Taizé trekt vijfhonderd jongeren Adviesraad steunt condoompleidooi Muskens Friese gereformeerden wippen eigen synodebestuurder; Kerk Samenleving MAANDAG 1 MAART 1999 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-535641 frankfurt De Duitse bisschop Franz Kamphaus treedt af als de paus het compromis van de Duitse bisschoppen over het abor tusvraagstuk afwijst. Kamphaus (67) leidt sinds 1982 het bisdom Limburg. „Ik ben geen filiaal van de paus", aldus Kamphaus, „maar verantwoording schuldig aan de Heilige Geest." De bis schoppen besloten zwangere vrouwen voortaan een toezegging tot hulp en rechtsbijstand te geven. Tot dusver gaven rk-advies- bureaus de verklaring uit die volgens de wet vereist is om in de eerste drie maanden van de zwangerschap een abortus te laten plegen. Als de paus het compromis afwijst, dan stapt de rk-kerk in Duitsland uit het overheidssysteem van adviesbureaus voor zwangere vrouwen, zei voorzitter Karl Lehmann (foto), bis schop van Mainz, na afloop van de vergadering. De paus had begin vorig jaar de Duitse bisschoppen per brief daartoe opge roepen. FOTO REUTERS Paus voor conventie tegen landmijnen Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft zondag alle landen opgeroepen de conventie tegen landmijnen te ondertekenen. Dit verdrag treedt 1 maart in werking. De paus noemde in zijn wekelijkse toespraak tot de gelovigen op het Sint Pietersplein de invoering van de conventie van Ottawa een 'overwinning van de cultuur des levens op de cultuur des doods'. „Helaas is er nog een lange weg te gaan voordat de wereld van deze verschrikke lijke wapens is bevrijd." In december 1997 ondertekenden 130 landen het verdrag. Het geldt alleen voor de 65 landen die het sindsdien hebben geratificeerd. Daartoe behoren niet invloed rijke landen als de Verenigde Staten. Rusland, China en India. Landmijnen kosten jaarlijks aan ongeveer 20.000 mensen het le ven. Door de overstromingen als gevolg van de orkaan Mitch zijn vorig najaar in Nicaragua ongeveer 75.000 landmijnen op drift geraakt. NCRV stopt programma over geloof Hilversum De NCRV stopt tegen haar zin een traditie van jaren. Vandaag is voor het laatst de NCRV-rubriek over geloof en sa menleving op Radio 1 te beluisteren. Het radioprogramma Hier en Nu Geloof en Samenleving, gepresenteerd door Noortje van Oostveen en Joel Batenburg, belichtte sinds september 1995 wekelijks de actualiteiten op levensbeschouwelijk gebied. Het programma was de opvolger van de rubriek Kerk Vandaag, wat de NCRV sinds jaar en dag uitzond. Met ingang van de tweede week van maan worden op Radio 1 allerlei wijzigingen doorge voerd. De gezamenlijke omroepen besloten tot een horizontale programmering; op elke dag op dezelfde tijd cultuur, actualitei ten, buitenland enzovoort. In die plannen was geen plaats meer voor een uitgesproken levensbeschouwelijke rubriek als Hier en Nu Geloof en Samenleving. „Dit is niet de door ons meest ge wenste situatie", zegt de manager radio-van de NCRV, Gerard Oonk. „Maar de andere omroepen hebben ons tot een andere programmering verplicht. 'Europa wordt moslimcontinent' brussel Europa wordt volgens de Belgische godsdienstsocio loog J. Kerkhofs steeds meer een moslimcontinent. In een toe spraak voor het Toekomstforum in Brussel wees de oud-hoog leraar uit Leuven op grote demografische veranderingen. Bo vendien worden de kerken steeds kleiner. Terwijl in de landen van de Europese Unie de bevolking daalt, komen uit het Mid den-Oosten en Noord-Afrika steeds meer mensen naar Zuid- Europa. In de islamitische landen zijn veel jonge en weinig ou de mensen, terwijl de leeftijdspyramide in de Zuid-Europese landen juist het tegenovergestelde beeld vertoont. De moslims zullen volgens Kerkhofs naar Europa emigreren. Hij vergeleek deze ontwikkeling met die in de Verenigde Staten. Daar komen steeds meer immigranten uit Latijns-Amerika en Azië. Kerrk- hofs waarschuwde voor meer spanningen in Europa. Volgens een onderzoek van de Katholieke Universiteit Leuven wil 15 procent van de EU-burgers geen moslim als buurman. In Bel gië, Spanje en Portugal geldt dit zelfs tussen de 25 en 30 pro cent. wilfred scholten/gpd In de rooms-katholieke kerk dient een fundamentele discussie te worden ge