Doodstraf geëist tegen Ocalan Carrière ex-premier Martens geknakt Partijen strijden verder na mislukte vredesbesprekingen in Rambouillet Garantiebewijs tegen willekeur van Russische overheid Buitenland Steeds meer twijfels over eurocommissaris Cresson Dag van de verdedigers Ski-oorden blijven van buitenwereld afgesloten - /OENSDAG 24 FEBRUARI 1999 Irakezen schieten bij demonstratie teheran Bewakers van de Iraakse ambassade in Teheran heb ben gisteren geschoten toen Iraakse demonstranten over het hek van de ambassade probeerden te klimmen. Tien demon stranten slaagden erin het terrein te betreden, maar ze werden al snel weer verwijderd. Volgens getuigen raakte niemand ge wond, maar arresteerde de Iraanse oproerpolitie verscheidene demonstranten buiten de ambassade. Ongeveer drieduizend Irakezen protesteerden in Teheran tegen de moord op groot ayatollah Mohammed Sadiq al-Sader. De sjiietische moslim geestelijke en twee van zijn zonen werden vrijdag in Irak neer geschoten. De demonstranten beschuldigen de Iraakse regering van de moorden. Amnestie voor Zuid-Afrikaanse politie tap» De Zuid-Afrikaanse Waarheidscommissie heeft giste ren vier voormalige politieagenten amnestie verleend voor de ontvoering van en moord op de antiapartheidsactivist Sizwe Kondile. De vier ontvoerden Kondile in 1981. Zij dienden hem verdovende middelen toe en schoten hem dood, waarna zijn resten werden verbrand en in een rivier gegooid. In 1996 ver klaarde het voormalige hoofd van het doodseskader van de po litie dat Kondile tijdens zijn ondervraging hersenletsel had op gelopen en dat hij was vermoord en opgeruimd om een tweede 'Steve Biko-affaire' te vermijden. De moordenaars van Biko hebben vorige maand geen amnestie gekregen omdat zij tegen over de commissie volhielden dat hij door een ongeluk was overleden. Texaan schuldig aan racistische moord iasper Een jury in het Amerikaanse Jasper heeft gisteren de 23- jarige Texaan John William King schuldig bevonden aan de moord op zijn zwarte medeburger James Byrd Jr. De moord op Byrd afgelopen juni baarde veel opzien. De 49-jarige man werd na zijn ontvoering vastgebonden aan een vrachtauto en kilome iers meegesleept. Zijn lijk werd onthoofd teruggevonden. Het openbaar ministerie beschreef King in zijn requisitoir als brute racist die zwarten haat vanuit het diepst van zijn ziel. King jt de doodstraf boven het hoofd. Twee medeverdachten van King, Shawn Berry (24) en Lawrence Brewer (31), krijgen een apart proces. King had verklaard onschuldig te zijn. Opnieuw doden bij rellen op Ambon iakarta Gevechten tussen moslims en christenen op het Indo nesische eiland Ambon hebben vandaag aan ten minste acht mensen het leven gekost. Honderden huizen staan in brand. De rellen hadden plaats net buiten de stad Ambon. Drie personen werden volgens een journalist ter plaatse gedood, toen militai ren een menigte probeerden te verspreiden. Het was vandaag de derde achtereenvolgende dag van rellen tussen christenen en moslims op Ambon. Gisteren vielen er vijf doden en twaalf gewonden, toen de politie in de moslimwijk Batu Merah in het centrum van Ambon het vuur opende op relschoppers. In janu ari kostte het religieuze geweld op het eiland in de Molukken aan zeker 160 mensen het leven. Drieduizend huizen brandden af en duizenden mensen zagen zich gedwongen te vluchten. Drie doden bij bomaanslag in Algerije algiers Een bomaanslag op een restaurant in Khemis-Miliana, in het westen van Algerije, heeft gisteren zeker drie mensen het leven gekost. Achttien anderen raakten gewond. Algerijnse rege ringsfunctionarissen hebben