5 PORT NK allround is een aanfluiting Bob de Jong laakt selectieprocedure leen Tomasson is goud vaard voor Feyenoord Crajicek draagt zege in .onden op aan Oosting Romme terug van weggeweest Westgeest gesterkt na nederlaag |and^ NDAC 1 MAART 1999 willem spierdijk, 071-5356464, plv - ij dijk, 071-5356463 krveladze wist al dat hij zou uitvallen msterdam Ajax-spits Shota Arveladze viel gisteren tegen Spar- i geblesseerd uit. Hij had een flinke hoofdwond en een ont wrichte schouder. Geen nieuws voor de Georgiër, hij wist zater dagavond al van het naderende onheil. Zijn tweelingbroer, Ar- '"nU, overkwam bij NAC (tegen PSV) hetzelfde. En, wist ook Sho- j, de band tussen tweelingen is erg sterk. Zo sterk zelfs dat de ijacied een dag later ook met een hoofdwond moest opgeven. Ie spits van Ajax kon, dik anderhalf uur na de wedstrijd, wel ïnken. Net terug van een slepende knieblessure, die hem drie taanden van het seizoen kostte, is hij weer terug in de lappen- tand. Hij vreest weer enkele weken uit de roulatie te blijven. iriebanders winnen WK landenteams )ersen Nederland heeft gisteren de finale van het wereldkam pioenschap driebanden voor landenteams gewonnen. De wed strijd tegen Zweden eindigde in een gelijkspel, 4-4, maar het 'loyenne van Nederland was beter. Dick Jaspers verloor in vier ?ts van Torbjörn Blomdahl. Landgenoot Raymond Burgman /on met 3-1 van Michal Nilsson. Nederland kwam op een moy- nne van 1,428, de Zweden op 1,412. Duitsland eindigde op de perde plaats. Jos blijft heersen op kilometer osEviLLEJan Bos heeft de 1000 meter tot zijn domein gemaakt. "Ie schaatser verloor dit seizoen slechts twee races over één ki- imeter. Ook in het laatste wereldbekerweekeinde, in het Ame- kaanse Roseville, was de rijder uit Hierden bij de besten. Za- ?rdag werd hij eerste, zondag derde. Toch eindigde Bos niet als J erste in het klassement van de wereldbeker op de 1000 meter, lie eer moest hij laten aan de Canadese wereldkampioen Jere- ay Wotherspoon. «jden rtr/anp :hard Krajicek heeft in stijl af leid genomen van Menno jisting. Voor zijn overleden end won de Muiderberger teren het toernooi in Lon- n. In de finale versloeg hij de it Greg Rusedski met 7-6 6-7 j. ,,Ik wil mijn titel aan hem ■dragen", zei een emotionele ftijicek nadat hij de trofee in pangst had genomen. „Ik Ins zijn vrouw alle kracht toe h door deze moeilijke tijd te men. Ik hoop dat hij het goed eft waar hij nu is. Menno, ik a ^i blij dat ik voor je heb ge- M ■nnen." ^^■Crajicek keerde zaterdag te- naar Nederland om de be- IM^fenis van Oosting bij te wo- h. De dubbelspecialist over- ld in de nacht van maandag dinsdag aan de gevolgen van n auto-ongeluk. Het verdriet i zijn maatje had geen nega- ve invloed op Krajiceks spel, :egendeel. In de halve finales rsloeg de nummer vier van de latsingslijst overtuigend de reed Thomas Johansson, 6-2 1. Vlet zijn optreden toonde ajicek aan wel degelijk over orzettingsvermogen te .be- nikken. Na zijn vroegtijdige schakeling vorige week in •tterdam verweet toernooidi- Iteur Wim Buitendijk hem brek aan inzet. Voor Oosting f hij alles. Krajicek kende in de eind- Sjd een moeilijke start. Op n eerste servicebeurt kreeg isedski meteen een breek- int, maar Krajicek overleefde met zijn sterke opslag. Hij in de eerste set uiteindelijk met 7-6. In de tweede set kreeg Krajicek de enige kans om de service van zijn opponent te breken. Ook hij faalde. Een tie break viel ditmaal uit in het voordeel van Rusedski. Hij ont nam Krajicek de eerste set van het toernooi. Met één set voor beiden lag de strijd weer open. Rusedski kreeg de kans om als eerste Brit sinds 24 jaaj: het evenement in Londen op zijn naam te schrij ven. Voor Krajicek gloorde de eerste toernooizege van dit jaar. De service gaf