Raar span blijkt schot in de roos De mus als liefdesbode Gebaren van jonge, vitale mensen Cultuur Kunst Faithless sluit Pinkpop af Melancholische Spirit of Gambo \>\0tf Schrijfsters bezoeken Leiden Fraaie rollen in Ontoereikend Adres WOENSDAG 24 FEBRUARI 1999 Tweede festival met Indorock en country western Shunyam exposeert NOORDwuKKunstenares Shunyam schildert blauwe poezen en groene olifanten. Maar de absolute hoofdpersoon in haar we reld is Arthur, het oranje varken. Arthur en andere zeefdrukken zijn vanaf vandaag te zien bij Boekhandel Van der Meer aan het Vuurtorenplein in Noordwijk. De expositie duurt tot en met 9 I maart. foto pr AMSTERDAM De Britse groep Faithless is de afsluiter van Pinkpop 1999, in het Pinksterweekeinde op 22, 23 en 24 mei op het evenemen tenterrein Megaland in het Limburgse Landgraaf. Het grootse openlucht-popfestival wordt dit jaar voor de dertigste keer gehouden. De kaartver koop begint zaterdag. De playlist van Pinkpop ver toont verder de namen van Un derworld, Alanis Morissette, Skunk Ananasie, Manie Street I Preachers, Kula Shaker, Lamb, Red Snapper, Heather Nova en Jewel. De Belgenpop is goed vertegenwoordigd met Zita Swoon, Soulwax en Die Anar- :histische Abendunterhaltung. Nederlandse acts die zijn vast- _d zijn de Limburge pun kers De Heideroosjes, de Alme lose countryster Ilse DeLange, Rotterdams/Haarlemse reg gae/hiphop-band Postmen en Urban Dance Squad. In de twee komende weken maakt de or ganisatie de overige namen be kend. Tijdens het driedaagse festi val zullen op het terrein hand tekeningen worden verzameld ter ondersteuning van het werk van mensenrechtenorganisatie Amnesty International. De actie is gericht tegen doodstraf in de Verenigde Staten, die in 24 van de 38 Amerikaanse staten kan worden opgelegd, óók aan min derjarigen. De belangrijkste dag van het festival is zoals gebruikelijk de Pinkstermaandag. Voor het eerst wordt echter op zondag avond al het hoofdterrein opengesteld voor de technofor- matie Underworld. Op het festi valterrein is op de hoofddag ruimte voor 60.000 bezoekers. Het Limburgse popfestijn trok vorig jaar 51.500 bezoekers. De eerste keer werd de Leidse Molukker Luc Lei- hitu, de grote man achter het Indorock Country Western-festival in de Groenoordhallen, voor gek versleten. Je zet toch ook niet op één avond Peppie en Kokkie en Motörhead op het hetzelfde podium? Toch waren na afloop, vo rig jaar februari, de mees ten van de 4.500 bezoekers het erover eens dat een voor onmogelijk gehouden combinatie juist een schot in de roos was. En dus kan Leihitu met een gerust hart deel 1 van zijn geesteskind tegemoet zien. Woordvoerster Eveüjn Or- tner van Tamalinda Producti ons zegt: „Vorig jaar was het nog een grote gok en nu kun nen we al spreken van een be proefde formule." Zoals wel vaker bij succesvol gebleken ondernemingen, pro beren de organisatoren elke volgende aflevering 'grootser' te laten zijn. Zo ook Tamalinda Productions, voor het leeuwen deel een familiebedrijf dat in reizen naar en muziek en eten uit Indonesië doet. Ortner ver wacht dat het bezoekersaantal wordt overtroffen, meldt dat het aantal eetstands is verdub beld en dat er voor de jivers en lijndansers dit keer een grote houten dansvloer beschikbaar is. Volgens Leihitu wegen deze mutaties op tegen het ontbre ken van de naam van Andy Tielman op de affiches. Tot Lei- hitu's grote spijt is de peetvader van de Indorock, die er vorig jaar wel bij was, nu de grote af wezige. De kiem voor de Indorock werd gelegd in 1949 toen Indo nesië een soevereine staat werd. Vele tienduizenden Indi sche Nederlanders moesten in de jaren vijftig dat land land uit omdat ze weigerden hun Ne derlandse nationaliteit