Ik Hoop voor patiënten met eczeem Rampen Gezondheid REUMAPATIENTEN k, MAANDAG 1 MAART 1999 De parlementaire enquêtecommissie over de Bijlmerramp heeft de politiek in beroering gebracht, de politici aangezet tot onbezonnen acties en toezeggingen, en de aandacht gevestigd op de gevolgen van rampen. Rampen brengen dagelijks mensen in lichamelijk en geestelijk op zicht uit him evenwicht. Het zijn gebeurtenissen die buiten het pa troon van de gebruikelijke menselijke ervaringen liggen en bij vrij wel iedereen leed kunnen veroorzaken. Hoe ernstig de gevolgen van een ramp zijn hangt af van de grootte en directe invloed van de ramp, de lichamelijke en psychische kwetsbaarheid van de slachtoffers, de sociale omgeving waarin deze zich bevinden, en de kwaliteit en de beschikbaarheid van de opvang. Tijdens het eerste jaar na de ramp ontwikkelt zich bij 20 procent van de slachtoffers een (voorbijgaande) psychiatrische stoornis. Bij 15 procent van hen ontwikkelt zich op den duur een blijvende psychiatrische ziekte, die in veel gevallen het dagelijks leven verstoort. De tijd na een ramp is te verdelen in drie fasen: de schokfase, de subacute fase en de posttraumatische fase. De schokfase duurt in het algemeen kort. Sommige slachtoffers gedragen zich alsof er niets aan de hand is. De meesten zijn ontdaan en reageren zeer emotioneel. Bij een aantal ontwikkelt zich een volledig rampsyn droom: zij zijn apathisch, niet in staat tot het nemen van beslissin gen, handelen automatisch en hebben last van lichamelijke ver schijnselen als gevolg van heftige angst. Deze toestand kan zo erg zijn, dat het lijkt alsof deze mensen versteend zijn. In de schokfase kan echter ook agressie optreden. Verder komt het voor dat slacht offers zich van de ramp niets meer herinneren. Na enkele uren tot dagen treedt de subacute fase in, het heftigste is ervan af. Deze fase staat vaak in het teken van het herbeleven van de ramp. Bovendien beginnen de gevolgen ervan door te dringen. Van het verloop van deze fase hangt het af, of er snel een nieuw psychisch evenwicht wordt bereikt, of dat er psychiatrische stoor nissen optreden. Angst en depressie en de zogenoemde somatisa- tiestoomis komen veel voor. Bij een somatisatiestoomis heeft men j lichamelijke klachten waarvoor - en dat zou voor de aanpak van de Bijlmerramp richtinggevend kunnen zijn - geen lichamelijke ver klaring te vinden is. Na verloop van maanden tot jaren treedt de posttraumatische fase in. Zowel bij patiënten die direct heftig reageerden op de ramp, als bij patiënten die gedurende de eerste twee fasen geen noemens waardige problemen hadden, kunnen zich later ernstige psychia trische stoornissen ontwikkelen. Of deze stoornissen zich inder daad gaan manifesteren kan gedeeltelijk worden voorspeld uit de manier van reageren in de fase direct na de ramp, maar het soort ramp heeft een grotere voorspellende waarde. Zo ontwikkelt zich bij de slachtoffers van huis-, tuin- en keukenrampen veel minder vaak een posttraumatische stressstoornis dan bij de slachtoffers van de Bijlmerramp. De diagnostiek en de behandeling zijn voor de drie fases weliswaar verschillend, maar het is steeds van groot belang te letten op het optreden van emotionele en psychiatrische stoornissen. Het gedoe direct na een ramp, maar ook nog in de latere fases, zal in het alge meen zo hectisch zijn, dat de neiging ontstaat de emotionele reac ties van de mensen als gevolg van de ramp over het hoofd te zien. En later moeten de mensen flink zijn, mogen zij niet meer klagen. Daarnaast is het belangrijk om te onderscheiden of aan het ziekte beeld een psychische dan wel lichamelijke oorzaak ten grondslag ligt. Het heeft immers geen zin om een patiënt met hersenbescha diging, die suf, onrustig en verward is, contact