Wolf wordt nooit huisvriend Fokker robotarm voor astronauten In Natura VOENSDAG 24 FEBRUARI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150 265 Iet begin van de volgende euw is tevens de start van een lieuw tijdperk in de ruimte aart. In het jaar tweeduizend is iet International Space Station ISS) klaar voor permanente be- roning. Aan dit ruimtestation lemen de VS, Rusland, Japan n Canada deel. Een aantal Eu- opese landen doet mee onder Ie vlag van het European Space Igency (ESA). De Nederlandse nbreng komt van Fokker Space de vorm van de European lobotic Arm (ERA), let ISS bestaat uit een serie ge- oppelde cilindervormige labo- atoria met daarop zonnepane el, antennes en robots. Het uimtestation heeft de afmeting an een voetbalveld en biedt ilaats aan zeven astronauten, n de zomer van dit jaar worden Ie eerste modules naar een loogte van vierhonderd kilo- neter geschoten. Het gedeelte raar op het Nederlandse onder- leel is bevestigd: de robotarm olgt twee jaar later. De belang- ijkste taak van de arm is het lanbrengen en onderhouden an de zonnepanelen. Daar- laast kan met de camera's op Ie arm het ruimtestation wor- len geïnspecteerd. De installa- ie kan ook behulpzaam zijn bij ruimtewandeling of het in- n uitladen van allerlei spullen. )e robotarm lijkt nog het meest ip een gigantische passer. Hij lestaat uit twee buizen van elk ingeveer vijf meter lengte, die ijn verbonden met een elle- loogscharnier. Aan de beide liteinden zit een polsgewricht net een grijphand. Met één ïand houdt de ERA zich vast lan de speciale handgrepen an het ruimtestation. Via deze ;repen krijgt de arm elektriciteit ■n opdrachten door. De andere ïand is dan vrij om taken te ervullen. Door hand-over- land van de ene naar de ande- e greep te reiken, kan de arm zich verplaatsen over het stati on. Het gebruik van robots in de ruimte levert volgens Wart Mandersloot, product manager van Fokker Space, grote voor delen op. „Het is gevaarlijk om in de ruimte te werken. Ruimte- afval en micrometeorieten zijn op die hoogte het grootste risi co. Ze kunnen een gat in een ruimtepak slaan en dan heb je een probleem. Daarom is ieder een ervan overtuigd dat deze activiteiten beter door robot achtige dingen kan worden uit gevoerd." De grote uitdaging voor de in genieurs is dat ze op aarde een product moeten construeren dat in een extreme omgeving kan werken. De robotarm staat bloot aan grote temperatuurs verschillen. Het verschil tussen de zon- en schaduwzijde van het ISS kan oplopen tot twee honderd graden celcius. Tem- peratuurscontrole is dan ook heel belangrijk. Een andere probleem is de enorme radio actieve straling. „Een normale computer slaat dan meteen op tilt". De afwezigheid van de zwaartekracht levert ook een groot vraagstuk op. De robot arm is zo licht gebouwd, dat hij op aarde zijn eigen gewicht niet kan dragen. Tijdens testsessies wordt de arm om die reden on dersteund. Dat luistert heel nauw, want een afwijking van een paar milimeter is al te veel. „Uiteindelijk wil je hier kunnen vertellen wat dat ding daarbo ven gaat doen". Als laatste proef van bekwaam heid moet de arm de wilde be vingen van een lancering door staan. Voor' deze test wordt de bionische ledemaat op een 'tril- tafel' bevestigt. Dit apparaat si muleert het hevige schudden bij het opstijgen van het ruim teveer. Met het doorstaan van deze slotexperimenten komt een einde aan een ontwikke lingsproces van bijna zes jaar. Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Engelse kleding voor het nageslacht in de kast (8); 5. Het stromen van water in de gang (8); 6. Taal van klieren die u missen (4); 8. Zuiver weergegeven orgaan (4); 10. Dat dier krijgt men van een kampioen (5); 12. Halzen om hals brengen (5). VERTICAAL: 1. Bedrieglijke voorstellingen (6); 2. Dat klaaglied wordt met eigeel bereid (6); 3. Ragout van de islam (5); 4. Een groef van kostbaar materiaal (5); 7. Beschermt tanden tegen branden (5); 9. Hoop waarin de hoop op kan gaan (4); 11. Oostenrijks water uit een Engels café (3). Oplossing van dinsdag: 1. staf-staaf-Asfalt 2. span-pasen-Naspel 3. lied-gelid-Geldig *4ogam-mango-Omgang 5. lord-doler-Roddel 6. eelt-teelt-Atleet 7. leed-degel-Geleed 9poon-knoop-Inkoop 10. tien-niets-Tennis Gevraagd woord: ANGORAGEIT. JFS Maandag 22 februari heeft de puzzel van zaterdag voor de tweede maal in de krant gestaan, waarvoor onze excuses. Vanaf vandaag loopt de serie weer ge woon door. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Killers Het was reeds diep in de nacht, toen professor Sickbock de laatste hand legde aan een eigenaardig klokwerk, dat hij die dag ontworpen had. Het was een zogenaamde zero-meter, waarop zelfs een ongeschoolde kon aflezen hoeveel zero er in de lucht zat. „Ei, ei," prevelde de geleerde, toen hij de hendel had overgehaald, „de gassen zijn geheel ingedikt en het zijn kwade dampen die daar ont snappen. Ik moet mij in acht nemen, want het inademen zou noodlottig kunnen wezen!" Hij knoopte haastig een zakdoek voor de neus en wierp een bijziende blik op de wijzerplaat. „We zakken reeds verder dan ik kan meten", hernam hij verblekend. „Ik zal de schaal moeten wijzigen, want binnenkort zal het iets overtroffen worden door het niets. Waar moet dat heen? We beleven vreemde tij den." Op dat moment rinkelde er iets achter hem en de onderzoeker wendde zich haastig om. „Is daar ie mand?" riep hij in de duisternis. Er kwam geen antwoord, maar het ge luid van voetstappen werd hoorbaar en een koude trok over de vloer. „Het wordt steeds killer", zei de ge leerde tot zichzelf. „Dat zullen de dampen zijn." „Nee, dat ben ik", sprak nu een stem. „Kid de Killer is de naam. Wat voer je daar uit, doe?" „Ik neem enige proeven", verklaarde Sickbock waardig. „In opdracht van de Regering tracht ik voedsel uit lucht te winnen, doch wat ik krijg is niets. Puur niets! Volgt u me? Maar eh... wie geeft u het recht hier bin nen te dringen? Ik ken u niet. Bent u soms een student?" De ander keek hem dreigend aan en naderde lang zaam met de handen boven zijn re- volverkolven. Nucleaire rekening Er is niet genoeg geld opzij gelegd om de kosten van ver werken en opslag van kernaf val te kurfnen betalen. Dat stelt de Franse Rekenkamer in een rapport over de toe komstige lasten van het hui dige kernenergieprogramma. In Frankrijk komt 80 procent van de elektriciteit uit kern energie. Het te zijner tijd af breken van de bestaande kerncentrales kost op basis van het huidige prijsniveau 102 miljard frank (34 miljard gulden)Daarnaast heeft Frankrijk onderzoeksinstitu ten, fabrieken voor de win- Noordpool in de In het Noordpoolgebied was het in het krijttijdperk voor 92 tot 86 miljoen jaren vermoe delijk even warm als nu in Florida. Zelfs in de winter was daar nooit vorst of ijs aanwe zig. Wetenschappers van de University of Rochester in New York en van de Scripps Institution of Oceanography in het Californische La Jolla. zijn tot deze conclusie geko men na jarenlange bestude ring van