dit bekendgemaakt. De bom ont plofte rond het middaguur in de plaats, die op ongeveer 120 ki lometer ten westen van de hoofdstad Algiers ligt. Niemand eiste de verantwoordelijkheid op voor de aanslag. De stad ligt in een streek waar sinds het uitbreken van de islamitische opstand in 1992 sprake is van veel guerrilla-activiteit. In december vonden bij een aanslag in dezelfde stad 15 mensen de dood en raakten 40 gewond. Libanon boos over bezetten bufferzone ieiroet De Libanese regering heeft gisteren aangekondigd dat zij een formeel protest bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal indienen over de bezetting door Israël van het dorp Arnoun in zuidelijk Libanon. Israëlische militairen bezetten het dorp op 17 februari en voegden het bij de zogeheten 'veilig heidszone' in Libanon. Als argument werd gegeven dat de mili tairen het dorp op die manier konden beschermen tegen Liba nese guerrillastrijders. Israël klaagde eerder dat guerrillastrijders het dorp gebruikten als'uitvalsbasis voor aanslagen op posten van het Israëlische leger. Groot offensief Ethiopië asmara* Het Ethiopische leger is gisteren een grootschalig lucht- en landoffensief begonnen langs de grens met Eritrea. Dat heeft het Eritrese ministerie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Bij een tegenaanval vernietigden Eritrese militai ren negen Ethiopische T-55 tanks en maakten ze twee andere buit. De aanvallen begonnen volgens Eritrea om half vijf 's nachts plaatselijke tijd bij het Merib-Setit-front, dat door de Ethiopiërs het Badme-front wordt genoemd. Sinds het uitbre ken van de gevechten ruim twee weken geleden was het daar relatief rustig geweest. In de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba bevestigde regeringswoórdvoerster Selome Tadesse dat er werd gevochten aan het Badme-front. Oost-Timorese leider bij overleg Jakarta De Oost-Timorese onafhankelijkheidsstrijder Xanan Gusmao mag deelnemen aan het overleg over de toekomst van Oost-Timor. Zijn huisarrest wordt dan tijdelijk opgeheven. De Indonesische ambassadeur voor Oost-Timor, Lopez Da Cruz, zei dat het overleg zo spoedig mogelijk in Jakarta wordt gehou den. Da Cruz noemde geen datum voor de besprekingen. Gus mao, die in 1996 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, werd zes jaar geleden veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar wegens zijn aandeel in Oost-Timorese onafhankelijkheids strijd. Afgelopen maand werd hij van de gevangenis overge bracht naar een huis in Jakarta, waar hij onder huisarrest ver blijft. kussel anp-ap moskou Een gepensioneerde Russische marineman marcheert met een portret van Stalin door het centrum van Moskou. Gisteren was het in Rusland 'Dag van de verdedigers van het moederland'. Voorheen heette deze dag de 'Dag van het Rode Leger". Na het uiteenvallen van de Sovjetunie hebben de Russen deze naam veranderd. foto »ap» mikhail metzel brussel paul koopman correspondent De politieke carrière van oud premier Wilfried Martens (62) van België lijkt definitief ge knakt. Na een verhitte aanva ring met het bestuur van de Vlaamse christen-democraten (CVP) werd gisteravond beslo ten dat niet Martens, maar de Vlaamse minister van tewerk stelling Miet Smet lijsttrekker wordt bij de komende Europese verkiezingen. Martens heeft aangekondigd dat hij in dat ge val zijn politieke functies neer legt. Ook dreigt hij een boekje open te doen over de keuken geheimen bij de CVP. In Belgische politieke com mentaren wordt de ondergang van Martens, premier van 1979 tot 1992 en huidig voorzitter van de christen-democraten in