zoals verwacht de doorslag. Rusedski serveerde sneller, maar maakte te veel fouten. Hij produceerde slechts tien aces en bleek kwetsbaar op belangrijke punten. Krajicek speelde zelfverzekerder en drukte dit uit in dertig aces. De winnaar van Wimbledon in 1996 liet zich in de beslissen de set alleen door een grapje van de als derde geplaatste Rusedski van de wijs brengen. Na de zoveelste ace van Kraji cek bood de wanhopige Brit zijn racket aan het ballenmeisje aan en ging hij zelf aan de kant zitten. Krajicek speelde het spelletje mee en sloeg een paar ballen met het meisje. Bij de hervatting verloor Krajicek prompt drie punten op rij. Rusedski brak terug tot 4-4. „De volgende keer dat ik te gen Greg speel, weet ik wat ik ga doen. Ik laat een ballenmeis je een paar ballen voor mij slaan", aldus Krajicek. Een dubbele fout op breekpunt in de elfde game bracht gerechtig heid. Krajicek won de set en de wedstrijd. Met zijn overwinning bracht hij zijn totaal aantal ze ges op de ATP-Tour op zestien. den haag Als een kind zo blij ging Gianni Romme zaterdag op schaatbaan De Uithof over de finishli jn. De stayer die midden in het seizoen een 'vakan tie' van twee weken opnam na een reeks van zwaar tegenvallende prestaties, moest in Den Haag vormbehoud tonen. Het werd voor Romme de race van het seizoen. Zou hij na het mislukte Europese kampioenschap en de World Cup van Innsbrück opnieuw falen dan was zijn seizoen volledig in het water gevallen. In dat geval kon hij een ticket voor de laatste World Cup-wedstrijd in Inzeil, waar Romme zich nog moet zien te plaatsen voor de WK afstanden in Heerenveen, wel op zijn buik schrij ven. Zo ver liet de inwoner van het Brabantse Ma de het niet komen. In zijn vijf kilometerrit reed hij tegenstander Kees de Ruyter bijna op een ronde achterstand. Zijn tijd (buiten mededinging) was zelfs sneller dan die van ploeggenoot Bob de Jong, die tijdens het NK allround de 5.000 meter won. Pag. 27: Romme heeft weer babbels. foto anp Titels voor Ids Postma en Sandra 't Hart Van een gedevalueerd toernooi wilde Wim Schenk niet horen. Sterker nog, de voorzitter van de KNSB ergerde zich groen en geel aan verhalen in die richting. De feiten wezen echter uit dat Europees en wereldkampioen all round Rintje Ritsma en Martin Hersman thuis bleven en het tijdens het toernooi niet zeker was of favoriet Ids Postma het NK wel zou afmaken. Van de vrouwelijke fa vorieten liet zelfs niemand haar gezicht zien. De Neder lands titelstrijd in Den Haag was een aanfluiting, met al le respect voor de kampioenen Sandra 't Hart en Post ma, die uiteindelijk toch besloot om de tien kilometer te rijden. meer in een podiumplaats. „Ik liet het vooral op de eerste volle ronde van de vijf kilometer een beetje liggen." Met het oog op de belangrijke kwalificatiewedstrijd voor de WK afstanden - het komend weekeinde in Inzeil - hield bondscoach Henk Gemser aan vankelijk een slag om de arm, of Postma (en ook zijn andere pupillen) het toernooi af zou maken. Hij vond het tijdstip van het NK allround verkeerd gekozen. „Het is een heel geïso leerd weekeinde, op een ver keerd moment in het seizoen. Natüürlijk is het een gedevalu eerd toernooi", zei Gemser. „Maar in principe rijden we al tijd alle afstanden." Bondsvoorzitter Wim Schenk vond het toernooi allerminst gedevalueerd. ,,Alle favorieten zijn er misschien niet, maar wanneer moeten de gewestelij ke schaatser dan het NK rijden? Als je het vroeger in het seizoen plaatst, is het seizoen voor hen te snel voorbij." Wel zei Schenk dat het sectie- en dagelijks be stuur van de KNSB na het sei zoen de mogelijkheden onder zoeken om het toernooi tóch eerder op de kalender te zetten. den haag johann mast peter van der hulst Op het podium prijkten in het