voerd over het gebruik van condooms als middel tegen de verspreiding van aids. Het belangrijkste adviesorgaan van de Nederlandse bisschoppen, de Rooms-Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (RKKS), zal dit komende week aan de bisschoppen adviseren. De adviesraad, bestaande uit een twintigtal vooraanstaande katholieke leken, reageert hiermee welwillend op het recente pleidooi van bisschop T. Muskens van Breda om in Afrika con dooms in te zetten in de strijd tegen aids. Voor de camera's van Netwerk zei Muskens op 7 februari: ,Als je dag in dag uit zoveel mensen in je handen ziet doodgaan aan aids, dan kun je het niet over je hart verkrijgen om geen condooms te geven." De uitspraak kwam de bisschop op felle kritiek te staan uit behoudende katholieke kringen. Het Vaticaan ver biedt het gebrnik van voorbehoeds middelen, ook als het erom gaat ziek tes te voorkomen. Alleen de progres sieve Acht Mei Beweging en de rk-ont wikkelingsorganisatie Bilance steun den Muskens. Zijn Nederlandse colle ga-bisschoppen lieten weten dat de Bredase kerkleider niet namens hen had gesproken. De RKKS vindt het jammer dat het debat in de rooms-katholieke kerk over het gebruik van condooms daar na is stil gevallen. „Niets in de theolo gie en traditie van onze kerk verzet zich tegen een discussie over dit on derwerp", zegt voorzitter P. van Gen- nip. Hij geeft toe dat Muskens „strikt ge nomen zijn boekje te buiten ging". Maar de opmerkingen van de bisschop van Breda waren 'heel genuanceerd en verstandig'. Van Gennip: „Muskens heeft gelijk dat condooms een middel kunnen zijn om de aids-epidemie een halt toe te roepen." De afwijzing van condooms door het Vaticaan. zelfs als middel om de ge zondheid te beschermen, noemt Van Gennip 'rigide en niet meer van deze tijd'. „Een discussie over deze kwestie past prima in het 'dialoog'-proces bin nen de Nederlandse katholieke kerk om de onderlinge verhoudingen te verbeteren, meent Van Gennip. „We hebben lang genoeg een dialoog ge voerd over de dialoog. Nu kunnen we een gesprek voeren over dingen die werkelijk aan de orde zijn." „Ik ben benieuwd hoe de bisschop pen op ons voorstel reageren", zegt Van Gennip. De adviesraad mag gé vraagd en ongevraagd adviezen geven Lid zijn onder meer de CDA-Kamerle den Ross en Van Wijmen, oud-werkge versvoorzitter Weitenberg, KPMG-top man Molenkamp en de feministisch theologe Korte. Een steuntje in de rug van de vooi naamste lekenadviesraad kan Mu: kens op dit moment goed gebruikei Op dinsdag 9 maart zal hij zijn colle ga's in de bisschoppenconferenti trachten te overtuigen, dat zijn uil spraken misschien het kerkelijk idea; van huwelijkse trouw niet dichterb brengen, maar wel voor Afrika de be; te oplossing vormen. 'Wij brengen geloof op een toegankelijke wijze' UTRECHT ANP De sfeer tijdens de jongeren- Taizé-ontmoeting in Utrecht doet broeder Sebastiaan den ken aan 'zijn' kloostergemeen schap in het Franse Taizé. Lan ge stiltes en eentonige liederen moeten bij de vijfhonderd jon geren die dit weekend bij elkaar zijn 'ruimte scheppen om te naderen tot God'. De Taizé-bijeenkomsten vin den in heel Europa plaats. Ze zijn gebaseerd op de oecumeni sche broedergemeenschap Tai zé in Bourgondië, die in de ja ren veertig werd opgericht. Het klooster verenigt rooms-katho- lieken en protestanten en wordt jaarlijks door tienduizenden mensen bezocht. Minimaal vijf minuten is het doodstil in de Janskerk in Utrecht. Nee, de jongeren heb ben geen instructies gekregen wat zij tijdens die stilte moeten denken. „Het is geen meditatie cursus", lacht broeder Sebasti aan. De kloosterling kent kerk gangers die vinden dat er te veel gesproken wordt in de kerk. Hij beschouwt de stiltes tijdens de gebedsmomenten als een plaats van vrijheid, waar de bezoekers zelf kunnen kiezen waar zij aan denken, als ze ten minste ergens aan denken. Een dwarsfluit maakt een einde aan de rust, een koor on dersteunt het geluid door zachtjes mee te neuriën. „Lieve God, U heeft ons lief. Help ons om ons aan die liefde toe te ver trouwen", klinkt een stem. „U ontvangen is weten dat U met ons zult zijn, in elke situatie, al tijd." Het koor zingt. Tientallen keren wordt dezelfde zin her haald: „Looft en prijst zijn heili- De