'Helaas, u hebt een slechte wethouder' Ac c>X Rijnsburgse voert actie tegen 'scheldwoorden met ziektes Leiden Leiden Regio ïiversiteit kan amper g aan assistenten opleiding komen erfgroothandel Keek lar Rooseveltstraat Besmettelijke leverziekte velt konijnen in de duinen ISDAC 24 FEBRUARI 1999 CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 Van Rij heeft niet genoeg woningen kunnen bouwen leerkamer is een recht dat niet alleen voor mensen met veel oet zijn weggelegd. Verbetering van de bestaande wijken is t mogelijk wanneer er aan de rand van de stad flink wordt ird. Het Grote Steden Beleid is een enorme papierwinkel die emand meer wordt gelezen. En Defensie speelt een spelle- ïet gaat om het al dan niet bebouwen van vliegkamp Val er de ijkpunten van het denken van Tjeerd van Rij over de nood in de Leidse regio. Een woningnood die al jaren lang erp is van een fel debat tussen Leiden en de regio en tussen en Den Haag. Wethouder bouwen en wonen Van Rij wil l. Maar anderen vragen zich af of Leiden op termijn eigen- meer woningen nodig heeft. „Onzin", meent de wethou- le Leidse regio heeft het grootste woningtekort van Neder- ls je hier morgen 2500 woningen oplevert, ben je ze van- rijt." komen die woningen er ook? Dat is onder andere afhanke- de medewerking van de provincie, en van de ministeries OM en defensie. Van Rij: „Als ik naar de Provinciale-Staten- nma's kijk. zou het nog weieens erg lang kunnen duren. I66 en Groenlinks in de provincie zijn tegen bouwen in de 'older in Zoeterwoude, D66 en de WD zijn tegen bouwen ;nburg. Bij de WD is dat gewoon de lobby van de majesteit Wassenaar, het standpunt van het CDA is geregeld door iivv Ates. Hoe D66 tot zijn standpunt is gekomen, kan nie- iie uitleggen." provincie valt dus niet zo veel te verwachten. Van Rij heeft ter wel vertrouwen in dat minister Pronk van VROM voor :er tempo in de besluitvorming kan zorgen. „Ik denk dat er j Pronk nog wel wat versnelling kan komen in de besluitvor- Hij moet knopen doorhakken. En gelukkig staat het pro van Leiden inmiddels wel in Den Haag op de kaart. We heb- I nu voor elkaar dat Haaglanden niet meer zegt: kom maar Zij stemmen nu ook in met bebouwing van vliegkamp Val- rg en op termijn de Grote Polder. Dat komt ook in de ge- itwerking te staan. Er gloort dus hoop." blijft er nog het probleem van Defensie, dat niet van zins het marinevliegkamp Vakenburg zomaar op te geven. Over r estie heeft de Leidse wethouder een uitgesproken mening. )rions moeten weg uit Valkenburg. Dat Defensie daar zes houdt, is alleen maar om de prijs op te drijven tegenover inisterie van VROM. Het openhouden van het vliegkamp r ;s Orions is echt onzin. Alle mensen bij Defensie die ik daar- >reek, vertellen mij dat Defenisie dat doet omdat ze VROM laten betalen voor de verhuizing van het marinevliegkamp." tegenstanders van grootscheepse nieuwbouw hebben een pertoire aan argumenten om hun verhaal te ondersteunen. iU jeen echte woningnood, alleen een wens om luxueuzer te i, en de bouw van nieuwe wijken gaat ten koste van de leef- :id in de oude wijken omdat de mensen wegtrekken, de huidige woonwensen overdreven luxueus? Van Rij vindt et. „Ik zou de huidige woonwens niet het predicaat luxe mee ;j] geven. Het is wel luxe vergeleken met de jaren vijftig, maar DORITH LIGTVOET dat assistenten in oplei- (aio's) in de rij stonden :en tijdelijke baan bij de universiteit is voorbij, eld adverteren hooglera- landelijke bladen om naar drie of vier reacties n te krijgen. De proble- doen zich vooral voor bij idische en bèta-opleidin- De letterenfaculteit kan nog steeds gemakkelijk fo's komen. Maassen noemt de be ds [elling om aio te worden i ijn afdeling moleculaire viilogie van het Leids Uni- n air Medisch Centrum 