARIN PITERS Jonghi l Sv^Rijnsburgse Damclub heeft rtinaitp met een overwinning op j. verhAD ook voor volgend jaar to (itapekerd van een plaats in de ste klasse van de landelijke hpetitie. In de tweede klas- B behaalde LDG een ver- :hte overwinning op emstede en zette Samen rk tegenstander RDG-Dio 2 nJa[bf enorme overmacht van oorden: 19-1. pC gaf NOAD zaterdag al iWEMft jiet najójkeo Arjen de oij verzilverde de eerste "ouiten op bord vijf toen zijn hmm enstander blunderde. Den- 13 'Bosch volgde zijn teamge- strowpt vlot. De woeg behaalde 200 v»i brak zijn tegenstander. t')4^'nieter Jan Rijken pakte twee Wenistpunten en speelde RDC 0.40L de belangrijke voor- )00gerpng van 6-2. Alle andere 39,23jtijen eindigden in remise. -'opffjl de 12-8 overwinning ont- RUCpt RDC met zekerheid de 25,ijradatie. L32 ?et Leids Damgenootschap 1. Meh met twee invallers ge- '.77, Ickelijk van Heemstede. >pa (Dfder een verliespartij en hooi: t vier overwinningen eisten K°™1 Leidenaars de wedstrijd 09.4 14-6 voor zich op. Hans witt der opende de score met j|ter3 snelle remise, waarop Jan edj 2 Slingerland volgde. Bas Mes- semaker speelde positioneel zo sterk dat hij zijn tegenstan der geen ruimte of punt liet. Fred Ong speelde een verras sende zet en Arend van Beelen wist een eindspel dat door gaans een remise inhoud, met een mooie motiefstand tot winst af te wikkelen. LDG be zet nu de derde plaats achter Den Haag en Orca. Samen Sterk volgt in dezelf de klasse als vijfde, op twee punten van LDG. Zaterdag be haalde het tiental uit Hazers- woude een monsterzege op RDG-Dio 2. De 19-1 overwin ning is bijna ongekend in de damwereld. Bram Doeves was na een goede voordeelstand tevreden met de behaalde re mise. Op alle andere borden was Samen Sterk veel beter. Gijs de Groot, lang niet al tijd gëwend de volle mep bin nen te halen, bracht de eerste winst voor Samen Sterk bin nen. De overwinningen van Ronald van Egmond, Richard Meijer en Jo Fijen mochten er wezen. Richard Treur dirigeer de zijn tegenstander van het bord en Raymond van Es liet zijn tegenstander voelen dat hij nog niet zo'n goed klassiek speler is als hij zelf wel mag denken. WO/Aspasia, verwikkeld in het tweede team) speelde RW een strijd tegen degradatie, deed slechte zaken. De ploeg verloor de uitwedstrijd tegen Verkerk/Odijk, eveneens een team dat het moeilijk heeft, met 3-1. Setstanden: 12-15, 16-14, 15-12 en 15-3. In de tweede epi sode moest aan WO-zijde aan valler Dinant de Jong afhaken met een polsblessure. Ondanks het feit dat Niels de Nijs hem verdienstelijk verving, beteken de zijn absentie een flinke ader lating voor het team. Naarmate de wedstrijd vorderde gingen de bezoekers steeds minder duidelijk parten. Uitblinkers bij de Rijnsburgers waren spelver deler Ronald Verheij en aanval ler Arjen de Mare. Omdat Niels Groen uit het buitenland is te ruggekeerd, kan Leython in de resterende wedstrijden van het seizoen over een extra spelver deler beschikken. De NOVO-selectie werd zelfs versterkt met twee spelers: Wil- co Saab en Reindert de Wit. Beiden mochten van coach Frans van der Berg in de wed strijd tegen koploper VOC- Marian Schipper in de aanval voor RW. De Rijnsburgse vrouwen klopten Woerden. voorlopig kwijtgeraakt. FOTO MARK LAMERS presteren. Het dieptepunt Omdat ook Waterlanders won, vormde de vierde set, waarin is WO/Aspasia de aansluiting Odijk vleugels kreeg en bij met de drie ploegen aan de on- WO/Aspasia niets meer lukte, derkant van de middenmoot De vrouwenequipe van Ge- mini/Kangeroes liet zich in ei gen huis verrassen door het la ger op de ranglijst staande Mi kro Electro/SR 2. De ploeg uit Voorschoten verloor de wed strijd met 2-3. Veelvuldig fout serveren werd Gemini in de eerste set