fossielresten in de zeebodem rond het in de poolcirkel gelegen Canadese eiland Axel Heiberg. Zij heb ben daar onder meer fossiel- resten gevonden van bijna drie meter lange krokodilach tige dinosauriërs en van tal- rijke vissoorten en schildpad den. De levenswijze van deze diersoorten en vondsten van plantenresten wijzen volgens hun verhaal in het tijdschrift Science op een indertijd voor deze regio ongewoon warm klimaat. De gemiddelde jaartempera tuur moet er volgens hun be ning en verrijking van urani um evenals opwerkingsfa brieken. De afbraak daarvan kost een kapitale som. De ontmanteling van een kleine opwerkingsfabriek vergt vol gens de Rekenkamer omgere kend zes miljard gulden. Het kernafval dat vrijkomt bij de afbraak van al deze installa ties moet ergens opgeslagen worden. Een definitieve op slag bestaat er nog niet, zodat de kosten daarvan onbekend zijn. De Rekenkamer beveelt aan voldoende geld te reser veren voor deze toekomstige kosten. tropen rekeningen rond de 14 gra den hebben geschommeld, met in de zomer piektempe- raturen van ver boven de 20 graden. De oorzaak voor deze extre me warmteperiode zou een reeks van talrijke en langduri ge vulkaanuitbarstingen ge weest kunnen zijn. Die heb ben in het Midden-Krijttijd perk plaatsgevonden in het huidige zuidwesten van de Stille Oceaan, in het Caraï- bisch gebied, voor de kusten van Brazilië en Madagaskar, in Zuid-Afrika en in het zuid westen van de Verenigde Sta ten. Door de lava die zich vol gens de onderzochte sedi menten tot een driehonderd meter dikke basaltlaag heeft omgevormd, zijn volgens de onderzoekers grote hoeveel heden kooldioxyde vrijgeko men. Dit prehistorisch broei kaseffect heeft tot een lang durig subtropisch klimaat ge leid dat tot in het Noordpool gebied reikte. Wendbaarheid kakkerlak Kakkerlakken zijn verbluffend wendbaar. foto archief Wat minder afgrijzen en meer bewondering voor de kakker lak lijkt op zijn plaats. Vol gens Israëlische onderzoekers van de Hebreeuwse Universi teitvan Jeruzalem zijn deze insecten verbluffend wend baar. Kakkerlakken leven 's nachts en kunnen in het don ker een snelheid van één me ter per seconde halen. Maar hoe ontwijken ze op hun nachtelijke tochten obstakels op hun weg? Om dat uit te zoeken plaatsten de onder zoekers kakkerlakken in een ronde bak, die door een dun ne, blikken wand in tweeën was verdeeld. Het loopgedrag van de insecten namen ze op met een video camera met een snelheid van 250 beelden per seconde, in de onder- zoeksbak bleken de kakker lakken een constante afstand tot de wand te bewaren, van ongeveer de lengte van een van hun (lange) antennes. Met de punt van een van de ze voelsprieten tastten de die ren voortdurend de wand af. In een ander experiment wer den de kakkerlakken ge plaatst in een bak, die door een zigzaggende tussenwand in tweeën was verdeeld. De insecten bleken de contouren van de zigzagwand goed te Vliegende auto Nooit meer files en binnen een half uur van je woning in Drenthe op het werk in Am sterdam. Het wordt allemaal mogelijk met de vliegauto die deze zomer voor het eerst wordt getest in Califomië. De zogenoemde 'sky car' stijgt als een helikopter verticaal op en brengt de inzittenden langs elektronische wegen naar de plaats van bestem ming. De gebruikskosten val len mee. De kruising tussen sportauto en gevechtsvlieg tuig bereikt in de lucht een snelheid van zeshonderd ki lometer per uur met een ben zineverbruik van 1 liter benzi ne op 8,5 kilometer. De ont werper van de