in te rui len voor de Indonesische. Het is volgens Ortner niet overdre ven te stellen dat zonder de komst van Indorockers naar Nederland de muziek van Chubby Checker, Elvis Presley, Hank Williams, Chat Atkins, Fats Domino en Jerry Lee Lewis - en alles wat daarna kwam - hier nog nauwelijks ingang zou hebben gevonden. Ortner be nadrukt dat de Indorockers MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Stichting Oude Muziek en Theater 'The Spint of Gambo', lui viola da gambas Gehoord 23/2, Oud-Katholieke kerk, den Haag. Herha ling woensdag 24/2 in de Waag, Leiden. 'The Spirit of Gambo' neemt je mee op reis naar diverse Euro pese landen uit de begintijd van de instrumentale muziek. Freek Borstlap vertelt wat over de overgang van vocale naar in strumentale muziek, waarbij de componist zich langzaamaan niet meer lieert aan enige voca le vorm, de lange melodische lijn, maar veeleer het metrisch karakter gaat benadrukken. In The Spirit of Gambo gaat het voornamelijk om de geest, en niet om de geestdrift. Met enige klem belooft Borstlap dat de muziek na de pauze (Italië, En geland) beduidend vrolijker, ex- traverter zal worden dan de twee voorafgaande blokken (Duitsland, Spanje). Dat is ook wel nodig, want hoe vakkundig en muzikaal deze groep ook speelt, als de pauze begint heeft menig luisteraar reeds een uil tje geknapt. Dat ligt beslist niet aan de spelers, maar aan de be hoorlijk melancholische, deso late klankkleur van het instru ment, waar de componist zich bij aanpast. We luisteren naar vijf 'varia ties' op een thema (Ach Elslein, liebes Elselein) geïntroduceerd door de luitist Jan van Outryve. Variaties en thema zijn door verschillende 16e-eeuwse com ponisten geschreven. De bo ventoon speelt hier de gamba soprano van Borstlap zelf, die overigens in het hele concert prominent aanwezig is. Hij strijkt de meest virtuoze partij en, maar ook de tenor- en basgamba's, die minder domi neren, worden voortreffelijk be speeld. In de twee 'Recercadas' van Diego Ortiz voor duo basgam- bas wordt spannend en ver zorgd gefraseerd en komen de stemmen pittig met elkaar in Kunstenaars hebben net als wij, stervelingen van wie over zo'n honderd jaar de foto's met de vuilnisman wor den meegegeven, hun ogen niet in hun zak zitten. Een mooi lichaam, een opwindend gebaar, een veelbeloven de oogwenk - ook kunstenaars ont gaat dat allemaal niet. Misschien heb ben deze dienaren der schoonheid er nog wel meer oog voor dan wij. Catullus, P.C. Hooft, Vondel en nog wat van die geletterde monumenten hebben verzen geschreven waarin de erotische aantrekkingskracht van het menselijk lichaam op subtiele wijze is vereeuwigd. En ook zeventiende- eeuwse meesters als Rembrandt van Rijn en Jan Steen hebben de bevallige rondingen van het vrouwelijk schoon in hun werk niet geschuwd. Dat men ook in de zeventiende eeuw wel van wanten wist, blijkt uit een no titie van schrijver Jan de Brune. Hij karakteriseert de zeventiende-eeuwse vrouw als volgt: 'het tere geslacht is vaak al zo geraffineerd en geslepen dat het in de huwelijksnacht nauwe lijks meer iets nieuws kan leren... ik wil maar zeggen dat de dames door snuffelarijen en door het horen en be schouwen van hetgeen wulpse hof jonkers in hun tegenwoordigheid on eerbiedig uitkramen en doen, zoveel geleerd hebben dat ze zeker niet on kundig zijn van de middelen die er voor twee mensen nodig zijn om de wereld met een derde te verrijken.' Ook in die tijd zullen er door schilders ongetwijfeld taferelen zijn gemaakt die pornografisch kunnen worden ge noemd. Maar daarvan zijn ons maar weinig voorbeelden meer gebleven. Wel worden er in de bekende schil derstukken uit die tijd toespelingen gedaan op de