fataal. Via scores van 15-11 en 15-3 werkte het team van coach Jagtman de achter stand in sets echter weg. Jagt man: „Maar toen ging het weer mis. Niet dat Mikro beter ging spelen, maar omdat wij de fou ten maakten.'' Gemini verloor de reeks met 5-15 en was daar zo van onder de indruk dat het ook het laatste speldeel afstond. Nadat de ploeg voortdurend te gen een achterstand had aange keken werd het 11-15. Bij de vrouwen van RW was Corien Dijkhuizen weer terug in de ploeg. In de strijd met VTC Woerden had RW veel te dan ken aan invalster Florijn de Ma re. Na winst in de eerste (15-10) en verlies in de tweede set (9- 15), keek het Rijnsburgse team in de derde periode tegen 1-12 achterstand aan. De entree van De Mare gaf de ploeg evenwel nieuw elan. Mede door haar ra ke klappen en het goede spel van middenaanvalster Geertje de Boer lukte het RW de score te veranderen in 15-13. Die klap kwam VTC Woerden, de num mer negen van de ranglijst, niet meer te boven. RW deed in de vierde set wat het wilde en won via een score van 15-5 de wed strijd met 3-1. DEN HAAG PETER VAN DER HULST Twee weken uitblazen op Lanzarote heeft op Gianni Romme een heilzame uitwerking gehad. Overmand door twijfels stapte de schaatser uit Made op het vliegtuig naar het Canarische eüand, 'herboren' keerde hij terug op het ijs van De Uithof. Van de vormcrisis die hem weken lang parten speelde, was in Den Haag weinig meer te merken. „Ik heb te veel teruggekeken naar het afgelopen jaar. Ik liet geen nieuwe invloeden toe", gaf de olympisch kampioen als oorzaak voor zijn vormcrisis. Zaterdag, na zijn 5 km-race, was alles weer bij het oude. „Dan zie je opeens de echte Gianni weer. Dan begint hij weer slap te lul len", reageerde zijn veel bekritiseerde coach Ingrid Haringa. Terwijl de deelnemers aan het NK- allround hun eerste dag erop hadden zitten, betrad Romme de baan om bui ten mededinging een vijf kilometer te rijden. Na zijn dramatisch verlopen Europese kampioenschap en zijn wan prestatie tijdens de World Cup in Inns- brück (negentiende en voorlaatste op de 5000 meter), moest de stayer op De Uithof vorm tonen teneinde komend weekeinde in de laatste World Cup wedstrijd in Inzeil van start te mogen gaan. Romme doorstond de proeve van bekwaamheid met verve. Hij reed een baanrecord in 6.40.24 minuten en was daarmee 2,7 seconden sneller dan ploeggenoot Bob de Jong. die de twee de afstand van het NK op zijn naam schreef. „Ik heb weer zin om hard te gaan." Met die opmerking zette Rom me denkbeeldig een streep onder een periode vol misère. Het besef dat hij te veel terugblikte op het succesvolle olympische jaar drong pas tot Romme door vlak voor dat hij naar Lanzarote afreisde. Op het eiland raakte de geplaagde stayer weer gemotiveerd. Met dank aan de surfers die om zes uur hun bed uitgingen om het gevecht met de golven aan te gaan en het Engelse rugbyteam dat zich op Lanzarote in het zweet werkte. „Ik moest lachen toen ik zag hoe die rug byers zich in het krachthonk aan het afbeulen waren. Ik besefte dat dit de sport zo mooi maakt." Romme hield met fietsen zijn condi tie op peil. Terug in Nederland moest hij weer wennen aan het ijs. „Het schaatsgevoel was weg", aldus Rom me. Martin Hersman, die de afgelopen week met hem trainde, verzekerde Romme dat dat slechts van tijdelijke aard was. Na een 'zwabberend' begin zag Haringa aan het einde van de trai- ningsweek dat het goed zat. „Bob en Gianni gingen vrijdag even de kachel aansteken. Ze hebben een kleine tien minuten gereden. Ik heb het niet ge klokt, maar het ging zo hard. Het geeft mij voldoening als ik Gianni weer goed zie rijden." De coach kon de opleving van haar pupil goed gebruiken, want velen hiel den haar verantwoordelijk voor