met een maat schappelijk werker aan te bieden, en een patiënt met een angst syndroom steeds maar weer lichamelijk te onderzoeken. Bij sommige patiënten zijn de emotionele en psychiatrische stoor nissen tijdelijk en van lichte aard en kunnen heel goed door huis arts behandeld worden; bij andere echter kunnen de problemen zo ernstig worden, dat direct psychiatrische behandeling nodig is. De behandeling van een posttraumatisch stresssyndroom wordt moeilijker naarmate de symptomen langer bestaan. Veel patiënten hebben toch baat bij een kortdurende probleemgerichte psycho therapeutische behandeling. Vreemd genoeg wordt, als men dit allemaal weet, door minister Borst de aandacht uitsluitend gericht op de lichamelijke gevolgen van de Bijlmerramp en worden de posttraumatische psychische gevolgen door haar over het hoofd gezien. Het is echter heel aan nemelijk dat veel van de lichamelijke klachten van de mensen een psychische oorsprong hebben en het zou derhalve verstandig zijn om de aandacht daar op te richten. Maar de minister, die vooral de psychiatrie maant alles protocol lair en op basis van feiten en bewijzen te be naderen, heeft de mensen een lichamelijk onderzoek toegezegd, zonder te weten waar naar gezocht dient te worden. Zo geeft zij de mensen valse hoop die slechts het beloop van de posttraumatische stressstoornis zal verslechteren. WOUTER VAN EWUK, PSYCHIATER Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) HORIZONTAAL: 1. Gewas; 5. naaldboom; 7. prijs; 8. gemalen schelpen; 9. naastwonen- de; 11. rangtelwoord; 14. hengelsnoer; 16. zeehond; 17. eetgerei; 18. azijn; 19. metaal; 20. vrucht; 22. door water omgeven land; 25. kleur; 27. voederrek; 29. klank; 30. pas; 31. heldendicht. VERTICAAL: 2. Roofvis; 3. gezondheid; 4. omlijsting; 6. vogel; 8. sluitmiddel; 9. voordeel; 10. damesjapon; 12. plant; 13. ontvreemden; 15. schaakstuk; 16. kleur; 19. kledingstuk; 21. lage rustbank; 22. blad papier; 23. gesponnen draad; 24. waterrijk eiland; 26. oevergewas; 28 strand bij Venetië. Oplossing van zaterdag: Horizontaal: 1. Ster; 4. soms; 8. lijs; 10. Fin; 11. sik; 13. pij; 15. pen; 16. ge; 17. staniol; 20. azijn; 21. poon; 22, emissie; 24. we; 25. ene; 26. dj; 28. lil; 29. lijm; 32. fat; 34. slijk; 35. safe. Verticaal: 1. Slap; 2. tij; 3. es; 5. of; 6. mi; 7. snee; 9. tien; 11. spaniël; 12. knip sel; 14. LJszee; 16. gloed; 18. tijm; 19. ooi; 23. snit; 24. wals; 27. jute; 30. ijl; 31. mij; 32. fa; 33. af. JFS Gunstige resultaten met nieuwe lichttherapie in Leids Universitair Medisch Centrum ONNO HAVERMANS Haar hele leven al heeft Wendy last van eczeem. Haar lichaam zit van top tot teen vol plekken. Vaak ligt ze nachten wakker van de pijn. Tegen beter weten in krabt ze, soms tot bloedens toe, om de ondraaglijke jeuk te ver drijven. Het helpt nooit. Maar de afgelopen twee jaar gaat het beter met haar klachten. Ze heeft in die periode twee keer een koudlichtkuur gehad in het Leids Universitair Medisch Centrum, de laatste in april vo rig jaar. ,,Het eczeem is veel minder geworden. Ik moet nu alleen bepaalde plekjes bijhou den." Wendy is zichtbaar geholpen met de nieuwe lichttherapie, waar het LUMC als enige zie kenhuis in Nederland mee ex perimenteert. In Duitsland worden de 'zonnebanken' van de Duitse uitvinder G. Lang-Ro- sen al veel langer gebruikt. Maar het wetenschappelijk on derzoek dat in Leiden wordt verricht, zou wel eens een doorbraak kunnen betekenen voor de man uit Nedersaksen, die tot dusver vaak als een charlantan in de medische we tenschap is afgeschilderd. De resultaten zijn hoopgevend voor de behandeling van ec zeem en andere pijnlijke huid aandoeningen, waaronder een half miljoen mensen in ons land gebukt gaan. De koudlichtbehandeling is ge baseerd op de scheiding van