het Europees parlement (de Eu ropese Volks Partij), al vergele ken met een koningsdrama van Shakespeare. Niet alleen kreeg Martens een dolk in de rug van huidig CVP-voorzitter Marc van Peel, met wie het al langere tijd niet botert, ook spelen op de achtergrond relaties met meer dere vrouwen een rol. De radiozender VRT schroomde gisteren niet Miet Smet te bestempelen tot Mar tens' ex-vriendin. Met Smet, ongehuwd, zou de premier ruim tien jaar geleden een bui tenechtelijke relatie hebben ge had. Zijn echtgenote was des tijds wegens psychische proble men langdurig in een kliniek opgenomen. Begin dit jaar trouwde Martens met zijn voor malige woordvoerster Ilse Schouteden, die hem 2,5 jaar geleden twee kinderen schonk. De conservatieve vleugel bin nen de CVP kon, naar verluidt, weinig waardering opbrengen voor het ongehuwde vader schap van Martens en de schei ding van zijn eerste vrouw. Martens' dreiging de vuile was van de CVP buiten te han gen, lijkt inmiddels als een boe merang op de vooraanstaande politicus terug te slaan. „Als het om keukengeheimen gaat, we ten wij er ook nog wel een paar", zei een Vlaamse chris ten-democraat gisteren. Waarom Martens met zoveel gekrenkte trots heeft gerea geerd op de voordracht van Smet tot lijsttrekker, is voorals nog een raadsel. Hoewel de tweede plaats die hem op de kieslijst was aangeboden een EP-zetel garandeert en Martens onlangs werd herkozen tot voorzitter van de Europese Volks Partij, kondigde hij aan met niets minder dan de eerste plaats op de kieslijst genoegen te willen nemen. vervolg van voorpagina De strijdende partijen in Kosovo rea geerden gisteren met oplaaiende ge vechten op het mislukken van de be sprekingen in Rambouillet. Nabij de stad Vucitm, in het noorden, raakten vijf Ser vische politieagenten gewond na een ac tie van het Kosovo Bevrijdings Leger, U£K. Daarop braken er in de regio ge vechten uit, die bijna de hele dag duur den. Een groep internationale journalis ten kwam onder vuur van Albanese re bellen te liggen. Met grote regelmaat klonken er explosies van ontploffende granaten en het geratel van mitrailleur- vuur. De burgerbevolking in Kosovo rea geerde gelaten en verdeeld op het deba cle van Rambouillet. „We hadden niet anders verwacht", was de teneur. De et nische Albanezen toonden zich teleur gesteld dat de Serviërs nu niet gebom bardeerd worden. De Serviërs in Kosovo waren juist blij dat de Navo geen luchtaanvallen uit voert. „Als ze dat wel hadden gedaan, hadden wij bij het vallen van de eerste Navo-raket alle Albanezen hier ver moord", zei een politieman bij een van de wegblokkades in de buurt van Vuci tm. Nu de internationale gemeenschap voorlopig aan de zijlijn blijft staan, ver wacht een ieder dat de oorlog in alle he vigheid zal oplaaien. Albanese rebellen en Servische ordetroepen zijn er van overtuigd dat zij de strijd met militaire middelen kunnen winnen. Volgens de tweede man binnen de Internationale Waamemersmisie in Kosovo, de Ameri kaanse generaal Karol Dreweinkiewicz, hebben de Serviërs verteld dat als er geen akkoord wordt gesloten in Ram bouillet, er 50.000 extra troepen naar Kosovo worden gestuurd. „Zo'n Servi sche troepenmacht zou binnen zeven dagen het hele UQK van de kaart kun nen vegen", aldus Dreweinkiewicz, die zich zeer pessimistisch toonde over het spoedig bereiken van vrede in Kosovo. De UQK-rebellen daarentegen zijn er van overtuigd dat zij de Servische politie kunnen verslaan door Kosovo voor de Serviërs in een "Vietnam' te veranderen. „Uiteindelijk gaan we winnen; het is slechts een kwestie van tijd voordat de Serviërs