Tekort Poelgeest miljoenen hoger Storing in weegsysteem afval Zoeterwoude-Dorp Mart Gielen wil de duinen weer vrij laten stuiven Regio Omleidingen voor paddentrek Rijnsburgs corso vanaf 2000 twee weken later Lieveheersbeesten moeten luizen in Lisse bestrijden 1 MAAN DAG 1 MAART 1999973 chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 j Padden met voortplantingsdrang houden de Van Lijndenweg en een deel van de Loosterweg-Zuid in Lisse en de Vogelaarsdreef in Noordwijk deze maand 's avonds en 's nachts gesloten. Automo bilisten moeten omrijden, omdat padden, kik kers en salamanders aan hun jaarlijkse trek be ginnen. De trek begint een dezer dagen en duurt ongeveer een maand. In Lisse gaan de dieren vanuit het Keukenhof- bos en het landgoed Wassenaargeest naar de slo ten aan de andere kant van de wegen, om ziel daar voort te planten. Twee jaar geleden werdei de wegen voor het eerst afgesloten en uit tellin gen blijkt dat door deze maatregel aanzienlij 1 meer dieren de trektocht overleven, namelijl tachtig procent in plaats van zestig procent. Het doorgaande verkeer van de Van Lijnden weg wordt omgeleid via de Stationsweg, Westelij ke Randweg en de Spekkelaan, het verkeer voo de Loosterweg-Zuid moet via de Essenlaan of dij Spekkelaan rijden. Bewoners van de afgesloteii straten mogen wel van de wegen gebruik maken. erna straatsma Door een technische storing in het wegingsmechanisme wordt het ingeleverde huisvuil in Zoe terwoude-Dorp voor één keer niet per kilo afgerekend. Voor de inzameling van 5 januari re kent de gemeente een gemid deld tarief, gebaseerd op het aantal kilo's van de weken daarvoor. De storing zat in het weegge deelte van een van de vuilnis wagens. Daardoor was het on mogelijk het huisvuil te wegen. Een tweede vuilniswagen die op 5 januari door Zoeterwoude reed, beschikte niet over de be nodigde elektronica. Voor het maken van de reke ning gaat de gemeente daarom uit van een 'forfaitair gewicht'. ,,We nemen het aantal aanbie dingen van de weken daarvoor en rekenen het gemiddelde ta rief uit", zegt een woordvoerder van de gemeente. „In onze verordening is deze regeling opgenomen, als uit wijkmogelijkheid. Het is overi gens de eerste keer dat dit ge beurt. We hebben in andere ge meenten waar ze dit systeem ook gebruiken geïnformeerd en daar blijkt dat dit soort storin gen heel zelden voorkomt." Vorige week bleek dat storin gen in de elektronica in de grij ze en groene afvalbakken wé' vaak voorkomt. Ook dit leidt e' tot dat de gemeente soms niei in staat is de juiste rekening oji te maken, naar gewicht van he ingeleverde huisvuil. „Ja, als d' i jeugd een keer tegen een con tainer schopt of er een steen te genaan gooit is de chip kapoR Pas als de bak is geleegd mer i je dat de chip niet werkt." Ondanks de gebreken is d' gemeente tevreden over heil nieuwe weegsysteem voor he berekenen van de kosten. „He kan altijd een keer fout gaan. Een deel van de problemen zie I de gemeente als 'kinderziektes B Het steem is vorig jaar april inII gevoerd. Voorschotenaar mishandeld voorschoten De politie heeft vrijdagavond laat twee Hage naars aangehouden, die ervan worden verdacht een 29-jarige Voorschotenaar te hebben mishandeld. Ze dwongen even daar- ge voor op de Anthonie van Dijcklaan hun slachtoffer om van zijn vei fiets te stappen en mishandelden hem. De man liep diverse ver- ede wondingen op. De Hagenaars ontkennen dat zij de man heb- kge ben mishandeld, top sen Honderd 'rode kaarten' in Oegstgeest oegstgeestHet aantal parkeerovertredingen in Oegstgeestse winkelcentra lijkt iets gedaald. Vrijdagmiddag deelde de politie honderd 'rode kaarten' uit aan foutparkeerders. Een week eer- uit ^er waren dat er honderdzestig. De rode kaarten zijn een voor ga bode voor de 'echte' parkeercontroles, die deze week beginnen. Onlangs huurde de gemeente Oegstgeest zelf extra politie-uren in om het