Peloton krijgt eigen Arbo-dienst Explosie aan transfers door dopingaffaires in Tour de France Wielrennen ATERDAG 27 FEBRUARI 1999 MIFI FRKAI twncp no FEBRUARI 27 Omloop van het volk MAART 7-14 Parijs-N ice 10-17 Tirreno-Adriatico 20 I 1 O 22-26 Catalaanse week 27 E3—Prijs Harelbeke r i l 4 Q) Ronde van Vlaanderen 5-9 Ronde van Baskenland 7 Gent-Wevelgem 11 (Q) Parijs-Roubaix 14 Waalse Pijl 15 Veenendaal-Veenendaal 18 Q> Luik-Bastenaken-Luik 21 Grote Scheldeprijs 24 Amstel Gold Race m e i 1 Rund um den Henninger Turm 4-9 Ronde van Romandië 4-9 Vierdaagse van Duinkerken 15-6 juni Giro d'Italië 16 Amsterdam Derny race 18-23 Midi Libre 22 Ronde van Midden-Zeeland n i 5 Classique des Alpes 6-13 Dauphiné Liberé 15-24 Ronde van Zwitserland 17-24 Ronde van Catalonië 26-27 Nationale kampioenschappen l i 3-25 Tour de France i g u s t u s ?Q Clasica San Sebastian 15 8 i) HEW Cyclassics-Cup Hamburg 16-20 Ronde van Burgos 17 Drie Varesiner valleien 22 <g j) GP Suisse 24-28 Ronde van Nederland 28 Ronde van Venetië 29 GP Ouest France 29 GP Eddy Merckx ptember 4 Coppa Placci 4-26 Vuelta a Espana 11 Parijs-Brussel 12 GP Fourmies ;tob e r 3 Q j) Parijs-Tours 6-10 WK Verona 13 Milaan-Turijn 16 o Ronde van Lombardije wedstrijden om de wereldbeker Frankrijk Italië Italië Spanje België België Spanje Nederland België Duitsland Zwitserland België Italië Nederland Frankrijk Nederland Frankrijk Frankrijk Zwitserland Spanje Nederland Spanje Duitsland Italië Zwitserland Nederland Italië Frankrijk Italië Spanje Frankrijk Frankrijk Frankrijk Italië Italië Italië MAART 6 Ster van Zwolle 20 Dokkum Woudenomloop APRIL 4 Ronde van Noord-Holl. m e i 1 Ronde van Overijssel 9 Omloop der Kempen 21-30 Olympia's Ronde JUNI 6 Ronde van Limburg 19 Ronde van Drenthe 26 Nationale kampioenschappe OKTOBER 3 Wielerrevue JUNI 26 Nationale kampioenschappen september 5-10 Holland Ladies Tour 12 Beneden Maas (wereldbeker) De Omloop Het Volk luidt vandaag het wielerseizoen in West-Europa in. Na de voorbereidingswedstrijden aan de Mid dellandse zee-kust, verzamelt het pelo ton zich in Gent voor de traditionele opening. Hoewel de discussies over de dopingaffaires van het vorig seizoen nog voortduren, hebben de renners vandaag maar één doel voor ogen: de Omloop Het Volk tot een goed einde brengen. Op deze pagina een vooruitblik op het nieu we wielerjaar met aandacht voor de ge- zondheidscoiitroles en een overzicht van de belangrijkste transfers. Ook ont breekt de wielerkalender niet. Gezondheidscontroles moeten wielrennerij van obscuur imago afhelpen Twee jaar geleden deden de bloedcontroles hun in trede in het peloton. Ze vormden de eerste fase van de uitgebreide ge zondheidscontroles die de internationale wielerunie (UCI) in dat seizoen intro duceerde. Dit jaar is fase twee aan de beurt: het in kaart brengen en controle ren van de gezondheids toestand van alle profren ners. ,,In feite is het weinig anders dan het oprichten van een Arbo-dienst voor de wielrennerij", aldus voorzitter Lon Schatten berg van de medische commissie van de UCI. RENE BANIERINK GPD-VERSLAGGEVER Het mag misschien simpel klin ken, maar het is een revolutio naire stap in de strijd tegen do ping, zo laat UCI-voorzitter Hein Verbruggen niet na om te herhalen. Zijn medische rech terhand Schattenberg is het daar van harte mee eens. Bei den haalden hun gelijk op de internationale dopingconferen- tie in Lausanne, een paar we ken geleden. Daar bleek dat de meeste bonden blijven volhar den in alleen dopingcontroles en dat heeft in feite een ave rechts effect, denkt Schatten berg. „Het is de kop in het zand steken. Je dwingt kwaadwillen den om de kant op te gaan van middelen die niet te traceren zijn. Die staan klaar in de fa brieken. En als we ze kunnen vinden, staan er nieuwe midde len klaar." Een kansloze missie derhalve. Vandaar de gezondheidscon troles. De bloedcontroles waren het begin. Bloed te dik? Dat kan duiden op gebruik van het ver boden EPO, maar vooral: het