worden verslagen", aldus een U^K-commandant. Alhoewel het U£K over beduidend minder geavanceerde wapens beschikt dan de Serviërs, staan er volgens goed ingelichte bronnen in Noord-Albanië, aan de grens met Koso vo, rond 12.000 rebellen klaar om een massale aanval in te zetten. „Deze troe pen beschikken over goede wapens en hebben een half jaar militaire training achter de mg", aldus dezelfde bron. De Turkse openbaar aanklager heeft gisteren de dood straf geëist tegen PKK-leider Abdullah Öcalan. Deze moest voor het eerst sinds zijn arrestatie vorige week voor een rechter verschijnen. Öcalans advocaten waren bij de zitting achter gesloten deuren niet toegelaten, öcalan is officieel aangeklaagd voor 'verraad', wegens veertien jaar Koerdische onafhankelijkheidsstrijd. In Turkije is de doodstraf sinds 1984 niet meer uitgevoerd. istanbul-ankara-diyarbakir Volgens de akte van beschuldi ging is Öcalan 'de aanstichter tot moorden, bloedbaden en afpersing van geldmiddelen, met het doel Turks grondge bied te verdelen'. Turkije houdt öcalan verantwoordelijk voor de zeker 30.000 doden die vie len in de onafhankelijkheids strijd. Volgens de Turkse krant Hiir- riyet heeft öcalan eerder tijdens verhoren gesmeekt om zijn le ven. „Ik toon berouw, hang me niet op. Ik zal verklaringen af leggen", zou de rebellenleider hebben gezegd. Het Koerdistan Informatie Centrum in Neder land zegt dat 'alleen al de ver melding hiervan erop duidt dat öcalan onder druk wordt gezet en wordt gemarteld'. Vier Turkse advocaten, die hebben aangeboden Öcalan te verdedigen, zijn gisteren aange komen in Mudanya, vanwaar ze de overtocht naar het gevange niseiland Imrali wilden maken. De vier advocaten, onder wie vice-voorzitter Osman Bayde- mir van de Turkse mensen- rechtorganisatie IHD, werden bij aankomst in Mudanya uit gejouwd door een mensenme nigte. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens heeft gis teren besloten nog geen voorlo pige maatregelen te nemen in de zaak-öcalan. De Turkse re gering wordt verzocht eerst na dere informatie te verstrekken. öcalans Nederlandse advoca ten B. Böhler en T. Prakken hadden het hof gevraagd om een aantal voorlopige maatre gelen, zoals de toegang van art sen en advocaten naar Öcalans keuze, en internationale waar nemers tot de verdachte. De rechters van het hof van de Raad van Europa achten het niet gepast hierover nu al een besluit te nemen. In plaats daarvan vragen zij Ankara een aantal vragen te beantwoorden. Onder meer over de toegang van advocaten tot öcalan; over de omstandigheden van en de wettelijke basis voor diens ar restatie en overbrenging naar Turkije; over de omstandighe den en wettelijke basis van zijn hechtenis, zoals isolering; me dische bijstand en de frequen tie van de verhoren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright bespreekt in de kasteeltuin van Rambouil let met EU-commissaris Van den Broek, OVSE-chef Vollebaek en de Duitse minister van buitenlandse zaken Fischer de mislukte onderhandelingen over kosovo. foto epa manoocher deghati vervolg van voorpagina In een aantal berghotels in Tirol en Vorarlberg zitten honderden mensen al da genlang opgesloten zonder uitzicht op bevrijding. Hei- no Türin, de waard van de Ulmer Hütte in Voralberg, liet gisteravond per telefoon weten dat de psychische be lasting van de zeventig mensen die bij hem zitten opgesloten steeds ernstiger vormen aanneemt. „Ik heb de afgelopen dagen al veel mensen moeten tegenhou den om te voorkomen dat ze op eigen houtje vertrok ken. Mensen draaien door. Er is eten genoeg, maar de psychische toestand