foutparkeren rond de winkelcentra in het dorp aan te pakken. Als de politie echte bonnen gaat uitschrijven levert een parkeerovertreding een boete van minimaal negentig gulden Serie bijeenkomsten over dementie leiderdorp Drie voorlichtingsavonden over dementie staan de ze en volgende maand op het programma van de stichting Ak- tieve Gezondheidszorg Rijnstreek. Op 18 maart, 25 maart en 1 april komen deskundigen - respectievelijk een psycholoog, een aktiviteitenbegeleidster en een sociaal geriater - naar verzor gingshuis Dillenburg aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp om over hun ervaringen te praten. De bijeenkomsten duren van 20.00 tot 22.00 uur en zijn bedoeld voor mensen die te maken hebben met personen die aan de hersenziekte lijden. 'Groene stroom' Oegstgeest oegstgeest Niet Oegstgeestse straatlantaarns, maar wel alle electrische apparatuur van de gemeentelijke gebouwen gaan draaien op milieubewuste, 'groene' stroom. De politiek vindt het te duur om alle openbare verlichting aan te sluiten op het hogere tarief van het EWR. Het gemeentehuis en de gemeente- werf aansluiten op groene stroom heeft daarentegen een goede 'voorbeeldfunctie', zo schrijven burgemeester en wethouders van Oegstgeest aan de gemeenteraad. Groene electriciteit komt overigens niet rechtstreeks uit de windmolen. Een deel van het geld dat de afnemer betaalt voor de stroom wordt opzij gezet voor bijvoorbeeld de aanleg van windmolenparken. 011 runsburg job de kruiff sn. en De feestweek en het Rijnsburg- 'Se se bloemencorso worden vanaf en volgend jaar twee weken later ad gehouden. Volgens J. van Eg- -m mond, secretaris van de Oran- en jevereniging, is dat voor negen tig procent zeker. Alleen met de )a; scholen moet nog worden over- iei legd. De derde week van augus- ?n- tus heeft veel voordelen, aldus /er Van Egmond. Nu valt de feest- an week vóór de eerste zaterdag 'a" van augustus, en dat is midden iet in de vakantie. Dat betekent dat d0 de organisatie moeite heeft met u'~ het vinden van muziekkorpsen en deelnemers voor de wieler- ronde. „Iedereen gaat op va kantie of komt net terug." In de week voor de derde zaterdag van augustus verwacht zij daar- rom meer deelnemers én meer publiek. De Oranjevereniging moet al leen nog een vrije dag regelen voor scholieren. De feestweek valt door de verschuiving twee keer in de zes jaar niet in de schoolvakantie, zo heeft de ver eniging becijferd. Ze hoopt de scholen zover te krijgen dat ze dan op donderdag, de belang rijkste feestdag, dichtblijven, maar Van Egmond verwacht niet dat het hele plan daarop nog zal afketsen. Het corso, dat ook Katwijk en Noordwijk aandoet, kreeg van de VW's in de badplaatsen al eerder het verzoek naar later in augustus te verschuiven. Voor de spreiding van evenementen komt dat beter uit. Als de ver plaatsing doorgaat, is het corso van 2000 op zaterdag 19 augus tus en begint de Rijnsburgse feestweek op maandag 14 au gustus. Weinig gastvrij is de gemeente Warmond als het gaat om het rondsturen van uitnodigingen voor vergaderingen. En Leiderdorp is boos op minister Netelenbos, die gemeenten minder inspraak wil geven bij de aanleg van wegen en spoorlijnen. Boswachter neemt na 41 jaar afscheid van Staatsbosbeheer Hij werkt al sinds het begin van de jaren zeventig in de duinen bij Noordwijk, maar nog is duinwachter Mart Gielen zijn Limburgse tongval niet hele maal kwijt. Ook zijn gemoede lijke zuidelijke karakter niet. Gielen kwam aan de Zuidhol landse kust wonen en werken, nadat hij hier indertijd naar de functie van 'surveillant/rondlei der' had gesolliciteerd. „Een prachtig beroep", noemt hij het zelf. „En een prachtige tijd." Want na maar liefst 41 jaren dienst bij Staatsbosbeheer neemt hij binnenkort afscheid van zijn werkgever. Van de zee en haar duinen neemt geen afscheid. Hij kan gewoon in zijn ambtswoning aan de Duinweg blijven wonen. De