de vormcrisis van Romme. ,,Als het min der met hem gaat, word ik als schuldi ge aangewezen. Dat krijg je als je jong bent, een beginnende coach en vrouw. Maar ik heb gelukkig een dikke olifan tenhuid." Na het mislukte EK in Heerenveen kreeg Romme van Aegon-woordvoer- der Ton Elias zelfs het aanbod om te rug te keren bij de KNSB. „Daar moest ik wel om lachen, maar er kon natuur lijk geen sprake van zijn", reageerde hij na zijn wederopstanding. ,Ach, meneer Elias heeft wel vaker dingen geroepen. Dat gaat bij mij het ene oor in en het andere uit." Romme rekende in Den Haag af met zijn criticasters. „Dit is goed voor de hele ploeg. De problemen lagen niet aan het team of aan de trainer, maar aan mezelf. Het gaat nu weer redelijk, maar ik moet wel realistisch blijven. Je kan niet opeens van nul naar honderd gaan." Romme leeft daarom van week tot week. Vooruitkijken naar de WK-af- standen heeft volgens hem nog geen zin, ook al wordt hij door de buiten wacht weer als een van de kansheb bers voor een wereldtitel gezien. Rom me zelf wil niet verder kijken dan In zeil, waar hij komend weekend één of meerdere tickets voor de titelstrijd moet zien te veroveren. „Maar ik heb de goede lijn te pakken. Ik vind schaat sen weer leuk en heb weer honger naar de ijsbaan." Dat gevoel heeft hij lang gemist. Saestum veel te sterk voor Sassenheimsen ZEIST'JEROEN BAL De vrouwen van Ter Leede lie pen zaterdag tegen hun eerste nederlaag van 1999 op. In een zeer matige wedstrijd was Saes tum, de onbetwiste lijstaan voerder, duidelijk een maatje te groot: 2-0. Door de nederlaag ziet Ter Leede zijn naaste con current voor de tweede plaats, WFC, drie punten voor zich met een wedstrijd minder ge speeld. Het klasseverschil was zater dag erg groot. Niet eens zozeer door het goede spel van Saes tum, als wel door het volkomen gebrek aan stootkracht van de Sassenheimse formatie. In de hele wedstrijd kreeg Ter Leede geen enkele kans. Daarvoor was de sterke defensie van de vrou wen uit Zeist - in 15 wedstrijden slechts 6 doelpunten tegen - een te sterke vesting. „We mis ten vier basisspelers en dat was duidelijk te zien. Met die erbij, kun je ze nog aardig partij ge ven", concludeerde Ter Leede trainer Brian Roquas. Vooral het gemis van Patricia Keeldar (geschorst) en Annette Beerendonk (geblesseerd) liet zich duidelijk voelen. Vanaf het eerste fluitsignaal werd Ter Leede vastgezet op eigen helft, en het kwam daar de hele wed strijd bijna niet meer vandaan. De opbouw aan Sassenheimse zijde bleef door een gebrek aan creativiteit voortdurend steken op het middenveld. Uit arren moede werd teruggevallen op de lange haal van Saskia Drom mel, maar ook dat had geen en kel effect. Het was aan het slap pe spel van Saestum te wijten dat de score niet hoger uitviel. De eerste van de twee Zeister doelpunten kwam, in de 15de minuut, uit de eerste aanval van de wedstrijd. Annemieke Griffioen scoorde op aangeven van Tabitha Wieghorst. Dat was ook het enige wapenfeit uit de eerste helft. Na de rust leek Ter Leede wat beter in de wedstrijd te komen. Met het inbrengen van Angela Verdoes kwam er wat meer dreiging, zonder dat dit tot echte mogelijkheden leidde. Toch leek Ter Leede op gelijke hoogte te komen. De kopbal van een Saestum-verde- digster ging rakelings langs ei gen doel. In de 77ste minuut stelde Annemiek van Waarden orde op zaken door, na een splijtende pass over 50 meter, de bal over de sluitpost van Ter Leede, Jora Wolfgram, heen te lepelen. Door deze overwinning blijft Saestum riant aan kop in de hoogste klasse van het Neder landse vrouwenvoetbal. Het zal dan ook een kwestie van tijd zijn eer de ploeg uit Zeist zijn vierde achtereenvolgende kam pioenschap kan gaan vieren. Aan de