van de mensen wordt het grootste probleem. Ik heb de zware opgave er voor te zorgen dat er geen paniek uitbreekt." In Wallis in Zwitserland begonnen reddingswerkers 's ochtends koortsachtig met de ontruiming van twee dalen, waar lawines dreigen en voor 's middags sneeuw stormen worden voorspeld. Met helikopters brachten reddingswerkers in de vroe ge ochtend in koortsachtige haast al honderden inwo ners van het Lötschdal en de regio Obergom in veilig heid. Het dodental als gevolg van de lawine van het week einde bij Evolene in hetzelf de gebied steeg tot zeven. Er worden nog drie mensen vermist. Een helikopter maakte 's nachts twee ver geefse vluchten. In de Franse Pyreneeën werden vanochtend twee vermiste wandelaars terug gevonden. Een van hen, een man, overleed kort daarna tengevolge van zware on derkoeling. Zij waren maan dag gevallen toen zij poog den af te dalen naar de val lei. Hun compagnon zette de afdaling door om hulp te halen en is dezelfde dag nog gevonden. Van drie vermis ten in de Franse Alpen is nog geen spoor gevonden. De drie mannen waren bij een tocht over de Döme de la Vanoise, die op 16 februa ri begon, verrast door slecht weer. De skigebieden Adelbo- den, Grindelwald, Zermatt, Davos en Klosters blijven van de buitenwereld afge sneden. Alleen al in de twee laatste gebieden zitten op dit moment 40.000 mensen vast. De wegen naar Adel- boden en Grindelwald blij ven volgens de veiligheids diensten zeker tot en met het komende weekeinde onbruikbaar. De Zwitserse telefoon maatschappij Swisscom meldt dat de telefoonnetten in Wallis en Graubünden overbelast zijn. Dat komt doordat de ingesloten toe risten massaal naar huis bellen. Inmiddels hebben politie ke partijen in Tirol opgeroe pen om de regionale verkie zingen van 7 maart voorlo pig uit te stellen. Er zullen in ieder geval geen campagnes worden gevoerd. „Er zijn nu belangrijker zaken te doen", verklaarden vertegenwoor digers van politiek partijen. binnen het commissieapparaat. Dankert vermoedt dat deze speciale commissie ook andere commissarissen in opspraak kan brengen. Daarbij denkt hij onder meer aan Cressons Spaanse collega Marin. Cresson moest zich in het EP verantwoorden voor beschuldi gingen over fraude en vriend jespolitiek bij het toespelen van commissiecontracten. Zoals eerder schoof zij alle beschuldi gingen terzijde. Ook ontkende zij dat zij opdracht had gegeven om de Franse tandarts Berthel- ot toch door de Europese Com missie te laten betalen. Berthelot, met wie Cresson persoonlijk bevriend zou zijn, werd ingehuurd voor aids-on- derzoek. Na een maand werd hij echter ziek en kon hij zijn opdracht niet uitvoeren. Toch kreeg hij doorbetaald. Volgens nieuwe onthullingen zouden ambtenaren zijn salaris hebben willen stopzetten, maar greep Cresson persoonlijk in. Zij ont kende gisteren dat er ooit plan nen waren om de loonbetaling te stoppen. Bizar plan van parlement en Kremlin moskou hans hoogenduk correspondent Acht jaar na de overwinning van de democratie op de totalitaire staat is het nog bar slecht gesteld met de grond wettelijk vastgelegde rechten van de Russische burgers. Zo slecht dat er van overheidswege een 'Internationaal Fonds voor de Bescherming tegen Dis criminatie en de Verdediging van de Constitutionele Rechten en Vrijheden van de Mens' is opgericht. Het is een hele mond vol, maar in het kort komt het erop neer dat Russische staatsbur gers en buitenlanders die in dit land wonen, een speciale kaart kunnen ko pen die hen beschermd tegen de wille keur van de Russische machtsorganen. Het is een initiatief van het Russiche