is gevaarlijk. Het kan een hartstil stand veroorzaken en dus gaat een renner die te hoog zit een paar weken aan de kant. Pre ventie, dat is de filosofie van de UCI. Volgens Schattenberg richten de gezondheidscontroles zich op twee zaken. Ten eerste: wat zijn de gevolgen van intensieve sportbeoefening als wielrennen op het lichaam. Ten tweede: wat is de rol van prestatiever- hogende middelen hierin? Wielrenners in de Tour de France protesteren met een staking tegen de behandeling van de TVM-renners door de Franse justitie. Het feit dat de ploegartsen het initiatief hebben bij het uitvoe ren van de gezondheidscontro les en dus invloed daarop uit kunnen oefenen, ontkent Schattenberg niet. „Maar ik denk dat het effect beperkt blijft. Sommige gevolgen voor het lichaam zijn niet weg te poetsen. Een beschadiging van nier of lever is niet te herstellen. Het feit dat de controles vier keer verspreid over een heel jaar worden gedaan, maakt dat er een logische lijn in een be paalde ontwikkeling moet zit ten." Onkreukbaar De controlerend geneesheer van de UCI, sportarts/internist Zorzoli van de Universiteitskli niek van Lausanne, heeft in middels een begin gemaakt met een rondje langs de verschillen de ploegartsen. Vorige week woensdag was hij in Nederland. De vraag is echter in hoeverre meneer Zorzoli onkreukbaar is en ook blijft? Schattenberg: „Ten eerste worden de onder zoeken uitgevoerd in verschil lende, door de UCI erkende kli nieken. Ten tweede hebben we met opzet niet iemand uit onze eigen organisatie genomen, maar een dokter en een onaf hankelijk instituut die beiden een reputatie te verliezen heb ben. En hij moet uiteindelijk natuurlijk ook nog verantwoor ding afleggen aan onze com missie." Het hele systeem van gezond heidscontroles wordt voor een groot deel door de ploegen zelf betaald. De kosten worden door Schattenberg geschat op 1500 gulden op jaarbasis, per renner. „Voor ploegen als Ma pei, Rabobank en Telekom zijn dat geen onoverkomelijke be dragen. Sterker nog, dat soort ploegen zal waarschijnlijk nog wel vaker dit soort controles voor zichzelf doen dan de keren die wij nu verlangen. Maar je moet niet vergeten dat deze re gels voor alle ploegen gelden, dus ook de kleinsten. Voor ploegen als, ik noem maar een voorbeeld, het Poolse MROZ kan dit een heel ingrijpende maatregel zijn, zowel op me disch als financieel gebied." Dat de Fransen zich momenteel op de borst kloppen als voorlo pers op dit gebied, stoort Hein Verbruggen mateloos. „Ze zijn natuurlijk zwaar getraumati seerd na vorig jaar. Ze hebben gewoon ons protocol overgeno men, alleen doen ze het twee keer vaker. Welnu, dat kunnen ze makkelijk doen want in Frankrijk worden de controles betaald door de overheid", schampert Verbruggen. Frans onderzoek De voorzitter bagatelliseerde eerder de uitgelekte resultaten van het eerste Franse onder zoek, als zou 90 procent van het Franse profpeloton lichamelijke afwijkingen vertonen. Schatten berg steunt zijn preses daarin, ook al nam hij eerder het woord 'schrikbarend' in de mond. „Ik heb dat gezegd in combinatie met de zin 'als dat waar is.' Je moet eerst duidelijk weten wat normale waarden in deze sport zijn. Het lichaam van iemand die aan duursport doet, veran dert. Je kunt dat dus niet verge lijken met iemand die dagelijks achter een bureau zit." Ver bruggen: 'Ik durf te stellen dat het onzin is dat 90 procent van het peloton doodziek is." Schattenberg weet dat er steun is voor de onderzoeken van de UCI, maar merkt ook wel eens dat de wielrennerij niet altijd even blij is met wat er nu alle maal in gang is gezet. „Het geeft een hoop extra werk en plichten. Maar men moet zich goed de risico's van de sport realiseren. Door te meten, te controleren kun je misbruik van bepaalde zaken beter in de hand houden. Natuurlijk weet ik ook dat de meeste sporten een stuk minder ver gaan of he lemaal niets doen. Ja, lekker makkelijk. Als je niets meet, vind je ook niets en is er dus niets aan