geslachtsgemeenschap en de erotiek. Wanneer we in de zeventiende-eeuw se realistische schilderkunst een vogel tegenkomen, moeten we op onze hoede zijn. Vogelen of 'veughelen' be tekende in het iniddelnederlands: de geslachtsgemeenschap bedrijven. De vogel fungeerde als symbool voor het libido en de liefde. Als er ergens aan de gevel een uithangbord met een zwaan hing, kon je er donder op zeg gen dat er zich achter dat bord een bordeel verborg. En Jeroen Bosch maakte op een van zijn schilderijen gebruik van een vogelkooi als uit- Alle kunst is erotisch. Een uitdagend statement van Bauhaus-architect Adolf Loos (1870-1933). In de horizontale lijn zag Loos een liggende vrouw, in de verticale een man die de liefde met haar bedreef. Die Freudiaans gekleurde visie gaat wellicht iets te ver. Maar dat veel belangrijke kunst een erotische lading heeft, is een onwankelbaar gegeven. In de serie 'Het blote oog" zwerven wij van de fraai gewelfde schouder naar de tere knieholte, laten wij een strelend oog gaan langs een aantal erotische kunstuitingen en gaan wij nader in op de achterliggende thematiek. Aflevering 1: de verhulde erotiek in 'Het stoeiende paar' van Jan Steen in Stedelijk Museum De Lakenhal. het behaagzieke, monkelende, lachje op haar gezicht. Ze heeft het juk, waarmee ze de melkemmers moet dragen, afgedaan. Wat haar betreft, kan het liefdesspel straks beginnen. Aan een tak van de eik die het paartje voor het oog van God verbergt, hangt een vogelkooitje met een vogeltje erin. Die kooi wordt door de schilders uit die tijd gebruikt als een beeld van de liefde, de liefde die man en vrouw ge vangen houdt. De kooi staat voor het vrouwelijk geslachtsdeel, de vogel voor het mannelijke. Het openzetten van de kooi betekende het verlies van de maagdelijkheid. Vooral de mus werd in die tijd gezien als een heetgebakerd vogeltje. Door Vondel wordt het hippertje 'heet en geil van min' genoemd. Maar meerde re vogels kwamen in aanmerking om de erotiek of de minnelust uit te beel den. Patrijzen bijvoorbeeld. Toen Caspar Barlaeus in 1635 weduwnaar werd, schonk Hooft hem een aantal patrijzen. Dat viel niet echt in goede aarde. Barlaeus schreef aan Hooft: Dat gij juist aan mij, weduwnaar, pa trijzen opstuurt, is vreemd in ieder op zicht. Symbool en hiëroglief van Venus stuurt ge me, door welks aanschouwen ge bij mij herinneringen oproept aan de liefkozingen die ik als weduwnaar moet missen. Zij zijn gewijd aan ech telijk geminnekoos, aan omhelzingen en genot- In later eeuwen werd de minnelust unverfroren weergegeven door schil ders. De Lakenhal is wat dat betreft erg zedig, maar er zijn nog altijd kun stenaars die de erotiek verpakken in symbolen. Misschien is dat wel juist zo spannend. De Amerikaanse kunstenaar Bruce Naumann daarentegen gooit de zaak echt open. Zijn neon-plastiek, dat in het Amsterdamse Stedelijk Museum hangt, is ontstaan uit een erotisch zwaan-kleef-aan-idee. Maar ook hier is alweer niets nieuws onder de zon. Wie het aardewerk van de Grieken en Romeinen in het Rijksmuseum van Oudheden bekijkt, ziet ook daarop al hoe de mensen op prettige wijze in el kaar passen. hangbord voor een hoerenhuis. jongeman een boerenmeisje op haar In het Stedelijk Museum De Lakenhal rug te krijgen. Het meisje stribbelt te- hangt het doek 'Stoeiend paar' van gen. Maar dat het hier niet gaat om Jan Steen. Onder een eik probeert een een poging tot verkrachting, bewijst zich niet tot het imiteren van de Amerikaanse muziek beperkten maar dat ze die invloeden mengden met hun eigen geluid. Het resultaat was een unieke stijl. Probleem van de Indorock is dat het een uitstervende mu zieksoort is. „Het is muziek uit het verleden, die nog wel wordt