verleden meestal de sterkste schaatsers van het land, zoals het hoort. Kees Verkerk (vier keer), Ard Schenk (drie keer), Hilbert van der Duim (zeven keer), Falko Zandstra (drie keer) en Rintje Ritsma (twee keer) zijn fraaie voorgangers van Ids Postma, die zich gisteren voor de tweede keer in zijn loopbaan tot 's lands beste allrounder liet kronen. In 1994, het jaar waarin hij vanuit het niets als een ko meet naar de top schoot, won hij al eens. Bij afwezigheid van Ritsma kon de dit seizoen door onge luk achtervolgde Postma 'free wheelen' op zijn specialisme. Toen zijn enige serieuze achter volger, de verrassende Sicco Janmaat uit Abcoude, op de 1500 meter op zijn achterwerk ging zitten, mocht de Fries op de afsluitende 10 kilometer bij na vijftig seconden verliezen op nummer twee Jochem Uytde- haage. Het was typerend voor een toernooi, dat geen enkele spanning kende. De pure lange afstandsspecialist Bob de Jong maakte door overwinningen op de 5000 en 10.000 meter zijn ruime achterstand op de korte afstanden goed en werd simpel derde. „Maar dat komt vooral omdat Sicco op de 1500 meter is gevallen." Aanvankelijk ge loofde de Leimuidenaar niet Over Postma was Gemser te vreden, maar over Jelmer Beu- lenkamp - de kampioen van het al net zo gedevalueerde NK van vorig jaar - niet. Beulenkamp vergooide zijn kansen in de eer ste meters van de 500 meter, toen hij zwalkend als een dron keman van start ging. Carl Ver- heijen, net hersteld van griep, verspeelde zijn toernooi op de 500 meter tegen kemploegge- noot Jan Nijboer op de wissel. Gemser haalde Verheijen na twee afstanden van het ijs. Beu lenkamp en Nijboer, van wie de laatste met rugklachten kamp te, werden daartoe gedwongen na drie afstanden. „Het was jammer dat Jelmer, Carl en Sic co pech hadden", sprak Ids Postma stoïcijns. Een toernooi dat op voorhand al geen span ning kende, werd nu helemaal van alle glans ontdaan. Bij afwezigheid van Tonny de Jong, Annamarie Thomas, Bar bara de Loor en Renate Groe- newold eiste de 24-jarige San dra 't Hart de nationale titel voor zich op. „Met deze titel maak ik mijn seizoen weer een beetje goed", zei de Aalsmeerse die op de 1500 meter een be slissende voorsprong nam op de 18-jarige Helen van Goozen. Op de afsluitende vijf kilometer kon de Hoogmades de achter stand van bijna acht seconden niet meer goedmaken. De wereldkampioene bij de junioren was de enige die 't Hart kon volgen. Na de eerste wedstrijddag ging de Hoogma- dese zelfs aan de leiding. Ze was teleurgesteld over het feit dat de toppers hadden afge zegd. „Ze hebben natuurlijk ge lijk dat ze meer waarde hechten aan de WK afstanden. Ze kun nen daar veel meer verdienen. Maar ik had me wel eens met hen willen meten", aldus Van Goozen die op elke afstand een podiumplaats voor zich opeis te. Ze beleefde op die momen ten soms een déja-vu-gevoel. „Dan stond ik met Irene Visser op het podium." Enkele weken geleden tijdens het NK voor ju nioren was dat niet anders. En dat zegt genoeg over het NK voor senioren gisteren in Den Haag. den haag peter van der hulst Leimuidenaar Bob de Jong is behoorlijk Boos over een late aanpassing van de selectiecrite ria voor de WK afstanden in Heerenveen. De Jong ging er van uit dat een gecombineerd world cup-klassement van vijf en tien kilometer als richtlijn zou dienen voor de wereldtitel strijd die over twee weken in Heerenveen wordt gehouden. In die stand is hij de hoogst ge plaatste Nederlander en dus voelde hij zich zeker van een startplek op de 5000 meter. De KNSB heeft er echter voor gekozen om de tien kilometer buiten beschouwing te laten, waardoor hij op de ranglijst nu Ids Postma voor zich moet dul den. De criteria werden pas twee weken geleden aan de rij ders meegedeeld. „Volgens mij is het een