UV-stralen. Dat zonlicht veel mensen goed doet, staat buiten kijf. Om die reden wordt in zie kenhuizen al lange tijd gebruik gemaakt namaak-zonnen in de vorm van lichttherapie: het ver licht sommige reumatische aandoeningen, maakt spieren en gewrichten soepeler en het helpt grote neerslachtigheid te verminderen. Ook bij de be handeling van huidaandoenin gen (dermatologie) worden pa tiënten onder aangepaste zon nebanken gelegd. Belangrijk bezwaar is de toene mende kans op huidkanker. De UV-straling die uit een bundel licht wordt gefilterd, heeft niet alleen een heilzame werking, maar bevordert ook de vorming van schadelijke cellen. Voor die schadelijke werking blijken met name de UVB-stralen en in mindere mate de UVA2-stralen verantwoordelijk. Lang-Rosen heeft daarom apparatuur ont wikkeld, die werkt met louter UVA1-straling. De rest van het spectrum, ook het infrarood dat verantwoordelijk is voor de warmte van het licht, wordt uit de straling gefilterd. Met deze apparatuur boekt de afdeling dermatologie van het LUMC, onder leiding van on derzoeksleider dr. S. Pavel, op merkelijke resultaten. „Wij heb ben tot dusver negentig patiën- Onderzoeksleider dr. S. Pavel bij de 'zonnebank' die het LUMC gebruikt voor UVA1-koud- lichttherapie. foto hielco kuipers ten behandeld, van wie dertig met eczeem. Verbetering is bij iedereen merkbaar, al komen de klachten wel terug. Dat kan echter vier weken tot drie maanden of zelfs langer du ren." Pavel presenteert de re sultaten van zijn onderzoek binnenkort op een wetenschap pelijk congres in New Orleans. Het onderzoek in Leiden wordt uitgevoerd door twee jonge vrouwelijke artsen, de dermato- loge in opleiding drs. M. Wint- zen en de arts-onderzoeker drs. M Polderman. Volgens Wintzen is de kankerverwekkende wer king van het gefilterde LJVA1 - 'koudlicht' beduidend minder dan dat van UVB-licht, waar mee huidaandoeningen als psoriasis worden bestraald. „Wat overigens niet wil zeggen dat het geen bijwerkingen heeft. We moeten de werking op de langere termijn nog on derzoeken, omdat we nog niet zolang over deze therapie be schikken." Om die reden laat het LUMC vooralsnog geen kin deren de koudlichtbehandeling Omdat UVAl-licJit diep in de huid doordringt (tot op de on derhuid) lijkt het uitermate ge schikt voor behandeling van ec zeem en huidziekten waarbij het afweersysteem niet meer goed functioneert, zoals sclero dermic, een ziekte waarbij de huid steeds stugger wordt en de bewegingsvrijheid van de pati ent ernstig beperkt. Lenie is zo'n patiënte. Ze is 61 jaar en lijdt sinds drie jaar aan de ziek te. Net als Wendy is Lenie en thousiast over de koudlichtbe handeling. „Het voelde aan als of ik helemaal in een harnas zat. Ik kon geen trappen meer lopen, niks meer beetpakken, mezelf niet eens meer aankle den. De eerste behandeling duurde zes weken lang, twee keer per week, maar hielp niet. Daarna ben ik vier weken lang elke werkdag bestraald en dat had een goed resultaat. Het is twee maanden geleden en ik voel me heerlijk; ik kan weer dingen oppakken en traplo pen." De duur van de behandeling is een van de grote bezwaren. Pa tiënten moeten, net als Lenie, een maand lang elke werkdag een half uur onder de zonne bank. Vooral werkenden zullen daar moeite mee hebben. Een andere bijkomstigheid is dat de patiënten flink bruin worden. Alsof ze van een lange vakan tie op Hawaii terugkomen", zegt Wintzen. Tenslotte is de mogelijkheid van behandeling beperkt. Het LUMC kan mo menteel per maand zeven pati ënten behandelen. HEINZ TOMPOES Het is reeds enige tijd geleden, dat we iets van Tom Poes gehoord heb ben - en dat is geen wonder. Hij was op reis gegaan om eens iets anders van de wereld te zien en zodoende had hij alle zorgen achter zich gela ten. Hierboven zien we hem