oecumenische kloostergemeenschap van Taizé hield afgelopen weekeinde in Utrecht een jongerendag. De b gezamenlijk in gebed in de Sint Janskerk. ge naam". absoluut niet de bedoeling, be- Door de herhalingen 'verin- nadrukt hij. „God is hier. Daar- nerlijkt' de tekst helemaal, er- om is het niet nodig om in ho- vaart Christiaan Wallet, mede- gere sferen te komen." De bij organisator van het Taizé- eenkomst heeft niets te maken Wegkerken was ook kardinaal weekend. Hij kan zich voorstel- met het nieuwe tijdsdenken. Simonis bij enkele gebedsmo len dat de bijeenkomst wat Het is uiterst christelijk, tradi- menten aanwezig. Hij toonde zweverig overkomt. Maar dat is tioneel zelf, meent hij. zich onder de indruk van het De Taizé-ontmoeting wordt gedragen door de verschillende kerken in Utrecht. Behalve een afvaardiging van de Samen-op- grote aantal jongeren dat op de bijeenkomsten afkwam. Volgens Wallet raken de ker ken hun koudwatervrees voor Taizé langzamerhand kwijt. „Taizé heeft hetzelfde geloof als de kerken. Maar wij brengen het op een toegankelijke wijze." Hurkmans sust twist in parochie BROUWHUIS ANP Bisschop Hurkmans van Den Bosch heeft zondag avond geprobeerd persoon lijk een einde te maken aan een slepend conflict in de parochie in Brouwhuis (ge meente Helmond). Hij riep alle parochianen op met deemoed om te zien naar het verleden en bedachtzaam te werken aan een nieuwe toe komst. „Wij zijn niet gemaakt voor de strijd en de ver deeldheid, maar voor onder linge eenheid en liefde", ze Hurkmans tijdens zijn preek in de volle parochie O.L. Vrouw Middelares Aller Ge naden. Rond de zomer zal de bisschop een nieuwe priester benoemen. Tot die tijd ne men een pastor en twee as sistent-priesters de zaken waar. Hurkmans wilde geen schuldigen aanwijzen voor het conflict dat de kerkge meenschap heeft ver scheurd. Het optreden van priester M. van Rossem (36) leidde tot wrijvingen met een deel van de parochianen. Zijn tegenstanders zeiden dat hij met zijn 'eigenzinnige en vreemde' opvattingen veel kerkleden van zich had vervreemd. Van Rossem dreef boze geesten uit en legde zieken de handen op. Een groep verontruste pa rochianen hield sinds mei vorig jaar aparte vieringen, in een wijkgebouw tegenover de kerk. Hurkmans heeft Van Rossem kortgeleden ontsla gen. Met zijn komst naar het gehucht Brouwhuis wilde de bisschop de periode afslui- idskenhuizen De Friese gereformeerden hebben hun eigen sy nodebestuurder C. Waringa niet opnieuw voor gedragen als synodelid. Dit heeft de voorzitter van de particuliere synode Friesland-Zuid, domi nee D. Westerneng uit Idskenhuizen, bevestigd. De 54-jarige Waringa, predikant in Joure, werd eind vorig jaar tussentijds lid van het synodebe- stuur als opvolger van W. Barendrecht, die werd vrijgemaakt voor het Samen op Weg-werk. Met de synodezitting van afgelopen woensdag liep de termijn van twee jaar van de synode van Goes af. In april komt de synode van Ënkhuizen voor het eerst bijeen. Vorig jaar onderschreef Waringa in grote lijnen de opvattingen van de Kamper hoogleraar C. den Heyer. die de traditionele verzoeningsleer had af gewezen. Waringa zei tijdens een synodeverga dering niet te geloven, dat Jezus van God aan het kruis moest hangen om voor de zonden van de mensen te boeten. Den Heyer moest het vooral ontgelden bij het Confessioneel Gereformeerd Beraad, de vereniging van behoudende gerefor meerden, die zijn ontslag eisten. Dominee A. van Vliet uit Augustina, een CG- B'er, zegde na de benoeming van Waringa het vertrouwen in de synode op. Naar zijn mening zou Waringa de kern van het evangelie looche nen en een ketterse leer aanhangen. Waringa stond op de voordracht die de Zuid- Friese classes (regionale kerkvergaderingen) had den opgesteld. Het is volgens Westerneng onge bruikelijk dat daarvan wordt afgeweken. Tijdens de vergadering werden de namen ingediend van Westerneng, ook een CGB'er, en van de Franeker predikant F. Buitink, die beiden behoudender zijn dan Waringa. u t de Leidsch Dagblad uufii imm Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. I ANNO 1899 ANNO 1974 Woensdag 1 maart LEIDEN - Er staat bij den heer Dee op de Breestraat een brandkast, die wel is waar niet bijster goedkoop is, maar wat