de hand, die manier. Maar dat is de kop in het zand steken." De controles zijn dusdanig in elkaar gestoken dat er gericht gezocht kan worden naar de ef fecten van bepaalde verboden, prestatieverhogende middelen. Zoals daar zijn EPO, groeihor monen maar ook PFC, het nieuwe, levensgevaarlijk won dermiddel dat de Zwitser Gia- netti bijna het leven zou heb ben gekost. Schattenberg: „We realiseren ons zeer goed dat we nu een lijst hebben die steeds geactualiseerd moet worden. En dat geldt ook voor de onder zoeksmethode." DSEGAAR dopingaffaires in de voor- eTour de France hebben een plosie aan personele wijzigin- d veroorzaakt in het wieler- bton. De kem van het trans- geweld lag logischerwijs in tarra, de vestigingsplaats aFestina, de horlogefabri- HL Met de helft van het bud- Ivan de voorgaande jaren ift de ploeg die systematisch 0 gebruikte - en daarvoor or de Franse justitie en de 'lerunie werd gestraft - zijn bities voor 1999 bijgesteld, bard Virenque tekende bij li, kort nadat hij zijn broer reldkundig had laten maken de Franse martelaar met 'lrennen zou stoppen. Viren- rijdt al weer zijn opwarm- djes langs de Middellandse Hoewel zijn persoonlijke jneur Willy Voet, de man die de vooravond van de Ron- ran Frankrijk werd betrapt teen lading EPO in zijn au- heeft gezegd dat hij in op- cht van het management al- enners, dus óók Virenque, EPO voorzag, is de Frans- n altijd blijven ontkennen, bn daardoor niet worden straft. Hetzelfde geldt voor seal Hervé, die ook weigerde ete werken aan de grote oonmaak. tZülle daarentegen, voor de overgang naar Festina 1 nachtmerrie is geworden, vanwege zijn bekentenis mei aan de kant. Dat weer- |d Banesto er niet van De itser te contracteren. Hij mt de plaats in van Abra- Olano, die naar ONCE (Ja- ett) is gegaan. Laurent Du- ten Armin Meier verhuis - naar Saeco, al kunnen ook 'as na 1 mei het shirt van en Christophe Moreau bleven Festina trouw. Ook zij mogen pas weer na 1 mei koersen. Overigens krijgt Virenque bij Polti gewezen Giro-winnaar Ivan Gotti aan zijn zijde. Dopingwalm Hoewel minder in opspraak dan Festina, maar door de aan wezigheid van Rodolfo Massi niet minder van een doping walm voorzien, liep ook Casino leeg. De Franse ploeg, waarvan iedereen zich afvroeg waar men toch het recordaantal overwin ningen aan te danken had, zag behalve Massi (Liquigas), Pas cal Richard (Mobilvetta), Jacky Durand (Lotto), Alberto Elli (Telekom) en Goldrace-winnaar Rolf Jaermann (Post Swiss) ook Bo Hamburger (Cantina Tollo) vertrekken. Massi komt voorlo pig niet in actie. Hij was tijdens een stage in Mexico betrokken bij een verkeersongeluk en liep daarbij een aantal breuken op. Massi in Mexico, Mario Cipolli- ni en zijn helpers van Saeco in Namibië, Zabel en zijn Tele- kom-adjudanten alsmede Lau rent Jalabert in Australië; het was in om het nieuwe seizoen in een ander werelddeel in te leiden. Jan Ullrich zocht het dichter bij huis. Net als vorig jaar bereidde hij zich voor in Andalusië en Mallorca. De trai ningen verliepen veel rustiger dan vorig jaar. Er waren nu geen televisieploegen die hem tot op het toilet volgden, geen Bild-verslaggevers die alleen ge ïnteresseerd waren in zijn pri- véleven, evenmin Duitse toeris ten die met hem probeerden mee te fietsen. Het zijn de 'ze geningen' van zijn tweede plaats in de Tour. Ullrich leek opgelucht na zijn mislukte po ging voor de tweede achtereen volgende de Tour te winnen. En ach, hij is nog jong_(24)._ Zonder Pantani, die voet bij stuk houdt als het gaat om zijn keuze voor Giro en Vuelta bo ven deelname aan de Tour, stij gen zijn kansen. Teammanager Walter Godefroot heeft op nieuw twee Italianen aange trokken om Ullrich over Pyre neeën en Alpen te sleuren: Al berto Elli en Guiseppe Guerini, al twee keer derde in de Ronde van Italië. Mapei Mapei, dat parketvloerenfirma Quick Step als co-sponsor be groette, zonderde zich deze winter af in de Sierra Nevada. Op advies van dokter Ivan Van- Mol sliepen de renners op