vliegauto, Paul MoÜer, verwacht niet veel kunnen volgen en, tot verba zing van de onderzoekers, tot 25 maal per seconde van richting te kunnen verande ren. Volgens hen is er in het dierenrijk tot nu toe geen wendbaarder dier beschre ven. Her afdekken van de ogen van de insecten noch het vastlijmen van de basis van hun antennes bleek van invloed op hun wendbaar heid. Werden echter de pun ten van de voelsprieten ver wijderd. dan waren de kak kerlakken hun oriëntatiever mogen kwijt en botsten ze voortdurend tegen de zigzag- wand op. Volgens de Israë liërs navigeren de kakkerlak ken via de steeds veranderen de hoek van de antennetip. Die snelle wendbaarheid kan alleen tot stand komen via een zeer efficiënt zenuwstel sel. Toch is het de onderzoe kers nog niet goed duidelijk hoe de zenuwgeleiding in de kakkerlak zo snel kan plaats vinden. De zenuwvezels in de antennes van de kakkerlak, die de signalen van buiten moeten doorgeven naar de poten, zijn namelijk dun, en daardoor relatief traag in het doorgeven van zenuwprik kels. (bron: New Scientist van 20 februari) botsingen in de lucht tussen vliegende automobielen. „Het is een vliegende compu ter die over een elektronische snelweg zweeft en volledig elektronisch wordt be stuurd." De technologie om auto's elektronisch te bestu ren bestaat al langer, maar is vooralsnog te duur voor alle daags gebruik. Desondanks reageerde Boeing, de grootste vliegtuigfabriek, erg enthou siast op Mollers ontwerp. „Als een dergelijke machine de auto kan venrangen, zal dat revolutionaire demografi sche veranderingen tot ge volg hebben," voorspelde Henry Lahore, ontwerper bij Boeing. De wolfshond van de buren een levensgevaarlijk beest? Er zijn mensen die hun rechtstreeks van de wolf afstammende dier inderdaad wolfshond noemen, maar meestal zijn het erkende soorten. Zoals de Saarloos- wolfshond. Die werd voor de Eerste Wereldoorlog inderdaad gefokt uit een wolf, maar hij heeft nu geen greintje wolven- instinct meer over. De Ierse wolfshond lijkt niet eens op een wolf, hij wordt alleen zo ge noemd omdat hij vroeger hielp bij de wolvenjacht. Veel bastaardhonden hebben ook wel wat van een wolf, maar de echte en de hybride wolf (gekruist met hond) komen slechts op kleine schaal voor in Nederland. Theo van Hilst van de Wolvenopvang in de Bra bantse plaats Den Hout, schat dat het om zo n dertig exempla ren gaat. In het opvangcentrum van Van Hilst zitten er acht. Onlangs zijn er vier dieren naar een educatief centrum in Enge land verhuisd. Elk jaar wordt een aantal nieuwe dieren bin nengebracht, maar van een sterke toename is volgens Van Hilst gelukkig geen sprake. „Het is een nieuwe trend, maar geen rage zoals in de Verenigde Sta ten." In Amerika wordt het aan tal wolven dat als huisdier wordt gehouden, geschat op 600.000. Verrassend genoeg heeft de trend volgens Van Hilst weinig te maken met de populariteit van vechthonden als de pitbull en de mastino. Wie van zulke honden houdt, heeft niks aan een wolf. Want hoewel een wolf beresterk is, zullen mensen die anderen met hun huisdier wil len intimideren, weinig plezier aan hem beleven. „Je kunt nooit de baas over een wolf zijn. Zelfs simpele commando's als 'Lig' of 'Zit' kun je vergeten. En een wandelingetje aan de riem zit er ook niet in. Een wolf is namelijk een vluchtdier. Als iemand hem al aan de riem weet te krijgen, zal 'ie met de staan tussen de poten lopen, bibberend, en schichtig rond kijkend", zegt Van Hilst. Niet iets om stoer mee voor de