goedmakertje rich ting Ids", spuwde De Jong zijn gal. „Dit is gedaan om de com- merciëlen dwars te zitten", al dus de stayer, die al wel zeker is van een startbewijs op de tien kilometer. Ab Krook, topsportcoördina tor van de KNSB, zei dat er overleg met alle ploegen is ge weest over de criteria voor de WK afstanden. „We selecteren voor de vijf kilometer, dan is het logisch dat je ook alleen naar de vijf kilometer kijkt", al dus Krook. Wie er op deze afstand in Heerenveen starten, is nog een groot vraagteken. De beslissing daarover valt het komend weekeinde in Inzeil. Naast de drie startplaatsen op de vijf ki lometer vallen in het Zuid-Duit se dorp nog enkele beslissin gen. Zo is er bij de mannen nog een plek vacant op de 1500 me ter en op de 10.000 meter. Bij de vrouwen zijn nog twee tic kets te vergeven op de 3000 me ter en één op de 1500 meter. De openstaande plek op de 500 meter gaat waarschijnlijk naar Frauke Oonk. Zeker van deelneming aan de WK afstanden zijn nu: Vrouwen: 500 meter: Andrea Nuyt en Marianne Timmer, 10Ó0 meter. Annamarie Tho mas, Marianne Timmer en An drea Nuyt, 1500 meter: Anna marie Thomas en Tonny de Jong, 3000 meten Barbara de Loor, 5000 meter: Carla Zijlstra, Tonny de Jong en Barbara de Loor. Mannen: 500 en 1000 meter: Jan Bos, Jakko-Jan Leeuwangh en Erben Wennemars, 1500 meter: Ids Postma en Rintje Ritsma, 10.000 meten Bob de Jong en Carl Verheijen. otterdammers acht punten Tos' na benauwde zege op Heerenveen ircel van der kraan ;t slotakkoord in een bijna 11e Kuip was van een Deense remoniemeester en gaf Feye- tord - Heerenveen (2-1) de max waar het legioen naar akte. Met 96 minuten op de. >k leek Feyenoord de kans te itglippen om de afstand aan p van de eredivisie te vergro- !i, maar het 'lepe' hakballetje n Jon-Dahl Tomasson, door benen van Hans Vonk, zorg- op de valreep voor de zes- inde overwinning van dit sei- en. Het gejuich van de dolblije ïen ging verloren in de or- an van vreugde die losbarstte Rotterdam-Zuid, waar de orsprong op concurrent Vi- tee is vergroot tot acht pun- fi en Feyenoord nog steeds p wedstrijd minder heeft ge- eeld. Drie doelpunten had »masson deze competitie pas hter zijn naam staan. Hoewel door Leo Beenhakker nog tnmer kritiek op zijn spel is weest, werd hij afgelopen ïek al in de rust gewisseld ndat hij voor het doel de 'po- fcr' miste om het werk af te aken. Maar gisteravond gaf tyenoords nummer tien zijn ub een misschien wel cruciale iw in de richting van het ndskampioenschap. Tomasson was verantwoor delijk voor de beide treffers en onderstreepte op een perfect moment zijn kwaliteiten voor het huidige Feyenoord. Hij loopt de veters uit zijn schoe nen. knokt zich leeg voor Julio Cruz en verzet zoveel werk dat hij elke week 'uitgewoond' het veld afgaat. Opvallend is het niet, wat hij doet, maar bij Fey enoord wordt hij hoog gewaar deerd. „Jon hoeft zich voor mij niet te bewijzen, dat heeft hij nog nooit hoeven doen", zegt trainer Leo Beenhakker. „Hij laat anderen beter functioneren en heeft in mijn ogen het hele seizoen binnen dit elftal goed gespeeld." Beenhakker erkent dat To masson een beetje hoger op de topscorerslijst had kunnen staan. „Hij heeft echt wel sco rend vermogen." Individueel zou je dus wat op 'm kunnen aanmerken, maar in de combi natie met Cruz doet-ie het naar Beenhakkers mening 'ontzet tend goed' en dus is zijn positie binnen de Rotterdamse ploeg onomstreden. Slaagt Tomasson erin om zijn productie van vijf treffers tussen nu en het eind van dit seizoen nog te verdub belen, dan mag je met recht van een stukje 'Deens dyna miet' spreken. Feyenoord - Heerenveen was in het eerste bedrijf een eenzij dig duel, waarbij de Friezen geen kans zagen ook maar een deukje in de Rotterdamse de fensie te