hegemonie van Saestum zal voorlopig geen verandering komen, volgens Brian Roquas: „Ze hebben daar acht interna tionals lopen en nog eens twee die hebben bedankt. Daardoor heeft de club een grote aantrek kingskracht. Wij hebben vooral speelsters uit de regio en een enkeling uit Amsterdam of Rot terdam. Als wij willen dat goede speelsters van buiten de regio voor ons gaan spelen, dan moe ten we daarvoor betalen, en dat willen we niet." Ter Leede: Wolfgram; Huizer, Drom mel, Wissink (46. Verdoes), Van der Laan; Leiwakabessy. Van der Ploeg. Van Nobelen; Slootweg. Wiegman. VanEyk. henent verspeelt punten, maar voelt zich sterk voor finale Haag ff^RDAM MARC VAN DER JAGT V 6-2. irste dfc Angenent is nog lang niet 3g a^r van winst in de strijd om f ïINOX Cup. De marathon- ort jatser handhaafde afgelo- ■e°r i zaterdag op de Amster- ïse Jaap Edenbaan welis- zijn positie als klasse- Hommisleider, maar zag zijn >oort, belagers Jan Maarten y,]®1gjeman en Rob van Megge- o 45 ulichterbij komen. De twee Heaasjurrenten eindigden res- f8Pun jevelijk ais tweede en derde Olye massasprint, die gewon- ^»|werd door KC Boutiette. Spartinent kwam niet verder treffer.de elfde plaats in de uit- lerhuis ir Vredf Koudé Woenj Woubruggenaar liet ook 'hHp3 zPs de achttiende en voor- isprongte wedstrijd zien, dat hij r Mearjaan kracht heeft ingeboet. ïga's probeerden te profite ren van zijn krachtenverslin- dende sleurwerk. Maar op nieuw waren hun pogingen vergeefs. Angenent miste vlak na het saaie eerste kwart wat de beslissende slag leek. Veertien rijders ontsprongen de dans, waaronder de nummers twee en vier van het tussenklasse- ment, Klerks-troef Heideman en initiatiefnemer Ruud Borst uit Leiderdorp. Peter Baars, ploeggenoot van Angenent, probeerde het forse gat te dichten. Tegelijkertijd kon derde ploeggenoot Jeroen de Vries in de kopgroep niets anders doen dan proberen het tempo te drukken. Angenent: „Op zo'n moment zie je duide lijk het nadeel van het feit, dat wij een seizoen lang met drie man in een ploeg hebben gere den. Peter heeft zich opgeofferd en bijna leeggereden." Precies halverwege de wed strijd slaagde de man in het oranje leiderspak er zelf in om de groep vluchters te achterha len. Het toch al kleine peloton - een aantal A-rijders nam deel aan de Alternatieve Elfsteden tocht - was inmiddels flink uit gedund. Verwoede pogingen van onder anderen Borst en de actieve BP/Visco-rijder Rik van der Hoorn (Ter Aar) strandden. In het slotakkoord werd Piet Kleine, tempo rijdend voor zijn rappe ploegmakker Heideman, verrast door het duo Erik Hui zebosch en KC Boutiette. De Buiter Beton-rijders zetten twee ronden voor het einde de sprint in. Huizebosch lanceerde daarbij de Amerikaan, die zijn schaats voor de zevende keer dit seizoen als eerste over de fi nishlijn drukte. Angenent kwam buitenom het laatste rechte stuk op en verspeelde met zijn elfde plaats kostbare punten. Cupwinst, waar na zijn tweede plaats van vorige week woensdag in Utrecht nog zo vanuit werd ge gaan, is nog allerminst zeker. In het klassement staat Angenent nu op kop met 281 punten, ge volgd door Heideman met 269.3 en Rob van Meggelen met 268.1. „Balen heeft geen zin, je rea liseren dat alles nog mogelijk is wel. Zeker omdat er tijdens de finalewedstrijd in Groningen dubbele punten te verdienen zijn. Het zou lullig zijn als ik na zo'n seizoen alsnog tweede of zo zou worden. Daar ga ik niet vanuit, ik ben immers goed wakker geschud. Laat de con- curentie maar komen. Ik heb al laten zien dat ze me niet zo maar kunnen wegrijden. En als ik het even kan, ga ik zaterdag middag zelf in de aanval." 