zitten aan de oever van een vriendelijk meer, ergens in het Zuiden. Een zacht briesje streek door de groene bomen, de golfjes kabbelden tegen de oever en de vogels zongen, zodat het hem prettig te moede was. Maar in de verte naderden de achtergela ten zorgen toch reeds weer, in de ge daante van Wammes Waggel. „Hal lo, Tom Poes", sprak deze, de pas in houdend. „Jij ook hier? Wat enigjes! Kijk, je dobber beweegt! Je hebt beet, zeg. Zal ik helpen?" Op dat moment klonk er een luid gerinkel uit de zak die Waggel bij zich had, en Tom Poes trok spijtig zijn hengel op. „De vis is al weg", zei hij. „Je maakt te veel lawaai. Wat heb je daar bij je?" „Wekkers", verklaarde de ander trots. Hij wachtte even omdat er op nieuw een geratel uit zijn bagage op steeg en vervolgde toen: „Goeie wek kers. Ik heb ze allemaal opgewonden en nu gaan er ieder uur een paar af. Dat is gezellig. Maar niemand wilde REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-515021 SERVICE erdvues av-er ie Fr^et* ft""* r 'i Heer Bommel en de Killers ze kopen in Rommeldam. Daar is het niks leuk meer, hoor!" „Nee?" vroeg Tom Poes een beetje ongerust. „Waarom niet?" „Ze willen daar alle maal de tijd doden", verklaarde Wammes. „Daardoor is mijn handel tje over de kop gegaan en nu ga ik weg. Wat heb je nou aan dode tijd?" Na deze woorden nam hij afscheid en verdween rinkelend en ratelend over een heuvel, Tom Poes veront rust achterlatend. „Dode tijd", mompelde die. „Nee, dat kan niet goed zijn" „Als je de tijd doodt, dood je het leven, zegt Kwetal". Blaasontsteking Steeds meer antibiotica die gewoonlijk worden voorgeschre ven bij blaasontsteking helpen niet meer, doordat de ziekte verwekkers resistent zijn geworden. Uit onderzoek blijkt dat E- colibacteriën, die infecties aan de urinewegen veroorzaken, niet meer gevoelig zijn voor onder meer ampicilline. Maar ook de tegenwoordig veel voorgesclireven trimethoprim en trime- thoprim-sulphamethoxazol helpen niet altijd meer. In 1992 ging 8 procent van de blaasontstekingen niet over met deze twee middelen en in 1996 was dat al 16 procent. In die geval len boden nitrofurantoïne, gentamicine en ciprofloxacine uit komst. Intensief gebruik van antibiotica leidt ertoe dat bacte- riële infecties niet meer te behandelen zijn met gebruikelijke middelen. Dat noodzaakt artsen om bij relatief onschuldige infecties zware antibiotica voor te schrijven. Dat kan ertoe lei- den dat er geen behandeling meer mogelijk is als mensen een 1 zeer ernstige infectie oplopen. Internationaal is het terugdrin gen van antibiotica-gebruik al geruime tijd onderwerp van dis cussie. Seksuele stoornissen Slechts twee op de drie Amerikanen kunnen genieten van seks. Twee van de vijf Amerikaanse vrouwen en 30 procent van de mannen lijden aan problemen als verminderd libido en het onvermogen een orgasme te bereiken. Dit concluderen onderzoekers van de universiteit van Chicago na analyse van een enquête uit 1992 onder 1749 vrouwen en 1410 mannen tussen 18 en 59 jaar. Het is volgens de onderzoekers de eerste representatieve inventarisatie van seksuele problemen van Amerikanen, sinds het befaamde onderzoek van dr. Alfred Kinsey uit 1948. Volgens de wetenschappers toont de studie aan, dat seksuele stoornissen wijdverbreid zijn. Oorzaken zijn problemen met de gezondheid en psychosociale factoren als str ess, traumatische ervaringen in het verleden en slechte leef omstandigheden. Vrouwen gaven aan met het toenemen van de leeftijd meer vreugde aan seks te beleven. Het aantal onte vreden mannen steeg juist met het klimmen der jaren. Oudere mannen hebben vaak erectiestoornissen en weinig lustgevoe lens. Mannen en vrouwen met een hogere opleiding beleefden meer plezier aan seks dan ongeschoolden. Ook de etnische groep waartoe men