'be- zeventig brieven. Op de ijl t twee vacatures reageer de in totaal nog geen tien oejen. wijt de geringe respons iet feit dat veel doctoran- n direct bij farmaceuti- DORITH LIGTVOET gekocht en de zaak zelf opge bouwd. Als het gaat om brand veiligheid en het voldoen aan milieu-eisen, hebben we een van de modernste bedrijfspan den van Nederland." Het bedrijf is er op alle fron ten op vooruitgegaan, vindt Keek. Tot nu toe beschikte het bedrijf over 600 vierkante me ter, nu nemen de kantoorruim ten, de opslag en de verkoophal in totaal 1600 vierkante meter in beslag. Keek Coatings kan hierdoor zijn pakket uitbreiden, „ot nil toe leverde ons bedrijf vooral bouwverf, bijvoorbeeld aan woningbouwverenigingen in de hele regio, aan het LUMC en de Van der Valkhotels. Straks kunnen we ons assortiment uit breiden. We willen verf gaan le veren voor de interieurbouw, de keukenhandel en de indu strie. Ik verwacht dat we twee of drie nieuwe mensen kunnen aannemen." Keek dat 14 werknemers in dienst heeft, heeft echt gezocht naar een vestiging in de buurt. Alleen al omdat het middelgro te bedrijf zich op de Leidse re gio richt en snel wil kunnen le veren. „We wilden niet in Roomburg gaan zitten, de lig ging vonden we niet centraal genoeg. Hier op deze plek, tus sen de snelwegen in en toch echt in de stad, zitten we per- .fect." Wethouder T. Van Rij: Als je hier morgen 2500 woningen oplevert, ben je ze vandaag kwijt." foto henkbouwman niet met nu. Het is in ieder geval minder luxueus dan de huidige autowens. De hoeveelheid ruimte voor mobiliteit moet je afwegen tegen de ruimte om te wonen. Een auto gebruik je één uur per dag, van een huis heb je 24 uur per dag plezier. Als je op vrijdagmiddag wegvlucht naar je stacaravan, dan is dat geen luxe. Dan heb je een reële woonwens." „En is een studeerkamer luxe? Als mensen dat willen, mag ieder een dat willen, en niet alleen iemand die vier ton voor een huis kan betalen. Wonen is een basisbehoefte. Ik gun iedereen een goede woning, zodat ook mensen met weinig geld naar hun zin kunnen wonen. Dat als pa achter de computer zit, niet de hele familie mee zit te genieten." Leidt dat niet tot een pleidooi voor een auto en een koelkast sche bedrijven aan de slag kun nen. „Qua salaris en secundaire arbeidsvoorwaarden is dat veel aantrekkelijker dan hier jaren aan een proefschrift werken." De universiteit kan deze werk nemers ook geen enkel zicht geven op een vaste baan. Voorlichter W. van Ameron- gen zegt dat de universiteit maar weinig mogelijkheden heeft om iets aan dit probleem te doen. Als er heel weinig res pons komt op een aio-plaats wordt 'in incidentele gevallen' besloten om dan maar een on derzoeker aan te stellen. Zo krijgen nieuwkomers direct een paar honderd gulden per maand meer dan een begin nende aio. Maassen is daarvan geen voorstander. Hij ziet een nadeel aan bevoorrechting. „Als iemand hier direct tot on derzoeker zou worden gebom bardeerd, leidt dat snel tot scheve ogen bij mensen die al twee jaar op mijn afdeling werkzaam zijn." V' Esther van Egmond: „Ik heb het meegemaakt, ik kan er over vertellen." foto dick hogewoninc PETER VAN EGMOND Zelf aarzelt ze niet de bewuste woorden in de mond te nemen, maar dan alleen om uit te leggen wat ze wil bestrijden. Een mede scholier met kapot schrijfgerei bijvoorbeeld die achteloos 'kankerpotlood' voor zich uit sist, dat wil ze niet meer horen. Net als an dere scheldwoorden en krachttermen waar ziektes in voorkomen. Gewapend met pos ters en folders gaat ze daartegen actievoe ren. Esther van Egmond (16) weet maar al te goed dat dergelijk taalgebruik kwetst: ze zit midden in het genezingsproces van lymfe klierkanker. Haar actie komt dus niet uit de lucht vallen, al gaat het haar niet alleen