afgelopen 27 jaar heeft hij vanuit dat huis het duin om hem heen ieder seizoen zien veranderen en er zijn kinderen zien opgroeien. ,,Als ik na mijn pensioen uit mijn huisje weg had gemoeten, had ik gewoon tot mijn 65-ste doorgewerkt", zegt hij. Gielen heeft zelf nooit een opleiding gevolgd tot bosbou wer. Meteen na zijn militaire dienst kwam hij in 1957 in de bosbouw terecht en leerde het werk in de praktijk. Rond de Noordlimburgse dorpen Horst, Grubbenvorst en Baarlo kapte en plantte hij bomen. Het werken in de open na tuur leverde hem een schat aan ervaring op. Geregeld heeft hij in de loop der jaren contact met ecologen en biologen ge had, waarbij bekeken werd welk beheer er gevoerd moest wor- Mart Gielen neemt na 41 jaar afscheid van 'een prachtig beroep'. den. Daarbij kwam zijn prak- ven. Zij koos voor een 'vastlig- tijkervaring goed van pas. gend duin', dat met de aan- Toch heeft hij wel eens zijn plant van veel helmgras zo veel bedenkingen gehad over het mogelijk bij elkaar gehouden gevoerde beleid in het duin- werd. landschap. Vroeger bijvoor- „Maar als je ze niet op hun beeld mochten volgens het vrije beloop laat, dan mis je de Hoogheemraadschap van Rijn- dynamiek in het landschap en land de duinen niet vrij verstui- die is juist zo belangrijk", legt Lisse gaat deze zomer lieveheersbeesten inzet ten in de strijd tegen luis in de Poelpolder. Op die manier geeft het gemeentebestuur gehoor aan een klacht van de bewoners over luis in de bomen. De massale aanwezigheid van de kleine diertjes zorgt ervoor dat geparkeerde auto's on der een plakkerige laag komen te zitten. Veel Poelpolderbewoners hebben hierover geklaagd bij de leden van het Lissese college van B en W. De bestuurders maakten vorig jaar oktober een fietstocht door de Lissese wijk waarna wijkbewoners in het buurtcentrum het Poelhuys de gelegenheid kregen om hun op merkingen en wensen in te dienen. De klachten over de luizen werden bij die gelegenheid geuit. Het college neemt de Wacht van de bewoners serieus maar wil wel zo weinig mogelijk gif ge bruiken. Bovendien blijkt dat het injecteren van de bomen met een bestrijdingsmiddel nauwe lijks effect heeft. Vandaar dat wordt begonnen met het uitzetten van de lieveheersbeestjes, de natuurlijke vijanden van de luizen. Wat niet direct kan worden opgelost zijn de Wachten over hangjongeren op het plein nabij de Putterstraat. Inmiddels is de picknickplaats verplaatst maar het college geeft geen garantie dat daarmee de overlast van de baan is. Wel schrijven burgemeester en wethouders dat om wonenden gewoon de politie moeten waar schuwen zodat vaker kan worden gecontro leerd. Bovendien kan de politie proberen met de jongeren afspraken te maken over wat wel en wat niet kan. „Wij zijn ons ervan bewust dat jongeren in het algemeen een plek nodig hebben waar ze elkaar kunnen ontmoeten. Onder enkele voor waarden willen we met hen over zo'n plek pra ten maar stellen daar tegenover dat zij geen overlast voor de omwonenden mogen veroor zaken, omdat ze anders hun eigen glazen in gooien", aldus B en W in hun verslag over de fietstocht. Gielen zijn bezwaren uit. „Wanneer je ze wel vrij laat stuiven, kan een duinpan bij voorbeeld zo ver uitslijpen dat hij dicht bij het grondwater komt. Daar kan dan weer nieu we natte duinvegetatie ont staan." Hij wijst er wel op dat tegenwoordig in het nieuwe na- FOTO DICK HOGEWONING tuurbeleidsplan rekening wordt gehouden met de behoeftes van de duinen. „Het beleid is wat soepeler geworden en de dui nen dus veelzijdiger." „In de loop der tijden is er wel meer veranderd. Vroeger mocht je sowieso geen vierkan te meter natuur opofferen voor wat dan ook. Waar ik me wel in kan vinden, hoor. Tegenwoordig wordt er naast de wildstand óók rekening ge houden met de recreatie. De veiligheid van de recreant speelt mee, dus wordt er soms gekozen voor een extra pad in de