hoogte (2500 meter) en train den ze op zeeniveau; een ideale combinatie voor de aanmaak van rode bloedlichaampes tot een aanvaardbaar peil (een he matocrit van 50, de maximaal toegestane verhouding tussen rode- en witte bloedlichaam pjes). Nieuwkomer Michele Bartoli maakte zoveel indruk tijdens de stage in het Spaanse hoogge bergte dat Johan Museeuw de moed diep in de schoenen zou zijn gezonken. Maar Museeuw, ver terug geworpen na een knie-operatie die noodzakelijk was geworden nadat hij was ge vallen in Parijs-Roubaix, weet zich immer verzekerd van de steun van ploegleider Patrick Lefevere en het Belgische blok (Peeters, Leysen en nieuwko mer Leif Hoste). Met Museeuw en Bartoli heeft Lefevere twee topfavorieten voor de Ronde van Vlaanderen, ja zelfs voor de Wereldbeker in huis. Benieuwd hoe die twee 'kleppers' zich tot elkaar verhouden. Mapei nam afscheid van sprin ter Jan Svorada, kasseienkoning Franco Ballerini en de man die Max van Heeswijk rijdt dit seizoen in het shirt van Mapei, dat hij ook als dekbed gebruikt. onklopbaar bleek: Oskar Came- nzind. Hij werd wereldkampi oen en won ook de Ronde van Lombardije. Het drietal kwam in dienst van het Italiaanse Lampre, waar oud-wereldkam pioen Guiseppe Saronni het voor het zeggen krijgt. Saronni was tot en met vorig jaar ook in dienst van Giorgio Squinzi, de directeur van Mapei, die Lefevere boven rijn landgenoot jakmMMüisukJsüèam zijn dure wielerstal betreft. Behalve Bartoli lijfde Lefevere nog twee stijlvolle coureurs in: Axel Merckx en Max van Hees- wijk. De meest stijlvolle én ta lentvolle, Frank Vandenbrouc- ke, vertrok naar Cofidis. Daar kwam hij in bezit van het kop manschap én een fortuin. Hij nam Peter Farazijn (Lotto) en Nico Mattan (ook Mapei) mee. Bij laatstgenoemde zijn, net als stoornissen geconstateerd. De kans is zeer groot dat ook Mat tan moet stoppen. Bij Mercatone Uno, de ploeg van Marco Pantani, bleef nage noeg alles bij het oude. De pi raat bereidde zich met zijn manschappen in de winter sportplaats Madonna di Cam- piglio voor op het nieuwe sei zoen. Alle journalisten die zich daar meldden voor een 'rustig' FOTO GPD COR VOS winnaar persoonlijk de deur ge wezen. Pantani wilde voorko men dat de voorbereiding op het seizoen zou worden ge stoord. Meest bekende van de afstap- pers dit jaar zijn twee voormali ge wereldkampioenen: Mauri- zio Fondriest en Gianni Bugno. Routeniers Viatjeslav Ekimov, Armand de Las Cuavas en Eu- geni Berzin vonden onderdak Vini Cardirola tenslotte, ook Italiaans, gaat van start met het sterke trio Sergei Gontchar, Gianluca Bortolami en Frances co Casagrande. Nederland In Nederland versterkte de Ra- bobankploeg zich met de Zwi- ters Niki Aebersold, Markus Zberg en het Duitse talent Grischa Niermann. Nóg meer buitenlanders in een ploeg die bedoeld was uit te groeien tot een puur Hollandse. Karsten Kroon en Matthé Pronk stroomden door vanuit de Ne derlandse amateurrangen. Jo han Bruinsma verhuisde naar Batavus. Die ploeg heeft de sta tus van Trade team 2 gekregen, wat zoveel wil zeggen dat de renners in tweede categorie koersen mogen rijden en bij uitzondering mogen deelne men als één van de teams uit de top 22 afzegt. Bekendste cou reurs zijn: veldrijder Maarten Nijland, Johan Bruinsma en John Talen. Ploegleider is Piet Hoekstra. Axa is de vierde Nederlandse (semi-)profploeg. De renners zullen echter slechts sporadisch aan profkoersen deelnemen, al staan wedstrijden als Veenen- daal-Veenendaal en Dwars door België voorlopig op het programma. John den Braber, Niels van der Steen en Marcel Luppes zijn de bekendste ren ners. Bij TVM veranderde veel, zo nam Steven de Rooks de plaats van Cees Priem in achter het stuur van de volgwagen. Maar in het rennersbestand deden zich nauwelijks wijzigingen voor. Davide Casarotto (Scrig- no) is de opvallendste aan winst. Casarotto is een man van het voorjaar. Pieter Vries en Remco van derVen zijn de aan-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37