degelijkheid en soliditeit betreft, haar weerga moei lijk zal vinden. Het brandkastje weegt maar. liefst twee duizend kilo. Wat weghalen aangaat, daarvan kan dus geen sprake wezen. De sloten zijn prachtig gemaald, loopen evenals van alJe Millner' s brandkasten noogst gemakkelijk, terwijl de ruimte in de kast zeer groot is. Liefhebbers van mooi werk raden wij aan eens even een kijkje te nemen. De kast is reeds verkocht en zal daarom reeds binnen een paar dagen moeten worden afgeleverd. LEIDERDORP - Burgemeester en Wethouders van Lei den zullen op Maandag 6 Maart 1899, des middags te 12 uren, ten Raadhuize aldaar in het openbaar verpachten: De Tolheffing van Schepen, Voertuigen en Voetgan gers, aan de Leiderdorpsche Brug, over den Rijn te Lei derdorp, waaraan annex Koffiehuis met Vergunning. De verpachting geschiedt voor den tijd van 5 jaren (lMei 1899-30 April 1904), bij inschrijving op gezegelde Biljetten, onderteekend door den gegadigde en diens borgen, daarna bij opbod waaraan alleen de inschrijvers mogen deelnemen. ADVERTENTIE - Gaarne voldoe ik dan aan mijne geach te Begunstigers, om alsnu de zuivere onvervalschte Roomboter te leveren voor 65 Cents per pond, doch ver zoek hiermede nu ook beleefd om bij niemand anders de fijne Roomboter te halen dan bij J. v. HEES, om reden hier als prijs ook de qualiteit niemand concurreert. NOORDWIJK-AAN-ZEE - Gisteren is alhier aangekomen de "N.W. 28", schipper C. Van Duyn, reeder P. Van Duyn, met een lading scharren, benevens eenige tarbot en tong, besommende in afslag 99,20. Vrijdag 1 maart LEIDEN - A.s. maandagmor gen begint Philip BV uit Rot terdam met de kalverslacht- groduktie in het Leidse open aar slachthuis. De jaaipro- duktie van Philip in Leiden zal naar schatting ongeveer 60.000 kalveren bedragen. Wethouder Lijten van Econo mische Zaken zal maandag morgen vroeg aanwezig zijn bij de ingebruikneming van de slachtlijn. RIJPWETERING - Het boete systeem voor de koorzangers ih Rijpwetering wordt opge heven. "Het is toch tegen alle regels", zei dirigent Weenink, "dat iemand die zich altijd voor de parochie inzet eh eens een keer niet aanwezig kan zijn, dan een boete krijgt". De zangers, die gister avond in "De Vergulde Kruik" vergaderden", waren het daarmee volkomen eens. NEW YORK - Een vandaal heeft gisteren in het New- yorkse Museum van Moder ne Kunsten het beroemde werk van Picasso "Guernica" met rode verf beklad. De man werd gegrepen voordat hij zich uit de voeten kon VALKENBURG - Met veel ceremonieel vertoon werd vanmorgen afscheid genomen van de Beechcraft 081. Dit vliegtuig maakt deel uit van het materieel van Squadron Vijf op Marine Vliegkamp Valkenburg. Het type maken. In het werk beeldt Pi casso de verwoestingen van de Spaanse burgeroorlog uit. Enkele minuten na het inci dent, werd reeds een begin gemaakt met het verwijderen van de verfletters. ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft een 32-jari- ge douanebeambte uit Lei den veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid en f 1000,- boete. De man had vorig jaar een feestje gebouwd in het doua nekantoor in Winterswijk, waarna hij met twee be schonken vrienden een auto naar huis reed. Bij een bot sing raakten twee inzittenden zwaargewond. Omdat niemand een stemverklaring had afge legd, was Westerneng officieel niet op de hoogtt van de argumenten. „Maar je kunt bijna niet an ders denken dan dat de opvattingen van Waringé een rol hebben gespeeld." De betrokkene zelf, die met griep te bed ligt liet via zijn echtgenote weten dat de afwijzing 'heel hard is aangekomen'. Deze week had syno devoorzitter dominee J. Doff hem nog geroemd omdat hij zich in zo korte tijd had ingewerkt Doff wil niet ingaan op het besluit van de Friesi gereformeerden. Wel noemt hij Waringa een hee goede en betrouwbare bestuurder. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten. 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie. 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) (acceptgiro) 34,71 97,91 ƒ193,51 376,5( Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,80 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar Voorj (Centrum voor Gesproken Lectuur. Grave) K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10