duinen ten koste van een flink aantal vierkante meters natuur. Maar dat is een beslis sing waarmee ik het ook eens kan zijn." Gielen was behalve boswach ter ook een halve voorlichter. Van kleuter tot minister; alle maal heeft hij ze vertelt wat er I allemaal leeft en groeit in de 1 Zuidhollandse duinen. „Soms ga ik scholen af om ze te vertel len over de natuur. Maar ze ko men liever hier. Er is voor die kinderen natuurlijk zo veel te zien." Het belang van zijn voorlich tende taak wordt nog eens extra benadrukt in het geval van de vos in het duin. Veel mensen waren stomverbaasd toen zij hoorden dat het roofdiertje rondstruinde in het gebied. „Daar hadden de mensen geen weet van. Later is het dier veel in het nieuws geweest, toen hij steeds massaler in de duinen voorkwam en de wildstand er-ii onder leed. Er is toen eigenlijk I een hetze tegen de vos ont-l staan. Overdreven." Gielen geniet nog steeds van.ï de natuur. Zo kan hij nog opge- l togen worden als hij een bloem» ziet die normaal weinig in het r duin gevonden wordt. „Zo kan; Bi ik me herinneren dat ik eenjfl keer bijna zeshonderd stuks'» hondskruid, een orchideeën- ft soort, in bloei aantrof. Terwijl ikjj er in jaren geen één had gezien* Ja, daar geniet ik van..." Het financiële tekort van de nieuwbouwwijk Poelgeest blijkt groter dan aangenomen. Ging Oegstgeest er twee jaar geleden nog van uit dat het gat in de begroting was geslonken tot 8,6 miljoen gulden, inmiddels verwacht Oegstgeest een exploitatietekort van rond de 15 miljoen gulden. De nieuwe stijging komt onder andere door een aantal nieuwe kostenposten in en rond de wijk, zoals de geplande rotonde op de kruising Lange Voort- Abtspoelweg, het tunneltje naar de Merenwijk, en de school en de gymzaal in de wijk. Daar naast valt het tekort om een louter boekhoudkundige reden hoger uit: de exploitatie is op een andere manier berekend dan voorheen. Er is dan ook geen reden tot paniek, zegt een woordvoerder van de gemeente. „De exploita tiekosten van een nieuwbouw wijk zijn altijd aan allerlei ver anderingen onderhevig. Het kan best zijn dat het tekort bin nenkort weer daalt." Toch lig gen er ook nieuwe tegenvallers op de loer. Zo dreigen er nieu we kosten als de bouw van de wijk vertraging oploopt, omdat de gemeente dan belastinggeld misloopt. Poelgeest is vanwege zijn ge- isoleerde ligging altijd al een geldelijk zorgenkindje geweest. Toen de eerste plannen voor de wijk op tafel kwamen, ging Oegstgeest ervan uit dat de wijk een gat van liefst 26 miljoen gulden zou slaan in de exploita tie-begroting. Het zou veertig jaar duren om dat tekort weg te werken. Twee jaar geleden kon digde verantwoordelijk wet houder G. van Eisen aan dat er zo'n tachtig woningen extra in de wijk kwamen en dat een aantal huizen in duurder zou uitvallen. Het te kort zou daardoor slinken toiijj zes miljoen gulden, verwachtte Van Eisen. Sindsdien is het gal1! echter alleen maar groter ge-I worden. Om het tekort te dekker houdt Oegstgeest er rekening mee dat een deel van de belas ting die de toekomstige bewo ners van Poelgeest betalen te-Ij rugvloeit naar de exploitatie van de wijk. Volgende week ver gadert de gemeenteraad ovej/ een andere oplossing. Bereke-1 ningen laten zien dat het finan1 ciële gat van Poelgeest ook tij delijk kan worden gevuld me de opbrengst van een andere Oegstgeestse nieuwbouwwijk De Morsebel. Die wijk levert de gemeente 7,3 miljoen gulder op. De belastingopbrengst var Poelgeest kan zo worden bruikt om de scherpe stijging van de Onroerend Zaak-Belas ting (OZB) die de komende twee jaar in Oegstgeest word verwacht te matigen. De OZE 1 stijgt in dat geval niet met 9,71 procent per jaar, maar met 5,9£j procent. Het is de rode draad in het War- mondse colleprogramma: openbaarheid van bestuur en een uitnodigend beleid tot betrokken heid van de burger. Maar in de praktijk is het een heel dun