dag te komen dus, en dan ziet een wolf er in vergelijking met bijvoorbeeld een pitbull ook nog eens allervriendelijkst uit. „Hij is ook vriendelijk", vertelt Van Hilst. „Er is nog geen enkel geval bekend van een wolf die in de vrije natuur een mens heeft aangevallen. Hij houdt af stand van mensen en is niet agressief." Het gevaar van de wolf als huisdier zit hem vooral in zijn jachtinstinct. Als een wolf een kind aanvalt, doet hij dat niet uit kwaadaardigheid, maar omdat hij dat kind plotse ling als een prooi ziet, bijvoor beeld omdat het voor hem uit loopt. Het grootste probleem met wolven is dat ze altijd on- Theo van Hilst van de wolvenopvang krijgt elk jaar wolven binnen die als huisdier zijn afgedankt. foto anp berekenbaar zijn, ook al heb je nog zo'n goede band met ze", meent Van Hilst. Ook andere, kleine huisdieren zijn hun leven niet zeker: als ze niet worden verslonden, worden ze door hun huisgenoot geterroriseerd. Er zijn nog meer kenmerken die wolven absoluut ongeschikt maken als huisdier. Ze slopen alles wat ze voor hun neus krij gen en het is ze niet aan het verstand te brengen dat dat niet mag. Bovendien worden ze nooit zindelijk, doordat ze veel sterker dan honden de neiging hebben hun territorium af te bakenen, het zogenoemde vlag gen. Iedereen weet dat een wolf een wild dier is dat thuishoort in de vrije natuur of anders hooguit in de dierentuin. En als het niet de liefhebbers van ge vaarlijke honden zijn die een wolf aanschaffen, wie dan wel? Volgens Van Hilst zijn er twee categorieën. De ene groep be staat uit mensen die denken dat ze een herdershond aanschaf fen. Vaak gebeurt dat in het buitenland, zoals in Grieken land en Spanje. Aan het uiterlijk kun je namelijk een hond niet altijd van een wolf onderschei den, ook niet als ze volwassen zijn. Een wolvenpup is hooguit beter ontwikkeld dan een hon denpup van dezelfde leeftijd. De gedragsproblemen ontstaan pas na ongeveer een jaar. De andere groep bestaat uit on kundige fokkers, die gemaks halve vergeten dat de ontwikke ling van wolf naar hond tien duizenden jaren heeft geduurd en die menen even snel een 'superhond' te kunnen kweken: oersterk en zonder de erfelijke afwijkingen waar veel honden rassen mee zijn belast. „Men sen die een wolf of een hybride wolf (die vaak nog groter en sterker is dan een volbloed wolf) van zo'n fokker kopen, zoeken iets wilds, iets ongecul tiveerds. een uitdaging. Ze den ken misschien dat zij met zo'n dier wél om weten te gaan", zegt Van Hilst. „Uiteindelijk gaat het vrijwel altijd mis en al tijd zijn de dieren dan het slachtoffer. Ik krijg ze hier ver magerd en gestressd binnen." Van Hilst probeert ze zoveel mogelijk te plaatsen in natuur parken. Terugzetten in de vrije natuur kan niet, daarvoor zijn ze teveel gewend aan mensen. En dierentuinen vindt hij zielig. Wolven staan op de lijst van uitheemse diersoorten. Maar omdat het bij 'huiswolven' vaak gefokte dieren betreft, worden ze nooit in beslag genomen. Mensen die het vermoeden hebben dat er bij hen in de buurt een wolf wordt gehou den,-raadt Van Hilst aan hier van melding te maken bij de politie. „Die zal dat zeker regi streren maar ik geef toe dat het weinig zin heeft. Ik pleit voor duidelijke wetgeving, maar ik denk dat we daarvoor moeten wachten op een ongeluk. En dat is, hoe naar het óok klinkt, slechts een kwestie van tijd." en werknemer van Fokker Space test alle robotonderdelen afzonder- jk. foto cpd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9