'Ik ga zeker niet naar Frisia AMSTERDAM MARC VAN DER JAGT Frans Overdevest gaat er vanuit dat hij volgend seizoen niet als ploegleider langs de ijsbaan staat De Lissenaar, die jaren lang een stempel heeft gedrukt op de ma- rathonsport, ziet door het afhaken van 'zijn' sponsor. Klerks Plastics, zijn huidige formatie uiteen vallen. Onderdak bij een andere ploeg heeft Overdevest verschij ning uit onvrede met verschillende han delwijzen nog niet gevonden. Overdevest werd de afgelopen tijd veel vuldig genoemd als mogelijke ploegleider van Frisia, de formatie die volgend seizoen in het A-peloton verschijnt. „Ik krijg steeds opmerkingen in die richting naar mijn hoofd geslingerd, maar ik word daar zeker geen ploegleider." Ook werd gespe culeerd over een overgang naar het Bion- al-Big Boss (dit seizoen: Ruud Borst, Peter de Vries, Arnold Stam en Yep Kramer) van ploegleider Marten Hoekstra, die op zijn beurt naar Frisia zou gaan. „Maar ook dat is klinkklare onzin. Ik ben woordvoerder van de ploegleiders en ga er dus niet een ploegleider bij een andere ploeg uitwer ken." Intussen kwam naar buiten dat Hennie Kuiper een aanbod voor het ploegleider schap van Frisia in beraad heeft genomen. De oud-wereldkampioen wielrennen zei in een reactie de aanbieding om leiding te geven aan het kwartet Henk Angenent, Piet Kleine, Jan-Eise Kromkamp en René Ruitenberg 'wel interessant' te vinden. Overdevest zou als manager kunnen op treden, maar ziet ook daarin geen brood. „Er gebeuren dingen waar ik totaal niet achter kan staan. Ik vind dat je met jaar contracten moet werken. Rijders hebben dan veel meer vrijheid. Bovendien vind ik het kopen van een ploeg, zoals bij Frisia het geval is, een slechte zaak. Daardoor gaan anderen zich met de taken van een ploegleider bezighouden en dat zou ik nooit accepteren. Die vier vormen geen ploeg. Ze missen een echte afmaker. Henk heeft laten zien dat hij in de sprint tekort komt." Angenent, die van het afgehaakte Net werk-VSP doorstroomt naar Frisia, is juist te spreken over zijn contract voor twee jaar. „Het betekent meer zekerheid en ook rust voor de rijder", aldus de gedoodverf de winnaar van de UNOX Cup. „Ik vind het een ideale ploeg. Het idee om Kleine en Kromkamp te nemen, komt bij mij van daan. Twee werkpaarden en dan nog Rui tenberg, van wie ik in eerste instantie dacht dat hij niet van Wehkamp kon wor den losgeweekt. René kan het in de sprint afmaken. Zelf heb ik het spruitengebeuren gehalveerd, waardoor ik wat meer kan trainen, maar voornamelijk meer rust kan nemen. Ik verwacht daardoor volgend sei zoen nog beter te presteren. Voor Overdevest is een rol als bovenge middeld toeschouwer geen onverkropbare gedachte. Een jaartje er tussenuit zou hij naar eigen zeggen 'wel accepteren' en van een terugkeer is hij overtuigd. Angenent: „Het is misschien wel eens goed voor de marathonsport als Frans Overdevest een jaartje of twee geen ploegleider is. Het is een fijne man die veel heeft betekend, maar laat 'ie maar eerst e.en nieuwe grote sponsor vinden. Als dat gebeurt, dan komt hij toch wel terug." Zo tegensteld als Overdevest en Ange nent reageren op de stoelendans tussen de verschillende ploegen, zo eens kunnen ze het ook zijn. Overdevest spreekt er schande van dat de Alternatieve Elfsteden tocht tegelijk verreden werd met de voor laatste cupwedstrijd, afgelopen zaterdag in Amsterdam. Ook Angenent is daarover verbolgen: „Een belachelijke vertoning. Ik heb me er groen en geel aan geërgerd. De marathonsport wint in Nederland aan po pulariteit en alles wat in het buitenland zonder ons gebeurt, is surrogaat. Ze moe ten heel Finland schrappen, want dat hou den ze al jarenlang kunstmatig in leven. We hebben de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee. Zo moet het blijven."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27