draadje. Zo blijkt de gemeenteraad op 11 fe bruari bijeen geweest om te praten over de toekomst van de Dorps straat. Inderdaad, een belangrijk onderwerp. Iedereen in het dorp brandt van nieuwsgierigheid over wat er nu gaat gebeuren met de winkelstraat van Warmond. Jammer voor de Warmonders al leen dat ze niet waren uitgenodigd co om de bespreking te volgen. De be- f-y— raadslagingen werden achter geslo- ten deuren gehouden. Twee ad viesbureaus, DHV en Marktplan, kregen daar de gelegenheid zich te presenteren als mogelijke project leiders van de voorgenomen herin richting van de Dorpsstraat. „Het was een informele bijeen komst", legt een woordvoerster van de gemeente desgevraagd uit. Maar die werd wél in de raadzaal gehou den, dus zo informeel was het nou ook weer niet. Sterker nog: B en W noemen de bijeenkomst in hun voorstel aan de raadscommissie middelen, een 'B en W-vergadering waarbij de leden van de raad waren uitgenodigd'. Het college wilde van de raadsleden horen wat zij van beide bureaus vonden. Een raads vergadering dus eigenlijk. Na de informele bijeenkomst lieten B en W de keuze vallen op DHV. 'De keuze voor dit bureau sluit aan bij de opmerkingen die het college van u tijdens genoemde bijeen komst mocht ontvangen', schrijft het college in zijn raadsvoorstel. Vorig jaar deed zich een soortgelij ke situatie voor. Toen een hoge Nooit meer aan minister Netelenbos denken zonder de vraag: Zij? ambtenaar de gemeenteraad kwam vertellen hoe groot de kans is dat er een luchthaventransferium in War mond komt. Ook niet onbelangrijk, zou je zeggen. Het was volgens de gemeente een 'openbare' bijeen komst, maar werd niet als zodanig aangekondigd. De pers kreeg wel een speciale uitnodiging. „De pers mag wel komen, maar het is niet de bedoeling dat er allemaal Warmon ders komen", zei een woordvoer der van de gemeente toen. Heel uitnodigend, vindt u niet? Luiers Dat was een goeie. Leiderdorp had weer eens reden om een brief op poten te sturen naar Den Haag. Over de A4 natuur lijk en de HSL. Want minister Nete lenbos heeft het in haar hoofd ge haald om de gemeenten voortaan buitenspel te zetten bij dit soort projecten. Zodat ze ongestoord lijntjes kan trekken met haar lini aal, kriskras over de kaart van Ne derland, zonder weet van huizen, bomen, mesthopen en ander Plaat selijk Erfgoed dat toevallig in de weg staat. Aan de Statendaalder is men diep, diep in de buidel van de parate woordenschat gedoken, om eens goed lucht te geven aan de veront waardiging over deze euvele moed van de minister. Onbehoorlijk? Mmm. Wat zwakjes. Ongepast? Bruikbaar, bruikbaar, maar er moest toch een overtreffende trap zijn die de beuk er pas echt inzet. En ja hoor. Die was er. Onzindelijk. Dat was 'm, geen twijfel aan. „De aanpak van de minister is in be stuurlijk opzicht onzindelijk zo kwam er in de brief te staan. Da's een goeie, moet het op de Staten daalder geklonken hebben toen de conceptbrief van hand tot hand ging- En inderdaad, het komt lekker ste vig over. Echt zo van: we zullen die minister eens een poepie laten rui ken. Maar 't is wel glad en glibberig ter rein waarop Leiderdorp zich be geeft. Beelden van mollige beentjes en een volle luier dringen zich bij de lezer op. Of erger nog: met het steeds sneller verouderende ge zicht van Netelenbos erbovenop is de gedachte aan Depend, of andere spullen tegen incontinentie on weerstaanbaar. Met alle bijbeho rende associaties vandien. O, nooit meer aan Netelenbos den ken zonder de waag: Zij? „Mis schien wel degene van wie je het 't minst verwacht." Elders in de brief verwijt Leider dorp de minister te zijn doorge schoten met haar plannen. Of dat nu hout snijdt of niet, de anonieme opsteller van het bloemrijke epistel valt zelf ook wel wat te verwijten. Doorgeschoten in onzindelijk taal gebruik. erna straatsma en

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11