om woordcombinaties met 'kanker'. Ook al lij den nog maar weinig mensen aan 'tering' of 'pleuris', het misbruik van die ziektena men blijft voor haar even kwalijk. „Als er over tachtig jaar geen kanker meer is. is dat ook geen excuus." Esther richt zich met haar actie vooral op jongeren, omdat ze daar het meest ziek tenamen hoort misbruiken. En omdat ze hen het beste kan bereiken. „Ik ben één van hen. Ik denk dat ze liever naar mij luis teren dan naar een voorlichter die dat voor z'n werk doet. Ik heb het meegemaakt, ik kan erover vertellen." De belangrijkste wapens in haar actie zijn posters, die komen te hangen op schoolprikborden en -muren in de streek. Eventueel vergezeld van een stapel folders. Haar vader, de bekende Rijnsburgse kun stenaar Joop van Egmond, kan de posters ontwerpen, en anders schrijft ze een ont werpwedstrijd uit. Desgevraagd komt ze persoonlijk op de scholen toelichten waar om ze deze actie heeft opgezet. Haar vriendenkring heeft toegezegd de helpende hand toe te steken. Een bloemen- bedrijf, bekend met de familie, heeft een bijdrage in de kosten toegezegd: tweehon derdvijftig gulden. In maart hoopt ze de ac tie van de grond te krijgen, onder andere op Visser 't Hooft. „Eerst maar in de regio. Ik wil wel beroemd worden, maar niet door mijn ziekte." De actieplannen van de havo-leerlinge van het Leidse lyceum Visser 't Hooft ko men niet uit de lucht vallen. Vorig jaar overleed haar tante, aan darmkanker. Ze kon het niet aanhoren dat schoolgenoten 'kanker' verbonden aan alledaagse irrita ties. „Ik werd ontzettend kwaad, barstte in tranen uit." Herfst 1998 brak ook voor haarzelf een donkere tijd aan. Al langere tijd voelde ze zich moe, had ze het benauwd, en steeds voelde ze zich afgescheept door huisarts en assistenten die haar gemakshalve een of andere pillensoort voorschreven. „Iedereen is weieens moe", kreeg ze dikwijls te horen, ook van vrienden. Totdat een assistent toch maar besloot foto's van haar longen te laten maken. Toen de ziekenhuisarts de prenten tegen het licht hield, en daarop een achttien cen timeter groot gezwel bij haar lymfeklieren aantrof, schrok hij zich wild. Hij liet Esther hals over kop terugkeren naar het zieken huis voor behandeling. Ze had Hodgkin of wel lymfeklierkanker, en het gezwel bracht zowel hart als longen in de verdrukking. Esther is nu een lange reeks bestralings- en chemokuren verder. Het gezwel is klei ner maai' nog niet weg. De Rijnsburgse is vaak moe, maar wil niet stilzitten. Voor de microfoon van de lokale radio legde ze uit over haar ziekte en waarom die zo laat ont dekt werd. Spontaan borrelde het idee op: waarom niet eens aan de kaak stellen dat namen van ziekten zo achteloos rondge slingerd worden? „Ik heb een keer in de klas verteld over mijn ziekte. Zegt zo'n ventje in de biologie les even later 'kankerpotlood'. Dat vond ik wel hard. Kon hij niet een beetje rekening met me houden? Je kan met mij gewoon praten over kanker. Laatst had iemand het over 'de gevreesde ziekte' - kom op zeg. Al leen schelden, dat is een heel ander ver haal." voor iedere Chinees? „Alle Chinezen die in een warm gebied wo nen, mogen van mij een koelkast hebben. Maar geen auto, daar ben ik consequent in", aldus de principiële fietser. De wethouder gelooft niet dat nieuwbouwwijken de bestaande bebouwing leeg zullen zuigen. Simpelweg omdat hij ervan uitgaat dat de gemeente zal besluiten om op dat moment veel geld uit te trekken voor grootscheepse renovatie en vernieuwing van de oude wijken. „Bij de bouw van de Stevenshof is de lijn geweest dat we evenveel woningen in de binnenstad grondig renoveerden of ver vingen door nieuwbouw als er in de wijk werden gebouwd. Dat was absolute PvdA-politiek. Dat was afgedwongen door de