parlement, de Doema, van harte on dersteund door de regering van oud- spionnenchef Primakov. In het bermur van het Fonds zitten il lustere figuren als minister van bin nenlandse zaken, generaal Stepasjin, de directeur van de FSB (ex-KGB) Poe- tin, de secretaris van de Nationale Vei ligheidsraad generaal Bordoezja, ook een oud-KGB-man en het parlements lid generaal Gromov, de man die de Russische troepen uit Afghanistan leidde.'Voorzitter is ook al een gene raal: Michael Soerkov, parlementslid en vice-voorzitter van de defensiecom missie. De bedoeling is dat iedereen die het geld heeft om een kaart te kopen, een speciale behandeling zal genieten van de politie, de geheime dienst en van justitie. Nu is het zo dat iemand zo maar kan worden opgepakt en zonder enige uitleg voor verhoor kan worden opgesloten. Verzoeken om een advo caat worden meestal weggehoond. Wie over geld beschikt, kan zich meestal wel vrijkopen en dat geldt evengoed voor kleine overtredingen als voor zeer zware misdrijven. Wie, zoals de meeste Russen, een lege beurs heeft, is de klos. Natuurlijk zijn deze praktijken op geen enkele wijze te rijmen met de grond wettelijk vastgelegde burgerrechten, maar wetten - zo is in Rusland de alge mene opvatting - zijn er om genegeerd te worden. En de zwaar onderbetaalde dienaren van de wet is niets te dol om aan geld te komen. Met de anti-discri- minatiekaart moet dat allemaal veran deren. Het gezag is verplicht het Fonds direct op de hoogte te stellen als een kaarthouder in aanraking komt met welke justitiële instelling dan ook. Fondsvoorzitter Soerkov vindt het he lemaal niet gek dat zijn instelling de staatsorganen gaat controleren. „De meeste Russische ministeries staan volstrekt onverschillig tegenover alle vraagstukken die de rechten van de mens aangaan. Er zijn twee algemene karakteristieken te geven voor onze ambtenaren: totale incompetentie en harteloosheid", vertelde hij. Volgens Soerkov worden alle fundamentele, grondwettelijk vastgelegde rechten ge schonden en biedt het nieuwe Fonds zijn leden bescherming tegen deze willekeur. Op de opmerking dat juist door het te koop aanbieden van deze kaart er bewust wordt gediscrimi neerd, wenste de regering noch Soer kov commentaar te geven. De vraag aan welke criteria de aanvrager moet voldoen, bleef eveneens onbeant woord. Hoeveel dit 'garantiebewijs' gaat kosten, weten de oprichters nog niet. En op de vraag of gegarandeerd is dat het geld niet in ambtenarenzakken verdwijnt, bleef de voorzitter ook vaag: „De enige garantie die we hebben, is dat onze organisatie doorzichtig is en er openbare controle zal zijn. In het bestuur zitten allemaal mensen met een uitstekende reputatie. Maar wat dit Fonds met de lange naam nu werkelijk wil, blijft ook al vaag. Soerkov heeft het over rechtsbij stand voor gevangenen, hulp voor de vele honderdduizenden die illegaal in Rusland verblijven, en de miljoenen etnische Russen die verdreven zijn uit ex-Sovjetrepublieken. Vergunningen, huizen en werk moeten ze krijgen. Maar het is een compleet raadsel hoe dit moet worden gerealiseerd in een land waar de werkloosheid dramatisch stijgt, de woningnood nog altijd gigan tisch is, miljoenen zonder papieren rondzwerven en de politie in ruil voor en paar roebel alle ogen dichtknijpt. Generaal Soerkov wil van al die kritiek niets weten: „We zullen de staatsorga nen niet vervangen, maar een nieuw controle-instituut op het gebied van de Russische Federatie scheppen. Ons doel is de terugkeer van het geloof van onze maatschappij in de macht."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7