gespeeld maar door louter mannen van vijftig, zestig jaar, al zie je dat niet aan ze af. Over twintig jaar zijn ze dood en op volgers zijn er niet. Indorock wordt eigenlijk alleen nog maar gespeeld tijdens feesten van de Indo-gemeenschap. Dankzij de koppeling die Leihitu met country western heeft gelegd komen nu ook liefhebbers van heel andere muziek er alsnog mee in aanraking. Maar ik denk dat over een jaar of tien dit fes tival alleen nog maar een coun try westernfestival zal zijn." Het tweede Indorock/Country Westernfestival, zaterdag in de Groenoordhallen, begint om 12.00 uur en eindigt om 01.00 uur. Er zijn optredens van onder anderen Chris Wat son, de Belgische Jerry Lee Le wis, The Black Dynamites, Jim Pownall Tamara, Savannah, Paper Hearts, The Intruders en Indonesian Revival. Leiden is momenteel in trek bij schrijfsters. Ze bezoeken de ko mende weken de stad om te praten over hun nieuwe boeken en om te signeren. Rosita Steenbeek bijt morgenavond in Burcht Literair het spits af. Ze wordt vanaf 20.00 uur door een conservator van het Rijksmuse um van Oudheden aan de tand gevoeld over haar nieuwe boek 'Schimmenrijk'. Schrijfster Marion Bloem sig neert op zaterdag 6 maart in boekhandel Kooyker Ginsberg haar nieuwe roman Ver van fa milie. Bloem schreef al eerder romans waarin het Indische fa milieleven in Nederland wordt beschreven. In haar nieuwe ro man wordt een kleurrijk beeld geschetst van 'zomaar' een In dische familie. Bloem signeert van 13.30-14.30 uur in Kooyker aan de Breestraat 93. Bij boekhandel van Stockum aan de Breestraat 113 is bin nenkort Helga Ruebsamen te gast. Ze signeert op zaterdag 13 maart haar nieuwe boek Beer is terug. Ruebsamen werd in 1998 genomineerd voor de Trouw Publieksprijs met haar roman Het lied en de waarheid. Ze neemt van 13.00-15.00 uur de pen ter hand bij Van Stockum. opspraak. Is de Italiaan Pietro Vinei nog beïnvloed door de vocale, de zingbare muziek, Vi- cenzo Ruffo is veel meer gericht op de mogelijkheden van het instrument. De muziek is leven diger en het metrisch karakter wordt stevig geaccentueerd. De twee gamba's met slappere darmsnaren en andere stem ming zijn in Thomas Fords 'Musicke of Sundrie Kindes' toch nog een hoogtepuntje van de avond. Vrolijke straatmuziek om een rondedansje op te ma ken. Er wordt met meer schwung gemusiceerd. De zin netjes flitsen tegen elkaar, de toon is luchthartig, de kerk veert op. een Teken. Wij zijn eigenlijk dood, meent deze, en we wach ten op God en Diens laatste oordeel. Het kan. Maar je kunt elkaar ook gek maken. Is de 'Te Lour- des op de bergen' zingende en met St. Marc schoonmakende kuisvrouw nu God of niet? Het einde brengt, heel ongebruike lijk voor een komedie, geen op lossingen, maar laat het raadsel intact. Hoe mensen, afhankelijk van hun instelling, tegen zaken aan kijken, laat het Raamtheater subtiel zien. John Willaert speelt de van buiten zelfverze kerde manager, die het minst tegen de situatie opgewassen is en de zaken al snel religieus be gint te duiden. Dirk Lavrysen als het prototype besnorde mi litair, die de zaken neemt zoals ze komen en zich vooral geen dikke benen maakt, speelt zijn rol kluchtig-komisch. Eric Ker- remans speelt daartussen de professor, die hardnekkig de zaken tracht te verklaren en probeert de interne logica te ge hoorzamen. De enscenering is meer dan adequaat, maakt geestig ge bruik van de genrecliché's en speelse vondsten en het tempo kan na de wonderbaarlijke koelkast niet meer stuk. Er zijn veel deuren in Ontoereikend Adres, maar er is geen open deur bij. Ensemble Raam Theater Regie An Melissen. Spel. John Willaert, Dirk Lavrysen, Ene Kerremans, Josee Verbeke Gezien: 23/2, Leidse Schouwburg. Veel