leden vergadering. Ik herinner het me nog precies. De vergadering werd gehouden onder een flat aan de Boerhaavelaan. De PSP was tegen de bouw van de Stevenshof. En als de PSP of nu Groenlinks er gens tegen is, dan heb je ook meteen de halve PvdA tegen je. Dat is het geweten van de partij. Uiteindelijk was dit het resultaat." Mors Maar Van Rij gaat nog een stap verder. In zijn visie is een nieuw bouwwijk niet alleen geen bedreiging voor de leefbaarheid van de oude wijken, maar is nieuwbouw zelfs nodig om de oude wijken aan te kunnen pakken. „Je hebt alleen een woningbouwlocatie no dig om de overspannenheid van de woningmarkt op te lossen. Want je kunt mensen niet zomaar hun huis uitzetten. Als er meer woningen komen, dan komen de onaantrekkelijke woningen leeg en kun je daarmee aan de slag gaan. Door de gestegen woningprij zen is het mogelijk om in de Mors en in Zuidwest oude woningen te vervangen door vrije-sectorwoningen zonder dat je daar als ge meente geld bij hoeft te leggen." „Je kunt wel aan de slag gaan in de bestaande wijken, maar het probleem is dan dat je geen alternatief hebt voor de mensen die er nu wonen. Dan kun je alleen voor dezelfde mensen de woning met veel subsidie opknappen. Dat is dweilen met de kraan open. Dan krijg je weer dat mensen gaan klagen dat Leiden zo'n dure ge meente is met zo'n hoge OZB. Maar goed, dat is het alternatief." Achter de schermen wordt er al gewerkt aan de voorbereiding van deze nieuwe ronde stadsvernieuwing, die overigens onder de prozaïsche naam Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV) door het leven gaat. „Door het ISV zijn we nu ook met een stadsvi- sie bezig. Den Haag eist dat. Het is vooral veel papier rondpom pen. Maar zonder al die papieren krijg je geen geld. Het is hetzelf de als bij het grote-stedenbeleid. Dat is vooral veel woorden, dikke nota's. Iedere week opnieuw verschijnen er nieuwe nota's. Ik biechtte onlangs op in het college dat ik gestopt ben met die din gen te lezen. Toen bleek dat niemand ze meer las." Dat er snel iets moet gebeuren aan het woningaanbod in de Leidse regio staat voor de wethouder als een paal boven water. Hij wordt geregeld thuis gebeld door mensen die hopen dat hij iets voor ze kan betekenen, maar die hij teleur moet stellen. „Ik kreeg vorige week nog een brief van iemand die dertig jaar in Leiden woont. Hij ging samenwonen, maar de relatie liep stuk en na een half jaar stond hij op straat. Die staat nu onderaan de lijst. Ik be grijp dat mensen uit voorzorg hun woning aanhouden en gaan on derverhuren. Want ik heb die mensen niets te bieden. Ik zeg dan: helaas, u hebt een slechte wethouder. Ja, dat zeg ik gewoon. Het is me immers niet gelukt om ervoor te zorgen dat er voldoende ge bouwd kan worden." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl PROFESSORENWUK In buurthuis Comelis Joppensz beginnen bin nenkort drie cursussen. Donderdag van 9.15 tot 10.30 uur is de eerste les van de cursus Danscombinatie: een kennismaking met diverse danstechnieken voor volwassenen. De cursus bestaat uit 15 lessen en kost 97,50. Vrijdag van 9.30 tot 11.00 uur begint een cursus 'tekenen en schilderen voor beginners 55 plus'. Deze cur sus kost 54,- en bestaat uit 12 lessen. Op maandagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur is er bridge inloopmiddag voor beginnende bridgers. Deze cursus begint op 1 maart en kost 7,50 per maand. Het buurthuis staat aan de Oppenheimstraat 6a. HAAGWEG Voor Marokkaanse ouders met kinderen in groep 6, 7 en 8 van de basisschool of groepen 1 en 2 in het voortgezet onder wijs is er zaterdag een voorlichtingsbijeenkomst over de school keuze na het basisonderwijs. De bijeenkomst wordt verzorgd door 'Attawasol' in samenwerking met de vereniging