slaan. Het elftal van Feyenoord staat ook na de win terstop als een huis en krijgt sporadisch doelpunten tegen. Maar het wordt steeds moeilij ker de superioriteit tegen de fensief ingestelde tegenstanders uit te drukken in doelpunten. Julio Cruz en Peter van Vos sen gingen achter elkaar op de net uit Zuid-Afrika teruggekeer de Hans Vonk af, maar konden de man die 24 uur eerder een kwalificatie-interland voor de Africa Cup had gespeeld niet passeren. Heerenveen richtte zich ook in het tweede deel volledig op Julio Cruz en dat was precies wat Tomasson nodig had. Ul- rich van Gobbel leverde de per fecte voorzet af, waarna 'Sjon- nie', zoals zijn bijnaam in de spelersgroep luidt, bij de twee de paal snoeihard inkopte: 1-0. De Kuip stond op zijn kop en dat was niet zo verwonderlijk. Op het duel tussen de nummer één en nummer zeven was veel meer publiek afgekomen dan Feyenoord had verwacht. Rot terdam verkeert drie maanden voor het einde van de competi tie al in een soort kampioens- roes en niemand wil nog iets missen van de laatste zes thuis wedstrijden. „Het legioen is en thousiast", aldus Beenhakker. „Wij proberen dat te vertalen Paul Bosvelt gaat neer in het strafschopgebied. Scheidsrechter Mai werd beloond met een gele kaart. met een enorme inzet in het veld." De gelijkmaker van Heeren veen, vijf minuten voor het ein de van de officiële speeltijd, was daarom een domper op de uitgelaten sfeer in De Kuip. Ra- doslav Samardzic knalde uit het niets een voorzet van invaller Romano Denneboom achter Jurek Dudek. Maar in de hecti sche slotfase (waarin Brian Te vreden tegen een rode kaart aanliep) trok Feyenoord via To masson alsnog de overwinning naar zich toe. Foppe de Haan was na afloop woedend op scheidsrechter Mario van der Ende die in zijn ogen 'veel te veel blessuretijd' had bijgetrokken. Vier minuten had de vierde official aangege ven met zijn bordje, zes minu ten stonden er op de stopwatch toen Tomasson scoorde en ze ven toen Van der Ende voor het einde floot. Dat kon zelfs Leo Beenhakker beamen. „Ik had 'm op 52 minuten staan, ja..." De Haan: „Ik vond dat Van der Ende als een gek aan het manipuleren was. Daarom maakte ik me langs de lijn zo boos. Dit was een enorme de ceptie, Feyenoord verdiende deze overwinning ook niet." Beenhakker vond dat de Fries daarmee te ver ging. „Als je ziet hoe hard dit Feyenoord werkt, kun je alleen maai' zeggen dat het volkomen rechtvaardig was. We geven geen kans weg en creëren er zelf genoeg. Dan ver dien je dit wel degelijk." szekszard/wassenaar loman leefmans De Wassenaarse zwaargewicht bokser Fred Westgeest heeft zaterdagavond in het Hon gaarse Szekszard zijn eerste (punten) nederlaag geleden. Na twaalf ronden koos de jury in dit WBU-gevecht met twee tegen één voor de plaatselijke favoriet Lajos Eros. Maar het eerste verlies na vijftien ge wonnen profpartijen heeft het zelfvertrouwen van Westgeest eerder gesterkt dan geknakt. „De volgende keer gaat hij er aan", liet de voormalige met selaar vol bravoure weten. Westgeest vocht voor een uitzinnige, 5000-koppige me nigte in een hoofdpartij die rechtstreeks op de Hongaarse tv werd uitgezonden. .alleen de opkomst al", vertelde West geest na afloop. „Door een tunnel van vuurwerk ging ik naar de ring. Het was een gi gantische heksenketel", aldus de 106 kilo zware bokser die zijn boksgeld voornamelijk verdient bij Duitse boksgala's en voor het eerst als topattrac tie stond aangemeld. De eerste vijf ronden eindig den in het voordeel van de prof uit Wassenaar. „Twee keer was hij aangeslagen, maar ik kon het niet afmaken. Ik kreeg last van mijn rechter hand en daardoor gingen de laatste zeven ronden zijn kant op. Dat heeft de doorslag gege ven."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17