deuren in een komedie: dat gaat meestal maar één kant op. Hier niet. Ontoereikend adres, van de Italiaan Luigi Lunari en door Frans Denissen en Gisèle van Dongen voorbeel dig vervlaamst, is een verras send en lichtvoetig spel over schijn en werkelijkheid en voor al de interpretatie daarvan. Een mooi stuk, neigend naar het ab surdistische met geestige de tails en fraaie rollen. Drie totaal verschillende mannen raken een nacht opge sloten in een kantoor waar iets mee aan de hand is. Voor bijna alle in overdonderende hoe veelheid aanwezige toevallighe den kan een rationele verkla ring gevonden worden, maar je kunt er ook wat achter zoeken. Zo denken de drie ieder een an der adres te bezoeken en toch zitten ze in hetzelfde kantoor. Er blijven kleine dingetjes rafe len, zoals een koelkast die slechts dat bevat wat er op dat moment gezocht wordt. Voor de een geeft dit aanleiding tot steeds bizarder rationalisaties, voor de ander is het duidelijk i Danst Gezien 9/2 Theater a/h Spui. Den Haag. In Leiden te zien op 25/2 in de Schouwburg. In een hoek zit een jongen zacht op een mondharmonica te spelen. Het zijn eenzame klanken. Na deze verlatenheid komt het thema van deze voor stelling van Conny Janssen Danst... zo sterk tot zijn recht. 'Oktober' gaat over mensen die elkaar tegenkomen en contact leggen. De voorstelling ontwik kelt zich van een donkere intro verte sfeer naar een heldere, uitgelaten eindscène. De dan sers zijn aanvankelijk op een onderzoekende manier bezig met hun persoonlijke impul sen, in eenzaamheid en in con frontatie met elkaar. In sommi ge groepsdansen zijn ze alle maal onderworpen aan dezelf de bewegingen. Een grote een zaamheid houdt hen gevangen, vooral als ieder in een eigen spotlight danst. Als de dansers en danseres sen contact met elkaar zoeken in duetten of trio's, zijn de be wegingen wijd en dramatisch. Armen en benen grijpen op in genieuze manier op elkaar in. Sommige gebaren suggeren een enorme ruimte, soms alsof ze in uitgestrekt water hun weg zoeken. Het zijn de gebaren van jonge, vitale mensen. Maar er is ook aarzeling, die zichtbaar wordt in stilstand of doordat de één zich van de ander los maakt. Diverse bewegingen ke ren telkens terug, uitgevoerd door verschillende dansers en in verschillende stemmingen. Impulsen worden doorgegeven. Het elan groeit en er ontstaat sensualiteit. Mannen zoeken geborgenheid en vrouwen aar zelen of ze met de gebaren van de mannen meegaan of zich juist losmaken. In deze abstracte dans bevin den zich concreet herkenbare momenten, die met fantasie en humor zijn uitgewerkt. Een man probeert tevergeefs zijn hoofd op de schoot van een vrouw te leggen en prachtig is een telkens terugkerend motief van de vertraagde looppas op de plaats. Plotseling verandert het de cor. We zien voordeuren en het licht wordt helder. We zijn bui ten. De personages zijn van achter deuren naar buiten ge komen. De dans wordt swin gend, uitdagend en vrolijk. Speels dagen ze elkaar uit, pro beren elkaar te versieren of juist af te wimpelen. De barokmu ziek bij deze swingende dans benadrukt dat het om jongeren gaat die op een vrijgevochten manier hun eigen weg gaan. Er wordt stuntachtig gedanst en door de bravoure van de man nen schemert prachtig iets kwetsbaars. Ook het feit dat er meer jongens dan meisjes zijn is betekenisvol. De voorstelling eindigt met een solo van dezelf de die het begin mondharmonica speelde. Toen was hij een in zichzelf ge keerde dromer, aan het eind kun je aan hem aflezen waar hij naar verlangt en hoe moeilijk het is de eenzaamheid te over winnen. Deze prachtige solo krijgt daardoor iets lichts en aandoenlijks.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23