voor cultureel en maatschappelijk werk 'Al balagh' en is in buurthuis Vogelvlucht, Boshuizerkade 5, aanvang 20.00 uur. MEERBURG In buurthuis Matilo beginnen eind februari twee cur sussen Indiaas koken, 's Morgens van 11.30 tot 13.45 uur wordt aandacht besteed aan gerechten met vlees. De andere cursus is van 14.00 tot 16.00 uur en staat in het teken van vegetarisch koken. Beide cursussen bestaan uit zes lessen en kosten 120 gulden. Buurthuis Matilo staat aan de Zaanstraat 126. MERENWIJK Op vrijdag is er van 15.45 tot 16.45 uur in de sportzaal aan het Broekplein kidsaerobics, voor kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. Voor drie maanden zijn de kosten 36 gulden. GROENOORD Dit weekeinde is er in de Groenoordhallen weer de traditionele snuffelmarkt. Zaterdag begint de markt om 9.00 uur; zondag om 10.00 uur en duurt beide dagen tot 17.00 uur. De toe gang bedraagt vijf gulden, voor kinderen van 6 tot 12 jaar en 65- plussers is de toegang drie gulden. PANCRAS Aan het eind van de Groenesteeg 126a begint zondag om 14.00 uur een wandeling over de begraafplaats Groenesteeg. DE OUDE MORSCH In het Wachtgebouw, Morsstraat 62, beginnen vanavond twee cursussen werelddans. De introductiecursus is van 19.00 tot 20.30 uur en de cursus voor gevorderden is van 20.45 tot 22.15 uur. Beide cursussen worden gegeven door Jeanette Verberk. De kosten bedragen f. 135,-. NOORDVEST Liefhebbers van een spelletje bingo kunnen zater dag naar het verenigingsgebouw van muziekvereniging Concordia aan de Langegracht 61. De super bingo begint om 20.00 uur, de zaal is een half uur eerder open. MORS Wie creatief bezig wil zijn kan donderdag van 10 tot 11.30 uur of van 14.00 tot 15.30 uur terecht in buurthuis Morschwijck. Voor volwassenen zijn de kosten vijf gulden per keer. Het buurt huis staat aan de Topaaslaan 19. NOORDWIJK MARC MEIJ De konijnenpopulatie in de duinen is fors afgenomen. Dat zegt de Noordwijkse duinwach ter Mart Gielen. Boswachters van Het Utrechts Landschap luidden vorige week de nood klok over de steeds kleiner wor dende hoeveelheid konijnen. De sterfte van de dieren wordt veroorzaakt doordat twee be smettelijke ziektes tegelijkertijd toeslaan. Veel konijnen zijn de afgelo pen jaren doodgegaan door de ziekte myxomatose. een ziekte die al enige decennia onder ko nijnen woedt. Nu deze ziekte over haar hoogtepunt heen lijkt te zijn, duikt het zogenoemde 'viral haemorrhagic disease' (VHD) op. Dat is een, niet voor de mensen schadelijk, virus dat de lever van konijnen aantast waardoor de dieren soms al binnen 24 uur komen te overlij den. „Een 24-uurs-ziekte", noemt de Noordwijkse duin wachter de leveraandoening. „De konijnen zijn niet mager als je ze dood ziet liggen", ver telt hij. „Ze hebben niet gele den, daar gaat het allemaal te snel voor. Soms zie je ze in het veld tijdens het eten zó omval len, met het gras nog in hun bek." Toen Gielen begin jaren ze ventig in de Noordwijkse dui nen kwam werken, was het nog heel gewoon dat een jager on geveer 300 konijnen in een win ter schoot. „Als er nu drie man op jacht gaan, mogen ze bij wij ze van spreken blij zijn als ze er samen één mogen delen", zegt hij. Duinwandelaars zullen tij dens hun tochten weinig kada vers van konijnen tegenkomen, omdat andere dieren die oprui men. Vossen, meeuwen, kraai en en zelfs egels eten ze op en hebben van het virus ogen schijnlijk weinig last. Zorgen over het voortbestaan van de duinkonijnen heeft Gielen niet. „Er blijven altijd konijnen over, daar zorgen ze zelf wel voor." Friesche kruidcake Onze bankecbakkers hebben deze week voor bij de koffie of thee een echte Friese lekkernij gebakken. Per stuk, 400 gra van 4.95 voor dj_ ctu/j

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17