behoort, speelt volgens de onderzoekers een rol. Afro-Amerikaanse vrouwen hebben vaker minder zin in seks en blanke wouwen klaagden vaker over pijn bij het be drijven der liefde. Latijns-Amerikaanse wouwen hadden door gaans de minste problemen. Klachtenlijn kuuiTeizen De Reumapatiënténbond organiseert van 3 tot en met 10 maart een speciale klachtemveek over kuurreizen voor reuma patiënten. Aanleiding is een aantal klachten die de bond heeft ontvangen over een kuuroord in Roemenië. De bond wil meer inzicht krijgen in de aard en omvang van problemen rond kuurreizen. De klachten kan men kwijt op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur op nummer 0900 - 2030300. Roken, drugs en miskraam Zwangere wouwen die tabak roken of cocaine gebruiken hebben een grotere kans op een miskraam dan wouwen die dat niet doen, blijkt uit Amerikaans onderzoek. Het verband tussen roken of cocainegebruik en het krijgen van een miskraam is al eerder gelegd. Maar voor dit onderzoek werd voor het eerst aan de hand van urine- en haartests vastge steld of de betrokken wouwen hadden gerookt of drugs ge bruikt. De onderzoekers, van de Universiteit van Pittsburgh, kwamen er op deze manier achter dat veel wouwen liegen over hun rookgedrag of drugsgebruik. Uit het onderzoek bleek dat rokers twee keer zo veel kans op een miskraam heb ben als niet-rokers, en dat cocainegebruiksters anderhalf keer zo vaak een miskraam krijgen als vrouwen die geen cocaine gebruiken. Hepatitis onderschat 1 Hepatitis komt in Nederland steeds vaker voor. Maar beleids makers en hulpverleners in de gezondheidszorg onderschat ten de gevolgen van deze leverziekte. Er moet meer aandacht komen om de ziekte te voorkomen, vindt de Nederlandse He patitis Stichting. Het gebeurt nog te vaak dat (huis) artsen een besmettingsgeval niet rapporteren aan de GGD. Terwijl het belangrijk is om de bron van de besmetting na te gaan tenein de verdere besmetting te voorkomen. Maai' in de eerstelijns- zorg wordt dit vaak niet gedaan, aldus de stichting. Elk najaar is er in Nederland een piek van hepatitis A, een minder ernsti ge vorm van de virusziekte. Vakantiegangers lopen de ziekte op in verre landen, of jonge kinderen die met hun ouders op vakantie in Turkije of Marokko zijn geweest, nemen de ziekte mee. Besmetting vindt plaats door eten of drinken van veront reinigd voedsel, door zwemmen in door uitwerpselen veront reinigd water of door seksueel contact. Goede hygiëne en in enting voor vertrek naar verre landen zijn eenvoudige manie ren om besmetting te voorkomen. „Maar bijvoorbeeld Marok kanen die met hun in Nederland geboren kinderen naar hun moederland op vakantie gaan, denken niet zo gauw aan inen ten", aldus P. van Leeuwen van het Landelijk Infocentrum He patitis. Hepatitis onderschat 2 j Hepatitis B is een veel ernstigere leverziekte. Wereldwijd over- lijden jaarlijks ongeveer 2 miljoen mensen aan deze ziekte. Be- smetting loopt via aanraking met bloed en door seksueel con- e tact. Risicogroepen als drugsgebruikers, homoseksuelen en i prostituees, kunnen zich laten inenten. Hepatitis C is een ern- j stige vorm van leverontsteking en wordt via bloedcontact overgedragen. Het virus is pas in 1989 geïdentificeerd en tot 1992 kunnen in Nederland bloedtransfusies een bron van be- smetting zijn geweest. Want pas sinds dat jaar wordt al het do- norbloed op de ziekte gecontroleerd. Volgens Van Leeuwen is 2 het van belang dat mensen die voor 1992 een bloedtransfusie 1, hebben gehad, erop worden gewezen dat zij zich kunnen laten e testen. Behandeling slaat beter aan wanneer er nog geen scha- 2 de aan de lever is. De ziekte kan leiden tot een chronische in- fectie en zelfs tot leverkanker. l |53A^|

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12